GAZELLE Fanatisme tegen gezond verstand Plannen voor een Europees leger PEERBERICHT Iets koeler Besprekingen te Kaesong geschorst, doch niet afgebroken? 190ste Jaargang VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 00 No. 27388 L.EIDSCH DAGBLAD fcirecteur: J. W Henny 1 Poofdrwlactie- B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 515 per kwartaal: f 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 TelefooD Dir. en Adra.: 25041; Red. 21507 Kleine Britse staf blijft in Abadan (Van onze Londense correspondent). Uü-de mislukte besprekingen te Te- blijkt overduidelijk, dat hier twee Ifc-vbtenwerelden tegenover elkaar I Gezond verstand, altyd de ■ijlste troef van de Engelsen, maar "machtig iets te bereiken tegenover blinde fanatisme van de Iraanse Kienende groep. Oo het iaatste ogenblik zag het er nog Ei'1 uit, dat er met Mossadeq viel te rvn, immers hij had aan Stokes ver- [fcaird. dat Iran geen bezwaar zou ma- d te'zen de benoeming van een Britse örijfsdirecteur van een organisatie, ITurin de Perzen het geheel voor het Wen zouden hebben. Maar nadat ■Mossadeq een bezoek had gebracht aan K" der fanatieke religieuze leiders, ver- IrVce hij weer van mening. Boven- K>n was het gehele optreden vaji Mos- zo verward, dat het voor Stokes, lev op en top een zakenman is, heel Kvjijk was, een voet aan de grond te Ej?en. De Tudeh-partij, welke zich tot nu toe I op de achtergrond had gehouden, «chijnt thans in actie te komen. Het Kominform-orgaan bevat de vraag, h« lang Moskou de kat uit de boom blijft kijken. De toestand is rijp, zo ïordt in het stuk veelzeggend be- I nterd. voor de vorming van een de- m-xratische anti-imperialistisch front, dit in staat is om alle progressieve 1 nationale krachten te verenigen in de «trijd voor een vrij en onafhankelijk Iran. „Voorkomen moet worden, dat Iran veranderd wordt in een oorlogs- tdsis tegen de Sovjet-Unie". Vooral Mossadeq staat indirect onder hevige druk van de Iraanse communisten. Wat Engeland betreft, was zoals ver lacht, de eerste stap de uitvoering van [cc: Woensdag door het kabinet goedge legde plan tot evacuatie uit de olievel den ran de enkele honderden zlc-h daar ■rog bevindende Britse employé's naar lAbióin. Het tweede stadium zal zijn de eva- Ie.-; tie per vliegtuig van een groot aan- jfal leden van het Britse personeel. De Jbiloeling is, dat een geselecteerde groep |E:\-:p technici, wat er ook gebeure moge 2 Abadan zal achterblijven en zo nodig ditair zal worden beschermd. Troepen s oorlogsschepen zijn in gereedheid ge [tracht. Tot een militaire interventie zal chter pas worden overgegaan indien feitse levens en eigendommen bedreigd [voeden. Of Engeland zich tot de Veilig heidsraad zal wenden, hangt geheel van Bet. gedrag der Iraanse regering af. Het spreekt vanzelf, dat de Engelsen Lts', op eigen houtje zullen handelen en teen drastische stappen zullen nemen ponder overleg met de Ver. Staten, die eeds in een vroeger stadium van het raflict hebben gewaarschuwd voor ■overijlde besluiten. I Trouwens Engeland's positie in het midden-Oosten brengt mee, dat het nilerst voorzichtig te werk blijft gaan. j Voorlopig is afwachten het enige, dat df Engelsen kunnen doen, misschien I ook in de hoop, dat de regering Mos- «deq ten val komt als de interne toe stand onhoudbaar wordt. Het is alleen j de vraag, wie dan de macht zal kru ien.... I Atüee zal na heden Stokes' rapport te [Ebben gehoord, beslissen of een spoed- ■^•êadcring van het kabinet, begin vol- pade week, zal worden gehouden. Eerst hij de enkele ministers en iaadge- trs> die bij de hand zijn, consulteren, k meeste kabinetsleden, inclusief Mor- ■fcoa, zijn met vacantie en over geheel ■Erropa verspreid. Sommigen bevinden ■rib buiten Europa. Churchill is in Ve- ■'•f'iè, Eden in Amerika. Ook de meeste lriiere Lagerhuisleden zijn op vacan te, al of niet in het buitenland. In Stokes' verklaring refereerde hfj aan de nationalisatiewet van 20 Maart. Deze vermeldde geen bijzonderheden over de uivoering van de maatregelen, welke in Mei zijn neerglegd in de tweede wet. Attlee heeft een brief gezonden aan degenen van de staf van de ..Anglo Ira nian", die in Perzië zullen blijven. Hij zeide, dat sommig leden van de staf zul len blijven „om te tonen, dat de Britse olie-industrie Perzië niet verlaat, doch bereid blijft tot 'n overeenstemming, die voorziet in 'n efficiente leiding van de Perzische olie-industrie, de veiligheid van de Britse technici en het voort doen vloeien van de Perzische olie naar de wereldmarkten". De premier verzoekt de achterblijven- den hun moeilijkheden met geduld te dragen „totdat de rede zegeviert". „Het Perzische volk zal, naar ik hoop spoedig inzien, welk kwaad zijn tegen woordige regering Perzië berokkent. „Ik hoop voorts, dat het zal inzien, dat de Britse olie-industrie bereid is tot 'n eerlijke overeenkomst, volgens welke Perzië een gelijk aandeel in de winsten van zijn industrie zal ontvangen. Deze winsten zouden gebruikt kunnen worden voor de economische ontwikkeling van het land" VERTREK HARRIMAN Het Amerikaanse gezantschap in Te heran heeft bekendgemaakt, dat Harri- man vanavond Teheran zal verlaten. Gisteravond, heeft hij nog een onder houd van twee uur gehad met premier Mossadeq. President Truman heeft zich nog eens geheel achter Hamman gesteld en de hoop uitgesproken, dat ten slotte toch nog een regeling zal worden bereikt. Egypte zal verdrag van 1936 opzeggen De premier van Egypte, Nahas pasja, beeft ter gelegenheid van de herden king van de dood van de stichter der Wafd.Saad Zaghloel, in een radiotos- spraak verklaard, dat Egypte het Brits- Egyptische verdrag van 1936 zal ver breken en het Westen in geval van oor log geen steun zal verlenen, zolang de Egyptische nationale eisen niet inge willigd werden. In Egypte was men een stemmig tot de slotsom gekomen, dat het verdrag uit de tijd was en niet meer aan zijn oorspronkelijk öoel beant woordde. Besluiten van het intern, verbond van mijnwerkers De internationale mjjnwerkersbon'i, welke zijn 35ste congres te Luxemburg heeft beëindigd ook Nederland was vertegenwoordigd heeft besloten een campagne te voeren voor de verbete ring van de levensstandaard van de mijnwerkers in de onvoldoende ontwik kelde eebieden. Voorts moet een 40-urige werkweek voor alle mijnwerkers inz voerd wor den. Voor de arbeiders onder de grond dient de werkweek uit 38 uur en drie kwartier (afdalingstijd inbegrepen) te bestaan. Een door de West-Duitse delegatie ingediende resolutie, volgens welke na tionalisatie van de kolenmijnen in po litiek en economisch opzicht een nood zakelijkheid is, werd eveneens aan> vaard. Een andere resolutie zegt „de kame- den in die landen, waar de vrijheid ernstig beperkt is of in het geheel niet bestaat" steun toe in „hun aanbellen de strijd om vrijheid en valkverenigings- rechten. Franse bezwaren Hervé Alphand, voorzitter van de con ferentie over een Europees leger heeft ir. een vertrouwelijk rapport aan enige vooraanstaande ministers plannen uit eengezet voor de vorming van een der gelijk leger. Bidault verklaarde na af loop van de vergadering van ministers, dat men over het algemeen het plan van Alphand gunstig beoordeelde. Naar verluidt, voorziet het in de vor ming van twintig „Europese" divisies, waarvan vijf tot zes Duitse divisies zou den zijn. De vorming diende tegen 1953 voltooid te zijn. Het leger zou onder een Europese commissaris van defensie staan, die op grond van zijn capaciteiten gekozen zou worden. Hij zou daarom een Duitser kunnen zijn. zo had Alphand gezegd. De beslissingen van de hoge commis saris zouden bindend zijn. Hij zou het gezag hebben over het gehele burger lijke en militaire personeel van de Euro pese strijdkrachten evenals over de op leiding. Genoemde hoge Commissaris zou de productie en de standaardisatie.van de bewapening regelen en beslissingen ne men omtrent promoties, benoemingen en legering. Hij zou voorts het contact tot stand brengen tussen die Europse landen, die daadwerkelijk aan het Euro pese leger medewerken en die landen, die niet zouden deelnemen. Voorlopig zou de taal van dit leger Frans en En gels zijn. De militaire theorieën zouden volgens één enkel stelsel onderwezen worden. Aanvankelijk zou de recrutering op nationale basis geschieden. De recruten zouden eohter onmiddellijk tot „Europeaan" uitgeroepen worden en zij zouden door „Europese officieren" opgeleid worden. Een „Europees patriottisme" zou bo ven het „nationale patriottisme" komen te staan. De bevelhebber van iedere nationale L* Bilt verwacht tot morgenavond: W®, en vannacht veel bewolking 1eniSe regen. Morgen overdag WuV°lkt en overwegend droog -in; f en nu en dan vrti kraeh- W® tus«n Zuid en West. Iets |c,aan vandaag. (Opgemaakt te 10 25 AUGUSTUS uur; onder: 19.45 uur. EL??' 2f2-42 uur; onder; 16.09 uur. te Katwijk te 8.42 en 21.13 u. Over enige dagen zullen de nieuwe ..scooters" met zijspan, die in Ne derland werden gebouwd, speciaal ten behoeve van de Wegenwacht van de AJV.W.B.. op de wegen verschijnen. 's-Gravcnhage heeft de primeur, van dit nieuwe vervoer middel der Wegenwachters, dat er zeer aantrekkelijk uitziet. Deze automobilist wil er wel iets meer van weten. hn aoinmer bestaat uit acht paigna's BIRMA VERWERPT HET ONTWERP- VREDESVERDRAG VOOR JAPAN. Birma heeft het ontwerp vredesver drag voor Japan verworpen en de Ame rikaanse uitnodiging om de conferentie te San Francisco bij te wonen, afge wezen. Birma houdt vast aan voldoende her stel-betalingen door Japan. eenheid zou van dezelfde nationaliteit zijn als degenen, over wie hij het bevel voert. Volgens de Gaullistische afgevaardig de Philippe Barres is men op de confe rentie over een Europees leger niet tot overeenstemming gekomen over de om vang van iedere nationale eenheid, de Duitsers willen, dat deze zo groot moge lijk zal zijn, terwijl de Fransen deze zo klein mogelijk wensen. De Gaullisten, communisten en socia listen hebben gevraagd om een volledig debat over het plan, voordat de Franse ministers naar de bijeenkomsten van de N.A.T.O. te Washington en Rome gaan. Waarnemers te Parijs voorzien, dat het plan ernstige tegenstand, in de Na tionale Vergadering zal ontmoeten op grond van de overweging, dat het natio nale leger in Frankrijk als onafhanke lijke strijdmacht zou verdwijnen, en op genomen worden in een organisatie, die niet dieet aan de Franse regering ver antwoordelijk zal zijn. Barres, die lid is van de commissie voor buitenlandse zaken van de Natio nale Vergadering zei, dat het nog niet bekend was of de Europese hoge com missaris zijn beslissing aan de deelne mende landen zou kunnen opleggen. De Belgen en Italianen waren van mening, dat de hoge commissaris in dit opzicht te veel maoht gegeven zou wor den, aldus Barres. Harriman naar Tito? DAVIES ONTVANGEN. Volgens een welingelichte Ameri kaanse woordvoerder in Teheran zal Harriman waarschijnlijk vanavond naar Belgrado vliegen. Hii zou door maar schalk Tito persoonlijk zijn uitgenodigd. Gisteren heeft maarschalk Tito in zijn zomerresidentie te Bied de Britse onderminister van buitenlandse zaken, Ernest Davies. ontvangen. De Britse gezant in Joego-Slavië en de plaats vervangende Joegoslavische minister van buitenlandse zaken woonden de bespreking bij. Cripps spoedig naar huis? (Van onze Londense correspondent) Mede tot- verbazing van zijn dokters is sir Stafford Cripps. die sinds elf maanden in Zwitserland behandeld wordt voor enige zeldzame aandoenin gen thans definiteif aan de beterende hand. Het eerste herstel van enkele weken geleden heeft zich snel doorge zet. zo zelfs, dat hij spoedig per vlieg tuig naar Londen zal terugkeren. Een medewerker van de Isobel Cripps- kliniek in Londen, welke naar Cripss' echtgenote is genoemd en zich bezig houdt met correcties van verkeerde lichaamshoudingen, heeft Cripps weer leren lopen, eerst op krukken en daarna normaal. Hij was diep onder de indruk van Cripps vitaliteit en geestkracht. Deze laatste is het waarschijnlijk, welke hem over he dode punt heeft heenge- holpen. Cripps neemt thans zoveel mogelijk zonnebaden op het balkon, gaat er met de auto op uit en zit sems op een café terras. Hij ontvangt weer bezoekers en is als altijd vol interesse vcor de poli tiek en andere dingen. 10 September drie-mogend- hedenconferentie te Washington Naar van gezag hebbende zijde te Washington verluidt hebben de Ver enigde Staten, Frankrijk en Engeland voorgesteld, dat ook de hoge commissa rissen van deze landen in Duitsland de volgende maand de te Washington te houden bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der drie landen zullen bijwonen. Als voorlopige datum voor het begin van de besprekingen is 10 September genomen. Function ar issn zeiden, dat men in het bijzonder over Europese en Duitse-vraagstukken zal speken. Ock zouden vraagstukken betreffende het midden- en Verre-Oosten ter sprake worden gebracht. Men verwacht dat de besprekingen drie of vier dagen zullen duren. EEN GLAZEN BOOT PER LUCHTPOST.—. (Van onze Londense correspondent In Noord-Oost Engeland is een firma, welke jachten bouwt, thans begonnen met de productie van glazen boten. Het is geen gewoon glas, doch een met hars geïnpregneerde glasachtige stof, cie gc bruikt wordt. Amerika heeft op dit ge bied reeds pionierswerk verricht. Het materiaal werd o.a gebezigd voor auto's en ijskasten De boten worden in vor men gegoten. Elke dag wordt er per vorm een boot van ruim 2.50 meter lengte afgeleverd. Het nieuwe materiaal heeft veel voordelen, vergeleken met het schaarse timmerhout of aluminium. Het splijt niet en kan niet wegrotten. De romp. in elke gewenste kleur te maken, behoeft niet te worden opge schilderd en heeft zelfs een onderhoud nodig. Ook is het glas onaantastbaar voor weers- of klimaatsinvloeden. De water-absorptie bedraagt slechts een half procent, terwijl hout de helft van het eigen gewicht aan water op neemt. Een glasplaat van enkele milli meters dikte is bestand tegen een re volver-kogel. Een bootje van dezelfde constructie werd in New York van het dak van een wolkenkrabber op straat gegooid, waar na er mee op dc Hudson werd geroeid. Een roeiboot met drie meter lengte weegt minder dan de helft van een houten exemplaar en kan gemakkelijk op de rug worden meegenomen. Men heeft reeds boten per gewone luchtposl naar het continent verzonden. De kosten van vervaardiging zijn laag wegens de geringe hoeveelheid ar beid. welke vereist is. Speciaal voor de Amerikaanse markt gaat er thans een 5 meter grote boot in productie, waarvan het gewicht slechts een vijfde bedraagt van een soortgelijk houten vaartuig. Verder staan reddingboten en kleine jachten op het programma. SUEZKANAAL NAAR DEN HAAG. Egypte is voornemens het vraagstuk van de scheepvaart door het Suezkanaal en het recht dat het thans meent te heb" ben om daar toezicht op te houden, voor het Internationale Hof van Justitie te Den Haag te brengen. Het zou dit voor Maandag a.s. wanneer de Veiligheids raad zich moet uitspreken over de Brits -Frans-Amerikaanse resolutie, waarin Egypte wordt verzocht zijn toezicht op deze scheepvaart op te heffen, willen doen. Egypte staat op het standpunt, dat de mogendheden, die het ingebreke stellen, niet tevens als rechters kunnen optre den. door in de Veiligheidsraad mee te stemmen over hun eigen resolutie. (Ingez. Mefl.-adv.) RIJWIELEN „Carrierhuis", Sebr. Huisman HOCEWOERD 66. TELEF. 22962 Gedetineerde te Groningen ontvlucht Een Groninger, die gedetineerd was in een der Noordelüke strafinrichtingen, heeft kans gezien op het moment, dat hij door twee gestichtswachten voor een voorlopig verhoor naar de Groning se rechtbank werd gebracht-, te ont vluchten. De beide gestichtswachten liepen met hun arrestant door de druk ke Heerestraat, toen deze plotseling de kans schoon zag te ontkomen. Onmid dellijk werd een a iitervolging ingezet, evenwel zonder resultaat. JAARVERGADERING NAT. CHR. GEHEELONTHOUDERSVERENIGING Tijdens de 70ste jaarvergadering van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereni ging hield dr J. van der Spek, direc teur-geneesheer van de stichting „Maas- oord" te Poortugaal, een referaat over de nieuwe methoden bij de behande ling van de drankzuchtigen. Dr J. van Dorp gaf een overzicht van de 70-jarige historie van de vereniging, speciaal wat betreft de laatste 20 jaren. In 1881 werd de vereniging door 17 drankbestrijders opgericht. Na 25 jaren werden de grote lijnen meer zichtbaar. Die waren: radicaal (aansturen op volledige onthouding), massaal <het te hulp roepen van regering en volksver-' tegenwoordiging) en ten slotte weten schappelijk. Het 50-jarig bestaan in 1931. toen de vereniging meer dan 11.000 leden had, was een hoogtepunt. Nu telt de vereniging nog maar de helft leden van dit aantal. Toch is de drankbestrij ding noodzakelijker dan ooit. Als be wijs hiervoor voerde dr Van Dorp aan het sterk gestegen gebruik van gedis tilleerd, vooral bij jonge mensen. Meis jes en jongens beschouwen de borrel en de sigaret als een eerste levensbe hoefte, aldus spreker. De deelnemers maakten tot besluit van de herdenking van het 70-jarig be staan een autotoent door de Strïchtse lustwarande. Het is nog onduidelijk Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie tonen zich af kerig, om de berichten over een afbre ken van de besprekingen over een sta ken van het vuren in Korea als defini tief te beschouwen. Zij merken het volgende cp; 1. Radio Peking gaat voort in haar 'berichten eerder te spreken van een opschorten dan van een afbreken der onderhandelingen. 2. De verklaring, dat de besprekingen ,voor het og-enblik voorbij zijn" stamt slechts van een ondergeschikte commu- nistisohe verbindingsofficier en is nog niet van gezaghebbende zijde bevestigd. 3. Na het Amerikaanse bombardement ■aarvan de verbondenen beschuldigd zijn, zou er niet voldoende tijd geweest zijn om een op hoog niveau genomen besluit tot afbreken der onderhande lingen aan de funcionarissen te Kae song over te brengen. 4. De gehele episode tussen „een vals bericht over het Amerikaanse bombar dement van het gebied van Kaesong en een mogelijk vals bericht over een afbreken der besprekingen" zou een pro paganda^-manoeuvre kunnen zijn. Wat de verschillende theorieën be treft over de bedoelingen van de tegen stander neemt men in officiële kringen een houding ran afwachten aan, totdat het afbreken van officiële zijde wordt bevestigd. bied van Kaesong heeft gebombardeerd. Er bevond zich zelfs geen vliegtuig der verbondenen in de nabijheid op het tijdstip, dat het bombardement zou zijn uitgevoerd. Het is niet duidelijk of er enig vliegtuig van de tegenstander ter plaatse was, de onbeduidende aard van het aan de verbindingsofficieren van de verbondenen getoonde zogenaamde bewijs maakt het uiterst twijfelachtig, dat er enig bombardement heeft plaats gevonden. Wij kennen niet de bedoeling van deze nieuwe maskerade van de communisten". Gedurende de afgelopen 24 uur heb ben de zware gevechten aan de Oost kust van Korea voortgeduurd, met aan vallen en tegenaanvallen van beide rij den., doch zonder noemenswaardige wüiuging. Er begint tekening te komen in de werkzaamhedenwelke moeten lei den tot verbetering van de toestand op het.zo ernstig in de oorlog ge teisterde station van Arnhem. Hoe wel de plannen voor een geheel nieuw station klaar zijn. zal tot uit voering van deze plannen eerst later worden overgegaan. Voorlopig blijft het bestaande station, zij het dan met enige verbeteringen, in gebruik. Langs de zijde van de Amsterdamse weg zijn de nieuwe perrons in aan bouw. waardoor het treinverkeer, binnenkort meer ruimte krijgt. Radio Peking heeft een „ernstig pro test" van de bevelhebbers in Korea, de generaals Ki-m il soeng f Noord-Korea) er. Peng teh-haosai (China) aan gene raal Ridgway uitgezonden. Hierin wordt gezegd, dat de Amerikanen de volledige verantwoordelijkheid op zich moeten nemen voor de „reeks provocatieve in cidenten" te Kaesong. De Chinese en Noord Koreaanse ge delegeerden te Kaesong hadden een „grote mate van geduld" op de voor gaande vergaderingen getoond. Een vreedzame regeling en een wapenstil stand in Korea kon men niet op unila terale wijze bereiken. De Amerikanen hadden de onderhan delingen opzettelijk vertraagd en „gesa boteerd" door een reeks incidenten, welke duidelijk hun onoprechtheid had getoond. Het protest eindigt met de woorden: „wij wachten op een bevredi gend antwoord van u". Volgens de radio hebben de twee ge neraals verklaard, dat de communis ten dc bijeenkomsten van de leden der delegaties en van de sub-com missie van 23 Augustus af moesten schorsen. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman o.m. gezegd: „Er is natuurlijk geen waarheid m de communistische bewering, dat ,een vliegtuig der Verenigde Naties het ge- Restauratie hotel „De Wereld11 ER KOMT EEN CAPITULATIE MUSEUM. Men is thans begonnen aan het herstel van het in de oorlog ernstig beschadigde hotel „De Wereld", waarin op 5 Mei 1945 de capitulatie van de laatste Duitse troepen in ons land aan de geallieerden werd aan geboden. Het herstel blijft beperkt tot het hoog«t noodzakelijke, daar het gebouw in de toekomst bestemd is voor afbraak. Op deze plaats wordt in de toekomst het hoofdgebouw van de Landbouwhogeschool gesticht. De vroegere capitulatiezaal van het voormalige hotel, dat wordt beheerd door de gemeente Wageningen. tot het tijdstip van de amovering, wordt inge- i richt als tearoom en restaurant. In i een zijzaal wordt een capitulatiemu- i seum gevestigd, waarheen alle attri- buten van de capitulatiezaal zullen I worden overgebracht. I Wanneer op 13 September het capi tulatiemonument op de driesprong voor „De Wereld" door Prins Bernhard wordt onthuld, zullen de restauratie werkzaamheden zijn voltooid. In Juni 5340 nieuwe woningen gereed Volgens het C.B.S. werden in Juni 1951 5340 nieuwe woningen voltooid. In het eerste halfjaar van 1951 kwa men 26.423 woningen gereed, tegen 21.563 in het eerste halfjaar van 1950. In de maand Juni van de jaren 1945 t/m 1950 werden resp 65, 65, 784, 2527, 3471 en 3904 woningen opgeleverd. In Juni kwamen in Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 905 (279) woningen gereed. In Juni werd en aanvang gemaakt met de bouw van 2140 woningen (in Ju- i ni 1950 6921). Oefening „Mars" stemde tot tevredenheid Lof voor de 31e regiments-gevechtsgroep De oefening Mars is een uitstekende voorbereiding gebleken voor de in ter geallieerde manoeuvres, welke de volgende maand in de Engelse en Franse zone van Duitsland zullen worden gehouden. „Ik ben ervan over tuigd dat onze mannen in Duitsland een goed figuur zullen slaan", ver klaarde gistermiddag de chef-staf van de CSV (Commandant Strijdkrachten te velde), kolonel G. J. Ie Fèvre de Montigny, na afloop van de oefening „Mars", Deze zeide voorts dat de CSV dit maal zijn keuze op een zeer beweeglijke 10 dagen durende oefening had laten vallen, om de staven voortdurend in actie te houden. Bovendien, heeft een korte oefening het nadeel dat men moet stoppen wanneer het juist goed begint te lopen. Ook de Amerikaanse 'kolonel R. L. Hawkins, die als adviseur aan de Nederlandse legerleiding is toe gevoegd was ran oordeel, dat de 31ste regimentsgroep in Duitsland goed voor de dag zal komen. Hij verklaarde zeer getroffn te zijn door de buitengewone voorzichtigheid, waarmede de soldaten gedurende de oefening particuliere eigendommen hebben ontzien. „Dat zie je niet altijd bij andere legers gebeu ren". Voorts prees hü de democratische wijze, waarop de Nederlandse officieren met de soldaten omgaan. DEFILE VAN 1% UUR Het défilé, dat de oefening besloot, werd gehouden op de Rijksweg nabij Meppel. In een 9 km. lange stoet trok ken alle onderdelen van de regiments- gevechtsgroep voorbij de CSV. Geduren de het défilé, dat anderhalf uur duurde vlogen 12 Gloster Meteors in steeds wisselende formatie over het terrein. De belangstelling voor deze manifes tatie was zeer groot. Leden Unie-hof naar Djakarta BESLISSING OVERGANGS. OVEREENKOMST. Woensdag a.s. vertrekken naar Indo nesië de Nederlandse leden van het Unie-hof van Arbitrage, prof. dr L. J, C. Beaufort, mr dr J. Donner en dr M. J. Prinsen, en de griffier mr M. J. C. Reyers, met het oog op een t-e Djakar ta te houden zitting van het Unie-hof. Het geldt hier de ingevolge besluit van de ministers-conferentie door de beide regeringen gezamenlijk bij het Hof aanhangig gemaakte vraag of art. 4 van de overgangs-overeenkomst dan wel enige andere bepaling van de tus sen de deelgenoten in de Nederlands- Indonesische Unie geldende overeen komst de bevoegdheid van de regering van de Republiek van de Ver. Staten van Indonesië uitsluit door wetswijzi ging dan wel op andere wijze de uit keringen krachtens de slotrchabilita- tie-ordonnantie en de algemene oor logsongevallen regeling op te schor ten, te verminderen of te niet te doen. Het Hof welks zetel voor den duur van het jaar 1951 te Djakarta is geves tigd zal aldaar een over deze aangele genheid beraadslagen en beslissen. Het ligt in het voornemen der leden 20 Sep tember naar ons land terug te keren. Naar wij vernemen, zal prof G. de Grooth, hoogleraar te Leiden, het Ne derlandse standpunt verdedigen. HU zal op 31 Augustus vergezeld van een of meerdere deskiundign, naar Djakarta vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1