Truman opent Japanse vredesconferentie „Frisco biedt ons de kans tot vredesdaden" „Verdrag is eerlijk voor overwinnaar en overwonnene Wordt Gaitskells waarschuwing in de wind geslagen? Onrust romdl weerbericht gpste Jaargang WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 00 No. 27398 LEIDSCH m DAGBLAD pwtoir: J. W eenny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel I, Leiden - Giro no. 570J Eootdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer1515 per kwartaal f. 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 2150' w Gisteravond is te San Francisco de conferentie over het Japanse vredes verdrag officieel geopend door de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Dean Acheson. die de afgevaardigden van de 52 ter conferentie vertegenwoordigde landen verzocht in stilte te bidden voor de vrede. Acheson stelde eerst de burgemeester van San Francisco, die de afgevaardig den welkom heette, voor. De volgende spreker was gouverneur Earl Warren van Californië, die onlangs is teruggekeerd van een bezoek aan Japan. Warren wenste de afgevaardig den succes. Vervolgens stelde Acheson de presi dent van de V.S.. Harry Truman aan de deelnemers voor. Deze hield vervolgens een rede, waar in hii o.m. zeide: ..Het verdrag, dat thans voor ons ligt biedt méér dan gelegenheid tot onderhandelen over de vrede. Het biedt ons de kans tot vredesdaden. Deze conferentie zal degenen aanwij zen. die vrede wensen te sluiten en degenen, die vrede wensen te voorko men degenen, die wensen een ein de aan de oorlog te maken, en degenen, die de oorlog wensen voort te zetten". De president zeide van oordeel te zijn, dat het verdrag door degenen ge steund zou worden, die eerlijk wensten de spanning in de wereld te verminde ren. De vredesconferentie te San Francisco vormt, een grote stap naar de va-ede in de Stille Oceaan. ,.Er zijn echter nog meer stappen, die gedaan moeten wor den. De belaiigrijkste is vrede en veilig heid in Korea te bewerkstelligen. ,.Met Japan teruggekeerd op zijn plaats in de familie der naties en met een Koreaans volk verenigd en vrij in veiligheid dient het mogelijk te zijn een weg te vinden om de andere pro- President Truman blemen, die de vrede in de Stille Oce aan bedreigen, op te lossen". De Verenigde Staten hebben bij vele gelegenheden de wens te kennen gege ven om met andere regeringen de mo gelijkheden daartoe te onderzoeken. Er zijn vele wegen, indien men zulks op recht wenste. President Truarnn sprak lovend over de Japanners, die. zo zeide hij, zich vol ledig aan de termen van de overgave hadden gehouden Japan verschilt zeer veel met het land van zes jaar geleden. Dit betekent ech ter niet. dat de lei schoon is. Amerika •heeft Paerl Harbour en Bataan nog niet vergeten en vele aanwezige landen heb ben dergelijke herinneringen, die niet zo gemakkelijk uitgewist kunnen worden. ,JIet nieuwe Japan zal de wereld niet geheel en al vriendschappelijk en ver trouwend tegenover zich vinden. Het zal moeten blijven werken om de vriend schap en het vertrouwen van andere volken in de toekomst te winnen". De grondslagen van een vreedzame toekomst zijn echter gelegd. Thans moet gewerkt worden aan het herstel van de normale betrekkingen tussen Japan en de rest van de wereld. West-Berlijn nog meer bedreigd VERKEER TE WATER WORDT DOOR OOSTDUITS GEBIED GELEID. Volgens berichten in de Berlijnse pers wordt op het ogenblik gewerkt aan een kanaal, dat het mogelijk zal maken het verkeer te water, dat nu de weste lijke sectoren van Berlijn moet passe ren, geheel door Oostduits gebied te leiden. Deze omweg zou een van de laatste wapenen voor de Geallieerden bij .tegenblókkade" wegnemen, aldus deze berichten. In Juli is na acht maanden arbeid de aanleg voltooid van -^en spoorlijn met dubbel spoor van 36 km. lengte, die eveneens buiten de Westelijke secto ren omloopt. Ook dit verkeer passeerde vroeger de westelijke sectoren. Volgens de „Neue Zeitung"' werven de Sovjet-Russische autoriteiten duizen den vrouwelijke arbeiders aan om het werk aan het kanaal, dat in December gereed moet komen, te bespoedigen. Ruim 5.000 arbeiders zouden werken aan de aanleg van het kanaal, dat 30 meter breed en drie meter diep zou worden en doorgang zou verlenen aan schepen tot 750 ton. Dag en nacht wordt aan het kanaal gewerkt, aldus de be richten. Het door de conferentie te bespreken vredesverdrag is het resultaat van lan ge en geduldige onderhandelingen. Er kan echter geen vooruitgang ge maakt worden als het Japanse volk en zijn buren in de Stille Oceaan niet beschermd worden tegen de dreiging van agressie. Het gebied van de Stille Oceaan, zo vervolgde de president, wordt aangetast door de „rechtstreek se agressie in Korea" en de dreiging van nieuwe gewapende aanvallen. De Amerikaanse bedoeling bij het sluiten van de vrede is er op gericht Japan te beschermen tegen agressie, doch er tezelfdertijd voor te zorgen, dat Jauan zelf niet de veiligheid van an dere landen in gevaar zal brengen. Truman achtte het gerechtvaardigd om hier van een goed vredesverdrag te spreken. Het houdt rekening met de „voornaamste wensen en uiteinde lijke belangen van alle deelnemers" en het is eerlijk voor overwinnaar en overwonnene. ..Meer dan dat echter betekent het feit. dat het vredesverdrag daadwer kelijk zal functioneren en niet het zaad van een nieuwe oorlog in zich bergt. Het is een verdrag van de verzoening, dat in de toekomst kijkt en niet naar het verleden". Het voorziet In de verdere vooruitgang van het Japanse volk. Om dit te berei ken dient Japan onder de beginselen van de Verenigde Naties en onder de bescherming der wederzijdse verplich tingen der leden van de Verenigde Na ties gebracht te worden. Japan dient voorts zo spoedig mogelijk deel te ne men aan de maatregelen voor het hand haven van de vrede in de Stille Oceaan De defensiestrijdkrachten. welke door Japan in het leven geroepen zullen wor den. zullen geassocieerd moeten worden met die der andere landen. De Japanse veiligheid zal niet alleen afhangen van de Japanse strijdkrachten ..doch van de met elkaar verbonden veiligheidsover eenkomsten van en met andere landen" De Japanse bijdrage zal geen offensieve bedreiging vormen. Amerikaanse strijdkrachten zullen voorlopig in Japan blijven, als bijdrage tot de handhaving van de internationale vrade en Japans defensie". President Truman bracht verder hulde aan de „buitengewone leiderschap van generaal MacArthur en zijn opvolger Ridgway". Amerika, zo vervolgde Truman, re specteert de onafhankelijke landen in het Stille Oceaan-gebied en Azië. Het wenst rrust deze landen samen te werken als met gelijkwaardige partners en hen te helpen hun Industrie en landbouw te ontwikkelen. Als deze landen .vrij en in vrede kun nen werken, liggen er geweldige grote mogelijkheden in de toekomst. Amerika Is van oordeel, dat Japan bereid is aan deze gemeenschap deel te nemen. Ame rika ziet met vreugde de bijdrage, „die Japan met zijn rijke cultuur en zijn toe wijding aan de. vrede" zal kunnen ge ven. GEEN VREES VOOR STAGNATIE Op de dag van de opening der vredes conferentie heerst in delegatiekringen de mening, dat de communistische af gevaardigden er niet in zullen slagen het Amerikaanse schema voor het ver loop der conferentie meer dan één of twee dagen te vertragen, aldus meldt de Amerikaanse correspondent van Aneta. Strenge procedureregels zullen grote be lemmeringen voorkomen. Deze regels voorkomen onder andere: het bespreken van andere verdragsentwerpen dan het door de Verenigde Staten en Engeland voorgestelde ontwerp; verzoeken om toelajlng van niet-uitgenodigde rege ringen, zoals de regering van commu nistisch China; het beperken tot een uur van de spreektijd der delegaties met mogelijk korte tijd voor antwoorden als alle delegaties hebben gesproken; en het scheppen van de mogelijkheid, dat de voorzitter ëen spreker, die niet ge hoorzaamt aan het tot de orde roepen, het woord ontnemen kan. NEDERLANDSE WENSEN Met betrekking tot de voorbesprekin gen vernemen wij nader, dat met John Foster Dulles uitvoerig het Nederlandse voorstel voor een verklarend protocol over de verdragsvoorziening, waarbij van alle aanspraken op schadeloostelling voor voormalige burgerlijke geïnterneer den wordt afgezien, werd besproken. De Nederlandse delegatie heeft niet de hoop opgegeven op dit punt enige vol doening te krijgen. Ook hebben de Nederlandse en de In donesische delegaties met de Amerika nen gesproken over hun wensen op het gebied yan de beperkingen der Japanse visserij. Het is onwaarschijnlijk, dat op dit punt veel zal worden bereikt, om dat de Verenigde Staten menen, dat er veel van dergelijke verzoeken zijn. dat indien zij allemaal werden ingewilligd, de Japanse vissersvloot nooit buiten de Japanse wateren zou kunnen komen. De bezwaren van Nederland en Indonesië hebben echter bijgedragen tot een in tensievere bespreking van een plan voor een bijzondere internationale conferen tie over de visserij in de Stille Oceaan, dat in de naaste toekomst mogelijk zal worden verwczei h.kt. BELGIË EN LUXEMBURG IN DE BETALINGSUNIE. Streven naar evenwicht met andere Europese landen. De Belgische regering heeft een ver klaring uitgegeven over de positie van de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie in de Europese Betalingsunie, waarin o.m. wordt gezegd dat het aan de Belgische-Luxemburgse unie toege kende quotum, dat oorspronkelijk was vastgesteld op 360 millioen dollar, thans geheel is gebruikt, d.w.z. dat het maxi male creditbedrag van 18 milliard frank, dat voorzien was voor een periode van twee jaar, in 14 maanden is bereikt. Om in de gevaarlijke toestand, waar in het handelsverkeer tussen België Luxemburg en de andere landen van de O.E.E.S. hierdoor op het ogenblik is ge raakt, te voorzien, heeft de Belgisch Luxemburgse Unie een aantal maatrege len uitgevaardigd, terwijl anderzijds on derhandelingen gaande zijn over een ge heel nieuwe regeling tussen de Belgisch Luxemburgse unie en de andere lan den der O.E.E.S. Perzië is bereid olie besprekingen te hervatten „MITS DE BRITTEN VAN GOEDEN WILLE ZIJN..." Zoals wy gisteren in een deel van onze oplage nog konden melden, heeft Hoessein Fatemi, assistent van premier Mohammed Mossadeq, te Teheran verklaard, dat Perzië zal trachten de cliebesprekingen met de Britten te heropenen „door de Perzische voor stellen te herinterpreteren". De voorstellen waren tevoren door de Britten verworpen. Fatemi verklaarde, dat Mossadeq de „opnieuw geïnterpreteerde" voorstellen Zaterdag met de Senaat zal bespreken. Zondag zou hjj ze op een openbare bij eenkomst indienen bij de Kamer. „Wij zijn er zeker van, dat de Britten, indien zij van goeden wille zijn, deze poging niet zullen afwijzen en dat de bespre kingen heropend zullen worden, aldus Fatemi. Hij deelde voorts mede. dat Tsjecho- Slowakije verzooht heeft om de onmid dellijke levering van 500.000 ton en 2-500,000 daarna. Polen had 700.000 ton gevraagd. Hij zei, dat Perzië's financiële toe stand niet toeliet, dat. het op het ogen blik olietanksdhepen kon kopen. Fatemi verklaarde voorts, dat de regering in principe de verkoop van JOSJIDA SPRAK MET SOEBARDJO EN ROMULO. Over herstelbetalingen. De Japanse eerste minister Josjida, heeft een bezoek gebracht aan de In donesische minister van buitenlandse zaken, dr Soebardjo, en aan de Philip- pijnse minister van buitenlandse zaken, generaal Romulo. Naar men meent te weten, zou Josjida de beide ministers hebben medegedeeld, dat zijn regering bereid is onderhan delingen te openen over regelingen voor het verrichten van herstelbetalingen, zoals voorzien in het voorgestelde vre desverdrag. Deze regelingen betreffen de verwerking van grondstoffen, gele verd door de eisende landen. Men is van mening, dat Josjida's be zoeken ten doel hadden, Indonesië tot ondertekening van het pact op te wek ken en de betrekkingen tussen Japan en de Philippijnen te verbeteren De politieke commissie der Arabi sche Liga kwam te Alexandrie bijeen ter bespreking van de kwestie inzake de blokkering van het Suez- kanaal. Zij heeft Egypte steun toe gezegd in deze aangelegenheid en heeft aangedrongen op verdere be perkende bepalingen. Alle Arabische Staten werden opgewekt om geza- melijk te handelen met het oog opt de ontwikkeling in de Veiligheids raad ten aanzien van deze zaak. Foto toont de bijeenkomst van de politieke commissie der Arabische Liga. Aan het hoofd van de tafel de voorzitterde Egyptische minister, van Buitenlandse Zaken, Mohan* med Saleh El-Din Pascha olie naar de op de Sovjet-Unie ge oriënteerde landen had goedgekeurd. Perzië zou in staat zijn 31.000 ton olieproducten aan Afghanistan te leve ren. Deze levering kon geschieden uit de voorraad. De radio meldde, dat Perzië plannen heeft voor verscheidene projecten op de olievelden, waaronder de aanleg van een vliegveld te Abadan en nieuwe accomo date voor functionarissen en arbeiders. ULTIMATUM VAN MOSSADEQ. De Perzische premier Mossadeq heeft besloten de Britse regering vijf tien dagen de tijd te geven om de onderhandelingen over de Perzische olie te heropenen. T.U.C. spreekt zich desondanks uit voor hogere sociale uitkeringen Het is niet waarschijnlijk, dat de po ging, die Gaitskell gisteren op de jaar lijkse bijeenkomst van de Britse vak verenigingen heeft gewaagd om de vloedgolf van looneisen, die dreigen de anti-inflaticpolitick der Engelse re gering in gevaar te brengen, tot staan te brengen, zal slagen. Deelnemers aan de conferentie verklaarden, dat de minister goed praten heeft, doch dat zijn rede geen geld in de zakken der arbeiders brengt, wat juist het- gene is, dat zij verlangen. Zoals bekend zijn er reeds eisen tot loonsverhoging ingediend door 2.500.000 arbeiders in de constructie- en scheeps- bouwnijverheid en door 500.000 spoor wegarbeiders. Ook andere groepen ar beiders verlangen hogere lonen. Hoewel men onder de indruk is van de ernstige opsomming van cijfers door de minister van financiën, zullen de deelnemers aan de conferentie morgen waarschijnlijk toch de resolutie aanne men, die aandringt op vermindering van de kosten van levensonderhoud, stren gere beperking van de grote onderne mingswinsten en verlaging van de om zetbelasting. Het ligt vermoedelijk in de bedoeling hiermede een beroep op de arbeiders om productieverhoging te com bineren. Het staat reeds vast, dat de resolutie gesteund zal worden door 1.500.000 leden van vakbonden, De mijn- werkersbond. die 600.000 leden telt, zal waarschijnlijk tegen de resolutie stem men. Overigens heeft Gaitskell te kennen gegeven, dat er wellicht concessies zul len worden gedaan aan het standpunt van de vakbeweging. Hij zeide, dat de Labourpartij binnen een jaar of twee een politiek moet vinden om ongelijke bezitsverdeling tegen te gaan Ook zeide hij, dat de regering wellicht meer geld zal besteden aan voedselsubsidies en subsidies voor andere noodzakelijke le vensbehoeften, mits er een grote mate van stabilisatie zal zijn. Men meent, dat Gaitskell met dit laatste bedoelde te zeggen, dat de regering erop moet kun nen rekenen, dat er geen eisen tot dras tische loonsverhoging meer worden in gediend. Ongeveer een uur, nadat Gaitskell zijn rede had gehouden, heeft het congres met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op verhoging van de ouderdomspensioenen, de uitkeringen krachtens de sociale verzekeringen en de gezinstoeslagen ter compensatie van de stijging van de kosten van levens onderhoud. De heer J. G Suurhoff bracht de groeten van het NVV over, BEPERKING VAN DE INVOER. Engeland zal waarschijnlijk spoedig tot nieuwe beperkingen van zijn invoer uit het dollargebied moeten overgaan, zo v/erd van welingelichte zijde te Lon den vernomen. Het dollaroverschot van het sterling- gebied is gedaald van 360 millioen dol lars in het eerste kwartaal van dit jaar tot 54 millioen dollars in het tweede kwartaal, en naar verwachting zal het lopende kwartaal een ernstig tekort op leveren, Bovendien vervalt aan het ein de van dit jaar de eerste termijn van de aflossing en rentebetaling van de Amerikaanse lening van 3.750 millioen dollars. Deze termijn bedraagt ongeveer 120 millioen dollars en vormt waar schijnlijk een van de onderwerpen, die Gaitskell, de minister van financiën, zal bespreken bij zijn bezoek aan Washing ton voor de vergadering van het inter nationale monetaire fonds en de We reldbank. De minister is bereids naar de V. S. vertrokken. Als Engeland hierin niet toestemt, zal Perzië alle overblijvende Britse tech nici uit Abadan en de Zuidperzdsche olievelden uitwijzen, aldus heeft pre mier Mossadeq in de Senaat verklaard. Na deze verklaring sprak de Senaat zijn vertrouwen uit in het beleid van de eers te-minister. Morgen zal het ultimatum worden overhandigd. Dr Mossadeq, de eerste minister van Iran, heeft een weinig benijdens waardige positie. De moeilijkheden met betrekking tot het olieconflict de critiek van de oppositie, zijn ge zondheidstoestand... Kopzorg ge noeg! We zien hier dr Mossadeq, zittend in zijn bed, het moede hoofd steu nend in de handbij zijn overpein zingen, die zeker niet van aange name aard zullen zijn. MET acht stemmen vóór (waaronder Nederland), nul tegen en drie onthoudingen, heeft de Veilig heidsraad dezer dagen de Egyptische wering veroordeeld inzake haar blok- hde van het Suezkanaal van voor Eraêl bestemde goederen en haar ver wit de beperkingen onmiddellijk op t» heffen. Egypte heeft de inwilliging van dit verzoek" officieus afhankelijk gesteld fja de naleving door Israël van de een -raand geleden door de Ver. Naties uitgenomen resolutie nopens de verde re ran Palestina, de repatriëring van jn schadevergoeding aan Arabische vluchtelingen en de internationalisatie van Jeruzalem. De overgrote meerderheid der Arabi sche Staten verklaart zich in zijn jntipathie tegen Israël solidair met gypte en heeft zelfs eveneens we- (jjiom officieus! gewaarschuwd voor ten „Nieuw Korea", indien de Veilig- hridsraad zou proberen geweld te ge- Sruiken. ZELFS niet-diplomaten hebben on dervonden, dat het hoogst onver standig is de soep zo heet te consumeren als zij wordt opgediend, •sar een dergelijke uitspraak is niet- cmln tekenend voor de gespannen en Eeraarlijk-labiele verhoudingen in het Kabije Oosten. Et Is niet de minste reden om in deze ïltspraak van de Veiligheidsraad een cDjniddellijke „casus belli" of gevaar •oor de wereldvrede te zien, maar an derzijds dient toch de vraag te worden xsteld tot welke consequenties zij zal il kan leiden. Het feit, dat de hier- »ren genoemde resolutie mede werd ingidiend door Groot-Brittannië kan «waarlijk bijdragen tot een verzach- feg van de bestaande controverse tus sen dit land en Egypte, welks streven cej voortduring gericht blijft op een ciugtrekken der Britse troepen uit de icne van het Suezkanaal en op de on tvankelijkheid van de Soedan. DE voor dit ogenblik meest actuele vraag is: zal Egypte, moreel (maar ook niet meer dan dit) gesteund door de Arabische staten, de uitspraak ran de Veiligheidsraad zonder meer caast zich neerleggen en de bestaande Katróle op voor Israël bestemde goe deren voortzetten? En indien onver hoopt ja, zal de Veiligheidsraad daarna oïergaan tot de toepassing van sancties, *aardoor de tegenstellingen zich van rifsprekend nóg meer zouden toespit sen? Het internationale prestige van dit Instituut der Ver. Naties dwingt on ontkoombaar in die richting maar het is vurig te hopen, dat het zover niet behoeft te komen. Onze arme wereld kent onrust te «er, Emir Talal is koning van Jordanië Emir Talal, oudste zoon van koning Abdoellah, die in Juli jl. werd ver moord, is tot koning van Jordanië uitgeroepen. ENGELAND EN EEN EUROPEES LEGER. Op de bijeenkomst van gisteren van kt Britse kabinet met de ministers van «Mt, leger en luchtmacht en de chefs va staven zou gesproken zijn over het wropese leger. In het algemeen zal En- {eland de plannen voor de oprichting va een Europees leger op de bijeen lost van de ministers van buiten stee zaken der „Grote drie" te Washi ngton ondersteunen, aldus gewoonlijk pd ingelichte diplomatieke kringen in wsaen. Volgens deze kringen gelooft de Brit- 15 regering op het ogenblik, dat, hoewel «f geen sprake van is dat Britse een den van het Noordatlantische bevel zullen uitmaken van het Europese «ser, de oprichting van dat leger de fete manier zou zijn om de politieke Rijkheden bij het opnemen van een {futse strijdmacht ih het Noordatlan- rich leger op te lossen. Eindelijk beet Aanhoudend warm Bilt verwacht tot morgenavond Jjï^acht plaatselijk mist, overigens S weral droog weer, met enkele JjJrJjj^nde wolkenvelden. Zwakke tot ££*ta<l hoofdzakelijk tussen Zuid VJ0St- Warm. (Opgemaakt te 10 uur). 6 September. op; 5.58 uur; onder: 19.18 uur. «aan 0p: 12.14 uur; onder: 20.31 uur. Jgwater te Katwijk te 5.55 en 18.16 Dit Btlvnmer bestaat uit zes pagina's

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1