Na een periode van afbraak begint men nu aan de opbouw Beeldhouwers ernstig ontstemd op minister 0. K. en W. KIESPIJN? Millioenenplan ivordt verwezenlijkt Winter 1953 draaien Sted. Lichtfabrieken op volle toeren Met een enkel woord RECHTZAKEN WOENSDAG 12 SEPTEMBER Advies Centrale Commissie genegeerd. Nadat enkele maanden geleden Ne derlandse auteurs van hun afkeuring lieten blijken, toen staatssecretaris mr J. M. C. Th. Cals in strijd met het advies van de jury aan de schrijver Simon van 't Revc een reis-subsidie onthield, levert thans de Nederlandse Kring van beeldhouwers ernstige, openlijke critiek op een beslissing van de minister van O. K. en W., die twee ontwerpen voor monumenten heeft goedgekeurd, hoewel deze beide ont werpen door de Centrale Commissie voor oorlogs- en vrede-gedcnktckcnen waren afgekeurd. Het eerste ontwerp is vervaardigd door de beeldhouwer P Roovers voor een monument, dat geplaatst zal worden in Den Bosch, het tweede ontwerp is van de hand van de beeldhouwer Maris, bestemd voor Nijmegen. Simon van 't Reve werd dus naar de mening van de letterkundigen een wel verdiende prijs onthouden, de beide beeldhouwers hebben naar de mening van de kring een niet-verdiende op dracht ontvangen. In het eerste geval adviseerde de door de minister be noemde jury de prijs aan van 't Reve toe te kennen, in het tweede geval ad viseerde de centrale commissie de ont werpen van de beide beeldhouwers af te keuren. In beide gevallen werden de adviezen echter genegeerd. De ontstemming van de Kring komt tot uiting in een open brief aan. de mi- Tsjechoslowaakse machinist met trein en al over de grens EEN VIERDE DEEL DER PASSAGIERS WIL NIET TERUG. Een Tsjechoslowaakse machinist is gisteren met trein en al naar Beieren uitgeweken. Spoorwegbeambten te Selb (Beieren) verklaarden, dat de machinist alle ver bindingen van de noodrem in 'net trein stel onklaar had gemaakt en met een snelheid van ongeveer negentig kilome ter langs de contrólepost aan de grens was gereden. Er waren 100 passagiers in de trein benevens het gezin van de machinist. De trein was afkomstig uit Praag. De trein bestond uit drie passa giersrijtuigen en een goederenwagen. Volgens het West-Duitse persbureau D.P.A. is de machinist ploegbaas ge weest te Asch, een dorpje in Tsjecho- Slowakije aan de Duitse grens. Ry werd in 1946 ontslagen wegens ztfn pro- Duitse gezindheid. Nader wordt gemeld, dat zich 102 per sonen in de trein bevonden. 25 perso nen, onder wie het personeel van de trein en zijn gezmsleden, hebben de Amerikaanse bezettingsautoriteiten ver zocht als politieke uitgewekenen in West-Duitsland te mogen blijven: 77 anderen, onder wie de (communisti sche) treinwachter, hebben de wens te kennen gegeven naar Tsjecho-Slowaklje terug te keren. Het blijkt nu dat zich twee bestuur ders in de locomotief bevonden, toen deze haar ongebruikelijke traject begon te volgen. Een van hen sprong aan de grens van de locomotief om de versper ring, die zich hier dwars over de rails bevond, uit de weg te ruimen. Boskoops commissionnair krijgt 2 jaar met aftrek De Haagse Arrondissements-rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen een 60-jarige commissionnadr in effecten, G. van Niel uit Boskoop, tegen wie de Officier van Justitie 14 dagen geleden drie Jaar gevangenisstraf met aftrek had geëist. De rechtbank veroordeelde Van N. tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek, daar zij hem schuldig achtte aan de ten laste gelegde oplichting van zijn cliëntele voor een bedrag van f. 182.000. Schatkistpositie licht verbeterd In tegenstelling tot de vorige week, toen de verbetering van de deviezen- situatie zich kon voortzetten, is deze week een kleine reactie ingetreden. De cijfers tonen aan, dat de netto deviezen- positie, die vorige week tot f. 1032 mil- lioen was opgelopen (met inbegrip van goud en zilver) deze week met f10 mil- lioen is verminderd. Het nadelig saldo tussen vorderingen en verplichtingen is daarmede gestegen tot f. 172M. millioen. Daarentegen is er een lichte verbete ring gekomen in de positie van de sohatklst. Moest het Rijk vorige week gebruik maken van de crediet-facilitei- ten van de Nederlandsche Bank, waar mede het rechtstreeks door de bank in disconto genomen schatkistpapier op liep tot f.318 millioen, deze week kon deze post verminderen tot f.273 mil lioen. Het voorschot aan het Rijk is op nihil gehandhaafd en ook de door de bank gekochte wissels bleven op f. 238 millioen ongewijzigd. Het saldo van de schatkist bij onze centrale crediet-in- stelling wist met f.10 millioen tot f31% millioen te verbeteren. De conferentie der Grote Drie VOORBESPREKINGEN Zoals gemeld, zullen de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buiten landse zaken vandaag en morgen we reldvraagstukken behandelen, waarbij speciaal aandacht zal worden geschon ken aan de Duitse kwestie. Acheson en Morrison hebben Dinsdag voorbespre kingen gehouden. Zy wisselden van gedachten over: 1. De te volgen politiek indien de wa penstilstandsbesprekingen te Kaesong zouden mislukken en de strijd in Korea weer zou oplaaien. Ook sprajeen zij over de Brits-Amerikaanse houding in de Verenigde Naties aan te nemen in geval van een slagen der besprekingen. 2. Vraagstukken betreffende het Verre Oosten. 3. Economische problemen (o.a. het plan-Schuman en de handel met de Sov jet-Unie). 4.. Het Franse plan voor een verenigd Europees leger. Vandaag zal gesproken worden over: 1. Het verlenen van volledige souve- reiniteit aan West-Duitsland. waardoor een einde zou komen aan het thans nog door de Westerse verbondenen uitgeoe fende ..recht van de bezetter". 2. Het aandeel van West-Duitsland aan de verdediging van West-Europa De Franse minister. Schuman. had later op de dag een onderhoud met Acheson. nister van O. K. en W van 9 September j.l. ..Wij zijn geschokt en verontwaar digd", zo staat daarin te lezen, „omdat u door uw weigering de adviezen van de centrale commissie te aanvaarden ons vertrouwen in uw beleid in ernstige ma te hebt verzwakt". Nadat de schrijvers de door de minis ter destijds gesproken woorden. „De overheid moet zich wachten voor partij dige beslissingen" hebben aangehaald, concluderen zij, „dat thans twee monu menten zullen worden opgericht, waar bij door uw beleid de waardigheid der herdenking werd opgeofferd aan de persoonlijke belangen van comité en beeldhouwer". Dode en zwaargewonde bij Zwolle Gistermiddag is bij de IJsselbrug te Zwolle een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een personenwagen, komende uit de richting Amersfoort kwam bij de Zuidzijde van de brug in botsing met een uit tegenovergestelde richting ko mende zware truck met aanhangwagen. De chauffeur van deze vrachtwagen wilde links-af de weg naar Hattum In slaan. De personenauto reed in volle vaart tegen de reeds in de bocht zijnde aanhangwagen. De bestuurder, uit Rot terdam, werd zeer ernstig gewond. De naast hem zittende dame waarschijnlijk zijn vrouw, werd op slag gedood. De chauffeur van de vrachtwagen, die uit Hoogeveen kwam, bleef ongedeerd. WINKELSLUITINGSWET 20 SEPT. IN TWEEDE KAMER? De voorzitter van de Tweede Kamer heeft aan de leden medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat in de verga dering der Kamer van Donderdag 20 September as. bU de regeling van werk zaamheden zal worden besloten in die vergadering onmiddellijk een aanvang te maken met de beraadslaging over het wetsontwerp regeling van de winkel sluiting Winkelsluitingswet) (Ingez. Med.-adv.) Mijphardt's Kiespijopoeders. Doos 45 cf Dekkingspercentage in Augustus 74 Volgens voorlopige g evens van het C B.C bedroeg de waarde van de in voer in Augustus 1951 f 793 millioen (v.m. f 906 millioen), terwijl voor een waarde van f 587 millioen tv.m. f 574 millioen) werd uitgevoerd. Terwijl de invoer dus vergeleken met de vorige maand met f 113 millioen ver minderde, nam de uitvoer met f 13 mil lioen toe. Als gevolg hiervan steeg het dekkingspercentage van 63% in Juli tot 74% in Augustus. Ook vergeleken met de overeenkomstige maand van het vorige jaar geeft dit percentage een aanmer kelijke stijging te zien n.l. van 70 tot 74%. VLUGGER EN VEILIGER VLIEGEN BOVEN EUROPA. Op de jaarlijkse bijeenkomst van de Internationale vereniging voor luchtver voer (IATA) te Londen is Dinsdag een plan goedgekeurd voor een gecontro leerd netwerk van luchtwegen boven Europa. Het plan beoogt de burger- vliegtuigen een snelle en veilige vlucht te verschaffen. Slechts in enkele landen zijn gecontroleerde luchtwegen. Het nieuwe plan zal op de bijeenkomst van de internationale organisatie voor bur gerluchtvaart van de V.N, (ICAO), wel ke in Februari a.s. wordt gehouden, op regeringsniveau worden besproken. Een zegsman verklaarde, dat gecon troleerde luchtwegen vooral nodig zul len zijn wanneer algemeen gebruik wordt gemaakt van straalvliegtuigen. MAYER VRAAGT AMERIKAANSE HULP. Voor de strijd in Indo-China. René Mayer, de Franse minister van financiën, heeft in Washington ver klaard, dat Frankrijk om meer Ameri kaanse steun in 1952, voornamelijk voor de campagne tegen de communisten in Indo-China, zal verzoeken. Hij zeide, dat de herbewapening een van de. drie hoofdpunten was van het program voor 1952. VERGROTING VAN DE AMERIKAANSE STAALPRODUCTIE. Het hoofd van het bureau voor de fensie-mobilisatie. Charles E. Wilson, wees de productieraming der Ameri kaanse staalindustrie voor de komende winter van de hand en verlangde, dat er in het eerste kwartaal van 1952 min stens een millioen ton staal meer ge produceerd zou worden. Hij verlangde verder in het tweede kwartaal van het volgende jaar twee millioen ton staal extra en tevens, dat er meer schroot zou worden ingezameld om dat moge lijk te maken. Op een bijeenkomst van schrootdeskundigen van regering en in dustrie zeide Wilson, dat het mobillsa- tieprogramma niet kan wachten tot de staalindustrie „in een of ander kwar taal in de toekomst over een jaar of twee" haar gestelde doel zal bereiken. Luchtmachtoefening „Cirrus11 VAN 28—30 SEPTEMBER In de veronderstelling dat West- Europa bloot staat aan een aanval van een agressor, wiens strijdkrachten ge steund worden door een aanzienlijke luchtmacht, is een luchtoefening ont worpen, die ten doel heeft het lucht- offensief van de „vijand" met ge- eigende tegenmaatregelen tegemoet te treden. Deze oefening voor de luchtmachten der landen, aangesloten bij het Noord- Atlantisch Pact. zal de naam „Cirrus" dragen. Zij begint op 28 September en eindigt op 30 September. Cirrus zal de derde internationale luchtoefening worden, voor de genoemde landen, die zich uitstrekt over geheel West-Europa. De voorafgaande oefenin gen van gelijk karakter waren Cupola' in 1950. en ..Ombrelle" in het voorjaar van 1951. ..Cirrus" zal haar voorgang sters in omvang overtreffen, speciaal wat het aantal deelnemende vliegtuigen be treft. De naam „Cirrus" is ontleend aan de meteorologie Zij heeft betrekking op de vederwolken die men soms op grote hoogten aantreft, meestal op hoogten van ruim 10.000 meter. ..Cirrus" zal een oefening zijn zowel voor de territoriale luohtverdedigings-organisaties, als voor de tactische luchtmachten van de deel nemende landen. .D-dag" (28 SeDtember) van de oefe ning zal de inleiding zijn van acties zo wel bij dag als bij nacht. Emigratieverdrag met Brazilië IN HOOFDZAAK AGRARISCH EN GELEID. De regering heeft thans ter goedkeu ring aan de Tweede Kamer gezonden de op 15 December 1950 te Rio de Ja neiro tussen het Koninkrijk der Neder landen en de Ver. Staten van Brazilië gesloten overeenkomst betreffende emi gratie en kolonisatie. Van de aanvang af zegt de rege ring is bij de onderhandelingen uit gegaan van tweeërlei grondslag, t.w.: 1. dat de emigratie in hoofdzaak agra risch zal zyn; 2. dat zy in hoofdzaak „geleid" zal zijn. d.w.z. planmatig, vol gens voorwaarden en bepalingen in de overeenkomst voorzien en nog nader door de twee regeringen vast te stellen. De emigratie voor de agrarische be drijven zal geheel onder het prepentief toezicht dei- belde regeringen plaatsheb ben, die daarbij de mate harer medewer king, voorzover niet reeds in de overeen komst bepaald, nader van tevoren zul len regelen. De regering vestigt er voorts oa. de aandacht op dat de initiatieven Yan de emigranten en hun organisaties zelf moe ten uitgaan en dat het preventief toe zicht op die initiatieven en hun uitvoe ring niet inhoudt een blijvende voogdij over de emigranten of een verantwoor delijkheid voor hun toekomstig welva ren. Voortaan schoolgeld f15,per jaar VERHOOGD MET BELASTING- PERCENTAGE. De door minister Ruttcn in de Tweede Kamer aangekondigde verla ging der schoolgelden voor het mid delbaar en gymnasiaal onderwas met 30%, is thans in het Staatsblad ver schenen. Het schoolgeld zal voortaan per leerling en per schooljaar f. 15 be dragen, vermeerderd met 7 procent van elk bedrag van f.20, waarmee de aanslag in de directe belastingen f. 60 te boven gaat. Met dien verstande, dat niet meer dan f. 600 zal verschuldigd zijn. Wanneer de aanslag in de directe belastingen lager is dan f. 60, is men van het betalen van schoolgeld vrijge steld. De aldus te berekenen bedragen wor den met een vierde verminderd, wan neer twee of drie kinderen van hetzelf de gezin bij het begin van het school geldjaar op een school voor lager-, kweekschool-, nijverheids-, middelbaar-, voorbereidend hoger- of hoger onder wijs gaan. Zii worden zelfs met de helft verminderd, indien vier of meer kinde ren de school bezoeken. Het is dus niet nodig, dat zij op hetzelfde soort school gaan. Wel moet het een vakschool en dus geen avondonderwijs zijn, willen de ouders of verzorgers voor deze gezins reductie in aanmerking komen, KEES MANDERS IN HET PARIJSE STADHUIS. Hy liet zijn kruiwagen achter.... De acteur-componist Kees Manders is gistermiddag in het Parijse Stadhuis ontvangen. Hij arriveerde in gezelschap van vele cineasten en duwde een krui wagen voort, die hij in de hal achter liet, omdat volgens een Nederlands ge zegde. iemand, die vooruit wil komen, een kruiwagen moet hebben. Manders werd ten Stadhuize welkom geheten door de heer Paul Coirre namens de gemeenteraad en de heer Lolier, die de Parijse gasten ontvangt. De heer Lolier overhandigde hem een herinnering aan Parijs en kreeg van Manders een zilveren medaille van het Amsterdams Bureau voor Vreemdelin genverkeer, waarin het wapen van deze stad gegraveerd was. Foto L. D.-Van Vliet. Zeer binnenkort wordt een belangrijke étappe bereikt in de bouw van een nieuwe centrale voor de stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit: het heien van de eerste paal. Bijkans één jaar heeft men rond de fabrieken aan de Lan- gegracht geleefd in een periode van afbraak, een tijd, waarin niet minder dan ruim 10.000 ton puin moest worden geruimd en circa 800 houten palen waarop de fundering van de in 1908 gebouwde en thans afgebroken centrale rustte, uit de grond moesten worden verwijderd. Nog plm. 200 palen en het slopen van enkele oude fundamenten en men is gereed met het bouwrijk maken van het terrein. Een tijd van opbouw, welke leidt naar de verwezenlij king van dit millioenenplan, breekt aan Er moest 10.000 ton puin worden geruimd Ofschoon de directeur der S.L.F., ir. Y. Ykema. ons verzekerde, dat de werkzaamheden naar wens verlopen en men er op rekent, dat de nieuwe cen trale zoals het tijdschema aangeeft bij de aanvang van het winterseizoen- 1953 in gebruik kan worden gesteld, blijft het element van verrassing toch altijd aanwezig. KOEIENKOPPEN TUSSEN DE FUNDAMENTEN. Zo stootte men nog kortgeleden in een bepaald gedeelte van het terrein bij het opruimen van de fundamenten op een nieuwe, 'lager gelegen funderingslaag. Toen men ook deze had verwijderd, was de ontgoocheling groot toen zich hetzelfde geval herhaalde. Hoewel niet met zekerheid te zeggen, is men van me ning, dat de palen waarop deze funde ring rustte, dateren uit de 16e eeuw. Zij waren nog gaaf, vierkant van vorm met een spitstoelopende punt Verspreid liggend tussen deze eeuwen oude fundamenten vond men het ge beente van koeienkoppen en een paar den hoofd, hetgeen 't vermoeden doet rijzen, dat hier waarschijnlijk in lang vervlogen tijden een leerlooierij ge vestigd is geweest. 800 PALEN ER UIT.... 800 ER IN. Nadat men op deze wijze „schoon schip" heeft gemaakt, „luidt" over korte tijd de eerste klap op de eerste paal een periode van opbouw in. In totaal zullen ongeveer 800 beton- nenpalen van circa 14Vi meter lengte op deze eerste paal volgen. Met deze werkzaamheden zijn ongeveer 6 weken gemoeid, waarna een aanvang wordt ge maakt met de eigenlijke fundering. Zo dra men ook hiermede gereed is het geen vermoedelijk begin volgend jaar zal zijn wordt met het optrekken van het gebouw begonnen. Ongeveer tegelij kertijd wordt een aanvang gemaakt met de bouw van de schoorsteen, welke maar eventjes 85 meter hoog zal wor den. Een reus onder de reuzen, als men bedenkt, dat de Stadhuistoren (de wind- vaap inbegrepen) het tot 57 meter haalt! VAN 36.000 NAAR 84.000 K.W. Op het moment, dat deze nieuwe cen trale in bedrijf wordt gesteld, zal de capaciteit van de Electriciteitsfabrlek zijn opgevoerd van 36.000 tot 84.000 k.YV. Momenteel moet men het zelfs BINNENLAND Van 17 t/m 21 September a.s. zal in het gebouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs te Den Haag een conferentie worden gehouden van presidenten en al gemene secretarissen van ingenieursinsti tuten van West Europa en' Amerika. Op de zesde zitting van de verdrag sluitende partijen by de algemene over eenkomst inzake tarieven en handel op 17 September a.s. te Genève. zal de Bene lux de beperkende bepalingen op de invoer van zuivelproducten in de Ver. Staten aan de orde stellen. Van de familie N. Vlaar uit Andljk is gistermorgen achter het huls het zoon tje van 1$ Jaar in een sloot gevallen en verdronken. De directeur-generaal van de radio- omroep van de Unie van Zuld-Afrlka .de heer Gideon Roos. is in ons land aange komen voor het voeren van besprekingen met vertegenwoordigers van het Neder landse radiowezen. Gistermiddag is de 25-Jarlge L. van der Heyden bij de kanaalbrug aan de Vee straat te Helmond in het kanaal gevallen en verdronken. Bij K B is met ingang van 1 Sep tember 1951 eervol ontheven van zijn functie van militair attaché bij het Hoge Commissariaat van het Koninkrijk der Nederlanden bil de regering van de Repu- 1 bliek Indonesië .do als zodanig tijdelijk benoemde kolonel C. J. Valk van de Gen staf. Tot zitn opvolger is benoemd rit meester C. Dlemont. Op het sportterrein Ankorpark in Den Helder zullen morgenmiddag door de Commandant der Zeemacht in Nederland, Schout bij Nacht C. W. Slot. worden be ëdigd de nieuw benoemde adelborsten der eerste klasse, afkomstig van het Koninklijk Instituut voor de Marine. Toen gistermorgen een colonne vrachtauto's van de luchtmacht over de Afsluitdijk kwam .reed de militaire chauf feur Lok uit Hlllegersberg do colonne uit. Zijn auto kwam ln botsing met een tegen ligger, waardoor L zo ernstig werd ge wond, dat hy kort daarop overleed. De IJmuidensc trawler „Maria van Hattem" van de NV Scheepsexploltatle maatschappij de Marez&ten in IJmuiden, is tydens mist op de Noordzee aangevaren door een Duitse trawler. De „Maria van Hattem" die Juist de trawl over boord had gezet, heeft een gat boven de water lijn opgelopen. De voorsteven werd inge drukt. Vier Nederlandse mijnenvegers, de .Jan van Gelder". „Abraham van der Hulst", „Pieter Florlsz" en „Abraham CriJnssen", die 48 uur in de haven van Bombav hebben gelegen, zetten gisteren de reis naar ons land voort. De mijnen vegers hebben een beleefdheidsbezoek aan Indonesië gebracht. BUITENLAND De leiding van het Joodse Wereld congres heeft een beroep gedaan op En geland. do Ver. Staten, dc Sovjet-Unie, China en „elke andere staat, onverschillig of hij lid is van de Ver. Naties of niet", om de overeenkomst, waarin de rassen- moord strafbaar wordt gesteld. ..zo spoe dig mogelijk te bekrachtigen" De officiële opening van de Israëlisch -Arabische conferentie te Parys. die op heden was vastgesteld, is uitgesteld zon der dat een andere datum is genoemd. Volgens een T&Jechoalowaaks blad be hoort de grootste wapenfabriek van het land de „Skoda-fabrlekcn" tot de bedrij ven. welke tekort geschoten zyn ln de uitvoering van het productieprogram. Men stelde een onderzoek ln of het productie- plan voor iedere werknemer individueel was bereikt. Leraren van alle Franse middelbare, hoee en technische scholen zullen ter ondersteunlne ran hun eisen om sala- risverhoclng de deze maand te houden examens, boycotten, aldus de eenstemmig genomen beslissing van het leraren-actie- comité. Ter eelegenheld van het tweejarig bestaan van de Wcstdultse republiek heeft kanselier Adenauer de „orde van verdienste van de Bondsrepubliek Duits land" ingesteld, die verleend zal wórden voor verrichtingen ten bate van de we deropbouw van Duitsland op politiek, maatschappeliik-soclaal en a-eestelilk ge bied. Radio-Warschau heeft omgeroepen dat Stefan Martyka .„lid van de voor lichtingsafdeling van radlo-Warschau en een van Polens vooraanstaande drama turgen". door „fascistische bandieten is vermoord. De opperbevelhebber der Britse vloot ln de Middellandse Zee. admiraal sir John Edelsten .heeft een bezoek gebracht aan maarschalk Tlto. Ook de Britse diploma tieke vertegenwoordiger ln Belgrado was aanwezig. In politieke kringen kent men het be zoek een aanzleniyke politieke waarde toe. met 24.000 kW stellen, een en ander als gevolg van het wegvallen van en kele installaties, welke plaats moeten maken voor de nieuwbouw. zoals bekend maakt deze nieuwbouw, waarmede een bedrag van f. 20 millioen is gemoeid, een onderdeel uit van het provinciale plan. dat voorziet in de bouw van centrales te Leiden, Den Haag, Rotterdam en Dordrecht. DEZE WINTER NOG KALM AANDOEN. Hoewel vanzelfsprekend nationale en internationale factoren van invloed zjjn op de electriciteitsvoorziening, ligt het uiteraard voor de hand, dat zolang de nieuwe centrale nog niet in bedrijf is gesteld, wij het in de eerste tUd nog wat kalmpjes aan moeten doen voor wat het electriciteitsver- bruik betreft. Voor ir Ykema is het zelfs nog een zeer grote vraag of wij deze winter zonder tijdelijk uitschake lingen zullen doorkomen. Gelukkig echter breekt thans voor de S.L Fna een jaar van puinruimen en afbraak, een tijd van opbouw aan Leiden en het omvangrijke verzor gingsgebied van de S.L.F. zijn er mede gebaat! Afscheid dr F. H. Fentener van Vlissingen BENOEMD TOT ERE-VOORZITTER KON. NED. JAARBEURS. Ter gelegenheid van zijn afscheid als voorzitter van de Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs, werd gister avond aan dr F. H. Fentener van Vlis singen een opera-avond aangeboden. Een uitgelezen publiek vulde de Stads schouwburg, waar de Nederlandse opera een opvoering gaf van Verdi's „Un ballo in Masohera". Voor de aanvang van de voorstelling, die werd bijgewoond door o.a. de ministers prof. dr J. R. M. van den Brink en prof. dr A. H. M. Albregts. deelde de nieuwe voorzitter van de Raad van Beheer mr M H. Fockema Andreae, zyn voorganger mede. dat de Kon. Jaar beurs besloten heeft hem als erevoorzit ter te benoemen om aldus de erkente lijkheid tot uitdrukking te brengen voor zijn arbeid in de 25 jaar van zijn voor zitterschap voor de Nederlandse Jaar beurs en voor Nederland verricht. Papieractie bracht ruim f55.000 op! Gistermiddag Is in het gebouw van het Nederlands Kankerinstituut te Am sterdam een bedrag van ruim f. 55.000 overhandigd aan de voorzitter van de propagandacommissie van het instituut. Dit bedrag was verzameld tijdens de landeiyke actie voor het inzamelen van oud-papier en lompen, georganiseerd in samenwerking met de beide ondervak groepen „Groothandel lompen, en oud papier" en „Opkopers van lompen en oud papier". Het Departement van Economische Zaken, het Departement van O., K. en W. en de schoolkinderen verleenden bij deze actie alle medewerking. Een bedrag van f. 60.000 (enkele posten moeten nog binnenkomen) zal waarschijnlijk worden bereikt. Nadat de enveloppe met het geld was overhandigd door de heren mr H. Wils en J. A. H. Bont namens de ondervak groepen, sprak mr Chr. baron de Vos van Steenwyk, voorzitter van de propa gandacommissie, hartelijke woorden van dank. BLIKSEM TROF MEISJE ONDER EIK. Tijdens een hevig onweer, dat zich nagenoeg de gehele avond en nacht van Maandag op Dinsdag boven de baronie van Breda heeft ontlast, is het 15-jarig meisje C. Boele te Etten door de blik sem getroffen en gedood. Zy schuilden met nog drie anderen, die ongedeerd bleven, onder een eik. Een overzicht van de werkzaamhe den in de bouwput, gezien vanaf de zijde van de Langegracht. EERVOL ONTSLAG PROF. Dr F. A. G. KEEStN'G. Dr Garmt Stuiveling hoogleraar taalbeheersing? B. en W. van Amsterdam hebben de Gemeenteraad de voordracht doen toe komen aan prof. dr F. A. G. Keeslng op zyn verzoek met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag te verlenen uit zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de staathuishoudkunde, onder dankzeg ging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Voorts zonden B. en W aan de Raad de aanbeveling ter benoeming van een buitengewoon hoogleraar in de taalbe heersing. zijnde theorie en practyk van het spreken en sohryven in de Neder landse taal. Aanbevolen wordt dr Garmt Stuiveling, Hilversum. „Millioenenzwendel" wederom voor Haagse Rechtbank THANS 7 ANDERE VERDACHTEN. Enige maanden geleden werd door de Haagse recherche licht gebracht in een van de grootste opllchtingsaffaires, die zich ln de laatste tientallen jaren in Ne derland heeft afgespeeld. Na een nauw gezet en langdurig onderzoek konden 19 personen gearresteerd worden. Daar mede werd speciaal voor een Rotter dams zakenman en een bejaarde Haagse freule een einde gemaakt aan de geld- schietery, waartoe zy, door de handige manoeuvres van hun parasieten verlokt waren. Voor de Haagse Arrondissements rechtbank werd enige maanden geleden een begin gemaakt met het afwikkelen van deze zaak. Toen werden 9 verdach ten voorgeleid en werd uit de doeken gedaan op welke wyze de oplichtingen in hun werk waren gegaan. De verdachten, die allen uit eigen initiatief opereerden, maar elkander re gelmatig op de hoogte hielden omtrent hun successen, beschikten over een grote dosis fantasie. De handelingen van de 9 verdachten, die enige maanden geleden voor de rechtbank verschenen, werden gehono reerd met straffen variërend tussen 9 maanden en drie Jaar. Gisteren verschenen 7 andere ver dachten voor de Haagse Rechtbank. Een 27-jarige handelsagent uit Den Hdag hoorde anderhalf Jaar tegen zich eisen, een 47-jarlge stadgenoot-binnenhuis architect vernam 10 maanden als eis van de Officier van Justitie, tegen een even oude Haagse radiotelegrafist werd anderhalf jaar geëist. Een 35-jarig Haags vertegenwoordiger hoorde een jaar en drie maanden als els, een 46-Ja- rig Haags autohandelaar anderhall jaar. Voorts kwam nog een 29-jange Haagse chauffeur verantwoording voor zijn daden afleggen, waarvoor de Offi cier van Justitie eenzelfde straf passend achtte. De zwaarste eis, n,l. 3 jaar, werd geëist tegen een 59-jarig Haags han delsagent, die in vele gevallen bemid deling en assistentie had verleend, ter wijl hy ook zelf zeer actief was opge treden. Over 14 dagen volgt de uitspraak w al deze zaken. f.200.— BOETE WEGENS BELASTINGFRAUDE. Een veehouder uit Boskoop, teg^ wie veertien dagen geleden f-*000" boete subs. 50 dagen was geëist wegens het doen van een onjuiste belastingaan gifte, werd thans door de Haagse reent- bank veroordeeld tot f. 200.- boete suns. 20 dagen. De veehouder had zwarte ei- fecten niet opgegeven. KNOEIENDE AANNEMER KRIJGT 15 MAANDEN. Een jaar en drie maanden Sevaj^fl nisstraf legde de Haagse rechtbank o? aan een aannemer uit Rijnzaterwouo.. die had geknoeid met leveranties vtf» het nieuwe Leidse station. Er was jaar met aftrek tegen hem geëist.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2