Stokes stelt Perzië een ultimatum Stapels geschenken voor Prinses Margaret Mossadeq vraagt uitstel van gestelde termijn WEERBERICHT Nederlandse bezwaren tegen Europees leger Regering pro samenwerking in Noorcl Atlantisch Pactverband 90ste Jaargang WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 00 No. 27386 De Britse ambassade Teheran heeft verklaard, dat Stokes, de leider van de Britse delegatie, die in Teheran onderhandelingen heeft gevoerd, zijn voorstellen inzake een regeling van het oliegeschil heeft ingetrokken. Hij heeft een nieuw voorstel gedaan, waarop hfj uiterlijk hedenmiddag uitslag verwacht. Het betreft voornamelijk de tewerkstelling van Engelsen bij de oliewinning. Tegenover de pers verklaarde Stokes, dat indien de Perzen niet zouden toestemmen, er voor hem niets anders over zou blijven dan naar huis te gaan. Stokes zeide, dat hij het nieuwe voorstel in de plaats gesteld had van hei uit acht punten bestaande voorstel, dat hij tevoren had ingetrokken. Indien premier Mossadeq zün nieuwe vcorstel zou aanvaarden, zou Stokes trachten de discussie over andere aan legen/leden te heropenen. De Britse staf in Abadan had eenparig geweigerd aan het werk te blijven, in dien de Perzische regering zou blijven stün op „onmogelijke arbeids- en be- heersvoorwaarden". Het was, aldus Sto res, een feit, dat er geen betere staf in de wereld bestond. Indien deze staf voor Perzië verloren zou gaan, zou hij' niet vervangen kunnen worden en zou de olie niét kunnen vloeien. Onze Londense correspondent telefo neerde nog: Stokes heeft zijn oorspronkelijk voorstel ingetrokken, omdat de Perzen hardnekkig doorgingen om het ver keerd te interpreteren. Door de oppo sitie van Iran kon niet worden vol daan aan de voorwaarden, waaronder het Britse personeel bereid is te blij ven. Mossadeq gaf toe, dat de indus trie zonder de Engelsen niet kan func- lionneren. Het nieuwe voorstel van Stokes be- lekent Engelands werkelijke laatste woord en heeft door de tijdslimiet het karakter van een ultimatum. Het voorstel komt tegemoet aan Mos- Esdeq's bezwaren tegen een afzonder lijke bedrijfsorganisatie, welke een ga rantie zou betekenen voor het aanblij ven van het Britse personeel. Mossadeq iTOeg Stokes hiervoor een andere oplos- £ing aan de hand te doen. Stokes zette uteen. dat elke grote onderneming een slgemene bedrijfsleider bezit. Deze zou verantwoordelijk zijn aan de directie (van de nationale Iraanse oliemaat- Kiappij, die de bedrijfspolitieke beslis- Itngen in handen zou hebben. Stokes het er bij Mossadeq geen twij fel over. dat de benoemde bedrijfsleider ten Engelsman moet zijn. Londen is ran oordeel, dat het laatste, vérgaande Engelse voorstel de toets steen is of Iran werkelijk overeenstem ming met Engeland wil. Dit was name lijk de gevolgtrekking na de eerste be sprekingen met Hamman. Zou Iran niet dit verlangen hebben kenbaar gemaakt, dan zou Stokes zijn thuis gebleven. Mossadeq heeft besloten Stokes om verlenging te verzoeken van de heden middag gestelde termijn. Mossadeq zal heden verslag uitbren gen aan een gemeenschappelijke zitting van de beide Kamers van het parlement. Haniman heeft de tekst gepubliceerd een brief van tweeduizend woorden em Mossadeq, waarin hij een overzioht f«ft van de gebeurtenissen sinds hij rijf weken geleden te Teheran aankwam. Regering en volk van Amerika hopen ttn harte, aldus deze brief, dat de po- Pn?en tot het vinden van een regeling Rillen worden voortgezet en dat de ern- ^volgen van een mislukking zul len worden afgewend. -De wederkerigheid der belangen van Kde partijen bij het geschil zijn zoda- -• dal een oplossing, die voor beide ran nut zou zijn, naar mijn overtuiging "iomen mogelijk en uitvoerbaar is", «dus de brief van Harriman. Enkele op- Bertingen van Harriman over de com- P^nsatie en het technische beheer der ,1?.e' beschouwen waarnemers als stilzwijgende goedkeuring van de Kjtse voorstellen, die Stokes introk, om- zi) door de (Perzen verworpen *erden. Dubbele vrees van Mossadeq Onze Londense correspondent meldt no° volgende: oenchten over mogelijke terugroeping .net Engelse parlement, dat tot half ■ooer met vacantie Is, in verband met e iraanse crisis. rijn louter speculatief, •ee woonde gisteravond in Londen r. ^toonstelling bij, maar zou I •«rna naar het landgoed Chequers te- :.::.;eren' v-aar hij overigens de ontwlk- Van het conflict nauwkeurig volgt. tólta naar schouwburg ging, j ode Attlce een spoedvergadering van kabinet. Uit dc aanwezigheid van l!fi,4 n ^lessor, de chef-staf van de entmacht, moet worden opgemaakt, 1 ook eventuele militaire bescher- k "^^tregelen in Iran zijn bespro- Morgen droog Bilt verwacht tot morgenavond: bi? m0n<?.en vannacht veel bewol- j;-. nier en daar wat lichte re- iworgen overdag opklaringen en J-g w.ee" Zwakke tot matige Wes- Weinig verandering in tem- ^ur- (.Opgemaakt te 10 uur.) 23 Augustus. \r,n. 535 uur; onder: 19.50 uur- Knf," °P; 21-39 uur; onder: 13.46 uur. JWgwater te Katwijk te 7.08 en 19.28 De luohtmacht zal waarschijnlijk moe ten helpen bij de evacuatie van het Brit se personeel van de olievelden. Even tuele andere militaire maatregelen wa ren reeds eerder voorbereid. Twee maan den geleden werden Engelse parachu tisten naar Cyprus gezonden om op te treden bij ongeregeldheden in het mid den Oosten. Ook de president van de Anglo Iranian nam deel aan de bespre kingen in Downingstreet. Een definitieve mislukking van de on derhandelingen in Teheran zou volgens Britse en Amerikaanse deskundigen bin nen enkele maanden in Iran tot een vol ledige economische catastrophe leiden. Een coup van de communistische Tu- deh-partij is in een dergelijke situatie niet uitgesloten. Indien deze zou slagen, zou het Land onder Sovjet-controle ko men. Mossadeq schijnt zich geheel te heb ben vastgewerkt. Uit vrees voor zijn leven, deinst lijj voor concessies terug, maar uit vrees voor chaos schijnt hij eveneens het risico van een mislukking der besprekingen niet aan te durven. Aan de andere kant is ook Stokes tot het uiterstè gegaan met zijn voorstel tot een gelijke verdeling van de winst tus sen Iran en de Britse olie-organisatie. Verdere concessies van Engelse zijde zijn niet te verwachten, ook al, omdat Engeland niet verder kan gaan dan de Amerikanen, die elders soortgelijke con tracten bezitten. Indien Stokes een nieuwe concessie zou doen, zou dit waarschijnlijk aanleiding voor Iran zijn om door grotere pressie het onderste uit de kan te krijgen. Het Britse aanbod is overigens uiterst royaal en geeft Iran driemaal zoveel als tot dusverre. Voor de Perzen is het echter meer een psychologisch, dan een economisch conflict. Indien Stokes missie mislukt, dan is het voor de gehele wereld duidelijk, wie in het ongelijk is. Ook heeft de confe rentie er toe geleid, dat de Engelse en Amerikaanse standpunten thans iden tiek zijn. Want al hoopt Engeland op Mossadeqs vervanging, terwijl Amerika hem als de enige mogelijkheid be schouwt. Londen beseft, dat er nauwe lijks iémand te vinden zal zijn, met wie de Engelsen in de huidige omstandig heden kunnen samenwerken. Indien tot drastische maatregelen zou moeten wor den besloten, zal Engeland ongetwijfeld een beroep doen op de Veiligheidsraad, al weet het, dat elke militaire actie door Iran, evenals door het Kremlin, als agressie zal worden uitgelegd. Maar het is geenszins de Britse bedoeling om door middel van wapengeweld Iran te dwin gen het Engelse plan te aanvaarden. Volgens de uitleg, welke de Russen destijds aan hun bijstandsverdrag met Iran gaven, zouden zjj alleen in be weging komen, indien er een aanval on hun grondgebied zou worden voor bereid. Daarvan is bij een eventuele bezetting van Abadan door de Engel sen natuurlijk geen sprake. De Sovjet-Unie kan de onduidelijke clausule ook anders interpreteren. In conservatieve kringen heerst sterk de mening, dat er geen bijzonder risico vastzit aan een optreden in Abadan, omdat de Russen, als zij inderdaad oorloe willen, deze zullen ontketenen, onafhankelijk van hetgeen er in Iran gebeurt. Is de Engelse regering, na aanvan kelijke aarzeling, thans tot dezelfde slotsom gekomen? Indien dit zo is. zou een scheuring in het kabinet en de labourpartij, wel ke toch al steeds onrustiger wordt, nic onmogelijk zijn. Trouwens ook bui ten de partij en de vakbeweging is men algemeen van oordcel, dat niets mag worden gedaan om de Russen te pro voceren. Alles hangt echter af van de omstan digheden, die tot een militaire bescher ming der raffinaderij zouden leiden. Op Iran rust, thans de enorme verant woordelijkheid toe toe zien. dat de po sitie van de Westelijke mogendheden in het gehele midden-Oosten niet volko men ondermeind wordt. Verteerd als het wordt door nationa listische 'hartstocht, heeft het nog geen blijk gegeven de draagwijdte van zijn beslissingen te beseffen. PREMIER VAN PAKISTAN OVER KASJMIR. Op een massabijeenkomst te Lahore heeft de premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan, verklaard, dat als de vrede op het schiereiland zou worden verbro ken „niet Pakistan, doch India, de Vei ligheidsraad en alle ledenstatsn van de VN verantwoordelijk zouden zijn." Pakistan zou nooit toegeven aan on recht of agressie, aldus Liaquat, en „voor zover het ons aangaat, zullen wij ons vaderland tot de laatste druppel vij andelijk bloed verdedigen." Lichting 1950 II 1 Februari naar huis De dienstplichtigen van de Lichting 1950 II blijven 16 maanden onder de wapenen en zullen dus op 1 Februari a.s. afzwaaien, zo is in Den Haag me degedeeld. Voor hun terugkeer naar de burgermaatschappij hebben de mannen van de uit deze lichting ge vormde 31ste regimentsgevechtsgroep nog een zwaar oefenprogramma te verwerken. Zoals bekend zullen zij de volgende maand deelnemen aan inter- gcallieerdc manoeuvres in dc Britse zone van West-Duitstar.«1 en direct daarop aan manoeuvres in de Franse zone van West-Duitsland. Ook een diamanten tiara OVan onze Londense correspondent) Aan het ontbijt vond prinses Marga ret gisterochtend stapels geschenken, welke uit alle delen van de wereld kwa men .Van haar ouders kreeg zfj 'n hals snoer v. 21 v. de zuiverste parels. Sinds de geboorte van de prinses hadden zij elk jaar één parel aan de snoer toege voegd. Verder gaven de koning en de koningin haar prachtig gezette juwe len, alle afkomstig van haar voorge slacht nujnmer bestaat uit zes pagina's Deze week heeft de A.V.O.. de Nederlandse Vereniging tot bevor dering van arbeid voor onvolwaar dige arbeidskrachtenhaar tiendui zendste arbeider geplaatst. Deze plaatsing geschiedt öf in het nor male bedrijf öf in eigen werkplaat sen van de A.V.O. De bovenste foto geeft een kijkje in de afdeling montage van de P.P.T. in de A.V.O.-werkplaatsen in Den Haag - werkplaatsen zijn in ver schillende steden van ons land ge vestigd -waar twaalf man wer ken, die in het gewone bedrijfsleven niet geplaatst konden worden. Foto beneden toont de afdeling timmermanswerkplaats van de A. V .O.-werk plaat sen in Den Haag, waar eveneens twaalf arbeiders werken, die in het gewone bedrijfs leven niet geplaatst konden worden. Aan het einde van de week volgt dan nog een ander ouderlijk cadeau: een groene Daimler, prinses' Margaret's eer ste wagen. Koningin Mary gaf haar kleindochter een schitterende diamanten tiara, die de prinses bij officiële gelegenheden in de herfst voor het eerst zal dragen. Trouwens de hoeveelheid juwelen, die zij kreeg, was overstelpend. Er waren ook een paar turquoise armbanden. De pachters van het koninklijk land goed in Balmoral hadden ieder een hal ve kroon (1.30 gulden) gestort, waarvoor zij een antiek schrijfbureau kochten, dat de prinses zelf in de omgeving had uit gezocht. De prinses nam vóór de lunch deel aan een jachtpartij van haar vader, die korhoenders schoot. De koninklijke fa milie had een picnic op de heide, waar bij de koning zijn jarige dochter met ohampagne toedronk. Aan de thee in de salon van het kasteel werd later de ver jaardagstaart met de 21 kaarsen aangesneden. Na wat gerust te hebben, verkleedde de prinses zich in haar avondtoilet van met goud gegarneerde witte tule, waar in vijftig meter materiaal is verwerkt. Het maken van deze zeer originele japon nam zes maanden in beslag. Zoals steeds geeft prinses Margaret, die de mode ontwerpers voortdurend inspireert, de toon aan voor Engelands vrouwelijke jeugd; die haar modellen trouw copieert. Tijdens het bal speelde een orkest van pijpers Schotse dansmelodieën. JONGERE BROER VAN MACLEAN DIENT ZIJN ONTSLAG IN Alan MacLean 'n jongere broer van de verdwenen Britse diplomaat Donald MacLean, heeft zijn tijdelijke functie bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken neergelegd, zo is officieel bekend gemaakt. Hij heeft zijn ontslag ingediend, om dat hij van gevoelen was, dat zijn aan blijven het ministerie van buitenlandse zaken in verlegenheid zou kunnen bren gen. Het Foreign Office heeft bekend ge maakt, dat de Britse minister van bui tenlandse zaken, Morrison, het ontslag beeft aanvaard en voorgesteld heeft, de normale opzeggingstermijn met een maand te verlengen. Morrison dankte MacLean voor de uitstekende diensten aan het Foreign Office in de afgelopen vier jaar bewezen. TRUMAN WENST VERSCHERPING VAN DE*PRIJSBEHEERSING. De nieuwe pers-secretaris van het Witte Huis, Short, heeft bekend ge maakt, dat president Truman een bood schap aan het congres voorbereidt, waarin hij om verscherping van de prijsbeheersing zal vragen, daar hem thans niet de middelen ten dienste staan om de prijzen op een aanvaardbaar peil te houden. Truman is vastbesloten met alle mid delen de inflatie te bestrijden en zo no dig een nieuwe strijd met het congres te beginnen om verscherping van de on langs door het congres in gewijzigde vorm goedgekeurde wet inzake de econo mische controlemaatregelen te verkrij gen. Zoals bekend, heeft president Tru man deze wet onder voorbehoud gete kend en verklaard, dat de hem verleen de bevoegdheden inzake de prijsbeheer sing onvoldoende zijn. Perzisch-Russische commissie heeft haar werkzaamheden voltooid De gemengde Perzisch-Russische com missie, die met de regeling van de tus sen beide landen hangende vraagstuk ken belast werd, heeft haar werkzaam heden voltooid. Haar rapport zal aan de beide regeringen ter goedkeuring over handigd worden. De Perzische minister van economische zaken verklaarde, dat de kwestie van de grensbepaling tussen Perzië en de Sov jet-Unie eveneens door de commissie ge regeld is. Het blijft sukkelen in Korea De Noord-Koreaanse generaal Namil heeft admiraal Joy's antwoord op de „schending van de neutrale zone van Kaesong" onbevredigend genoemd. Hij verzoekt nogmaals om bestraffing van de schuldigen en om de verzekering, dat een herhaling van het voorgevalle ne achterwege zal bliiven. Voorts heeft de generaal er over ge klaagd. dat geallieerde vliegtuigen tus sen Kaesong en Pjongjang op 19 Augus tus een ieep van de communistische delegatie hadden vernietigd. Een verklaring van de V.N. zegt. dat de Noordelijken „trachtten een ieep langs de binnenweg van Pjongjang naar Kaesong te sturen zonder dit aan te kondigen. Herhaalde malen is gewaar schuwd, dat voorafgaande kennisgeving essentieel is voor beveiliging tegen luchtaanvallen". Versterkt door verse troepen hebben de Noordelijken de Zuid-Koreanen van drie heuvels in Oost-Korea verdreven. DAVIES IN JOEGO-SLAVIË. De Britse onderminister van buiten landse zaken, Ernest Davies, is van de Dalmatische kust waar hij zijn va cantie doorbracht in Bied aangeko men. Verwacht wordt, dat hij bespre kingen zal voeren met de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken. Kar- delj, en andere Joegoslavische leiders. Bied is 's zomers de residentie van de regering van Tito. Waarschijnlijk zal Davies Vrijdag naar Londen terug vliegen. Hij zal dan wor den vergezeld door Bevan. voormalig Brits minister van gezondheid, die eveneens in Bied is. In gezelschap van zijn Engelse ambtsgenoot E. Shinwell heeft de Nederlandse minister van Oorlog en van Marine, Ir C. Staf, gisteren een bezoek gebracht aan de Nederland- se troepen van de lichting 1950 II, die deelnemen aan de moderne 10 daagse oefening „Mars" in ons Iand4 Op de foto, welke wij in de om- geving van Ommen maakten, zien we van links naar rechts: Luitenant- generaal B. R. P. F. Hasselman, chef staf; Minister E. Shinwell; minister. Ir C. Staf en generaal-majoor A.Ta C. Opsomer. chef van de strijd krachten te velde De conferentie van San Francisco Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft het gezantschap van Kambodja in Washington thans of ficieel medegedeeld, dat de MS. de ver bonden staten van Indo-Ohina zullen uitnodigen voor de conferentie van San Francisco. 33 staten hebben de Brits-Amerikaan se uitnodiging aanvaard. 10 staten heb ben de uitnodiging weliswaar niet offi cieel aangenomen ,dooh verklaard, dat zij op de conferentie vertegenwoordigd zullen zijn. Er verluidt, dat generaal MacArthur een uitnodiging van de Amerikaanse re gering heeft afgeslagen om te spreken op de conferentie. Een functionaris zei, dat MacArthur met goedkeuring van Truman was uit genodigd om de conferentie toe te spre ken gedurende de tijd, die de Ameri kaanse delegatie is toegewezen. Onder deze omstandigheden zou hij als vertegenwoordiger van de regering van Truman komen, hetgeen hij niet wenst, aldus zou MaoArthur hebben ge zegd, doch hij zou gaarne een uitnodi ging om te spreken aanvaarden, indien ae conferentie zelf hem uitnodigde, .al dus de functionaris. Na bestudering van het interim- rapport, dat op de onlangs te Parijs gehouden conferentie over de vor ming van een Europees leger is uitge bracht, blijft de Nederlandse regering zeer grote bezwaren koesteren tegen bepaalde in dit rapport vervatte voor stellen, zo werd gistermiddag in Den Haag officieel medegedeeld. Dit wil echter niet zeggen, dat de re gering geen mogelijkheden ziet om te komen tot een zekere gecoördineerde Europese strijdmacht. Het grootste be zwaar van Nederlandse zijde is, dat be paalde voorstellen zo weinig rekening houden met de werkelijkheid. Het voor stel b.v. om de benoeming van alle of ficieren voor het Europese leger uitslui tend te doen geschieden door de Hoge Commissaris voor de Defensie en het voorstel voor alle dienstplichtigen een gelijk soldij uit te keren, acht de rege ring in de huidige omstandigheden en ook in de nabije toekomst onmogelijk te verwezenlijken. Een zegsman van het Ministerie van Oorlog verklaarde: „Men krijgt soms de indruk dat het voorge stelde Europese leger gezien moet wor den als een gedeeltelijke vlucht uit de beslissing over de Duitse herbewape ning". Op dc conferentie van de Minister van Defensie van de landen van het Noord Atlantisch Pact, welke confe rentie binnenkort te Ottawa zal wor den gehouden ter voorbereiding van de daarop volgende bijeenkomst van chefs van staven te Rome in October a.s., zal door Nederland worden voor gesteld om dc samenwerking in NA TO-verband uit te breiden, zo verne men wij. Behalve samenwerking op het gebied der defensie acht de Ne derlandse regering een nauwere sa menwerking op economisch en poli tiek gebied tussen de landen van het Pact noodzakelijk. De regering gaat er van uit, dat na 1954 de defensie-voorbereidingen zó ver gevorderd zullen zijn, dat men meer aandacht zal kunnen besteden aan de economische ontwikkeling der Pactlan- den en de verhoging van de levensstan daard. Wil men daarbij het gewenste resultaat behalen, dan zullen de NATO- landen vroegtijdig in onderling overleg hun aandacht aan deze problemen moe ten geven. Op de vraag of de regering uit mili taire overwegingen bezwaar maakt te gen het opnemen van Griekenland en Turkije in het Noord Atlantisch Pact, werd ons op het Ministerie van Oorlog geantwoord, dat het bezwaar van ons land gegrond is op het feit, dat door de opneming van genoemde landen het „Atlantisch idee" verloren dreigt te gaan. Mocht de opname van Grieken land en Turkije echter noodzakelijk zijn, dan zal ons land zijn bezwaren misschien v/el laten vallen, zo werd gezegd. LEIDSCH rKttur: J- W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adim: 25041; Red. 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 5.15 per kwartaal; t. 0 40 per week

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1