Labour geeft verkiezingsmanifest uit Weer beweging in de Koreaanse besprekingen Het spel is uit! Jan Pieter Bruin te La Ciotat gearresteerd Li het bezit van enkele guldens en dollars WEERBERICHT Ongeveer zelfde temperatuur Vergiftigd brood veroorzaakt epidemie in Frankrijk 90ste Jaargang DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951 00 No. 27391 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Benny Hoofdredactie: B. W Menkhorst eD J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 5.15 per kwartaal: f 0 40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 TelefooD Dir. eD Adm-: 25041; Red. 21507 (Speciale berichtgeving), m Van politiezijde vernemen wii over ce arrestatie van Jan Plater Bruin, rel* bericht wii gisteren nog in een pdeelte onzer oulage konden publice- 'tn het volgende: Sinds het bekend worden van de mis daad heeft het bil de politie ..tips" ge iend. Een groot aantal hiervan was a doorzichtig de men er helemaal niet cd ingins. Vele andere echter werden nagespeurd zonder resultaat. Maar on eereer tien dagen geleden kwamen er vin verschillende ziiden gelijkluidende aanwijzingen behelzende dat men Bruin 1 in Frankrijk had gezien, i Toen bovendien ook nog enige Fran se Dolitie-ambtenaren meenden iemand cevonden te hebben wier signalement ebreen kwam met dat van Bruin, beeft de Centrale Recherche van Am- «idam besloten twee man af te r^rdlgen en vertrokken de inspecteur Potshuma en de rechercheur Woning Laar Frankrijk. Zondagmiddag kwamen zii aan in het I 14ÜÜ inwoners tellende plaatsje La Clo ts* tussen Marseille en Toulouse. In middels had de Franse politie het jeugdkamp waarin Bruin vermoedelijk verblijf hield, onopvallend door recher- cheurs laten omsingelen. Toen de Nederlanders aangeko men waren, sloeg men z'n slag. Aan vankelijk ontdekte men Bruin niet, éoch later vond men hem slapende op de prond. Dc Franse politie vroeg naar zijn legitimatiepapieren. Bruin legitimeerde zich met een vals per soonsbewijs. Hij werd in het Frans endervraagd en bleef volharden bii xiio bewering dat hii Fransman was. Zijn Frans was evenwel zeker niet dat van een Fransman, doch min of meer gebroken. Daarna kwamen de Nederlandse politie-mannen naar vo ren. Eerst ontkende Bruin nog. doch dit spel was weldra nit en even later viel hii door de mand! Bruin werd aanvankelijk ingesloten J Sn een cel rail het politiebureau van La I Ciotat maar is later naar de gevangenis I v&n Marseille overgebracht. Men ver- -<ent dat het 14 dagen 3 weken zal ENGELSE KOLENPOSITIE ZEER PRECAIR De voorzitter van het nationale bu- reau voor de kolenmijnen, sir Hubert I Houldworth, heeft in een rede te Ox- I ford verklaard, dat -de onmiddellijke I kolenvoorziening in Engeland ernstig I hoofdbreken kost. Hij deed opnieuw I Ka beroep op de mijnwerkers om de I iolenproductie te vergroten. Sir Hubert I telde mede, dat de kolenvoorraden van co gasfabrieken verminderd zijn tot sa hoeveelheid voldoende voor ruim week. Daarom moeten er onmiddel- hï meer kolen worden geproduceerd. I Getracht zal worden nieuwe mijnwer- I Iers te vinden en het kolenverbruik te beperken Hjl uitgebreide net van brandtorens. ile Stichting Velinvc Bosbrand- 'ii Comité ten dienste staat bij het opsporen van branden in bos en de, heeft een belangrijke aan- Jwsf geboekt door de in diensltre- j™S van een geheel nieuw type PondtorenDe nieuwe toren, 17 M. werd opgericht in de bossen Ie Lunterse berg. Hij bestaat iïthls uit een enkele stalen mast. 'P ie top waarvan een metalen "'ine met peilschalen, telefoon enz. "geplaatst. Op vernuftige wijze is J"1 Mmkooi" voor dc brandwacht 's Ie stalen mast aangebracht. Of nieuwe brandtoren bij Luntercn. Hsi» Pi11 Venvacht tot morgenavond I 11,1 tOt T"~ «oige t zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige wind h,:, iviav fc z»MOost I 'Wndi en ZuidWest. Weinig Zon u Maan 'ering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 29 AUGUSTUS. op: 5 45 uur: onder: 19.36 uur. "op: 1.44 uur: onder: 18.46 uur. ■Wvater Uit te Katwijk te 1.20 en 1 nummer bestaat uit zes pagina's duren voordat de formele weg. nodig voor een uitlevering, zal zijn bewandeld en Bruin naar Nederland zal kunnen worden gebracht. Op hem werden slechts enkele Hol landse guldens en een beperkt aan tal dollars gevonden. Voor het ove rige had hii geen geld meer bij zich. Hii heeft de politie verteld dat hii in Tunis geweest is en daar voor een groot bedrag aan Franse francs is bestolen. Of dit waar is, weet men niet. OVERSTROMINGSELLENDE IN MEXICO. Naar schatting hebben ruim zesdui zend mensen van steden en dorpen in de Mexicaanse staten Tamaulipas en San Luis Potosi, die tengevolge van de orkaan en de daaropvolgende zware re genval door overstromingen worden ge teisterd, hun toevlucht gezooht in de heuvels. Zij zijn van het spoorweg- en. wegverkeer afgesneden, hebben geen drinkwater of voedsel tot hun beschik king en velen zijn onvoldoende gekleed. Een compagnie keurtroepen, de presi dentiële garde, heeft voedsel en genees middelen uitgeworpen. Er zijn thans 38 slachtoffers gevonden van de doorbraak van de Caxdenas-dam. In het ziekenhuis te Cardenas zijn 350 personen opgeno men. Het wassende water van de Pa- nuco heeft ongeveer 1.500 mensen te Tampico geïsoleerd en in steden ten Noorden van Tampico zijn velen naar de daken gevlucht- Een nieuwe orkaan nadert de golf van Californië en de Westkust van Mexico. Defensie-uitgaven zijn te dragen De Engelse Labourparty heeft een manifest uitgegeven, dat de volgende maand op de Jaarlijkse conferentie te Scarborough moet worden goedgekeurd en een programma bevat voor de ko mende algemene verkiezingen. Het manifest verzet zich tegen de roep om wapenbeperkingen van de lin kervleugel der partij en roept op tot „vrede door kracht". Aneurin Bevan cn de zijnen hadden verkondigd, dat het bewapeningspro gramma voor de komende drie jaar, waarmee een 47 milliard gulden ge moeid is. boven de draagkracht van Engeland uitgaat. Indien Engeland thans handelt, zouden de kosten van het voorkomen van een oorlog slechts een klein gedeelte vormen van het geen benodigd zou zijn om een oorlog te winnen, aldus dit manifest. „De last der bewapening kan door Engelands economie worden gedragen zonder te grote druk". Het manifest verwerpt de gedachte, dat oorlog onvermijdelijk is en acht hei onwaarschijnlijk, dat de Sovjet-Unie weloverwogen thans een oorlog zal be ginnen Wel vormt Korea „een ern stige waarschuwing", dat de Sovjet- Unie stappen zou kunnen ondernemen die het gevaar van een wereldoorlog in zich sluiten. De potentiële macht van de landen, die vrede wensen, overtreft verre al hetgeen de Sovjet-Unie en haar bondgenoten tegen deze landen op de been kan brengen, aldus het manifest. Het manifest bevat geen nieuwe grote nationalisatieplannen. Voor de binnenlandse politiek staat Labourpartij de volgende beginselen voor: 1. Geen particuliere winst of plaat selijk belang mag het nationale belang in de wegstaan. Vele beperkingen van vóór de oorlog in Korea moeten op nieuw worden ingesteld. De regering Suez-kanaal-kwestie weer uitgesteld EEN EYGPTISCHE RESOLUTIE Gisteren heeft de Veiligheidsraad de behandeling van de Suez-kanaal-kwestie voortgezet. Naar aanleiding van de Egyptische mening, dat bij de kwestie betrokken landen niet zouden kunnen stemmen over de door Amerika, Frankrijk en Engeland ingediende resolutie heeft de Britse afgevaardigde sir Gladwyn Jebb verklaard, dat dan in vele gevallen de Veiligheidsraad „verlamd zou worden". Deze weg kan niet worden bewandeld. De Franse afgevaardigde Lacoste, meende, dat in dit geval een „wereldbe lang" op het spel staat. Het principe is dat van de vrije vaart door het Suez- Kariaal te allen tijde en voor alle sche pen. Alle landen hebben belang bij de handhaving van dit grondbeginsel, al dus Lacoste. De Egyptisohe afgevaardigde, Mah- moed Fawzi bey, zei, dat niets de indieners van de resolutie scheen te weerhouden „voort te gaan in de rich- ring, die de Veiligheidsraad op het gevaarlijke pad der onwettigheid en van de chaos zou brengen". Egypte zal hieraan niet deelnemen en standvastig blijven staan op het hand vest en de regel van de wet op inter nationale betrekkingen. Egypte stelde voor, het Internatio nale Hof van Justitie te laten beslissen of Engeland. Frankrijk en andere zee mogendheden het recht hebben te stemmen over de door Engeland. Frank rijk en de VB. ingediende resolutie. Daar Egypte geen lid is van de Vei ligheidsraad kunnen geen stappen naar aanleiding van zyn resolutie gedaan worden tenzij een lid van de raad haar steunt. De Chinese afgevaardigde dr Tsjiang, vroeg de raad daarop de vergadering 48 uur te verdagen teneinde hem tijd te geven om het Egyptische ontwerp te bestuderen en te besluiten of het zou kunnen worden gesteund of niet. Tenslotte besloot de Veiligheidsraad morgenavond weer bijeen te komen. „ZONCAGSVLIEGER" IN MOEILIJKHEDEN. Een 17-jarige jongen te Kaapstad be sloot Zondag een klein vliegtuig te „le nen". Hij steeg op, doch toen hij wilde landen, bevond hij dit niet te kunnen. Twee uur lang bleef hij rondjes maken boven het vliegveld en wierp toen ten einde raad boodschappen uit, waarin hij om hulp verzocht Daarop steeg een ander vliegtuig op, welks vlieger een schoolbord buiten boord hield, waarop in met krijt geschreven aanwijzingen in grote letters was vermeld, wat hij moest doen om te kunnen landen. De jongen wist een geslaagde landing uit te voeren. Hij had echter een ze nuwschok gekregen en moest in een ziekenauto naar huis worden gebracht. moet pal staan om monopolies af Jte schaffen. 2. Winstuitkeringen moeten bij de wet beperkt worden. (Verwacht wordt, dat de regering in de herfst een des betreffende wet aanneemt). De belas- de verdeling van fruit groenten en vis kleine minderheid, die inkomsten trekt uit particulier bezit. 3. De Labourparty moet stappen doen om inflatie tot haar kleinste vormen terug te brengen, moet er naar stre ven een controle in te stellen op de huur en de voedselsubsidies te hand1- haven en de „chaos" op het gebied van de verdeling van fruit, groente en vis op te heffen. Engeland blijft afwachten Gisteren heeft de Britse minister raad vergaderd. Aan het tweede deel der beraadslagingen nam Trumans bij zondere ambassadeur Harriman deel. Met algemene stemmen wérd beslo ten dat Engeland géén nieuwe voor stellen zal doen om de impasse in de onderhandelingen over het Perzische oliegeschil te doorbreken. De Britse regering is van mening, dat, nu de Per zische autoriteiten geweigerd hebben mode te werken aan een regeling, waar bij de in de Perzische olievelden werk zame Britse technici ook in de toe komst onder een Engelse algemene be drijfsleider werkzaam zouden zijn, zij nieuwe voorstellen behoren te doen om de door hun els ontstane impasse op te heffen. Ook Harriman zou dit voor het heden de beste politiek achten. Intussen begint in Perzië de werk loosheid zich ernstig uit te breiden. Noordelijken willen nieuw onderzoek Gisteren hebben de Noordelijken geantwoord op de laatste boodschap van generaal Ridgway. Zij hebben vooi gesteld het onderzoek door een gemengde commissie van dc inciden ten te Kaesong te hervatten. Aan generaal Ridgway is verzocht zijn verbindingsofficieren te zenden voor het onderzoek. Zulks als voorwaarde voor een hervatting van de onderhandelin gen. De Noordelijken eisen voorts „de vol ledige publicatie" van de tussen., beide partijen gewisselde nota's. Radio-Peking heeft intussen nieuwe beschuldigingen aan het adres van de verbondenen uitgezonden. Gezegd werd namelijk, dat het gebied van Kaesong 22 Augustus niet één maal doch drie maal was gebombardeerd. „Eén der vier napalmbommen" was pas na het onder zoek, waaraan ook officieren van de verbondenen deelnamen, ontdekt. In het bericht worden de vier plaatsen om schreven, waar de bommen, afkomstig van een Amerikaans vliegtuig, neerge komen zouden zijn. De eerder geuitte beschuldiging, volgens welke Ameri kaanse vliegtuigen Donderdag en Vrij dag boven Sjanghai en Tsjingtao waren verschenen werd herhaald. Er foerd geen melding gemaakt van aanvallen door deze toestellen, Amerikaanse en Zuid- Koreaanse militairen hadden 25 Augus tus tegenover vluchtelingen in Pan moen djon verklaard, dat zij binnen vijf da gen Kaesong zouden bezetten. Voorts, aldus de Noordelijke boodschap waren 24 in burger geklede Amerikanen» en Zuid-Koreanen Pan moen djon bin nengedrongen „teneinde nog een van onze wachten te doden". Toen deze 21 man echter ontdekt waren en de Noor delijken hun geweren op hen richtten, waren zij op de vluoht geslagen. Hedenmorgen is een verbindingsoffi cier van de delegatie der VN per hef- schroefvliegtuig naar Pan moen djon vertrokken om de boodschap van de communisten te ontvangen. De Noord-Koreaanse kolonel Tsjang zei bij de overhandiging kortaf. „Dit is voor generaal Ridgway", toen hij het document aan de Zuid-Koreaanse kolonel Lee soo young overreikte. Generaal Nuckols heeft in een gesprek met journalisten gezegd, dat de Noord- Koreaanse generaal Nam il kort voor het instellen van de gemengde sub-com miissie te verstaan zou hebben gegeven, dat de communistische delegatie de hui dige frontlijn als wapenstilstandslinie zou aanvaarden, „De onverzoenlijke houding, die de communisten later aannamen, was on getwijfeld veroorzaakt door „bevel van hogerhand", aldus Nuckols. Overigens gelooft generaal Nuckols niet, dat de besprekingen afgelopen zijn, In tegendeel acht hij goede gronden aanwezig om op een hervatting der be sprekingen te rekenen. Ieder half uur wordt tussen de tele fonisten der communistische en gealli eerde delegaties een proefgesprek ge voerd om de verbinding te contróleren. De Noordkoreaanse premier, Kim il soeng, de bevelhebber der Chinese strijdkrachten in Korea, Peng teh-hoeai, geven generaal Ridgway de schuld van het afbreken der onderhandelingen. Zij ontkennen uitvoerig, dat het .bombar de mentsincident" geënsceneerd was. Zij herhalen de besohuldiging. dat de ver bondenen een poging gedaan hebben de Noordelijke gedelegeerden te vermoor den. Ook worden de beschuldigingen van provocaties en verdraaiingen herhaald. Het zijn wel echt kinderen van hun \ecn supersonische straaljager van tijd. de achtjarige Susan Byron Brown en dc vierjarige John Richards, die reeds op zo jeugdige leeftijd een grote belangstelling aan de dag leggen voor een model van de Marine. Het vliegtuigje is een onderdeel van de tentoonstelling voor techniek, die op het ogenblik in de Nieuwe Tuinbouw hall. West- minster, in Londen wordt gehouden. Benelux-conferentie beslist niet over Belgische export (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Naar wij uit gezaghebbende bron vernamen, zal de beperkte ministe riële Benelux-conferentie, welke al hier Donderdag wordt gehouden, niet beslissen over de beperking van de Belgische export naar Nederland. De ministers zullen dc toestand onder zoeken. welke geschapen wordt naar aanleiding van het feit, dat de Bel gische quota in de Europese Beta ling Unie is uitgeput. België heeft aan de Betalings Unie een nieuw voorlopig crediet van 30 millioen dol lar verleend. En men acht dit bedrag voldoende om de Benelux-handel tot September e.k. te financieren. Het ls bekend, dat de Belgische ex port. o.m. van textiel, terugloopt. Ne derlandse Importeurs hebben in Bel gië talrijke orders geannuleerd. Men vraaet zich dian ook in Belgische be dril fskrimren af. waarom onnieuw hin- derliike contingent n-ingen zouden wor den ingesteld. Wellicht is hier de wens de vader van df> gedachte. In het algemeen ziin officiële experts van oordeel, dat België, dat 63van zijn export naar de Europese landen richt, zich meer zal dienen toe te leg gen op de export naar overzeese lan den. Van Nederlandse züde zou nog maals een beroep gedaan worden op België om meer Nederlandse land bouwproducten af te nemen. De stichting ..Het vierde Prinsena kind", die ten doel heeft kinderen, die oorlogsslachtoffer zijn, zowel invalide kinderen als oorlogswezen een prettige en onbezorgde vacantia te bezorgen, heeft ook nu weer ver- schillende kampen georganiseerd. In het kamp „De oude Molen" te Well, zijn twee kampen voor invalide kin- deren, een voor de leeftijd van 9 tot cn met 14 jaar en een voor 15 tot en met 20 jaar. Ook is er een kamp te Bacrsehot. Dat het water bij kam- pen een onmisbaar clement is. tonen de beide foto's. Op de linkse foto geven de meisjes van het kamp Baerscliot bij Tilburg de voeten een goede beurt in het waslokaal. Op de rechtse foto nemen de jon- gens van het kamp „Dc ouds Molen" een frisse duik in dc Maas. In Korea overleden De Nederlandse regering maakt be kend dat tot haar leedwezen op 14 Au gustus aan te voren bekomen verwon dingen is overleden soldaat le klas C, H. Trebels, van het Ned. Detachement Ver. Naties. Soldaat Trebels was 21 jaar, onge huwd en afkomstig uit Soerabaja. Reeds drie doden (Telefonisch van onze Paryse correspondent) Sinds enkele dagen volgt heel Frank -rijk met intense spanning de berichten uit het dorpje Pont-Saint Esprit in de omgeving van Montpellier, waar sedert een week een geheimzinnige epidemie ls uitgebroken. Al een drietal doden is hierbij te betreuren, terwijl 'r dertigtal mensen in zeer onrustbarende toestand ln psychiatrische inrichtingen en krankzinnigengestichten moest worden opgenomen. De ziekte openbaart zich namelijk vooral in acute uitingen van geestesstoornissen, die gepaard gaan met hallucinaties, die in vele gevallen tot pogingen leiden van zelfmoord of aanvallen op anderen. Zo moest giste ren weer een li-Jarig meisje in een gesticht worden opgenomen, dat ge tracht had haar moeder naar het le ven te staan. De aanvallen treden meestal perio diek op en worden soms zo hevig, dat de dood er onmiddellijk op volgt. Over de aard van deze geheimzinnige ziekte verkeert men nog niet geheel in zekerheid, doch de eerste onderzoekin gen hebben vorige week al uitgewezen, dat de oorzaak van de epidemie gezocht moet worden in de samenstelling van het brood, dat door een tweehonderd Atoomvoorraad van de V.S. groeit Volgens een redacteur van het Ame rikaanse tijdschrift „Look" vormen de Verenigde Staten per jaar een voor raad van ongeveer 250 atoombommen. Volgens „redelijke schatting" zou het aantal in voorraad opgeslagen atoom bommen in de komende twee of drie jaar „verdubbeld of verdriedubbeld" worden, aldus het blad. In een exclusief vraaggesprek met een redacteur van het blad, Stephen White, heeft de voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor de atoomener gie Gordon Dean, verklaard, dat de Verenigde Staten werken aan de ver vaardiging van de waterstofbom, hoe wel leidende geleerden op het gebied der atoomenergie hem hadden medege deeld, dat volgens hun mening geen waterstofbom „op onze planeet" ver vaardigd kan worden. Volgens Dean zijn de atoombommen, aan de vervaardiging waarvan de V.S. bezig zijn, in ontwerp aanzienlijk ver beterd en belangrijk krachtiger dan die in de tweede wereldoorlog werden ge bruikt. De bommen werden meer op „industriële, dan op laboratorium-basis vervaardigd". WERVELSTORM TEISTERT BELGISCHE CONGO. Volgens te Brussel ontvangen berich ten is het gebied van Bunia nabij Stanleyville, in de Belgische Congo, in het afgelopen weekeinde hevig door een cycloon geteisterd. De wervelstorm maakte een einde aan een langdurige periode van droogte. De bruggen wer den door rivieren, die zeer sterk waren gezwollen tengevolge van de slagregens, waarmede de wervelstorm gepaard ging, weggeslagen en wegen onbegaan baar gemaakt. Vele stuks vee werden door blikseminslag gedood. De electri- citeltsvoorziening is over een groot ge bied gestoord. dorpsgenoten bij dezelfde bakker werd betrokken. Inderdaad manifesteerden» zich de genoemde geestesafwijkingen in meer of mindere mate bij alle klanten van deze bakker. Zelfs huisdieren, hon den, katten en konijnen, die met het „behekste" brood, zoals men in het dorp zegt, waren gevoed, vertoonden weldra ernstige afwijkingen in hun ge bruikelijke gedragingen. De politie heeft aanvankelijk wel aan misdadige opzet gedacht al het meel van de bakker ln kwestie is in beslag genomen en zijn winkel gesloten doch de analyses van wetenschappelijke zijde, die thans onder koortsachtige spanning in de laboratoria van Mont pellier en Marseille worden uitgevoerd, schijnen te wijzen op een botanische vergiftiging. Twee veronderstellingen worden in dit verband geuit. Begun stigd door het. natte weer zou een ge vaarlijke paddestoel het meel vergif tigd kunnen hebben en thans de epi demie hebben veroorzaakt, die in de middeleeuwen reeds talrijke slachtof fers maakte en die in de geschiedenis bekend staat als de ziekte der bevlo genen. Een andere hypothese luidt, dat men te maken heeft met gevallen van de zogenaamde lathyrus fativuf, veroor zaakt door een lathyrus-soort, waarvan de korrels zich met het meel vermengd kunnen hebben. Hangende het onderzoek leeft het hele departement du Gard, waarin het dorpje Pont-Saint Esprit letterlijk de brus des heiligen geestes gelegen Ls in een panische vrees, waarvoor he laas alle redenen bestaan, en niemand durft in deze streek meer een stuk brood te eten. Uit andere gebieden van Frankrijk worden eveneens verschijn selen van vergiftiging gemeld, die ech ter in slecht ijs en bedorven vlees him oorzaak zouden hebben gevonden. Al deze berichten tesamen hebben echter in Frankrijk een begrijpelijke grote on gerustheid verwekt en algemeen wordt aangedrongen op een strengere voedsel- contróle van de zijde der autoriteiten. HULP VOOR 12 MILLIOEN OOST- DUITSE VLUCHTELINGEN. Het Amerikaanse congreslid Francis Walter heeft een bezoek aan Truman gebracht, teneinde de president om „spoedige hulp" te verzoeken voor een programma, dat voorziet in het doen emigreren van ongeveer twaalf millioen Duitsers, die uit gebieden .achter het IJzeren Gordijn" zijn verdreven en thans in West-Duitsland verblijven. In het wetsontwerp voor het verlenen van Amerikaanse hulp aan het buiten land is een bedrag van dertig millioen dollar, uit te geven in drie Jaar tijds, uit getrokken voor het doen emigreren van de twaalf millioen vluchtelingen naar: Canada, Niéuw-Zeeland, Australië, Uru guay, Argentinië, Brazilië en andere landen. Walter verklaarde dat op het ogen blik de bezettingsautoriteiten in West- Duitsland de kosten dragen voor het le vensonderhoud van deze twaalf millioen vluchtelingen. President Truman had uiting gegeven aan zyn algehele sympathie met het emgiratie-progranvma en had beloofd naar zyn beste vermogen bespoediging er van te zullen bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1