Graaf Coudenhove-Kalergi blijft strijden voor een verenigd Europa Plannen tot Grondwets-herziening West-Duitsland kan geen tanks of kanonnen maken „Duitsland moet exporteren of sterven" WEERBERICHT 90ste Jaargang ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 No. 27395 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 September maand van gewichtige conferenties gen maand van grote conferenties bleekt aan! Om te beginnen komt vier dezer de conferentie van San Francisco bijeen cm een vredesverdrag met Japan tot ond te brengen Dit vredesverdrag i; feitelijk reeds geheel in kannen en krui den en vormt een unicum in de ganse historie- Nog nooit tevoren is een over- ïcnnen land zo goedkoop van zijn ne- deriaag afgekomen als thans Nippon. D»r ondervinding wordt men wijs, zegt een oud spreekwoord en de lessen, opge daan na twee wereldoorlogen, worden nu toegepast! Voor Japan is de sovjet-agressie wel een grote winst, want zonder deze zou het te bezien zijn geweest, of het land ran de rijzende zon wel zo coulant zou Tjjn behandeld Japan moet dienst dóen als een schakel, welhaast een on misbare schakel, in het anti-communis tische front in Azië en speciaal dan in het Verre Oosten. En daarvoor heeft men Vei enige offers over! Een van die of fers is, dat Japan vrijwel geen schade vergoeding zal hebben te betalen aan de landen, die het in de oorlog heeft uit gemergeld en beroofd. Natuurlijk is in de betrokken landen daarover wel enige teleurstelling merkbaar en het lijdt o.i. reen twijfel of het Kremlin, dat zich, wals bekend door Gromyko doet ver tegenwoordigen, zal daarop trachten te speculeren. Reeds heeft de sovjet-neen- rkger van professie tegenvoorstellen aangekondigd en hoewel daarover nog geen bijzonderheden zijn vermeld, is toch al wel doorgeschemerd, dat ook her- .-elbepalingen daarvan een onderdeel sullen vormen. Zo zal Moskou trachten een splijtzwam te werpen in het front, gevormd door de Westerse drie! Maar de kans van slagen schijnt ge lukkig gering, daar alle drie Westerse groten vastbesloten zijn om niet meer ;e laten tornen aan het opgestelde verdrag, wat er ook gebeure. Dit verdrag sal men moeten tekenen of niet teke nen, gewijzigd zal het niet meer wor- cen. Trouwens de toegemeten tijd vier dagen zou zich daartoe ook niet lenen Niettemin kan men er vast van op aan, dat. het. Kremlin zich van die tijd niet veel zal aantrekken heeft de dele gatie trouwens niet voor drie weken logies besproken? en het uiterste zal proberen om de conferentie te torpede ren. Te hopen is nu slechts, dat ook die landen, die enige bezwaren koesteren, verstandig genoeg zullen zijn om zich niet te laten spannen voor het Russi sche karretje en het grote belang zullen laten domineren boven het bekrompen eigenbelang, al zal dit een offer vergen. Australië en Nieuw-Zeeland worden schadeloos gesteld voor hun vrees voor een herleving van het oude Japanse ge vaar door een pact met de V. St. van ongeveer dezelfde strekking als het Koord-Atlantische pact en de Philippij- nen hebben reeds een defensief ver drag .met. Washington afgesloten, dat hen volledige verzekering van veiligheid geeft. Japan zal als geheel zelfstandige staat herrijzen en zijn plaats innemen in het in Azië opgebouwde front tegen de sov jet-agressie- Voor Washington is het een geduchte tegenvaller, dat India zich volledig van de conferentie heeft teruggetrokken en "e;gert mede te doen Zulks in tegen stelling tot Pakistan. Washington is daarover zeer verbolgen en heeft dit zo duidelijk doen kennen, dat Nehroe zich genaast- heeft cm een verklaring uit te geven omtrent- zijn houding, waarbij hij jachtte Amerika gunstiger te stemmen. 0- de Indiase premier daarin is ge- "Sagd. betwijfelen we echter. Het is Teer zijn bewind een slechte beurt, daarvan Pakistan niet zal nalaten de l^jchten te plukken.... Door het niet meedoen van India ^eigt intussen de gedaohtet keten in ■•Ee ^gen de sovjet-agressie doorbroken te worden Verwacht wordt voorts, dat Gro- :J-<o zal trachten de Koreaanse -•estte als voorwerp van een koehandel te spelen. De stopzetting der onder- Vredesverdrag met Duitsland niet nodig! (Van onze correspondent te Bonn per telefoon) Graaf Coudenhove-Kalergi, de baan breker van de Europese gedachte, heeft in Bonn verklaard, dat het z.i. beter ware, wanneer tussen Duitsland en zijn voormalige vijanden géén vredes verdrag tot stand zou komen. Met zo'n vredesverdrag zou, zoals de discussies rondom het Italiaanse vredes verdrag hebben aangetoond, alleen maar de mogelijkheid van een nieuw Duits revisionisme geschapen worden, wat vooral met het oog op de FransDuit se betrekkingen, die volgens hem het uitgangspunt van het toekomstige „Pan- Europa" moeten blijven, te betreuren zou zijn In plaats daarvan stelde htf voor, dat er direct een grondwet voor een Euro pese statenbond zou worden opgesteld. Daarbij beriep hit zich op het voor beeld van de Ver. Staten, waar na het einde van de successie-oorlog (1861-1865) tussen de overwinnende Noordelijke en verliezende Zuidelijke staten ook geen vredesverdrag werd gesloten, maar alle één const'tutie accepteerden. Wat de creatie van een Europese constitutie be treft. zeide Coudenhove-Kalergi tegen de samenkomst van een constituerende ver gadering te zijn. Liever wilde hij de uit werking van een constitutie aan experts overlaten. Onder deze experts verstond hij blijkbaar in de eerste plaats parle- mentairiers. die de laatste jaren in Straatsburg gelegenheid hebben gehad Europese ervaring op te doen. Ook hier beriep hij zich wederom oo het voorbeeld van de Amerikanen, die hun constitutie ook aan een college van „wijze mannen" te danken hebben. Coudenhove-Kalergi liet zich ook over een Europees leger uit. Dat was vol gens hem niet te maken, wanneer er niet tegelijkertijd een Europees minis terie van buitenlandse zaken en een Europees ministerie van financiën zou den komen, die hy wel voor mogelijk houdt Toen hem gevraagd werd of West- Duitsland in het kader van een aldus tot stand gekomen Europa, in staat zou zijn zich de hereniging van geheel Duits land ten doel te stellen, antwoordde hij niet alleen bevestigend, maar meende hij bovendien, dat aan een Europees minis terie van buitenlandse zaken de Ooste lijke grenzen van Duitsland nog veel meer ter harte zouden gaan. Adenauer, die hij bezocht heeft, noemde Couden hove-Kalergi meermalen een groot „Eu ropeaan". handelingen te Kaesong zou met dit oogmerk zijn doorgedreven. En inder daad, zo vreemd zou dit niet zijn. Maar het staat te bezien, of Amerika zich daardoor van zijn stuk zal laten brengen. Vooralsnog is er niets, dat daarop wijst. Washington heeft zijn politiek te zeer uitgestippeld dan dat het zich door schijn daarvan "zal laten afdringen. Door schijn, want Moskou kan immers te allen tijde van richting veranderen dat behoeft geen nader betoog meer Op de conferentie van San Francisco volgt dan de conferentie te Washington der drie Westelijke groten, waarbij spe ciaal Europa onder de loupe zal worden genomen. Hetgeen tot uitdrukking komt in de daarop weer volgende bijeenkomst van de deelnemers aan het Noordatlan- tisch pact. In hoeverre daar grote be sluiten zijn te verwachten, is nog niet geheel duidelijk. Te meer niet. waar men het doet voorkomen, alsof beide bijeenkomsten meer adviserend zullen zijn. dan wel beslissend. Ds zwakte der- Franse regering is in dit opzicht een geduchte handicap! (Foto L.D./Van Vliet) frn interessant overzicht van de Leidse spoorwegwerken in de om ging van de Haarlemmertrekvaart. Als een wit lint voor de molen langs \'T linkerzijde van de foto de omgelegde Haarlemmertrekvaartdie tot Mor kort achter de molen liep. Achter de heg op de voorgrond L;s) hH Maredijkje, dat thans bij het bruggetje midden van de foto 'Mr alle verkeer is afgesloten. Rechts de werkzaamheden aan het Combineerde kunstwerk, met op de achtergrond de tegenwoordige Corbaan. Voor een reportage van de Leidse spoorwegwerken verwij- l(n wij naar elders in dit nummer. Reeds 25 jaar geleden zou de tegen woordige Duitse bondskanselier niet an ders hebben gedacht dan nu. wat Cou denhove-Kalergi een groot voordeel achtte, vergeleken met de vele conjunc tuur-Europeanen", die pas na de twee de wereldoorlog de gelederen van de Europese beweging waren komen ver sterken, lang niet altijd tot haar waarde bijdragend. Ex-guerilla's op Celebes melden zich Op Celebes hebben 200 voormalige guerilla's zich gemeld bij de autoritei ten. Een woordvoerder van het Indone sische leger deelde mee, dat ae ex- guerilla's behoorlijk zullen worden be handeld, zoals in de oproep van kolonel Kawilarang is beloofd. Zij zullen in de gelegenheid worden gesteld, zich aan te sluiten bij het geregelde Indonesische leger. door prof. mr A. C. Josephus Jitta ni Revolutionaire volksvertegenwoordigers. i LKE volksvertegenwoordiger, ge- "ïKa- Tijdens een receptie ten luiize van de Nederlandse gezant in Finland, de heer A. j. T. van der Vlagt, is een fruit- en groentenmand, sym bool van de 50.000 kg Nederlands fruit en groenten, die in 1952 aan de deelnemers van de Olympische Spelen zullen worden aangeboden, overgedragen aan de leden van het Fins Olympisch Comité. NaMe >verdracht van het geschenk. Oc ,n flinks de lyTér K. Lofsy, chef de .iifsivrt 1'van de Nederlandse ploeg; 2e van links de burgemeester van 'Helsinki, voorzit'er van hel Olympische Comité. E;ic ron Fren- ckelli derd- van linkmevr. Van derVlugt. cc'.ftgenotc van de Neder landse gezan'i in Finland; derde van rechts de Nederlandse gezant. Duitsers willen geen massa- kleding of schoeisel dragen In een interview met een correspon dent van Reuter heeft de Westduitse minister van economische zaken, prof. Ludwig Erhard verklaard: „Er kan geen sprake van zijn, dat West-Duitsland kanonnen en tanks maakt voor de Westelijke defensie. West-Duitsland is bereid zijn plicht te doen tot het uiterste en zijn econo mische bijdrage te leveren voor de verdediging van het Westen", zo zeide hy, „maar zelfs wanneer het om poli tieke redenen voor West-Duitsland. ge wenst zou zijn, om weer wapens in het Ruhrgebied te produceren, dan zou het toch gedurende vele jaren physiek onmogelijk zijn. Alle werktuigmachines en uitrusting voor wapenfabricage zijn door de Ge allieerden volgens het demontagepro gramma weggehaald en Duitsland heeft niet de nodige capaciteit voor de pro ductie van de speciale staalsoorten, die voor de vervaardiging van de onderde len nodig zijn. De verantwoordelijkheid van Duits land ligt in de voorziening van de Geal lieerden met grondstoffen, afgewerkte en half-afgewerkte producten van niet- militaire aard, zo zeide de minister. Ver der zou het ook zijn eigen troepen, wanneer men het die zou toestaan, van laarzen, uniformen en andere uitrus tingsstukken moeten voorzien. Behalve dat is er ook de financiële bijdrage in de vorm van bezettingskos- ten, die in dit jaar 7.5 milliard mark be dragen en de sociale lasten, die ten doel hebben de sociale vrede binnen Duits land te handhaven, voor pensioenen en hulp aan vluchtelingen, waarmede «een bedrag van 5.15 milliard mark gemoeid is. Prof. Erhard zeide, dat, ofschoon Duitsland bereid is redelijke hoeveelhe den grondstoffen uit te voeren, men niet uit het oog moet verliezen, dat Duits land zelf zeer sterk afhankelijk is van kolen en staal, de enige grondstoffen, die men in grote hoeveelheid in Duits land aantreft. Meer dan 45 procent van de Duitse export bestaat uit producten, die staal als basis hebben, zo zeide hij en hy voegde er aan toe, dat Duitsland om te leven moet exporteren. Het voert reeds grote hoeveelheden goederen uit naar de Verenigde Staten en Engeland, die rechtstreeks of indi rect bijdragen tot het herbewapenings programma. Aangezien de Amerikaanse aankopen door particuliere firma's ge schieden en Duitsland verlaten in de vorm van normale export, is het moei lijk te zeggen, hoeveel de Amerikanen kopen voor hun herbewapeningspro gramma. „Wij hopen, dat het zo veel mo gelijk zal zijn", aldus de minister. Duits land heeft nog 600 tot 800 millioen dol lars per jaar aan export naar de Ver enigde Staten meer nodig, alvorens het zijn rekening in evenwicht kan brengen zonder dollarhulp. Prof. Erhard zeide te hebben verno men, dat het Britse bureau dat kort ge leden door de Britse Board of Trade te Keulen is gevestigd, defensieaankopen zou doen tot een bedrag van meer dan 50 millioen pond sterling per jaar. Duits land is bereid, om aan de Geallieerden ailes wat deze voor hun strijdkrachten nodig hebben en dat Duitsland zou kun- f- kozen tot lid van een der beide J1 mers van de Staten-Generaal. van j Provinciale Staten, of van een Gemeen teraad. moet. alvorens zijn functie te aanvaarden, de eed of belofte van trouw aan de Grondwet afleggen. Dat men die eed of belofte eist. bete- j kent natuurlijk ook, dat men verplicht is. zich aan die toezegging te houden. I Wie die toezegging niet nakomt, han- I delt in strijd met de door hem zelf aan- vaarde voorwaarde voor het lidmaat- j schap van een vertegenwoordigend i lichaam. Het is derhalve niet slechts lo- l gisch. maar ook overeenkomstig de be ginselen ener gezonde democratie, dat de volksvertegenwoordiger, die deze [voorwaarde niet nakomt, zijn lidmaat schap verliest. In principe moet. dunkt ons. ieder 'aanvaarden, dat een volksvertegen- I woordiger. die revolutionnair optreedt, van zijn lidmaatschap vervallen kan worden verklaard. Wij leven in een rechtstaat. Dat be- j tekent, dat. wil men die sanctie op een doelmatige wijze toepassen, aan twee voorwaarden moet zijn voldaan. f De maatstaf voor dat revolutionnaire optreden moet scherp geformuleerd i worden en een onafhankelijk college i moet aangewezen worden, dat objectief i en naar de regelen des rechts beoor deelt, of eer. bepaald gedrag onder die maatstaf valt. DE commissie tot herziening van de Grondwet heeft in haar voorlopig rapport met vrij grote meerder heid van 18 tegen 6 stemmen de boven gestelde vraag bevestigend beantwoord en tevens de maatstaf aangewezen en het college dat zal moeten oordelen. Aldus luidt de maatstaf voor het re volutionnaire gedrag: het tot uitdruk king brengen van een streven, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met behulp van onwettige middelen. Dp die „onwettige middelen" komt het natuurlijk aan. Het college, dat „recht" zal spreken naar deze maatstaf is het vertegen woordigende lichaam zelf. waarvan het van revolutionnair optreden verdachte lid deel uitmaakt. Reeds bij de grondwetsherziening van 1938 had do toenmalige Regering maat regelen van- dezelfde» strékking voorge steld. De maatstaf was ongeveer dezelf de als thans. Maafr men heeft toen lang getwist over- de vraag, welke college recht moest spreken. Men was toen vrij algemeen van oor deel, dat een politiek college niet ge schikt is voor deze functie. En men twistte over de vraag, of die taak moest worden toevertrouwd aan dè Hoge Raad. of aan de Raad van State. Men vond een oplossing door een spe ciaal voor dat doel in te stellen college voor te stellen, waarin natuurlijk o.a. leden van de genoemde hoge staats colleges zitting zouden kunnen krijgen. Dit voorstel kon toen bij de tweede lezing de vereiste twee derde der uit gebrachte stemmen niet verkrijgen en het verviel. Thans stelt de Staatscommissie onge veer hetzelfde voor. maar zij gooit het over een andere boeg. De beslissing zal moeten worden ge nomen door het vertegenwoordigend college zelf. maar met een meerderheid van ten minste twee derde der uitge brachte stemmen. MET een kleine minderheid in de Staatscommissie achten wij het thans gedane voorstel onnodig en volstrekt ondeugdelijk. Onnodig, omdat er reeds drie- deug delijker middelen bestaan, om tegen re volutionnaire volksvertegenwoordigers op te treden. Reeds thans kan de rechter de daarvoor bij uitsteg geschikte autoriteit een volksvertegenwoordigei-, die zich aan een strafbaar feit heeft schuldig ge maakt. het passieve kiesrecht (dus: het recht om zitting te hemen) ontzeggen. Dezelfde rechter kan revolutionnaire partijen verbieden. En de volksverte genwoordiging kan leden, die zich mis dragen, voor enige tijd desnoods zelfs voor een jaar, van het benwonen der vergaderingen uitsluiten, ondeugdelijk, omdat het zeer pijnlijk zou zijn. wanneer het vertegenwoordi gend college en dat mag toch worden verwacht een politieke maatstaf zou aanleggen. Een bevoegdheid, als thans wordt voorgesteld, ontbreekt in ieder met Ne derland vergelijkbaar land. De pijnlijkheid der in te treden situa tie wordt helder belicht, doordat in het voorgestelde ontwerp zelfs de mogelijk- hetid wordt opengelaten, dat de uit spraak zal luiden, dat bij voorbaat de opvolgens van het geweerde revolution naire lid zullen kunnen worden uitge sloten, omdat het zijn de woorden van de meerderheid der Staatscommissie de mogelykheid niet is uitge sloten, dat die opvolgers de- zlfde practijken zullen toe passen. Omdat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat iemand verkeerde practijken zou kunnen toepassen, wordt hij bij voorbaat veroordeeld! Deze éne uitlating stelt duidelijk in het licht, hoezeer dit voorstel in strijd is met de eerste beginselen van een goede rechtsbedeling. In beginsel moet men erkennen, dat het rechtmatig is revolutionnaire volks- vertegfenwöordigers. uit te sluiten. Maar de hier voorgestelde methode dient te worden afgekeurd. Dat goede doel heiligt niet ieder mid del. Gelukkig heeft de Regering reeds aangekondigd, dat zij dit voorstel der Staatscommissie niet overneemt. Prof. Romme, de leidér van de K.V.P.'heeft over die weigering zijn verwondering uitgesproken. Zou hij een amendement in dien zin willen indienen? Zo ja, dan geven wij dat niet de minste kans. nen maken, te verkopen, van staal tot optische instrumenten toe, zo verklaarde de minister. De minister is niet voornemens uti- lity-programma's in te voeren. De po ging, om twee jaar geleden een derge lijk programma in te voeren, is een mis lukking geworden. De Duitse arbeiders weigerden eenvoudig om utility-sohoei- sel en kleding te kopen, ondanks het feit. dat ze goedkoop waren en goed-gefabriceerd, wegens het kenmerk, dat een product „vervaardigd voor de massa" draagt. Het programma bestond nog niet lang, of particuliere firma's begonnen hum producten lager te prij zen dan de utilityproducten. De Amerikaanse hulp aan het buitenland ECONOMISCHE STEUN AAN EUROPA MET 250 MILLIOEN VERMINDERD. De Amerikaanse Senaat heeft met 61 tegen 5 stemmen het wetsontwerp tot militaire hulp en economische hulp aan het buitenland met deze wijziging aan genomen, dat 7.286.250.000 dollar be schikbaar zou worden gesteld, dat is 1.176.750.000 dollar minder dan Truman had verzocht. De senaatscommissie voor ae buitenlandse betrekkingen en die voor de strijdkrachten hadden een som aanbevolen van 7.535.750.000 dollar. Het Huis van Afgevaardigden nam het wets ontwerp twee weken geleden aan op een bedrag van 7.498.750.000 dollar. Het ontwerp gaat thans naar een ge combineerde zitting van het Huis en Senaat. Volgens de laatste berichten heeft de Senaat met 36 tegen 34 stemmen be sloten, de economische steun aan Euro pa met 250 millioen dollar te besnoeien. Weer een regenzone! De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met regen, voornamelijk in de eerste helft van de verwachtingsperiode. Matige tot krach tige wind, aanvankelijk uit Oostelijke richtingen, later tussen Zuid en West. Vrij koel. (Opgemaakt te 10 uur.), 2 SEPTEMBER. Zon op: 5.51 uur; onder: 19.28 uur. Maan op: 6.49 uur; onder 19.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.54 en 16.15 uur. (3/9 te 4.24 en 16.45 uur springtij). Dit nummer bestaat uit tien pagina's

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1