Weerbericht oo De „Stahlhelm" in West-Duitsland herleeft Europese kranten verkeren in papiernood Half Frankrijk op 7 en 14 October ter cantonale stembus 90ste Jaargang WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer No. 27416 Ook politieke inslag In de bovenste verdieping van een door bombardementen beschadigd ge bouw in Keulen hebben diverse jour nalisten kennis kunnen maken met de herboren „Stahlhelm", thans een ver eniging van oud-strijders en vóór Hit ler's machtsoverneming in Januari 1933 eveneens een organisatie van gewezen militairen op nationalistische grond slag, die werd ingelijfd by de voorma lige S.A. De journalisten werden ontvangen door een comité van drie. opgesteld on der een oude Duitse, rood-wit-zwarte vlag namelijk de beide leiders der „Stahlhelm", Simen en Hanns en een woordvoerder, die er op stond anoniem te blijven. >rDe Stahlhelm", aldus laatst genoemde, „wenst dat in West-Duits land een jeugdbond zal komen, welks leden uniform zullen dragen en die zul len worden geoefend in het gebruik van Heine vuurwapens Bij de jeugdorgani satie van de ..Stahlhelm" zijn reeds ze ven duizend jongeren aangesloten. De „Stahlhelm" is geen neven-orga- [nisatie van een politieke party, doch staat wel op politieke grondslag. De .Stahlhelm" wil gaarne nauwe samen werking met de „Unie van Duitse sol- I daten" (deze laatste staat, zoals meld, niét op politieke grondslag) der daarin op te gaan". De nieuwe „Stahlhelm" heeft een uit twaalf punten bestaand en in vage ter men gehouden programma. Er wordt b.v. in gezegd, „wij steunen de Westers- Christelyke cultuur en beschaving" ronder dat het woord „democratie' vordt genoemd. In antwoord op een vraag om hel programma nader uiteen te zetten ant woordde de woordvoerder kort: „het is ia de practyk onze taak het commu nisme te bestrijden". In een van de programmapunten staat: „de Stahlhelm zal niet werkeloos toezien indien krachten, die vijandig regenover de staat staan, vrede, orde |m veiligheid van ons volk in gevaar voorbereiden, opdat zy een morele basis hebben alvorens te worden ingeschakeld by de verdediging van West-Europa. „De Fransen zijn bijzonder goede sol daten, dooh het gemis van een morele basis veroorzaakte hun instorting in 1940". Hy eindigde met te zeggen, dat de „Sbaihihelm" de voorkeur zou geven aan het Zwitserse stelsel, waarby iedere bui^er-soldaat zijn wapens, na het doorlopen zijner militaire opleiding, mee naar huis krijgt en deze in staat van gereedheid houdt voor het geval hij on der de wapenen zou worden geroepen. Toestand van koning George blijft langzaam vooruit gaan In een gisteravond te Londen uitge geven officieel bulletin wordt medege deeld dat koning George een goede dag heeft gehad. Hy was in staat wat te eten. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £- 5.15 per kwartaal: L 0.40 per week Franse Nationale Vergadering verdaagd DAGBLAD Wine Singel 1. Lelden Giro No. 5705S Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 De Franse regering, die bloot staat aan aanvallen van de meerderheid van Gaullisten, socialisten en communisten in de Nationale Vergadering, heeft enige weken adempauze gekregen. Voor de derde maal in de afgelopen veertien dagen verwierp de Nationale Vergade ring een motie om tut zes November uiteen te gaan. maar tot algemene ver bazing van de afgevaardigden inter preteerde voorzitter Edouard Herriot dit in die zin. dat de vergadering het aan hem overliet te beslissen, wanneer zij weer bijeen zou komen. De assemblee zal thans niet worden bijeengeroepen voor de verkiezingen voor de plaatselijke raden op 7 en 14 October. Premier Pleven heeft reeds verschei dene weken getracht een debat over buitenlandse zaken te vermijden. Dit is door Herriot's beslissing thans gelukt. Intussen zal een begroting voor 1952 worden opgesteld. De minister van financiën René Mayer, heeft te ken nen gegeven, dat dit een „soberheids begroting" zou worden. Het is de vraag, of premier Pleven er in deze weken in zal slagen de meer derheid. waardoor hij aan de regering kwam. maar die door de schoolkwestie I verbroken werd, te herstellen. zon- brengen' De woordvoerder, die niet wilde me dedelen hoeveel leden de „Stahlhelm" telt. zeide verder: ,/zo lang zich Duitse ;oldaten in buitenlandse gevangenissen tev'nden. zullen de Duitsers niet bereid rijn deel te nemen aan de verdediging 73 n Europa". De woordvoerder verklaarde - de te N'eurenbeng gevoerde processen tegen Duitse oorlogsmisdadigers onjuist te achten. „De Duitsers hadden zelf het :?aht moeten hebben hun van oorlogs misdaden beschuldigde landgenoten te berechten. Dit had niet door vreemde- i'ngen mogen gebeuren". De woordvoerder zeide voorts dat de „Stahlhelm" toegaf dat de nationaal- :0cialisten „goede punten in hun be mind hebben gehad. Wij zijn het met hen eens, dat het verdrag van Versail les de oorzaak was der beperking van •uitslands bestaan". Volgens de woordvoerder wil de Stahl- jhelm de West-Duitsers psychologisch Lovett over nieuwe wapens als .Op zyn eerste persconferentie Iministev van defensie van Amerika heeft Robert Lovett de waarschuwing ieuit dat Amerika niet de „overdre "en voorstelling van zaken" moet aan aarden, dat de ontwikkeling van nieu- "e wapens zou leiden tot een goedkope geheimzinnige methode om in de labiie toekomst oorlogen te winnen, holang: nieuwe wapens en een nieuwe nilitaire toepassing van atoomenergie liet te velde ingang gevonden hebben. :angt de nationale veiligheid by een lanval nog af van de bestaande con- 'entionele wapens, aldus Lovett. Hij oegde er echter aan toe, dat er zowel 3 de verhalen over de ontwikkeling Ian nieuwe wapens als in de berichten ver de vooruitgang van de atoomener- !e genoeg waarheid schuilt om aan- liding te geven tot ..eon zeer optimis- sche kijk op de mogelijkheid van ver- ïtering der Amerikaanse bewapening" De militaire autoriteiten hebben met ,e actieve medewerking van de com lissie voor de atoomenergie „aanzien- ike vooruitgang" geboekt op het ge- led van grote verscheidenheid van ieuwe wapens. Ondanks de jongste ntwikkelingen is het vliegtuig nog eeds en zal het nog enige tijd bly- I ?n het doelmatigste middel tot het 'rvoeren van de nieuwe wapens, aldus lovett. Wanneer Amerikaans gebruik met 2 werd gereduceerd, ware Europa geholpen (Van onze correspondent te Parijs) De Unesco heeft in haar jongste bul letin opnieuw de trom geroerd naar aan leiding van het papiergebrek, dat het bestaan van steeds meer kranten m Europa en elders bedreigt. De Unesco, het culturele lichaam der Verenigde Volkeren, is wel bij uitstek het orgaan, dat zich over de heersende toestand verontrusten mag, omdat ze door het gebrek aan papier in haar missie direct wordt bedreigd. Indien het analphabe- tisme nogmaals met 5% wordt terugge drongen, zullen we aldus het bulle tin onze actie wel kunnen staken, omdat' het ons dan wegens papiergebrek onmogelijk zal zijn geworden met boe ken, schriften en publicaties de nieuw gewekte behoeften te bevredigen. Ook over de nood der kranten geeft de Unes co nogmaals opzienbarende, ja ver bijsterende cijfers. Van de 15 Parijse dagbladen zal het volgend jaar er nog maar een vijftal een enigszins rustig bestaan kunnen leiden, en de beste kranten worden het sterkst bedreigd. De laatste twee jaar zijn in Belgdë niet minder dan 149 kranten, tengevolge der hoge papierprijzen, verdwenen. In Enge- land sneefden in diezelfde tijd twee organen, die respectievelijk een ouder dom van 93 en 73 jaar hadden bereikt. Denemarken registreerde vier slacht offers en de „Times of India" kondigde zo juist aan. dat het merendeel der In diase bladen binnen een jaar hun ver schijning moet staken, indien dan de papierprijzen niet ingrijpend zullen zijn verlaagd. bijvoorbeeld op het gebied der militaire middelen gebeurt de be schikbare grondstoffen dus billijker vol gens de behoeften moeten gaan ver delen. ^PeoTPrafSe regering heeft daar dan ook al enige malen doch vergeefs by de Amerikanen op aangedrongen Van de Amerikanen wordt niet eens over dreven veéi gevraagd De zoon van de grote Indiase leider Gandhi heeft uit gerekend. dat met een vrijwillige reduc- e Zin-, Z° op het Amerikaanse papier- verbruik het leed der andere landen al zou zyn geleden. [WEDEN EIST TERUGROEPING VAN RUSSISCHE MARINE-OFFICIER [De Zweedse regering heeft het Krem- b verzocht een marine-officier die be kort tot de staf van de Russische am- psade te Stockholm, onverwijld terug P roepen. Zulks in verband met het bces tegen een onder-officier der Keedse marine, die terecht staat we- rr-5 spionnage en die er van is be- puldigd „geheime gegevens over de veadse militaire verdediging ter ken- van een lid van de Russische am- psade staf te hebben gebracht." Wisselend bewolkt De Bilt verwadht tot morgenavond: [Wisselende bewolking en op de meeste hatsen droog weer. Matige Zuid-Wes- pijke wind. Ongeveer dezelfde tempe luren als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 27 SEPTEMBER 4U op: 6.32 uur: onder: 18.29 uur. 'an op: 1.57 uur: onder: 17.23 uur cgwater te Katwijk te 0.44 en 13 18 u. AMERIKA, DE GROTE SLOKOP. Het dure krantenpapier is, gelijk be kend. niet een gevolg van verlaagde productie die integendeel met 20% gestegen is doch uitsluitend van een onevenredige distributie van grondstof fen ten voordele van Amerika. Slechts de Scandinavische landen en Canada (dat 54% van het verbruikte kranten papier voortbrengt) beschikken over een surplus aan grondstoffen: een surplus, dat biina geheel wordt opgenomen door Amerika, dat slechts een zesde der be hoeften uit eigen middelen kan dekken. Terwijl in alle landen het papierver- bruik drastisch werd gedrukt, voerde Amprika de eigen behoeften gedurig sterker op. Van 1946 tot 1951 steeg hier zo het verbruik van bijna vier op bijna zes millioen ton 'sjaars. Alleen al ten behoeve van de Zon dageditie van de New-York Times", welke liefst 200 pagina's omvat. moet. zo heeft de Unesco uitgerekend, elke week een bos van 35 hectaren worden opgehakt. Aangezien er echter 40 jaren overheen gaan. alvorens een bos wepr is aangegroeid, dienen de zes milliard bomen, die voor de wereldcon- sumufie nod'e- riin. met eni«»e omzich tigheid behandeld te worden. V/il men enige ernst maken met zijn culturele zending, dan zal men even- MEER DAN 60% DER WERELD PRODUCTIE. Tegenover dit bescheiden verlangen klmkt de uitroep van Mac Cahil, de pre sident der Amerikaanse kranten-direc teuren, bijna als een provocatie: Hij zei: we gebruiken 60% van de wereld productie aan papier, maar we eisen een nog groter part Het ligt voor de hand, dat in het oog van dit revolterend gebrek aan be grip voor niettemin bescheiden wensen, men heeft uitgezien naar andere mid delen om in de behoeften aan papier te kunnen voorzien. En inderdaad moet experimenteel zijn aangetoond, dat met de afvalproductie van het suikerriet bij voorbeeld. tegen eenzelfde prijs als thans, papier is te vervaardigen van beter kwaliteit en blankere kleur. Er zijn echter astronomische fortuinen no dig om de nodige fabrieken to instal leren, die in elk geval niet vóór vijf jaar hun eerste producten zouden kun nen afleveren. In afwachting is Europa dus genoodtraakt. bij Amerika om de fooi van die 2% te bedelen Een fooi? Eigenlijk niet eens, aangezien Amerika zich ook immers in Europa van grond stoffen voorziet. Men vraagt dus alleen van de kant der Amerikanen wat begrip voor de leuzen, die ze zelf in het geal lieerde vaandel der Unesco hebben ge- solireven. De leuzen kennisverrijking en ontwikkeling der cultuur zijn ge doemd dode letters te blijven, zolang niet over voldoende papier kan worden beschikt, waarmee kranten, boeken en tijdschriften vervaardigd moeten worden. Duitsland en het Westen Het West-Duitse kabinet heeft giste ren beraadslaagd over de te Washington genomen beslissingen der ministers van buitenlandse zaken van de „Westerse Grote Drie". Bondskanselier dr. Ade nauer braoht verslag uit" over zijn Maan dag j-1. met de drie Westerse geallieerde hoge commissarissen gevoerde bespre kingen. „West-Duitsland zal verzoeken ln de gemeensohap der Westerse landen te worden opgenomen als een volledig ge lijkgerechtigd deelgenoot, die dezelfde rechten heeft en verplichtingen erkent om de vrede te handhaven", aldus dr Adenauer, die het kabinet verder neg mededeelde met de drie hoge commis sarissen eveneens te hebben gesproken over het voorstel van*-de Oost-Duitse premier Grotewohl om verkiezingen in geheel Duitsland uit te schrijven. In het Julianakarnp te Kijkduin werd gistermiddag het commando van I het Vrouwelijk Hulp Korps over ge- I dragen door de waarnemend com mandante. Kapitein Mevr. N. Bloe- mendaal aan Atajoor Mej. A. Halbesma. Het defile voor de nieuwe common dante; van links naar rechts: Lt Gen, D. C. Buurman van Vreeden. Majoor. Mej. A. Halbesma. nieuwe comman-* dante en de scheidende waarnemend commandante. Kapitein Mevr. N, Bloemendaal. DE GASPERI LN DE VER. STATEN. De Italiaanse minister-president de Gasperi heeft gisteren een onderhoud van vijftig minuten gehad met presi dent Truman. Truman heeft de Gasperi verzekerd, dat de V.S. zullen voortgaan, Italië en andere bondgenoten hulp te verlenen door hun verdediging te versterken. Truman was het eens met de Gasperi, dat „de verdediging van Europa een levensbelang is voor het behoud van de vrye wereld". In een rede voor de nationale pers club te Washington heeft de Gasperi tot de Westerse mogendheden het ver zoek gericht, Italië's stilliggende fabrie ken en werklozen te gebruiken voor de defensieproductie. „Italië is arm aan grondstoffen, doch rijk door de be kwaamheid en bereidheid van zyn be volking om te werken". Volgens oe Gas peri kunnen Italiaanse fabrieken op een zodanige wijze voor de defensieproduc tie worden gebruikt, dat „de kosten voor u lager zijn en tegelijkertijd de le vensstandaard van onze bevolking niet slechter zal worden". Verwachting: Gaullistische winst en achteruitgang van socialisten en communisten (Van onze Parijse correspondent) Verleden week is in Frankrijk offi cieel de campagne in gezet voor de can tonale verkiezingen, waarvoor op 7 en 14 October aanstaande de helft der Franse stemgerechtigden zullen worden opge roepen. Van de 3322 zetels der geza menlijke algemene raden zullen er dan 1660 opnieuw worden voorzien. In 1945 werden deze raden die men het beste met onze Provinciale Staten kan verge lijken voor het eerst sedert hun ont binding door Vichy, gekozen, officieel voor een tijd van zes jaar. De nieuwe grondwet bepaalde echter, dat elke drie jaar de helft der zetels moest worden vernieuwd om aldus aan de ene kant de continuïteit dezer lichamen te verzeke ren, en anderszins toch een zo betrouw baar mogelijke weerspiegeling te ver krijgen van eventuele politieke verschui vingen. die in Frankrijk op korte ter mijn, soms vrij ingrijpend kunnen zijn. En zo zwaaide in '49 dus de helft der leden alweer af. na nog maar drie jaar in functie te zyn geweest. Thans wordt dus de andere helft vernieuwd, die wel haar volledige mandaat heeft mogen uitzitten. De cantons, die in de campagne zijn betrokken, liggen dusdanig over de ver- J schillende kiesdistricten verspreid, dat I alle delen van het land zoveel mogelijk bij de verkiezingen konden worden ge ïnteresseerd. Ze geschieden, die verkie zingen, bij absolute meerderheid. Wan neer die echter door geen der candi- daten in een bepaald canton is bereikt, wordt de daarop volgende Zondag 14 October de zetel toegekend aan degeen. die dan in tweede ronde de meeste stemmen op zijn naam zal weten te verzamelen. Te verwachten valt. dat de overgTOte meerderheid der kiezers de gang naar de stembus aldus wel tweemaal mag maken. want. grond wettelijke verplichting tot stemmen be staat in Frankrijk niet. ^>1 nummer bestaat uit zes pagina's Spoorwegongeluk in Stiermarken 19 DODEN. 20 GEWOND. Gisteravond laat is op het station van Langenwang in Stiermarken (Oos tenrijk) een sneltrein op een goederen trein gelopen. Er werden 19 perso nen gedood en 20 ernstig gewond. De wagens van de sneltrein schoven in el kaar. De machinist van de trein is nog niet gevonden. De stoker kon pas na uren werken met een snijbrander uit de cabine worden bevrijd. De ontspoorde sneltrein was die van Wenen naar Rome. De goederentrein werd in de flank getroffen. De meeste slachtoffers zijn Italianen. Ook vijf vrouwen zijn gedood. Opnieuw bijeenkomst der verbindingsofficieren Hedenmorgen is een groep verbin dingsofficieren der verbondenen per hefschroefvliegtuig uit het vooruitge schoven kamp te Moensan vertrokken teneinde opnieuw een onderhoud met de Noordelijke verbindingsofficieren te hebben Waarnemers te Tokio geloven, dat persoonlijke tussenkomst van generaal Ridgway om de impasse te overwinnen succes heeft gehad. MOTIE VAN WEST-DUITSE SOCIALISTEN. De sociaal-democratische party in West-Duitsland heeft by het parlement een motie ingediend, volgens welke ver kiezingen in geheel Duitsland onder In ternationaal toezicht „dringend noodza kelijk" worden geacht. Er zou een as semblee voor het gehele land moeten worden gekozen met bevoegdheid een grondwet op te stellen, wetten aan te nemen en een regering te vormen. De socialisten verzoeken de regering zich met alle vier bezattende mogend heden in verbinding te stellen om de verzekering te krijgen dat de verkiezin gen vry en geheim zouden zyn. GRIEKSE REGERING AFGETREDEN De Griekse regering van premier Ve- nizelos is vandaag afgetreden. OM DE PERZISCHE OLIE De Perzische regering heeft bevo len. dat de resterende 3530 Britse olietechnici in Zuid-Perzië het land vóór volgende week Donderdag moe ten verlaten. Premier Mossadeq is van oordeel, dat de besprekingen met Engeland geheel zijn doodgelopen. Het Engelse kabinet vergadert om de toestand onder ogen te zien. Besluiten zyn nog niet genomen. Het nieuwe station van de Konink lijke A'oord-en Zuid-Hollandse Red ding Maatschappij te Katwijk, het Baron van Kattendijkc-station. ge legen ten Oosten van de uitwate ringssluizen aan de Oude Rijn. zal binnenkort overgedragen worden aan de plaatselijke reddingcommis sie. In dit nieuwe botenhuis is de motor-strandreddingboot ..Baron 'an Kattendijke" gestationneerd. die ie roeireddingboot heeft vervangen. Oe 10-tons reddingboot wordt met paarden uit het nieuwe station ge sleept. Op de nationale gang van zaken oefenen de algemene raden een - indi recte invtoed uit: de leden behoren namelijk tot de zo geheten kiesmannen, die hun gewicht mede in de sohaal mo gen werpen bij de verkiezing van een, deel van de Senaat. Daarentegen heb ben de algemene raden op departemen taal niveau vrij uitgebreide bevoegdhe den vooral van financiële aard en zijn zo deze verkiezingen voor de lagere bestuursorganen zeker niet van belang ontbloot. Maar ook algemeen politiek gezien, zullen de resultaten van deze verkiezingen No. 13 in zes jaar tijds toch een interessante aanwijzing kunnen geven voor de verhoudingen in het land. en ofschoon dus op klei nere schaal georganiseerd zelfs be trouwbaarder dan in Juni, toen de Ka mer werd vernieuwd. Toen werd im mers het politieke beeld goeddeels be heerst door de opportunistische lyst- koppelingen. „apparenteonents" waardoor wel een regeringsmeerderheid uit de bus kwam, die zich sedertdien echter in de praktijk weer snel ontbond. Die lijstkoppelingen nu zijn thans niet of nauwelijks te verwachten. Voorlopige voorspellingen beloven winst voor da radicalen, en vooral de Gaullisten en verlies voor socialisten en communis ten De katholieken zullen zich. zo wordt momenteel verwacht, na hun aderlating van Juni. waarschijnlijk wel op hun huidige niveau kunnen hand haven. TRUMAN NEEMT NIEUWE VEILIGHEIDSMAATREGEL. President Truman heeft een decreet ondertekend, volgens hetwelk aan re- gerings- en particuliere instanties uit het oogpunt van militaire veiligheid een beperking wordt opgelegd wat be treft inlichtingen, die „potentiële vijanden" zouden kunnen helpen. Dit decreet ging vergezeld van een verklaring, inhoudende, dat het enig doel van dit decreet is onthullingen te voorkomen, „die de veiligheid van de V.S. kunnen schaden", en niet om in lichtingen tegen te houden, die niets te maken hebben met de nationale vei ligheid. Op overtreding staan geen straffen en het decreet geldt niet voor hetgeen dagbladen, radiostations of andere ■nieuwsverbreidende instellingen publi ceren of omroepen. DS NIEMOELLER WEKT OP TOT DIENSTWEIGERING. Dg Niemoeller heeft op een evange lisch congres te Westerburg dat hij als hoofd van de protestantse kerk in Hes sen bijwoonde tot dienstweigering aan gezet. Er moet verhinderd worden, dat Duitsers in dienst van Amerikanen of Russen tegen elkaar vechten, aldus Niemoeller. Duitse Christenen moeten trachten een eigen weg te volgen, zo voegde hy er aan toe. Een vluchteling uit de sovjet-zone verklaarde, dat Niemoellers tegenstand tegen militaire dienst het verzet van de bevolking der sovjet-zone tegen het communistische regiem aldaar dwars boomt Niemoeller antwoordde daarop: „Mijn streven naar vrede is geen strijd tegen de middelen van politieke macht, doch een mij door de Christelijke leer opgelegd bevel".

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1