M UVS kansloos tegen kwiek Coal t Westerkwartier op eigen grond geslagen Trage Blauw-witte voorhoede kwam na rust niet aan schieten toe aandagse Sportpraat Onsamenhangend Roodenburg was na rust nergens meer Tenniskampioene van 16 jaar LEIDSCH DAGBLAD Maandag 10 September 1951 Tweede Blad No. 27402 (Van onze sportredacteur). UVS heeft alle aantrekkelijke leuzen als ,,De eerste klap is een daalder |*yrd" of „Een goed begin is het halve werk" rustigjes aan haar laars gelapt c zich in de eerste competitiewedstrijd een 50 nederlaag laten toebrengen fctfhet Rotterdamse COAL. Excuses voor dit trieste begin van de competi- zijn er niet aan te voeren. Men zou deze grote nederlaag op rekening kun- ,n schrijven van het feit, dat spil Devilé met een „knietje" aan de tribune |,y gekluisterd en zijn vervanger, Breton van Groll, voor de gewichtige mid- Uf.positie de voeten verkeerd had staan, maar daar is men niet mee klaar. |„;rit de gedesorganiseerde verdediging ten spijt is UVS in deze wedstrijd *1 meer in de aanval geweest dan de Rotterdamse ploeg, maar een schot n enig formaat, laat staan doelpunten hebben we van de bewoners van de f.Vissenaarse Weg niet gezien. I UVS liet zich in deze wedstrijd heiaas re dikwijls verleiden tot haar i'i tik-tak-spel, waaraan de blauw- schijnbaar verslaafd zijn als JsShuivers aan hun pijp. Dit korte |;:i *as een kolfje naar de hand van COAL-verdedigmg, welke slechts nelweg drie man voor haar doel- ::i behoefte te posteren vrijwel t uvS-aanval kwam toch door het |r:cen om de pogingen van de Lei schipbreuk te doen lijden, [ïcral in de tweede helft, toen COAL haar 30 voorsprong verdedigend c: spelen en de UVS'ers rustig liet was deze eenvoudige wijze van idelen opvallend. En hoe succesvol I il goede moed betreedt U.V.S bet P... Y'hout deed geducht zijn best.... de Rotterdammers dit wapen hanteer den. blijkt wel uit het feit. dat Kante been c.s. in de tweede helft een paar schoten uift vrije schoppen uitgezonderd geen enkele maal tot het lossen van een dragelijk schot zijn kunnen komen. Bovendien was de lichaamsconditie snelheid van reageren bij de fris spe lende Rotterdammers beter verzorgd en het wat traag wendende Leidse binnen- tno. Lieshout, Hiensch en Kantebeen, zag zich hierdoor tal van malen het leer bij schietrijpe kansen nog net ontno men. Nu moeten wij er bij zeggen, dat het UVS-binnentrio vrijwel steeds op zich zelf was aangewezen, want rechts buiten Verhoogt, die voor het eerst weer meespeelde, bleek nog lang niet fit en speelde maar op halve kracht, terwijl linksbuiten Jan v. d. Blom het voor de rust te druk had met het voeren van een privé-oorlog met de Rotterdamse rechtshalf. Beide heren schopten elkaar met kennelijk groot pleizier tegen de schenen. In tegenstelling met UVS voerde COAL het wapen der verrassende aanvallen over de vleugels. Handig lokten de Rotterdammers de Leidse verdediging, die niet alleen in snel heid te kort schoot maar ook door de afwezigheid van rots-in-de-branding Devilé alle zelfvertrouwen miste, steeds naar de middenlijn en dan was het ineens sprinten geblazen. En in de sprint moest Breton van Groll. die zich op de spilplaats als een kat in een vreemd pakhuis voelde, het steeds afleggen Het accent van de strijd lag in de be ginperiode echter geheel anders en het leek er toen op, dat UVS, sterk in de aanval, weinig moeite zou hebben om de Rotterdammers een fikse nederlaag toe te brengen. Kantebeen cs. waren niet voor de COAL-veste weg te slaan en de Maasstedelijke verdediging reed soms in grote verwarring een vreemde schaats. De UVS-aanval kon de ont stane kansen echter niet benutten, hoe wel een fraaie kopbal van Tony Kante been een beter lot verdiend nad. dan rakelings over de lat vliegen. Tot in de 25e minuut COAL door haar linksbin nen v. d. Linden, die de bal uit een cor ner inschoot, zonder dat de als zoutpi laren staande Leidse verdedigers hem dat trachtten te beletten, de leiding nam Toen was 't met UVS gedaan, want en kele minuten na de eerste treffer on dernam linksbuiten Bakker opnieuw een ren en uit zijn voorzet kopte midvoor Van Os rustig nummer twee achter doelman Van Putten. Slecht opstellen van Breton van Groll was nog voor de rust de oorzaak van het derde doelpunt. Over het verloop van de tweede helft past slechts een stemmig stilzwijgen. De fraai ruimende COAL-defensie liet. zo als gezegd, UVS komen en zette slechts af en toe de eigen voorhoede aan .het werk. Dat die sporadische uitvallen van de Rotterdammers nog doelpunten op leverden ook, pleit niet voor de betrouw baarheid van de UVS-verdediging. Ove rigens werd het vierde doelpunt ge scoord door de Leidse linksback Van Leeuwen, die in eigen doel schoot. Het vijfde maakten de Rotterdammers ech ter zelf: even voor tijd sneden zij als een mes door de Leidse defensie.... Voetbal in de topklasse le klasse A. DWS'De Volewyckers 1—0 Frisia—AGOW 0—5 OVAVVelocitas 4—0 Go AheadEDO 0—0 HeerenveenEnsch. Boys 1—3 Theole't Gooi 0—2 HaarlemElinkwijk 3—0 Ie klasse B DOSLeeuwarden 4—1 Ajax—VSV 6—1 RCH—Achilles 2—1 EnschedeSneek 21 Be QuickOosterparkers 2—0 Zwolse Boys'Blauw Wit 1—1 VitesseWageningen O—l le klasse C BW-DHC 4—1 Juliana—RBC 41 SittardiaNAC 2—1 SVVEindhoven 3—5 MW—ADO 2—1 Quick (N.)Willem 2 0—3 FeyenoordBleyerheide 4—1 le klasse D NOADChevremont 1—0 SpartaEmma 1 1 PSV—NEC 3—1 HBS—Xerxes 1—2 Limburgia—Hermes DVS 1—0 4—3 Brabantia-VVV 0—2 LFC brak met traditie (Van een onzer v erslaggevers) LFC, dat de laatste jaren steeds het onderspit moest delven tegen Wester kwartier, heeft met deze traditie gebroken en de Hagenaars, op hun eigen ter rein nog wel, een 20 nederlaag toegebracht. De Leidenaars hadden, de serie van nederlagen gedachtig, knap met hun zenuwen te kampen en in het bijzon der rechtsbuiten Eradus en Van Meeteren hadden daar last van. De achterhoede der Kanaries was echter zo gesloten als een bus. Westerkwartier beschikte eveneens over een goede defensie, met de keeper het meest op de voorgrond tredend, al had hij deze middag Vrouwe Fortuna wat op zijn hand. Enkele malen, toen hij reeds gepasseerd was door schoten van Senteur en Sira, kwam het hout werk hem te hulp. Het duurde dan ook geruime tijd 40 minuten voor Sen teur. na een drietal tegenstanders te hebben omspeeld, met een schuiver in de hoek de Kanaries de leiding kon ge ven. Na de hervatting had Westerkwar tier de wind in de rug en de tweede helft begon voor de Hagenaars veelbe lovend, want LFC werd in de verdedi ging gedrongen. De Hagenaars schoten echter erbarmelijk slecht. De strijd werd dan ook weer spoedig naar de Wester- kwartier-helft overgeheveld en bij een goede aanval over links deponeerde Sira met een prachtig schot nummer twee in de Haagse touwen. Toen eerst kwam er rust in de LFC-ploeg en hadden Sira en Van Meeteren meer geluk met hun scho- EERSTE KLASSERS. Ajax topscorer Na twee Zondagen Competitievoetbal zyn er van de 56 eerste klassers nog slechts 13 zonder puntenverlies. Er komt dus al enige, zy het een zeer kleine, tekening in de stryd. Tot die dertien behoort ook Ajax. dat het tot nu toe beter doet dan in het vorig seizoen. Met een 6—1 overwinning op VSV bombardeerden de rood-witte Amsterdammers zich tot top-scorers van de dag. De debutanten hebben ook gisteren weinig hoopvols laten zien. Slechts Ju liana kon het tot een overwinning bren gen. Verrassend was de nederlaag van Heerenveen op eigen terrein tegen En- schedese Boys. De standen luiden: lste klasse A. Hör zonder succes. Spil Devilé, I*' wn „knietje" aan de tribune - histerd (eerste rij) heeft dan uilerminst reden om vrolijk te wn (Foto's L.D.Van Vliet). i k°nl\klijke onderscheiding voor herman levy. I heer Herman Levy, sportredacteur 1 Het Vaderland, hoofdredacteur van I ^Auto", perschef van de KNAC en pratter van de Nederlandse Sport- I Is do°r H.M. de Koningin benoemd **|dder in de Orde van Oranje Nas- l -'- De heer Levy vierde Zaterdag zijn l£,klS-jagig jubileum als sportjourna- HGOW 2 4 Heerenveen Go Ahead 2 3 Elinkwijk Haarlem 2 4 EDO Go Aheod 2 3 Frisia DWS 2 3 De Volew. GVAV 2 2 Theole 'tGooi 2 2 Velocitas 1ste klasse B. Wageningen 2 4 Sneek Ajax 2 4 Ensohede RCH 2 4 Leeuwarden Zwolse B. 2 3 Blauw Wit Be Quick 2 2 VSV DOS 2 2 Achilles Vitesse 2 2 Oosterpark. 1ste klasse C. BW 2 4 ADO NAC 2 4 Sittardia Feyenoord 2 4 Bleijerheide Juliana 2 2 RBC MVV 1 2 SVV Eindhoven 1 2 DHC Willem n 2 2 Quick (N.) 1ste klasse D. vw 2 4 Noad Limburgia 2 4 Xerxes Emma 2 3 Long a Maurits 2 2 Sparta Hermes DVS 2 2 NEC HBS 2 2 Ohevremont PSV 2 2 Brabantia ten gehad, de uitslag zou zeker gunsti ger voor de Leidenaars zijn geweest. Even voor tijd kwam het LFC-doel nog in gevaar toen Missaar een hoge voor zet niet kon onderscheppen, maar Neu teboom Jr wist nog op het nippertje te redden. VOETBAL IN ENGELAND Jack Rowley scoorde dit seizoen reeds 14 doelpunten De verrassing van de dag was de ne derlaag van de Bolton Wanderers, in een uitwedstryd, tegen de Spurs. Manchester United heeft thans de leiding in divisie één tezamen met de Bolton Wanderers en Portsmouth. Alle drie clubs hebben 11 punten uit zeven wedstrijden. Een opmerkelijk resultaat boekte Jack Rowley, de schutter van Manchester United. De United sloeg Stoke City met 40. Rowley zag kans de hattrick té scoren, hetgeen betekende, dat hij een dergelijk staaltje nu al voer de derde maal in dit seizoen, dat nog maar kort aan de gang is heeft uitgehaald. In middels heeft hij 14 doelpunten in deze competitie weten te produceren. De uitslagen in de eerste divisie lui den: Aston VillaArsenal 10: Burnley— Wcstbromwich Albion 61; Carlton Athletic—Middlesbrough 43: Chelsea- Fulham 21; Derby CountyMan chester City 13; Huddersfield Town Portsmouth 01: Manchester United Stoke City 4—0; Preston North End- Newcastle United 12: Sunderland- Blackpool 1—3; Tottenham Hotspur Bolton Wanderers 21; Wolverhamp ton Wanderers—Liverpool 21. HPSV—Roodenburg: 5—2 (Van een onzer verslaggevers). Roodenburg opende het nieuwe seizoen nu niet bepaald succesvol. In het Zuiderpark kregen de Leidse Houtbewoners een gevoelige 52 nederlaag te incasseren tegen H.P.S.V. De Blauw- Zwarten bleven vèr beneden de maat en daar ook de Haagse politiemannen geen grootse indruk maakten, bleef de score nog binnen het dragelyke. Had den de „lange" politiemannen, in het laatste halfuur van de strijd, toen de Roodenburg-ploeg volledig knock-out was, meer schotvaardigheid getoond, zó er zeker was het op een debacle voor onze stadgenoten uitgelopen. De Leidse Houtbewoners brachten een elftal met vele experimenten in het veld, waaronder een tweetal nieuwe ge zichten, n.l. doelman Van Oord (oi. wel een aanwinst) en linkshalf v. d. Blom, die wel van goede wille is, doch waar weinig kracht van uitging. Van de overige probeersels was midvoor Ouwer- kerk een. volkomen misgreep, evenals P. Polanen op de rechtsback plaats zij het in mindere mate. Aangezien ook de rechtshalf De Klerk het praedicaat „matig" ternauwernood wist te verdie nen; kregen de twee werkelijk zeerhard- werkende achterspelers, stopper Loge man en linksback Andr, du Prie het zwaar te verduren, daar door de grote gapingen op het middenveld, stepds op nieuw de Hagenaars voor de Leidse veste verschenen. Tevens viel het ons op, dat het uithoudingsvermogen van verschillende Blauwzwarters, bepaald slecht was te noemen en van ploegver- batid geen spoor te bekennen viel. Re sumerend: een elftal falend over alle linies, dat. op dezelfde voet doorgaand, De 16-jarige Maureen Connolly uit Californië heeft voor een sensatie ge zorgd door in het dames-enkelspel van de Amerikaanse tenniskampioenschap pen eerst in de halve finale de Wimbledon-kampioene van dit jaar, Doris Hart, te verslaan en daarna in de eindstrijd te winnen van Shirley Fry. Dacht men na haar overwinning op Doris Hart aanvankelijk aan een uitschieter van het ongeroutineerde schoolmeisje, toen zij in de eindstrijd van Shirley Fry op schitterende wijze won, kwam men snel tot andere gedachten. Het eigenaardige met dit 16-jarige meisje is, aldus lazen wij in de „H.Crt. dat zij een heel ander speltype hanteert dan Hart en Fry, die typische voort brengselen van de Amerikaanse school zijn: hard, mannelijk spel met veel op lopen naar het net. Maureen speelt anders. Zij manoeuvreert uiterst-knap van de baseline af en verschijnt slechts een enkele maal aan het net. Maar haar spel is zo intelligent, oervast en af en toe briljant van uitvoering, dat niet alleen Doris Hart die toch heus niet in slechte vorm stak maar ook Shirley Fry volkomen overrompeld werd. Ook haar wedstrijd-moreel is bijzon der goed, want toen zij in de eerste set met A0 achter kwam tegen Hart en zij kansloos leek, raakte zij geenszins van de kook. Integendeel: zij won toen 6 games achtereen! Traantjes kwamen er echter toen de zege op de Wim- bledonkampioene een feit was. Huilend rende zij op haar trainster af: roe pend: Thank you, thank you. Tegen Shirley Fry verloor Maureen Collonny weliswaar de tweede set met groot verschil (I6), maar de eerste was voor haar (63) en de beslissende derde eveneens: 6—-A. Is het wonder, dat de Amerikanen nu al ijverig verge lijkingen maken met Helen Wills? Öp de foto (radiografisch overgebracht): Maureen Connolly (midden) met de door haar gewonnen beker na haar overwinning op Shirley Fry (links). Rechts: Russell Kingman, president van de Amerikaanse Lawn Tennis Bond. een zeer zwaar en weinig hoopvol sei zoen tegemoet gaat. Elftalcommissie er is werk aan de winkel Wat het verloop van de wedstrijd be treft, zagen wij na de aftrap Roo denburg had wind tegen aanvanke lijk een gelijk opgaande strijd met wis selend e kansen. Nadat eerst Van Dorp een goede kans om zeep had gebracht, lag enkele ogenblikken later de bal, na een goed schot van debutant K. de Jonge, achter de Leidse doelman Van Oord (1—0). Kort voor de rust van de ze onbetekenende strijd scoorde C. v. d Zeeuw uit een vrije trap wegens hands 11. De vreugde was echter maar van korte duur, want via de aftrap kwam de bal bij linksbuiten De Jonge, die zich niet bedacht en onhoudbaar inschoot (2—1). Na de hervatting bracht F. v. d. Zeeuw met een keurig doelpunt wat leven in de brouwerij (22), doch toen de politiemannen kort daarop door Zwaan wederom de leiding namen, was het met de Leidse Houtbewoners ge daan en zakte de toch al povere ploeg als een kaartenhuis in elkaar. Door Zandbergen (2x) kwamen de Hagenaars op 5—2 en zij hadden de zege royaal verdiend. G. Alkemade scoorde hattrick voor S.J.C. (Van onze correspondent). In een spannende wedstrijd heeft SJC haar oude rivaal Teylingen een zwa re 40 nederlaag toegebracht, een overwinning, die op overtuigende wij ze werd behaald, hoewel de 40 uit slag wel wat geflatteerd is. Na 5 minuten speelde de Teylingen- rechtshalf de bal te zacht op zijn kee per terug, zodat de snelle G. Alkemade het leer kon onderscheppen en doel punten, 10. Ook Teylingen zat niet stil, maar het was opvallend, dat haar aanvallen vaak prachtig opgezet, niet tot het doel konden doordringen. De laatste seconde voor de rust plukte de Noordwijkse keeper De Lincel een bal van de voet van een tegenstander, maar kreeg hierbij een trap tegen het hoofd en hij «moest met een lichte hersen schudding het veld worden afgedragen. Na de rust bleek hy vervangen door Fr. Groenewoud. die het doel goed ver dedigde. Fel kwam Teylingen opzetten en het was tegen de verhouding in. toen G. Alkemade een tweede doelpunt maakte. Het spel werd steeds forser, zodat de arbiter nogal eens handelend moest optreden. Toch bleef de thuis club door haar hogere tempo het beste van het spel houden, hetgeen werd uit gedrukt in 2 doelpunten binnen één minuut; het eerste was een harde schuiver van P. Vink en het andere een onhoudbaar schot van G. Alkemade. die dus deze middag met 3 doelpunten topscorer was. Alphio deelde met VEP (Van onze correspondent) In de eerste helft van de in Woerden gespeelde ontmoeting tussen VEP en Al- phia was de thuisclub iets sterker en derhalve was de 21 voorsprong der Woerdenaren bij de rust- wel verdiend. VEP nam na twintig minuten spelen de leiding door haar midvoor. welke speler ook voor het tweede doelpunt zorgde. Kort voor de rust verkleinde Alphia haar achterstand door Rijsdam die een trek balletje van W. de Jong onberispe lijk afwerkte. In de tweede helft was Alphia het meest in de aanval. Vooral rechtsbuiten De Hertog stichtte met zijn snelle ren nen nog al eens verwarring in de VEP- defensie. Uit goed aangegeven ballen wist hij de achterstand om te zetten in een 32 voorsprong, die Alphia kort voor het einde echter weer verloren zag gaan, toen de gasten uit een doelwor- steling gelijk maakten: 3—3. „BERTUS". De heer J. A, A. v. d. Horst, voorzitter van de Afdeling Leiden van de Neder landse Reisvereniging-, heeft tijdens een bezoek aan Zuid-Frankrijk de wedstrijd NiceBordeaux bijgewoond. Hij schrijft ons over deze belangrijke competitie wedstrijd een enthousiaste brief. „Les Aiglons", zoals de Nice-ploeg in de wan deling wordt genoemd, is het afgelopen seizoen kampioen van Frankrijk gewor den en heeft ter ere van deze gelegen heid een machtig nieuw stadion laten bouwen, waarin 17.000 toeschouwers van ruime zitplaatsen de verrichtingen van de kampioenen kunnen volgen. Nice was daartoe in staat omdat het dank zij haar' kampioenschap enorme recettes beurde. Ook de strijd tegen Bordeaux het was de-wedstrijd-van-de-dag in Frankrijk, daar Bordeaux vóór Nice kampioen was heeft de penningmees ter van „Les Aiglons"- geen windeieren gelegd: hij kreeg 3 millioen francs in het laatje. De prijzen der plaatsen zijn overigens wat aan de gepeperde kant. want de heer Van der Horst moest 500 francs, dat is een stevige vijf gulden, neertellen om de Nederlandse oud-in ternational Bertus de Hardei' bij Bor deaux in actie te kunnen zien. Het optreden van onze. zéér corpu lent en kaal geworden landgenoot was in de eerste helft teleurstellend, schrijft de heer Van der Horst. ..Bertu", zoals de Fransen hem noemen, kon niet op dreef komen, gleed vaak uit op de prachtige grasmat en stond meer op zijn hoofd dan op zijn benen. Maar na de rust speelde De Harder een prachtige party. Zijn afgemeten, lange passes "kwamen steeds vlak voor de doelmond op het hoofd of de sohoen van een medespeler. Het was een lust. om te zien en Bertus werd door het Franse publiek dan ook stormachtig toegejuicht. Het fraaie spel van Bertus ten spijt verloor Bordeaux echter met 31, Het enige doelpunt, dat Les Giron- dins scoorden, kwam van de voet van onze landgenoot, die een pass van Kargu onberispelijk benutte. „KRACHTMENS". Van het voetbal naar het heel wat minder populaire gewichtheffen. De grote belangstelling voor deze sport voor pure krachtathleten is sinds Bram Cha- rité op de Olympische Spelen te Londen een bronzen medaille veroverde, weer geluwd. En dat is ook begrijpelijk, want voor dit werkelijk fascinerende spel van drukken, stoten en heffen en een strakke concentratie moet men wel zeer ruim in de spierballen zitten. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat het Simon Stokkel gros van de sportminnende Leidenaars onbewust is van het feit, dat ook onze stad een gewichtheffer van formaat rijk is. De bezoekers van de zwemin richting De Zijl zullen hem echter zeker kennen, want het is zweirimeester Simon Stokkel, die de laatste jaren zo zoetjes aan op het eerste plan in de kracht sport is komen te staan. Wij hebben met deze 23-jarige, blonde reus, wiens mo derne bril hem het uiterlijk van een Amerikaans student verleent, een praatje gemaakt. Het gewichtheffen zit hem. zo ver telde Simon ons. in het bloed een kwestie van erfelijkheid, want ook zijn, vader was een grote liefhebber van deze zwaartillende sport. Stokkel begon met het gewichtheffen op 14-jarige leeftijd, door alles wat er maar flink zwaar uit zag boven zijn hoofd proberen te drukken. In 1947 nam hij als lid van het Delftse Sandow voor het eerst aan een officiële wedstrijd deel. die hij meteen won. La ter ging hij over naar de club van Bram Charité, het Haagse Hercules, bij welke vereniging hij tweemaal kampioen van West-Nederland werd en eenmaal van Zuid-Holland. Dit jaar veroverde hij het kampioen schap van Nederland in de tweede klas se. waarmee zyn promotie naar de eerste een feit was. Op de ranglijst van de eerste klasse neemt Simon thans de derde plaats in. Simon is optimistisch gestemd over zijn komende wedstrijden. Vorige week bracht hy zijn persoon lijk record op 338 kg, en als hij er in slaagt om vier kilogram van zijn ge wicht af te trainen hij weegt 94 kg, waarmee hij de lichtste van zyn familie is maakt hij, volgens zijn zeggen, een beste kans om de nationale titel in de half-zwaargewiohtklasse te behalen. En als hem dat lukt is zijn uitzending naar de Olympische Spelen, volgend jaar te Helsinki, haast wel zeker. Maar eerst gaat Simon in November nog met een Haagse ploeg naar Wenen. Succes

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3