Adenauer verwerpt Oostduits aanbod Koninklijke rijtoer lokte tienduizenden op straat Nog velen zullen de landbouw moeten verlaten! Galgenhumor uit Hongarije WEERBERICHT 50ste Jaargang WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 00 No. 27410 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f 515 per kwartaal; f. 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.; 25041; Red. 21507 Juichende mensenmassa's zongen Oranje Boven het Stormloop op het Paleis. De Koningin in haar gouden koets met haar schitterende escorte is na tuurlijk de grote aantrekkelijkheid van Prinsjesdag, waarvoor duizenden en tienduizenden Nederlanders en ook buitenlanders, naar het hart van Den Haag stromen. Dan gaan 's middags tienduizenden naar de route van de traditionele rijtoer door een deel van de Residentie. Dan wordt Prinsjesdag eerst recht gezellig! Ook gisteren klompten weer grote massa's mensen, voornamelijk moeders met kinderen, voor het Paleis Noordeinde samen. En ook overal langs de straten waren ve len, juichensbereid. geschaard. De Koningin vertoonde zich nauwelijks op het Paleisbordes of het „Oranje Bo wer d aangeheven. De Koningin, ge leed in een parelgrijze chinchilla-bont mantel met ijsblauw kapje, Prins Bern ard in donkerblauw generaalsuniform u de Prinsessen Beatrix en Irene, die •ohtgnjze bontjasjes droegen, wuifden vrolijk naar .de menigte. Om tien voor vier vertrok de Konink je calèche, die door vier koolzwarte paarden getrokken werd van het Paleis. a het gevolg waren enige rijtuigen met fcofdignltarissen. In het smalle Noord- eiode klonk het gejuich oorverdovend bij bet passeren van de stoet. Langs jui chende en wuivende miensen ging het nar de Laan van Meerdervoort, waar het Gemeentelijk Verzorgingshuis voor ouden van dagen even gestopt werd. Hier werden bloemen aangeboden door föi 93-jarige oude dame. En voort ging het weer, door met dichte mensenrijen bezette straten naar het Paul Krügerplein waar opnieuw ïerd gestopt voor het in ontvangst ne- tcen van een tweede bloemenhulde, dit- raal door een jongedame uit de Trans- iialbuurt. Hier blies de Transvaalhar- r.onie uit volle borst. In draf ging het toen verder weer taar de binnenstad. Op het bordes van bet stadhuis stond buiyemeester mr F. M. A. Schokking, omringd door wethou- om van daar de Landsvorstin te begroeten. Van de Groenmarkt naar het Paleis terug door de nauwe Hoogstraat, t bijna weer stapvoets gereden vorden, zoas in de Herman Costerstraat en op de eivolle pleinen. Propvol was het nog voor het Paleis leen de Koningin de Prins en de Prin- sesen na hun 6 kilometer lange rijtoer uit de calèche stapten. Nauwelijks waren de rijtuigen weg gereden. of de politie liet de afzettin gen schieten. Daar begon de traditio nele stormloop op het Paleis. In een oogwenk was het voorplein tot aan „de steentjes" volgestroomd. En toen begon een zó uitnodigend gezanz ..Oranje Boven" en hoera-ge- roep, dat de Koningin besloot nog even op het balcon te komen. Zelf opende zij de vleugeldeuren cn even later voegden de Prins en de Prinses jes zich bij haar. Een minuut lang konden de Hage naars toen eens gezellig uitzingen en juichen naar de wuivende Koninklijke familie. Nadien ging men. door de fees telijk vlaggende stad huistoe. DE PERZISCHE KWESTIE Hoessein Maki van de Perzische Na tionale Olieraad heeft verklaard, dat het „ultimatum" aan Engeland, dat Harriman heeft geweigerd naar Londen te zenden, voor het einde van deze week. „wat ook gebeuren mag" door de Perzische ambassade te Londen zal wor den overhanddgd. Vijftien dagen later zouden de Perzen een begin maken met het overnemen van 'de raffinaderij te Abadan van de nog aanwezige 370 Brit ten. aldus Maki. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini PATRIJS MET DRIE POTEN! Een jager uit Venray was ten hoogste verwonderd toen hij een patrijs schoot en tot de ontdekking kwam dat zijn slachtoffer in plaats van met 2 poten, met 3 poten het leven door was gegaan, Het bete kende een extra kluifje voor zijn avondmaaltijd! Mr J. Linthorst Homan over landbouw en industrie Voortgaande rationalisatie geboden Op de jaarvergadering van de Kon. Ned. Zuivelbond in de Haagse Dieren tuin hield de voorzitter, mr J Linthorst Homan vandaag een toespraak over de situatie in de zuivelwereld. Onder zijn gehoor bevond zich de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt. Inzake de coöperatie verwierp spr. het hier en daar geuite verwijt, alsof coöperatie zou leiden tot collectivisme en communisme. In een wereld waar samenwerking geboden is. is de coöpe ratie een stuk gezond realisme. Ten aanzien van de Publiekrechtelij- I ke Bedrijfsorganisatie zeide hij per-" soonlijk de raamwet te onderschrijven, j Doch men moet aan de practijk tijd laten voor gestadige ontwikkeling enl de zaak niet pogen te forceren. LANDBOUW HEEFT NIET MEER HET PRIMAAT. Hoofdthema van zijn rede was de verhouding tussen landbouw en in dustrie, waarbij de zuivelindustrie als grootste tak van agrarische bedrijvig heid en grootste Nederlandse industrie dubbel betrokken is. Grote verschui vingen zijn tussen de agrarische en de industriële werkzaamheden gaande, nu de moderne techniek geheel nieuwe methoden bracht ter aanwending van de productiefactoren grond, kapitaal en arbeid. In de moderne maatschappij is zo veel aan nieuwe behoeften en aan nieuwe mogelijkheden ontstaan, dat de leuze van het primaat van de landbouw niet meer opgaat. Dat wordt ook in de praktijk bewezen, doordat het percentage der totale be volking. dat agrarisch werkzaam js, steeds verder daalt en het industriële percentage en dat der z.g. verzorgen de beroepen steeds verder stügt en naar mening van mr Linthorst Ho man moet blijven stijgen. Het zou echter niet goed zijn, de aanwending onzer productiefactoren louter economisch te zien, aangezien bij de vraagstukken van landbouw en plattelandscultuur ook sociologisch en sociaal-culturele overwegingen moeten gelden. Zo tonen recente rapporten over West-Europa aan, dat in dit dichtbevolkte gebied een gezond ge zinsbedrijf het ideaal moet blijven. Koningin Juliana tijdens hel uitspreken van de Troonrede.Rechts Prins Bernhard. ARBEIDSONRUST IN ENGELAND .Twee havenstakingen in Engeland zijn teren afgelopen, een andere duurt nog jcort en een vierde dreigt vandaag te finnen. Ook elders wordt arbeidson- r«t gemeld. vreest moeilijkheden bij de gena- •saaliseerde spoorwegen als gevolg van vastlopen der besprekingen tussen ^verenig ingsleiders en de spoorweg- van de regering over loone.'sen. De knden eisen een jaarlijkse verhoging :"c|i 180 mlllioen gulden voor 450.000 man te willen het regeringsac.nbod van 95 ^Uioen gulden niet aanvaarden. bond van kleermakers en arbeiders 5 kledingindustrie heeft een loons- ^"hoglng van 12 cent per uur geëist zijp 130.000 leden, voor het meren- kel vrouwen. ,/b Midden Engeland hebben 300 bouw- «toidige tekenaars het werk neergelegd, "zeggen, dat hun werkgevers het hun teino»eliik maken van werkkring te ■Band eren. Jü Edinburgh 'Schotland! staken 1200 van de stadsreiniging en van het '-•*3oneel der openbare verlichting, om- zij de loontoeslagen onvoldoende «aten. „Eerst vrijheid in de Oostzone". Gisteravond heeft de Westduitsc kan selier. Adenauer, in een radiorede het Duitse volk medegedeeld, dat hij het aanbod van de Oostduitse premier, Grotewohl, om besprekingen tc begin nen over de Duitse eenheid, verwerpt. „In de eerste plaats dienen zij de vrijheid in de Oostelijke sector van Berlijn en de gehele Sovjet-zone te herstellen, voordat zij over vrije ver kiezingen praten", aldus Adenauer. Dr Adenauer liet duidelijk blijken, dat hfj het ogenblik nog niet gekomen acht om met de Russen te praten. De opvat ting van de Westduitse kanselier is dat eerst de militaire inschakeling van West- Duitsland. in de Atlantische verdediging verwezenlijkt moet zijn, vooraleer men op voet van gelijkheid met Moskou kan on derhandelen. Deze zienswijze van Adenauer wordt intussen niet overal in West-Duitsland gedeeld. Er zijn vooral in West-Berlijn stemmen opgegaan die er voor pleiten het nieuwe Oostelijke initiat ef niet bot- j weg af te wijzen, doch integendeel te j trachten te ontdekken of de Sovjet-Unie1 inderdaad tot een ingrijpende wijziging van haar houding bereid zou zijn. Velen menen, dat dit inderdaad het geval zou zijn wanneer de Russen daardoor de be wapening van West-Duitsland zouden kunnen voorkomen. Met een poging is in elk geval niets verloren, zo meent men. DE EUROPESE BEWEGING De Nederlandse delegatie, die van 2123 dezer zal deelnemen aan de con ferentie van de Europese beweging te Hamburg, zal bestaan uit de volgende leden- ir J. C. Kaars Sypesteyn, A. Mo- zer. secretaris-buitenland van de Partij van de Arbeid, mr C. van Rii. AR-lid van de gemeenteraad van Amsterdam en voorzitter van het uitvoerend comité van de Nederlandse Raad van de Euro pese beweging, en drs A. H. M. Wijf fels. O.a. zullen aan de besprekingen deel nemen dr Kurt Schumacher, Lord Lay- ton en Georges Bidault. Op deze conferentie zal gesproken worden over de plaats van Duitsland in het Europa van heden. Winston Chur chill is ook uitgenodigd voor deze con ferentie, die geleid zal worden door Paul Henri Spaak, de voorzitter van de Raad van Europa. BESTAANSZEKERHEID NOODZAKELIJK. Ook echter bij een handhaven van het gezinsbedrijf zullen nog velen de landbouw moeten verlaten, zodat om vele redenen de industrialisatie ook een agrarisch belang is. De moeilijk heid voor de georganiseerde land bouw en voor dc overheid is nu, zó een pr'ysbeleid te voeren, dat een economisch en sociaal verantwoord bedrijf de middelen vindt tot steeds voortgaande rationalisatie en toch een wegvloeien van overtollige krachten naar andere bedrijfstakken en emigratie voortgaat. Van de ene kant moet men erken nen, aldus spr., dat alleen een gemo derniseerd agrarisch bedrijf en vooral een totaal gemoderniserde landbouw industrie nog reden van bestaan heb ben, doch van de andere kant mag de overheid niet vergeten, dat haar prijs beleid dan ook zó moet zijn, dat de voor deze modernisering onmisbare ii\iicsteringen_ook moeten kunnen wor den bekostigd. Volgens mr Linthorst Homan vol doet in principe temidden der ontel bare in de wereld geldende formule ringen voor zo een beleid, de Neder landse formulering goed, waar zij aan het economisch en sociaal verant woorde bedrijf, mits goed geleid, een redelijke bestaanszekerheid garandeert. De heer Linthorst Homan beval de aangeslotenen bij de gewestelijke en plaatselijke zuivelcorporaties een diep gaande bestudering van de zich in de wereld voordoende verschuivingen op heel dit terrein aan, mede omdat Ne derland een vooraanstaande plaats moet blijven bekleden in het zoeken naar de overgang van bovennationale verbanden. Komen Turkije en Grieken land bij Noordatlantische Raad. ALLEEN DENEMARKEN VERZET ER ZICH TEGEN. De oppositie in de Noor-datlantisohe raad tegen toelating van Griekenlanden Turkije tot het Atlantisch Pact is ver kleind tot slechts één land Denemar- j ken. j Noorwegen, dat aanvankelijk tegen toelating gekant was, heeft op de btfeen- 1 komst van de raad te Ottawa meege deeld, dat het zich bjj de meerderheid zal neerleggen. Het debat over de toelating van Grie kenland en Turkije is op verzoek van Denemarken korte tijd verdaagd. De Deense afgevaardigden willen nog over leg met hun regering plegen. Hiermee zullen minstens 24 uur gemoeid zijn. Pas daarna zal over de kwestie worden ge stemd. In Amerikaanse kringen verwacht men, dat .de wens van Amerika om Grie kenland en Turkije toe te laten, nog op deze zitting van de raad, die vermoede lijk Donderdag eindigt, in vervulling zal gaan. De afgevaardigden van de Noordat lantische raad bespraken informeel de mogelijkheid van oprichting van een economische commissie om de individu ele bewapeningsinspanningen samen te bundelen en te leiden, opdat geen in dustriële capaciteit verloren gaat. Deze commissie zou zich ook kunnen belasten met het dirigeren van orders voor oor logsmateriaal van het ene land naar het andere in het bijzonder naar landen met werkloosheid en ongebruikte industriële mogelijkheden, zoals Italië. De ministers van defensie hebben land voor land de voortgang bij de gewape- ningsinspanning besproken. De Britse minister van defensie Shinwell. had verzocht dat zij dit met grote openhar tigheid zouden doen. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr D. U Stikker, heeft od een persconferentie te Ottawa ver klaard, dat de raad niet had gesproken over de mogelijkheid van een toelating van Spanje tot de Noordatlantische or ganisatie. Op de vraag of wellicht West- Duitsland zou worden toegelaten, ant woordde de minister; „Wie zal het zeg gen"? Mr Stikker zei. dat de raad, die thans twaalf leden telt weldra wellicht vijftien leden zal omvatten. OVERSTROMINGEN EN HONGERSNOOD IN CHINA In Noord-China zijn uitgestrekte ge bieden door overstromingen geteisterd, er dreigt nu hongersnood te komen. Dertig millioen boeren hebben de na delige gevolgen der overstromingen on dervonden. de oogst is geheel of ge deeltelijk verloren gegaan. H.M. Koningin futiana heeft gis termiddag voor de vierde maal sinds Zij de troon heeft bestegen de zit ting van de Staten Generaal in de Ridderzaal te Den Haag plechtig geopend met liet uitspreken van de Troonrede. De Gouden Koets op weg naar de Ridderzaal. Alleen door de geheime politie goedgekeurde moppen zijn toegestaan. De regering van. Hongarije heeft politieke moppen bij de wet verbo den. Alleen moppen die zijn goed gekeurd door de geheime politie mogen getapt worden. Maar dat die wet ontdoken wordt, bewijzen de moppen die uit Hon- garije tot in Wenen doordringen. Hier volgt een tweetal: Het dorpje Mucsa was erg trots op Joschka, een volmaakte com munist. Toen de dorpsdokter stierf wilde het ministerie van volksge zondheid een andere dokter stu ren en zond bericht dat de opvol ger over twee weken zou arrive ren. Maar de Dorpssovjet voelde niet veel voor zo'n vreemde potte- kijker en berichtte dat de voorkeur uitging naar Joschka, die immers zo'n voorbeeldige communist was. Het ministerie boog voor de wil van de Dorpssovjet en vond goed dat Joschka medicijnen ging stu deren. Joschka studeerde 3 maan den in de Debroczen kwam toen als dokter terug en hield tot- aller te vredenheid de gezondheidstoestand op peil. Enige tijd later stierf de stations chef. Het ministerie van verkeer berichtte dat een opvolger spoedig zou komen, maar de Dorpssovjet gaf de voorkeur aan Joschka. Dus ging Joschka twee maanden weg om te studeren voor stationschef. Hij kwam na afloop van zijn stu dietijd terug als volleerd stations chef. Eeh paar weken later stierf de dorpspriester. Het ministerie van kerkzaken liet weten dat een op volger onderweg was, maar de Dorpssovjet, die weer de voorkeur gaf aan Joschka, dreef door dat hij een priestercursus van een maand zou volgen. Aldus geschiedde en na een maand kwam Joschka terug als priester. Toen stierf de dorpsonderwijzer en vond de Dorpssovjet dat Josch ka, voorbeeldig communist, kundig geneesheer, bekwaam stationschef en meelevend priester als hij was, de opengevallen plaats maar moest innemen. Maar toen kwam Joschka in op stand. Hij weigerde ronduit. „Jul lie weten allemaal dat ik me be- reid heb getoond me opofferingen te getroosten. Ik heb drie maanden medicijnen gestudeerd, ik heb twee maanden een stationschefcursus gevolgd en een maand voor pries ter gestudeerd. Maar er komt een eind aan mijn goedheid. Pk vertik het om voor jullie plezier ook nog lezen en schrijven te leren" Een man van 90 jaar werd door de geheime politie gesnapt toen hij trachtte naar Oostenrijk te vluch ten. Op een vraag waarom een man van zijn leeftijd nog uit het land wilde vluohfcen antwoordde hij; .Kameraden. Ik heb twee re denen. De eerste is: Ik ben Jood. De heren Rakosi, Geroe, Revai en Farkas, moge God hen behoeden, zijn ook Joden, Ik heb het klaar gespeeld de Hitler-tijd door te ko menmaar als onze prachtige volksdemocratie, wat God verhoede ooit ten val komt zal beweerd wor de» dat de Joden daarvan de schuld hebben en dan zal ik de si gaar zijn. Dat is één reden. „Schaam je, schandalige Titoist" kreeg hij te horen, „De Hongaarse volksdemocratie zal nimmer ten val komen". „Juist", antwoordde de oude man", en dat is de tweede reden" Moppen van dat type vallen on der de verzamelnaam „galgenhu mor" want wie op het vertellen er van wordt oetrapt, krijgt 75 jaar gevangenisstraf. (United Press) Weer besprekingen in Korea De Noordelijken in Korea hebben gis teren een bijeenkomst van verbindings officieren. welke vandaag over de wa- penstilstandskwestie gehouden zou wor den. voorgesteld. De Verbondenen zijn hiermee accoord gegaan en hebben verklaard. dat verbindingsofficieren zouden samen komen te Pan Moen Dion in de neutrale zone van Kae- song. Het is nog niet duidelijk of de Noor delijken de besprekingen willen hervat ten of slechts een nieuw protest willen indienen, aldus waarnemers. De Noor delijken stemden toe in generaal Ridg- way's voorstel tot een bijeenkomst van' verbindingsofficieren, doch protesteer den tegelijk tegen het schenden van de neutrale zone bij Pan Moen Djon door „drie soldaten van de Verenigde Naties". Het communistische antwoord is ra diografisch naar het vooruitgeschoven kamp van de V. N. te Moensan ge zonden. Drie verbindingsofficieren der Ver enigde Naties ziin naar Pan Moen Djon vertrokken. De geallieerde verbindingsofficieren zijn na 115 minuten met hun communis tische collega's te hebben beraadslaagd, weer te Hoensan teruggekeerd. Het is niet bekend of ook nog over iets anders is gesproken dan de communistische klacht, dat „vier geallieerde militairen het neutrale gebied van Kaesong heb ben geschonden". Het betrof vier ongewapende soldaten, die in een vrachtauto de grens hadden overschreden. De soldaten zijn door de communisten op vrije voeten gesteld. In de mededeling wordt verder nog gezegd dat de bespreking van het inci dent zeer gemoedelijk is verlopen. Het toppunt van gemakzucht. Weinig verandering in temperatuur. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en voornamelijk in de kustpro vincies enkele buien. Matige en tijdelijk zwakke wind uit Westelijke richtingen. In het binnenland vannacht iets kou der, overigens weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 20 SEPTEMBER Zon op: 6.21 uur: onder: 18.46 uur. Maan op: 20.06 uur; onder' 12.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.02 en 18.21 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1