DUE IC Derde Alpheuse Rijnovergang in licht van gewijzigde situatie r GYPTISCHE IxONINGIM Uitstel is afstel noch rouwkoop Gemeente klopte (vergeefs)? bij industriëlen aan om 2 millioen voor woningbouw Rond de Veemarkt IVOROL: het behoud Uwer tanden! Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 22 September 1951 Derde Blad No. 27413 II. (Van een onzer redacteuren). Het Alphénse Raadsbesluit tot de bouw van een Rijnbrug tussen Hooftstraat en Emmalaan. welke bouw door de loop der omstandigheden het scheppen van een derde Rijnovergang zou betekenen in de gemeente waar tot dusverre slechts één overgangetje bestaat, dat zelf deze bescheiden naam niet kan dragen, is in dertijd op verantwoorde, hoewel misschien op overschatte gronden genomen. In onze beschouwing van gisteren hebben wij gewezen op diverse factoren, die een belangrijke rol spelen bij de beoordeling van dit besluit, en die sinds het nemen daarvan een geheel ander aanzien en een geheel andere waarde hebben gekrgen. Zelfs die veranderingen en andere kleuring van de bril waardoor we het probleem van de Alphense Rijnovergangen moeten zien, zouden kwamen er geen andere motieven en overwegingen bij kijken niet kunnen beletten dat wij de zo spoedig mogelijke tot stand koming van de derde Rijnovergang eventueel nog zouden kunnen toejuichen, hoe onvolmaakt het huidige plan door de omstan digheden ook is geworden. Onze vorige beschouwing eindigden wij echter met de opmerking, dat de economische omstandigheden van het moment alle andere mtleven in de schaduw stellen. Laat ons derhalve thans uit die gezichtshoek het vraagstuk van de derde Rünovergang, door de bril van de huidige economische omstandigheden, bezien. Waarbij de lezer zich moet realiseren, dat dit betoog geenszins bedoelt, de waarde voor Alphen van deze Rijnovergang te betwisten, doch slechts de verwezenlijking daarvan op dit moment critisch te beoordelen. Jaarlijkse last meer dan een ton De kosten van de bouw van de veel besproken gemeentelijke derde Rijnbrug tussen Hooftstraat en Emmalaan be dragen rond 1.8 irtiliioeii gulden. Dit be drag kan alleen worden gefourneerd uit leningen, die uit geen enkele gemeente lijke bron ln een nabije toekomst kun nen worden afgelost. Dat betekent, dat op de gemeente een jaarlijkse rentelast komt te drukken van 72.000 gulden. Maar die jaarlijks terugkerende last is niet het enige, wat Alphen zich voor deze brug moet getroosten. Er zijn onderhoudskosten, er zijn afschrijvings kosten (die altijd nog enige duizenden per jaar vorderen al stellen wij de leef tijd van de brug op 75 jaar) en er zijn kosten verbonden aan de ln dienst stel ling van 6 man personeel, voor bedie ning en onderhoud van de brug. Berekenen wij een cn ander aan de lage kant. dan kost deze brug de ge meente Alphen ongeveer 112 duizend gulden per jaar. Afgezien uiteraard van de aflossing van de schuld van bijna twee millioen, waartoe de ge meente zich verplicht bij de aanvaar ding van een eventuele lening. Is een dergelijke verplichting verant woord in deze tijd, waarin met de mid delen moet worden gewoekerd. Het komt ons voor van niet. Zonder het raadsbesluit tot bouwen van deze brug (in een rooskleuriger tijd met hoopge vender toekomstbeelden gcnoirlen) ook maar enigszins te willen becritiseren, durven wij met de meeste nadruk te constateren dat een dergelijke belasting van een toch reeds „op de rand" le vende gemeente niet verantwoord is. GASFABRIEK EN BEGROTING BAKENS. Zulks is ook het oordeel van dc ge meente gezien een ander geval. On- geveor twee weken geleden heeft het gemeentbstuur krachtig Ingegrepen in de bedrijfsvoering van de Alphense gas fabriek, waar in 1950 een tekort van ruim anderhalve ton werd geboekt. Dat is slechts weinig meer (over het lopende jaar wordt een ongeveer ge lijk tekort venvacht) dan dc jaar lijkse uitgave die dc gemeente zich moet getroosten om in het huidig tijdsbestek een derde Rijnovergang te bezitten. Ten aanzien van de gasfa briek worden zeer straffe maatregelen getroffen van zulk een uitzonderlijke ingrijpendheid, dat zij In het gehele land de aandacht trokken. Ongeveer tczelfder tijd kreeg Alphen de begro ting van G. S. terug met opdracht het tekort met f. 80.000.tc verminde ren. Kan de gemeente zich dan wel een last van meer dan een ton ver oorloven voor deze brug. Alphen bezit binnenkort twee goede Rijnovergangen. Wij willen direct toe geven, dat een derde overgang ln nor male omstandigheden geen overbodige weelde zou zyn, maar menen dat ln de huidige tijden de noodzaak van zulk een brug geringer is dan bv. een behoorlijk ziekenhuis en dergelijke objecten, die een centrumgemeente van een belang rijke streek toch niet mag ontberen. VIER MILLIOEN VOOR BRUGGENBOUW. Bezien wü het niet plaatselijk, maar in groter verband, dan wordt in de Al phense Rijnovergangen, zo het gemeen telijk project wordt verwezenlijkt, voor n-iet minder dan ruim vier millioen geïnvesteerd. De kosten van de Gouwsluisbrug im mers bedragen zeker anderhalf millioen en meer dan vijf ton bedragen op z'n minst de kosten van de voorgenomen modernisering van de huidige overgang. Dit laatste immers brengt mee de af braak van verschlllendee panden in de Pieter Doelmanstraat, voor een deel reeds in gemeente-eigendom en voor een deel op de nominatie staande om te worden aangekooht. Wel komt dan la ter weer bouwgrond vrij, doch dit ont last de gemeente slechts van een zeer klein deel van de totale kosten. Het pand waarin thans de firma Van Wie- ringen is gevestigd zou gesloopt moeten worden om een vlotte verbinding met de Provinciale weg te verkrijgen. Nogmaals: wij misgunnen Alphen geenszins een derde Rijnovergang, maar vier millioen in drie overgangen inves teren in een tijd, waarin met het be schikbare kapitaal moet worden gewoe kerd moet overdreven worden geacht, ooral gezien de niet meer zo dringende noodzakelijkheid van uitvoering van het gemeentelijk project. GELD GEVRAAGD VOOR WONINGBOUW En dc twee millioen, die aan de bouw van dc brug ten koste zouden moeten worden gelegd kunnen zo bit ter goed voor andere projecten wor den gebruikt. Hebben B en W. van Alphen onlangs niet 22 industriëlen voor zover wij ingelicht zijn tever geefs verzocht een lening van 2 millioen met de gemeente aan te wil len gaan tegen aanneembare voor waarden, ten behoeve van dc bouw van tweehonderd woningen? Uitvoe rige besprekingen hebben er toe ge leid dat van industriële zijde bereid heid bleek te bestaan dit bedrag te lenen tegen een rente van vijf procent, terwijl de gemeente niet meer dan vier mag geven. Wel heeft de gemeente geprobeerd dat niet be taalbare procent van f.20.000 per jaar op de schouders van de geldschieters te laden, tegen welk „sleutelgeld" dan vijftien woningen ter beschikking van de industriëlen zouden komen om toe te wijzen aan personeelsleden, doch tot een overeenkomst in deze Is het nog niet kunnen komen. MAAR MOETEN DAN WONINGEN SNEUVELEN? Er zijn echter nog enige motleven tot uitstel van de bouw, nauw verbonden met de economische omstandigheden. De moeilijkheden van de gemeente bij de verkrijging van middelen tot woning bouw leggen er nog eens de nadruk op, dat het nauwelijks verantwoord moet worden geacht, woonruimte te vernie tigen. De bouw van de brug brengt de afbraak van woningen mee. Twaalf ge zinnen hebben reeds het werd de aanleiding tot deze beschouwing aanzegging gekregen tegen 4 November elders onderdak te zoeken. Weliswaar betreft het oudere kleine woningen, maar toch woningen die onder de hui dige omstandigheden nog geruime tijd behoorlijke huisvesting kunnen bieden. CONSTRUCTIE BOVENBOUW GEEN ROUWKOOP. Toen onlangs bekend werd, dat deze gezinnen de huur van hun woningen werd opgezegd, kwam dit voor vele ge meentenaren als een onaangename ver rassing. De huidige investeringspolitiek van de regering had het onwaarschijn lijk gemaakt, dat de bouwplannen op korte termijn zouden worden verwezen lijkt. Het argument van de doorgewin terde voorstanders dat de firma Du Croo en Braun te Amsterdam reeds op dracht heeft gekregen tot constructie van de bovenbouw en daarmede zo goed als gereed is, mist iedere kracht. „Rouwkoop" is een staken van die j werkzaamheden of zelfs voltooiing daarvan zonder verdere bruggebouw allerminst. Ten eerste is hiermede een bedrag van slechts bijna 230.000 gul den gemoeid. Zelfs bij voltooiing van de bovenbouw en opslag daarvan zou- den deze kosten binnen enkele jaren bespaard zijn aan rente, onderhouds- cn afschrijvingskosten en personeels kosten. De afschrijvingskosten van dc bovenbouw z\jn gering. En zover behoeft het geeneens te komen, want bij informatie bleek ons, dat aan de eigenijke constructie van de bovenbouw nog niet is begonnen. Wel zijn reeds vele materialen in be werking, doch een groot deel van het materiaal moet nog arriveren, terwijl aan de constructie zelve vooralsnog niet kan worden begonnen. Loopt alles mee (ln geval dc bouw wordt voort gezet) dan kan de constructie eerst in de loop van het eerste kwartaal van volgend jaar worden voltooid. Moge deze beschouwing er toe lelden, dat het probleem van de derde Rijn- overgang in het licht van de gewijzigde situatie oonieuw in discussie wordt ge bracht, Niet miskenning van de belan gen van de Alphense gemeenschap, doch Juist juiste afweging dier belan gen moet daarbij de doorslag geven. Een afweging die indertijd tot een re sultaat leidde, doch die thans, door zwaardere druk op een ,der schalen ons inziens 'n ander besluit zou doen nemen Dat is geen terugkomen op een dwa ling hoewel het z?lfs beter Is ten halve te keren dan ten hele te dwa len naar een herziening, waartoe de omstandigheden nopen. Het zou van wiis beleid getuigen en van een waarlijke behartiging van het Al phense belang, wanneer de realiteit de doorslag geeft en niet een inder tijd ook door ons toegejuicht raads besluit, dat door de gebeurtenissen in Alphen en elders ls achterhaald. (Ingcz. Med.-advert,) FEUILLETON Oorspronkelijke Romcm door Mevr. I. M. C. BIJLEVELD - GELINCK 6) „En dat meisje," zei de inspecteur, zijn notitieboekje raadplegend, „was mejuffrouw Katharina Baeck. Leeftijd vier-en-twintig jaar. Adres: Paulus Potterstraat 15. De dochter van de be kende scheepvaartman." „Ik weet haar naam niet. Maar ze ls natuurlijk een bedriegster." „Hoezo?" •Maar dat spreekt toch van zelfl Ze hebben de mummie er uit gestolen. En toen is ze als plaatsvervangster in de kist gestapt." „Of gelegd, mijnheer Norelius" De jonge geleerde zag hem verbaasd aan. De ander glimlachte. „Hebt u er dan nog niet over nagedacht, waarom u eigenlijk gearresteerd bent?" „Nee „Wel: wegensmensenroof". „Wat!" „Ja. Werkelijk, mijnheer Norelius. Dat meisje is in die ldst opgesloten nadat ze bedwelmd was. Dat moet- u toch gemerkt hebben." „Ja. Zeze sliep. En toen werd ze wakker Michael staarde met grote ogen voor zich*uit. Natuurlijk, dat was de verkla ring! Niet een drieduizend-jarige slaap, niet een Egyptische koningin die tot leven gewekt moest worden. Hij was een dromer, een fantast! Ze was uit een verdovende slaap ontwaakt: daar om had ze hem eerst zo aangezien, zo leeg, zo zonder bewustzijn. Daarom was ze zo moeizaam ontwaakt en had niet uit de kist kunnen komen. Daarom had ze zo'n dorst gehad en op hem moeten steunen toen hij haar naar zijn leunstoel bracht. Koningin Amentéte! Gek, die hy was! Juffrouw Baeck, en ze was boor iemand bedwelmd. Allemachtig nog aan toe, Inspecteur! U denkt toch niet dat ik dat gedaan heb?" ..Nee, maar zij denkt het wel. Zij is op straat onwel geworden en is een openstaand magazijn binnengelopen om '■at water te vragen. Daar draaide al ias om haar heen en verloor zij het bewustzijn. U was wel vriendelijk, zei ze, maar u wilde haar niet laten gaan". „Natuurlijk niet. Ik moest eerst we ten waar mijn mummie gebleven was!" „U zei, dat er niemand in huis was en dat u de deur had afgesloten". „Ja. dat had ik ook. Dat had ik al van te voren gedaan. En mijn huishoud ster was net weggelopen. Maar ik zei dat, omdat ik dacht dat ze dan bang zou worden en het wel zou vertellen". „Maar meneer Norelius! U kunt zich toch wel voorstellen wat dat meisje ge dacht heeft! U hebt haar een dood schrik bezorgd!" Ondanks zijn ernstig verwijt moest de politieman zioh op de lippen bijten om niet te lachen. Zoals hij daar nu zat, die geleerde Egyptoloog, met grote verschrikte ogen als een kind dat een standje krijgt! Toen streek de man tegenover hem met zijn hand door zijn haar en ant woordde nederig: „Ik ben de grootste stommeling, die u nog ooit hebt gezien, inspecteui-! Na tuurlijk had ik dat moeten begrijpen, maar ik dacht alleen maar aan mijn mummie. En dat meisjeik vind het verschrikkelijk! Kon ik haar maar zeg gen hoe het mij spijt „Misschien later, meneer Norelius. Ik heb haar zo gauw mogelijk met een auto naar huis laten brengen. Maar lk moet haar nog nader spreken natuurlijk, Die verdoving ls een lelijke zaak". „Doet u dan een goed woordje voor mij, insnecteuj?" De anoer glimlachte nu toch. „Goed. dan zal ik u op een betere wijae bij haar introduceren dan u klaarblijkelijk zelf gedaan hebt. Maar laten wü nu op de zaak terugkomen, juffrouw Baeck sliep dus toen u de kist openmaakte." „Ja. ze sliep". „Een diepe slaap?" „Ze werd met de grootste moeite wakker." „En hoe lag zij in die kist?" „Ze lag achterover, met haar handen op haar borst. Netof ze dood v/as Het was even stil. Dan ging de po litieman voort: „Ze is dus door iemand bedwelmd en wel voordat ze bij u het magazijn binnenkwam. Men kan haar gevolgd zün en ln de kist gelegd heb ben. Dan moet men eerst die mummie er uit gehaald hebben en verdonkere maand. Misschien meegenomen, mis schien in een hoekje van het magazijn verstopt, misschien in het water ge gooid". „Maar dat zou verschrikkelijk zijn!' „We moeten met alle mogelykheden rekening houden. Het motief en de com binatie van deze twee dingen zijn mij ook volmaakt duister. Wij moeten eerst meer weten over juffrouw Baeck. Wij weten alleen dat zij uit eigen beweging het magazijn is binnengegaan, dat er dus niet eens een van te voren beraamd plan is geweest om haar ln de mum- nüekist tc stoppen, Maar waarvoor is ze dan bedwelmd? U ziet. meneer No relius een moeilijke puzzle". „Als het een wetenschappelijke puzzle was inspecteur, zou ik u graag helpen." „Lk vrees, dat dit geen kwestie is van hiëroglyphen. Ik kan mijn onderzoek ook van de andere zijde, van uw kant uit, beginnen. De diefstal van de mum mie kan ook het hoofdmotief geweest zjjn. Wie heeft kunnen weten, dat er een mummie in die kist zat?" „Alleen de oude meesterknecht Van Heumen. Hij werkt al meer dan vüftig jaar aan de zaak en was de rechter hand van mijn vader. Een echt familie stuk en eeriü-k als goud". „Dus volkomen te vertrouwen". „Volkomen." „Zo'n mummie bevat ook kostbaar heden, ais ik tenminste goed heb opge let op uv; cursus. Kan hij dat geweten nebben?" „Ik heb er niet over gesproken. Ik ben ook niet in finesses getreden over de inhoud van de kist. Ik sprak over cudheden". „Dus hij wist niet speciaal dat het eëri mummie was". „Nee". „En die kostbaarheden zün niet van buitenaf te zien. Ik bedoel: er kan niet iemand in de kist gekeken hebben en verleid zün om te stelen' „Nee, Inspecteur, dat zeker niet. De mummie zelf zit nog in een speciale mummiekist. En die mummiekist is door de vervoerder ingenaaid ln een soort zeildoek. Dat heeft hü mü geschreven". (Wordt vervolgd) VASTER SLACHTVEE ZORGDE VOOR LEVENDIGER STEMMING. (Van onze deskundige medewerker). De stemming was in de afgelopen week merkbaar wat levendiger dan de week tevoren. Dit kwam wel in hoofd zaak doordat de slachtveemarkt nogal beduidend vaster was. De aanvoeren van slachtvee waren slechts weinig minder, dus nogal ruim te noemen, maar de vleesconsumptie heeft zich in de laatste tüd ln hoofdzaak naar het rundvlees verplaatst. Kalf- en varkens vlees ziln bijzondere luxe geworden en hiervan is het gebruik dan ook sterk gedaald. Ook het artikel lamsvlees dat in hoofdzaak geëxporteerd wordt is te duur om de populariteit van het consumerend publiek tc behouden Nu ls de export van rundvlees de laatste maanden ook niet gering, maar de markt schilnt dat nog wel tc kunnen verdragen. Deze week werd er weer vrij veel voor de Partise markt geslacht. Zoals we reeds eerder vermeldden gaan hier alleen achterdelen naar toe, en wordt er ln onze slager 11 en noodwendig meer voor-vlees verkocht. Op de af delingen kalfvee en long fokvee was een ruimere vraag voor Frankrijk en Italië, zodat ook hier de prijzen even aantrokken. In dp melkkoeien bleef de handel een slepend karakter behouden maar de goede kwaliteiten, met het praedi- kaat t-b.c vrij. waren toch prijzig. Ook de geschikte magere koeien voor de mesteril werden bij slepende handel duur verkocht. De bijzondere modellen voor dit doel. voornamelijk „dikbillen" met toekomst als tentoonstcllingsdier. was. 2de en 3de soorten f. 2,302.50 en vette stieren ook f. 2.30—f. 2.50 per kg. geslacht gewicht. Voor het kalf- en melk vees noteerden we van f. 700 f. 1000. extra kwaliteiten voor export wat meer Vaarzen f.650900 Pinken f 400— f. 500. Grasknlvenen f.200—370. Gustekoeien f450800 per stuk. Vette en nuchtere kalveren gingen weer zeer vlot en tot hoge prijzen van de hand. Veel export. Notering voor vette kalveren f2f2.60, dikbillen tot f. 3.50. Nuchtere kalveren van f. 1.40 tot f. 1.60 per kg. levend gewicht. De wolveehandel had een Iets slepend verloop. Vooral de fokschapen, die wat hoog in prils zijn gingen niet bepaald vlot. f. 100 tot f. 135. Vette schapen f. 90—f. 125. lammeren weer goed ver koopbaar f. 70—95 tot f. 105 per stuk. Ook veel export. Frankrilk en België. BH schaarse aanvoeren waren de varkens boven 100 kg geslacht vlot verkoopbaar en zetten de prijzen zich weer wat vaster. Ook fijne êlachtzeu- scn weer duur. Lichte slachtvarkens vrii kalm. maar toch niet. eoedkoner. De geslachte prilzen liepen van f. 2.45— f. 2.55 en soms nog een paar cent ho ger, Zeugen f. 2.30 gemiddeld per kg. geslacht gewicht. Magere varkens en biggen in ver houding een stroefachtlge verkoop, het dure voeder houdt tegen, doch deze week toch geen verdere daling van de blggenpriizen. Lopers wel iets gedrukt. Paarden over het geheel genomen vast. Er worden bijna geen slachtpaarden ingevoerd op heden, zodat de slacht paarden momenteel stevig de toon van de gehele paardenmarkt aangeven. Ook u - i de veulens zün daardoor gevraagd en heeft men een bilzondere voorkeur j oriiz:^ voor. Dit viel ook op. bij de expositie w van de „Vebo" waar zich voor deze dieren vele liefhebbers aanmeldden Men kreeg ze echter niet gemakkelilk in handen, want de meeste waren reeds thuis verkocht. Ook het tentoongestel de slachttype vee was voor een groot gedeelte reeds aan de slag-ers verkocht: zodat er weinig handel nodig was om het resterende nog te plaatsen. De prijzen van de bekroonde dieren zijn meestal strikt geheim, maar enkele gingen flink over de f. 1000.— heen Overigens varieerde de .prijzen meest van f. 800. f. 900. f950 per stuk. of van f 2.60 tot f. 2.75 per kg geslacht ge wicht. wat deze week voor de prima kwaliteit ook de gangbare marktprijs Koninklijke gift voor „Helpt hongerend India" Het bestuur van de Nederlandse Jeugd-gemeenschap heeft van het sec retariaat van H.M. de Koningin bericht ontvangen, dat H. M. met belangstel ling en sympathie heeft kennis geno men van het welslagen van de actie „Helpt hongerend India". Bovendien heeft H. M. aan de Nederlandse Jeugdgemeenschap een belangrijke gift doen töekomen ten bate van deze actie. 51). Tot Panda's grote verbazing repte Joris Goedbloed zich naar het wrak van zün gewezen bordpapieren auto; hü duwde Panda het kistje met springstof fen in de handen en begon zelf vlijtig stukken cart-on van het gehavende voer tuig af te rukken. „De wereld is tooh maar vol verrassin gen." sprak hij inmiddels monter. „Dat is het. wat het leven zo aangenaam maakt. Neem nu eens het onderhavigs geval als voorbeeld, wat ik u bidden mag manneke. Hier zijn wij ginds nadert de postkoets; en aan gene zijde krui pen de woudrovers ln hinderlagen rond. Is dit nu niet een aardige, leuke, toe vallige ontmoeting? En zouden wij er niet goed aan doen, er luister aan bij te zetten door het vervaardigen van aar dige ruikertjes en verrassingen?" Zo sprekende vouwde hü een soort ballen van het carton, en in die ballen goot hü vervolgens springstof. Panda begreep niet wat hü daarmee wilde, en werd nu trouwens ook ongeduldig. „Je schijnt te vereeten," zei hij. .dat die kostbare post koets er nu ieder ogenblik kan zyn. en dat mijn geld op het spel staat!" „Ver geten? Tut! Pas op! Niets is verder van mij!" riep Joris uit. „Doch vergun me op te merken dat ge u vergist baaske! Het is niet uw geld. dat op het spel staat maar het mijnel Of wilt ge loochenen, dat dit sommetje door u werd uitge loofd als beloning voor uw bevrijding? O! En wie heeft u bevrijd? Ik, persoon lijk! Dus gaat het hier om mün geld, en laat me nu niet meer horen dat ge u daarin vergist, ventje!" Maar nu had Panda er genoeg van. „Ach je kletst maar wat", zei hij. „En ik verknoei mijn rijd hier niet lan ger! Ik ga die postkoets waarschuwen!" En meteen holde hü de weg af „Wacht!" rieD Joris hem nog na „Ik heb u geen machtiging verstrekt om over mijn geld te beschikkenmaar dat hoorde Panda niet of hij luisterde niet; hij keek tenminste niet meer om. VOOR ZONDAG 23 SEPTEMBER. Hilversum I. 402 m. VARA: 8.00 Nieuws en weerber. Daarna: Postdul- venberichten; 8.15 Vrouwenkoor; 8 30 „Het Museum van de Arbeid", causerie; 8.40 Orgelspel: 9.12 Sportmededellngen; 9 15 Verzoekprogr.; 9.45 „Geestelijk le ven" causerie. VPRO „Geef het door" causerie; 10.05 Zondagshalfuur; IKOR: 10 30 Ned. Herv. Kerkdienst. AVRO: 12.00 Flitsen uit streekprogramma's; 12.40 .De Spoorwegen spreken", cause rie; 12.50 Grmuz.; 13.00 Nieuws cn weerberichten 13.05 Mededelingen of Grmuz.; 13.10 Orkestconcert: 13.50 „Even afrekenen. Heren"; 14.00 Gr.muz.; 14.05 Boekbespreking; 14.30 Omroep orkest. (In de pauze: fllmpraatje): 16.15 Mannenkoor; 16.30 Sportrevue; VPRO; 17.00 „Tussen kerk en wereld", cause rie; 17 20 VoordTacht; VARA: 17.30 „De vermiste rechtsbuiten" .hoorspel; 17.50 Pianospel: 18.00 Sportcommentaar; 18.15 Nieuws en sportuitslagen: 18.30 Cabaret. 19.00 Muzikale dlsouseie; 19,30 Gevarieer de muz.; AVRO* 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten: 20.16 Strilkorkest en so list; 20.45 „Nieuwe aanloop", causerie: 20.50 Opera muz21.20 „Vlucht ln het Geluk", hoorspel; 21.50 Herfstprogr. 22.30 Gr.muz.: 23.00 Nieuws; 23.15 Dansork. en solist; 23.4524.00 Gr.muz. Hilversum 11. 298 m. NCRV: 8.00 Nieuws en weerber.: 8.15 Gr.muz.; 8.30 Morgenwijding; 9.15 Vocaal kwartet; KRO: 9.30 Nieuws en waterstanden: 9.45 Gr.muz.; 9.55 Hoogmis; 11.30 Gr.muz.: 11.40 Strtikork.; 12 15 Apologie; 12.35 Gr.muz.: 12.40 Lunchconcert: 12.55 Zon- newllzer; 13.00 Nieuws, weerber. en ka tholiek nieuws: 13.10 Radio Phllharmo- nlsch orkest en soliste (ca 13.55 „Uit het Boek der Boeken"); 14.30 Kamcrmuz.; 15 00 Bariton en plano; 15.25 Muzikale causerie; 15.45 Gr.muz.; 16 10 „Katho liek thuisfront overall"; 16.15 Sport; 10.30 Vespers. IKOR: 17.00 Jeugddienst: 18.15 Lutherse kerkdienst. NCRV: 19.00 Kamerkoor; 19.15 „Bezwaren tegen de Bijbel", causerie; 19.30 Nieuws, sport uitslagen en weerber. KRO: 19.45 Actu aliteiten; 19.52 Boekbespreking; 20.05 De gewone man zegt er 't zllne van; 20.12 Gevar. progr.; 22.45 Avondgebed en 1-ïtureische kalender; 23.00 Neluws: 23J5 24.00 Gram.muziek. Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Crltloken; 12.55 Weerber.: 13.00 Nieuws: 13.10 „Country Questions": 13.40 Gr.muz.; 14.00 Wenken voor de tuin; 14.30 Hoorspel: 1600 Opera-orkest en zang6ollsten; 16.45 Boekbespreking*; 17.00 Voor d© kinderen: 17.55 Weerber.; 18.00 Nieuws; 18.15 Reportages: 18.35 Strilk orkest; 19.45 Klankbeeld: 20.25 Liefda- dlgheldsoproep; 20.30 Hoorspel: 21.00 Nieuws; 21.15 Causerie; 21.30 Hoorspel met muz.; 22 20 Voordracht: 22.52 Epi loog: 23 0023 03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme. 1>00 en 247 in. 12.00 Verzoekprogr.: 13.15 Gevarieerd programma: 13.45 Interviews; 14.15 Populaire songs; 15.30 Programma- overzloht; 16.00 Radiospel: 16.30 Inter- vleuws en er.muz17.25 Boksreportage: 17.30 Filmprogramma; 18.00 Gevar. pro gramma; 18 30 Gr.muz.: 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.30 Amusem.muz.; 20.30 Community Hymn singing. 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muz.; 22.30 Muzikale causerie; 22.45 Orgelspel; 23.15 Gr.muz.; 23.5624.00 Nieuws Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz.; 13.00 Nieuws; 13.25 Gevar. muziek: 14.30 Verzoekprogr.; 16.45 Dansmuz; 18.15 Orkestconcert; 19.45 Nieuws; 20.00 Lichte muz.: 20.45 Orkest- concert; 21.15 Gevar. muz.; 22.15 Nieuws 22.45 Dansmuz.; 23.15 Gevar muz.: 24.00 Nieuws; 0.10 Dansmuz.; 0.30 Lichte mu ziek; 1.00 Weerber. Frankrijk. Nationaal Programma, 249 en 347 m. 12.00 Gevarieerde muz.; 13.00 Nieuws; 13.20 Hoorspel: 15.30 „Gl- I roflc-Glrofla", opera; 17.15 en 17.40 Gr. muz.; 18.00 Orkestconcert; 20.00 Lichte I muz.. 22.30 Kamermuz.; 23.4524.00 Nieuws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 11.45 Gr.muz.; 12.15 Radiojournaal; 12.30 I Weerber.; 12.34 Amusementsmuz13.00 Nieuws: 13.15 Gr.muz.; 13.30 Voor de I soldaten: 14.00 Operamuz.: 16.00 Spon; 16.45 Gr.muz.; 17.45 Sportuitslagen; 17.50 Gr.muz.; 18.30 Godsdienstig half uur; 19.00 Nieuws; 19.30 Gr.muz.; 20.00 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd pro gramma: 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoek progr.; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gr.- muzlek. •184 m.: 12.08 Amusementsmuz.; 13.00 Nieuws: 13 15 Verzoekprogr.; 14.30 Lich te muz.; 15 00 en 15.45 Gr.muz.: 16.45 Dansmuz.; 19.00 Godsdienstig halfuur: 19.45 Nieuws; 20.00 Grmuz 20.15 Klankbeeld; 21.30 Gr.muz.; 22.00 Nieuws 22.10 Gr.muz.; 22.55 Nieuws; 23.00 Amu sementsmuz.; 23.50 Nieuws. MAANDAG 24 SEPTEMBER. Hilversum I (402 M.) AVRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.muzlek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muzlek, 9.00 Morgenwüdlng, 9.15 Gram muziek. 9.30 Waterstanden. 9 35 Gram.muzlek. 11.00 „Op de uitkijk", cau serie. 11.15 Orgelconcert, 12.00 Amuse mentsmuziek, 12 30 Land- en tulnbouw- mededellngen, 12.33 „In 't spionnetje"; 112.38 Pianomuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Voor de vrouw. 13.20 Mededelingen of I gram.muzlek; 13.30 Metropole orkest, I 14.00 „Wat gaat er om ln de wereld", cau- serie, 14.20 Gram.muzlek. 14.30 Voor dracht met harpspel. 14 45 Pianorecital; 15.15 Voor de vrouw; 16.10 Lichte muziek, 16.45 Muzikale causerie. 17.30 Voor de Ne derlandse Padvinders. 17.45 Gram.muzlek, 18.00 Nieuws, 18.15 AVRO-Allerlel en Gr.- muziek. 18.30 Dan6orkest en solist, 19.00 Muzikale causerie, 19.15 Discogram, 19.45 Regeringsuitzending: Ir J. G Tukker; „De betekenis van dc selectie voor de pluim veehouderij". 20.00 Nieuws, 20.05 Actua liteiten, 20.15 Operette-concert, 21.15 „Per radiotrein door Ierland", causerie; 21.30 Orkestconcert, 22.00 „De Bruut", hoorspel, 22 30 Viool en plano, 23.00 Nieuws, 23,15 Sport, 23.20—24.00 Gram. muzlek. Hilversum II (298 M). NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30: Gram.muzlek, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuwe en weerberichten; 8.10: Sportuitslagen, 8.20 Gewüde muziek; 8.45: Gram.muzlek. 9.15 Voor de zieken, 9,30: Gram.muzlek. 10.15 idem, 10,30 Morgen dienst 11 00 Sopraan en plano, 11.30 Gr.- muzlefc, 12.10 idem, 12.30 Land- en tuin- bouwmededellngen, 12.33 Orgelconcert, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte muziek. 13.45: Gram.muzlek, 14.00 Schoolradio 14.35: Gram.muzlek. 14.45 Voor* de vrouw; 15.16 Gram.muzlek. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de kleuters, 17.15 Orgelconcert. 17.45 Regeringsuitzending: dr lr W. C. Klein: „Exploratie van onbekend Nieuw Guinea", 18.00 Gram.muzlek, 18.16 Sport, 18.25 Planoduo, 18.45 Boekbespreking; 19.00 Nieuws en weerberichten, 19.15 „Volle en Staat", causerie; 19.30 Gram.muzlek, 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws, 20.05 Ban- jomuzlek. 20.30 ,,'t Landgoed Ter voorde". hoorspel, 21.30 Residentie-orkest, 22.00 Koorconcert. 22.45 Avondo-verden- klng, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.muzlelq 23.4524.00 idem. Engeland. BBC Home Service, 330 DL 12 00 Songs. 12.25 Gr .muziek. 12.55 Weer berichten. 13.00 Nieuws. 13.10 Ouderwetse muziek. 14.00 Schoolradio, 15.20 Inter views. 15.50 Balletmuziek, 16.15 Hoorspel, 16.45 Voor de vrouw. 17.00 Voor de kin deren, 17.55 Weerber.. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.20 Causerie, 18.30 Orkestconcert. 10.45 Amerikaans commentaar. 20.00 Hoorspel. 21.00 Nieuws, 21.15 Hoorspel, 22.45 Pianorecital, 23.0023.03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programma. 1500 cn 247 M. 12.00 Voordracht; 12.15 Or gelspel. 12.45 Orkestconcert. 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Amusementsmuziek, 15 30 Voor de solda ten. 15.45 Accordeonorkest. 16.15 „Mts. Dale's Dagboek". 16.30 Hoorspel, 18.00: Amusementsmuziek, 18.45 Hoorspel. 19.00 Nieuws en radiojournaal, 19.25 Sport, 19.30 Wedstrijd tussn Jongens- en meisjesscho len. 20.00 Gr .muziek, 20.15 Gev. program ma. 21.00 ..All Star Bill". 22.00: Nieuws. 22.15 Actualiteiten. 22.20 Amusements muziek, 23.00 Voordracht. 23.15 Orkest- concert, 23.5624.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 M. - 12.00 Orkestconcert, 13.00 Nieuws, 13.23 Lichte muziek. 15.40 Ger. muziek; 16.25 Rhythmlsche muziek, 16.45 Nieuws, 17.CO Oude muziek, 17.30 Kamermuziek; 18.00 Gram.muzlek, 19.45 Nieuws. 20.05 Gevar. muziek. 21.00 Symphonleconcert; 22.15: Nieuws. 23.35 Pianorecital. 24.00 Nieuws, 0.30 Dansmuziek. 1.00 Weerbericht. Frankrijk. Nationaal Programma, 347 en 249 M. 12.30 „La Surprise de l'amour", opera. 13.00 Niuews. 13.2o „La Surprise de l'amour", opera. 14.Oo Nieuws. 14.05: Gr.muzlek, 16.00 Solisten concert. 17.00: Gr .muziek, 17.30 Dansmuziek, 17.55 Gr. muzlek, 18.30 Amerikaanse uitzending; 20.00 Orkestconc.. 21.50 Grjnuzlek, 23.20 Sollstenconcert, 23.40 Gram.muzlek, 23.45 24.00 Nieuws. Brussel. 324 en 484 M. 324 M.t 11.45 Gr.muzlek, 12.30 Weerber., 12.34 Voor de boeren. 12.42 Gr.muzlek. 12.50 Koersen, 12.55 Gr.muzlek, 13 00 Nieuws, 13.15 Pia nospel, 13.30 Gr.muzlek. 13 45 Pianospel. 14.00 Voor de vrouw, 15.0o Gr.muz., 18.25 Financiële kroniek. 18.30 Voor de solda ten, 19.00 Nieuws. 19.30 Gr.muzlek. 19.50 Radlofeullleton. 20.00 Gr.muzlek. 21 45 Ac tualiteiten, 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoek progr., 23.00 Nieuws, 23,0524.00 Grjnu- ziek. 484 M.: 12.05 Gr.muzlek. 13 00 Nieuws. 13.10, 13.30. 14.00. 15.00. 15.30, 17.10, 17.45, 18.30 en 19.00 Gr.muzlek 19.45: Nieuws. 20.00 Omroeporkest en solisten, 20.50 Gram.muzlek. 21.0o Gr.muzlek. 21.15 Strijkkwartet, 22.00 Nieuwe, 22.10 Gr. muzlek. 22.55 Nieuws, 23.00 Gram muziek, 23.15 Amusementsmuziek, 23.50 Nieuws,

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7