JÉ BOEKHOUDEN Wilhelmus klonk prachtig in Korea Met een enkel woord Operette première „Das gibt's nur einmal" DINSDAG 11 SEPTEMBER Ben Middelman deed het precies goed! De eerste luitenant W. W. Dussel schrift uit Korea: Zondag hebben we afscheid van de divisie genomen, ten minste zo kun je het 't best noemen. Natuurlyk is er al officieel afscheid genomen door overste Eekhout en onze staf-officierer* van hun beroem de „indianenkop"-collega's, maar men kan moeilijk 18.000 man van 500 Hol landers afscheid laten nemen Daarom kwam ,de band". De band, die al even beroemd is als de divisie zelf, de band, die uit zo'n 60 leden bestaat en die daar Zondag met vijf grote trucks ons terrein op kwam rijden om een afscheidsconcert te geven. Precies om elf uur klonken de tonen van een pittige mars over het terrein, gevolgd door de ouverture „De barbier van Sevilla". Het aantal nummers, dat de divisie-band die men net best kan vergelijken met de Marinekapel der Kon Marine ten gehore bracht is bij benadering niet te zeggen, maar ze ker is, dat de laatste tonen om een uur of half twee klonken Noordelijk offensief in Korea in de war gebracht? AMERIKAANSE TORPEDOJAGER KREEG DRIE VOLTREFFERS Eenheden van de Verbonden Strijd- krachten zijn opgerukt van twee punten ten Noorden van de Imdjin In West- Korea zonder noemenswaardige tegen stand te ontmoeten. Eerder was gemeld, dat de Noordelij ken in dit gebied krachtige vensterkin- gen hadden ontvangen en zich schenen voor te bereiden voor een nieuw groot offensief. Men gelooft, dat het tijdschema voor een mogelijk communistisch of fensief in de war is gebracht door de overwinningen der Verbondenen aan het Oost-Centrale front sinds 18 Au gustus. Volgens het hoofdkwartier van het achtste legercorps zijn in de drie weken na het begin van het be perkte offensief bijna vijftienduizend communisten gedood, gewond of ge vangen genomen, hetgeen neerkomt op meer dan twee divisies. Tussen Andjoe en Pjongjan (Noord Korea) is een luchtslag geleverd tus sen meer dan 80 Migs, die uit Mand- sjoerije kwamen vliegen, en 30 Sabre- jets. Het gevecht werd op grote hoogte geleverd en duurde ongeveer 30 minuten. Twee Migs waren beschadigd; alle jagers der Verbondenen keerden behou den op hun basis terug. - De verbonden Marine deelt mede, dat de Amerikaanse torpeaobootjager „Sei- verling" bij Wonsan drie voltreffers van het kustgeschut heeft gekregen. Het schip kon echter nog op eigen kracht naar de Japanse marinebasis Sasebo terugstomen. Er zijn geen gewonden of doden. De Noordelijke batterijen wer den door marinegeschut en vliegtuig bommen tot zwijgen gebracht; tenmin ste negen kanonnen werden vernield, Aanvalstroepen van de V. N. zijn van daag op het Westelijk front in Korea de Imdjin overgestoken. Op het cen trale front hebben zij met succes een aanval „met beperkt doel" uitgevoerd. Deze acties, aldus een geallieerde voor- lichtings-officier, hebben ten doel de plannen van de vijand in de war te sturen en zware verbezen toe te bren gen. Men ontmoette slechts lichte commu nistische strijdkrachten. De voorlichtingsofficier zei. dat het offensief op het centrale front, ten Z.W. van Pjonggang, haar doel had be reikt. De vijand leed verscheidene hon derden verliezen. DE GRIEKSE VERKIEZINGEN. Zal Papagos absolute meerderheid behalen? De nieuwe rechtse Griekse concentra tiepartij van veldmaarschalk Papagos heeft, volgens de thans bekend gewor den uitslagen van 3.588 van de 3.910 6tembureaux bijna 35 van de Zondag uitgebrachte stemmen in de algemene verkiezingen behaald. Waarnemers z()n echter van mening, dat de populaire 67-jar'ge gewezen op perbevelhebber van het Griekse leger geen absolute meerderheid in het par lement zal krijgen. Premier Sophocles Venizelos, het hoofd van het huidige liberale zaken kabinet, heeft gezinspeeld op een sa mengaan van liberalen en progressieven om een coalitiekabinet van het centrum te vormen. Venizelos was van mening, dat de Griekse concentratie waarschijn lijk maximaal 95 van de 250 zetels in het parlement zou krijgen, doch dat de liberalen en progressieven samen meer zetels dan Papagos zouden kun nen verwerven. Voor Papandreous' democratische so cialisten schijnt de nederlaag volkomen te zijn. Ook voor de populistische partij van Tsaldaris hebben de verkiezingen een grote teruggang opgeleverd. Ver wacht wordt, dat de populisten hoog stens 6 tot 10 zetels zullen krijgen te gen 63 bij de vorige verkiezingen in Maart 1950. Nu bijna drie kwart van het totaal van twee millioen mogelijke stemmen is geteld, is gebleken, dat de Griekse concentrale hiervan bijna 35 heeft behaald, generaal Piastiras piogressie- ve coalitie, de Epek, bijna 24 en de libéralen van Venizelos 19.5 Tc. De link se verenigde democratische groep (Eda) heeft 11.5 Tc van de totdusver getelde stemmen verworven. Bij de vorige verkiezingen behaalden de centrum-partijen de meerderheid in het parlement met- 44.5 van het stemmenaantal en 136 van de 250 zetels. De rechtse populisten kwamen te voorschijn als de grootste partij met bijna 19 van het stemmcntotaal en 63 zetels. TRUMAN BEPLEIT VERZACHTING DER VALUTABEPERKINGEN. Terwille van een betere wereld President Truman heeft bij de ope ning van de jaarvergaderingen van de Wereldbank en van het Internationale Monetaire fonds een beroep gedaan op de financiële leiders van 50 landen om de beperkingen op buitenlandse valuta te verzachten, daar deze beperkingen de wereldhandel steeds meer bemoei lijken. Tevens drong. Truman er op aan, dat geen enkel bij het fonds aangesloten land de herbewapening als argument zou gebruiken tot rechtvaardiging van beperkingen op handel en valutaverkeer, die niet. inderdaad voor defensie nodig zijn. Tenslotte zeide de president: „Wij hebben ons niet uitsluitend voor defen siedoeleinden aaneengesloten. Ons grote doel is de vrede te verzekeren en betere levensomstandigheden te scheppen voor alle volken der wereld.'' Als interessante bijzonderheid mag niet onvermeld blijven, dat een Neder landse sergeant Ben MiddiSman uit Den Haag, als gastdirigent optrad. En hoe! Als met stomheid geslagen keken Hollanders en Amerikanen toe hoe hij daar „Alte Kameraden", „Leichte Ka- vallerie" en aan het einde van het con cert, het Wilhelmus dirigeerde. Vooral dat laatste ging zoals we het tot nu toe nog niet gehoord hadden! Oiize Ame rikaanse wapenbroeders hebben al meer dan eens ons volkslied gespeeld, maar het was vaak een tikkeltje te vlug. Nu onder leiding van Ben Middelman ging het precies in het juiste tempo. En na dat ons volkslied ten einde was. gaf hij het dirigeerstokje over aan zijn Ameri kaanse collega, die daarop het Ameri kaanse volkslied liet spelen. Dat was het afscheid, het afscheid van de divisie van ons. „We hopen jul lie nog eens in Amerika te zien" was de wens van de Amerikanen „En wij jullie in Holland" grapten wij terug. Maar dat laatste kan misschien nog wel eens gebeuren. Zolang wij namelijk in Korea geweest ziin, is het gerucht niet van de lucht geweest dat de twee de divisie ter aflossing van bezettings troepen naar Duitsland zou gaan. Zo dat het „totdat wij elkaar weer ont moeten" nog niet eens zó gek klonk Willem van Otterloo en mr E. Cornelis weer 3 jaar bij Residentie Orkest De diligent Willem van Otterloo en de directeur mr L. Cornelis van het Residentie-Orkest hebben cpnieuw con tracten voor drie jaar getekend. Hier van werd mededeling gedaan in de Haagse Raad bij de bespreking van een voorstel van B. en W. om "de subsidie voor het orkest met f. 26.350 aan te vullen. Uit alle fracties kwamen woor den van wrarme hulde voor het orkest. De Raad heeft met algemene stem men de aanvulling van de subsidie goedgekeurd. UITSPRAAK ..ARISTO" CONTRA STAAT ONBEPAALD UITGESTELD. "Zoals bekend diende 14 dagen gele den voor de vice-president van de Haagse Arrondissements rechtbank mr A. J. Paulus een strafgeding door 4 bestuursleden van de te Scheveningen gevestigde speelclub „Aristo" aanhan gig gemaakt tegen de Staat der Neder landen. Dit in verband met het optre den van de justitie tegen deze speel club. Tegen deze uitspraak werd bij het Haagse Gerechtshof een bezwaarschrift ingevoerd, dat gistermorgen door dit college uitvoerig onder de loupe werd genomen. Belde partijen zetten nogmaals hun standpunten uiteen, waarna het Hof de uitspraak voor onbepaalde tijd aan hield. De „Grote Drie" vandaag bijeen VREDE MET DUITSLAND ÉEN DER VELE ONDERWERPEN. Met de ontmoeting van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Acheson en zijn Britse collega Morrison, ter bespreking van de critieke oliesitua tie in Iran, is de drie-ministers-confe- rentie 1951 gisteren officieel geopend. Acheson zal vandaag een ontmoeting hebben met de Franse minister van buitenlandse zaken Schuman. De zittingen der drie ministers be gonnen eveneens heden. Verwacht wordt, dat zij zullen beginnen het pad in tekening te brengen voor een vredes- schikking met Duitsland. Deze kwestie zal prioriteit hebben op de vijfdaagse conferentie, doch de situatie in het Midden-Oosten vergde de meeste aan dacht in de Brits-Amerikaanse bespre king van gisteren. Aan het overleg van heden werd ook deelgenomen door de adviseur van Tru man Averell Harriman, die in Teheran gepoogd heeft tussen Perzen en Engel sen te bemiddelen. Men verwacht, dat Acheson er bij Mor rison op zal aandringen deonderhan delingen met Perzië te hervatten, opdat Perzië in het Westerse kamp zou kun nen worden gehouden en de Perzische olie voor ae Europese herbewapening benut zou kunnen worden. Verwacht wordt dat ook het probleem Egypte aan de orde komt. (United Press). Kamerleden re gast bij Philips (Van onze parlementaire redacteur) „Iedere bedrijfstak heeft zijn eigen problemen". Dit is een zin uit de gids w elke aan de 75 leden van de Eerste en Tweede Kamer aan de vooravond van hun excursie langs de Nederlandse in dustrieën werd uitgereikt. Van deze pro- blemiatiek hebben de Kamerleden zich reeds op de eerste avond van hun reis een indruk kunnen vormen, toen zij in Eind-hoven de gasten waren van de N.V. Philips. En wélk een indruk! Want hier in dit enorme complex, waarvan zij slechts een klein onderdeel in bedrijf zagen, en op de Jubileum-ten toonstelling is als het ware in een machtig conglomeraat samengevat wat wij kennen als het vraagstuk van.de in dustrialisatie. Want men wordt er onmiddellijk ge confronteerd met de drang naar en de noodzakelijkheid tot expansie. Men staat er van aangezicht tot aangezicht met het probleem der investering, de moeilijk heden verbonden aan uitbreiding liggen er onen en bloot en in sociaal opzicht krijgt er het probleem van de opvoering der productiviteit ineens een zeer bijzon der accent. Philips brengt tot een complex van vragen samengebald, wat de Kamerleden op hun rondreis door Nederland in ve lerlei vormen opgediend zullen krijgen. En als geïmproviseerde inleiding tot de excursie Philips staat namelijk niet in het officiële reisschema was deze con frontatie alleszins nuttig. Het begin van deze vierdaagse reis was overigens buitengewoon ongedwongen. Wij zouden haast zeggen on-Nederlands ongedwongen, door de informele wijze, waarop bedrijfsleven en Staten Gene raal met elkaar kennis maakten. JONGETJE IN ZEE VERDRONKEN Gistermiddag is ter hoogte van de Scheveningse vuurtoren in zee verdron ken de 7-jarige Jantje Korvink uit de Adriaan Coenstraat te Scheveningen. Het knaapje was met zijn tweeling broertje in zee aan het spelen, toen beiden plotseling in een diepe kuil te recht kwamen en onder water verdwe nen. De 42-jarige heer Asman uit de Heemstraat slaagde ex in één van de jongetjes op het droge te brengen, doch Jantje was tegen de avond nog niet ge vonden. HOMMAGE .AAN BET JE WOLFF. De houtworm knaagt in het huis van wijlen Betje Wolff in de Beemster. Dit huis, dat is aangekocht door het histo risch genootschap „Jan Adriaansz Leeghwater" en als museum zal wor den ingericht, moet dringend worden gerestaureerd. Daartoe heeft het be stuur zich verzekerd van de medewer king van specialisten, o.a. architect Rooyaards, die reeds het studeervertrek van wijlen Betje Wolff heeft onderzocht en heeft verklaard, dat het mogelijk is dit kamertje weer in de oorspronkelijke toestand terug te brengen. Geleidelijk zal men daarna het gehele interieur onder handen nemen, mogelijk gemaakt door financiële steun uit het Anjer fonds en andere Instellingen. WOONHUIS TE GROESBEEK AFGEBRAND. Vanmorgen is te Groesbeek een woonhuis afgebrand. Van de inboedel kon niets worden gered. Om ongeveer kwart voor zeven werd door omwonen den en later ook door de vrouw des huizes de brand ontdekt. De drie kin deren sliepen nog, maar dezen kon den gelukkig worden gered. De vrouw liep hierbij brandwonden op aan de linkerhand, de man was reeds naar zijn werk. De Groesbeekse brandweer leidde het blussingswerk. Over het bedrag der schade is niets bekend. Ook is het niet zeker of verzekering de schade dekt. (Ingez. Ried.-adv.) Bejaarde weduwe beroofd Twee onverlaten hebben in het nach telijk uur de alleenwonende 79-jarige we duwe Kruithof in Den Ham bij Almelo overvallen. De buit bestond uit circa f. 400,De indringers hebben zich toe gang tot de woning verschaft door een kleine achterdeur open te breken. Nadat zij de stoppen uit het schakelbord vcor het electrisch licht hadden gehaald, drongen zij de slaapkamer van de vrouw in, waar zij het gemunt hadden op de linnenkast. Een van de bandieten dreig de de vrouw te zullen neerschieten, in dien zij alarm zou maken. Nadat hes doosje met geld, inhoudende f. 400, was gevonden, sloegen de indringers op de vlucht. De bejaarde vrouw waar schuwde daarna de buren, de politie hetft de indringers nog niet kunnen grijpen. ZIJN LAATSTE KANS.... Enige tijd geleden werd ingebroken m het woonhuis van de Hilversumse advocaat mr K. R. Beks. De tamelijk aanzienlijke buit werd reeds de vol gende dag, grotendeels in Amsterdam, opgespoord. De dader bleek naar België te zijn uitgeweken. De marechaussee heeft hem thans gegrepen, toen hij de grens over wilde om naar ons land te rug te keren. Hij is naar Rotterdam overgebracht, waar hij voorlopig is op gesloten. De inbreker was reeds eerder met de Hilversumse politie en neg onlangs met de Justitie in aanraking ge weest. Mr Beks had hem voor de recht bank verdedigd en verzocht de man een laatste kans te geven. Vrijdags kwam de man vrij en Zaterdags daarop brak hij reeds bij mr Beks in. In de morgenuren was hij reeds bij mr Beks aan de deur geweest, doch werd naar Noordwijk verwezen, waar mr Beks met vacantie vertoefde. Hij reisde erheen, vroeg mr Beks geld voor de terugreis en keerde terug regelrecht naar de verlaten woning van de advocaat. (Ingez. Med.-adv.) GOEDKOPER VLIEGEN. De leiders van internationale lucht- vaartlijnen, die in Londen bijeen zijn, hebben Maandag de noodzaak van goedkope reizen per vliegtuig onder streept. Warren Lee Pierson, hoofd van de American Transworld Airlines" verklaarde, dat lage kosten het kern probleem waren in het luchtverkeer. „Wij moeten allen hopen, dat de tijd niet ver meer zal zijn, dat een reis per vliegtuig binnen het bereik van ieder een zal zijn". Sir Miles Thomas, hoofd van de ge nationaliseerde „British Overseas Air ways Corporation", verklaarde, dat 1951 een nieuw tijdperk in het luchtvervoer scheen in te luiden. De lata overwoog reeds het invoeren van toeristentarie ven voor vluchten over het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan en elders. FEESTVERLICHTING IN UTRECHT. Gisteravond heeft de burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A de Ranitz, met een druk op de knop de feestver lichting ontstoken, die gedurende de Jaarbeurs Utrecht tot een lichtstad maken zal. De ingebruikneming ging met enig ceremonieel gepaard. In het secretariaatsgebouw van de Jaarbeurs was het college van B. en W. met vele raadsleden aanwezig, voorts de voorzit ter van de Raad van Beheer van de Jaarbeurs, mr W. H. Fockema Andreae, met de directeur van de Jaarbeurs, mr J. Milius, en een aantal leden van de Raad van Beheer. Het gezelschap reed hierna in lan dauers langs het verlichte parcours, dat behalve de binnenstad ook tal van oude pleinen en grachten en histori sche punten van Utrecht omvat, met als eindpunt de raadskelder. PYROMAAN TE STADSKANAAL Naar alle waarschijnlijkheid is Zon dagavond te Stadskanaal brand gesticht in een viertal korenmij ten. Een wielrijder, die omstreeks half elf langs de op dat tijdstip zeer eenzame verkeersweg tussen Stadskanaal en Cnstwedde reed, ontdekte, dat een vier tal korenmij ten in brand was geraakt. Toen hij zich naar de brandende mijten spoedde, bleek daar een man aanwezig te zijn, die zich ijlings uit de voeten maakte, in een verderop geparkeerde auto sprong en daarmee verdween. Toen de brandweer uit Stadskanaal arriveer de. bleek dat aan blussen niet meer behoefde te worden gedacht. De oogst van 5 HA land ging totaal verloren. De politie beschikt slechts over een zeer vaag signalement van de vermoedelijke dader. BINNENLAND Mr U. J. N. de Graaff. algemeen se cretaris van de Vcreenlglng voor den Ef- fectenhancfel.zal zijn functie neerleggen. Per 1 Januari 1952 wordt hit directeur van het Bankiershuls Labouchère en Co. N.V. te Amsterdam. Dr \V. C. J. B. Hulscher ls door de Haagse Raad tot longspeciallst/eerste ge neesheer bij de gemeente-ziekenhuizen be noemd. Dr Hulscher ls thans directeur van het sanatorium te Davos. Hij zal ln de loop van 1952 te Den Haag in dienst treden. De heer R. Baert, handelsraad aan de Belgische ambassade ln Den Haag. die be noemd ls tot gezaïit ln Athene, zal v/or- den opgevolgd door de heer Jacques Smets thans eerste secretaris aan de Belgische Ambassade te Den Haag. BUITENLAND Te Westcllff (Essex) ls een Meteor- straalvllegtulg ln de lucht ontploft. De piloot en twee personen ln een huis. waar op een der motoren terecht kwam, zijn om het leven gekomen. Bij een autobusongeluk ln dé "buurt van Recife, de hoofdstad van de Brazili aanse staat Pernambuco ,zljn twaalf per sonen om het leven gekomen. Een Duitse technische missie zal een bezoek aan India brengen om te zien op welke wijze de Duitse Industrie India kan helpen. De Wereld-gezondheidsorganisatie meldt ,dat het aantal gevallen van kin derverlamming ln Nederland. Zwitserland en Australië aan het toenemen is. In West Duitsland, Engeland en Frankrijk ls daar entegen een afname te constateren. Nabij Hamburg zijn van een gezin van zeven personen drie kinderen overle den en de ouders en de twee andere kinderen in het ziekenhuis opgenomen na het eten van paddestoelen, cue zij zelf hadden geplukt. Duitse douane-beambten hebben een man gearresteerd, die uit België Duits land binnenkwam met Juwelen ter waarde van meer dan 80.000 gulden. De arrestatie heeft de douane op het spoor gebracht van een smokkelbende .die Juwelen ter waarde van meer dan 400.000 gulden naar Duitsland heeft gesmokkeld. Verder wer den leden van een organisatie, die ln de afgelopen weken 122 ton koffie uit Ant werpen Duitsland heeft binnengesmok keld, gearresteerd. HANDELSVERKEER NEDERLAND—WEST-DUITSLAND INDRUKWEKKENDE CIJFERS I Op een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel en Industrie te Ber lijn heeft mr H. R. Marius, directeur van de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Duitsland, het grote be lang naar voren gebracht, dat Neder land heeft bij een vergroting van het goederenverkeer met West-Duitsland in I het kader van de eenwording van Euro- I pa. Mr Marius deelde mede, dat Neder land in 1950 voor een milliard gulden aan goederen uit dat land uitgevoerd en voor 900 millioen gulden aan goederen uit dat land invoerde. Hij toonde met indrukwekkende cijfers aan, hoe sterk de buitenlandse handelsbalans van Ne derland, en daarmede ock zijn resulta ten in de Europese Betalings Unie, af hankelijk is van de toestand 'in de West-Duitse Federaie Republiek. Het aandeel van West-Duitsland in de totale Nederlandse uitvoer bedroeg in 1950 ongeveer 21 het aandeel in de Nederlandse totale invoer 12 Mr Marius wees verder cp het belang van de vrije Nederlandse uitvoer van eieren, boter, kaas en groenten voor de Nederlandse Landbouw. Als reden voor de vestiging van nieuwe takken van industrie in Nederland noemde mr Marius de sterke groei der bevolking. Voor 1960 moet voor 500.000 personen nieuwe werkgelegenheid gevonden wor den. In verband met het nadelige saldo van 1,1 milliard gulden op de betalings balans van 1950 is het noalg dat de uitvoer van Nederland voor 1953 tot 230 van ae omvang van 1938 toe neemt. Op het ogenblik is de Neder landse invoer nog slechts voor 70 door de uitvoer gedekt. Maar hopelijk komt ze tóch terug! Wie kent niet dat melodieuze liedje „Das gibt's nur einmal?" Uit den treure hebben we 't gezongen en 't verveelt nooit! Hst is een van die vondsten van de componist Bruno Granichstaedten, wiens gelijknamige operette thans voor het eerst in Nederland door de nieuwe troep van de gezellige acteur Paul Harden en de beschaafde diri gent Julius Susan in de Leidse Schouwburg voor een in verheugend aantal opgekomen auditorium gepre senteerd werd. In dubbel opzicht dus een première, die in menig opzicht in beste aarde is gevallen en waarvan, ondanks de drukkende Scptemberwarmte, het succes groeide naarmate de avond verliep. Dit is een operette, waarvan de in houd ook het moderne gemoed nog boeien kan. 's Is juist het contrast tus sen de hedendaagse zakelijkheid en de romantiek, dat 't hem doet: wij volgen graag die liefdesverwikkelingen, waarbij alles op 't nippertje op z'n pootjes te recht komt we zijn met z'n allen als 't er op aankomt gelukkig nog kinderlijk genoeg, om de ganse avond te wensen, dat die charmante, kleine en gracieuze Lintscherl Lucia van der Ven haar „betoverende" garde officier Fritz Arthur Hoogveld mag krijgen. Véél liever, dan dat ze in de armen zou moeten vallen van die humoristische, maar lichtelijk debiele Toni, met verve gespeeld door Gerard Müller, die het overigens uitstekend zal treffen met zijn verleidelijke soubrette Mariandl Tupflnger, met raffinement vertolkt door Mary v, d. Berg. Dan is er, als een der hoofdpersonen natuurlijk de hofbakker Johann Weisz- kappel, de vader van Toni, die zijn „voortzetting" anders ziet verlopen, dan hij 't zich gedroomd had. Paul Harden is deze bakker en hij maakt van hem, ondersteund door z'n zoetvloeiend Weens accent, een kostelijke figuur Dora Schrama als de jaloerse Hertogin, die haar man er voortdurend van ver denkt, dat hij' op Lintscherl verkikkerd is, is óók charmant en bovendien impo nerend. Iedereen lijkt bang voor haar: daarom is de verzoening met de Hertog Bert Silvester des te verheugen der! Een operette zou geen operette zijn, als de komiek er niet was! Daarvoor zorgt Rob Milton als de steeds maar spionnerende baron Prand- ler als commissaris van goede zeden". Niet alleen zijn grime, maar ook ieder gebaar en iedere voetstap van hem ver wekt ondanks het chargeren scha terlach op schaterlach Niets verwon derlijk dan ook, dat w&t hij uithaalde, dikwijls gebisseerd moest worden! Een créatie, die alle zorgen deed vergeten: potsierlijk en komisch, zonder in 't al te kluchtige te ontaarden. Ten slotte Hetty Ruys als de weduwe Spanberger en Iny Nahuys als Grafin Ludwigsburg, die zich voldoende aanpasten. Hoge kunst behoeft men niet te ver wachten. Dit is vermaak van de goede soort, een dosis droefenis, een dosis luchtig- Rangeerlocomotief „aan de haal'1 IN BOTSING MET ANDERE LOCOMOTIEF. Een Diesel rangeerlocomotief, die gistermiddag tijdens het rangeren op het Goese spooremplacement plotse ling zonder bestuurder aan bet rijden is gegaan, is op de Üjn tussen Goes en Kapelle Biezelinge. kort voorbij het viaduct, in botsing gekomen met een locomotief. Er was aanzienlijke mate riële schade, doch persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De rangeerder, die de rangeerlocomo tief bestuurde, was even afgestapt om een handwissel om te zetten. Tot zijn verbazing zag hij hoe de motorwagen plotseling begon te rijden en over de spoorwegovergang, waarvan de bomen nog open stonden, in de richting Kapelle verdween. Zijn poging om de wagen in te halen mislukte. Hij waarschuwde de seinhuiswachter bij de overweg en deze alarmeerde het station. Van het station uit trof men onmiddellijk de nodige maatregelen «imiddels was uit Kapelle echter een enkele locomotief vertrokken, waarvan men de machinist niet meer kon waarschuwen. Rijdende tussen blok- post 40 en 41 zag deze de „op hol ge slagene" wel naderen, doch kon een bot sing niet meer vermijden. De dieseltrein die om drie uur in Goes moest arrive ren, kon men over een ander spoor lei den. De trein had slechts weinig ver traging De beschadigde rangeerlocomo tief is 's avonds naar Roosendaal ge sleept. BEROERING IN GEMEENTERAAD VAN ZUID-LAREN. Voorschotten verstrekt aan particulier bouwondernemer? In Zuid-Laren worden reeds enige tijd de gemoederen in beweging ge bracht door een kwestie in de raad, welke is ontstaan, toen door B. en W. zonder voorkennis van de raad uit de gemeentekas voorschotten zouden zijn verstrekt aan een particuliere bouwon dernemer. Eerst werd een motie van wantrouwen tegen het college van B. en W. aangenomen en later werd een voorstel tot ontslag van beide wethou ders (een van de P. v. d. A. on een van de A.R gelanceerd Ondanks het feit, dat de leden van de fractie van de P. v. d. A. tot de voorstellers behoorden, stemden zij om verschillende redenen toch niet voor het voorstel tot ontslag. Beide wethouders bleven aan. In een gistermiddag gehouden verga dering van de raad is deze aangelegen heid wederom ter sprake gekomen. Door de fractie van de P. v. d. A. werd de volgende verklaring afgelegd: .Onder getekenden, leden van de raad van Zuid-Laren voor de P. v. d. A. doen me dedeling aan de voorzitter, de wethou ders en de leden van de Raad, dat 1. de heer M. Scholtens* (wethouder voor de P. v. d. A.) niet meer als lid van deze partij wordt beschouwd; 2. zij geen enkele verantwoording op zich nemen voor handelingen van B. en W. buiten de raad om verricht". Deze mededeling was getekend door drie raadsleden, aangesloten bij de P. v. d. A. heid, een mengsel dat men graag blijft drinken, vooral in zo'n zomerse hitte' En de Weense sfeer was weer eens in nuchter Holland! Wanneer bijv. Paul Harden en Hetty Ruys dat duetje zingen: „Ich trag im Herzen d'rin, ein Stückel altes Wien" dan is er de droefenis om een vervlogen jeugd en als Fritz en Lintscherl he' „Das gibt's nur einmaal" juichen, dan is er vreugde over een stralend geluk. Zo krijgt iedereen 't zijne en men ls tevreden. 't Prettige van het geheel ls, dat 1 zo uitermate beschaafd toegaat: Paul Harden is een regisseur, die z'n operet te-Pappenheimers kent en Julius Susan weet de Sehmelz" in z'n kleine "or kestje te leggen, die bij zo'n luchtig ge valletje past. Men kan lang naar deze melodieuze muziek luisteren' Er wordt in 't algemeen héél verdien stelijk gezongen en wat er soms aan 't tempo en de soepele actie mocht ont breken ach, dat zullen we maar op re kening van de premièrekoorts schrijven Nog wat meer routine en ook dat komt in orde! Natuurlijk spreken de buitenlanders beter Oostenrijks dan onze landeeno- ten; de échte nuance in dit opzicht is dan ook nauwelijks aan te leren. Er zijn nog hofdames en hofdignita- rissen, er zijn frisse, nieuwe décors en smaakvolle costuums: een operette, die haar weg door Nederland stellig zal vin den! Dat zij af en toe wat actueler is ge maakt, dat er soms een Hollandse uit drukking in de Duitse tekst wordt weg gegeven: een Nurks, zou slechts verkla ren, dat hiermee de authenticiteit ge weld wordt aangedaan. Nee: al die dingen nemen we op de koop toe want de lach wordt er door verbreed! Zo was dit een allervrolijkste inzet van het Schouwburgseizocr.: de vele operette-aanhangers dreven op steeds hogere golven van amusement! Een schat van bloemen en een aller hartelijkst applaus bezegelden deze attractieve première, die naar meer van deze gezellige uren deed verlan gen. We kunnen die in tijden van honger naar wat ontspanning gebruiken als ons dagelijks cadet je H. (Incez, Med.-advert,) De ober ls aan het noteren En vraagt: „Wat gebruiken de heren?" Eén gast telt tot aoht En de ober (die lacht) Brengt dan TIP zonder mankeren! n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr P. d. K. te Lelden ontv. 1 II, TIP Ned. Herv. Wijkgemeente Levendaal GERESTAUREERDE BOVENZAAL Es' GEBRUIK GENOMEN Nog als uitvloeisel van de herdenking van het 75-jarig bestaan van de N. H. wijkgemeente .Levendaal" vond gister avond de ingebruikneming plaats van de fraai gerestaureerde bovenzaal van het wijkgebouw Levend aal. Onder de vele aanwezigen bevonden zich om. de leden van het wfjkbestir'r en het Jubileum-comité, dat destijds zorgde voor zulk een geslaagde feest viering, waarvan de baten mede ge diend hebben tot restauratie van deze De lieer Jac, Wilbrink, vice-voorz. van het wijkbestuur die sprak in zijn kwa liteit als lid van de Commissie van Be heer, dankten allen, die op enigerlei wijze hebben mede-geholpen aan de mo dernisering van de zaal. Ds D. J. Vossers, wijkpredikant, was uiteraard ook zeer verheugd met deze restauratie en wees er neg eens op. dat het wijkbestuur er steeds naar streeft om het wijkwerk in een aantrekkelijke omgeving deen geschieden. (Ingez. Med.-adv.) DE LA BIJE Voor Touwwerk, Staaldraad en Steigertouw. SINDS 75 JAREN DE GROOTSTE SORTERING DIT IS OVERBEKEND. J. de la Bije, Mare 26, Telefoon 20781 Leiden De heer J. M. Reimeringer alhier slaagde te Amsterdam voor het examen Duits M.O. Onze stadgenoot, de heer J. H. van Rossum du Chattel, is gekozen tot be stuurslid van de een dezer dagen te Utrecht opgerichte Alg. Ned. Vereniging van handelaren in gebruikte-, partij en ongeregelde goederen, antiek en cu riosa. Op initiatief van enkele Leidse middenstanders zal a.s. Donderdag m „In den Vergulden Turk" een show van bont, schoeisel en hoeden worden ge houden, ten bewijze dat Leiden op mode-gebied niet achter behoeft te bljj- v.. bij de grote modecentra in ons land. (Ingez. Med.-adv.) 15 SEPTEMBER aanvang 15 mnds Cursus ASS. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEFOON 2655S MIJNENVEGER „TERNATE" 3LAANDAG VOOR DEN HELDER De mijnenveger „Ternate" d'c onJj! bevel van luitenant ter zee ®er klasse H. J. Baay op 6 Juli P thuisreis Nieuw-Guinea verliet, wo op Maandag a.s. ter rede van Den a der verwacht. h Pas de volgende dag, nadat schip in de haven van Nieuwediep zal zijn afgemeerd, zal het voor afna toegankelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2