Griekenland en Turkije tot Atlantisch Pact toegelaten WEERBERICHT In 5 jaar tijds emigreerden bijna 79.000 Nederlanders Nederland bereid tot studie over nieuwe basis met Indonesië 90ste Jaargang VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 00 No. 27412 Vruchtbaar werk van conferentie te Ottawa De twaalf ministers van buitenlandse zaken van de Noord-Atlantische or ganisatie hebben gisteren éénstemmig zich uitgesproken vóór de toelating van Griekenland en Turkije tot de Nato. Men verwacht, dat het desbetreffen de protocol tegen het begin van het volgende Jaar door de verschillende re uringen en parlementen zal zijn be krachtigd. Dit zal betekenen, dat ongeveer 750000 man aan de Noord-Atlantische strijdkrachten zal worden toegevoegd. De toelating van genoemde landen vrordt beschouwd als het meest con crete resultaat van de conferentie. Een volgende stap ten aanzien van de verdediging van het Midden-Oosten iou zijn het instellen van een opper bevel voor dit gebied, waarin naar men verwacht de Britten een belangrijke rol rillen spelen. Britse functionarissen hebben korte- !ngs ook een defensieraad voor het Midden-Oosten voorgesteld. Als een gebaar van eensgezindheid rerd de resolutie voorgesteld en ge deund door de Deense en de Noorse minister van buitenlandse zaken. Op voorstel van de Nederlandse de legatie werd tot uitdrukking gebracht, Griekenland en Turkije niet tot de organisatie moeten worden toegelaten, voordat alle volksvertegenwoordigingen van de 12 leden het betrokken protocol hebben bekrachtigd. De conferentie van de Noord-Atlan- tiïche raad is daarmede ten einde. Jn een communiqué worden de vol gende vijf belangrijke punten ge noemd, waarover men het eens is ge worden, n.l.: 1. de toelating van Griekenland en Turkije tot het Atlantisch Pact. 2. De opbouw van de strijdkrachten tot een voldoend peil en handhaving tan een gezonde en stabiele economie. 3. de instelling van een tijdelijke com missie tot bestudering van behoeften cn hulpbronnen der Noord-Atlanti sche mogendheden en van de midde len om de kloof tussen beide facto ren te overbruggen. 4. het financieren van vliegvelden, verbindingen en andere installaties ter ondersteuning van de Noord- Atlantische strijdkrachten in West- Europa. 5. De noodzakelijkheid vaker en re gelmatiger te vergaderen. De raad besloot voo-ts: a. De volgende bijeenkomst in No vember te Parijs te houden. b. Generaal Eisenhower uit te nodi gen in November te Parijs persoonlijk verslag uit te brengen over de staat der Europese verdediging. c. Herziening van het Italiaanse vre desverdrag te overwegen. d. Een ministerscomité te vormen van Belgische, Canadese. Italiaanse, Neder landse en Noorse afgevaardigden om Verkiezingskoorts op Londense effectenbeurs CHURCHILL NOTEERT 5TEGEN 1. De marktwaarde van de op de Lon dense effectenbeurs verhandelde fond ten steeg gisteren met millioenen pon den sterling op het vooruitzicht van een conservatieve overwinning bij de alge mene verkiezingen van 25 October as. De bookmakers boden weddenschappen Tan 5 tegen 1 aam op een overwinning van Ohurohill! De effectenbeurs beleefde haar groot ste „boom" na de devaluatie van het sterling in September 1949. Britse Industriële aandelen, rubbera am delen en andere fondsen, die kans hébben voor deel te trekken van een conservatieve overwinning en in 'het bijzonder van de opheffing van de door de labourpartij Ingevoerde dividendstop, stegen snel. 3ij latere transacties werd de stemming klmer, daar de speculanten zich reali seerden dat Engeland zich, onder welke regering dan ook nog steeds voor zeer ernstige vraagstukken geplaatst ziet. NIEUWE FINSE COALITIEREGERING De leider der Finse agrarische partij, urho Kekkonen, heeft een nieuwe coalitieregering gevormd in samenwer king met de sociaal-democraten en de Zweedse Volkspartij. De volksdemocra- |sn (een fusie .van communisten en Jnkse socialisten) hebben in het nieu- *e kabinet geen zitting. Zoals meer in Finland gebeurd Is, toeft men. ;n het kabinet voor enkele Portefeuilles ook een tweede en derde minister opgenomen, vermoedelijk om to getalssterkte van sociaal-democra- .•«n en agrariërs in het kabinet te 'andhaven. Het kabinet telt zeven agrariërs zéven sociaal-democraten, een vertegenwoordiger van de Zweedse volkspartij en een partijloze. Tamelijk zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: f Koude nacht met hier en daar och- ^ndnevel. Morgen overdag tamelijk mnnig met iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk fcssen Zuid en Oost. (Opgemaakt te 10 uur). 22 SEPTEMBER. Zon op: 6.24 uur; onder: 18.41 uur. Maan op: 21.22 uur; onder; 14.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.17 en «37 uur. voorbereidingen te treffen voor meer overleg over de buitenlandse politiek en nauwere samenwerking op econo misch, financieel cultureel en sociaal gebied. Functionarissen verklaarden, dat de eerstkomende vergadering van de raad voornamelijk zal gaan over militaire aangelegenheden, zoals de West-duitse bijdrage aan de Westelijke verdediging. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, heeft na afloop van de conferentie zijn waardering uit gesproken over de rol die vele verte genwoordigers van kleine landen op de conferentie hebben gespeeld. Hij zei dat de Nato zeer grote voortgang heeft gemaakt sinds zij twee jaar gele den werd opgericht. NIEUWE HANDELSOVEREEN KOMST TUSSEN WEST- EN OOST-DUITSLAND. West-Duitsland en Oost-Duitsland hebben een handelsovereenkomst gete kend, die voorziet in een goederenuit wisseling ter waarde van ongeveer 900 millioen gulden De overeenkomst loopt tot 30 Juni 1952. De vertegenwoordigers van West-Duitsland en West-Berlijn hebben de overeenkomst getekend on der de voorwaarde, dat de handel van en het verkeer naar Berlijn voortaan niet meer zullen worden gestoord. De uitvoering van de overeenkomst zal af hankelijk zijn van het nakomen van deze voorwaarde. West-Berlijn zal op grond van de nieuwe overeenkomst staal, machines, •hout, landbouwproducten, vis en che micaliën aan de Sovjetzone leveren, ter wijl de Oostduitse leveranties hoofdza kelijk zullen bestaan uit landbouwpro ducten, chemicaliën, textielgoederen, suiker, graan en textielgrondstoffen. Regeringsnota over emigratie: Voorkeur van Gereformeerden naar Canada, van R.K. naar Australië, van Hervormden naar Zuid-Afrika (Van onze parlementaire redacteur) Minister Joekes heeft in een uitvoe rige nota een schets gegeven van de ontwikkeling van de emigratie in de jaren na de oorlog, enige bijzondere aspecten van de emigratie belicht en ten slotte de hoofdpunten van het emigratiebeleid aangegeven Aanvankelijk heeft de regering alleen dP emigratie van personen uit de land- en tuinbouw bevorderd. Pas na dat gebleken was, dat de omstandig heden wederopbouw en productie verhoging zich niet langer tegen emigratie van personen uit andere sectoren verzetten, werd ook de be vordering daarvan ter hand genomen De nota se eft. cijfers over het ver- Iood der emigratie Daaruit bliikt dat terwiil in 1946 slechts 9 personen naar Canada emigreerden, dit aantal in het eerste halfjaar van 1951: 11187 bedroeg. Prof. Lieftinck weer in ons land ..DEVALUATIE KWAM NIET TER SPRAKE." „Een devaluatie van de gulden is bij onze besprekingen zelfs niet ter sprake gekomen". Dit antwoordde prof. Lieftinck gisteren bij aankomst op. Schiphol op de vraag of er enige grond van juistheid heeft gescholen in de recente devaluatie-geruchten. „Ik heb elke gelegenheid aangegre pen de Amerikaanse autoriteiten te wijzen op onze precaire financieel- cconomische positie, die de laatste tijd wel een wending ten gunste heeft ge nomen, maar uiteraard nog zeer aan tastbaar is," zo zeide hij. Zowel de Amerikaanse instanties m Den Haag als in Washington zijn vol komen op de hoogte van het Neder landse standpunt, dat ons land thans de grens van ons financieel economisch kunnen heeft bereikt. In Ottawa zo zeide de minister bewoog de conferentie rich, afgezien van een aantal vraagstukken van interna tionaal politieke aard, in hoofdzaak op het terrein van de militaire behoeften en de financiële, resp. sociaal-economi sche mogelijkheden. Vier punten kwamen daarbij met na me ter sprake, t.w, de begroting van de gezamenlijke inspanning, de vraag hoe dit het snelst en meest efficiënt kan gebeu ren, waar de sociaal-psychologische grenzen liggen, die daarbij in acht moe ten worden genomen en ten slotte: hot de last het meest billijk verdeeld dient te worden. Prof. Lieftinck zeide. dat bij de be handeling van deze vragen belangrijke vorderingen worden geconstateerd. Verwacht wordt, dat er dit jaar onge veer 14.000 Nederlanders naar Canada zullen emigreren, nu Canada de gren zen ruimer openstelt voor niet-agrari- sche arbeidskrachten. De Ver. Staten, waarvoor het quotum is vastgesteld op 3153 personen oer jaar namen in de afgelopen 5M- laar ruim 12.500 emigran. ten op. Brazilië biedt mogelijkheden in groepsverband, waarvoor de Braziliaan se regering krachtens verdrag facilitei ten verleent. Met Argentinië werden over de emigratie uit de agrarische sector reeds geruime tiid onderhandelingen gevoerd. Zuid- Afrika nam in de afgelopen jaren biina 8000 emigranten op. Naar Australië emigreerden ruim 19.500 personen. Met ingang van 1 April 1951 is de Austra- lisch-Nederlandse emigratie overeen komst in werking getreden, waarin ook een regeling voor oud-militairen en oud-verzetslieden is opgenomen. Het huisvestingsprobleem vormde voor de emigratie naar Nieuw Zeeland de gro te moeilijkheid en zij kan derhalve niet die hoge vlucht nemen als met de in Nederland bestaande belangstelling voor Nieuw Zeeland in overeenstem ming zou riln. Ook met Nieuw Zeeland is thans een emigratie-overeenkomst van kracht. Sinds 1946 ziin naar overzeese ge bieden 78904 personen geëmigreerd. De drie Noordelijke provincies nemen in de emigratie een belangrijke plaats in. Overijssel staat relatief laag. Gel derland en Utrecht staan ongeveer gelijk. Uit de provincies Noord- en Zuid-Holland komen 45 a 50% van het aantal emigranten. De belang stelling van de Friezen richt zich voornamelijk 'op Canada, hetgeen in mindere mate ook geld voor Drente, Overijssel en Zeeland. Voor de ove rige provincies is Australië het meest in trek. Het grootste gedeelte uit de agrari sche beroepen werd opgenomen door Canada, maar ook naar dit land ver toont de emigratie uit de niet-agrari- sche sector een stijgende lijn. Gerekend naar de gezindten wordt Geconstateerd, dat personen van Gere formeerden huize sterk de voorkeur ge ven aan Canada. Wat de Ned. Her vormden en Rooms-Katholieken be treft. in 1948 ging van beide groepen ongeveer de helft naar Canada. In 1950 openbaarde zich een voorkeur van R.K. voor Australië. Voor de Ned. Hervorm den geldt Zuid-Afika wel als het land met de grootste aantrekkingskracht. Het vervoersvraagstuk vergt bijzondere zorg. De regering heeft de troepensche pen Zuiderkruis. Waterman en Grote Beer door verbouwing voor het vervoer van emigranten laten inrichten, waar bij vooral rekening is gehouden met vervoer in gezinsverband. In 1952 zullen Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. I Generaal Dwighl D. Eisenhower, opperbevelhebber van de Strijd krachten van het Noordatlanlisch Pact, is per vliegtuig naar Duitsland gekomen om troepen te inspecteren die deelnemen aan de Operation „Counterthrusf. de grootste land lucht manoeuvres die sedert de oor log in Duitsland zijn gehouden. Eisenhower inspecteert hier een ere wacht van een Schots regiment. AMERIKAANSE GELEERDE VERMIST. Milton Push, een dertigjarige Ameri kaanse deskundige op electrotechnisch gebied, die aan een fabriek te Bethesda (Maryland) werkzaam is, waar geheim werk voor de defensie wordt verricht, wordt sinds Maandagmorgen vermist. De fabriek staat onder leiding van zijn zwager Donald Jacobs. H.M. fuliana heeft gistermiddag een zestal padvindsters uit Curafao ont vangen. die een goodwill-rcis door Europa maken (onder). Tevens onderhield de Koningin zich mei enige honderden Rotterdamse invaliden die een bezoek brachten aan het Paleis Soestdijk. Namens hen bood mejuffrouw jeanne Voigt de Koningin een door de patiënten vervaardigd stukje speelgoed voor Prinses Marijke aan (boven). flngez. Med.-adv.) .Au vijf schepen ter beschikking staan, maar zij zullen het vervoer, naar het zich laat aanzien, niet volledig kunnen ontvangen. Op ruimer schaal zal der halve gebruik moeten worden gemaakt van vervoer door de lucht. Het overleg hierover is gaande. In het eerste half jaar van 1951 werden 20.400 emgiranten over zee en 3800 door de lucht ver voerd. Gelijk ook reeds in de Troonrede werd medegedeeld is een coördinatie bij de uitvoering der taken met betrekking tot de emigratie noodzakelijk. Een daartoe strekkend wetsontwerp op de organen voor de emigratie is inmid dels bij de Staten Generaal aanhangig gemaakt. Het beleid van de regering is er, naar uit de nota van Minister Joekes blijkt, on gericht, de beletselen, wel ke aan de emigratie in de weg staan, zo veel mogelijk te verminderen, zo lang dit bijdraagt tot een evenwich tige ontwikkeling der emigratie ener zijds en geen storingen veroorzaakt in de nationale economie. Het hand haven van het vrije initiatief der emigratie acht zij echter gewenst. Medewerking zal worden verleend bij de voorlichting, terwiil de technische voorbereiding van overheidswege zal beperkt blijven tot het geven van vak scholing in de Rijkswerkplaatsen. Ook met betrekking tot de finan ciële steunverlening ziin enkele richt lijnen aangegeven. De regering ls voor nemens ten behoeve .van aspirant emigranten. voor wier huisvesting de ontvangende regering geen verant woordelijkheid aanvaardt, de uitvoer van montagewoninven te bevorderen Ten slotte zal de regering welover wogen en goed voorbereide plannen tot emigratie in kolonie-verband be vorderen naar die landen, wier rege ringen eveneens bereid zijn. deze pro jecten te steunen Ten aanzien van deze vorm van emigratie wacht de legering od voorstellen van belang hebbenden. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden Gtro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f 5 15 per kwartaal; t 0.40 per week Telefoop Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 DE OLIE-OVEREENKOMST TUSSEN ENGELAND EN IRAK. De minister van economisohe zaken van Irak is vandaag per vliegtuig naar Londen vertrokken, waar hij de nieuwe olie-overeenkomst tussen Engeland en Irak welke de vorige maand tot stand is gekomen, zal ondertekenen. Volgens deze overeenkomst zal Irak de helft ontvangen van de winsten door de Iraqi Petroleum Company, de Basrah petro leum Company en de Mosul Petroleum Company door haar werkzaamheden in Irak gemaakt De minister van economische zaken van Irak zal, alvorens naar Bagdad te rug te keren, ook onderhandelen over economische en handelsovereenkomsten, met West-Duitsland en andere Eurpese landen. Franse regering lijdt nederlaag inzake loon- en prijzenpolitiek GLIJDENDE LOONSCHAAL AANVAARD. Ondanks het verzet van premier Ple ven heeft de Franse nationale vergade ring gisteravond met 410 tegen 203 stem men een voorstel van de socialisten om de lonen automatisch aan de kosten voor het levensonderhoud te koppelen aan vaard. Vóór stemden de Gaullisten, commu nisten, socialisten (niet in de regering vertegenwoordigd) en de volksrepubli keinen, die wel deel uitmaken van de regering. Het voorstel houdt in. dat telkens wanneer de index van de kosten voor het levensonderhoud vijf procent of meer stijgt, het vastgestelde minimum loon met eenzelfde percentage verhoogd zal worden, dus het stelsel van de glij dende loonschaal. Pleven was tegen het voorstel ge cant. De verschillende sprekers voor de rege ring hadden gezegd, dat Frankrük hier door ,de glibberige helling van versnel de inflatie werd afgeduwd". TSJECHO-SLOWAKIJE PROTESTEERT BIJ DE V.S. Inzake de „gestolen" trein. Radio Praag heeft meegedeeld, dat het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken een nota aan de Amerikaanse ambassade te Praag heeft gezonden om te protesteren tegen „het in strijd met de wet in hechtenis ne men van Tsjecho-Slowaakse burgers in West-Duitsland". In de nota wordt o.m. gezegd: „Op 11 September maakte een groep terro risten zich meester van de trein van Heb naar Asj en voerde deze over da Tsjechoslowaakse grens naar de Ameri kaanse bezettingszone. De gewapende terroristen namen hun toevlucht tot ge weld tegen het treinpersonael. dat te genstand bood. Verscheidene tientallen vredelievende burgers, onder wie vrou wen en kinderen werden gevangen ge nomen onder bedreiging van hun le ven". Deze daden waren begaan op Tsje- choslowaaks grondgebied, aldus de nota, die er aan toevoegde, dat het plan door een buitenlandse organisatie was be* taald. In een tweede nota verklaart het Tsjechoslowaakse ministerie van bui tenlandse zaken dat, toen op 13 Sep tember Tsjechoslowaakse vertegen* woordigers met toestemming de Ame rikaanse zone betraden voor besprekin gen teneinde de terugkeer van de Tsje choslowaakse burgers te bespoedigen, „een Amerikaanse functionaris weiger de de verblijfplaats van deze burgera bekend te maken en de misdadigers, die verantwoordelijk waren voor het stelen van de trein, uit te leveren". Beroep inzake Bertha Hertogh? Een vooraanstaand advocaat uit Pa kistan Syed Ahmed Rafique, heeft me degedeeld, dat waarschijnlijk de vol gende maand bij de „Privy Council" een beroep zou worden ingesteld tegen de uitspraak van het Hooggerechtshof te Singapore, waarbij Bertha Hertogh aan haar ouders werd toegewezen. Hij zeide dat het nog te vroeg is om in te gaan op de gronden van een beroep. Prof. Soepomo vandat Opheffing der Unie? Van officiële zijde deelt men ons mede „Na de terugkomst van prof. Soepo mo uit San Francisco zijn de door hem met de Nederlandse regering ge voerde besprekingen hervat. Daarbij heeft de Nederlandse regering aan de Indonesische afgevaardigde mede gedeeld, dat aan Nederlandse zijde de bereidheid bestaat om, nu Indo nesië de wens te kennen heeft gege ven om de verhouding tussen beide landen op een andere basis te stel- dan op de thans bestaande Unie, een gezamenlijke bestudering ter hand te nemen van dit vraagstuk. Daarbij zal onderzocht moeten worden, of een nieuwe basis gevonden kan wor den, welke voor beide landen aan vaardbaar is. De vraag, of de Nederlandse regering bereid ls mede te werken aan de terug voor verslag opheffing van Je Unie, kan, aldus heeft de Nederlandse regering doen weten, door haar eerst definitief wor den beantwoord, indien het resultaat van de ter hand te nemen bestude ring bekend zal zijn. Nader is voorts van gedachten ge wisseld over de vraag, op welke wijze deze studie zal worden geëntameerd. Prof. Soepomo zal thans omtrent een en ander verslag uitbrengen aan zijn regering Eerst nadat dit geschied is en het Nederlandse kabinet zich, na te rugkomst van de thans afwezige minis ters, hieromtrent nader zal hebben be raden, kan een definitieve regeling van de te volgen procedure worden vast gesteld. Waarschijnlijk zal in Novem ber de gezamenlijke bespreking een aanvang kunnen nemen. Prof. Soepomo vertrekt na de ge houden besprekingen vandaag weer naar Indonesië". Journalisten verlaten in haast hut spreiden dat de datum van de alge regeringsgebouw 10. Dowriingstreet j mene Engelse verkiezingen op 25 om het nieuws in de wereld te ver-1 October is bepaald.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1