Budgetair en monetair bevredigend beeld r Meest reële begroting sinds 1945 28 Lieftinck zet progressieve financieringsmethode opzij procent gewone dienst voor defensie maximale last Duizenden op Prinsjesdag in Residentie Sprookjesstoet naar- en Troonrede in Ridderzaal Vergelijkingen tussen Begrotingen 1951-1952 Nadelig saldo gedaald van 836 tot 267 millioen Militaire inspanning in cijfers „Slag om Arnhem" plechtig herdacht DINSDAG 18 SEPTEMBER (Van onze financiële redacteur) De eerste en voornaamste indruk bij kennisneming van de staats begroting voor 1952 is, dat Minister Lieftinck nagenoeg alle „progres sieve" begrippen ten aanzien van de financiële landspolitiek op de studeerkamer lieeft „bijgezet" en radicaal het roer heeft gewend in de richting van een conservatief beleid, dat door de meest verstokte aan hanger van de oud-liberalistische economie kan worden aanvaard. Ook al blijven er bij deze begroting open vragen en is de Minister zelf allerminst overtuigd dat de practische uitwerking van dit staatsstuk het beoogde evenwicht in de Nederlandse volkshuishouding zal brengen, ook zij die de laatste jaren herhaaldelijk op het financieel beleid critiek hebben geoefend, zullen moeten toegeven, dat de begroting voor 1952 een belangrijke stap is op de weg om te geraken tot oplossing van de huidige economische moeilijkheden. Wij aarzelen niet te zeggen, dat dit naar ons oordeel de meest reële begroting is, welke sinds het einde van de oorlog is ingediend. Werden nog het vorig jaar allerlei te verwachten uitgaven buiten de begro ting gehouden, ditmaal behoeft met dergelijke niet in de begroting opge nomen uitgaven niet te worden gere kend, ongeacht een paar posten, die de feitelijke uitgaven nauwelijks zullen ibeinvloeden. De voor 1952 nodige uit gaven zijn ten volle op de begroting gebracht, terwijl aan de andere kant de middelen zo voorzichtig zijn ge raamd, dat zelfs met een terugslag in de conjunctuur is rekening gehouden. Wanneer bij een dergelijke opstelling van de begroting de Gewone Dienst met de Buitengewone Dienst I (aflopende .uitgaven) en het Landbouwegalisatie Fonds een overschot van f 304 mil- Jioen opleveren, dan kan dit uit een budgetair oogpunt niet anders dan zeer bevredigend worden genoemd. Wat na tuurlijk niet wil zeggen dat uit een andere gezichtshoek gezien deze begro ting geen zorgwekkend karakter zou dragen. Doch daarover straks. Het opmerkelijke verschijnsel doet zich voor dat, terwijl in vroegere ja ren meer dan eens voor de Gewone Dienst werd geleend, hetgeen uiter aard inflatoire gevolgen heeft, dit maal een deel van het tekort op de Kapitaaldienst, dat f 571 milhoen groot is, uit het saldo der Gewone Middelen ad f 307 milliocn wordt ge dekt. Ja, ook het daarna overblijven de tekort ad f 267 millioen zal ten dele nog uit de „inhaal" van belas- tingaebterstand worden bestreden en alleen voor wat er dan nog ongedekt blijft, zal moeten worden geleend. Wanneer men overigens de snel te ruglopende „inhaal" van de belasting- achterstand op t 150 millioen schat en voorts in aanmerking neemt, dat de vermogensheffing en de vermo- gensaanwasbelasting in 1952 nog ca. f 50 millioen zullen opbrengen, zal het te lenen bedrag vermoedelijk ge ring kunnen zijn. Terecht wordt door de Minister op gemerkt, dat een belangrijk deel der kapitaalsuitgaven militaire investerin gen betreffen, welke in wezen impro ductief zijn. zodat financiering uit de Gewone Middelen verre de voorkeur verdient boven het aangaan van le ningen. Ook inoet hier aanstonds aan worden toegevoegd, dat de Regering door de huidige omstandigheden tot zulk een beleid wordt gedwongen, om dat op de kapitaalmarkt een schaarste is ingetreden, die het plaatsen van grote leningen feitelijk onmogelijk (maakt. Temeer kan het worden toege juicht dat het Rijk op de kapitaal markt nog beschikbare middelen aan de lagere overheidsorganen en het par ticuliere bedrijfsleven wil overlaten. KRACHTIG ANTI-INFLATOIR STREVEN Tevens is het duidelijk, dat door ook de kapitaalsuitgaven grotendeels uit de gewone middelen te bestrijden, blijk wordt gegeven van het stellige voorne men om van overheidswege het. euvel van een nieuwe inflatie zoveel mogelijk te voorkomen. Dat wil niet zeggen, dat alle infla toire werkingen -in de Nederlandse volkshuishouding zijn uitgebannen. Deze nota herinnert er aan, dat ondanks de aanwezigheid van kasoverschotten bij het Rijk, de Rijksfinanciering 111 1949, 1950 en de eerste helft van 1951 een geldcreatie van resp f 62. f 287 en f 394 mllloen heeft veroorzaakt. En ook in 1952 zal bijv. de bestrijding van f 230 milhoen defensieuitgaven uit de •tegenwaarderekening van de EC A-hulp bij de Nederlandsche Bank een inflatoir karakter dragen, terwijl dit natuurlijk ook met andere uit dat tegoed te fi- nacieren uitgaven het geval zal zijn. Voorts zal or rekening mee moeten worden gehouden dat een deel van de beiastingachterstand met staatspapier en de belastingen voor 1952 met belas tingcertificaten kunnen worden betaald, van welke laatste thans rond f 170 nul- loen uitstaan. Al betekent di: een ver dere vermindering van de staatsschuld, (monetair is dit een nadeel. STAATSUITGAVEN 30% VAN TOTAAL VOLKSINKOMEN. Kan het begrotingsbeeld budgetair en monetair bevredigend worden genoemd, de keerzijde van de medaille is, dat. zo als de minister zelf doet opmerken, dit resultaat slechts op een zeer hoog ni veau kan worden bereikt. Dit blijkt wel het duidelijkst, wanneer men de totale uitgaven van 1952 ad f 5250 millioen met de aanvankelijke raming voor 1951 ver gelijkt (f 4688 millioen). Deze staatsuitgaven voor 1952 ad 51/4 milliard bedragen weinig minder dan 30% van het totale volksinkomen. De teneur van deze begroting is dan ook dat met de thans gan de bevol king opgelegde lasten van haar de uiterste krachtsinspanning wordt ge vraagd, hoewel de minister aan het eind van zijn toelichting toch nog weer met nieuwe maatregelen van meer directe aard dreigt als mocht blijken dat de relatief geringe goud en deviezenreserve al te zeer zou wor den aangetast. Bij de indiening van de jongste be lastingvoorstellen die door .de Kamers zjjn aanvaard en f 245 millioen moe ten opbrengen, is reeds medegedeeld, dat gedurende vier jaar f VA milliard per jaar voor militaire doeleinden zal moeten worden opgebracht. Voor 1952 is hiervan f 1241 millioen op de ge wone dienst en f 259 millioen op de kapitaaldienst gebracht. Alleen eerst genoemd bedrag maakt reeds 28% van het totaal der gewone uitgaven uit en de minister laat duidelijk uitkomen, dat uit dien hoofde aan de bevolking geen zwaardere lasten kunnen worden opgelegd. Het is terwille van die militaire uitga ven, welke de nationale vrijheid en vei ligheid moeten waarborgen., dat op an dere sectoren van de Rijksdienst zoda nige bezuinigingen zijn toegepast, dat ondanks prijsstijging van materialen met 20% en de personeelskosten met 10% toch op vele hoofdstukken tot een lagere raming van uitgaven kon worden geko men. BELANGEN MOETEN WIJKEN Het spreekt vanzelf, dat hier zware offers moeten worden gebracht. Zo zul len o.nv de voorzieningen tegen het ver- ziltingsproccs worden beëindigd, de uit keringen wegens oorlogsschade worden „getemporiseerd" (vertraagd zouden wij zeggen) terwijl voor het bouwplan f 1236 millioen wordt uitgetrokken tegen f 1562 millioen in 1951, waardoor in 1952 niet veel meer dan 40.000 woningen zullen worden gebouwd en ook andere vitale belangen der volkshuishouding onder wijs industrialisatie, kunsten en weten schappen niet zo kunnen worden be hartigd als men dat zou wensen. Toch zal. ieder, die het waarachti; welzijn van ons land op het oog heeft, met de Regering overtuigd zijn. dat deze offers niet te zwaar zijn wanneer zij ter wille van de vrijheid en de veiligheid van land en volk worden gebracht. ZWAARTEPUNT BIJ INDIRECTE BELASTINGEN. Hoe groot die offers voor de bevol king zijn. blijkt wel uit het feit, dat in 1952 f 4 Yx milliard aan belastingen moet worden opgebracht, waarbij het de aandacht verdient dat het zwaarte punt daarvan thans naar de indirecte, kostprijsverhogende belastingen is ver legd. Deze kostprijsverhogende belas tingen zullen in 1952 voor het eerst meer dan de helft (53%) van de to tale belastingdruk uitmaken. Alleen de omzetbelasting vertegenwoordigt reeds 26%, de invoerrechten 9% en het is duidelijk, dat de Regering op deze wjjze de Nederlandse bevolking tot een vermindering van de consumptie w.il dwingen, die nodig is om met een kleinere import te kunnen volstaan en niettemin de export op peil te houden of uit te breiden. Heel de begroting 1952 staat In het teken der beperkingen, welke voor de bevolking als een voorbeeld wordt ge steld. opdat de t-otale niet-militaire con sumptie en investeringen tot een zoda nig niveau zullen wonden teruggedron gen, dat zij, tezamen met de noodzake lijk geachte uitgaven voor de verdedi ging en de aflossing op de buitenlandse schuld de nationale nrod-uctie niet meer overtreffen dan de door het buitenland verstrekte hulp bedraagt. D"t is de opgaaf, waarvoor wij met- deze begroting worden geplaatst. Meer produ ceren, meer exporteren en zelf minder verteren. En anders Exportstijging in Juli 3 millioen IMPORT BELANGRIJK GEDAALD De invoercijfers over Juli 1951 geven, vergeleken met die over de vorige maand voor onze belangrijkste handelspartners in het algemeen een belangrijke daling te zien. Alleen de invoer uit de Repu bliek Indonesië, Zweden en Argentinië steeg boven het niveau van Juni 1951. Bij de uitvoer valt vooral de sterk ver minderde export naar het Ver, Konink rijk en de Republiek Indonesië op. Hier tegenover kan gewezen worden op de exportverruiming naar België en Luxem burg Frankrijk. Zweden en Argentinië, Vooral onze handelsrelaties met laats- genoemd land zjjn gedurende de laat ste maanden aanzienlijk verbeterd. Na een stijging van de export van Mei op Juni 1951 met f. 19 millioen Valt van Juni op Juli 1951 een vermeerdering van f. 3 millioen waar te nemen. H.M. Koningin Juliana heeft van middag voor de vierde maal sinds zij de Troon heeft bestegen, de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken der Troonrede. Daartoe begaf Hare Majesteit zich, vergezeld door Z.K.H. Prins Bern- hard, te een uur van het Paleis aan het Noordelndc langs de gebrui kelijke weg in de Gouden Koets naar de Ridderzaal. Voor een vergelijking van het begro- tïngsbeeld voor 1951 met dat voor 1952 kan de volgende opstelling wor den gegeven van de globale begro tingsbedragen voor beide jaren. Voor wat 1951 betreft zijn in onderstaan de tabel zowel de bedragen van de oorspronkelijk voorgestelde begroting als die betreffende het nader herzien begrotingsbeeld opgenomen. Volledigheidshalve zij aangetekend, dat bij een vergelijking van de ko lommen „Nader herzien begrotings beeld 1951" en „Ontwerpbegroting 1952" het volgende in acht dient te worden genomen: 1. Het nader herzien begrotingsbeeld 1951 is opgenomen met inachtneming van alle thans bekende gegevens, dus wat de inkomsten betreft met inbe grip ook van de inhaal van de be lastingachterstand ad f. 275 millioen. 2. Bij de raming van de begrotings cijfers voor het komende jaar is de verwachte inhaal van de belasting- achterstand buiten beschouwing ge laten. Vergelijking van de ontwerp-begroting 1952 met de begroting 1951 (IN MILLIOENEN GULDENS) Voor wat de militaire inspanning aangaat zijn biT liet onderdeel ..defensie" in de millioenennota de volgende cijfers opgenomen: gewone dienst en buitengewone Algemene uitgaven Leger Luchtmacht Marine Burgerlijke verdediging militaire pensioenen, en wachtgelden Totaal buitengewone dienst II dienst I 1951 1952 1951 1952 34.1 33,9 0,5 0.4 703,3 721,9 146,0 72.3 169,2 235,9 52,4 40,0 200.3 194,2 101,2 131,6 4,0 9,8 46,0 14,7 43,0 45,3 - - 1.153,9 1.241,0 346,1 259,0 Omschrijving Vastgestelde begroting 1951 Nader herzien Ontwerp begrotingsbeeld begroting 1951 1952 GEWONE DIENST 3.080 3.679 3.656 4.884 3.801 4.701 Voordelig saldo 599 1.228 900 BUITENGEWONE DIENST I uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter) 735 12 961 14 496 10 723 947 486 GEWONE DIENST EN BUITEN GEWONE DIENST II 3.815 3.691 4.617 4.898 4.297 4.711 Voordelig c.q. nadelig saldo 124 281 414 LANDBOUW-EGALISAA'ILFONDS Nadelig, saldo. 200 130 110 GEWONE DIENST, BUITENGEWONE DIENST I EN LANDBOUW- EGALISATIEFONDS. Voordelig c.q. nadelig saldo 324 151 304 BUITENGEWONE DIENST II (kapitaalsuitgaven en -ontvangsten). 673 231 1.229 242 843 272 Nadelig saldo 442 987 571 GEHELE DIENST Uitgaven (inclusief nadelig saldo Landbouw-Egalisatle- 4.688 3.922 5.976 5.140 5 250 4.983 Nadelig saldo 766 836 267 Duizenden legden bloemen op de graven De plechtigheid ter gelegenheid ran d« Airborne Pilgrimage werden gister morgen ingezet met een officiële her denkingsdienst op het „Airborne Ceme tery" te Oosterbeek. Dit maal was de belangstelling grot-er da.n vorige jaren. Duizenden waren rond en op het kerk hof bijeen. Reverend Phillips uit Brighton zei o.m, dat de Airbomes vaak opgegroeid waren zonder geloof en religie, maar toch een eenvoudig geloof hadden. Het geloof, dat zij hadden in de rechtvaar digheid van de gemeenschappelijke zaak moeten wij overnemen en verder uit dragen. Niet alleen eren wij hier, de ge vallen kameraden, maar wij denken ook aan de grote offers, die onze Neder landse vrienden brachten. Na gezang en gebed legden de Oosterbeekse school kinderen bloemen by de graven. Hier na werden verschillende kransen ge legd, waarop de sluiting volgde. Te Arnhem is de herdenking voort gezet met de traditionele stille om gang, waaraan de bevolking deel nam met deputaties van alle verenigingen en voorts deelnemers aan de „Pilgrimage". Arnhems jeugd was rijkelijk verte genwoordigd en het waren de meisjes en jongens die het eerst bloemen leg den aan de voet van het monument, waar de ere-wachten van land- zee- en luchtmacht opgesteld stonden. Nadat allen, hun kransen en bloemen neer gelegd hadden, zodat zich rond het mo nument een schat van bloemen bevond, werden de geallieerde vlaggen lang zaam in top gehesen. Daarna defileer den allen langs het monument. Tijdens de daarna volgende gemeen schappelijke maaltijd in „Musis" sprak de Commissaris der Koningin, jhr Quar- les van Ufford, er zijn voldoening over uit, dat men deze keer met een zo grote, delegatie uit Engeland gekomen was. "Hij wees tenslotte op de vriend schapsbanden. tussen het Engelse en het Nederlandse volk. Zijn toespraak werd beantwoord door de leider der „Pilgrimage", kolonel Warrack. Er was een telegram van generaal Urquhart, die destijds oommandant wras van de airbomes, maar thans in Malakka ver blijft, en die de beste wensen zond voor de bevolking van Arnhem en Ooster beek. In de concertzaal van „Musis" werd vervolgens de eerste uitvoering gegeven van het declamator! um „De Brug". Te Oosterbeek heeft Maandag de zesde herdenkingsplechtigheid, plaats gehad van de Slag om Arn hem. In aanwezigheid van 240 familieleden van de gevallenen van de lste Britse Airborne Divisie, de Royal Air Force en andere Geallieer de Strijdkrachten is gistermorgen op de militaire begraafplaats te Oosterbeek een herdenkingsdienst gehouden. Tijdens de plechtigheid legden schoolkinderen uil Ooster beekdie de verzorging van dc graven op zich hebben genomen, bloemen neer. De Noordzee-haven- conferentie voorlopig uitgesteld De Kamers van Koophandel te Rot terdam en Amsterdam hebben aan de Kamers van Koophandel te Gent, Hamburg, Bremen en Emden medege deeld, dat de Noordzeehavenconferen- tle, 'welke van 25 tot 27 September as. te Rotterdam zou worden gehouden voorlopig geen doorgang kan vinden. Aanleiding tot bovenbedoeld besluit is geweest een dezer dagen van de Kamer van Koophandel te Antwerpen ontvan gen mededeling, dat deze kamer aan de conferentie niet zal deelnemen. De beide Nederlandse Kamers van Koophandel betreuren het zeer, dat deze conferentie die bedoeld was als een eerste stap tot. internationale sa menwerking in West-Europees verband, niet zal kunnen plaats vinden. Wij vernamen nog, dat de Duitse Ka mers allerminst in principe tegenstand sters waren van de te houden confe rentie en haar doelstelling. Integendeel. Nederlandse televisie door België bedreigd? SNELLE ONTWIKKELING BIJ ONZE ZUIDERBUREN. (Telefonisch van onze correspondent te Brussel) De Nederlandse positie van de tele visie wordt in België bedreigd door de snelle expansie van de televisiezenders van RUssel en Parijs. Vorige week werd alhier een laatste vergadering gehouden tussen de Nederlandse en Franse tech nici en producenten. De poging van de Belgische overheid om een compromis tussen de Franse 819 en de Nederlandse 625 beeldlijnen-syste men tot stand te brengen, mislukten. Naar men vreest, op definitieve wijze. Van 1 September af is Rijssel begonnen met dagelijkse uitzendingen van goede kwaliteit. Van 1 October af zal Rijssel bovendien de Parijse programma's re- layeren, zodat Rijssel twee tot drie maal per dag zal kunnen uitzenden. De capaciteit der banden werd sterk op gevoerd, zodat men op de heuvels van het Brusselse Rijssel goed kan opvan gen. In Noord-België zal men de zender van Lopik kunnen opvangen. De huidige situatie is echter sterk in het voordeel van Rijssel en de 819 beeld lijnen. Talrijke 819-apparaten werden verkooht, alhoewel zij het. dubbele kos ten van de 625-apparaten, Prinsjesdag is een hoogtepunt in het stedelijk leven van 's Gravenhage. Niet gaarne zou men zich de gelegenheid laten ontgaan om althans een glimD 0o te vangen van de luister van het cere monieel. dat de feestelijke stoet waar in H.M de Koningin en ZKH. de Prins zich naar het Binnenhof begeven kenmerkt. Voor de gelukkigen, die zich een staanplaats langs de weg hebben kun-1 nen verschaffen, een zitplaats op een der tribunes of een kijkplaats achter een der vele vensters, is er veel te zien een glorieuze stoet, waarvan de gouden koets met ziin kostbare last het mid- delDunt vormt. Het sprookje van de Gouden Koets leeft weer! En het is altijd weer scho- ner dan het verhaal, dat verteld werd door hen. die het verleden jaar of daarvoor nog beleefd hebben! Daar zijn de kleurige uniformen van de gardere- gimenten. waarbij zich dit jaar tevens voegde het gala-tenue der beredenen van liet corps Rijkspolitie, daar is feestelijke muziek en daar zijn de glanzend geborstelde paarden, daar zijn de vele vlaggen, die vreugde verkondi- gen en daar is de büldschap van de duizenden langs de weg. die hun Ko ningin komen toejuichen tiidens de luisterrijke gebeurtenis. Onder hen be vindt zich ditmaal een grote groep Ne- derlanders uit Duitsland. Voor de afzetting langs de door de Koninklijke stoet te volgen weg waren bestemd: een detachement ter sterkte van 100 man van de Kon. Marine, een detachement van 400 man van het re giment zware luchtdoelartillene .Rhe- nen". een detachement van 400 man Luchtvaarttroepen. een detachement van 200 man van de Kon. Marechaus see en een detachement van omstreeks 100 man van het regiment „Oranje- Gelderland". Voor het paleis had een ere-compag- nie cadetten van de K.M.A, onder com- miando van kapitein G. C. Btjl de Vroe de erewacht betrokken. De erewacht aan de Ridderzaal werd gevormd door 70 man van het Korps Mariniers, waar- bil de Marinierskapel was ingedeeld. Nog deden zich oa. horen de Lucht machtkapel. opgesteld in de bocht Lan ge Voorhout en de drumband der Kon, Marechaussee, in ceremonieel tenue, op gesteld op het Plein. De stoet, die onder bevel van de eer ste stalmeester, ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck. H.M, de Ko ningin en ZK.H. Prins Bernhard, naar het Binnenhof begeleidde, maakte een prachtige Indruk. In de Ridderzaal was een sobere ver siering met bloemen en planten aange bracht. Reeds vroegtildig hadden zich hier velen met de leden der Staten- Generaal verzameld. Onder de aanwe zigen waren de leden van het Corps Diplomatique, en voorts mr dr M. F. da Costa Gomez, voorzitter van de Rege ringsraad der Ned. Antillen. dr Ch. W. de La Try Ellis ondervoorzitter van de Raad van Advies der Ned. Antillen mr N. Debrot, vertegenwoordiger van Nederl. Antillen bij de Nederlandse re gering. mr dr R. H. Pos. vertegenwoor diger van Suriname bij de Nederlandse Regering en de heer S. L. J. van Waar denburg. Gouverneur van Nieuw-Gul- nea. Tegenover de Troon namen hun plaatsen in leden van het kabinet, de staatssecretarissen en de leden van de Raad van State. De voorzatter der verenigde verga dering Staten-Generaal, mr J. A. Jonk man. benoemde in de commissie van in- en uitgeleide de heren Wendelaar, voorzitter. Woudenberg. Van Velthoven en Van Walsum. allen leden der Eerste Kamer en mevrouw Fortanier—De Wit en de heren Terpstra. Hofstra. Maenen, Beernink en De Graaf, allen leden der Tweede Kamer, Deze commissie begaf zich naar de ingang van het gebouw om H.M. de Ko ningin en ZK.H. de Prins te ontvan gen. Zodra de komst van Hare Majes teit was aangekondigd rezen allen van hun zetels op. De commissie geleidde de vorstelijke personen naar de Troon, Zodra de Koningin had plaats geno men sprak zij de Troonrede uit. Na de rede weerklonk een ..Leve de Koningin", dat door de aanwezigen werd overgenomen. De Commissie deed H.M. en Z.K.H. hierom uitgeleide. Nadat de leden der Commissie in de zaal wa ren teruggekeerd, werd de verenigde vergadering gesloten. Langs dezelfae weg ging de Koninklijke stoet terug naar het paleis. Ongez. Med.-advert.) de volgende belangrijke gebeurtenis Op Houtrust, op Vrijdag 28 Scpt> om 2 uur, begint het grote evene ment van Den Haag: de 69ste Damesbeurs van de Dameskroniek. Vele attracties en demonstraties, waardevolle geschenken. Entrée slechts f I,I (alles Kinderen f 0,50 inbegrepen) Dit moogt U beslist niet missen! ADRES BEDRIJFSGROEP DETAIL HANDEL INZAKE ONTWERP- WINKELSLUITINGSWET De Bedrijfsgroep detailhandel heeft i aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden, omtrent het <n®" der gewijzigd) ontwerp-'Winkelsluiting i wet 1951, zoals dit thans voor openD»" re behandeling gereed ligt. De Bedrijf groep betreurt het ten zeerste, eat daarin op verscheidene belangrijke punten Ingrijpend is afgeweken van het aanvankelijk wetsontwerp, dat1» zo grote mate beantwoordde aan nL advies, hetwelk in Juni 1949 aan a® minister van economische zaken aoo i alle by deze materie betrokken onder nemersorganisaties is uitgebracht. Van 1830 September zullen 19 Ar« I gcntyru'e' Ingenieurs een studiereis I door ons land. O.m. brengen zij bef I aan de Nederlandse Industrieën, die n»| i menteol voor Argentinië opdrachten i uitvoering hebben.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 4