Productiviteit moet met 10% extra omhoog Grote Drie" zijn het eens Concurrentie noodzakelijkiveer beloning naar prestatie Praeses Kortenhorst: „Wij zijn geen sufferds!" WEERBERICHT Tsjechoslo waakse vluchten boven West-Duitsland verboden Inzake een „vredescontract" met Duitsland JOste Jaargang VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 00 No. 27406 LEIDSCH Directeur: J. W.^ Henny Hoofdredactie:' B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; 10.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Minister Albregts tot industrie: Kamerleden incasseerden veel stekeligheden Prof. dr A. EL M. Albregts, minister tonder portefeuille heeft gisteravond tijdens een diner te Hilversum, dat werd aangeboden door de kring van Amsterdamse industriëlen en de Am sterdamse Indsutrie vereniging ter gelegenheid van het bezoek van leden nn de Eerste en Tweede Kamer aan Nederlandse industrieën, een rede ge houden. De ervaringen opgedaan in de achter es liggende decennia getuigen van de e?rechté wil tot samenwerking, welke bij raSsvertegenwoordigIng. regering en bririjfsleven bestaat, aldus spr. De bevordering van een welvaartsge- Eeenschap is niet een taak van de over- hid alleen, doch veeleer voor zover het economsiche welvaart betreft, een task van ondernemers en werknemers. Voor bepaalde delen hiervan is een pu- tiekrechtelijk verband van onschatbare tdekenis, daar dit er toe zal bijdragen, ést de staatsoverheld niet langer ?e- étongen zal zijn taken op zich te ne- kd die op zichzelf doelmatiger door fcdrijfs-organen zouden kunnen worden Terricht. Spreker keerde zich tegen de nog steeds geuite veronderstelling, dat de bedrijfsorganisaties, staatsorganen of verlengstukken van de centrale over heid zouden zijn. Dit is zeer zeker niet de bedoeling. De overheid heeft voor de uitvoering van haar taak de be schikking over het ambtelijk apparaat. De publiekrechtelijke .bedrijfsorganen pillen organisaties ziin, waarin de in vloed van de overheid tot een nood- xakelijk minumum is beperkt. De regering heeft bij de onderde len van het beleid die verband houden met de economische welvaart, vooral tot taak het particulier initiatief te stimuleren en zo nodig te coördineren. Zij grijpt regelend in daar waar dit nodig is en daar waar dit op haar weg ligt. Ook in deze gevallen kan zij het advies van belanghebbenden niet ont beren. In de praktijk gebeurt dit ook In grote mate. De ontwikkeling van de laatste tijd teeft een aanpassingsproces in de Ne derlandse volkshuishouding noodzakelijk femaakt, dat op korte termijn bezien, lelden tot een vermindering der tatedlngen. Van de regering, werkge vers en werknemers mag worden geëist, ht alle aandacht wordt geschonken aan de opvoering van de productie en de «oort-, omdat deze factoren op langere 'ennijn bepalend zullen zijn voor het *dvaartsniveau. Het beoogde doel kan enerzijds wor den bereikt door een verdergaande uit breiding van het productie potentieel. De hiervoor benodigde investeringen moeten evenwel groot gezien gefinancierd worden uit het verschil tussen productie en consumptie. Dit maakt het noodzakelijk, dat thans de tweede mogelijkheid van een produc tie-uitbreiding n.l. de verhoging van de productiviteit, zo volledig mogelijk wordt benut. S'a mij toe dat ik een opname Wak. Die lui van de inbraakverze- ming zijn zo ongelovig Toenemende wind Bilt verwacht tot morgenavond: „to de avond en nacht weinig bewol- met zwakke tot matige wind tus- Zuid-West en Zuid. Morgen over ig toenemende bewolking met later j-as op enige regen en geleidelijk aan gerende Zuidelijke wind. Weinig IE-"andering in temperatuur. Opgemaakt te 10 uur). 15 SEPTEMBER. 2on op: 6.12 uur; onder: 18.58 uur. Maan op: 18.49 uur; onder: 5.57 uur. hoogwater te Katwijk te 2.54 en 15.20 u. t nummer bestaat uit tien pagina's Naar de mening van de minister dient de oplossing van het vraagstuk van de productiviteitsverhoging met name in een tijd van kapitaalschaarste in de eerste plaats gezocht te worden in een verbetering, van de organisatie op het gehele terrein van de productie, zomede in een verhoging van de arbeidspresta ties. Wat betreft de externe organisatie is de minister van oordeel, dat de specia lisatie nog voor belangrijke verbetering vatbaar is. Om dit te bereiken is ver dere toepassing door de ondernemers van standaardisatie en normalisatie een dringende eis Een misschien nog belangrijker aan- grijpingsount voor het overheidsbeleid ligt in de bevordering van een gezonde concurrentie. Voor de bevordering van de produc tiviteit is het beleid inzake lonen en andere arbeidsvoorwaarden eveneens van grote betekenis. In regelmatig overleg: tussen overheid en bedrijfsle ven is het streven er op gericht de elementen, die de productiviteit ten goede komen, te versterken. Onder deze elementen neemt de bevordering van prestatiebeloning een belangrijke plaats. In de huidige omstandighe den acht spreker dit doel in bevredi gende mate bereikbaar, zonder de po litiek van loonsbeheersing thans prijs te geven. Ondanks een gemiddelde jaarlijkse toeneming van de productiviteit van ca 4Y* kampt Nederland met een betalingsbalanstekort van iets minder dan een milliard gulden, een bedrag, dat ongeveer 5% van het nationale in komen uitmaakt. Het Centraal Plan bureau heeft berekend, dat voor de overbrugging hiervan een extra pro ductietoename van 10% noodzakelijk is. Bjj een min of meer volledige ar- beidsbezetting. zoals wij die thans ken nen, is een verhoging van de produc tie vrijwel identiek met een verhoging van de productiviteit. Dit houdt in dat het streven gericht dient te zijn op een extra productivi- tcitstoeneming van 109c. welke In een periode van een tweetal jaren zou be horen te worden bereikt. Op deze wij ze zou Nederland gelijke tred houden met de voorgenomen productie uit breidingsplannen van andere OEES- landen. Het Nederlandse bedrijfsleven is voor een zware maar niet onoverkomelijke taak gesteld. In de vervulling er van zal aan de ondernemers een essntiële functie toevallen. In bepaalde opzichten eist dit een samengaan als bedrijf sge- noten, een openstaan,meer dan voor heen. voorelkaar. De minister eindigde met het uitspre ken van de wens. dat de^e ontmoeting tussen leden der Staten-Generaal en het bedrijfsleven onder Gods zegen er toe- zal bijdragen, dat overeenstemming wordt bereikt betreffende de vele vraagstukken, waarvoor wij ons als volk zien gesteld. Na afloop van de excursie der Kamer leden zo meldt onze parlementaire re dacteur. hield de heer Ringers, voorzit ter van het Bedrijfschap, een pleidooi voor de verlenging van de bedrijfschap pen en deed in dit verband een drin gend beroep op de Staten Generaal op grond van zijn mening, dat de invoe ring der P.B.O. een gevaar zal blijken voor de welvaart van Nederland. Voor onze industrie, zo verklaarde hij, is er geen behoefte aan de B.P.O. Ook betuigde hij dat de nieuwe weel debelasting onze export en daarmee het herstel van onze betalingsbalans zal belemmeren. De wetten, zei de heer Ringers, moeten geen belemmering vor men voor het particuliere initiatief, een opmerking, die door vele der aan wezige Kamerleden meesmuilend werd aangehoord. Mevrouw ForbanierDe Wit hield een uitstekende improvisatie, waarin zij hul de bracht aan de ondernemingszin van het particulier initiatief en speciaal aan het oude familiebedrijf, waarin zowel Gistermiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard te Wageningen een bevrij dingsmonument onthuld voor hotel ..De Wereld", waar in Mei 1945 de officiële capitulatie van de Duitse troepen in Nederland werd gete kend. Deze plechtigheid, welke in tegen woordigheid van vertegenwoordi gers van geallieerde ambassades en enige ministers geschiedde, is een onderdeel van het feestprogramma ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Landbouwhoge school te Wageningen. De foto toont een moment na de onthulling; op de voorgrond Bur gemeester Mr M. de Niet Cz.; Z.K.H. Prins Bernhard; op de ach tergrond Prof. Dr H. j. C. Tendeloo. Air-France staakt dienst op Praag De geallieerde hoge commissaris in Duitsland heeft alle vluchten van Tsjechoslowaakse vliegtuigen boven West-Duitsland tot nader order ver boden. Een directe reden voor het verbod, dat Dinsdag jl. te middemaoht is inge gaan, is niet gegeven. De laatste maanden hebben Tsjechi sche vliegtuigen zeven geregelde weke lijkse diensten van West-Duitsland on derhouden, waarvan drie op Parijs, twee op Brussel, en twee op Amster dam. Verleden jaar November verbood de Amerikaanse hoge commissie geregelde diensten van Tsjechoslowaakse lijn- vlieguiigen tussen Praag en Rome en tussen Praag en Zuerich via de Ameri kaanse zone. Als reden voor de maat regel werd genoemd, dat Tsjechische vliegtuigen speciale vluchten boven de Amerikaanse zone maakten waarvoor geen toestemming was verleend. De Amerikaanse autoriteiten beperkten te zelfdertijd het aantal toegestane Tsje chische vluchten op andere routes. De „Air France" heeft gisteravond haar dienst op Praag, op aanraden van de regering, gestaakt. Volgens een nadere mededeling zijn de vluchten met ingang van Dinsdag jJ. „tot nader order" onderbroken. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de regering de maat schappij tot deze maatregel had gead viseerd om mogelijke repressailles te vermijden als gevolg van het verbod van de geallieerde hoge commissie aan gaande Tsjechoslowaakse vluchten bo ven West-Duitsland. Hij zeide verder, dat het initiatief tot het uitvaardigen van dit verbod van de Franse autori teiten was uitgegaan na „de arrestaties van Fransen in Praag en de onregel matige actie tegen hen van de zijde der Tsjechische autoriteiten.'' Dit Franse besluit was door de an dere geallieerden regeringen aanvaard en door de geallieerde hoge commissie in Duitsland bevestigd. DE TSJECHOSLOWAAKSE TREIN 77 reizigers van de Tsjechoslowaakse trein die naar Duitsland is gereden, hebben niet om het asylrecht in Duits land verzocht en zijn thans op de te rugweg naar Tsjechoslowakije. De overige 31 inzittenden zullen in West- Duitsland blijven. van de zijde der directie als van de werknemers liefde heerst voor de zaak. En tegenover de grieven van de werk gevers kon zij het toch niet laten, de arbeidsvrede in Nederland te prijzen, die uniek is in de wereld. Na afloop van de verschillende excur sies verzamelden de Kamerleden zich met een honderdtal Amsterdamse in dustriëlen aan een diner in het Palace- hotel te Hilversum. Tafelpraeses Lr Duyvis moest aan vele sprekers het woord verlenen, te begin nen met mr Kortenhorst, die namens de Kamerleden zijn collega-voorzitter van de Eerste Kamer, mr Jonkman, felici teerde met zijn 60ste verjaardag. Als herinnering bood hij hem een boekwerk over Amsterdam aan. Na de hierboven gepubliceerde tafel rede van minister Albragts werd namens de werkgevers het woord gevoerd door de heren L. A. J. M. van Heyst. voor zitter van het Katholiek Verbond van werkgevers Vakverenigingen-en mr F. H. A. de Graaft, voorzitter van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond. Na mens de parlementariërs door mr. Kor tenhorst, die een zowel zeer knappe als geestige en spitse improvisatie afstak en er op wees, dat vrijheid, vertrouwen en verantwoordelijkheid het parlementaire werk kenmerken en daarvoor begrip vroeg van de werkgevers, die in de afge lopen dagen een bijna ononderbroken snelvuur van klachten en grieven heb ben geopend op hun slachtoffers-parle mentsleden. Hij zeide, dat te kunnen begrijpen en le waarderen, maar riposteerde vrij scherp: „men moet ons niet aanko men met stekeligheden zoals wel ge beurd is. Wij wensen niet beschouwd te worden als sufferds", riep hij met klem uit. Kom met uw wensen en grieven bij onze handelspolitieke commissie, vaardig industriëlen af naar de Ka mer, want die ontbreken er, kom met ons praten, kom ook eens bij ons kijken en leren Ir Duyvis hief met een geestig ook niet van stekeligheidjes ontbloot! slotwoord laat in de avond de ta fel op. H.M. Koningin Juliana heeft gister- middag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de herdenkingsbijeen- komst ter gelegenheid van het 50- jarig besiaan van de Centrale Bond voor Inwendige Zending en Chris telijk Maatschappelijk Werk bijge woond. H.M. de Koningin tijdens de bijeen komst. ff De ministers van buitenlandse zaken der drie grote Westelijke mogend heden hebben gisteravond definitieve overeenstemming bereikt over de bepalin gen van een „vredescontract", dat beoogt West-Duitsland op te nemen in het defensiestclsel van de Westelijke wereld. De Amerikaanse, Britse en Franse hoge commissarissen in Duitsland zul len de instructie krijgen met de West duitse regering te onderhandelen over een regeling, die voorziet in: L Vrijwel algehecle onafhankelijkheid van de Westduitse regering in de buitenlandse politiek en binnenlandse aangelegenheden. 2. Afschaffing van dc huidige hoge commissie der drie Westelijke mogend heden en vervanging door ambassadeurs. 3. Wijziging van de status der bezettingstroepen in defensiestrijdkrachten. Vandaag zal een officieel communi qué worden uitgegeven, waarin de maat regelen bekend gemaakt zullen worden, die de ministers hebben genomen met betrekking tot Duitsland en andere be langrijke problemen. Functionarissen noemden het „vredes contract" liberaal, maar zeiden dat de Westelijke grote mogenheden enige be voegdheden wensen te behouden. Hier onder bevindt zich het recht om zich in Duitse aangelegenheden te mengen, „indien het communisme de Westduitse republiek dreigt omver te werpen, hetzij door een binenlandse coup, hetzij door agressie van buiten af". De functionarissen meldden vervol gens nog, dat de ministers op hun bij eenkomst van Donderdag ook nog spra ken over: 1) mogelijke regelingen om een vredes verdrag met Oostenrijk te bespoe digen; 2) Italië's verzoek om drastische wijzi gingen in het met dit land in 1947 gesloten vredesverdrag, waardoor de weg voor uitgebreidere herbewape ning wordt geopend; 3) de Amerikaanse onderhandelingen met Spanje, die tot doel hebben mi litaire bases voor de Westeuropese defensie te verkrijgen. Na de opening van de zitting gaf voorzitter Acheson direct het woord aan Schuman, die verklaarde, dat Frankrijk zich niet tegen bijdrage tot de Duitse verdediging verzet. Deze moest echter opgenomen worden ln het kader DE PERZISCHE OLIE. De Perzische Olieraad heeft twee Britse technici Green en Cunningham door Perzen vervangen. De Britse be drijfsleiding heeft tegen deze handel wijze van de Perzische olieraad gepro testeerd. Zij droeg twee andere Britse ingenieurs op hun werkzaamheden eveneens te staken. Een en ander is weinig geschikt om de Brits-Perzisohe verhouding te ver beteren, hetgeen tot uiting komt in een Britse maatregel om schepen die met schaarse goederen op weg waren naar Perzië, opdracht te geven elders te los sen. De Sjah blijkt het door Mossadeq verzonden ultimatum te hebben goed gekeurd. De oppositie tegen de premier neemt steeds grotere afmetingen aan. van een Europees leger, dat wil zeggen onder internationaal toezicht staan. Acheson noemde het Franse plan de beste oplossing voor de Duitse verdedi gingsbij drage en voor talrijke andere vraagstukken in Europa. De Ameri kaanse regering steunt zonder voorbe houd en zonder bedenkingen de door Schuman naar voren gebrachte denk beelden, aldus Acheson. Morrison erken de de betekenis van het Franse plan, doch verklaarde, dat Engeland, alvorens definitief zijn standpunt te beamen, de verzekering moest verkrijgen, dat bet zijn plaats zal behouden, waarop het als bezettingsmacht en lid van de generale- staftroep recht heeft. Engeland wil vooral niet, dat de herbewapening van Duitsland voorrang zou krijgen op de bewapening der Europese geallieerden. Inflatie even gevaarlijk als luchtaanval WORDEN GRIEKENLAND EN TURKIJE LID VAN HET ATLANTISCH PACT 1 De Canadese minister van buiten landse zaken, Pearson, heeft op een persconferentie verklaard, dat het ver band tussen bewapening en economie der vrije staten een van de hoofdpun ten van bespreking zal vormen op een bijeenkomst van de Atlantische raad, v/elke morgen te Ottawa begint. „De zeer wezenlijke overtuiging heeft post gevat, dat inflatie voor de Westerse mogendheden even gevaar lijk is als vijandelijke luchtaanval len", zeide hij. Pearson zeide verder, dat veel aan dacht zal worden geschonken aan de economische samenwerking op lange termijn tussen de Statenleden van het Noordatlantisch verdrag. Hij was van mening dat het enige feit. dat uit de besprekingen te Ottawa zal voort vloeien, het toelaten van Griekenland en Turkije als lid-staten van het At lantische pact zal zijn. BELGIË IN DE E.B.U. Na de Belgische kabinetsraad van Donderdagochtend hebben de ministers Coppe en Maurice gisteravond met eer ste minister Pholien een onderhoud ge had over de technische oplossing van de vraagstukken, die de positie van België in de Europese Betalingsunie naar voren doet komen. De eerste voor zitter van de Raad van State. Suetens, werd geraadpleegd, alsmede verschei- denen ambtenaren. De ministers heb ben bovendien overleg gepleegd met da heer De Voghel, directeur van de Na tionale Bank. Na deze bijeenkomst werd vernomen, dat de regering verschillende maatrege len bestudeert ter heroriëntering van de buitenlandse handel, ln de zin van een verhoging van de uitvoer naar de dollarzone. De regering tracht boven dien deze maatregelen te doen samen vallen met een investeringspolitiek in België. Mr j. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, die deel uitmaakt van het gezelschap parlementsleden, dat een bezoek brengt aan de Nederlandse industrieën, vierde gis teren zijn zestigste verjaardag. Mr L. O. Kortenhorst. voorzitter van de Tweede Kamer, die eveneens tot het gezelschap behoort, felici teert de jarige (rechts) alvorens men zich aan boord begeeft van een rondvaartboot te Amsterdam,

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1