D7E IC Toelichting op Bouwprogramma 1952 GYPTI5CHE KONINGIN Minister Drees overhandigde de millioenennota 16 October: luchtvaarttaneven 3 cl 5% hoger WEK DE GAL IN UW LEVER OP Mevr. I. M. C. BIJLEVELD GEUHfK Radio-programma WOENSDAG 19 SEPTEMBER Belangrijke verlaging van bouwvolumen ten opzichte van 1950 en 1951 Om meer gezinnen te kunnen huisves ten, zij gelijk gemeld de bouw van Duplexwoningen nogmaals aanbevolen. Het aan de Tweede Kamer aange boden bouwprogramma 1952 bevat werken tot een in geld uitgedrukt vo lume van f.1236 millloen. Dit is f. 2014 millioen minder dan het herziene bouwplan 1951 en f. 51 millioen min der dan in 1950 in werkelijkheid werd verwerkt. De bedragen voor militaire werken zijn in dit programma niet opgenomen. Bij het maken van vergelijkingen met de bouwprogramma's van voorgaande jaren mag niet uit het oog worden ver loren, dat sedeirt het uitbreken van het conflict in Korea de bouwkosten zijn gestegen. Om het in 1950 verwerkte be drag met het cijfer van het bouwpro gramma 1952 vergelijkbaar te maken, zou dat cijfer yan 1950 met 15% moe ten worden verhoogd Voor het in 1951 verwerkte bedrag geldt daartoe een per centage van 7%. Het nieuwe bouwprogramma bete kent dus een belangrijke verlaging van bouwvolumen ten opzichte van 1950 en 1951. Door een grotere bedrijvigheid in de militaire sector zal deze verlaging slechts ten dele worden opgevangen. Daarom zal de verdere ontwikkeling nauwlettend worden gadegeslagen en de mogelijkheid worden opengehouden om, zodra de monetaire toestand zich gun stiger mocht gaan aftekenen dan thans kan worden voorzien, in de loop van het jaar het bouwprogramma te ver ruimen. Bij uitvoering van het bouwprogram ma overeenkomstig het ontwerp, zal naar men weet ongeveer 360 millioen gulden door het Rijk moeten worden ge financierd, ongeveer 275 millioen gulden door de lagere publiekrechtelijke licha men en ongeveer 600 millioen gulden door particulieren. Voor woningbouw is 480 millioen gulden aan bouwvolumen uitgetrok ken. Daarbjj is de bouw veronder steld van 40.000 woningen, als volgt over de diverse sectoren verdeeld: 15.000 Woningwetwoningen; 15.000 Premiewoningen (dus met Rjjkssteun krachtens de premieregeling)4000 Herbouwwoningen; 6000 woningen in de vTyc sector (dus zonder Rijks- steun). Van deze verdeling zal worden afgewe ken indien dit tot het bereiken van een productie van 40.000 woningen noodza kelijk mooht. blijken. T.a.v. de kapitaalverschaffing voor de Woningwetbouw gaat de regering ervan uit, dat de gemeenten daartoe aller eerst zelf het uiterste zullen doen. Moch ten zij daarin niet slagen dan zal de regering pogen om via de Bank van Nederlandse Gemeenten hulp te bieden. In exceptionele gevallen zal tenslotte een Rijksvoorschot kunnen worden ver leend. Hiertoe is een bedrag ad f.10 millioen op de begroting 1952 uitge trokken. In 1950 is aan woningbouw een volu men van 558 millioen gulden verwerkt. In verband met de stijging van de bouw prijzen moet dit op 640 millioen gulden worden gesteld om het vergelijkbaar te maken met het uitgetrokken volumen van 480 millioen gulden voor 1952. De verlaging met 160 millioen gulden ten opzichte van 1950 zal niet behoeven te leiden tot een evenredige verlaging van het aantal woningen, aangezien door de opvoering van de arbeidsproductiviteit, de rationalisatie en andere gunstige in vloeden, de productie relatief hoger kan worden gesteld. Van een totaal van 40.000 woningen mag dan ook wel wor den uitgegaan. Van de post boerderijbouw is 20 mil lioen gulden bestemd voor de Noord- Oostpolder. Van het overblijvende be drag van 45 millioen is ongeveer 2/3 be stemd voor herbouw van door oor logsgeweld verwoeste panden, w o. ook de boerderijen van de Wleringermeer vallen. Hoewel in het belang van de indus trialisatie wederom een hoog bedrag voor de nijverheid is uitgetrokken, kan tooh niet worden gedacht aan een on beperkte goedkeuring van alle aange vraagde werken. Uitvoering van plannen, die weinig bijdragen tot de verruiming van werkgelegenheid en evenmin een gunstige invloed hebben op de beta lingsbalans, zal moeten wachten of vertraagd. De post van f. 12 millioen, uitgetrok ken onder het hoofd Rijksgebouwen dienst, omvat voor het grootste gedeelte gebouwen voor de P.T.T. en verder wer ken voor K.N.M.I.. Rijksluchtvaartdienst en Landbouwinstituten. De sector bijzondere gebouwen bevat b.v. kloosters, schouwburgen, vereni gingslokalen. militaire tehuizen en bioscopen. In deze sector zal sterk worden geselecteerd. Slechts bij hoge uitzondering zal het mogelijk zijn aan schouwburg en bioscopen bouwvolumen te besteden. De sector overheidsgebouwen is sterk beperkt Verdere beperking zou niet reëel zijn. Het totaal van 198 millioen gulden bouwvolumen voor weg- en waterbouw kundige kapitaalswerken bevat o.m. een post van 66 millioen voor de Rijkswater staat, waarvan 28 millioen besteed zal zijn voor de Zuiderzeewerken. Het resterende bedrag van 132 mil lioen, voornamelijk voor de lagere pu bliekrechtelijke organen, bevat voor bij na de helft werken voor het bouwrijp maken van grond ten behoeve van de woningbouw, nijverheid en handel. De Kamers weer in actie! Opmerkelijke toespraak van Mr Jonkman (Van onze parlementaire redacteur) Korte tijd na de plechtigheid in de Ridderzaal zijn de Tweede en Eerste Kamer in vergadering bijeengekomen. Bij ontstentenis van minister Lief- tinck heeft minister-president Drees de millioenen-nota aan de Kamer overhandigd. Alvorens het bekende koffertje met het opschrift „Derde Dinsdag in September" te openen, hield dr Drees een korte toespraak, waarin hy erop wees. dat de regering evenwicht in de begroting heeft be reikt, maar dat dit evenwicht slechts te verwezenlijken is bjj een uiterste krachtsinspanning. Toen klikte het slot en in Oranjelint gebonden kwam de nota voor de dag. Tevoren heeft dr Kortenhorst voorle zing gedaan van e«n telegram van de „Nederlandse Antillen" aan de Kamers gezonden bij het begin van dit zittings jaar en waarin de verwachting werd uitgedrukt, dat het parlementaire over leg moge strekken tot heil van land en volk. De Kamer heeft de voordracht opge maakt voor het voorzitterschap. De stemming had tot resultaat, dat op de voordracht zijn geplaatst: dr L. G. Kor tenhorst (KVP), mr J. A. W. Burger (P. v. d. A.), die de plaats zal innemen van nu- L. A. Donker, die fractievoor zitter van de P. v. d. A. is geworden en mr J. Terpstra (AJR.). De Tweede Kamer ging daarna tot morgen uiteen. In de Eerste Kamer heeft mr Jonk man de nieuw-gekozen leden beëdigd. In zijn begroetingsrede heeft de Ka mer-voorzitter enige opmerkelijke din gen gezegd over de positie van de Eerste Kamer, in verband met de aan hangige wijziging van de Grondwet. „Ik vermoed," aldus mr Jonkman, ,.dat de Kamer slechts voor de tijd van één jaar in haar huidige samenstelling tot samenwerking zal zijn geroepen, aangezien volgend jaar niet alleen po- riodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer aan de orde zijn, doch in ver band met de voorgenomen grondwets herziening ontbinding van beide Kamers is te verwachten, zodat ook de Eerste Kamer in haar geheel zal hebben af te treden. De voorstellen tot partiële her ziening hebben in het bijzonder ook op de Eerste Kamer betrekking, wanneer het aantal leden der Staten-Generaal zou worden uitgebreid en de minimum leeftijd voor het passief kiesrecht zou worden verlaagd". Naar het oordeel van mr Jonkman rjjst daarbij principieel de vraag, hoe het representatief karakter van de Staten-Generaal recht wedervaart. De Staten-Generaal behoren immers te zijn de vertegenwoordigers van het gehele Nederlandse volk en de leden moeten hun verantwoordelijkheid in ons staatsleven dragen: zonder last of ruggespraak. Het zal uw aandacht hebben ge had, aldus de voorzitter, dat de Staatscommissie opnieuw een voorstel tot instelling van een Grondwet-ka mer heeft voortgebracht. Zodanig voorstel ondervond in 1946 in beide Kamers ernstige en weloverwogen be strijding en vermocht in tweede lezing al in de Tweede Kamer de vereiste gekwalificeerde meerderheid niet te halen. Zulk een Derde Kamer, een Kamer ad hoe zou immers geacht kunnen worden, de grondslagen van ons staatsbestel te doorbreken en de positie van de Staten-Generaal en van de Eerste Kamer in het bijzon der aan te tasten. Tot zover de opmerkingen van mr Jonkman. Na het trekken van de afde lingen ging de Kamer tot a>s. Dinsdag uiteen, wanneer zij de grenscorrecties zal behandelen. Toeristenklasse in Scandinavië Talrijke luchtvaarttaricven zullen met ingang van de a.s. win terdienst regeling op 16 October worden ver hoogd. Hoewel deze verhogingen nog niet definitief zijn, blijkt uit de voorlo pige nieuwe passagehandboeken van de KLM, dat vliegbiljetten op be paalde routes, zowel in Europa als op de transatlantische lijnen, van 3 tot 5 in prijs zullen stijgen. De verhogingen, die als ge vol? van een beslissing der IATA van kracht zullen worden, zullen voor alle bil deze organisatie aangesloten luchtvaartmaat schappijen gelden. Een normaal retourbiljet van Am sterdam naar New York vice versa zal omstreeks f 140,meer gaan kos ten. een enkele reis op deze lijn wordt f 77,duurder. Ook de passagepriizen in de zg. ..slappe maanden" ziin aan verhoging onderhevig. Daarentegen zal waarschijn lijk het hele iaar door de mogelijkheid bestaan een 17-daags retourbiliet op de lijn naar New York te boeken, waarvan de prijs aanzienlijk onder de normale prijs zal liggen. Deze biljetten mogen thans echter nog niet worden afgegeven, daar flneez Med -adv D zult 's morgen* „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, andera ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, werdt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILr- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjes. Ambonezen danken „Door de Eeuwen trouw". VOORZITTER CONRADI ONTVING GESCHENKEN Enige tientallen Ambonese vrouwen, afkomstig uit vrijwel alle kampen, hebben, vergezeld van een aantal man nen. een bezoek gebracht aan de wo ning van de heer Conradi te Eindho ven. waar zij de voorzitter van ..Door de eeuwen trouw" een aantal prach tige geschenken, o.m. een kris met ivo ren gevest en zilveren schede aanboden. Mevrouw Suomokil. voorzitster van de Ambonese Vrouwenbond bood deze ge schenken aan ..uit naam van het hele volk der Zuid-Molukken" om dank te betuigen voor hetgeen „Door de eeuwen trouw" heeft gedaan. Voorts voerde de heer Wadrata. het woord. De heer Con radi verzekerde, dat „Door de eeuwen trouw" samen met de Ambonezen de strijd voor de vrilheid der Zuid-Moluk ken zou voortzetten. (Ineez. hïed.-adv.ï RAT noch MUIS FEUILLETON Oorspronkelijke Romcm door 3). Of ze een onbillijk standje uitdeelde aan een weerloos kind. Aan een kind. dat (het niet helpen kon. Dr. Norelius was naast haar komen staan en zag nu met zijn handen in zyn zakken, op haar lieer met zulk een vriendelijke blik ach ter zijn brilleglazen dat hij haar bijna ontwapend*. Het was gek, maar ze ■mocht hem tooh, ondanks alles. „Maar juffrouw Potmans, heb ik uzó te kort gedaan? Wat spijt me dat! Het was toch heus mijn bedoeling niet om u te kwetsen. Het spijt me allergewel digst". Hij deed geen pogingen om haar van ihaar plan af te brengen. In dat opzicht was hij werkelijk een weerloos kind. Hij zag niet haar al weer gezakte toorn en de aarzelende blik in haar ogen. Hij maakte alleen maar zijn excuses omdat hij het beroerd, eerlijk beroerd vond een medemens gekwetst te hebben, al had (hij dat ook onwetend gedaan. En juist die volslagen belangeloosheid maakte het voor haar moeilijk om in haar be sluit te volharden. „Waarom doet u dat nou, meneer," verweet ze hem, nu niet heftig meer imaar met de nadruk van een paeaa- goog, „waarom komt u nou niet aan tafel als ik u driemaal geroepen heb! Het is toch mijn werk om voor liet ©ten 1 te zorgen? En ik toen toch ook een mens en geen machine? U luistert nooit naar mij. Dat houdt toch immers geen ster- veliiig uit? Ik tenminste niet, meneer, 1 en ik denk er overik denk er hard over, meneer, om weg te gaan Dit was het ogenblik dat ze haar draai ging nemen, dat er maar een j héél klein duwtje, een zuchtje nodig was om haar over stag te laten gaan. Maar dr. Norelius gaf dat duwtje niet Een bijzonder noodlottige impuls deed hem juist op dat ogenblik weer verlam- gend naar zijn schrijftafel omzien, waar de hiëroglyphen op hem wachtten en •hem opnieuw omstrikten. Hij had een hekel aan langdurige uiteenzettingen. En deze éne blik deed juffrouw Pot mans het hopeloze van het geval inzien: dat er voor de verstrooidheid van me neer geen kruid gewassen was en dat zij altijd lucht voor hem zou blijven, hoe zij ook haar best deed en hoe ver dienstelijk zij ook haar osselapjes gaar stoofde. Zij trok haar mondhoeken naar beneden „En ncu ga ik ook meteen! Het was nu een feit waaraan niets meer te veranderen was. Zij opende haar zwarte handtas en rommelde tus sen allerlei paperassen, haar teleurstel ling verbergend. Er kwam eindelijk een stukje papier te voorschijn, dat zij met een voorstelijk gebaar op de punt van zijn schrijftafel legde. En zij vervolgde: „Ik heef géén getuigschrift. En hier is het adres van mijn zuster, waar ik naar toe ga. U kunt de rest van mijn salaris gireren!" Het was een gift, dit laatste, omdat ze wist dat hij die giro toch vergeten zou. Het was een koninklijke gift en het was een koninklijke houding, waarin zij de studeerkamer verliet. Mèt haar koffers en haar tas en haar paraplu en haar Zondagse hoed in een papier. Ze klem de haar mond tot een streep omdat haar lippen trilden. En dr Norelius zag haar sprakeloos na. Hij kwam niet meer aan zijn werk. Er was een onaangename sensatie, dat hij iemand onrecht had gedaan, een zó sterk gevoel, dat hij zloh niet meer kon con centreren. En bovendien kwam er nu een nieuwe onrust in hem boven: de wijzers van de klok, die al dichter en dichter wézen naar half drie, het ogen blik, het vurigverbeide ogenblik, dat Koningin Amentéte haar intocht zou doen in zijn studeerkamer. •Hij ijsbeerde nu in het vertrek heen en weer, onrustig trekkend aan zijn pijp Hij had geen honger. Hij liep langs zijn kasten met boeken en plaatwerken, langs zijn vitrines met oudheden en sieraden. Het was alles van Koningin Amentéte. het draaide alles om Konin gin Amentéte. Dit was de historie die zij beleefd had, het geloof dat zij beleden, de tooi die zij gedragen had. Zij was beneden in het magazijn, en straks, na half drie, zou hij haar tot leven brengen. Hij zou de enige mens zijn wien zij het geheim van haar bestaan en van haar wezen zou onthullen. En dan was het ineens kwart vóór drie. en stond daar de meesterknecht van de zaak in de deuropening. De enige, die hij enigszins in vertrouwen had geno men, de enige, die wist van de kist met kostbare inhoud die als smokkelwaar tussen de andere kisten was meegeko men, de kist, die gemerkt was met een rode oirkel. De oude man was ook ont roerd, dat kon hij horen aan zijn stem, toen 'hij vertelde dat de mensen uit het magazijn weg waren en ook de heren van kantoor. Ze konden nu beginnen. Hij draaide met plotseling bevende vingers een lioht aan, een wandlamp waaronder de kist met de mummie zou worden opgesteld. Hij volgde, zonder overjas, de meesterknecht naar bene den, waar hij ln het magazijn de kist weer zag staan, zoals hij haar vanmor gen had gezien. Maar de omliggende balen en kisten waren al op zij gescho ven en de knecht, geroutineerd in zulk soort werk, gaf instructies. ;Nu moet u die kant nemen, meneer, U kunt het best uw hand er zó onder schuiven. En nu tillen. Maar denkt u er aan: hij is zwaar. Zrwaarder dan U denkt. Nu achteruitjuisten nu zal ik vóórgaan de trap op. U kunt be ter opduwen." Zij sjouwden. Het viel niet mee, hele maal niet, en de kist was inderdaad veel zwaarder dan hij gedaoht had. Het werd een moeizame klim. een zwaar stuwen van een onhandelbare kist twee trappen hoog Michael's armen staken en het was. of zijn handen werden af geknepen. Maar dit was nog niets in vergelijking met alles wat hij reeds voor deze kist doorstaan had en het waren de laatste loodjes. Zijn doel was bereikt. „Goedenmiddag meneer!" De knecht, blij dat het vrachtje op zijn bestemming was aangekomen, de passaeepriis nog niet door de IA.T A. is goedgekeurd. Dit wordt echter wel spoedig verwacht. De prijsverhogingen op enkele Euro pese liinen ziin vanzelfsprekend relatief geringer, Een retourbiliet naar Londen zal ruim f 5 meer gaan kosten na 16 October. m De Scandinavian Airlines System heeft medegedeeld, dat op de route van Kopenhagen naar Bornholm een soort „touristenklasse" wordt ingevoerd met ingang van 1 October. Deze liin zal twee maal daags worden gevlogen. Er zal aeen stewardess aan boord ziin. de passagiers zullen zelf voor hun trans port naar en van de luchthaven moe ten zorgen en moeten zelf hun bagage naar en uit de machine dragen. Er zal aan boord geen enkele service wor den geboden. Zelfs zullen de luchtrei zigers voor hun eigen krantje moeten zorgen. Lifter met raffinement. HU MAAKTE AL 30 SLACHTOFFERS. Verleden week nam een automobilist uit Voorburg op de rijksweg bij Delft een jongeman in zijn wagen. die. met een arm in verband, probeerde te liften De jongeman moest volgens zyn zeggen, naar Delfzijl en kon meerijden tot Zwol le Onderweg vertelde hij. dat hij zijn geld thuis had laten liggen, doch in Delf zijl f.500.te goed had. De automobi list leende hem een tientje en kreeg de belofte dat het geld per postwissel de volgende dag zou worden geretourneerd. Het geld kwam echter niet en de Voor burger kwam tot de conclusie, dat hy was beetgenomen. Toen hij nu tussen Utreoht en Den Haag reed zag hij dezelfde jongeman, die weer trachtte te liften, ook nu met de arm in verband, Hij stopte en de jongeman vroeg, of hy mee kon rijden naar Rotterdam. Dat ging, maar de automobilist reed naar de politie in Delft. Daar bleek, dat de jongeman een 24-jarige Leeuwardenaar was, die er zijn werk van maakte automobilisten op deze wijze geld afhandig te maken. Volgens voorzichtige raming maakte hij reeds 30 slachtoffers! Het verband om de arm diende natuurlijk om medelijden op te wekken. De politie wikkelde er welgeteld 38 meter zwaohtel af Ten slotte bleek, dat de lifter reeds gesignaleerd stond, daar hij uit Avereest was ontvlucht. Vier gewonden bij autobotsing. Op de rijksweg Eindhoven's-Herto- genbosch is gistermiddag een auto ko mende uit de richting den Bosch en be stuurd door de heer H. Zoetmulder uit de St. Jorisstraat te Eindhoven, tegen een uit tegenovergestelde richting ko mende mfliitaire vrachtauto gebotst. De heer Zoetmulder en zijn naast hem zit tend dochtertje werd ernstig en twee vriendinnetjes van het dochtertje min der ernstig gewond. De kinderen zijn naar het ziekenhuis St. Johannes De Deo aldaar overgebracht. HOGER BEROEP VAN EXPLOITANT „EEN-NUL". De exploitant van de voetbalprijsvraag Ben-Nul" is voornemens hoger beroep aan te tekenen tegen het door de kan- tonreehter te Rotterdam gewezen von nis. Hij zou tevens van plan zijn een nieuwe voetbalprysvraag ti» organiseren, die naar zyn mening precies zal passen bmnen de lynen, zoals die door de jong ste rechtspraak getrokken zijn. Voor f. 130.000 gesmokkeld goud. Douaneambtenaren hebben bij één van de passagiers van het m.s. ..Westerdam' dat uit Amerika in Rotterdam arriveer de, 22 kg goud van 24 karaat gevonden in de dubbele bodem van een koffer. Het goud heeft een waarde van ca f. 130.000. De douane-recherchedienst heeft bel halve deze passagier nog een buitenlan der in verband hiermede gearresteerd. Bevrijdingsvuur te Eindhoven ontstoken Tienduizenden Eindhovenaren hebben gisteravond voor de zesde maal met da verend gejuich het bevrijdingslicht uit Normandië in hun stad verwelkomd, zo als zij eens. zeven jaar geleden op de 18e September, de geallieerde troepen begroeten, toen deze de Duitsers uit Eindhoven hadden verjaagd. De renners waren tegen zes uur bij het gemeentelijk sportpark aangekomen om een kleine fleurige stoet op te stel len. Vandaar reden zij stadwaarts- voor op motorpolitie, daarna de Nederlandse en Franse renners en dan de fakkel, ze gevierend gedragen door Mathieu Jan sen. Bij het stedelijk van Abbemuseum hadden zich duizenden mensen verza meld, toen de renners daar om zeven uur arriveerden. Op het bordes had burgermeester Kolfschoten zich met de wethouders en een deputatie van het bevrijdingscomité van Bayeux opgesteld. Daverend applaus weerklonk toen de wielrenner de walmende fakkel aan de burgemeester overhandigde. Daarna droeg burgemeetser Kolfscho ten het lioht door verscheidene straten der geïllumineerde stad naar het Markt plein, waar het ontstoken werd. (Ingez. Med.-adv.) dat de vrouw, die „schoonheidsmidde len" gebruikt, eruit ziet als een gelakte pop. Niet alle mannen, mevrouw, maar vele. En praat hun niet over een schoonheidssalon Toch hebben die mannen in zekere zin gelijk. Want zij bedoelen eigenlijk te zeggen, dat het overdrevene schaadt. En daarmee is iedere schoonheidsspe cialist het eens. Trouwens, niemand onder hen zal beweren werkelijk schoonheid te kunnen scheppen en do tovenaar te zijn, die het lelijke eendje opeens in een sierlijke zwaan kan veranderen. Maar u laat toch ook uw likdoorns niet zitten en u poetst toch ook uw tanden? Waarom dan erop tegen, dat een ontsierende wrat wordt verwijderd of een te sterke beharing? En als uw gezicht de sporen toont van vermoeid heid, dan is het niet alleen zaak die vermoeidheid te overwinnen, maar ook de deprimerende invloed, die van uw afgetobd uiterlijk uitgaat. Een verzorgd, fris gezicht werkt overal, waar het zich vertoont, als een zonnestraal. En is het niet heerlijk zo'n zonnestraal te zijn? Wat de make-up betreft: die mag eveneens slechts corrigerend werken. Wie er anders over denkt, loopt licht gevaar werkelijk een gelakte pop te lijken. En daarvoor zal iedere schoon heidsspecialist u waarschuwen. Ook STEENSTRAAT 57 TeL 21721 en 20477 VOOR DONDERDAG 20 SEPTEMBER. Hilversum I (402 M.) AVRO 7.00: nieuws: 7.15: gram muziek; VPRO 7.50: dagopening; AVRO 8.00: nieuws; 8.15: gram.muzlek; 9.00- morgenwijding; 9 15: gram.muziek; (9.309.35: waterstanden); 1C.30: de Antwoordman; 10.45 gram muz.; 10.50: voor de kleuters; 11.00: orgel en ba riton; 11.45: voordracht; 12 00 gram.muz.; 12.30: land- en tuinbouwmededellngen. 12.33: „In 't spionnetje"; 12.38: pianospel. 13.00: nieuws; 13.15: mededelingen of gram.muzlek; 13 20: Metropole orkest. 13.50: U kunt het geloven of niet; 13.55: gram.muziek; 14.00: voor de vrouw; 14.05: gram.muzlek; 14.30: planorecital; 15.00; voor de zieken; 16.00; „Op zoek naar de horizon", hoorspel; 16 25: gram.muzlek; 17.00; voor de jeugd; 17.30: orgelconcert; 17.50; Regeringsuitzending. Jeugduitzen ding K. H Smit: „Wat wil Je weten?" nam i 18.00: nieuws; 18.15: sportproblemen; 18.30: meteen afscheid na zijn fooi te hebben orkestconcert: 19 00: militaire reportage, eeïncasseerd. Michael liet hem de deur 19-10: lichte muziek; 19.45: „De medische uit en draaide dan de sleutel achter hem in het slot in een koortsachtige behoefte om alleen te zijn met konin gin Amentéte. Nu zou hij haar dadelijk zien! De kist ging gemakkelijk open. Er was niet eens een slot slechts een koord om een paar ogen geslingerd en dat haastig was toegeknoopt Het liet zich gemakke lijk ontwarren, ondanks zijn trillende vingers. En dan lichtte hy de deksel op en stiardsstéarde.... In de kist lag een meisje te slapen! (Wordt vervolgd) 48). Voor Panda zag het er allesbehal ve vrolijk uit De Woudrovers konden ontzettend hard lopen en overal waar hij zich wende of keerde zag hij er t. n opdu-ken. Wipsnor. de hoofd man-zelf. zat hem op de hielen, en een tweede sneed hem de pas afnog ééns dook Panda weg en schoot opzij, maar lang zou hij het stellig niet kunnen volhou den. We hebben hem! Nu kan hij niet meer ontsnappen!", riep Wipsnor triom fantelijken daar leek het ook wer kelijk op, want tot zyn grote schrik zag Panda nu een arm door de takken van de bomen bóven hem komen Ik kom er niet- meer uitEr zitten hier zelfs rovers in de bomen!" dacht hij benauwden toen gaf hij een gil. want die arm kreeg hem te pakken en hy voelde, hoe hy opgehesen werd „Help!" riep hymaar toen siste een bekende stem hem toe: „Zachtkens dan toch! Wees tenminste zo verstandig om in stilte mede te werken, wanneer een wijzer en ouder persoon de moeite neemt om u te redden!" Men kan zich indenken hoe verbaasd Panda was toen hij op een brede boomtak aangekomen, niemand minder ontwaarde dan Joris Goedbloed! Die had hem daar dan toch maar weer uit een groot gevaar gered. soortkeuring", causerie; 20.00: nieuws; '20.05: actualiteiten; 20.15: Radio Phllhar- monlsch orkest; 21.20: „De Woeste Hoogte", hoorspel; 22.40: Gesproken brief uit Lon den; 22.45: zangdeclamatie en gitaar; 23 00: nieuws; 23.15: sportactuallteiten; 23.3024.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek: 7.30 gram.muzlek; 7.45: morgengebed en litur- eische kalender; 8.00: nieuws en weerbe richten: 3.15. gram muziek; 9.00: voor de hulsvrouw. 9 40 gram muziek; NCRV 10 00. gram.muzlek: 10 15: morgendienst; 10.45: gram.muzlek: KRO 11 00: voor de zieken; 11.45: Jongenskoor; 12.00 angelUo; 12.03: gTam.muzlek; 12.30: land- en tuin bouwmededellngen; 12.33: gram muziek; 12.55: zonnewijzer; 13 00: nieuws en katho liek nieuws; 13.20: gram.mxizlek; 13 35: sopraan en piano; NCRV 14.00: kameror kest en solist; 14.45: voor de vrouw; 15.15: gram muziek; 15.30: fluit, viola da gamba en claveclmbel; 16.00: bijbellezing; 16.45: vocaal ensemble; 17.00 voor de Jeugd; 17 30: „Tussen Dollard en Schelde", cau serie; 17.50: gram.muzlek: 18.00: verzoek- programma; 18.30: „Werkclasslficatle ln de landbouw", causerie; 18 45: gram.muziek; 19.00: nieuws en weerberichten; 19.15: levensvragen van allerlei aard en een pas toraal antwoord; 19 30: muzikale causerie, 19 40: radiokrant: 20.00: nieuws; 20 05: gram.muziek: 20 45: „Wat doen wij met de film en de bioscoop?", causerie; 21,00: bas en plano; 21.30: Promenade orkest; 22.15: buitenlands o\erzicht, 22.35: gram.muzlek; 22.45 avondoverdenking: 23.00: nieuws; 23.1524.00; gram.muzlek. Engeland, BBC Home Service (330 M 12.00: lichte muziek; 12.20: voor de boeren: 12.30: voor de arbeiders; 12.55: weerbe richten; 13.00: nieuws en mededelingen; 13.20: filmprogramma; 14 00: schoolradio: 15.10: hoorspel; 15.40: BBC Northern Or chestra: 16.45: causerie; 17.00 voor de kinderen-, 17.55 weerberichten; 18.00: nieuws- 18.15: sport: 18.20: marsen en walsen: 19.00: „Talk yourself out of this"; 19.30: zang. 20.00: gevarieerd programma; 20.30- twintig vragen: 21.00 nieuws: 21.15' causerie. 21.30: strijkkwartet; 22.25: klank beeld- 23.0023 03: nieuws. Engeland. BBC Light Programme (1500 en 247 M.) 12.00: dansmuziek; 12 45: or kestconcert; 13 45: voor de kleuters; 14 00: voorde vrouw. 15.00: lichte muziek: 15.30: voor de soldaten; 15.45. lichte muziek 16.15 Mrs Dale's dagboek 16 30- causerie; 16.45: variété-orkest 17.15: Echoes from the Past"; 17.30. militair orkest; 18.15: klankbeeld 18 45 hoorspel; 19.00" nieuws 19 25 sport. 19.30. „Zip Goes a Million"; 20.00: „Hallo Denemarken", 21.00: geva rieerd programma; 22.00: nieuws; 22.15: dansmuziek; 22.45: sport; 23.00: voor dracht; 23.15: orgelspel; 23.5624.00: nieuws. Nordwestdeutsclier Rundfunk (309 M) 12 00: amusementsmuziek; 13.00: nieuws; 13.25: klein amusementsmuziek; 15.40: dansmuziek; 16.45: nieuws; 17.00: plano recital; 18 00: gevarieerd programma; 19.45: nieuws; 20.05: symphonle-orkest. omroep orkest en solist; 20.30: hoorspel; 22.05: muziek van de Rijn; 22 15: nieuws; 2235: jazzmuziek; 24.00; nieuws; 0.30—1.00: dansmuziek. Frankrijk. Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.30: omroeporkest; 13.00: nieuws; 13.20' omroeporkest; 14.05: zang; 14.25: hoorspel met muziek. 16.10; gram.muziek; 17.10: orgelconcert; 17.55: gram.muzlek; 13.30; Amerikaanse uitzending; 19.00: gram.muzlek; 20.00: „Marouf", opera; 22 00 lichte muziek; 22.30: gram.muzlek; 23.15: kamermuziek; 23.4524 00: nieuws. Brussel, 324 en 484 M. 324 M.: 1145: Belgische muziek: 12 30: weerberichten; 12.34: voor de boeren; 12.42: gram muziek; 12 50: koersen; 12.55: gram.muziek. 13 00: nieuws; 13.15: gram.muziek: 15.00: Engelse les: 15.15: gram.muzlek; 15.40: Franse les; 16.00: „Europa treedt aan"; 16.30: gram. muziek; 17.00: nieuws; 17.10: gram.muz.; 17.15: voor de kinderen; 18.15: gram.muz.; 18.30 voor de soldaten, 19.00: nieuws; 19.30; zang en piano; 19.50: causerie; 20 00: verzoekprogramma:; 21.00: klank beeld; 2130: gram.muziek; 21.45: actuali teiten; 22.00: nieuws 22.15: gram.muzlek; 23.00- nieuws: 23.0524 00: dansmuziek. 481 M.: 12.05: omroeporkest; 13 00: nieuws; 13.10 13 30. 14 00. 15.00 en 16 00: gram muziek; 16.30: viool en plano: 16 50: gram.muzlek; 17.10: dansmuziek; 18.30: gram.muzlek; 18.45: omroeporkest: 19 40; gram muziek; 19.45- nieuws; 20.00 hoor spel; 22.00 nieuws; 22.10: dansmuziek; 22.55: nieuws; 23.00: gram.muzlek; 23.501 nieuws. AGENDA WOENSDAG: Prediker: Maranatha-samenkom6t, 8 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosofen, 8 uur nam. DAGELIJKS: Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae" 10 uur v.m.5 uur nm. Zondags 15 uur nam (t/m. 30 Sept.) BIOSCOPEN. Trianon „Clochemerle" (18 Jaar) Zon dag 2.15, 4.30. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Piratenbloed" (14 Jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „God heeft de mensen nodig" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lklo „Een vrouw van slechte reputatie" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 915 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luvor „Vier ln een Jeep" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 15 Sept. 13 uur tot Zaterdag 22 Sept. 8 uur waargenomen door Apotheek Kok Rapen burg 9, tel. 24807 en de Apotheek ..Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelminapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 4