Dringend beroep op eensgezindheid en offervaardigheid Militaire inspanning behoeft buitenlandse hulp Koningin Juliana opende nieuwe zitting Staten Generaal Hoop op paraatheid ter workoming nieuwe wereldramp Eerbiedige dank jegens Koreastrijders 90ste Jaargang DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 00 No. 27409 LEIDSCH DAGBLAD [frecteur: J. W. Henny Soofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 H.M. Koningin Juliana heeft hedenmiddag te I uur in de Verenigde Verga dering der Staten-Generaal te 's-Gravenhage de volgende Troonrede uitge stoken: Leden der Staten-Generaal, Weer ligt een jaar achter ons van scherpe tegenstellingen in de wereld en ran toenemende zorgen van ons volk. De internationale spanningen duren roort en werken ongunstig in op de economische en sociale verhoudingen, feestelijke zowel als materiële waarden worden bedreigd. Daartegenover zijn echter ook bemoedigende verschijnselen waar te ne- ien. Het besef wint veld, dat voor de bescherming van vrede, vrijheid en dvaart een nauwe internationale samenwerking geboden is, waarbij staten n voIkeren zich bereid moeten tonen collectief offers te brengen. De strijdkrachten der Verenigde Naties hebben in Korea het hoofd geboden m agressie en bewezen, dat een politiek van geweld niet straffeloos kan 'orden voortgezet. Met trots denk ik aan onze landszonen, die deelnemen on de vervulling van deze gemeenschappelijke taak. Het Nederlandse De- cdiement, waarvan ook strijders uit Suriname deel uitmaken, heeft zich bij onder onderscheiden, maar ook smartelijke verliezen geleden. Eerbiedige 'ankbaarheid zijn wij verschuldigd aan wie vielen. VERHOGING VAN WELVAARTSPEIL Ingrijpende defensiemaatregelen, ook in regionaal verband, zijn nodig gebleken en komen tot stand allereerst in het kader van het Noord-Atlantisch verdrag. De vorderingen, die gemaakt zijn met de opbouw van een ge- neenschappelijk defensiestelsel geven goede hoop, dat voldoende paraatheid, lie kan bijdragen tot het voorkomen van een nieuwe wereldramp, tijdig kan 'orden bereikt. Ook aan de burgerlijke verdediging wordt volle aandacht geschonken. De samenwerking, zowel in Atlantisch als in Europees verband, zal ook wor den gericht op het waarborgen van een redelijk welvaartspeil en op de gelei delijke verhoging daarvan en zal ook op cultureel gebied de volkeren nader bt elkaar kunnen brengen. Een eerste belangrijk voorbeeld van functionele integratie is het 18 April te Parijs ondertekende verdrag tot oprichting van de Europese gemeen schap voor kolen en staal. Aan de spoedige behandeling van het voorstel, dat daaromtrent bij de Staten-Generaal aanhangig is gemaakt, hecht de Rege ling grote waarde. Het beëindigen van de staat van oorlog met Duitsland en het totstandko men van het vredesverdrag met Japan openen de weg deze landen op voet Wn gelijkheid in de gemeenschap der volkeren te doen medewerken. HOOP OP BEVREDIGENDE REGELING MET INDONESIË. De regering van de Republiek Indonesië heeft verzocht overleg te plegen f<er de wijziging van de ter Ronde Tafel Conferentie gesloten overeenkom sten. Zij heeft daarbij doen blijken, dat zij de samenwerking met Nederland feet wenst te verbreken, maar veeleer meent, dat de belangen van beide lan den door een samenwerking op een andere basis dan de bestaande op betere ^ijio kunnen worden gediend. Hoewel de Regering betreurt, dat thans dit overleg over verbintenissen, die zo kort geleden zijn tot stand gekomen, wordt gevraagd, hoopt zij, dat fen gezamenlijke bestudering van dit vraagstuk, waarbij het belang van een &ede samenwerking op de voorgrond moet staan, tot een voor beide par ken bevredigende oplossing kan leiden. Het ten vorigen jare uitgesproken vertrouwen, dat de handelsbetrekkingen -ssen Nederland en Indonesië zich in toenemende mate zullen blijven ont plooien, is in vervulling gegaan. Grote waardering verdienen de moed en de volharding, die door Neder landse werkers in Indonesië, in het bijzonder op ondernemingen, worden be- feond bij hun arbeid, die veelal in zeer moeilijke omstandigheden wordt ver- ficht. NAAR MEER STABIELE SITUATIE. De ongunstige situatie, ontstaan als gevolg van het conflict in Korea, dat sterke stijging van de prijzen der grondstoffen heeft geleid, heeft belem- ^rend gewerkt op de voortgang van de liberalisatie van de handel. Aan- 'inbjijk is Nederland daarin voorgegaan, maar tengevolge van hoge invoer- fecpien elders en van het inkoopbeleid in landen, waar de staatshandel een plaats inneemt, zag het zijn uitvoer niet in dezelfde mate werkelijk vrij v°rden als zijn invoer. Bovendien werd de ruilvoet aanzienlijk slechter. Onder omstandigheden kon ons land voorlopig niet overgaan tot verhoging ,,ri het liberalisatiepercentage in de Europese Betalings Unie van 60 tot 75%. in Benelux-verband moesten enige maatregelen van tijdelijke aard worden ^"eengekomen. Tijdens de jongste ministersconferentie is gestreefd naar constructieve oplossing. Vertrouwd mag worden, dat ons land binnen 'toonbare tijd op verstevigde basis zijn bijdrage aan verdere vrijmaking van •e Europese handel zallcunnen leveren. Voor het verkrijgen van evenwicht in de betalingsbalans waren voorts, zoals do Regeringsverklaring van Maart in uitzicht werd gesteld, maatregelen ^ig tot beperking van consumptie en investeringen. Naast deze op zichzelf palieve methode dient het positieve clement te staan van actieve bevor dering van verdere verhoging van de productie en van de uitvoer op agra- zowel als industrieel gebied. Alleen langs deze weg immers kan op langere termijn zonder aantasting van het levenspeil der bevolking een meer stabiele situatie worden bereikt. De volle medewerking van heel ons volk is hierbij dringend geboden. BEVREDIGENDE WERKGELEGENHEID. De werkgelegenheid heeft zich in het afgelopen jaar in het algemeen op een bevredigend peil gehandhaafd. Vooral de industrie heeft hierin een groot aandeel gehad. De terwille van uitvoer en werkgelegenheid noodzake lijke investeringen zullen dan ook mogelijk moeten blijven. In enkele bedrijfs takken, waar de afzet tijdelijk was toegenomen, is enige teruggang merkbaar. De Regering ziet er echter scherp op toe, dat geen algemene verlaging van het niveau der bedrijvigheid plaats vindt, ook door bij het geven van mili taire opdrachten met dit grote belang rekening te houden. Voor gebieden waar structuele tekorten aan werkgelegenheid bestaan, zullen aan de Staten- Generaal soortgelijke voorstellen worden aangeboden als het reeds aanvaarde ontwerp betreffende het ontwikkelingsplan voor Z. O. Drente. ONTWERP NIEUWE VESTIGINGSWET. De algemene prijsontwikkeling is de laatste maanden van dien aard, dat, zolang de huidige omstandigheden voortduren, geen grond bestaat voor ver dergaand ingrijpen op dit gebied. Wel zal het toezicht op de ontwikkeling van het binnenlandse prijsniveau onverzwakt worden gehandhaafd. Dat in de totale kosten van het levensonderhoud sinds April een zekere stabilisatie is in getreden, komt aan de rust in het bedrijfsleven ten goede. De middenstand heeft echter gedurende de afgelopen maanden een moeilijke tijd doorge maakt, terwijl ook thans nog in vele bedrijven, in het bijzonder door stagnatie van de afzet bij sterk gestegen inkoopprijzen, ernstige liquidatiemoeilijkheden worden ondervonden. Het grillige prijsverloop, dat in het bijzonder voor duurzame consumptiegoederen gedurende de afgelopen maanden viel waar te nemen, heeft het risico in het bedrijfsleven in het algemeen en in de detail handel niet in de laatste plaats sterk doen toenemen. De Regering gaat in overleg met het betrokken bedrijfsleven na, welke maatregelen, gegeven de algemene financieel-economische politiek, kunnen worden genomen ten einde aan de liquiditeits-moeilijkheden in de middenstand zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Een ontwerp van een nieuwe vestigingswet, waarin reke ning is gehouden met de bezwaren, die in en buiten de middenstandskringen tegen de wet van 1937 bestaan, zal nog in dit jaar aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Het verheugt de Regering, dat in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven plannen zijn voorbereid om te komen tot publiekrechtelijke organen en dat de Sociaal-Economische Raad deze voorbereiding krachtig steunt. Het zal voor organische verhoudingen in de Nederlandse volkshuishouding van grote be tekenis zijn als in de naaste toekomst bedrijf- en productschappen tot ont wikkeling komen, ook in die delen van het bedrijfsleven waar de voorbereiden de werkzaamheden thans nog niet zijn aangevangen. SLUITENDE BEGROTING GEWONE DIENST GEBIEDENDE EIS! Dat de begroting voor het jaar 1952 niet alleen sluitend is, maar zelfs in een dekking van een deel der uitgaven van de kapitaaldienst door middelen van de gewone dienst voorziet, moet onder de huidige omstandigheden als het voldoen aan een gebiedende eis worden gezien. Militaire werken zijn niet rendabel. De staatsschuld is reeds abnormaal hoog. Bovendien is het wenselijk de krappe kapitaalmarkt zoveel mogelijk voor dringende behoeften van de lagere publiekrechtelijke lichamen en van het particuliere bedrijfsleven te reserveren. Geschiedde zulks niet, dan zou niet alleen de financiering van primaire belangen als de bouw van woningen en scholen en de industrialisatie in gevaar komen, maar zou bovendien het herstel van het monetaire even wicht worden bemoeilijkt. De bijdrage, die van ons land in het kader van de militaire inspanning van de Westerse wereld wordt verwacht, stelt zware eisen aan de schatkist en noopt tot beperking van uitgaven, die onder normale omstandigheden als wenselijk zouden worden beschouwd. Hoe groot echter ook de offers zijn, welke ons volk bereid is hiervoor te brengen, vast staat dat in het bijzonder met het oog op de betalingsbalans de verdere uitvoering van het militaire vierjarenplan zonder buitenlandse financiële hulp bezwaarlijk zou zijn te volbrengen. Waar onze krachtsinspanning wordt gevraagd voor de verdediging van onze beschaving, zullen ook de geestelijke waarden zelf levend moeten worden gehouden. Dit geldt in het bijzonder voor de jeugd, die ook in deze verwarde tijd haar vertrouwen in de toekomst niet mag verliezen. Vernieuwing van ons ■onderwijsstelsel dient met bekwame spoed te worden bevorderd. De voorzie ningen die in een algemene nota hierover zijn geschetst, zullen nader worden ontwikkeld en in wettelijke regelingen worden belichaamd. Met het oog op de toegenomen betekenis van de techniek in onze bescha ving zullen meer dan voorheen de algemene vorming, de bevordering van de handvaardigheid en het technisch onderwijs nauwlettend zorg vereisen. TOENEMENDE INDUSTRIALISATIE EN EMIGRATIE GEWENST. Aan de wetenschap zal bijzondere aandacht worden geschonken, ook om de internationale positie van ons land te versterken. Bevordering van hetgeen kan strekken tot bescherming van het hoge goed der rechtshandhaving heeft de bijzondere aandacht der Regering. Op sociaal terrein is het nauwe contact tussen de overheid en de organisaties van werk gevers en arbeiders, dat sinds de bevrijding zo goede vruchten heeft gedra gen, ook dit jaar van betekenis geweest. De Sociaal-Economische Raad heeft op verzoek van de Regering advies uitgebracht over de economische gevolgen van de invoering der werkloos heidswet. Dit advies is thans in overweging. De organisatie van de uitvoering dezer wet zal worden vergemakkelijkt indien het ontwerp reorganisatiewet sociale verzekering, dat bij de Staten-Generaal aanhangig is, spoedig tot stand za! kunnen komen. In verband met de snelle bevolkingsgroei is naast de industrialisatie toene ming van de emigratie zeer gewenst. Zij vertoont reeds een sterk stijgende lijn. TOEN het vorige jaar aan d-e voor avond ran de derde Dinsdag ln September de Troonrede vertrou welijk aan de binnen- en buitenlandse pei-s ter inzage werd verstrekt, ge schiedde zulks met de toevoeging na mens de regering, dat het in het ko mende ziittingsjaar te verwachten com plex van maatregelen op wetgevend ge bied in dit staatsstuk aanzienlijk min der duidelijk zou worden aangegeven dan gedurende de laatste decennia ge bruikelijk was. De regering, zo heette het. zou er de voorkeur aan geven haar programma tussentijds bij stukjes en beetjes bekend te maken en de noodzaak c.q- wenselijk heid der desbetreffende wetsontwerpen tegelijkertijd van een nadere toelich ting voorzien. DE Troonrede, welke Hare Majesteit^ hedenmidag heeft uitgesproken en die hierbij is afgedrukt, bezit die eigenschap in nog meerdere mate dan haar voorgangster. Veel meer dan de lijnen van het toekomstige beleid uit te stippelen, be paalt zij zich tot het verleden door een opsomming van hetgeen in het afgelopen jaar op uiteenlopend gebied tot stand kwam of geschiedde. Aan de verhouding tot Indonesië wordt slechts summiere aandacht ge wijd; de hoop wordt uitgesproken dat de herziening van het R.T.C.-accooord tot een voor beide partijen bevredigen de oplossing zal leiden. Verdiende hulde wordt gebracht aan de Nederlandse werkers in Indonesië, die hun werk veelal onder zeer moeilijke omstandig heden verrichten en aan de Neder landse Korea-strijders. Uitvoerig wordt stilgestaan bij de economische situatie zonder dat daarbij nieuwe gezichts punten werden geopend. Het valt op, dat enige paragrafen wor den gewijd aan de positie ran de mid denstand, wiens liquiditeitsmoeilijkhe den eindelijk blijkbaar ook de regering 'zorg baren, terwijl een nieuwe Vesti gingswet in vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Na hetgeen minister Rutten daarover reeds deed publiceren, komt de aan kondiging van een vernieuwing van ons onderwijsstelsel allerminst onver wacht. Dat daarbij „aan de wetenschap bijzondere aandacht wordt geschon ken" zal in universitaire kringen onge twijfeld met genoegen worden verno men, al klinkt een dergelijke omschrij ving van hetgeen dan toch als een be hoefte wordt gevoeld, vooralsnog teleur stellend-vaag. Ook ten aanzien van de houding on zer regering met betrekking tot de toe komstige politieke status van Nieuw- Guinea, laat de Troonrede aan duide lijkheid te wensen over, al erkennen wij anderzijds, dat een meer positieve toon in 't huidige stadium uit tactisohe overwegingen wellicht minder gewenst zou zijn geweest. Weliswaar blijft Ne derland zich jegens dit gebiedsdeel zijn verantwoordelijkheid bewust, hetgeen tot uitdrukking komt in de verzekering, dat het zijn plichten ten aanzien van de geestelijke en materiële verheffing en de politieke ontwikkeling der bevol king zal nakomen, maar gelet op de toegeeflijkheid, waarmede sinds 1945 op eenvolgende Nederlandse regeringen de verantwoordelijkheid jegens Indonesië hebben prijsgegeven, kunnen wij daarop onmogelijk helemaal gerust zijn! De volstrekt afwijzende houding van Australië ten opzichte van de Indone sische aanspraken biedt hier waar schijnlijk de beste waarborgen voor een uiteindelijke overwinning van het Nederlandse standpunt! VOOR het geval dat de lozer or prijs op mocht stellen zijn oordeel over de jongste Troonrede te toetsen aan het onze. menen wij dit staatsstuk niet beter te kunnen karakteriseren dan als een document, dat weinig hou-vast biedt, doch de regering een maximum aantal „slagen-om-de-arm" verzekert. Hetgeen in deze onzekere tijden niet zo verwonderlijk mag heten, al is het ook allerminst bevredigend! Met het oog daarop dient de organisatie van de emigratie te worden ver- beterd, mede door regeling van de samenwerking tussen het Rijk en daartoe geëigende maatschappelijke organisaties. Een daartoe strekkend wetsontwerp is bij de Staten-Generaal ingediend. Het streven van de Regering is er op gericht de noodwet ouderdomsverze- kering te vervangen door een wettelijke verzekering. De Regering hoopt eer lang een voorontwerp dienaangaande om advies naar de Sociaal-Economische Raad te zenden. Een voorontwerp Ziekenfondswet is reeds bij die Raad aanhangig gemaakt. Ook overigens heeft de zorg voor de volksgezondheid bijzondere aandacht, In het algemeen blijft deze zich gunstig ontwikkelen. Ten aanzien van voorzieningen in de sector van het verkeer en de water staat dwingen de tijdsomstandigheden tot verdere beperking van investerin gen, die nog uitstel gedogen. Naast de uitgebreide normale arbeid op deze gebieden vinden echter ook belangrijke nieuwe werken, als b.v. de droog legging van de Oosterpolder, voortgang. IN 1952 BOUW VAN 40.000 WONINGEN. Ook de omvang der bouwbedrijvigheid ondervindt de terugslag van de noodzaak om investeringen te beperken. In het bouwprogram voor het komen de jaar is gerekend op de bouw van 40.000 woningen. Het zal van het grootste belang zijn indien binnen het kader der financieringsmogelijkheden het aantal kan worden opgevoerd. Dit onderstreept de noodzakelijkheid om te blijven streven naar verdere verlaging van de bouwkosten en om een zo groot moge lijk aantal woningen als Duplex-woningen in te richten teneinde met de be perkte middelen, die ter beschikking staan, een hoger nuttig effect te bereiken. CONFERENTIE MET DE WEST. Aangaande de voorbereiding van het overleg voor de vestiging van de nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk heeft de Nederlandse regering contact opgenomen met de landsregeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen. Voor dit overleg zal een conférentie worden bijeengeroepen zo spoedig als een deugdelijke voorbereiding dit toelaat. In de Nederlandse Antillen is de interimregering in werking getreden, als ook de eilandenregeling, waardoor de eilandgebieden zelfstandigheid verkrij gen ten aanzien van de verzorging van eigen locale aangelegenheden. Aan de opstelling van een ontwikkelingsplan voor Suriname wordt met voortvarend heid gewerkt. Het stemt tot voldoening, dat met de uitvoering van de plannen tot inpol dering van een gedeelte van het kustgebied van het district Nickerie zomede met de uitvoering van de projecten van het Welvaartsfonds goede vorderin gen worden gemaakt. Uit hoofde van zijn verantwoordelijkheid voor Nieuw-Guinea zal Nederland zijn plichten nakomen ten aanzien van de geestelijke en materiële verheffing en de politieke ontwikkeling der bevolking. IEDERS MEDEWERKING NOODZAKELIJK! Ook dit jaar wacht u een uitgebreide taak. Naast de reeds aanhangige en in uitzicht gestelde wetsontwerpen, de veeleisende begrotingsarbeid en de in ternationale vraagstukken, waarmede de Staten-Generaal meer dan vroeger in aanraking komen, zal een herziening van de Grondwet, zij het van beperkte strekking, uw aandacht vragen. Gij zult bij uw werk staan voor menige moei lijke beslissing, omdat velerlei belangen zijn af te wegen, die in deze tijdsom standigheden niet alle kunnen worden behartigd op de wijze, die ons lief zou zijn. Veel ook wordt gevraagd van heel ons volk, veel aan persoonlijke en finan ciële lasten, veel tevens aan bereidheid tot nieuwe krachtsinspanning. Ik doe daarvoor een dringend beroep op de eensgezindheid der natie. Als onze democratie zich in haar bestuursorganen en vertegenwoordigende lichamen krachtig, besluitvaardig en rechtvaardig toont, als in ons volk een ieder naar vermogen medewerkt aan het beschermen van de vrede en het handhaven van de vrijheid, aan het versterken van onze geestelijke krachten en aan de versteviging van onze economie en de verbetering van onze sociale verhoudingen, mogen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Met de bede, dat God uw arbeid en ons volk moge zegenen, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal voor geopend.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1