Leidens rector stelt genezing van vele Universitaire wonden voor Bijeenkomst Noord-Atlantische Raad l De winst van Washington WEERBERICHT Jaaroverzicht worde wetenschappelij ke verantwoording Prof. Bok droeg waardigheid over aan prof. Boeke Doelmatiger bestuursvorm kan wijder perspectief openen Vlotheid en deskundigheid ontbreken in bestuursbeleid 50ste Jaargang MAANDAG 17 SEPTEMBER 1951 00 No. 27408 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN tSLAU VUUK LE.1UC.1N E.l> 5.15 per kwartaal; 1 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 f1 R kan geen twijfel over bestaan: de bespreking welke "de Westelijke „Grote Drie" in Washington hebben fêvoërd, heeft het maximum aan succes cVelevèrd. dat ervan te verwachten vjeL Dat is om meer dan één reden ver- lugend. in de eerste plaats omdat de bereikte jrereenstemming getuigt van een poeiend begrip voor de absolute nood- elcelijkheid van onderlinge aaneenslui- nng. Aan die noodzaak zijn alle onder- Hage verschillen te enenmale onderge schikt. hoe moeilijk het soms ook nog Schijnt de nationale wensen te voegen ij het kader van het gemeenschappelij ke belang. Er blijft evenwel geen andere Ve'uze. Het doel van het Russische com munisme blijft onveranderlijk gericht o de verwezenlijking der wereldrevo- jie en daartegen past slechts één af- feend antwoord: de vorming van één hcht aangesloten blok van alle volke- ien voor wie de geestelijke vrijheid en 'ii levende democratie essentiële voor aarden voor hun bestaan vormen. Elke jvakke schakel in die keten vermindert Si kracht van het geheel en hoe stevi- er de structuur, des te geringer de flvjet-kansen om ze te doorbreken. ALDUS beschouwd is de_ overeen komst van Washington een belang rijke winst, maar zij telt meer dere facetten. Want de besluiten van Acheson, Morrison en Schuman beteke nen niet alleen een versterking der on derlinge solidariteit, maar zij openen het sitricht op een aanmerkelijke uitbrei ding daarvan in de naaste toekomst d:or de inschakeling van West-Duits had in de verdediging van Westelijk Europa. Dat het juist de Fransman Schuman moest zijn. die bij zijn colle ge's aandrong op Duitslands opname in hel Westelijke defensie-bestel, is een Tcrblijdend symptoom op zichzelf, om- dal het getuigt van een verzachting der eeuwenoude Frans-Duitse tegenstelling. De aanvaarding van zijn standpunt d<Dor ie gesprekspartners bewijst bovendien dit zij beschikken over de brede visie, -elke onontbeerlijk is voor het door- bekken der grote lijn, die de omstan digheden vereisen DE vastbesloten wil daartoe komt ook tot uitdrukking in de overige on derwerpen, welke in Washington m de orde kwamen en waarover al evenzeer overeenstemming werd be reikt Zo was men het erover eens, dat riet alleen een spoedige vrede met West-Duitsland in het belang van de Wereldvrede zal zijn, doch dat ook Oos tenrijk in de rij der vrije volkeren dient ie worden opgenomen. In beginsel werd voorts de wenselijkheid erkend van een herziening van het vredesverdrag met Italië en van het toetreden van Turkije er. Griekenland tot het Atlantisch Pact. Eon winstpunt was voorts, dat Acheson erin schijnt te zijn geslaagd zijn Britse e: Franse collega's gerust te stellen ten anzien van de Amerikaans-Spaanse ^nadering, al bleek het daarbij nood- ukelijk hun de verzekering te geven, ii' het niet in de bedoeling der V. S. het Spanje te betrekken in het Noord- Jtlantisch Pact. A L dient erkend, dat het Spanje van Franco bezwaarlijk kan worden gerangschikt in de rij der vrije de- rocratieën, anderzijds kan evenmin worden ontkend, dat het Iberische ïrhiereiland door zijn geografische lig ging een belangrijke factor kan vormen a het totaal der Westeuropese defensie. Het gaat per slot van rekening, zoals wij hierboven schreven, om „de grote Sjn" in de huidige internationale ver houdingen. En deze dient er vóór al het «odere op gericht te zijn te verhinderen, dat het IJzeren Gordijn, in welke rich- ticg dan ook, verder van Moskou wordt verplaatst. De aardbol is groot genoeg era ook buiten de Russische heilstaat al- Ha een plaatsje onder de zon te garan deren. De vrjje wereld misgunt de Sovjet unie geenszins haar communistische regeringen en zij heeft er niet de min ste behoefte a3n zich mèt haar interne aangelegenheden te bemoeien. Maar het is juist omdat die vrije wereld met zekerheid weet dat de Sovjets er omgekeerd niet zo over denken, dat zü gedwongen wordt te streven naar de grootst mogelijke krachtenconcentratie ter beveiliging van hetgeen zij als het hoogste goed beschouwt: de persoonlijke vrijheid. In dat streven betekent het resul taat van Washington een belangrijke mijlpaal Minister Lieftinck blijft in Ottawa DR DREES BIEDT MILLIOENEN- NOTA AAN. Naar wij vernemen is minister Lief tinck, die oorspronkelijk het plan bad uit Ottawa terug te keren ten finde persoonlijk de Rijksbegroting aan de Tweede Kamer te kunnen aanbieden, verhinderd aan dit voor nemen gevolg te geven. De begroting aal nu morgen worden aangeboden door de Minister van Financiën ad tntn dr Drees. Vrijdag a.s. zal prof. Lieftinck weer !n Nederland terug zijn. Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk ^iele buien. Aanvankelijk zwakke tot ^tige later matige tot krachtige en de waddenkust wellicht harde Jötelijke wind. Weinig verandering 2 temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 18 SEPTEMBER. Zon op: 6.18 uur; onder: 18.50 uur. Maan op: 19.25 uur; onder: 10.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.49 en "■11 uur. t nummer bestaat uit tien pagina's Prof. dr S. T. Bok Prof. Bok becritiseerde in de aanvang van zijn jaaroverzicht de traditioneel geworden vorm van deze overdrachts rede en bepleitte het geven van een overzicht van wetenschappelijke presta ties in het afgesloten academische jaar in plaats van een registratie van aan tallen studenten, mutaties, toestand der gebouwen etc. Voor belde hoofdtaken van de Uni versiteit. het beoefenen van de weten schap en het opleiden van jongeren in wetenschappelijke zin, geldt de weten schap immers als leidraad en zulk een overzicht zou voor regering en gemeen schap een betere grond bieden voor het beoordelen van de waarde der Univer siteit dan de gebruikelijke registratie, die eigenlijk een taak is van het bureau van de Universiteit. Ook voor de toe komstige student zou een wetenschap pelijk overzicht een welkome oriënte ring vormen, mede voor de keuze van de Universiteit. GASTHOOGLERAAR STELDE SENAAT TELEUR. Overgaande tot de jaarlijkse registra tie wees spreker, naar aanleiding van het aftreden van de hoogleraren Gorter, Van Gilse en Bijl, op de opmerking van de president curator, dat het aanbeve ling zou verdienen een traditie te ont wikkelen volgens welke hoogleraren,, die bij de intrede van hun ambt zich in een openbare rede aan de Universitaire gemeenschap voorstellen, ook bij hun afscheid als het ware een „wetenschap pelijk testament" in het openbaar zou den uitspreken. Naar aanleiding van de mutaties in het docentencorps en de incree-rede van de Amerikaanse gasthoogleraar Kidner. herinnerde spreker aan het ge ruchtmakende artikel va5i diens voor ganger Miller in het Amerikaanse tijd schrift Atlantic Monthly (Indertijd door ons uitvoerig beschreven en gecommen- tariseerd door prof. Kidner. Red. L.D.) waarin deze zijn blijkbaar ongunstige indruk over de Europese Universiteiten weergaf onder de titel „What drove me crazy in Europa". Wat de senaat te leurstelde was niet in de eerste plaats het ongunstige persoonlijke oordeel van prof. Miller over de Europese Universi teiten noch zijn ontleding van het Europese waarderingsoordeel over de Noord-Amerikaan, maar wel het feit, dat de schrijver de senaat niet in ken nis heeft gesteld van zijn artikel, hoe wel hij er de Leidse Universiteit en zijn tijdelijk deelgenootschap daarvan in vermeldde. Tijdens zijn gasthoogleraar schap was de senaatsleden van zjjn on gunstige indruk niets gebleken en dat hij hier helaas crazy was geworden had hij zorgvuldig verborgen gehouden. „Het dunkt mij, dat prof. Millers hou ding als gast geenszins een levende demonstratie is geweest van een vol gens hem alles overtreffende Ameri kaanse kuituur". 'irSHARPEN 'f Of j YOUR a bayonets MÉ- T> Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Rode troepen op Korea binnenkort een groot of fensief zullen ontketenen. Infanterieversterkingen van de ver enigde strijdkrachten trekken naar het front. Foto L.D.-Van Vliet. In het Groot Auditorium van de Leid se Universiteit droeg prof. dr S. T. Bok hedenmiddag de waardigheid van recto rmagnificus over aan prof. dr J. H. Boeke. Bjj de traditionele overdrachtsrede van de scheidende rector waren o.m. aanwezig zeer vele leden van de academische senaat, leden van het college van curatoren, vertegenwoordigers van de verschillende studenorga- nisaties en gemeentelijke autoriteiten. In deze rede vroeg prof. Bok aandacht voor enkele belangrijke wetenschappelijke prestaties in het afgelopen jaar en besprak de niet-wetenschappelijke aspecten van de Universitaire ge- meeenschap, waaronder het spoorstudenten probleem. De Leidse senaat heeft voorts, aldus spreker, bepaalde suggesties ter bevordering van een groter aantal promoties. De bestuursvorm van de Universiteit laat veel te wensen over, terwijl de efficiëntie In de uitvoering van Rijkswerken voor de Universiteit ten enen male zoek is. Prof. Bok besprak de mogelijkheden tot verbetering van vele misstanden op dat gebied. Om een begin te maken met een dergelijke opzet van de overdrachts rede ging spreker wat dieper in op één wetenschappelijk onderzoek van het afgelopen jaar, het wentelende centrum van het melkwegstelsel „zichtbaar" heeft gemaakt met be hulp van de radiostraling uit het heelal. (Onlangs schreven wij uitvoe rig over dit belangwekkende onder zoek. Red. .D.j,. Voorts wees de rector op de ontwik keling van nieuwe inzichten over de wijze, waarop levende weefsels onvat baarder kunnen worden gemaakt voor het ultravirus van de kinderverlam ming. ter stimulering van welke in zichten prof. Verlinde "an de vroe gere Amerikaanse ambassadeur Ba- ruch een spontane gift ontving van f. 50.000.—. Rrof. dr H. Boeke Na de overige mutaties te hebben vermeld besprak prof Bok de contacten tussen de Leidse Universiteit en het buitenland. Minder dan tien procent van de senaatsleden bezocht buitenland se congressen, hetgeen voor weten schappelijke werkers zeker te weinig moet worden geacht. ONDERLING CONTACT ONMIS BAAR VOOR STUDIE. Vervolgens richtte de scheidende rec tor de aandacht op de studentenmaat schappij. Ingeschreven waren in het af gelopen jaar 4332 studenten. Het aantal goed studerenden was ze ker veel lager, want nog altijd zijn er velen onder hen. van wie ten onrechte was gehoopt dat zij de voor de studie nodige eigenschappen van aanleg en karakter zouden blijken te bezitten. De beslissing over het al of niet stu deren is een zeer verantwoordelijke en het is te betreuren, dat daarover zo weinig voorlichting voor ouders en kinderen ter beschikking staat. Naar sprekers mening schiet de Universi teit of het departement in dit opzicht tekort. In de dagbladpers verschijnen tegen woordig waarschuwingen tegen het ondernemen van een academische stu die omdat in Nederland een overmaat van academici te verwachten zou zijn. Het juistheid vermocht spreker niet in te zien en net zou ernstig te betreuren zijn. als jonge mensen met goede aan leg erdoor werden teruggehouden, de gemeenschap in de moeilijkere beroe pen te gaan dienen. De studentenmaatschappij achtte prof. Bok in Leiden in grote lijn ge zond. Spreker betreurde echter het grote aantal spoorstudenten, die zich buiten deze maatschappelijke orde houden. Zjj berokkenen zich daarmee een pijnlijk nadeel, want het ls voor ieder van groot gewicht persoonlijkheid en karakter te ontwikkelen in het le vende contact met tijdgenoten van di verse pluimage, waartoe de werkelijke studentenwereld zulk een unieke gele genheid biedt. Om tot uitdrukking te brengen, dat de senaat het gezelligheidsleven van de studenten daartoe nuttig acht. heeft spreker, na eerst alle aanko mende studenten volgens een nog jonge traditie in de Pieterskerk te hebben toegesproken, hen die lid van het Leids Studenten Corps of van de Vereniging van Vrouwelijke Studen ten te Leiden wensten te worden, op geroepen om zich in de Senaatskamer aan de rector voor te stellen. VOORSTELLEN TER STIMULERING VAN PROMOTIE. Het aantal promoties, dat na de be vrijding regelmatig maar zeer langzaam steeg, bereikte dit jaar de 50. dat is 5 procent van het aantal aangekomen studenten en dus veel te weinig Voor velen ziin de kosten van het promove ren de reden voor het nalaten daar van. Het grootste deel van die kosten is onvermijdelijk, namelijk de tijd die het benodigde onderzoek kost en die vaak neerkomt od een iaar uitstel van de maatschappelijke loopbaan. Maar ook de drukkosten zijn hoog. De Leidse senaat heeft daarom be sloten algemeen beleend te maken, dat de omvang van de dissertatie niet groot behoeft te zijn: het gaat om de kwaliteit en als deze goed is zal kunnen worden volstaan met een als dissertatie opgemaakte overdruk van een tijdschriftartikel en de gebruike lijke. vaak korte vorm. De senaat aeht het geen gelukkige oplossing, zoals van ministriële zijde in het vooruitzicht werd gesteld, promovendi een lening te verschaffen daar deze een te zware last legt on het begin van de loopbaan. De se naat beveelt daaerntegen aan, elke promovendus het betaalde college geld terug te betalen, omdat juist de gepromoveerde blijk heeft gegeven de voor het land zo nuttige Universitaire opleiding in de gewenste vorm te hebben volbracht. Op hoge prijs is gesteld, dat de Minister van O. K. en W. zich per soonlijk. vergezeld van hoofden van dienst, op de hoogte is komen stel len van de toestand in die gebou wen, die het meest dringend uitbrei ding behoeven. Hij uitte daarbij verbazing en onte vredenheid over het feit. dat nog niet was begonnen aan de sinds vele iaren gevraagde verbouwing van het la^^^a- torium voor anatomie en histologie, waartoe de gelden reeds lang ter be schikking stonden. Zijn uitdrukkelijke wens .dat een bepaald deel daarvan nog voor de jaarwisseling tot stand zou worden gebracht, is intussen nog steeds niet nagekomen. Een schril licht op 2ulke zaken werpt het feit. dat de bouw van het nieuwe laborato rium voor de physiologie. waartoe on middellijk na de bevriiding in begin sel was besloten, wegens overbezetting van de Rijksgebouwendienst kort gele den is opgedragen aan een particuliere onderneming. di<> later mededeelde het voor minder geld beter te kunnen bou wen. Spreker vermocht geen schijn te ontdekken van de efficiëntie ln de uitvoering van Rijkswerken voor de Universiteit. In verband daarmede wees spreker op het sinds 25 jaar leeg staan van twee zeer grote ge bouwen op het terrein van het Aca demisch Ziekenhuis. ondanks de schreeuwende behoefte aan woon- en werkruimte in ons land. Spreker wees voorts op onhoudbare toestan den in andere laboratoria. Curatoren hebben een uitstekend initiatief genomen door te komen tot een Universitair plan voor de komen de vijf jaar, dat met hun hulp in vrijheid door de hoogleraren werd op gesteld. Zou de regering op dit plan efficient kunnen reagereren? Wat de Universiteit in al haar gele dingen het meest heeft beziggehouden ziin de voorstellen voor een nieuwe wet op het Hoger Onderwijs. Leiden is zeer verheugd, dat het door hem steeds be pleite beginsel van grotere zelfstandig heid der Universiteiten in het voorstel tot wetswijziging is verwerkt. Natuur lijk zal ook dan de staat volledige con trole met het recht van veto moeten kunnen uitoefenen, omdat een open bare universiteit in geen geval de ex ponent zal mogen worden van een sec- tarische visie. De Leidse senaat, teleurgesteld over de houding van de andere senaten, in dit opzicht, is van mening dat het opnemen van hoogleraren in het Universiteitsbestuur, overeenkomstig het voorontwerp van wet een belang rijke bevordering is van de deskun digheid der te nemen besluiten. Uitsluiting van de hoogleraren uit het bestuur zou tevens bestendiging betekenen van een element, dat het goede werken van een Universiteit on nodig remt. namelijk de helaas minder prettige stemming van de meeste se naatsleden tegenover het college van curatoren. VRUCHTBAAR CONTACT Het was de rector een grote verheu genis geweest, dat de president cura tor hem onlangs een zeer openhartig gesprek onder vier ogen over deze de structieve stemming toestond, een ge sprek dat tot volledig wederzijds be grijpen leidde. Bedoelde stemming be rust geenszins op minder gunstige oor delen over personen. De waardering voor hun vele en zware, vrijwillige en onbaatzuchtige werk is zonder twijfel groot en verdiend. Wat de senaatsle den hindert is het systeem, dat de schriftelijk in te dienen voorstellen in de boezem van het college van curato ren worden beoordeeld, zonder dat men de indiener persoonlijk, liefst mondeling, van gedachten wordt ge wisseld. De hoogleraren weten daardoor niet of een afwijzing op een juiste kennis van feiten en bedoelingen berust en zo ont staat licht wrok. Spreker gaf daarvan een treffend voorbeeld en constateerde dat een dergelijke gang van zaken niet slechts bitterheid kweekt maar ook vaak het juiste doelwit doet missen. Harriman weigerde Mossadeqs ultimatum door te zenden Van officiële Perzische zijde is van daag te Teheran verklaard, dat Harri man heeft geweigerd het hem over handigde „ultimatum" van premier Mossadeq aan de Britse regering door te zenden. In een radiorede tot het Perzische volk verklaarde premier Mossadeq Zondagavond, dat hij en zijn regering geen compromis in het oliegeschil met Engeland zullen aanvaarden, zolang zij de steun van het volk en het parlement hebben. SCHUMAN OVER HET EUROPESE LEGER Op een persconferentie heeft de Franse minister van buitenlandse za ken, Robert Schuman, o. m. verklaard, dat- er tussen Duitsland en de gealli eerden geen verdrag tot stand zal komen, 2*>lang de overeenkomst over het Europese leger niet ondertekend en bekrachtigd is. Ook zal er geen Duitse soldaat worden aangeworven zolang de overeenkomst niet van kracht is ge worden. Schuman voegde hier aan toe: „Wij heb'oen onze collega's medegedeeld en zij hebben het goedgekeurd dat er nooit een Duitse soldaat zal zijn zon der dat een Europese autoriteit be staat, waaronder de soldaat gesteld is". Hij legde deze verklaring af namens de drie ministers van buitenlandse zaken. Voorts zei hij- dat de overeenkomst over het Europese leger niet slechts door het parlement moet worden be krachtigd, doch dat voor de onderte kening een debat in het parlement moet worden gehouden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllillllllllllllllllllllllllllll Nieuw feuilleton In ons Blad van heden maken wij een aanvang met de publicatie van een nieuw boeiend feuilleton, ,De Egyptische Koningin". Het is een oorspronkelijke roman van de hand van mevrouw I M. C. Bjjle- veld—Gelinck, van wie wij reeds eerder een feuilleton „De Zeven ster" plaatsten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DE POSITIE VAN HET SECRE TARIAAT VAN CURATOREN. Deze moeilijkheden worden in de hand gewerkt doordat het secretariaat van het college een dubbele functie heeft: enerzijds worden minder be langrijke zaken natuurlijk door de se cretaris en zjjn bureau afgedaan en worden de belangrijkere door hen voor bereid voor de vergaderingen van het college, maar anderzijds vormt hij voor de hoogleraren tevens de enige toegangsweg tot het college. Het lijkt gewenst, deze twee functies te schei den en bovendien rechtstreekse spreek uren van de curatoren in te stellen. De Universiteit heeft ln de eerste plaats vlotheid en deskundigheid nodig bij het nemen van beslissingen. De hui dige gang van zaken waardoor een enigszins ingrijpend voorstel pas na bij kans twee jaren kan worden aangeno men weerhoudt de hoogleraren zelfs van het nemen van noodzakelijke ini tiatieven in de hoop op een toekomst, waar de beslissende instanties er een eer in zullen stellen, vlot deskundige be sluiten te nemen Pas in die toekomst zal efficiëntie er toe lelden, dat de besohik- bare personen, die elk voor hun taald branden, en uit het beschikbare geld, hoeveel of hoe weinig dan ook, het volle nut trekken. Dat die toekomst spoedig moge aanbreken! In de hoop op een glorieuze toe komst van de Leidse Universiteit droeg hjj dit rectoraat over aan prof. dr J. H. Boeke, hem toewensende dat hjj Leiden in een goed jaar ten goede mag leiden. Na de overdracht recipieerde de nieu we rector-magnificus in het Academie gebouw. Paul van Zeeland dringt aan op herstel van bewapenings- evenwicht Op de openingsbijeenkomst van de Noordatlantlsche raad te Ottawa, heet de voorzitter, de Belg Paul van Zeeland, de ministers van buitenlandse zaken, de fensie en financiën van de twaalf lan den van het Noordatlantlsch pact, die gedurende een week besprekingen zullen voeren, toegesproken. Hij drong aan op een snel „herstel van het bewapeningsevenwicht" tussen Oost en West en zei: „Het dreigende gevaar beseffend gevoelen wij. dat het critieke ogenblik nadert waarop de schalen van het noodlot onherroepelijk doorslaan naar vrede of oorlog. Daarom letten wij voortdurend op de tekortkomingen en de reusachtige taak. die nog volbracht moet worden." Hü zei voorts, dat de enige manier om een oorlog te voorkomen is agres- sieonmogelijk te maken door een even wicht in de bewapening te bereiken, waardoor een aanval geen succes zcPu kunnen hebben cn nutteloos zou zjjn. Het ls de plicht van de verbondenen om dit evenwicht te bereiken, en voor al. om het op tjjd te bereiken, aldus Van Zeeland. Van gewoonlijk welingeliohte zijde werd Zaterdag na afloop van de gehei me zitting van de Noordatlantlsche raad, vernomen, dat voorzitter Van Zeeland zou hebben voorgesteld dat de perma nente vertegenwoordigers der staten leden door hun landen de rang van ..mi nister" zal worden verleend. De- Belgi sche minister van buitenlandse zaken bedoelde hiermede de leden van de raad len en uitwerken van plannen der At lantische organisaties. Van Zeeland zou hebben gezegd dat de plaatsvervangers (der ministers van buitenlandse zaken) ook in staat moeten worden gesteld zelfstandig beslissingen te nemen, die niet eerst ter goedkeuring aan hun regeringen zouden moeten wor den voorgelegd. Ook stelde hij voor dat de Atlantische raad zelf, welks leden bestaan uit de ministers van buitenlandse zaken, lands- verded iging en financiën der aangeslo ten landen, regelmatiger b.v. drie tot vier maal per jaar, zou bijeen komen. DENEMARKEN TEGEN TOELATING VAN GRIEKENLAND EN TURKIJE Denemarken zal zich verzetten te gen het Amerikaanse voorstel om Grie kenland en Turkjje tot de Noordatlan tlsche verdragsorganisatie toe te la ten. zo verneemt Reuter van gezag hebbende zijde. De Deense minister van buitenlandse zaken, Ole Bjoern Kraft, ls voornemens Maandag zijn oppositie tegen het voorstel kenbaar te maken. Verwacht wordt, dat de ministers van buitenlandse zaken van Noorwe gen en Nederland, het standnunt van hun Deense ambtgenoot zullen steu nen. De gronden voor diens oppositie zijn o.m. dat het niet realistisch ls de Noordeuropese landen te vragen zich in het kader van de Nato te verplich ten om vèrafeelegen landen, waar mede zii weinig of geen strategische, historische of geoerafische banden hebben, te hulp te komen. Men acht het te Ottowa echter uiterst on waarschijn1 Ijk dat Denemarken van ziin vetorecht gebruik zal maken, in dien een overweldigende meerderheid der andere lid-staten zou verklaren de toelatine van Griekenland en Turkije van Dlaatsvervangers die eeregeld te van groot belang te achten voor "de be- Londen bijeen komen voor het opstel- veiliging van het Atlantische gebied.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1