FILMS Beleg besparingen in Woningbouw! Herhaald dringend beroep op versobering Italianen zongen met gloed en liumor! Stormachtige ovaties na Rossini's Barbier I Eenzaamheid NATIONALE LEVENSVERZEKERING BANK N.V. VAN DEZE WEEK: Met een enkel woord ZATERDAG 22 SEPTEMBER Minister In 9t Veld: ledereen drage zijn steentje bij! WONINGBOUWPROGRAMMA STOKT OP 150 MILLIOEN. Het bouwprogramma voor 1952 voor ziet in de bouw van rond 40.000 wo ningen. Dat is 10.000 minder dan in de oorspronkelijke plannen voor de op heffing van het woningtekort in het jaar 1962, als jaarproductie was aan genomen. Hoewel op het ogenblik de uitvoering van het bouwprogramma sinds 1948 de raming met rond 25.000 woningen te boven is gegaan, moet men de ontwik keling met enige bezorgdheid volgen. Dit verklaarde de minister van We deropbouw, mr dr J. in 't Veld gisteren tijdens een persconferentie, waarop hy zijn beleid verduidelijkte. De minister stond daarbij stil bij zijn reeds eerder gedane oproep tot ver sobering. Dat het bouwprogramma niet kan voorzien in de bouw van 50.000 woningen wordt veroorzaakt door de omstandigheid, dat voor de laatsite 10.000 woningen de gelden ontbreken, zijnde een bedrag van 150 millioen gulden. Het Nederlandse volk komt nu pas in beroering, nu het aan den Ujve gaat ondervinden, wat het zeggen wil, dat op het bouwprogramma een bedrag van 300 millioen gulden moet worden bezuinigd. Er is niet voldoende kapitaal, aldus de minister, omdat er niet voldoende wordt gespaard, De oplossing, welke voor de hand ligt, is: beperk de consumptie van niet strikt noodzakelijke zaken. Daar onder vallen dan: roken, drinken en snoepen. Spr. gelooft niet, dat wij, zoals men heeft gezegd op dit gebied al aan de grens zijn. Ook voor het herstel van onze betalingsbalans is het nuttig over deze vorm van bezuiniging eens ernstig na te denken. Het moge waar zijn, dat wij- door bezuiniging op dit terrein op brengst van accijnzen gaan derven, maar zij betekent anderzijds ook een devie- zenbesparing. Voor de betreffende in dustrie zou een en ander waarsohijnlijk vermindering van de werkgelegenheid betekenen, maar in het. andere geval zou er gevaar van werkloosheid in de bouwnijverheid kunnen ontstaan. En spr, stelt zich op het standpunt, dat hol bouwen van woningen altijd nog belangrijker is dan roken, drin ken cn snoepen. De minister voegde er aan toe. dat het onnodig aanschaffen van bromfietsen in hetzelfde vlak van beoordeling thuis behoort, en in ze kere zin ook de televisie. Iedereen moet zijn steentje bijdragen. Het is een gelukkig motto, waaronder men in Groningen en Leeuwarden een aotie heeft ingezet voor de vorming van bouwfondsen. De spaarzin moet bevor derd worden. Men verwacht teveel van de regering, maar men kan de bevoog ding ook te ver drijven. HUURVERHOGING SOCIAAL ONVERANTWOORD. Van een herziening Van het huur beleid verwacht de minister niet veel voordeel. Men zou voor deze huurver hoging een compensatie moeten vinden in verhoging van lonen. De conse quenties van zodanige maatregelen zouden zjjn, dat onze vrij gunstige po- NANNO SJOERD MEINDERS VANDAAG THUIS! De familie Meinders te Assen heeft van mr John Troniak, vertegenwoordi ger van de Internationale Vluchtelin gen-organisatie een telegram ontvangen, waarin wordt aangekondigd, dat Nan- no Sjoerd Meinders vandaag, in de ouderlijke woning zal arriveren. Het zal dus vandaag feest zijn in de woning van de familie Meinders aan de Tuinstraat 64 tc Assen DE „BIEFSTUKSLAG" IN PARIJS. Als gevolg van een verlaging met tien procent der kleinhandelsprijzen voor vlees door de Franse regering zijn de Paryse slagers In staking gegaan. Van de honderd slagerswinkels waren er gis terochtend 51 gesloten, 45 waren open, maar hadden geen vlees en slechts vier deden als gewoon zaken. De prijzen voor vis, konijn en kip zijn in de afgelopen dagen door de staking 25 tot 40 procent de hoogte Ingegaan. Uit berichten uit de provincie blijkt, dat de slagers daar hetzelfde standpunt innemen als hun PariJse collega's. AGENDA ZONDAG: Kleine Burcht: Vrij denkers ver. „De Da geraad", 10 uur voorm. WOENSDAG: LevendaalAandeelhoudersvergadering N.V. Kon. Zeepfabriek v.h. Sanders en Co, 3.30 uur nam. DONDERDAG. Stadszaal: Choplnavond Theo van der Pas. 8 uur nam. DAGELIJKS: Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae" 10 uur v.m.5 uur n.m. Zondags 1—5 uur nam (t/m. 30 Sept.) BIOSCOPEN. Trianon „Asphalt Jungle" (18 Jaar). Zondag 2.15, 4.30. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30 7 en 9.15 uur. Rex ..De Vader van de bruid" (a. 1.) Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 16 en 9.15 uur. Casino „Het huls der vrouwen" (18 jaar). Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9 15 uur. Lldo „Op weg naar Broadway" (a. 1.). Zondag 2 30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Vier in een jeep" (14 Jaar). Zondag 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur; ove rige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagochtend 8 uur waargenomen door do doktoren Van Bockel» De Jager, Mey- boom en Teeuwen. Te Osgstgeest door dr Hugenholtz, tel. 20390. sitie op de wereldmarkt ten gevolge van ons betrekkelijk laag kostenpeil in gevaar zon komen met een beden kelijke terugslag op de industrie. Huurverhoging zonder compensatie zou sociaal niet verantwoord zijn. De kwestie van de huren moet op langere termijn worden bezien. Er zal moeten worden gestreefd naar een even wichtstoestand in het huurpell van nieuwbouw van het oude woningbezit. Verhoging van de premieregeling brengt die oplossing niet, omdat daardoor min der woningen zouden gereed komen. De minister toonde zich voorstander van groter differentiatie van de wo ning-grootte naar de gezins-grootte. Met betrekking tot de kemflnanciering Rotterdam deelde de minister mede, dat de regeling na 10 October zal wor den afgekondigd De bedoeling van de regeling is, de bouw in de verwoeste kernen te financieren. De regeling zal geen terugwerkende kraoht hebben en van een verrekening van reeds in uit voering zijnde werken zal geen sprake zijn. Ook ziekenhuis- en kerkenbouw vallen buiten deze kemflnanciering. Het beroep op de levensverzekeringen en pensioenfondsen heeft een bevredigend resultaat gehad Een zeer belangrijk deel daarvan zal echter worden aange wend voor de consolidatie van de vlot tende schuld van ca. 900 millioen gul den. De minister van Financiën heeft echter toegezegd al het mogelijke te doen om de 128 millioen voor de Wo- ningwetbouw beschikbaar te doen ko men. DIT JAAR 52.000 WONINGEN? Het mag vrijwel zeker worden ge acht, dat de bouw van 40.000 woningen in 1952 gerealiseerd kan worden. Dit jaar zal men waarschijnlijk boven de raming komen. Bijzondere omstandig heden voorbehouden, is een productie van 52.000 woningen voor dit jaar te verwachten. Italiaanse stemmen bezitten een hynotisohe macht. Niet zodra worden zij aangekondigd, of de zalen stromen vol, tjokvol! De toeloop was zó groot, dat men ge rust 3 a 4 Schouwburgzalen had kun nen vullen! Rossini en diens opera „II Barbiere di Siviglia" hebben dezelfde macht. Alle gepraat, dat de Hollanders niet van de opera houden, mag als non sens gekwalificeerd worden: tenmin ste wanneer zij door Italianen gebracht wordt. En dan trekt voornamelijk de gloed der stemmen, de virtuositeit van dit bel-canto, versierd door de onge mene coloratuur van een sopraan als Magda Piccarolo van de Scala te Mi laan als Rosina. Zij betovert met haar stem van wel haast instrumentale klaarheid en zui verheid: een hoge C klinkt stralend en ongeforceerd. Naast haar is 't in de eer ste plaats Gino Belloni als de muziek meester Don Basilio, wiens phenome- naal-omvangrijke, rijkgeschakeerde bas- buffo de zaal vult. Bovendien is hij een acteur, wiens groteske allure de gezond ste lach op lach venvekt! Deze twee zijn sterren in deze door Meyer Hamel geïntroduceerde groep van Italianen, dieover.gens één voor één over ervaren zangmateriaal beschikken. De 24-jarige Rossini heeft, nu een 135 jaar geleden, in een roes van 14 dagen deze onvergankelijke, onverbeterlijke en meesterlijke .Barbier" op 't papier ge smeten en er generaties vocalisten en toehoorders gelukkig mee gemaakt! Het mag dan zijn, dat het inderhaast samengestelde, uit Nederlandse krach ten bestaande orkestje Italiaanse in strumentalisten werden door onze rege ring geweigerd onder leiding van Gino Ba-rsanti, nog te dun en scherp speelde en ook niet zo accuraat uitge werkt en op elkaar afgestemd was als 't ■k&n daarvoor is langer repeteren beslist noodzakelijk! het „ware" bel canto, waarop óók de nuchtere Neder lander verliefd is of wordt, zodra hij 't hoort kreeg volop zijn kans! Ook de ac tie, die zich in de eerste taferelen nog niet ontplooien kon de handeling geeft daartoe weinig gelegenheid kwam volledig op toeren, vaji het mo ment af, dat de kluchtige Don Basilio uitmuntend door een reusachtige, pot sierlijke lengte z'n intrede deed: zijn heerlijke overdrevenheid sleepte de anderen mee en overrompelde de zaal! Als derde .grootmeester" van de zang was daar een voornaamspelende Figaro (barbiere) van Ernesto Vezzozi, die met zijn glansvolle baryton pijlsnelle recita tieven en soepele actie, al evenzeer voor open doekjes zorgde, Umberto Sartori was een verrukkeiyk-oude Dotter Bar- tolo: evenals Basilio wist hij terdege wat chargeren was maar dat komt er in de luchtige Barbier niet al te zeer op aan! Graaf Almaviva vond in de lyrische tenor van Alexandro Barollo een char mante, lichte verklanking: hij was een jeune-premier, naar wie men gaarne kijkt. Nora Christofoli speelde een be drijvig-trippelen de, gouvernante Berta wier fraaie alt meer en meer aan glans won. En ook de vertolking der kleinere rollen mocht er zijn! Met dit alles willen wij maar zeggen, dat deze combinatie, die onder de naam van „Campagnia d' Opera Italiana" thans een tournée door 22 Nederlandse provincieplaatsen maakt in de vier grootste steden mogen zij niet optreden 't recht heeft zich te laten horen- Van tweederangs krachten is geen spra ke: integendeel! Deze geestige, sprankelende, maar ook romantische Ros-sini weer eens te horen, was. hoewel wij ons het geheel zeker fijn- zinn ger en minder burlesk kunnen den ken toch best een gang naar de Schouw burg waard! Vergelilkingen te maken met opvoerin gen in de eerste theaters van Europa heeft geen zin: een ieder weet. dat daar 't niveau hoger ligt: ondersteund door in gespeelde grote orkesten, met 't voordeel van een groot toneel en een straffé re giehand. Dat desondanks toch het resultaat zo gelukkig uitviel cn van een teleur- tselling géén sprake behoefde te ziin, danken wij vóór alles aan deze Itali aanse vocalisten, die voor de zang, die bij hen tot tweede natuur is, geboren zyn. De stampvolle zaal genoot naar har telust, dankte met vele open doekjes na de heerlijk-melodieuze aria's en stormachtig applaus na afloop. De solisten, in 't bijzonder Don Ba silio, hadden zelf schik In 't geval: mo gen zij nog eens terug komen! Het verkeer op 3 October in de binnenstad De Commissaris van Politie deelt ons mede, dat op 3 October krachtens be sluit van B. en W. de binnenstad van Leiden op de gebruikelijke wjze voor het verkeer met rijpaarden, door trek dieren voortbewogen voertuigen en mo torrijtuigen op meer dan twee wielen zal worden afgesloten van 's morgens 7 uur tot 's nachts 1 uur. Onder verwijzing naar de desbetreffende publicaties wordt bekend gemaakt, dat een beperkt aantal bewijzen van toegang tot het door afsluitbomen afgesloten gedeelte der gemeente zal worden uitgereikt, in dien kan worden aangetoond, dat tot het toelaten van de bovenomschreven categorie vervoermiddelen een dringen de reden bestaat. Aanvragen tot het verkrijgen van een bewijs van toelating kunnen gedaan worden van Dinsdag 25 tot en met Za terdag 29 September en op Maandag 1 October van 9 tot 12 en van 2 tor 5 uur aan het politiebureau, Zonneveldstr. 10. Schriftelijke aanvragen worden alleen dan in behandeling genomen, indien daarin duidelijk vermeld staan: 1. naam en adres van de aanvrager; 2. voor welk soort vervoermiddel de aanvrage geldt; 3. de reden van aanvrage. Aanvragen, welke niet volledig zijn of na 30 September binnenkomen, worden niet in behandeling genomen. Gezien het jaarlijks steeds groeiende aantal aanvragen, waardoor de ry-be- perking op de 3de October illusoir dreigt te worden, zal ook ditmaal wederom al leen voor urgente gevallen een bewijs worden uitgereikt. t SLUITEN VAN CAFÉ S OP 3 OCTOBER. Het sluitingsuur voor de drankinrich tingen in de nacht van 3 op 4 October a-s. is bepaald op één uur. Tot een kwar tier voor dat uur mogen houders van muziekvergunningen in hun inrichtin gen muziek laten maken. Degenen die alsnog voor een muziekvergunnmg voor bovengenoemde datum in aanmerking wensen te komen, moeten een daartoe strekkend verzoek richten tot de Com missaris van Politie vóór 30 September. Bevestiging en intrede ds G. P. H. Locher Ds G. P. H. Locher, die onlangs door de Generale Synode is -benoemd tot se cretaris van de Raad voor de Zending, waartoe voor hem een nieuwe predi kantsplaats werd gesticht in de classis Leiden, zal morgenochtend om 10 uur in de Marekerk worden bevestigd door zyn broer, ds G. F. D. Looher, Ned. Herv. predikant te Eindhoven. Nog in dezelfde dienst zal ds Locher zijn in trede doen. Beide predikanten zijn zoons van de vroegere Leidse predikant, wijlen ds Locher. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat ds G. P. H. Lo cher mettertijd een belangrijk deel van de werkzaamheden zal overnemen van de tegenwoordige zenddngsdirector, dr K, J. Brouwer, die met emeritaat gaat. pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllinillltllllllllllllllllllllllllll^ 1 Woord van Bezinning (Ineez. Med.-aflv.) Een vrouw alleen aan hel roer, U kunt Uw vrouw eerf belangrijke steun geven voor het geval,-dat zij eens alleen voor de zorg van 'pet gezin komt te staan. Idealiseer Uw bij onze Bank lopende' kapitaal verzekering door het bijsluiten van een jaarlijkse rente. Lage premie Inlichtingen bij de; Schielude 150, ROTTERDAM, Tel. 82700 en haar vertegenwoordiger» In de vacantietljd hebben vele mensen de eenzaamheid opgezocht. Toen zij zwierven langs het strand en door de duinen, in de bossen en over de hei. was het hun goed om alleen met zichzelf of met hun ge zin te zijn en eens te denken en te spreken over dingen, waaraan men in het drukke leven niet meer toekomt. Van die eenzaamheid hesft Lodensteijn gezongen: „O, heilig eenzaam, met God gemeen zaam"-. Ook bij Protestanten open baart zich de laatste tijd steeds meer het verlangen, om zo nu en dan eens .,en retraite" te gaan. Maar naast deze heilzame een zaamheid welke geen mens zon der geestelijke schade missen kan, is er ook een onheilige een zaamheid die als een last op de ziel kan drukken. Om die te leren kennen, behoeft men niet in de vrije natuur te gaan. want men vindt haar ook in de stad, ja in de drukke gezinnen en het jachtende leven het allermeest. Jaren gele den ontmoette ik een oude collega, die een hartkwaal had en zijn eme ritaat had aangevraagd. Toen Ik hem vroeg, waar hij na zijn eme ritaat wilde gaan wonen, antwoord de hij: Ik wil het rustig hebben en ga daarom naar Rotterdam. Hij heeft gelijk gekregen. Want enkele jaren later kwam Ik hem op de Coolsingel tegen, een oude gebogen man. Niemand kende hem, geen mens groette hem meer. Hij was volslagen vergeten. En ik herinner my niet. dat ik bij zijn overlijden één letter over hem in de courant heb gelezen. Zulke eenzamen zijn er nog in menigte: onder ouderen en jonge ren. getrouwden en ongetrouwden. in de krmgen van de geleerden en van de „mensen aan de. weg". Eigenlijk behoren wij er allemaal toe. Want als het er op aan komt, is er niemand die ons volkomen kent, We hebben vermoedelijk nog nooit ons hart geheel en al voor een ander uitgestort. Zelfs als wij me nen, dat wij het wel gedaan hebben, hebben wij waarschijnlijk nog wel een paar reserves gemaakt. Zo is er geen mens op aarde die ons hele maal kent. Onze vrienden denken meestal beter van ons dan wij zijn en soms denken zij ook slechter van ons dan wij zijn. Wij kennen ons zelf niet eens, hoe zou een ander ons dan volkomen kunnen kennen? Al zijn we in de diepste grond allemaal geestelijk eenzaam, van bepaalde mensen geldt dat in bij zondere mate. Zij hebben het ge voel, dat niemand enige belangstel- J. Lit en J. de Geus namen afscheid van de Brandweer STONDEN VAAK VOOR HETE VUREN Twee oudgedienden van de Brand weer. de brandmeester J. Lit en de onder-brandmeester J. de Geus, die in hun 29-jarig dienstverband bij het Leldsc corps vaak voor hete vuren hebben gestaan beiden hebben nog dienst gedaan bij de Stadhuisbrand in 1929 zjjn met pensioen gegaan. Nadat reeds In intieme kring afsoheld was genomen van de heer De Geus, waarbij de commandant, de heer S. W. Hagendoorn, woorden van dank en bij zondere waardering sprak voor de ho ge opvatting van zijn plicht, deed men dit in de brandweerkazerne voor het front van de troep van de heer Lit. De commandant herinnerde er hier aan, dat zowel de heer De Geus als de heer Lit de reorganisatie van de Leid- Het huis der vrouwen Mogelijkheden van tech nicolor uitgebuit Casino In de film „Het huis der vrouwen'' zjjn vele factoren aanwezig om haar' tot een beklemmend geheel te maken. Vooral de omgeving, waarin het verhaal speelt, draagt veel daar toe, bij. Een oud slot op een steile jots ergens in het onherbergzame Himala- ja-gebergte, Een waar dorado dus voor de technicolor om fraaie, maar tegelijk beklemmende natuuropnamen te ver vaardigen. De geestelijke vaders van deze film zijn de bekende topfiguren van de Engelse filmindustrie, Powell en Pressburger, die met him prachtige balletfilm „De rode schoentjes" hun sporen op het gebied van de technico- lorfilm reeds lang hebben verdiend. Zij wreten als geen ander de mogelijkheden lllll'lllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli van het kleuremprocédé uit te buitenen te toetsen aan de meest getrouwe wer kelijkheid. Deze film, hoewel reeds eni ge jaren in Nederland roulerend, is daar een hernieuwd bewijs van. BINNENLAND Deze week is ln Amsterdam de alge mene vergadering gehouden van de Alg. Bond van Ouden van Dagen. De voorzitter, de heer W. van Beok .deelde mee. dat het ledental van de Bond snel toeneemt en thans de 40 000 nadert. De heer J. J. A. Berger, bestuurslid van het N.V.V., sprak over de toekomstige maatregelen Inzake de ouderdomsvoorziening, de heer C. J. van Llenden, hoofdbestuurslid van de bond voor staatspenslonnerlng, over staatspen sioen Met de functie van hoofd der afde ling Zeemacht van de Ned. Militaire Missie ln Indonesië ls belast de kapitein-luite nant ter zee L. Brouwer, die tevens tijdelijk ls bevorderd tot de rang van kapitein ter zee. Het ligt ln de bedoeling dat de nieuwe functionaris, die werkzaam was by do Marinestaf, op 4 October naar Indonesië zal vertrekken. De minister van O., K. en W.. prof. dr F. J. Th. Rutten, heeft gistermiddag te Amsterdam de middelbare confectie school Mr Koetsier" officieel geopend. Het nieuwe West-Duitse invoertarief, aan de hand waarvan reeds op de ln het voorjaar van 1951 te Torquay besloten tariefconferentie onderhandelingen werden gevoerd, treedt 1 October 1951 in werking De geneesheer-directeur van de psy chiatrische Inrichting Maasoord. dr J. van der Spek. heeft tegen 1 November wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, ontslag aangevraagd In Portugal zijn personen gearresteerd. BUITENLAND meer dan vijftig beschuldigd van het smokkelen van streptomyclne naar Spanje ,waar dit twee maal duurder ls dan ln Portugal. Velen zijn beschuldigd van het vervalsen van recepten. Tengevolge van een serie gasontplof fingen In Brighton, een voorstad van Rochester in de staat New York. zijn drie personen om het leven gekomen en tien gewond. 20 hulzen werden vernield. De ontploffingen zouden zijn ontstaan door een fout in de hoofdleiding. De schade wordt geschat op 550.000 dollar. Radio-Rome heeft bekend gemaakt, dat Italië de Albanese beschuldiging, als zouden Italiaanse vliegtuigen het Albanese gebied geschonden hebben, van de hand heeft gewezen. Milton Push. een jonge Amerikaanse geleerde, die naar Donderdag werd gemeld was „verdwenen", ls Donderdagavond naar huls teruggekeerd. Hij zei. dat hij slechts een autotochtje had gemaakt. Push' ls een deskundige op electronlsch gebied en werkt ln een instrumenten fabriek, waar geheim werk voor de defen sie wordt verricht. Bij Bogota (It.) ls een autobus ge kanteld, waardoor elf personen om het leven zijn gekomen en zeven ernstig wer den gewond, Op 1 October 1950 telde Japan 83 200000 Inwoners, t.w. 40 750.000 man- Het verlaten slot, dat daar als in een sprookje, ver boven het aardse leven, verheven ligt, wordt het arbeidsterrein van ondernemende nonnen, die er een hospitaaal inrichten, Een blanke, die reeds jaren temidden van de inheemse bevolking woont, heeft hen gewaar schuwd dit kluizenaarsbestaan niet te beginnen, doch de nonnen zetten door. Al spoedig komen echter de moeilijk heden. zy kunnen in deze imposante, dreigende omgeving niet aarden. Een van hen slaat zelfs in een vlaag van verstandsverbystering op de vluoht.Dan nadert het verhaal een climax, waarin de blanke man een grote rol speelt. Een aangrypende film, boeiend door het schitterende camerawerk en het goede spel van Deborah Kerr en Da vid Farrar. „Asphalt Jungle" Beklemmend Trianon Wat de maker van „As- phalt-Jungle" met zijn creatie heeft bedoeld is niet geheel duidelyk. Aan één kant is het een aanklacht tegen de misdaad en aan de andere kant doen de misdadigers beslist sympathiek aan. Zo zelfs dat de toeschouwer van het begin tot het einde met hun duistere praktyken meeleeft en voortdurend in spanning zit of hun ondernemingen wel zullen slagen. Als dan ook aan het eind alle bandieten zy geknipt of gedood, gevoelt niemand voldoening. Toch is deze rolprent, welke het praedicaat ,.Film van de Maand" verkreeg verre van een alledaagse sensatiefilm, daar voor is zij van technisch en regie-oog punt bekeken, veel te goed. Het typisoh Amerikaanse, harde meedogenloze ver haal is doorweven met een dermate ge- laden spanning, dat het ademloos boeit. Hoe vernietigend de misdaad voor een normale gezonde samenleving ook mo ge zijn. men moet of men wil of niet bewondering hebben voor deze gewe tenloze kerels, die voor niets terugdein zen en met grote vakmanschap hun „karweitjes" opknappen Ergens ln de dialoog wordt dan ook gezegd: „Mis daad is een corrupte vorm van pres tatie". De prestatie, welke het menselijk leven bepaalt of ze nu van slecht dan wei van goed gehalte is. Deze film De avond-, nacht- en Zondagsdienst der De president der Nederlandse Spoor- nelljke en 42.409.000 vrouwelijke. apotheken te Lelden wordt van Zateroa yc Jr p Q den Hollander, heeft gis-, Sept. 13 uur tot Zaterdag 29 Sept. 8 uur tcr|n onder grote belangstelling het nieuwe Een Zondag a.s. In Dortmund te geeft ons een bijzondere kij-k op de ge- waargenomen door Apotheek Bc^kwljt, station te Hengelo (O.) officieel geopend, houden massabetoging van de communis- van de Asociale mens en Brecstraat 74. tel. 20552 en de Haten- Dlt 6tation een schepping van lr H. G. J. tische partij ls verboden. De betoging zou jj voortvloeiend stelt zij ons we- Apotheek, Haven 18. tel. 2008o, I schelling, die ook het Leidse station bouwt, gehouden worden onder het motto „vrije ^rmt oortvioe.ena sie t ons Te Oeestoeest. door de Oegstgeest-er komt ln dc plaats van het in October verkiezingen ln geheel Duitsland verenigen reldje an schljnbaie rechtsch pen ic a Apotheek Wllhelmlnapark 8, tel. 20274. 11944 vernielde station. 1 het vaderland en redden de vrede aan de kaak. Het is een meesterwerk vol van biilliante vondsten. Vooral het fotografische gedeelte is dikwijls van uitzonderlyke kwaliteit, reaiistisoh en huiveringwekkend. Regisseur John Hus ton is de grote uitblinker doch ook de medespelenden w.o, Louis Calhern en Jean Hagen geven blijk van groot ta lent. Conclusie: sensatie maar dan van voortreffelijke aard. „Vier in een jeep" Terecht geprolongeerd Luxor De uitstekende rolprent „Vier in een jeep" van de Zwitserse filmindustrie, welke tot standpunt heeft gekozen slechts één film per jaar te vervaardigen, maar dan ook een goede, deze week nogmaals te zien. „De vader van de bruid: Hervertoning waard In Rex is deze week een reprise van „De Vader van de bruid", de kostelyke gesohiedenis van de vader wiens doch ter een goed huwelyk gaat sluiten en hem daarmee zcveci last bezorgt, dat de brave man eerst in wanhoop do han den ten hemel heft, maar later alles ge laten letterlyk en figuurlijk over zich heen laat vallen. Spencer Tracy speelt de rol van de „diepbedroefde" papa en hij doet dit op zulk een komische wijze dat alle aanschouwers van de ene lach in de andere schieten. Op naar Broadway Gezellige showfilm Lldo „Op naar Broadway", de ti tel zegt het al, is een showfilm. Het is een van die sprankelende dans- en mu- ziekc'omediës, zoals alleen Hollywood ze kan maken. Een verhaal zonder preten tie, maar zeer onderhoudend en ge richt op het bieden van 100 amuse ment. De geschiedenis speelt in West Point, de Militaire Acaaemie van de Verenigde Staten, waar de ouderejaars, zoals gebruikelijk, vóór hun laatste examen een revue willen opvoeren. Voor het welslagen roept men een beroeps regisseur te hulp (James Gagneyi, die door zijn volkomen voorbyzlen van de eeuwenoude tradities en regiementen van West Point spoedig voor tal van conflicten-zorg draagt. Om hem ïn dc hand te kunnen houden besluit men hem ten einde raad als cadet in te iy- ven. Hetgeen evenwel nog meer grap pige situaties met zich meebrengt. Cag- ney wordt in deze film uitstekend ter zijde gestaan door Virginia Mayo, Doris Day, die weer tal van aardige sorgs ten gehore brengt, Gordon Mc Raee en de danser Gene Nelson. Allen artist en wier namen borg staan voor. enkele uren van prettige verstrooi ing. hng voor hen heeft. Al wordt er misschien voor hun lichamelijk en maatschappelijk welzUn wel het een en ander gedaan, om hun eigen nood bekommert zich niemand. Ik ken gezinnen, waar de ouders kromliggen, om hun kinderen in de wereld vooruit te brengen De jon gens en meisjes mogen naar mid delbare scholen om diploma's te behalen. Ze krygen muziek- en sport- en danslessen om later toch maar vooral mee te kunnen doen. Aan zulk een opvoeding schynt niets te ontbreken. En toch kun nen vele kinderen op latere leeftijd met droefheid en teleurstelling aan hun ouderlyk huis terugdenken, omdat zy daar het eigenlijke gemist hebben. Er was by hen thuis geen rust en geen intimiteit. Daar werd nooit van hart tot hart gepraat. En over God en over het doel en de zin van het leven werd in alle talen gexwezei Ik ken organisaties, waarin voor de sociale positie van haar leden heel veel gedaan wordt. Men werkt er voor een grotere maatschappe lijke welvaart, voor verzekering te gen ziekte en invaliditeit, op zich zelf heel nuttige dingen. Maar men doet niets voor de geestelyke en culturele ontwikkeling en voor de verheffing van elkanders leven. Na de bevrydlng is er ontzagiyk veel gedaan om het economische leven in Nederland weer op gang te brengen. Maar wat ls er gedaan voor-de ziel van ons volk, dat mo reel zo door de oorlog geleden hesft? Hoe weinigen willen hun tijd beschikbaar stellen voor de lei ding der Jeugd? Hoe vaak doen kerkeiyke en maatschappelijke in stellingen niet tevergeefs een be roep op medewerking? Geestelyke eenzaamheid komt in onze samenleving ontzagiyk veel voor. En die eenzaamheid is niet het grootst op een afgelegen boer- dery of in een hutje op de hei. Want daar gaat men meestal nog wel harteiyk met elkander 0m en heeft men belangstelling voor el- kaars lief en leed. Maar de eenzaamheid is het grootst in die gezinnen, waar de gehele dag de radio aanstaat, om dat men liever de stem van een vreemde dan van zyn eigen huis genoten hoort. In zulk een omgeving kan men met de dichter van Psalm 142 kla gen: Niemand zorgde voor mdjn ziel. Gelukkig, als men er met hem aan toe kan voegen: Tot U riep ik, o Heer; ik zeide: Gy zijt mijn toe-« vluoht. D. J, Vossers. se brandweer in volle omvang, hebben medegemaakt, waarby vooral ook aan dacht werd geschonken aan de preven tieve taak van de brandweer. Hartelijk dankte spreker ook de heer Lit vnor de wijze, waarop hy zovele jaren zijn krachten heeft ingezet om het Leidse koTps tot een model-korps te doen uit groeien. Het stemt tot voldoening, dat ook van de scheidende brandmeester kan worden gezegd, dat hij onder s omstanigheden het hoofd koel wist te houden en die maatregelen wist te tref fen, welke voor een juiste brandblus- sing noodzakelijk waren. Mede namens de burgemeester, die verhinderd was aanwezig te zijn, dankte spr. de heer Lit voor zyn nauwgezette plichtsvervul ling, waaraan de beste wensen voor de toekomst werden verbonden. Aan de heer Lit de heer De Geus had dit kort tevoren reeds ontvangen werd de oorkonde van de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten, met bijbe horende draagmedallle uitgereikt. Na dat de heer C. A. J. Godthelp namens het personeel woorden van afscheid had gesproken, dankte de heer Lit met een enkel woord, waarin hy er oun. wees, dat hy' met groot genoegen al die tyd bij het brandweenvezen, dat de liefde van zyn hart had, was werkzaam geweest. Genootschap Nederland-ingeland Miss Phyllis Bentley, zelf een bekend Engels romanschryfster, hield gister avond voor leden van het Genootschap Nederland—Engeland, afd. Lelden, in „De Doelen" een causerie over „The Brontës", de drie bekende Engelse zusters, waarvan er twee vooral zeer grote bekendheid verwierven door hun romans. Miss Bentley beschreef hoe de zusters tot het eigenaardig karakter van hun boeken gekomen waren, daarby wijzend op de persoon van de vader en moeder, die beiden van zeer verschillend karak ter waren. Dit Schepte een speciaal milieu voor de meisjes, dat op hun karakter en werk van byzonder grote invloed ls geweest. Naaien besprak miss Bentley de drie zusters afzonderlijk en behandelde eni ge van de meest bekende boeken, die ook in Nederland veel opgang gemaakt hebben. Prof. dr A. A. Prins, voorzitter, dankte na afloop voor de interessante causerie en het aandachtig gehoor. Kaasklokje in Amsterdam teruggevonden MOET GEMEENTE HET TERUGKOPEN? Het door twee Leidenaars onlan?3 gestolen „kaasklokje" is, nadat enige tyd geleden de daders werden gegre pen, nu ook zelf teruggevonden. Dit 39 kilo zware klokje hadden de daders in Amsterdam verkocht voor f. 55.waarna het weer doorverkocht was zodat opsporing vrij ingewikkeld werd. Het blijkt dat sindsdien het klokje door verschillende handen is gegaan en ren slotte voor f. 90.— werd verkocht om te belanden in een opslagplaats voor oude materialen en afvalstoffen te Amsterdam, waar het door de politie is achterhaald. De mogelijkheid bestaat, dat de meente het klokje zal moeten terugko pen, want het schynt zeker, dat de laatste koper in geen geval van heling kan worden beschuldigd, aangezien hij volkomen te goeder trouw was. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Ryksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het arts examen eer ste gedeelte de heren F. G. Doornbos te Den Haag, C. F. Schluter te Voorburg-

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2