IJzeren Geduld is het Britse recept Geen benzine-rantsoenering in Engeland Dominions in last WEERBERICHT Massale werkloosheid wordt niet verwacht Besprekingen Nederland - Indonesië begonnen 90ste Jaargang ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 No. 27389 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J- Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AU VUUR vy t 5.15 per kwartaal: t 0 40 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Twee gelijktijdige echecs Twee echecs in één week is zelfs van het kwade te veelZowel de olie-be- sorekintren te Teheran als de wapen- diistandsonderhandelingen te Kaesong ajn afgebroken en voorlopig beëindigd. Maar in geen van beide gevallen kan mén van een volmaakte breuk spreken. Voor allebeide aangelegenheden blijft de deur op een kier open staan en is derhalve de mogelijkheid van voortzet ting der besprekingen en dus van het bereiken van een regeling binnen het bereik gebleven. De Perzische regering is doof gebleven toor de practische lessen van Stokes en H3iriman, die het tenslotte samen eens varen. Het Perzische nationalisme bleek ln zijn losgeslagenheid momenteel niet te stuiten en zal blijkbaar eerst aan cén lijve moeten ondervinden, wat het Têriies van de oliewinning betekent, voor het tot nadenken komt. Dit zou op zich relf nog niet zo bedenkelijk zijn. ware het niet. dat daarachter schuil gaat het gevaar van de chaos en dientenge- ige van het communisme. Het meer dan berooide Perzië kan het financieel niet stellen zonder de in komsten van de olie en het ontberen daarvan moet in zeer nabije toekomst leiden tot grote werkloosheid en ellen de De schijn lijkt er op. dat ook de premier van Iran. dr Mossadeq. dat wel begreep en daarom graag tot een di recte regeling had willen komen op basis van de practische voorstellen van Stokes en Hamman. Doch telkens wanneer hij geneigdheid toonde om toeschietelijker te worden, kwam het parlement tussen beide en dwong de premier om terug te keren tot de meest scherpe houding. Mossadeq bleek niet de sterke man. die op grond van de logica leiding wist te geven aan land en parlement. Maar heeft Perzië buiten de huidige premier vel zo Iemand? Helaas Is daarvan tot dusverre niet gebleken. En daarmede is het ge vaar acuut geworden, dat het nationa lisme in blinde voortvarendheid tot ge volgen zal leiden, die het zelf nooit heeft begeerd. Het heeft krachten opge roepen. die het niet meer in de hand veet te houden Iran in nood zal straks op de Britse Toorstellen moeten teruggrijpen of het zal als rijpe vrucht, in de schoot van het communisme vallen. De regering von het ogenblik heeft met vuur gespeeld en Ls de zelf opgewekte vlammen geen meester kunnen blijven. Zal zij straks, als deze vlammen hoog oplaaien, tot blussen de kracht weten op te brengen? Wie zal daarop een bevestigend ant woord durven geven? Maar dan is voor de communistische Toedeh-partij, dié trouwens thans reeds driester dan ooit het hoofd opsteekt, het ogeoblilc gekomen om gebruik te maken van de gewekte chaos en de macht in handen 'te nemen! Wat dan het lot zal zijn van de huidige leiders. d<ie het nationalisme hebben gevoed en gesteund, behoeft zeker geen nader betoog Engeland voorziet dit gevaar en heeft alles in gereedheid gebraoht om zijn be zittingen te Abadan te beschermen met de maoht der wapenen. Gewapend Brits optreden kan echter Moskou gelegen heid bieden om in te grijpen, speciaal als een Perzische regering daarom vraagt- op grond van het bestaande vriend schapsverdrag Ziedaar het gevaar van de loop van zaken in Iran. Stokes' terugkeer Welke redenen Moskou en Peking of is het één van beide? er toe hebben feleid om de besprekingen te Kaesong zo abrupt to verstoren, ligt nog ver borgen. Doch gelet op de wijze waarop dit is bewerkstelligd, een wijze, die president Truman zeer juist als een maskerade betitelde, schuilt daarachter oen of andere voorop gezette bedoeling. D? rode machthebbers villen om een of andere reden momenteel in Korea niet lot een wapenstilstand komen! We zinspeelden er reeds op: zijn Moskou en Peking het eens of heeft een s>n wil doorgedreven? We weten het J) et. doch wanneer dit zo zou zijn. dan l:?t het voor de hand. dat hier Moskou de touwtjes heeft getrokken. En Wanneer we dit aannemen, dan ontko- °jen we niet aan het denkbeeld, dat Moskou met het oog op de komende con- «fftie van San Francisco over het vredesverdrag met Japan momenteel een rteeling in Korea niet begeert! Het lijdt geen twijfel, dat Moskou ««se het Japanse vredesverdrag ge- wel in het defensief is gemanoeuvreerd, ar zal het alle zeilen biizetten om het offensief te hernemen En in dit licht tenen zou een regeling in Koreo thans ,c?r het Kremlin niet direct gunsti; ajn En al moge de wijze, waarop Moskou •nans een regeling weet af te wenden, r30 niet erg elegant ziin te noemen, zij neeft niettemin dit voordeol. dat te tilde de mogelijkheid open bliift ^prekingen te hervatten, wanneer wenselijk wordt geoordeeld. Een af- besprekingen op grond van d. w ovenvegingen zou voortzetting °-r besprekingen moeilijk maken, zo et ""Mogelijk uit prestige-overwegin- ^n. deze schijn-vertoning laat alle we- vni. Intussen mag men zich wel terdege afvragen, of een of ander ^JPromis practisch waarde zou hébben. nwn manier, waarop Moskou inci- weet te ensceneren.. VEEL WIND. be Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met in n^°ht en ochtend tijdelijk enige re- rmvi T enkele buien afgewisseld door Ptaringen. Matige tot krachtige en Wef? ue kust nu en dan harde Zuid- (rwT^ke wind. Tamelijk koel weer. ,0P?emaakt te 10 uur). 26 AUGUSTUS. op: 5 40 uur; onder: 19.43 uur. -«an op: 23.31 uur: onder: 17.06 uur. "Wijwater te Katwijk te 9.52 en 22.29 Doodtij <27 8 te 11.18 en 23.51 uur>. (Van onze Londense correspondent) Bij zijn terugkeer in Londen legde Stokes er gisteren de nadruk op. dat hfj Teheran in een atmosfeer van vriendschap had verlaten. Wie de rondborstige en openhartige Stokes kent, weet dat deze verklaring geen frase is. Mede door toedoen van Harriman is er meer wederzijds begrip voor de beide standpunten dan te voren. Ook Stokes' joviale persoonlijkheid en de bekwame wijze, waarop hij onderhandelde, heb ben op de Perzen een diepe indruk ge maakt, zodat zij voor hem de grootste achting hebben. Wat de onderhandelingen zo moeilijk maakte, is dat Iran gedurende ander half jaar de haat tegen Engeland heeft aangewakkerd. In verband hiermede is reeds vaker de vraag gesteld, of de En gelse regering niet veel eerder met plan nen tot herziening van de verhoudingen in de olie-industrie had moeten komen, zodat de extremisten de wind uit de zei len zou zijn genomen. Het gebrek aan realisme in Iran blijkt zonneklaar uit het fantastische feit, dat practisch niemand met wie Stokes heeft gesproken ooit Abadan had gezien, zodat de Iraanse woord voerders ook geen idee hadden, wat het betekent een dergelijk enorme or ganisatie tc leiden. Stokes deed ook uitkomen, dat dé be sprekingen niet definitief zijn afgebro ken. maar zijn verdaagd tot Iran wer kelijk bereid blijkt tot onderhandelen. Het had nu geen zin om verder te pra ten, als aan het minimum-verlangen van het Engelse technische administra tieve personeel niet kon worden vol daan. namelijk dat de dagelijkse leiding in Britse handen zou blijven. Niemand kan de Engelse staf dwingen te blijven. Vandaar dat Stokes eerst dit punt op gehelderd wenste te zien, voor hij op de overige regelingen kon ingaan. Dit betekent echter geenszins, dat de rest van Stokes' voorstel, ook wanneer Iran had toegegeven, dat een Britse be- drijfsdirecteur zou worden benoemd, een kans zou hebben gemaakt. De terugtrekking van de Engelsen uit de zes grote olievelden in Zuidelijk Iran, kan heteffect hebben, dat de Perzen in hun hemd gezet worden, als zij inderdaad niet capabel blijken om de olie uit de grond te halen. Maar Tehe ran zegt. dat er voldoende Iraanse Inge nieurs zijn om het werk van de Britten over te nemen. Al zet Engeland door deze evacuatie Iran waarschijnlijk schaakmat, het gaat niet zover om de raffinadrlj Abadan, welke de Perzen zo goed als zeker niet kunnen hanteren, los te laten. Trouwens de Engelse regering heeft zich tegenover de oppositie gebonden om alvorens tot een dergelijke stap over te gaan, het parlement te raadplegen. Churchill had namelijk geen bezwaar tegen het opgeven van de olievelden, waar Engeland het personeel niet kan beschermen, maar wel tegen een alge heel vertrek van de Engelsen uit. Iran. omdat dan zeker de pas afgesneden zou zijn voor een latere collectieve terug keer. De uitspraak van het internationale Hof van 15 Juli vormt overigens de ju ridische basis om de oliemensen op hun post te doen blijven. Wanneer Britse strijdkrachten op Iraanse bodem zouden sta_an, lijkt elk vergelijk uitgesloten, ook al beperkt de interventie zich tot het eiland Abadan. Vandaar dat Engeland pas in het, aller uiterste geval troepen zal gebruiken. Volgens Londen heeft Mossadeq een aantal gouden kansen gemist. Aange zien hij het vertrouwen van het par lement had, zou hij het Britse vér gaande aanbod gemakkelijk als een triomf voor Iran hebben kunnen be schouwen. Nu staat het land voor een complete chaos. spanning deed zich reeds Donderdag voor, toen zich 2000 Iraanse arbeiders voor de Perzische arbeidsbeurs in Aba dan verzamelden en om betrekkingen vroegen, welke door Makki, de leidende figuur in de Perzische oliecommissie, weken geleden waren beloofd. Gezond heidszorg. water- en electriciteitsvoor- ziening, wegenonderhoud en andere openbare en sociale diensten in het ge bied van de olievelden komen nu in ge vaar, omdat de Britse olieorganisatie daarvoor tot nu toe verantwoordelijk was. De definitieve uitspraak van het internationale Hof. welke Engeland nu zal uitlokken, en welke daarvan is Londen overtuigd niet tegen de Ang lo-Iranian zal zijn gericht zal niet met geweld kunnen worden afgedwon gen. Slechts in een deelgenootschap tus sen Perzen en Engelsen zal het oliebe- drijf kunnen worden voortgezet. Daar om zal Engeland ook verder geduld die nen te oefenen en uiterst voorzichtig te werk gaan, opdat nieuw overleg moge lijk wordt. De zwaarste verantwoordelijkheid rust op Iran. maar ook Engeland zal moe ten voortgaan liet netelige probleem constructief aan te pakken, hoe moeilijk het ook zal zijn daarvoor eventueel nieu we wegen te vinden. Het eerst nodige zal wezen, dat Iran zich voortaan houdt aan de met Harriman afgesproken basis voor overleg. Verder zullen de Perzen hun mening kenbaar moeten maken over Stokes" uit gebreide voorstel, dat zich volkomen lo gisch bij de politieke situatie aansloot, voor zover deze de grenzen der redelijk heid niet uit het oog verloor. Het tra gische is echter, dat het Westen hier te maken heeft met een opgezweept natio nalisme en een Mohammedaans fana tisme. waarvan een extreme vleugel zelfs zover gaat te menen dat Iran gelukki ger is zonder olie-industrie, omdat een moderne industriële staat een bedreiging vormt voor zekere feodale verhoudin gen. Een ander en belangrijker element in het verzet tegen de Engelsen is de vrees, dat Iran een tweede Korea zal worden, zodat het land het best kan worden geneutraliseerd door alle bui tenlandse Invloeden te verdrijven. De situatie in Iran zal waarschijn lijk niet tot wederinvoering van ben zine-rantsoenering in Engeland lei den, mede dank zij het feit, dat in Fawley de volgende maand een nieu we raffinaderij zal worden geopend, welke bijna net zoveel producten zal afleveren als die in Abadan. Maar India, Australië, Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika zullen wel het on middellijk effect van de Iraanse olie crisis voelen. Hun behoeften zullen gedeeltelijk met invoer van dollarolie moeten worden gedekt. Het verlies van de Iraanse olie zal volgens een recente schatting van de Engelse regering het sterling-blok jaarlijks op 350 millioen dollar komen te staan. Verwacht wordt, dat de grote inter nationale olie-maatschappijen, welke de meerderheid van de tankvloten bezitten en ook het transport en de verkoop van olie en benzine in handen hebben, el kaar zullen steunen, zodat Iran. zelfs als het een gedeelte van de raffinarij kan laten werken, siechts een uiterst gering percentage van de potentiële productie kwijt zal bunnen raken. De 17000 Iraanse werkkraohten in de olievelden zullen van de Anglo-Iranian geen loon meer ontvangen. Dit zal de eerste schok zijn voor de Iraanse auto riteiten Een voorproefje voor' de komende toe. SOVJET-RUSSISCHE REPATRIËRINGSCOMMISSIE UIT KLAGENFURT VERTROKKEN De Sovjet-Russische repatriëringscom missie, die haar bureau gevestigd had in het stadhuis van Klagenfurt, is zon der de Britse autoriteiten van het voor nemen in kennis te stellen, vertrokken. Het vertrek werd gemerkt, toen men de bureauruimte leeg aantrof. De missie, die sinds het einde van de oorlog in Oostenrijk werkte, bestond uit een va riërend aantal officieren. Naar men meent, staat het vertrek in verband met een Brits verzoek daar- Regeringsnota over Werkgelegenheid Toestand thans niet ongunstig Dank zij een ommekeer in het mid den van 1950 ligt gemiddeld de werk loosheid in ons land nog altijd beneden het percentage, dat gezien de ontwikke ling na 1948. werd verwacht. De oorzaak zoekt de Regering, blijkens een uitvoe rige nota over de werkgelegenheids- politiek. in eerste instantie geheel in de versnelde toeneming van de productie met op de achtergrond de internationale gebeurtenissen. De ommekeer in de internationale economische situatie heeft tot dusver re een gunstige invloed gehad op de nationale werkgelegenheid. Het zou echter onjuist zijn te veronderstellen dat daarmee voorshands elke reden tot bezorgdheid overbodig is geworden. Drie factoren zouden het niveau van de werkloosheid in de naaste toekomst kunnen bedreigen. Het ontstaan van soortgelijke omstandigheden als tot voor kort ondervonden bij de export naar Duitsland, het gevaar van grondstoffen- schaarste en de gevolgen van het ern stige tekort op de betalingsbalans. Ge zien de blijvende noodzaak van in dustrialisatie behoeft niet te worden gevreesd dat in de bedrijfstakken, die investeringsgoederen voortbrengen een verminderde werkgelegenheid zal op treden. Wel zal een doelbewuste beper king van de investeringsactiviteit er toe leiden, dat de werkgelegenheid zich minder snel kan uitbreiden dan anders het geval zou zijn geweest. De Regering ontkent dat de afschei ding van Indonesië in sterke mate in vloed heeft gehad op de werkgelegen heid. De werkloosheid is er niet door toegenomen. De nadelige gevolgen van de afscheiding beperken zich tot de sfeer van de betalingsbalans. De Regering ziet nog altijd in de emigratie een belangrijk middel ter voorkoming van werkloosheid. Het streven naar een sluitende be talingsbalans behoeft niet tegenstrijdig te zijn met een hoog peil van werkge legenheid indien de export maar maxi maal wordt opgevoerd, meent de Rege ring. Zjj acht de kans niet groot dat zij zich door een plotselinge conjunctuur- omslag genoodzaakt zou zien te pogen door diepingrijpende maatregelen het optreden van massale werkloosheid te keren. Er zal zoveel mogelijk naar gestreefd moeten worden om de seizoenwerklozen, die ten hoogste drie maanden per jaar arbeid hebben, aan meer vast werk te helpen Dat kan door bevordering van mechanisatie in de landbouw, industria lisatie, binnenlandse migratie en emi gratie. "immer bestaat uit acht paigna's Het vrachtschip „Baarn" van de K.N.S.M. zal met een merkwaardige lading naar Suriname vertrekken. Vier kleinere schepente weten twee tjalken van resp. 3S cn 29l/2 ton- een motordekschuit van 40 ton en I motorsleepboot van 30 ton vormen de deklast voor de reis en zullen aan het ontginnings- en inpolde- ringswerk in Suriname deelnemen. j De foto toont het inladen van de 129y2 ton metende tjalk, die als laatste van de vier scheepjes aan I boord gaat van de „Baarn", Over de vooruitzichten op het gebied van internationale plannen en overeen komsten merkt de Regering op, dat o.a. in de economische en sociale raad van de Verenigde Naties toch wel enige vooruitgang kon worden geboekt. Ook het feit, dat in het verdrag tot instel ling van een Europese gemeenschap voor kolen en staal (plan-Schuman) het bevorderen van de werkgelegenheid als een der beoogde doeleinden wordt ver meld, mag van belang heten. Ten slotte zij over de werkgelegen- heidspolitiek van de Regering gemeld, dat bij de verdeling der werkzaamheden tussen de Sociaal-Economisch Raad en de Stichting van de Arbeid is besloten de onderwerpen van practische werkge- legenheidspolitiek in de sfeer van het vrije overleg binnen de stichting te la ten Voorlopig zal de S.E.R. derhalve niet bij de behandeling van deze ma terie worden betrokken. De gewenste omvang van de emi gratie van landbouwers wordt door de commissie-Schilthuis geschat op 15.000 mannelijke beroepspersonen per jaar gedurende de eerste vier jaren. De Re gering zal onderzoeken in welke mate de beperking van investeringen een ruimere financiële steunverlening aan emigranten kan wettigen. In de nota over de industrialisatie van Nederland is een opsomming ge geven van een aantal gebieden, waar voor een ontwikkelingsplan ter bevor dering van de industrievestiging al daar in voorbereiding is. Hieronder komt ook de N.O.-hoek van Overysel voor. Verwacht mag worden, dat het wetsontwerp tot deelneming door het Rijk in deze ontwikkelingsplannen binnenkort bij de Staten-Generaal kan worden ingediend. De vraag, of de wederinschakeling in het arbeidsproces van werkloze oudere arbeidskrachten moet worden bevorderd door het nemen van wettelijke maatre gelen, vormt een punt van studie. De mening, dat jonge geschoolde ar beidskrachten in grote moeilijkheden geraken door hun toekomstige militaire dienstvervulling, wordt in haar alge- meenheid^iiet onderschreven. Wel komt het voor. dat deze jonge mensen kort voor het begin van de militaire dienst tijd moeite hebben een geschikte plaats te vinden. Het euvel is echter zeker niet van die omvang, dat het overwegen van I voorzieningen gerechtvaardigd wordt 1 geacht. De sneltrein Bazel - Calais is bij het verlaten van het station Sanry-sur- Nied, nabij Metz. in botsing geko, men met de expresse Frankfort -■ Parijs. Deze laatste trein, die ver traging had en waarin zich hoofd zakelijk Amerikaanse militairen be- vonden, reed zeer langzaam. Vol- gens de eerste berichten zijn er 20 doden en evenveel gewonden, van wie zes zeer ernstig. De foto toont de ravage op de plaats van het onheil. (Telefoto) Harriman inderdaad naar Belgrado Averell Harriman is gisteravond inder daad per vliegtuig uit Teheran naar Belgrado vertrokken Samen met hem reizen de deskundige voer het Nabije Oosten van het State Department Wil liam Rountree en de oliedeskundige Walter Levy, die vorige maand met Harriman naar Teheran kwam. Harriman verklaarde voor zijn ver trek, dat hij verwachtte verdetre bespre kingen met Britse functionarissen te Londen te hebben na een bezoek van enige dagen aan Belgrado. Harriman zei verder nog: ,Ik hoop, dat de Perzen spoedig voorstellen zullen doen, die het mogelijk maken de onder handelingen te hervatten. Het zal niet lang meer duren, voordat de olie uit Perzien door olie uit andere bronnen is vervangen. Daarom hoop Ik, dat het geschil spoedig kan worden geregeld". Tegenover de pers verklaarde Har riman, dat hij op uitnodiging van de Joegoslavische regering naar Belgrado ging,. .Jik hoop met maarschalk Tito te spreken over aanvullende steun der V.S." Ernstige vliegramp in Amerika 50 DODEN Een groot Amerikaans lljnvliegtuig met 44 passagiers en een bemanning van zes koppen w.o. 2 stewardessen is in de buurt van Oakland neergestort. Het toestel, een DC 6 van de „United Airlines", kwam uit Chicago en zou op het vliegveld van Oakland landen. Het toneel van de ramp is een met kreupelhout bedekt woest heuvelachtig gebied, 30 km. ten Zuiden van Oakland. Een ooggetuige zag het toestel 6 km van Decota, niet ver van Newark, peer- komen en in torand vliegen. Alle vijftig inzittenden zijn om het leven gekomen. Er zouden zich ook twee kleine kinderen aan boord hebben be vonden Een onderzoek zal worden in gesteld. De Franse schoolkwestie De financiële commissie var. de Fran se Nationale Vergadering heeft met 20 stemmen voor en 18 tegen bil drie ont- ücüüngen het geml? wetsontwerp be treffende de steun aan particuliere scholen aangenomen. Voor stemde de volksrepublikeinen met uitzondering van drie afgevaardig den, "die zich van stemming onthielden, de Gaullisten, de agrariërs en ae onaf hankelijke republikeinen. Tegen stem de de communisten, socialisten en drie radicaal-socialisten. De drie afgevaardigden van de MRP, die zich van stemming onthielden zijn van mening, dat het ontwerp onvolle dig is. BRITS-EGYPTISCH VERDRAG Het Egyptische regerings-radiostation heeft bekend gemaakt, dat Egypte het Brits-Egyptische verdrag van 1936 en de andere overeenkomsten met Enge land pas zal opzeggen, nadat het deze kwestie voor de Veiligheidsraad heeft gebracht. Wij vernemen van officiële zijde, dat prof. Soepomo gistermiddag dooi? de minister van Buitenlandse Zaken en de minister voor Uniezaken is ont vangen, teneinde een officiële bood schap van zijn regering over te bren gen. Prof. Soepomo deelde mede, dat de politiek van het kabinet-Soekiman er od gericht is de wijziging van het Uniestaluut door een ander verdrag tot stand te brengen op basis van za kelijke motieven met de bedoeling de verhouding tussen Nederland en Indo nesië gezond te maken. Namens de Indonesische regering sprak prof. Soepomo de hoop uit, dat een oplossing zou kunnen worden ge vonden, los van sentimenten. Op grond van de door prof. Soe pomo gegeven uiteenzetting zyn der halve thans de besprekingen begon nen. Indonesië zendt delegatie naar San Francisco ONDERTEKENING JAPANS VREDESVERDRAG ONZEKER. Na afloop van de vergadering van het Indonesische kabinet heeft de Minis ter van Voorlichting de heer A. Mo- nonoetoc verklaard dat het kabinet heeft besloten een delegatie naar San Francisco te zenden onder leiding van de minister van Buitenlandse Za ken, A. Socbardjo. De overige leden die geen ministers zullen zijn, zullen door minister Soe- bardjo worden aangewezen. Het al dan niet ondertekenen van het vredesver drag met Japan zal afhankelijk zijn van de toestand te San Francisco. De Indo nesische regering, aldus Mononoetoe, toont met het zenden van een delegatie haar goede wil. De delegatie zal in de loop van de volgende week vertrekken. Bliksem slaat in kruit- opslagplaats Een dertigtal doden Gistermiddag is de bliksem in een kruitopslagplaats ten Westen van Boul der (Colorado VS) geslagen, tengevolge waarvan ongeveer dertig personen o'm het leven kwamen, zo meldt de politie aldaar. De explosieven werden gebruikt bij de bouw van een dam, een project van de .Denver Water Board'. Men verwacht, dat het enige tijd zal duren, voordat de reddingsploegen het getroffen gebied zullen kunnen betre den, daar de weg naar de dam geblok keerd is door puin. Tengevolge van de .ontploffing deed zich een grondver schuiving voor. 250 arbeiders waren in het betrokken gebied aan het werk. NIEUWE BELASTINGEN LN DUITSLAND. Het West-Duitse kabinet heeft een aanvullende begroting goedgekeurd, waarbij twee nieuwe belastingen worden voorgesteld, die beogen de gewone be groting in evenwicht te brengen. Deze belastingen zijn een speciale vergun ning, die gekocht moet worden door alle voertuigen, welke van de grote auto wegen gebruik maken en een belasting op weelde-artikelen Naar raminajeul- len deze belastingen de ontvangsten op de gewone begroting met 100 millioen mark doen stijgen tot 17.260 millioen mark.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1