Kolenproducfie steeg met 5 procent Kleine landen vragen meer zeggenschap Eisenhower en Montgomery bezoeken „Counter Thrust" WEERBERICHT Nederlandse Televisie Stichting geen monopolie-instelling Regering verleende machtiging tot 4 uur zenden per week Mei een enkel woord DINSDAG 18 SEPTEMBER Kolonel Hawkins „De Nederlanders hebben er zin in!" De ervaren woestijnratten van Afrika Generaal Eisenhower heeft gistermid dag in gezelschap van generaal sir John Harding een bezoek gebracht aan het terrein van de Counter- thrust" oefeningen. Ook Veldmaar schalk Montgomery heeft de troepen bezocht. De veldslag ontwikkelt zich volgens de plannen. Het terrein is vlak en met bosgroepen van dennebomen begroeid. Het leent zich uitstekend voor troepen bewegingen en camouflage-acties. In afwachting tot een tegenoffensief oefent de rode partij druk uit op de rechtervleugel van de Blauwen, ten zuiden van Soltau. Teg ende avond be gon de blauwe partij een tegenaanval ten Zuiden van Aller. De zware Britse tanks van het type ..Centurion" alsmede de straaljagers van het type Vampire" en „Meteor' waren zeer actief. De gehele dag wer den troepen te land door de vliegtui gen „aangevallen". Naar verluidt zijn Bondsminister Lehr, de premier van Noord-Rijnland— Westfalen. Karl Arnold en Theodor Blank, adviseur van de kanselier voor kwesties betreffende de veiligheid, uit genodigd de manoeuvres te bezoeken, Vrüdag worden zij in Hannover ver wacht. ONVOLKOMENHEDEN Wanneer legeronderdelen van 7 ver schillende landen voor de eerste maal gezamenlijk oefenen, zoals dat bij de oefening „Counterthrust" gebeurt, dan kunnen fouten niet uitblijven. Gedurende de eerste drie dagen van deze oefening hebben zich dan ook •al van onvolkomenheden voorge daan. Er ontstonden misverstanden door taalmoeilijkheden en de verzor ging met munitie, benzine, veldpost en levensmiddelen was niet steeds ideaal. Deze onvolkomenheden, die zich in werkelijkheid eveneens zullen voordoen, hebben echter tot dusverre het goede verloop van de oefening niet in gevaar kunnen brengen. Zij waren integendeel vrijwel opgeheven door de ijver van de troepen om zo goed mogelijk voor de dag te komen en door de goede ver standhouding tussen de gezamenlijk opererende onderdelen. Er resteren echter nog 6 dagen. Daarin zullen de troepen van „Blauw- land" moeten bewijzen, dat zij even goed in staat zijn om tot een tegenaan val over te gaan. wat het hoofddoel is van deze oefening, als om een geza menlijke terugtocht te volbrengen, zo als zij in de eerste drie dagen van de oefening met succes hebben gedaan. Afgezien van dit verdere verloop, is het thans reeds duidelijk geworden, dat de oefening .Counterthrust" belangrij ke winstpunten zal opleveren. Als één DE HAVENSTAKINGEN IN ENGELAND. Maandag dreigden een bliksemsta- king van 3,700 Britse havenarbeiders en een langzaam-aan campagne van 4.500 leden van het sleepbootpersoneel het werk in de havens van Londen en Bristol te verlamirien, Tegen de middag werden reeds 33 seheüen ongehouden. De sleeobootbemanningen in Londen hebben medegedeeld, dat zij precies volgens de regel zullen werken, totdat .hun een wekelijkse loonsverhoging van 1 pond zal ziin toegekend- Dit bete kent. dat zij zich letterlijk aan de of ficiële tijdschema's zullen houden en geen overwerk verrichten. Op een werf te Tilbury (Londen) leg den tweeduizend arbeiders het werk neer uit protest tegen een plan om extra-ai'beiders aan te nemen en in de East-India-docks" te Londen staakten 200 arbeiders wegens de werkverdeling In de ha-ven van Avonmouth (Bris tol) legden 1.500 man het werk neer; zii eisten extra-betaling voor het ont laden van schepen met gasroet. De havenarbeiders van Manchester hebben gedreigd twee dagen te zullen staken uit Protest tegen dp schorsing van 29 man. die weigerden overwerk te verrichten. TITO WIL EIGEN ZAKEN OPKNAPPEN. Joegoslaven zijn géén slaven. Volgens radio Belgrado heeft Maar schalk. Tito Maandag in een rede tot Joegoslavische jongeren verklaard, dat het land ..niet alle onnozelheden wil invoeren, die sedert het begin van de revolutie in Rusland Ingang hebben gevonden", Sprekend over de breuk met de Co- minform zei Tito: „Wij willen onze eigen zaken opknappen. Thans bedrei gen zii ons. omdat wij onafhankelijk willen werken. Deze bedreigingen wor den geuit door hun hoogste leiders. Wij weten niet. wanneer deze mensen ten slotte zullen inzien, dat Joego-Slavië niet bevolkt is door slaven, maar door krachtige en trotse mensen". ..Wil ontvangen hulp van kapitalis tische landen zonder dat wij onszelf hebben verkocht en dit verhoogt ons prestige nog in de ogen van de kapi talistische wereld, die vindt, dat het een eer is een vriend te hebben als het Joegoslavische volk. En wil ziin vrien den van allen die gelijkheid voorstaan"- TRUMAN VRAAGT MEER GELD VOOR ATOOMFABRIEK. President. Truman heeft het con gres om 484.240.000 dollar extra ver zocht voor de bouw van een fabriek voor atoomenergie aan de rivier de Savannah in Zuid-Carollna. De fabriek die. naar men meent te weten, verband houdt met de fabri cage van de waterstofbom zal thans 1.180 millioen dollar kosten. ervan noemt men op het hoofdkwartier het besef, dat men van elkaar kan le ren. Het is verder voor de onderlinge verstandhouding zeer bevordeljjk ge bleken, dat men elkaar op deze oefe ning ontmoet en leert waarderen. NEDERLANDSE SOLDAAT VECHT GOED. De Amerikaanse adviseur van de Ne derlandse legerleiding, kolonel Haw kins is best tevreden over de Neder landse soldaten. „Natuurlijk maken zij fouten, maar daar staat tegenover, dat wanneer er geen fouten zouden worden gemaakt, deze manoeuvres volmaakt overbodig zouden zjjn. Belangrijk is evenwel zo zcide dc kolonel dat steeds weer blijkt, dat de Nederlandse soldaat er zin ln heeft"; genoegen neemt met de ontberingen, die onvermijdelijk aan een oefening als deze kleven, en zijn best doet ervan te maken, wat ervan te maken is! Het materiaal waarmede de Neder landse soldaat vecht is volgens hem goed. Dat er op dit punt nog wensen zijn acht hij zeer begrijpelijk. „Heeft u ooit zo zeide hij een vrouw ont moet, die niet vond, dat zij nog bést een hoedje of een nieuw jurkje kon ge bruiken? Wel zo is het ook met een militair. Geef hem de beste spullen, die er zijn en hij zal nog betere wensen". Rechts van de Nederlandse gevechts eenheid de 31e regiment gevechts groep zit de 7e Britse pantserdivisie: een eenheid, die het embleem van de woestijnrat. voert en onder Montgome ry in Afrika en Italië gevochten heeft. Het gaat er bij deze ervaren woestijn- ratten iets rustiger, beter gezegd mis schien, iets soepeler toe dan bij de Ne derlanders. Maar een groot deel van de officieren en de onder-officieren heeft dan ook werkelijk oorlogservaring, iets dat niet van de Nederlandse offi cieren en onderofficieren gezegd kan worden. FLEGMATISCHE ENGELSEN Gezellig gezeten op een makkelijke opvouwbare stoel met voor zich een goede kaart van het strijdtoneel links een blikje sigaretten en rechts een glas whiskey leidde de waarnemend commandant van de Rifle-briga-de de operaties van de tanks en de infante rie pelotons per radio, térwhl de com mandant zelf in een jeep ter plaatse ae zaken bekeek. Zelfs toen de vijand op korte afstand was gekomen en de vliegtuigen van beide partijen met wil de duikvluchten de gevechten trachtten te beïnvloeden, was er alleen maar rust en kalmte in dit hoofdkwartier. Ge ruchten en veronderstellingen werden verwezen naar de plaats waar zij thuis hoorden. Wij willen met dit alles niet zeggen dat in het Nederlandse kamp de stemming nerveus zou zjjn, integen deel. In de commandopost, goed ver scholen onder de dennenbomen was zelfs op het hoogtepunt van de strijd om Döverden, slechts met moeite te realiseren, dat er een schijnoorlog woedde, maar zó flegmatisch als onze Engelse vrienden dc zaak opvatten waren de Nederlandse stafofficieren toch niet Dat zou trouwens in strijd zijn met onze volksaard en liet is een van de goede eigenschappen van de Neder landse soldaten, dat zij zoals kolo nel Hawkins trouwens al zei zich geven voor wat zjj waard zijn! Vrij koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Langs de Waddenkust aanvankelijk har de. overigens krachtige tot matige Noord-Westelijke wind. Wisselend be wolkt met bijna overal enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt ts 10 uur). 19 SEPTEMBER Zon op: 6.19 uur; onder: 18.48 uur. Maan op: 19.42 uur: onder: 11.23uur Hoogwater te Katwijk te 5.25 en 17,44 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's AMERIKAANSE HANDELS CONCESSIES AAN BULGARIJE INGETROKKEN Andere communistische landen zullen volgen President Truman heeft order gege ven de handelsconc-.ssies aan Bulga rije in te trekken. De maatregel zal 17 October van kracht worden. De president handelde in overeen stemming met een resolutie van het congres, volgens welke alle handels voordelen aan communistische landen en gebieden worden uitgesloten. Amerika heeft reeds handels- en vervoersvoordelen voor Roemenië op geheven. De Sovjet-Unie. Tsjecho-Slcwakije. Polen en Hongarije hebben aanzegging ontvangen, dat het in de bedoeling ligt ook voor deze landen de handels voordelen op te heffen. De opheffing zal naar schatting be trekking hebben op 80 van de jaar lijkse Bulgaarse uitvoer naar Amerika van bijna twee millioen dollar. Bulga rije zal producten als tabak, rozenolie en geitenhuiden mogen blijven invoe ren. doch het zal een hoger tarief moeten betalen. De Amerikaanse uit voer naar Bulgarije beliep in 1950 on geveer 800.000 dollar. GROTEWOHL'S AANBOD. De Oostduitse vakverenigingsfedera tie hseft een beroep gedaan oo de Westduitse vakverenigingsfederatie om gemeenschappelijke stappen te nemen ter ondersteuning van Grotewohl's aan bod. Gil kunt niet. si1 moet niet een nieuwe oorlog toelaten. Wil allen heb ben een grote en ernstige verantwoor delijkheid". aldus de oproep. Men verwacht, dat het Westberlilnse parlement binnen tien dagen bijeen komt om het aanbod te bespreken. Dr Otto Suhr. voorzitter van het par lement. verklaarde, dat het ziin ..poli tieke plicht" was elke mogelijkheid van een nieuwe stemming in alle vier sec toren van Berlijn te bespreken. DE STRIJDKRACHTEN DER SOVJET-UNIE De Sovjet-Unie beschikt thans over 115 divisies. 300 onderzeeboten en 19,000 vliegtuigen, zo heeft de Britse minister van defensie. Shinwell, ver klaard. Deze cijfers waren geenszins uit de lucht gegrepen. Voorzichtige schattingen lagen hieraan ten grond- (Ingpz. Med.-advert.) Eén Kolom Vuur van Uw maag tot ln Uw keel Maar talloze lijders aan brandend maag zuur wapenen zich daar tegen met Digestif Rennie. Een prettige afdoende remedie; één of twee Rennies laten smelten op de tong, dadelijk na tafel. Dan van zuurbranden geen spoor meer. Eigenlijk hoorde iedereen Rennies bij zich te steken, als 't niet voor eigen ge bruik is, dan voor een disgenoot, want o zo velen lijden aan deze pijnlijke angstaanjagende kwaal. GENERAAL RIDGWAY BEZOCHT HET FRONT. Generaal Ridgway, de opperbevelheb ber van de verbonden strijdkrachten in. Korea, heeft gisteren per vliegtuig een bezoek aan het- front gebracht. Hij keerde 's avonds in Tokio terug. Dit is zfjn eerste bezoek aan Korea sedert het jongste afbreken van de wapenstilstandsbesprekingen. De veilig heidsmaatregelen waren thans strenger dan gewoonlijk. Zondag zijn door een mislukte lan ding op het vllegkampschip „Essex" van een tweemotorlge straalvliegtuig twee mannen gedood en vijftien ge wond. Vijf mannen worden vermist. Het vliegtuig kwam niet tijdig tot staan en botste tegen een straalvliegtuig. Het vloog in brand en vier jagers verbrand den. Vier andere straaljagers werden zwaar beschadigd. Aan het schip zelf is geen ernstige schade toegebracht. KARDINAAL MINDSZENTY R.K, kerkelijke functionarissen te Wenen hebben verklaard, dat de hoge kerkelijke autoriteiten van Hongarije hun uitersts best doen om te voorko men, dat kardinaal Mindszenty „ten gevolge van slechte behandeling in de gevangenis" sterft. De kardinaal, die in Februari 1949 „wegens verraad" tot levenslang werd veroordeeld, bevond zloh in een staat van lichamelijke en geestelijke uitput ting, Hij was lange perioden buiten bewustzijn. De Hongaarse autoriteiten, zo ver klaart men hebben de kardinaal thans alle faciliteiten verleend, die zouden kunnen bijdragen tot zijn herstel. Exploitatie-saldo Staatsmijnen 26.6 millioen Verhoogde prestatie Aan het jaarverslag van dc Staats mijnen in Limburg over 1950 ontle nen wij, dat er een sterk verhoogde productie van voor ons land vitale i grondstoffen en een belangrijk aan deel in de Nederlandse export Is. Voorts wordt een gunstig financieel resultaat gemeld. De kolenproductie steeg met bijna 5 procent tot 7.7 millioen ton. dit is nagenoeg 63 procent van de natio nale kolenconsumptle, De cokesfabri- cage bereikte een hoogte van onge veer 2 millioen ton, waarvan bijna 1 millioen ton, derhalve ruim 45 werd uitgevoerd. De vervaardiging van stikstofmeststoffen nam toe met 50 ten opzichte van 1949 en be reikte een hoogte van ruim '544.000 ton. Dc door dc centrales opgewekte electrische stroom steeg tot bijna 1 milliard kWh, hetgeen nagenoeg een verdubbeling is van de productie ln de vooroorlogse jaren. ROEMEENSE GEESTELIJKEN VEROORDEELD „IN BESLOTEN ZITTING" Een militair tribunaal te Boekarest heeft de R-K. bisschop van Timisoara, Aig-ostinip Pacha, beschuldigd van spion- nage en sabotage, veroordeeld tot 18 jaar „zware gevangenisstraf" en hem voor 10 jaar de burgerlijks vrijheden ontnemen, Tien anderen onder wie geeste lijken en functionarissen van de Ita liaanse legatie werden beschuldigd van spionnage, verraad en .samenzwe ring „in dienst van het Valicaan en de Italiaanse spionnage -dienst". Zij zou den de Roemeense regering hebben wil len onderwerpen en het bestuur van groct-grondbezitters willen herstel len. In de beschuldiging werd gezegd, dat het Vatioaan gelden voor de spion nage-organisatie had verschaft. Het tribunaa.1, dat dit proces in he loten (!)-(Red. L. D.) zitting heeft be handeld. veroordeelde tot levenslange gevangenisstraf een functionaris van de Italiaanse legatie in Boekarest, Pintori, de rector van het katholieke seminarie van Tlmioara, Boros (die beschreven werd als een clandestiene bisschop) en twee schoolopzieners. De rector van de kathedraal van Boekarest, Schubert, eveneens een .clandestiene bisschop" genoemd, werd vërocrdeeld tot „zware gevangenisstraf" :n ontzetting uit de burgerlijke rech- en voor het leven en een geestelijke van de Italiaanse kerk in Boekarest, Sgati, kreeg 15 jaar „zware gevangenis straf" en werd voor tien jaar de bur gerrechten ontzegd. Rekening gehouden met de noodza kelijke afschrijvingen beliep het batig exploitatiesaldo 26,6 millioen gulden, terwijl tevens wegens het vrijkomen van een reserve voor oorlogsschade een bate van 401.000 gulden ter be schikking kwam. Voor dividenduitke ring aan de Staat der Nederlanden werd 7,5 millioen gulden bestemd. De verhoging van de binnenlandse kolenprijzen ln 1950 ts op de geldelijke resultaten van het staatsmijnbedrfjf slechts van geringe Invloed geweest. De prijzen, welke de mijnen ontvin gen ondergingen door de stijging van 1 Januari 1950 immers geen wijziging aangezien de heffingen ten behoeve van het Brandstoffenegalisatiefonds. dat de invoer van buitenlandse kolen financiert, werden opgevoerd. Alleen reeds door de Staatsmijnen werd in het verslagjaar aan het fonds afgedra gen 32.5 millioen gulden tegen ruim 13 millioen gulden in 1949. Tot de sterke productieverhoging hebben volgens het jaarverslag vooral de verhoogde arbeidsinspanning van het gehele personeel alsook de uitbrei ding, de verbetering en de rationalisa tie van het productie-apparaat gedu rende de laatste jaren bijgedragen. Aan het kolenfront steeg de preste, tie per ondergrondse arbeider van 1.776 kilogram in 1949 tot 1.794 kilo. Het gemiddelde aantal ondergrondse diensten per dag nam toe met bijna 600. Het aantal ongevallen, dat een ar beidsongeschiktheid van meer dan twee dagen tengevolge bad, bedroeg 8.481. Twaalf personen vonden daar bij de dood. Het jaarverslag maakt voorts mel ding van grootscheepse uitbreidingen ln bijna alle sectoren van het bedrijf, Snelheidsmaniakken uit 1911 Maandag ls een race geëindigd tussein een stoomwagen uit 1913 en een benzine-auto uit 1911. De wedstrijd, die gehouden werd over de afstand van 1730 kilometer tussen Chicago en New York. werd gewonnen door de stoom wagen, die ongeveer een uur eer der aankwam dan de benzine auto. Beide voertuigen hadden een gemiddelde snelheid van on geveer 30 kilometer per uur. De „Stanley"-stoomwagen werd bestuurd door de 76-jarige Jack Brause en de verliezende auto, een „Stoddard-Dayton", door de 70-jarige Rube de Laut.y. Goede antenne gebiedende eis (Speciale berichtgeving). Hedenmorgen hebben op het minis terie van O, K. en W. aan de Prinsesse- gi&cht te Den Haag de minister van O. K. en W.. prof. dr F. J. Th. Rutten,, staatssecretaris mr J. M, L„ Th. Cals, de heer L. Neher als vertegenwoordiger van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat en mr Landré als vertegen woordiger van het ministerie van Alge mene Zaken een gedeelte van de sluier opgelicht, welke nog over het Neder landse televisieprobleem ligt. Niet alles, wat de regering op haar hart heeft inzake het te voeren T.V.- beleid kon uit de doeken worden ge daan. daar toch in de eerste plaats de Kamer ingelicht dient te worden. De reeds lang geleden toegezegde televisie nota zal zoals mr Cals verklaarde binnenkort worden ingediend, zij ver- De conferentie te Ottawa Naar Maandag te Ottawa verluidde zouden bi) de besprekingen de kleine landen van de N.A.T.O. meer zeggen schap in belangrijke politieke beslis singen hebben gevraagd, Canada zou hebben voorgesteld om in de Nato iets ingang te doen vinden, dat lUkt op het in het Britse gemene best gevolgde systeem van vooraf gaand overleg. Canada, België, Nederland, Lu xemburg, Portugal, Noorwegen. IJs land, Denemarken en in mindere mate waarschijnlijk Italië zün de mes end heden met minder zeggenschap in de twaalf leden tellende organisatie van het Noordatlantisoh verdrag. Volgens Reuters correspondent heb ben de kleine landen ernstige critle* geleverd op de volgende gronden 1. er zou geen bevredigende machinerie zijn voor het consulteren van de per manente groep van het Atlantisch pact, bestaande uit de stafchefs van Enge- land, Frankrijk en de Verenigde Sta ten, in zake besluiten, die van onmid dellijk belang kunnen zijn cp de veilig heid der kleine landen. De permanente groep is belast met de centrale strategie van het pact. 2. de permanente groep zou pogen „ongepaste volmachten" tot zich te trekken, in het bijzonder in zake be treffende het Nabije Ocsten. 3. de leden van de permanente groep hadden in het openbaar de toelating van Griekenland en Turkije .gesteund, waardoor zij het de kleine landen moei lijk maakten in de oppositie te gaan. De vergadering was voor een groet deel gewijd aan het ontvangen van rap porten van verschillende organisaties. Mogelijk zal generaal Eisenhowers ver zoek tot versnelling ran de bouw van Europa's defensie de volgende maand te Rome door de raad behandeld wor den. De vertegenwoordigers van de „Grote Drie", zo vervolgt Reuters correspon dent, pleitten achtereenvolgens voor de opneming van Griekenland en Turkije en hiermede voor het toevoegen tot de strijdkrachten van het pact van de 750.000 man sterke strijdkrachten van deze landen. De bolwerken van het pact zouden op deze wijze verplaatst worden naar de grens van Zuid-Rusland en de grenzen van Irak en Perzië. De Nederlandse minister^ Stikker steunde in een verrassende politieke verandering het voorstel van dc „Gro- te Drie", aldus Reuter. Stikker zeide begrepen tc hebben, dat Griekenland en TurkUe zouden worden toegelaten op dezelfde basis als de andere lan den van het pact. Sommigen der le den hadden begrepen, dat Turkije een bevoorrechte positie gegevn zou wor den. Minister Aclieson diende het voorstel tot de toelating in. De uiteindelijke toestemming der ver schillende regeringen kan nog verschei dene maanden op zloh laten wachten. De v-olledige toelating behoeft voorts een amendering van het pact zelf. flncez. Med.-advert. 1 Een nieuwe 16 ton's synchrotron is geïnstalleerd in een pas opgetrok ken gebouw nabij de medische faculteit van de Universiteit te San Francisco. Deze atoominstallatie zal worden gebruikt om experimenteel - werk te verrichten inzake de kanker- IJH'll'itQUlfrl bestrijding. Inz. Mevr. N. S.-J. te A dam ontv. 1 11 TIP Op dc bovenste foto legt dr Gail Een man. ongeveer zestig Jaren. Was z'n kelder vol TIP aan 't sparen. Want als hil ging met pensioen. Kon bil 't niet meer doen. En bli TIP ls pensioen pas ,1e ware! Adams, natuurkundige, de laatste hand aan het toestel, terwijl de on derste foto de kamer toont, waar het synchrotron is geïnstalleerd. De kamer heeft wanden van meer dan een nieter dik. Dr Adams zon der jas), die met de uitvoering van het plan is belast, wordt hier ge ïnterviewd. BINNENLAND In de aula van de Rijksuniversiteit te 'Groningen zijn gisteren door de Rector Magnificus prof. dr M. J. Slrks de laatste gebrandschilderde ramen voor de aula der universiteit aanvaard. Deze ramen werden gelijk bekend vervaardigd door de glazenier Jolian Dijkstra. Het wetenschappelijk fllmcongres hield gisteravond een Festival van films ln het Schevenlngse Seinposttheater. De minister-president dr W Drees, de minister van O.. K. en W.. prof. dr F. J. Th. Rutten, vele leden van het Corps Diplomatique, de Commissaris van de Koningin ln Zuid- Kolland, mr L. A. Keeper, de Haagse burge meester mr F. M. A. Schokking. alsmede vele geleorden, hoge ambtenaren en film technici woonden deze avond bij. Zondagavond ls de 2'2-jarige N. de Jong utt Nieuwenhagen met zijn kano op de Maas te Maastricht omgeslagen en ver dronken. Gisteren zijn uit het Ambonese woonoord „Lunetten" te Vught de laatste 10 Keiese gezinnen vertrokken en over gebracht naar een van de belde woon oorden in Westerbork. H.M.'s mijnenveger „Ceram" ls gis- het pseudoniem Sjoerd Spannlnga"gedlcht- termlddag onder commando van luitenant" bundel „Spegelskrlft" (Spiegelschrift) en ter zee le klasse S.L. de Jong met 95 op- „Nundcrs" (Schelpjes). De Commissaris varenden uit Nleuwedlep vertrokken met I der Koningin overhandigde de heer Dijk- bestemmlng Nederlandse Antillen. stra de prijs en een oorkonde. De internationale normalisatie-confe rentie textlelmachines te Schevenlngen, is gistermorgen geopend door het lid der hoofdcommissie, prof. dr J. Wlssellnk De burgemeester van Maastricht heeft aan mr dr Ch. van Oppen, de eremedaille der stad Maastricht, ln zilver, toegekend, Mr Van Oppen heeft zich door talrijke en grote verdiensten op wetenschappelijk en sociaal gebied een bijzondere erkentelijk heid verworven. Bij K.B. ls de heer J. C, H. Heldring, algemeen bestuurslid van de Stichting doorgangshuls „Hoenderloo". wonende te Amsterdam, benoemd tot Officier ln de Orde van Oranje-Nassau, Aan de hoofden der openbare scholen en van bijzondere scholen voor voortgezet gewoon lager- on gewoon lager onderwijs heeft de minister van OK. en W. op verzoek van de vereniging voor Inter nationale Rechtsorde zich gewend met het verzoek op 24 October a.s. op de scholen de dag van de lnwerklntredlng van het Handvest der V.N. te herdenken. In het Provinciehuls te Leeuwarden ls gisteren de door het Provinciaal bestuur van Friesland Ingestelde Gljsbert Japlksprijs voor Fiiese litteratuur uitgereikt aan de heer J. Dijkstra te Sneek voor zijn onder De Federatie goud en zilver zal 24 en 25 September a s. te Nijmegen haar congres houden. Dr H. J. van Mook ls in het kader van het program der Ver. Naties voor tech nische hulp aan ten achter gebleven ge bieden benoemd als bestuursexpert. Zijn werk zal er in bestaan technische bijstand te geven waar het bestuurskwesties betreft, teneinde de economische en sociale ont wikkeling te bevorderen. BUITENLAND Bijna alle bananenbomen van de „United Fruit Company" aan de kust van ae Stille Oceaan van Guatemala, zijn ten gevolge van storm vernield. Het aantal door storm vernielde bomen ls dit Jaar lot zes en een half millioen gestegen. Het Perzische kabinet heeft de Britse bank voor Perzië en het Verre Oosten verboden zaken in vreemde va luta te doen. Alleen de Nationale Bank van Perzië ls voortaan nog gerechtigd deviezen transacties af te sluiten. Dit betekent, dat de Britse bank haar voornaamste bron van inkomsten verliest. BIJ een paniek in een cabaret in een voorstad van Mexico zijn tien vrouwen en vier mannen doodgetrapt of gestikt. Ongeveer 60 personen werden gewond. De paniek ontstond doordat Iemand door hel raameen vuurwerk wierp. Het cabaret- gebouw werd tenslotte geheel ln as ge legd. keert In vergevorde staat van voorbe reiding. Deze indiening is overigens te meer urgent, daar de regering reeds bekend heeft gemaakt, dat de Neder landse Televisie Stichting en niet de Nozema-zendmachtiging per 1 October a.s. zal verkrijgen, en wel per algemene beschikking. De belangrijkste mededeling van regeringszijde was. dat de Nederland se Televisie Stichting niet een mo nopolistische machtiging zal verkrij gen. Welke andere lichamen eventueel zendmachtiging zullen ontvangen staat de regering echter nog niet con creet voor ogen. In geen geval zul len dit commerciële instellingen ziin, noch buitenlandse organisaties, zoals bijv. de ECA, de OEES, de Raad van Europa enz. 1 OCTOBER TELEVISIE-RAAD Verder is de Televisie Stichting niet beperkt tot de vier omroepverenigin gen. die thans deel van de Stichting uitmaken. Zoals reeds bekend, zal de Stichting drie uren per week gaan uit zenden. alhoewel de regering machti ging heeft gegeven tot vier uren per week. zonder enige bepaling inzake plaatsing van het programma in de week (dip Stichting heeft zelfstandig besloten Dinsdag en Vrijdagavonds te gaan zenden). Per 1 October zal de thans noz be staande Televisie commissie worden opgeheven en zal worden Ingesteld een Televisie Raad, welke de regering van advies heeft te dienen. In deze raad zullen opgenomen worden enige rege ringsvertegenwoordigers (Departemen ten van Algemene Zaken. Economische Zaken. Financiën. O. K. en W, en Ver keer en Waterstaat voor deze laat ste twee enkele afgevaardigden en verder vier vertegenwoordigers van de Nederlandse Televisie Stichting en tel kens een voor de filmindustrie (pro ductie) de Bioscoopbond. Philips, dc Radioraad. en het Interkerkelijk Overleg (IKOR). SCHOUWGELDEN OP 1 JANUARI Zoals mr Cals verder naar voren bracht, zullen indien alles vlot verloopt de schouw- of kijkgelden per 1 Januari 1952 ingaan. De op brengst van deze retributie zal voor een belangrijk deel gebruikt worden ter bestrijding van de programma kosten. De regering heeft verder nadrukke lijk naar voren gebracht, dat een deel van ds zendtijd gezamenlijk door de leden van de Stichting gebruikt dient te worden. Deze gezamenlijke uitzen ding zal ongeveer zoals de minister mededeelde een vierde deel vormen van het gehele programma. Uiteraard dient het programma voor alle Nederlanders aanvaardbaar te ziin. De regering kan overigens evenals bii de radio zendtijd opeisen. Zeer grondig heeft men van rege ringszijde de al of niet wenselijkheid van het uitzenden van programma s bekostigd door de Industrie (reclame) onder ogen gezien. Ondermeer in ver band met het precaire karakter hier van heeft men besloten tijdens de ex perimentele twee .iaar generlei reclame toe te laten, en dit zal niet alleen gel den voor de huidige machtlgingshoud- ster. de T.V. Stichting, doch ook voor iedere toekomstige. Dat de regering t.z.t. een ander stand punt akn innemen, behoort overigens niet tot de volkomen onmogelijkheden. HERUITZENDINGEN? De heer Neher legde er verder noj: de nadruk op. dat de Lopikse zender practisch cirkelvormig straalt een diameter van 50 km. Voor de grote steden zoals Amster dam, Den Haag en Rotterdam is bet dus een gebiedende cis, dat zorgvul dig goede antennes worden opge* richt. Momenteel is het niet toegestaan dat de Lopikse uitzendingen worden laveerd. Wel zal uiteraard onderzoent worden m hoeverre met een straalver binding tussen Lopik en Eindhoven her uitzending van het programma moge- Hik zal zijn. Electrisch-optisch behoort dit geens zins tot de onmogelijkheden. Leldraaa zal hierbij echter ziin hoe een en ander te bewerkstelligen is met de minste kosten. Een nauwe samenwerking ten slotte tussen de T.V. Stichting en de Neder landse Film Industrie z-al door de re* coring ten zeerste geapprecieerd tt'or- den. Films (of gedeelten hiervan) welke o* Stichting zou willen uitzenden, dienen voor alle leeftijd en gekeurd te zijn.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2