Eerste indrukken van het Kerkelijk leven in Australië Predikant verdient minder dan een arbeider En hij heeft een paar werkhanden Veelzijdig K. en O.-programma in het komend seizoen 1 Een zaak van vertrouwen NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. Met een enkel woord in ZATERDAG 15 SEPTEMBER Met opzet heb ik: „eerste indrukken" hierboven gezet, omdat het jaren van leven, werken en denken vraagt voor men een gefundeerd oordeel kan uit spreken over een land waarheen men is geëmigreerd. OORDEEL NIET TE SNEL! Het irriteert me altijd enigszins als ik mensen hoor „kankeren" over Austra lië en de Australiërs. Vanmorgen kreeg ik nog een brief van een meneer die me schrijft: „De bevolking van hoog tot laag een paar uitgezonderd is vol ja lousie. vijandigheid, geniepig en onbe trouwbaar. De kerken hier vond ik 50 jaar ten achter bij Europa. Dit volk heeft ons belogen en een toekomst voor gespiegeld die ze nooit kunnen verwe zenlijken. Het is een schande zoals het Engelse ras hier aan luiheid en drank zucht ten onder gaat". Wat zou ik deze meneer eens graag na de Zondagavond-kerkdienst een uur tje laten praten met de Heer van G., die vertelde over alle moeilijkheden die z'n gezin en hijzelf in het begin hebben meegemaakt. Toen hun „prefab" bijna gereed was het gezin woonde toen nog in een tent smeet een wervel storm alles in elkaar. Beddegoed, kle ren zag men letterlijk wegdrijven". Maar we hebben de moed niet opgegeven en zijn opnieuw begonnen en zijn ontzag lijk dankbaar voor alles wat we bereikt hebben. En nu moet U weten dat ik in Holland slager was en geen kromme spijker recht kon slaan. Wat zou ik die snel-oordelende brief schrijver eens graag mee op huisbezoek nemen naar moeder B. die me 60 K.M. buiten Melbourne in haar kraakheldere keuken ontvangt, en zowaar uit de kast een echte Ritmeester te voorschijn to vert. „Ja, zegt ze. we hebben er 2!4 jaar voor gevochten om dit te bereiken, wc hebben het huis al betrokken toen het nog maar net onder de kap was en mijn man en onze jongen hebben er elk vrij uur aan besteed om het af te krijgen. Verleden week zijn net de plafonds er in gelegd en nu moeten we ook nog aan de gang om iets van een weg aan te leg gen, want zoals U wel gemerkt hebt, die is er nog niet". LEER VOORAL ENGELS! Het gezin B. gaat elke Zondag 2 x naar de Presbyteriaanse kerk. En ze hebben veel steun ontvangen van verschillende gemeenteleden. Moeder B. kende geen woord Engels toen ze hier kwam, en daar heeft ze veel spijt van. „Als ik het nog eens over moest doen zou ik er jaren van tevoren mee begonnen zijn". Ze heeft echter doorgezet en zingt dapper de Engelse hymnes mee in de kerk. luistert naar de kinderpreek die steevast in elke kerkdienst een plaats heeft aan het begin van de liturgie en ze kan nu de gewone preek al heel be hoorlijk volgen. Deze mensen hebben volgehouden. Ze waren begonnen bij een boer ergens op het platteland, waar 's nachts de ratten over de slaapkamer liepen en waar ze het over 't algemeen niet al te best hadden. Neen een al tc snel oordeel over Australische toe standen en verhoudingen is er altijd naast. MET Z'N TWEEEN IN DE PREEKSTOEL! Ik was een aantal Zondagmorgens in de gelegenheid de kerkdiensten bij te wonen van enige Australische collega's. Altijd werd ik hartelijk uitgenodigd om enige punten van de orde-van-dienst voor mijn rekening te nemen: de Schrift lezing een korte toespraak over de belangen van de emigranten en de ze gen aan het eind van de dienst. Meestal stonden we dan met z'n tweeën in de preekstoel. Een merkwaardig gevoel als je dat voor het eerst overkomt. Elke wijk heeft haar eigen kerk en haar eigen predikant. De kerk, het w.ijkgebouw, de pastorie en vaak een tennisbaan vormen één complex. ZEER MATIG KERKBEZOEK. Maar als ik naast een van m'n col lega's in de preekstoel zat en het ge makkelijk te tellen aantal kerkgan gers overzag, overviel me de benau wende gedachte: „Wat moet die man zich eenzaam voelen". De kerken wa- AGENDA zondag. Stadszaal: Concert „Les petit» chan- teuis de la Cóte d'Azur". 8 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosofen. 11 uur m. Schouwburg: Toneelgezelschap Johan Kaart: „Potasch en Perlemoer". nam. 8 uur MAANDAG: Prediker: Maranatha-samenkomst. 8 uur nam. Leldse Volkshuls: Contactavond voor emigranten. 8 uur nam. WOENSDAG: Prediker: Maranatha-samenkomst, 8 uur nam. DAGELIJKS: Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae" 10 uur v.m.5 uur n.m. Zondags 15 uur nam (t/m. 30 Sept.) bioscopen. Trianon „Clochemerle" (18 Jaar) Zon dag 2.15, 4.30. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Kox „Plratenbloed" (14 Jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „God heeft de mensen nodig" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „Een vrouw van slechte reputatie" (18 Jaar) Zondag 2 30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Vier ln een Jeep" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4 45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag, 1 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur. waargenomen door dc doktoren De Bruyne, De Haan, De Jager. Sneep en Veldhuyzen. Te Oegstgeest doör dc doktoren Wal cheren (tel. 22030) en v. d. Vliet-de Vries (tel. 22331). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken tc Lelden wordt van Zaterdag 15 Sept. 13 uur tot Zaterdag 22 Sept. 8 uur waargenomen door Apotheek Kok. Rapen burg 9, tel. 24807 cn dc Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstecester Apotheek, wllhelmlnapark 8, tel. 26274. ren angstvallig leeg. Op een Zondag morgen keek ik zo naar de zoom van de toga van de predikant die de dienst leidde de zoom die er zo verdrietig bjjhing en ik zag voor in de kerk twintig kinderen en helemaal achterin hier en daar een paar volwassenen. Ik dacht: als dit het beeld is van de kerk in Australië, dan is het wel heel somber. In geen van de kerkdiensten die ik bijwoonde uitgezonderd in die van de hoofdkerk in Melbourne, the Scotch Church was het beeld veel rooskleu riger. Toch heb ik mijn collega's leren kennen als sympathieke, zeer hard wer kende mensen, die op een heel eigen wijze van grote betekenis zijn voor hun omgeving. PREDIKANT VERDIENT MINDER DAN ARBEIDER. Materieel hebben ze het bepaald slecht. Hun inkomen ligt beneden dat van de gemiddelde arbeider cn de meesten van hen hebben de grootste moeite om het hoofd boven water te houden. PRACHTIGE KERKZANG. Nu de kerkdienst. Er wordt in het al gemeen prachtig gezongen, in een vlak, levendig tempo. Het hymnbook (gezan- genboek) bevat een schat van kerklie deren, waarvan een deel naar mijn smaak wel wat zoetelijk zijn. De beken de Engelse predikant-psycholoog Leslie Weatherhead, die hier onlangs een reeks lezingen en preken gehouden heeft, heeft z'n Australische' gehoor dan ook verteld dat de kerkliederen heel veel slijmerigs bevatten. Theologisch heb ik groot bezwaar tegen de natuurverering die in vele liederen doorklinkt. Er klinkt me een verontrustende hoeveelheid na tuurlijke theologie in de oren, terwijl de woordopenbaring, Jezus Christus, zonde en rechtvaardigmaking heel smal bezongen worden. Maar de manier van zingen was bést. Bij elk lied stond de gemeente op een heel lied werd ach ter elkaar gezongen en besloten met „Amen". Rondom de speeltafel van de organist stond het koor (in de hoofd kerk n.b. in toga). De organisten die ik hoorde zouden van hun Leidse collegae, Mens cn Uitcrlinden nog wel het een en ander kunnen leren! PREEK DUURT EEN KWARTIER. De preek was meestal kort. Niet lan ger dan een kwartier, Als je als Hollan der in de kerk zit cn luistert en de do minee zegt al zo gauw „Amen", ben je geneigd om te reageren: „Is het nou al uit die man heeft nog niet veel ge zegd". Wij houden als Nederlanders nu eenmaal van een fikse preek, die gron dig is voorbereid en een stevig stuk geestelijk voedsel bevat. Elke dominee hier preekt Zondag aan Zondag 2 x in zijn eigen kerk. Dat is dus geen geringe opgaaf. Na afloop van de avondkerk dienst ontmoeten de gemeenteleden el kaar in de Church Hall. De predikant drukt iedereen de hand en maakt met deze en gene een praatje, men drinkt een kopje thee samen en eet de onvermijdelijke cake. De wijze waarop deze mensen een gemeenschap proberen te vormen, lijkt me lang niet slecht. Men probeert een goede „fellow ship (kameraadschap) te betrachten en onze emigranten kunnen daar vaak de vruchten van plukken. Meer dan eens hoorde.ik dat een van on2e mensen een onderdak of andere hulp had gekregen via de wijkgemeente, GESLAAGDE JONGERENBIJEENKOMSTEN. Het beste wat ik van deze kerk ge zien heb was een aantal bijeenkomsten van jongeren, waar de vragen van de dag werden besproken. Herbewapening - Rusland en Amerika - communisme en kapitalisme - het Evangelie en de mo derne industrie -dat waren de vragen waar men intens en met grote bewogen heid mee bezig was.Terwijl de wijkge- meenten de indruk maakten van een nette, al te nette godsdienstige vereni ging! waren deze jongeren zich er van bewust dat er met de kerk wat moet gebeuren wil zij getrouw aan de op dracht van haar Heer het Evangelie uit dragen in de wereld van vandaag. Ook hier brak het besef door van een aposto lische verantwoordelijkheid van elk ge meentelid t.o. van zijn medemens. Het was een zeer grote en bewogen groep van jongeren waarvan ik de discussies meemaakte. Natuurlijk is het duidelijk merkbaar dat Australië niet als wij door een oorlog en een bezetting is heenge gaan, als hebben duizenden zonen van dit land hun leven gegeven voor de zaak der geallieerden. De West-Europese theoloog is inten siever in contact gekomen met de nood van de hedendaagse mens. Het lijkt mü toe dat wij in Europa telkens weer be wust de nood van de prediking beleven. Ons kwelt de vraag; „Wat moet ik pre ken wat moet ik verkondigen. Hoe moet ik het Evangelie van Jezus Chris tus vertolken midden in de problema tiek van deze tijd". De jeugd hier begint dit alles wel te zien; wat de ouderen betreft... ik las een artikel in het officiële orgaan van de Presb. Church in Victoria, over „De preek" dat een aaneenschakeling was van een aantal anecdotes. De Australische theologische student heeft het ook wel wat gemakkelijker dan zijn Nederlandse broeder. Als een Leids student het leerplan van een Australische studie zou doorlezen dan zou hij zeker zeggen: „Dat is te doen'-". De werken van Brunner worden in En gelse vertaling wel gelezen. Karl Barth is vrijwel niet in vertaling aanwezig. En omdat men geen Duits kent, is dit alles practisch niet te bereiken voor deze theologen. Mijn Australische collegae staan dan ook hoofdschuddend voor mijn boekenkast: „Die man heeft behalve zijn moedertaal drie moderne talen leren le zen. Geen kleinigheid". DOMINEE S VERRICHTEN HANDENARBEID. Ze moeten trouwens ook allemaal een massa tijd besteden aanhet huishouden. Het gezin vraagt elke dag uren van hen, omdat er geen hulp is. Omdat er niets aan de deur bezorgd wordt en ze met hun eigen handen hun huis moeten onderhouden. De Australische dominee heeft een paar werkhanden. Uw briefschrijver heeft ze ook en hij is er warempel een beetje trots op. Maar tegelijk kijkt hij met een bezorgde rimpel naar z'n boekenkast, waar zoveel sappige lit teratuur staat te wachten. Tot een vol gende keer. Groet voor U allen. M. W. J. GEURSEN. Steeds groeiende belangstelling voor cultureel prijzenswaardig werk! I. „Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning" zit voor het komende seizoen weer boordevol met plannen! Wanneer wij uit de mond van voorzitter H. de Wilde cn directeur A. J. v.d. Pompc daar het een en ander over ver nemen komen wy als steeds daar van sterk onder de indruk. Activiteit kan men dc bestuurderen, die niet met het geringe tevreden zijn, Integendeel er zélf bU voortduring op u it trekken om te beoordelen wat nu eigenlijk het „neusje van de zalm" is, niet ontzeggen. En naar het resultaat van hun speur zin luistert men dan gaarne, temeer omdat het zo smakelijk wordt opgedien d! werkcursussen ln moderne talen ston den in de interesse van 310 personen (190) en op de lezingen werden 2700 (2550) gegadigden gesignaleerd. Dat Is slechts een onderdeel van élle cijfers waarmee K. en O. de steeds groeiende belangstelling voor haar werk zou kunnen signaleren. Resumerend kan gezegd worden, dat elk K. en O.-lid in het afgelopen seizoen vijf keer naar een door de Stichting georganiseerde avond geweest is. Het is speciaal verheugend, dat deze belangstelling ook groeiende blijft in de kringen der werknemers en dat het aan tal werkgevers, dat door een jaarlijkse bijdrage aan K. en O de voorstellingen en concerten binnen het financiële be reik van zijn personeel brengt, bij voort during toeneemt. De grote bedrijven blijven zich aanmelden: zo juist gaf er zich nog een op met een personeel van 200 man! IHlIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllln; I Woord van Bezinning Zo zal er dan deze winter weer. zowel voor de gele- als groene kaarthouders veel te genieten zijn! Als gevolg van hetgeen zij in vorige jaren reeds genoten, kan stellig de ge zonde en uitermate verheugende groei van het aantal inschrijvers gesigna leerd worden. Dit steeg in het jaar 1950 van 7700 naar 8500, een stijging dus van niet minder dan 10 Het aantal bezoekers der toneelvoorstellingen groeide van 10.800 (op 20 avopden) tot 12000, (op' 24 avonden), dat der concerten van 6400 tot 7100 (zowel in het seizoen '49-4- 50 en 50'51 op 7 avonden). En zo nam het bezoekersaantal in elk opzicht toe: de opera-voorstelling trok 1963 belangstellenden, tegen 1912 ln het vorig jaar. de twee tentoonstel lingen trokken 4700 bezoekers tegen 1080, de filmvoorstellingen werden door 6000 personen 'bezocht tegen 5500, de (lngez. Med.-adv.) De toekomst van Utc kind wordt veilig gesteld door het ideali seren van Uw bij onze Bank lopende kapitaalverzekering. Een idcaalrtntewordt bijgesloten tegen een lage premie! Inlichtingen bij de: Schiekade 130, ROTTERDAM, Tel. 82700 - eo haar vertegenwoordiger» binnenland Het ligt ln de bedoeling dat de be manningen voor de eerstvolgende zes door de Ver. Staten aan Nederland toegewezen en ^or de Kon. Marine bestemde Lock heed „Harpoon" patrouillevliegtuigen om streeks 15 October ln Amerika zullen aan komen. Hr Ms mijnenveger „Ternate". op thuisreis uit Nederlands Nieuw-Gulnea. zal Dinsdag 18 September a.s. morgens te 9 20 uur, de haven van Nlcuwediep binnen lopen en voor 10 uur afmeren. Het 2-Jarlg tweelingzoontje van de familie De Koning uit Brulnlsse viel ln een onbewaakt ogenblik ln een regenbak Hoewel het ventje er weer spoedig uitge haald was en de dokter snel ter plaatse was. mocht het niet meer gelukken dc levensgeesten op te wekken. Te rekenen van 1 November 1950 is de hoofdingenieur der P.T.T. Ir A. J. Molllnger te 's-Gravenhage (Rijksautomo- bielcentrale) belast met de functie van directeur van genoemde dienst. Hr Ms mijnenveger „Ceram" die ge ruime tijd ln de West zal verblijven, ver trekt Maandag a.s. uit de haven van Nlcuwediep. Bij zyn vertrek naar Amerika is de Amerikaanse ambassaderaad S. E O'donog- huc benoemd tot Commandeur ln de Orde van Oranje Nassau. De onderschei dingstekenen werden hem gistermorgen aan boord van de „Nieuw Amsterdam' door Jhr Reuchlin van het Departement van Buitenlandse Zaken uitgereikt. Ingediend ls een wetsontwerp tot verruiming vestigingseis en uitbreiding tot bepaalde Indonesische staatsburgers van de garantlcwet burgerlijk overheidsperso neel* Indonesië. Gisteron is in de Stadsschouwburg Junushoff te Wageningen de officiële her denkingsbijeenkomst gehouden in verband met het 75-Jarlg Jubileum van het Rljks- landbouwonderwljs. Er waren tal van hoge nutorltelten aanwezig, o.m. minister president dr Drees. Mr M. de Niet, burge meester van Wageningen. voorzitter van het jubileum-comité, sprak het openings woord. waarna vele anderen het woord voerden. Het nieuwe carillon voor de Vlissingse St. Jacobstoren ls thans ter plaatse aan gekomen Zaterdag 3 November, de bevrij dingsdag der stad, zullen de klokken voor het eerst hun klanken over de stad strooien. Enkele beiaardiers, o w. de Belg Staf Nees, zullen het carillon dan bespelen. Op 25 September zullen te Parijs handelsbesprekingen worden gehouden tussen Nederland en Frankrijk voor het nieuw te sluiten handelsaccoord. De dele gatie zal staan onder leiding van de heer J. V. M. Toulon van der Koog. Uit hoofde van de technische bij stand. die de West-Europese landen als onderdeel van de Marshallhulp ontvangen, Is een groep technici, samengesteld uit ver tegenwoordigers van de verschillende lan den. die aangesloten zijn bij de organisatie voor Europese economische samenwerking te Parijs, naar de Ver. Staten vertrokken, teneinde het „World Metallurgical Con gress", dat van 1319 October te Detroit wordt gehouden, bij te wonen. Het door de Sociaal-Economische Raad vastgestelde advies Inzake de invoe ring van het wachtgeld- en werkloosheids verzekering is thans aan de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken cn Volksgezondheid ter hand gesteld. Naar de Haag6e politie gisteravond mededeelde heeft de 30-Jarlge medische student Goodman uit Blackpool (Eng.) de flets, die hy van een kennis leende, aan een hotelhouder ln Zundcrt verkocht. Daarna ls hij vermoedelijk naar Antwerpen gegaan om van daar via Ostende naar Engeland terug te keren. De minister van O., K. en W.. heeft de Tweede Kamer doen toekomen de door hem toegezegde, zeer uitvoerige nota in zake experimenten, cic thans ln scholen van onderscheiden aard gaande zijn. BUITENLAND De Amerikaanse Senaat heeft dc be noeming van Robert Lovett tot minister van defensie, als opvolger van de afgetre den generaal Marshall, bevestigd. Ook de organisatie der Amerikaanse boeren heeft zich uitgesproken vóór ophef fing der beperkingen op de zulvelinvoer Volgens de republikein Donald Jack son. lid van de commissie Inzake anti- Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden, hebben de Hollywoodse communisten ln de oorlog en kort daarna acht tot tien millloen dollar gestort in de kas van de communistische partij en com- munlstlsch-georlënteerde organisaties. De 139 nog bestaande aantekenboe ken. die Beethoven gebruikte bij gesprek ken met vrienden, toen hy ln de laatste Jaren van zyn leven doof was. zyn uit de Pruisische staatsbibliotheek verdwenen, al dus Carleton Smith, directeur van de Amerikaanse „National Arts Foundation'' te New York. De bibliotheek ligt ln Oost- Berlljn. Men gelooft, dat de boeken ergens ln West-Dultsland zyn. zy verdwenen ln Mei J.L toen de directeur van de muziek afdeling der bibliotheek ook verdween. De culturele invloed, welke 'jitgaat van K. en O., is dan ook nauwelijks te schatten! Dat is reeds door al het voor gaande werk ruimschoots bewezen. En nu zal men weer voortgaan met het geven van concerten, toneel- en filmvoorstellingen, cursussen, lezingen en excursies onder 't motto: ,het beste is nauwelijks goed genoeg!" Voor zover op dit op zichzelf reeds hoge niveau nog van hoogtepunten ge sproken kan worden, willen wij op enige van die hoogtepunten extra de aan dacht vestigen. Woorden, zinnen gedachten, die eigenlijk helemaal geen pretentie hebben, blijven op een gegeven moment en op onnaspeurlijke wij ze tóch in ons geheugen vasthaken. U kunt van te voren nooit zeggen, welk woord, welke gedachte uit een gelezen roman of uit een beluister de toespraak U bij blijven zal. Ook niet waarom het één U wel bij blijft en het ander niet. Zo heeft dan één zin uit het detectivever haal. dat ik mijzelf gisteravond als slaapmuts toediende (het ls Je al zo vaak aangeraden en je moet het dan eindelijk maar eens pro beren) één zin uit dat verhaal heeft de nacht overleefd en haakt nu nog in mijn brein. Waarom? Ik weet het niet. 't komt zeker door mijn „beroep", want in dat zinnetje komt het woord „geloof" voor! Goed, het zij zo. Twee vrienden (breed gebouwd Amerikaans) voeren hun gesprek, waaruit dan ten slotte dit zinnetje tot ons overwaait: „Ik denk (zegt de een), dat je me niet als een erg gelovig mens beschouwt. Ik weet nu zo langzamerhand wel, dat de mensen rare fouten maken, door dat ze te veel geloven, maar ze hebben een vervloekt suf en stompzinnig leven als ze te weinig geloven". Wij zyn vandaag niet in die wakkere stemming, waaruit felle „stukjes" geboren worden. Want terwyl wij deze regels moeizaam schrijven (die krant móet ten slot te verschynen!), klotst het Friese meer op die zo onbeschrijfelijke manier tegen 't scheepsboord aan en als we een schuchtere blik om hoog zenden, zijn daar de wolken, die voorbij gaan, altijd wisselend voorbij gaan als dit leven zelf. En opeens weten we waarom dit woord over het ..geloof" in ons ge resoneerd heeft. Hier, dicht bij de bronnen van het leven, waar wij. de lieve dag lang, alleen zijn met water, wind en riet. hier hebben wij ons juist in onze vrijheid! voluit afhankelijk gevoeld. Daar komt dan by'v. op 6 October het optreden van het Nationaal Dans theater van Yoego-Slavië. een dei' gro te successen van het Festival of Bri tain. 50 danseressen en dansers, zange ressen en zangers zullen in nationale klederdrachten met een origineel Yoego-Slavisch orkest hun folkloristi sche kunst openbaren. Zy brengen dan sen met muziek en zang uit Montene gro. Bosnië, Macedonië. Dalmatië en Servië: het wordt een grootse show! In December treedt de kameropera „Camerata" op met als solisten Dora v. Doorn, Erna Spoorenberg, Otto Cou perus, Wiebe Draayer enz. In Februari staat het wereldberoemde ballet Jooss in de Leidse Schouwburg voor het voetlicht en ten besluite ko men vermoedelijk twee operavoorstel lingen van de Ned. Opera, indien ten minste met deze instelling bevredigende resultaten geboekt kunnen worden. Dat worden dus enige uitzonderlijke avonden, die men gevoegelyk tot de topklasse kan rekenen! In een volgend artikeltje zullen wij U het een en ander vertellen over de ge wone series concerten, toneelvoorstel lingen en él het andere, dat K. en O. voor ons in petto heeft, doch dat dit willen wy U alvast verklappen weer ruimschoots aan de behoeften en zelfs de zéér hoog gestelde verwachtingen der talloze bezoekers tegemoet zal ko men Dat K. en O. zelfs in deze tyden van dringend noodzakelijke bezuiniging volop in het centrum blyft staan van tallozen die reikhazend uitzien naar hetgeen het winterprogramma hun bieden zal, bewijst wel de hoge waarde van haar doelstellingen, die wij overigens genoegzaam bekend ach ten om daar nog dieper op in te gaan. INVASIE VAN PL.M. 575 KOEIEN, 100 VARKENS. 140 SCHAPEN, 45 GEITEN EN 75 PAARDEN. Leiden, centrum van Rijn-, Duin en Bollenstreek, wordt in dc komende week weer Vebo-stad. Een vredige in vasie van circa 1000 dieren, aange voerd uit verre omgeving en de trots van iedere Zuid-Hollandse boer, wordt op dc veemarkt venvacht. Was de tentoonstelling van 1950, wat de runderen betreft, nog beperkt tot T.B.C.-vrye stieren en T.B.C.-vry jong vee, nu zal zy ook T.B.C.-vrij fokvee bevatten. Leiden zal hiermede de primeur hebben van een volledige veetentoonstelling van absoluut T.B. C.-vry rundvee. Werd de tentoonstelling het vorig jaar gehouden op het terrein van het Open baar Slachthuis, voor dit jaar is het Vebo-bestuur wederom teruggekeerd tot zijn traditie de tentoonstelling te hou den op het veemarktterrein, met uit zondering van de afdeling zuivel, welke in het Waaggebouw zal worden ge houden. Het bestuur van de Vebo, dat ons by monde van zijn immer actieve voorzit ter, de heer J. W. Bonda, het een en ander over deze tentoonstelling vertel de. is ditmaal wel zeer ingenomen met de grote belangstelling, welke uit de kring van de fokkerij voor dit festijn ran viervoeters, dikbillen en krulstaar ten bestaat. Opmerkelijk is ook de ani mo, welke bestaat voor de afdeling zui vel. Niet minder dan 100 inzendingen Goudse resp. Leidse kaas en dan uit sluitend boerenkaas zullen straks de roem van dit kwaliteitsproduct hoog houden. Teneinde de boerenkaas, welke hoge eigenschappen van smaak en vet gehalte bevat, dichter bij het publiek te brengen, zal men in het Waaggebouw tevens de bereiding van zuivelproducten met de meest moderne hulpmiddelen kunnen bezichtigen. Bovendien zal hier de Voedingsraad demonstraties geven van de vervaardiging van kaasgerech ten, welke ook geserveerd zullen worden. VAN DONDERDAG T.M. ZATERDAG. De tentoonstelling, welke a.s. Donder dag om 12 uur door de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, in Schut tershof zal worden geopend, zal tot en met Zaterdag duren. De eerste dag is geheel gereserveerd voor het fokvee (koeien, varkens, schapen en geiten); de Vrydag voor de paarden en het slachtvee, terwijl de kaastentoonstelling behalve deze dagen ook Zaterdag zal voortduren (van 10—18 en van 20—22 uur). Ook dit jaar zijn de blaarkoppen (294 waaronder 70 stieren) in de meerder heid. Natuurlijk ontbreekt op dit Vebo- appèl niet de kampioensstier Gustaaf van de K.I. Vereniging Vlta Nova. Voor de afdeling zwartbontvee zyn 133 in schrijvingen binnengekomen. Met de pl.m. 70 dieren, welke mede zullen wor den aangevoerd om collecties te vormen, maakt dit het aantal van circa 560 runderen vol. Daarnaast zal men op de eerste dag ruim 100 varkens, 140 scha pen en 45 geiten op het veemarktterrein aantreffen. De Vrijdag brengt pl.m. 75 paarden, w.o. 2 hengsten en 25 dikbillen (slacht vee) op de tentoonstelling. Naar ons van bestuurszyde werd verzekerd heeft de Zuid Hollandse boer zich reeds lange tyd op de tentoonstelling, welke ook in het land een goede klank heeft, voor bereid, zodat men mag verwachten, dat slechts kwaliteitsvee wordt aangevoerd. Bshalve 2 medailles van het ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoor ziening en een medaille van de Commis saris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, zyn ook talryke be kers en geldpryzen beschikbaar gesteld. Teneinde de practische kennis aan de theoretische te paren zal ook nu weer een vee-beoordelingswedstryd dit maal uitsluitend in de afdeling blaar koppen worden gehouden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De nieuwe Verkeerswet: Op gewone wegen heeft het recht- doorgaand verkeer voorrang boven het afbuigend verkeer. Rechtdoor gaat voor! VEILIG VERKEER Maar juist die ongewisheid op deze eindeloze wateren zal de i wind te hard worden, i.al die don- derbui om het meer heen trekken? i juist dat element van verras- sing geeft aan zulk leven gloed en kleur en relief. En: zonder een beetje vertrouwen zouden we het stormachtig avontuur van vandaag niet begonnen zyn. Zonder dat natuuriyke vertrouwen zouden we ook veel gemist hebben. „Een suf en stompzinnig leven" wordt het zonder vertrouwen en geloof, zei die schrijver van het detective verhaal. Het is nodig dit te besef fen, veel vaker dan wij doen. Ook cn vooral op hoger plan. Evenals (zo las ik eens) de graankorrel, die aan de dode Egyptische pharaoh in zyn graf wordt meegegeven, na duizend Jaar nog haar kiemkracht blijkt te hebben behouden, zo ver laten Hoop en Vertrouwen deze mensheid nimmer. Zó geplaagd, ge wond, geschonden kan die mens niet worden, of altyd blijft er op 's hartengrond iets leven, dat zich aan alle ellende wil ontworstelen tot een beter leven, tot een beter uitzicht. Dat is de kracht, die my doet geloven, dat deze wereld om mij heen niet is een knekelhuis van zielloze en doelloze krachten, maar een „woonstede" van de levende God, die zyn zon over deze we reld blijft doen opgaan. Die we reld is niet veel zaaks, maar God heeft 't goed gevonden voor onze ziel om hier te leven, te werken en te zwoegen enom daar in en daardoor te leren geloven en vertrouwen. Het is nodig om te bedenken, dat het werk, het huwelyk en alles wat het leven belangryk maakt, zonder geloof, zonder vertrouwen al hun belang en betekenis verlie zen. Dit alles ls niet korter te zeggen dan Albert Verwey gedaan heeft met de woorden: „Aanvaard uw taak, volvoer haar stil, Heb lief en hoop en wees bereid!" A j. SNAAYER. Emigranten krijgen voorlichting KENNIS VAN DE ENGELSE TAAL EN LAND- EN VOLKENKUNDE ONONTBEERLIJK. Het gemis van kennis van de En gelse taal en het ontbreken van enig inzicht in de verhoudingen van land en volk, doet menig emigrant in z(jn tweede vaderland „met de mond vol tanden staan". Ongetwijfeld is niets onbehaaglijker dan dat men zich op het moment, dat men vaste voet aan wal zet, voelt al« „een kat in een vreemd pakhuis". Om hieraan enigermate tegemoet te komen heeft de Stichting „Practische Emigrantenvoorbereiding" in samen werking met het Internationaal Tech nisch Studiecentrum reeds het vorig jaar het initiatief genomen om in tal van plaatsen van ons land voorberei dingscursussen te houden. Momenteel profiteren hier reeds plm. 1700 as. emi granten van. Teneinde ook voor de toekomstige Leidse emigranten in deze richting iets te doen, zooht de directrice van het Leidse Volkshuis mej. M. Ruth, contact met deze stichting, welk contact er toe heeft 'geleid, dat a.s. Maandag in het Volkshuis een voorlichtingsavond wordt gehouden, waarna by voldoende deel name, ook hier ter stede dergelijke voorbereidingscursussen zullen worden belegd. De heer O. ten Kortenaar, die, ver bonden aan bovengenoemde Stichting, ons het een en ander vertelde over de indeling en oefenstof der cursussen, wees er ons op, dat een volledige cur sus 36 weken in beslag neemt. De eerste 12 lessen (1 maal per week) worden be steed om de cursist de eerste grondbe ginselen van de Engelse taal bij te brengen. In afwyklng met de tot dus verre gevolgde methode krygt de cur sist hier practisch Engels in woord en beeld; voorbeelden verduideiyken het woord dat zowel in het Engels als ln het Nederlands wordt afgedrukt. Bo vendien wordt de uitspraak aangege ven. Uiteraard wordt eveneens aan dacht besteed aan werkwoorden en voorzetsels. Door deze methode te vol gen beschikt men over pijn. 12 weken over een Engelse woordenschat van on geveer 1000 woorden. De volgende periode van 12 weken wordt geheel besteed aan het vergaren van kennis omtrent land en volk van het land zyner keuze. Voor wat dit laat ste betreft heeft de Stichting zich voor alsnog geworpen op Australië, Nieuw Zeeland. Canada en Zuid-Amerlka, lan den, welke momenteel het meest ln trek zyn. Tenslotte ontvangt men in de der de periode onderricht in uitsluitend technische vakken. Hier staan 10 in dustriële en 7 agrarische beroepsgroe pen ter keuze open. Bovendien is er nog een afzonderiyke groep, welke is inge last voor de vrouweiyke emigranten, zy krijgen o.a. voorlichting t.o.v. de wasdag, het winkelen ln de vreemde, de viering van feestdagen etc. De toekom stige manneiyke emigranten ontvangen o.m. les in Engelse maten en gewichten. De lessen worden afgewisseld met film vertoningen en het beantwoorden van voor de a.s. emigrant belangryke pro blemen, zoals hulsvesting, sportbeoefe ning, sociale verzorging. Als rayonoe- stuurder voor de Stichting treedt voor het district Leiden op de heer Y. Tijm* stra, hoofd van de Chr. school aan de Hoge Morsweg. Naast hem zyn enkeie docenten aan de Stichting verbonden. A. A. DE GROOT+ In de ouderdom van 85 Jaar is heden ochtend een bekend stadgenoot over leden, de heer A. A. de Groot, tot ïsw' eigenaar van de Boekhandel Gebrs, van den Hoek aan de Breestraat en de oud ste uitgever dezer stede. De heer De Groot, die zUn oplei ding ontving by Martinus Nyhoii w 's-Gravenhage, nam omstreeks «j eeuwwisseling de boekhandel van 0 Gebrs. Van den Hoek over. Tot aan het Jaar 1937 heeft hy zyn krachten en grote literaire kennis aan de ont wikkeling van deze reeds in_ gerichte boekhandel gegeven. de boekhandel in dat jaar werd over genomen door de firma Burger>08 en Niermans, heeft de heer De Grew tot aan zyn dood. zy 't op bescheiden wyze, de uitgevery voortgezet. De teraardebestelling var het s'0' fel ijk overschot zal as. Woensdag middag om 3 uur geschieden op begraafplaats „Rhynhof".

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2