Exporteurs klagen ondanks veelbelovende uitvoer for fit Adenauer „gedemonteerd"? WEERBERICHT Britse maatregelen tegen Perzië Kweker profiteert van evenwicht vraag en aanbod JOite Jaargang DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 00 No. 27403 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Speculaties over wijziging in Amerikaanse Bezettingspolitiek (Van onze correspondent te Bonn). Adenauer op de demontage-lijst", al- te luidde de hoofdkop van een Zuid- tets weekblad, en zoals de Duits-geal- -je'de zaken nu staan, geeff hij, met cm boosaardige bij-betekenis, de opvat ten van steeds meer Duitsers weer, ee loyaal met de Geallieerden wilden penwerken, maai- na de gebeurtenis sen van de laatste weken volledig uit tun evenwicht zijn geslagen. Tot in de allernaaste omgeving van de bondskan selier is men perplex van de tegenwoor dige geallieerde politiek ten opzichte m Bonn. die recht ingaat tegen alles, sat men in verband met de toekomstige Duitse her-bewapening had verwacht, h de plaats van concessies zijn juist nu ïKr bezettingsbevelen getreden, als -en hier vooral de geallieerde wet in zake de definitieve verbeurdverklaring ran het Duitse buitenlandse vermogen cpvat. Daarnaast begrijpt men- niet, v-arom de Geallieerden het nodig heb ben gevonden, in een aparte wet vast te toen. dat de Duitsers hun straffeloos cie inlichtingen kunnen verschaffen, die s elke andere staat tot hoog- of lands- TfrTaadsproeessen zouden leiden. Uiter lijk lijkt het nu, alsof Duitsers gedwon gen zijn, voor de geallieerden spionnage- üensten te verrichten. De vreemdste geruchten doen m Bonn ei de ronde, gedeeltelijk hun oorsprong éidend in uitingen van hooggeplaatste Anerikanen zelf. Het meest sensationele verhaal is wel, dit de Amerikanen inderdaad van plan zouden zün, Adenauer te laten vallen, in de mening, dat hy „after all" toch niet de figuur is. die op de best mogelijk manier de door hen gewens te her-bewapening van de Bondsrepu bliek ten uitvoer kan leggen. Daar voor zou de weerklank, die deze so bere 75-jarige civilist, wien al het mili taire vreemd is, in het Duitse volk, gering: zün. WAAROM? Wat hier de mensen bezighoudt, is dat de Amerikanen plotseling uit een zo ge- hel ander vaatje tappen. Zij zoeken Adenauer doet geheimzinnig ALS DE GROTE DRIE „JA" ZEGGEN De Westduitse kanselier Adenauer telt in het bestuur van zijn party, de Christelijk Democratische Unie, meege deeld dat hij tot de drie Grote Mogend heden die over enkele dagen te Wash- isgton bijeen komen, een belangrijk ver wek heeft gericht. Wanneer dit verzoek, naar voren ge bracht in een brief aan de hoge com missarissen, zou worden ingewilligd, tou dit een beslissende invloed heb ben op het deelnemen van Duitsland aan de Westerse defensie, aldus Aden- aner, die er aan toevoegde, dat hij dit verzoek niet nader kon omschrijven, daar hij anders vooruit zou lopen op de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken over Duitse herbe wapening. Hij verwachtte positieve resultaten tanneer de conferentie kwam te spre- fca over het herstel van de Duitse sou- lyeiniteit. Orer de kwestie van het gezagsorgaan kor het Ruhrgebied, dat er op heeft aan- Hirongendat Duitsland voor de twee- te helft van dit ja-ar meer steenkool zou triorteren dan waartoe Duitsland naar $en mening in staat is, zei Adenauer, tij in de naaste toekomst een gunstige lossing kan worden verwacht. Zijn fcatssecretaris voor binnenlandse aan- f-egenheden, dr O. Lenz, was reeds be nnen met besprekingen met het ge- 6?sorgaan. /Z De weerbarstige kurk Veranderlijke bewolking Bilt verwacht tot morgenavond: J>anavond, vannacht en mogelijk ook morgenochtend op vele plaatsen rr Overdag veranderlijke bewolking •v plaatselijk enkele regen- of on- ■^sbuien. Aanvankelijk zwakke, later E^Se wind uit Zuidelijke richtingen. T-0 warm. (Opgemaakt te 10 uur) 12 SEPTEMBER. tol op: 6.08 uur; onder: 19,04 uur. •toan op: -18.07 uur; onder: 1.28 uur. .«oogwater te Katwijk te 0.20 en uur. hummer bestaat uit zes pagina's achter de huidige moeilijkheden een welbewuste opzet, in wezen daarop ge richt. dat West-Duitsland militair welis waar moet meedoen, maar politiek weer een toontje lager zal zingen. Aan Amerikaanse zijde zouden hieraan de volgende berekeningen beantwoor den. welke door uitlatingen van ver schillende persoonlijkheden ook min of meer bevestigd worden: 1. het vertrouwen in de toekomst van de Duitse democratie is niet meer zo vast. 2. men wil desondanks niet afzien van een Duitse militaire bijdrage tot de Wes terse verdediging. 3. men wenst deze diametraal anders dan in het geval van Japan, echter te realiseren zonder dat West-Duitsland' zijn souvereiniteit terugkrijgt. Psycholo gisch gaat men: 4. daarbij uit van de overweging, dat het Duitse volk zo gedisciplineerd en ook anti-communistisch is. dat het zelfs onder deze voor het nationale gevoel onbevredigende omstandigheden eieren voor zijn geld zal kiezen en tevreden zal zijn met de materiële voordelen, die aan een her-bewapening onder Amerikaanse auspiciën verbonden zijn- Een goed-ingelichte Duitser, met wie wij deze samenhang besprekende karakteriseerde deze houding als „ban- kierspolitiek". Een al te „practische" ex ploitatie moet z.i. evenwel vroeger of later tot een explosie van de volksziel leiden. VOOROVERLEG R.T.C. MET DE WEST. Donderdag zullen met het lijnt oestel der K.L.M. naar ons land vertrekken mr dr M. F. da Costa Gomez en de onder-voorzitter van de Raad van Ad vies voor de R.T.C met de West, dx Ch. W. de la Try Ellis. Zij zullen in ons land deelnemen aan het vooroverleg in verband met de te houden R.T.C. tus sen Nederland, de Ned. Antillen en Suriname. BRIEF 18 MAANDEN ONDERWEG! 18 Maanden heeft een brief er over gedaan om van Kwadyk naar Westgraftdijk te komen. In Maart 1950 stuurde n.l. mej. C. Koppen uit Kwadijk een brief naar haar zuster in Westgraftdijk. Dezer da gen is dit epistel eerst ontvangen! MUIS ZETTE KERMIS STOP. Zaterdagavond tegen middernacht heeft een muls een explosie veroor zaakt in een transformatorhuisje te Edam, waardoor het stadje in het duis ter kwam te zitten. Daardoor kwam de kermis enige uren eerder dan oor spronkelijk was bedoeld aan haar einde. De „spullebazen" poogden nog wel met petroleumlampen en kaarsen hun zaken draaiende te houden, doch de meeste kermisgungers waren reeds naar huis vóór de noodverlichting ge reed was. Te halftwee was de stroom voorziening weer normaal. 1 It'll WIHHBE Tegelijk met de mededeling, dat de Amerikaanse luchtmacht opdracht had gegeven tot het bouwen van het eerste vliegtuig, dat met atoom energie wordt voortgedreven, ver scheen in het Amerikaanse tijd schrift ..Popular Science" een il- lusstratie van zulk een vliegtuig, zo als de tekenaar het zich voorstelt. In de beschrijving staat vermeld, dat de primaire energie zou kun nen bestaan uit slechts enkele gram men splijtbare uranium of plutoni um. die evenveel kracht kunnen ont wikkelen als de totale hoeveelheid van ruim 64000 liter gasoline, die de tegenwoordige B. 47 stratojet bommenwerper meevoert. De enor me hitte, welke wordt opgewekt, voert men langs een circulerend vloeibaar metaal. Door middel van een „hitte-omzet- letzal het vloeibare metaal ver dampen tot een „werkende" vloei stof. kwikzilver of water. Deze „werkende" vloeistof wordt naar de turbines in de vleugels geleid voor het aandrijven van de schroe ven. Na gebruik wordt het terugge pompt naar de „hitte-omzetter" waardoor en doorlopend gesloten systeem van krachtsontwikkeling ontstaat. Betalingsfaciliteiten opgeheven Het Britse ministerie van financiën heeft een verklaring uitgegeven, waar in medegedeeld wordt, dat de speciale faciliteiten, welke Perziè genoot ten aanzien van de converteerbaarheid van het- pond in dollars, opgeheven worden. Perzië genoot voorrechten, die gewoon lijk niet aan niet-leden van het ster- linggebied verstrekt worden. Perzië had eveneens het recht in ponden betalin gen te doen in landen van het ster- linggebied en enkele andere. De ver- Stijgende prijzen en onrust in Frankrijk WANKELE POSITIE DEK REGERING Men verwacht, dat de stijgende prijzen in Frankrijk wijdverbreide onrust en mogelijk stakingen tot gevolg zullen hebben, ondanks het regeringsbesluit, waarbij het minimumloon met ongeveer 15 wordt verhoogd. De grote vakbonden zijn niet tevre den met de voorgestelde verhoging, wel ke slechts betekent, dat niemand min der mag verdienen dan het nationale minimum, maar geen automatische ver hogingen bewerkstelligt. De vakbonden eisen een verhoging tot 23.6C0 fr. in plaats van de door de regering toege stane 20.000 fr. Het door de communisten geleide al gemeen vakverbond (CGT) heeft de lei ders van de andere vakbonden tot be sprekingen over de strijd tegen de prijs verhogingen uitgenodigd. De spanning, veroorzaakt door de stij gende kosten van levensonderhoud, maakt de positie van de regering-Pleven neg wankeler. De regreing heeft geen betrouwbare meerderheid meer in de Nationale Vergadering. Zij ziet zich ge plaatst tegenover de gecombineerde op positie van de Gaullisten, socialisten en communisten. klaring zegt verder, dat het wegvallen van de uitvoer van olie uit Perzië de opheffing der maatregelen niet slechts rechtvaardigt, doch dat het voor En geland nodig wordt grote sommen in dollars te betalen voor andere olie. On der deze omstandigheden kan Enge land zich niet meer veroorloven Perzië van dollars te voorzien. Het is daarom nodig, dat alle betalingen tussen En geland en Perzië met de goedkeuring van het ministerie geschieden. Het ligt in de bedoeling slechts de buiten gewone faciliteiten op te heffen. Enge land zal Perzië voorts niet meer voor zien van schaarse goederen, die Perzië mocht kopen wegens de waarde, welke de olie voor Engeland had. Deze goe deren heeft Engeland zelf hoog nodig. Ook kunnen zij omgezet worden voor dollars of andere deviezen. In gezaghebbende kringen te Londen wordt verklaard, dat er geen sprake is van het opleggen van economische sancties. Er worden slechts maatregelen be oogd om de eenzijdigheid van de finan ciële regelingen met Perzië op te hef fen. nu Engeland zijn deel in de winst op de olie heeft verloren. TITO OVER TRIEST, i „Vriendenhand blijft uitgestrekt". Maarschalk Tito heeft ter gelegenheid van een vlootdag verklaard, dat Joego- Slavië het verleden wil vergeten, ver- j langt naar een oplossing van de kwes tie Trlëst en in vrede wil leven met Italië, ,Hier is onze vriendenhand. Wij zullen haar uitgestrekt houden en wachten op uw antwoord", aldus Tito. Hij uitte echter de waarschuwing, dat iedere poging, met geweld Joegoslavisch grondgebied te veroveren, met geweld zou worden beantwoord. Laten wij tot overeenstemming komen en laat dit een krachtige bijdrage zijn voor het versterken van de vrede in de wereld, aldus Tito. „Ongelukkigerwijs speelt de Italiaanse regering op een geleende viool en wil zij onder invloed van de Kominform, de irredentisten, de fascisten en het Vaticaan de uitgestrek te vredeshand niet grijpen". Radio Peking antwoordt op Ridgway's voorstel „ONVERSTANDIG EN DWAAS" Radio Peking heeft het voorstel van generaal Ridgway, een nieuwe plaats voor de besprekingen over een staken van het vuren te kiezen, „onverstandig en dwaas" genoemd. „Dit voorstel heeft ten doel de onder handelingen te saboteren, daar de Amerikanen hun voortdurende en mis dadige schendingen van de neutrale zone van Kaesong niet kunnen ont kennen", aldus radio Peking die er aan toevoegt, dat een dergelijk ant woord op het protest van generaal Kim il Soeng en generaal Peng Teh Hoeai bewijst, hoe „schaamteloos en beledi gend" generaal Ridgway kan zijn. Het persbericht, dat een groot deel yan een Chinese divisie in de neutrale ?one gestationneerd zou zijn, noemt het radiostation „louter verzinsel en on zinnige dwaasheid", slechts ten doel hebben een voorwendsel te verschaf fen voor het voorstel van Ridgway. Ra dio Peking besluit met de mededeling, dat Kaisong verder als ontmoetings punt voor de besprekingen kan dienen, wanneer de strijdkrachten der V.N. een einde gemaakt hebben aan „haar ob structiemanoeuvres". STAKING IN HESSEN De raad van het 6 millloen leden tellende West-Duitse Vakverbond heeft bekend gemaakt, de onderhandelingen met het werkgeversverbond niet te zul len voortzetten alvorens de staking van de 100.000 Hessische metaalarbeiders is bijgelegd. In zijn resolutie geeft het Verbond uitdrukking aan zijn algehele morele steun voor de stakers en veroordeelt het „ten scherpste" de houding van de West-Duitse minister van economische zaken, Ludwig Erhard, alsmede „de rampzalige politiek van de werkgevers, die alle pogingen om een rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen te bereiken, verijdelt." ZAL AMERIKA BEPERKING OP ZUIVELINVOER OPHEFFEN? De commissie voor bank- en geld wezen van de Amerikaanse Senaat heeft besloten a.s. Donderdag openbare audities te houden over een wetsont werp, dat opheffing beoogt van de in- voerbepalingen op boter, kaas en ande re zuivelproducten. Aanhangers van het wetsontwerp ge loven, dat het door de Senaat zal wor den goedgekeurd, maar men verwacht veel sterkere oppositie in het Huis van afgevaardigden, waar de Amerikaanse zuivelbelangen krachtig worden ge steund. Het wetsontwerp moet door beide huizen worden goedgekeurd om wet te worden. Voor het vertrek van de vrijwilli gers van het Nederlandse Detache ment Verenigde Naties uit Korea kwam de band van de beroemde tweede Amerikaanse Divisie een muzikaal afscheid aanbieden, dat door onze jongens op hoge prijs werd gesteld. Het uit zestig leden bestaande muziekcorps had een programma samengesteld dat klonk als een klok. Nederland behoort tot een groep van negen landen, welks tegen de invoer beperkingen hebben geprotesteerd. Pakkerij in de Bollenstreek (Van onze deskundige medewerker). In de Bollenstreek is thans het seizoen, in de wandeling aangeduid als ,,de pakkerij" op zijn hoogtepunt. Dagelijks draait de veilingklok en doordraaien is er niet bij. Kustvaarders komen tot in de Hillegomse haven, zware camions uit Duitsland, Frankrijk, België en Scandinavië staan als duistere gevaarten 's nachts geparkeerd langs de havens der bollendorpen. En overal rijen zich de kisten aaneen die naast allerlei hieroglyphen de trotse aanbeveling dragen .Grown in Holland". Donderdagsmorgens om "n uur of elf kan men zioh in „Flora" in de Hille gomse Hoofdstraat op de tenen laten trappen door de honderden bollenmen- sen. die in de lange zaal bijeen zijn. er koffie drinken, als ze er tijd voor heb ben, en proberen zaken te doen. Naar mate de „pakkerij" vordert, wordt dat steeds moeilijker. Ze hebben twee lijst jes bij zich, een „vraaglijstje" en een „overlijstje". Op het ene staat wat ze nog te kort hebben, op het andere wat ze nog t« bieden hebben. Soms zijn ze gelukkig en vinden bij een collega wat ze zoeken en dan kan het loven en bieden beginnen, maar soms ook moeten ze de hele zaal afzoeken voor ze het ontbre kende partijtje gevonden hebben. Want meestal zijn zij het niet alléén, die een bepaalde soort en maat zoekener zijn méér kapers op de kust. En veelal is dan ook het lachende antwoord: Als je ze vindt, geef me dan een sein tjeik kan er zelf óók wel 'n paar duizend van gebruiken! EXPORTEURS IN DE PUT De exporteurs zitten in de put, altijd voorzover een exporteur in de put kan zitten, want dit mensenras beschikt over een onuitputtelijk optimisme, dat echter bij tijden en ogenblikken kan neerslaan tot het zwartste pessimisme. De exporteurs hebben jaren lang nu wel niet op fluweel gezeten maar toch in de bollenwereld aan het langste eind getrokken. Het was de kweker, wiens noodtoestand noopte tot het nemen van maatregelen die indertijd veel verzet uit lokten. Het was de kweker die zijn bol len tot veevoer vermalen zag. en door het overgrote aanbod nooit een behoor lijke prijs kreeg. Menig kweker zal dan ook met een stalen gezicht verzekeren dat hij al minstens twaalf jaar met ver lies gewerkt heeft, en al is dat overdre ven, "n dikke winst zat er voor hen niet aan. Maar nu wringt de schoen aan de andere voet. DUIZELINGWEKKEND Maandagavond heeft de Amerikaanse Senaat een aanvullend bedrag van 5 milliard dollar goedgekeurd voor mili taire uitgaven. Hierdoor is het totale bedrag van de Amerikaanse militaire begroting gestegen tot 61.103.856.050 dollar. Het aanvullend bedrag is bestemd voor de luchtmacht. De eerste formele zitting van het Unie Hof van Arbitrage werd te Djakarta door prof mr dr de Grooth geopend. De fotodie gemaakt werd tijdens de eerste bijeenkomst .toont: mr dr Kusumadtmadja (midden) rechts van hem prof dr Beaufort en mr Maramis, links mr dr Donner. De export is opgeleefd, het beteelde areaal .is in de crisisjaren aanzienlijk verminderd, zodat vraag en aanbod vrijwel in evenwicht zijn. Was de oogst minder goed uitgevallen (en daar had den velen, door de slechte weersom standigheden, 'n zwaar hoofd in!) dan zou men aan de vraag niet eens heb ben kunnen voldoen. Thans is de al gemene opinie dat vraag en aanbod elkaar nét zullen dekken. Over „sur plus" wordt niet gepraat. Wie z'n bol len niet als „leverbaar" kwijt kan. kan ze nog altijd beter als plantgoed ge bruiken waaraan eveneens een tekort is) dan ze aan het Surplusfonds te leveren. Terwijl de kwekers dus geen ho«*«» heffingen voor dit fonds te vre zen hebben, maken ze tegelijk goede prijzen voor hun product. Op de vei ling priemt het groene lichtje aan vóór de wijzer de kans krijgt, door te draaien. De export kan alles gebrui ken Maar de export moet hoger prijzen betalen dan ze gewend zijn. En sommi gen die in de winter hebben verkocht en wellicht rekenden op lagere prijzen dan vorig jaar, zitten er nu slecht voor. Het grote risico van het bloembollen export is dat men moet verkopen eer men heeft gekocht en zich eerst later kan „dekken". Al zit het de exporteurs op het ogen blik niet mee de situatie is zeker niet ongezond en voor de kwekers was het zeer noodzakelijk, dat ze weer eens adem konden halen. De hele lange dag. vaak ook 's nachts, gaat het werk in de Bollenstreek door. Per trein, per truck, per laadkist of per schip gaan tienduizenden kisten bollen de grens over. De expediteurs zwoegen door de papierwinkel, die dit alles mee brengt. od de exportkantoren wordt bij na iedere avond overgewerkt. De vaste personeelskern is met vele tijdelijke krachten aangevuld. ALLÉÉN PRIMA KWALITEIT Wie in de verleiding mocht komen, bij de grote vraag en de hoge prijzen, het met de kwaliteit van het product op een accoordje te gooien, krijgt daartoe niet veel kans. De eigen controleurs van de verschillende „groenen" der kwekers, de mannen van de Plantenziektenkundige Dienst en voor de V.S. thans ook de Amerikaanse contröle-ambtenaren die hier te lande gestationneerd zijn. zien scherp toe op de aflevering. Van een verdachte broeder worden soms de kis ten nóg eens gecontroleerd- De kopers, die hetgeen ze gekocht heb ben, niet op tijd ontvangen of in min dere kwaliteit, richten zich meestal met een tot de veiling of de tussenpersoon waarvan ze hebben gekocht. Meestal wordt een minnelijke schikking getrof fen. maar lukt dat niet, dan krijgt het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhan- del de zaak te behandelen, en dat spreekt recht in hoogste ressort. Dat scheidsgerecht, eerst na veel verzet in gesteld, heeft zijn onmisbaarheid thans wel bewezen, en heeft het vooral in deze ty'd buitengewoon druk. Het Bloembollenvak heeft op 't ogenblik prachtige kansen en die wil men niet verknoeid zien door de leve ring van minderwaardige kwaliteit door onverantwoordelijke elementen. By alle haast en drukte wordt dan ook terdege toegezien op de kwaliteit zowel als op de conditie en de ver pakking. Zoals de zaken er thans uitzien, kon 1951 het recordjaar 1950, waarin voor f 104 millioen werd uitgevoerd, wel eens overtreffen. Het voorloorlogse record gewicht scijf er heeft men nog niet bena derd, maar als het zo doorgaat komt het er van!

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1