Overstromingen en grondverschuivingen veroorzaken grote schade in Zwitserland Dean Acheson antwoordt Moskou Pleven lost in eerste instantie Franse kabinetscrisis op WEERBERICHT Nederlandse bus door water meegevoerd Vandaag weer groenten naar Duitsland Jaargang DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 00 No. 27371"! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 v Pariis heeft dezer dagen de Unesco •v Vjr -organisatie voor onderwijs. Ip-enschap en cultuur, waardij 64 „ta zijn aangesloten) zich bezig itoSen met het tekort aan papier en n eni resolutie de wereld en alle rege- gewaarschuwd voor de mogelijke 'wanneer het aantal studerenden jïmet 5% zou toenemen, zou net S onmogelijk zijn hen van het no- due materiaal aan boeken en sohnften .«reien en ook de mogelijkheid cm 'riniirJclnc te geven aan de verscml- meningen komt in het gedrang, Vans tie boodschap. Wij weten niet wat wij het ergste -Jen lindeneen beperking van de SSe ontwikkeling of een beknot- r„ vin de vrije meningsuiting. Het de nadenkende lezer niet verwon- dat wij, die dagelijks met de Tuoernood te maken hebben, in ieder p-.at het laatste héél erg vinden DE voornaamste oorzaak van het in oeiieel West-Europa nijpende te kort aan krantenpapier is het nog «ais toenemende verbruik in Amerika, daardoor de prys op de internationale markt op onrustbarende wijze is geste rm. In Nederland kost het kranten lozer momenteel ruim 7x zoveel a Is :X io Mei 1940 en het toegestane ver- buik nog niet de helft. Zou het papier thans in voor-oorlogee hoeveelheid be schikbaar woirden gesteld, dan zou dit (jn zeer aanmerkelijke verhoging van ce abonnementsprijs tengevolge hebben, vaaraoor <le krant niet langer bereik baar zou zijn voor het gehele volk, dat toch over de gehele linie reoht heeft op een behoorlijke voorlichting. Dit zou een onherstelbare slag bete- ienen voor de Westerse democratie, ie terecht, haar verdediging coneen- teert op de kracht wan haar ideele en cihurele waarden. Wordt die verdedi- riig verzwakt, dan wordt de weerstand minder en het centrum kwetsbaarder. Het is wel merkwaardig om te moe ten constateren, dat het juist Amerika is, dat waarschijnlijk ongewild en on- fcörust een versterking van de zo dringend-noodzakelijke Westeuropese democratische eenheid in de weg staat. Het streven van de Westeuropese ouden, vertegenwoordigd in de Unes co, is er dan ook op gericht Amerika te boegen een deel van zijn overdaad af te staan, bijvoorbeeld door een clausule dat een bepaalde hoeveelheid der Euro- ce* productie in ons werelddeel moet I Vorden verbruikt. Merkwaardig is voorts ook uit een hoofdartikel in het vooraan staande Vlaamse blad „Het laatste Nieuws" te moeten lezen, dat Nederland -1 het Benelux-verband weigert zijn nedeverkrng te verlenen tot een verla- im? der invoerrechten op krantenpa pier van 10 tot 6%, „omdat zulks de in komsten der schatkist zou verminderen en de pcliiek der Nederlandse regering overigens gericht is op beperking van te; papierverbruik". (citaat H.L.N.) En dat terwijl de Nederlandse afge- i' vaardigden ter Unesco alle besluiten mede hebben ondertekend ten gunste van een verlaging of zelfs afschaffing Tan de lasten op papier Het is, helaas, niet het eriige voor beeld uit de recente vaderlandse ge schiedenis het zelfbeschikkingsrecht rar Ambonezen!), dat Nederlandse overheidsinstanties veronderstelde 'ijjelijke, materiële belangen, hoger •aarderen dan blijvende ideële, die I bovendien van essentiëel gewioht zijn voor het hooghouden der democratische 1 -aarden. Propaganda-bedoelingen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie een tevoren opgestelde verklaring voorgelezen, wel ke was bedoeld ais antwoord op het jongste Russische voorstel voor het slui ten van een vijf-mogendheden verdrag, dat was vervat in het schrijven van de president dei" sovjet-unie Sjvemik aan zijn collega Truman. „Sinds het einde van de tweede we reldoorlog", aldus Acheson, hebben de Verenigde Naties waar president Sjvernik niet over rept gepoogd doeleinden als het handhaven van de vrede, het beperken der bewapening en het uitvaardigen van een verbod op het gebruik van atomischc wapens, te verwezenlijken. Doch het was de Sovjetrussische regering die onophou delijk heeft gemaakt dat dit werk geen vruchten kon dragen. De Sovjet unie zegt thans bepaalde concrete overeenkomsten te willen sluiten. Dat kan geschieden binnen de organisatie der Verenigde Naties. De Sovjets spreken opnieuw over een of ander vaag vijf-mogendfiiedcnvcrdrag. Waarom slechts vyf? Wij bezitten reeds het handvest der Verenigde Na ties, dat voorziet in een vredespact voor zestig en niet slechts voor vjjf landen. Ik nodig hierbij de Sovjet-regering opnieuw uit zich onverbloemd aan 0112e zijde te scharen, opdat wij gezamen lijk de naar de vrede leidende weg dei- Verenigde Naties kunnen afleggen. Het Kremlin kan zijn vredeswil daadwerke lijk tonen door zich zonder reserves eens te verklaren met drie resoluties, die de algemene vergadering der Ver enigde Naties in 1949 en 1950 met grote meerderheid heeft goedgekeurd, doch waartegen de Sovjet-unie en haar va zalstaten zich hebben verzet. In deze resoluties werd uiteengezet hetgeen de regeringen zouden moeten doen om de wereldvrede te verzekeren. Laat het Kremlin zich bereid verklaren deze re soluties ten uitvoer te leggen, opdat niemand zijn vredelievendheid in twij fel trekken kan. Ik zou iedereen willen aanbevelen de ze resoluties te herlezen en te bestude ren. Onder „iedereen" versta ik ook de volken van de Sovjet-unie. Wil hun re gering in staat stellen om er op dezelf- De Gasperi krijgt vertrouwensvotum. De Italiaanse premier De Gasperi heeft in de Senaat een vertrouwens votum gekregen. De stemverhouding was 151 tegen 101 met acht onthoudin gen van liberale zijde. Ongeveer 20 sociaal-democraten na men niet deel aan de stemming. Beide partijen, die geweigerd hebben aan de regering deel te nemen, hebben beslo ten een politiek van afwachten te vol gen- Hoofdpunten uit het regeringspro gramma, waarover de stemming ging. waren „hernieuwd vertrouwen in het Noordatïantisch pact. het recht van Italië op het lidmaatschap van de Ver enigde Naties en de wens van de terug keer van Triëst". De christelijk-democraten (de partij van De Gasperi) waren thans eens gezind. Spanning binnen deze partij veroorzaakte de kabinetscrisis op 16 Juli. de wyze kennis van te nemen als de bevolking der vrije wereld? Dat valt nog te bezien. De deur staat wijd open voor de Sovjet-unie om met de vrije wereld samen te werken bij de uitvoering de zer resoluties", aldus de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. In antwoord op vragen zeide Acheson in Sjverniks schrijven geen aanwijzin gen te hebben gevonden van enige ver andering in de politiek van het Kremlin. De minister stemde in met journalisten, die de mening uitten dat de brief van de president der Sovjet-unie een on derdeel is van een Russisch „vredesof fensief" en dat dergelijke politieke ma noeuvres der Sovjets ook in Septem ber a.s. kunnen worden verwacht, met het doel een verwarrende invloed uit te oefenen op de in die maand te San Francisco te houden conferentie voor het opstellen van een vredesverdrag met Japan. VERGADERING VAN DE VEILIG HEIDSRAAD OVER HET SUEZ- K AN AAL-VRAAGSTUK UITGESTELD. De voorzitter voor Augustus van de Veiligheidsraad, de leider der Ameri kaanse delegatie, Warren Austin, heeft op verzoek van verscheidene staten leden van de raad, besloten de voor he den bepaalde bijeenkomst ter behande ling van het vraagstuk van de Egypti sche blokkade van het Suez-kanaal, een week uit te stellen. Evenals het vorige jaar geschiedde werd gisterengebruik makend van het verlof van vele Nederlandse am- bassadeurs en van de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta, in het Departement van Buitenlandse Zaken een Ambassadeursconferentie gehouden. Dc conferentie stond on der leiding van de Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Stik ker. Aan de tafel zittend van rechts naar links: Dr. H. M. Hirschfeld, regeringscommissaris in Algemene DienstIr. C. Staf, Minister van Oorlog en Marine, Mr. A. M. Joekes, Minister van Sociale Zaken. Mr. D. U. Stikker. Ir. S. L. Mansholt. Mi nister van Landbouw. Visserij en voedselvoorziening. Ir. L. A. H. Peters. Minister van Uniezaken. Mr. N. S. Blom. Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Staande van rechts naar links: Mr. C. L. W. Fock, secretaris-gene raal van het departement van Bin nenlandse Zaken. Mr. J. D. P. Spie renburg. directeur-generaal van het directoraat-generaai van de afd. Buitenlandse economische betrek kingen. Mr. F. C. A. Baron van Pal- land. ambassadeur te Moskou. Dr. J. II. van Roy en. ambassadeur te Washington. Jhr. Air. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer. Nederlands permanent verte genwoordiger bij de Noord-Atlan tische Verdragsorganisaties. Vice- admiraal J. M. de Booy, ambassa deur te BonnMr. C. F. G. W. H, Baron van Boetzelaer van Ooster hout. ambassadeur te Parijs, Mr. B Ph. Baron van Harinxma thoe Sloo- ten. ambassadeur te Brussel en ATh. Lamping, Hoge Commissaris in Djakarta. Maar hij is er nog niet (Telefonisch van onze Paryse correspondent) René Pleven, de derde man. die se dert een goede maand, dat de Franse crisis nu duurt, de opdracht tot for mateur aanvaardde, heeft kans ein delijk succes te mogen boeken. In tegenstelling met. zijn beide voor gangers, Maurice Petschc en René Mayer, heeft de Franse Kamer hem namelijk gisteren na afloop der de batten, die ruim zes uren hebben ge duurd, met 'n zeer royale meerder heid (391—102) haar vertrouwen ge schonken. De Gaullisten onthielden zich van stemming, doch hun woordvoerder Gaston Palewski, voormalig kabinets chef van de Gaulle, die gisteren een opmerkelijk debuut in de Kamer maak te, verklaarde niettemin de hoffelijke formuleringen van Pleven's progTamma- rede te waarderen. Pleven dankt zijn voorlopig succes zeker aan zijn brilliante kwaliteiten van rustig en subtiel parlementariër, die er ook gisteren weer bewonderens waardig in slaagde de twee grote pro blemen van het moment, de school kwestie en de verhouding van de lonen en de prijzen, zoveel mogelijk van het politieke naar het technische plan te transponeren. Niet minder zeker profiteerde hy bo- Noordwestelijke wind. verwacht tot morgenavond: bewolking met enkele ehh buien- Overwegend matige u tussen Noord en West. Gematig- temperaturen. (Opgemaakt te 10 10 AUGUSTUS. 514 uur; onder: 20.16 uur. op: 14.27 uur: onder: 22.26 uur Scorr,. (E.K.) - **ater te Katwijk te 7.37 en 20.02 u. DUBuner bestaat uit zes pagina's Vijftienduizend padvinders uil vele landen zijn bijeen op de Wereld jamboree. Zij beleven daar ontelbare mooie dingen, die zij hun leven lang zullen onthouden. Op de foto links zien we hoe Ben Smits uit Nijmegen en Louis Haye- ga uit Kameroen met elkaar aan het ruilen zijn. Ben krijgt een Afri kaans muziekinstrument en Louis een paar Hollandse klompen, die een zeer gewild ruilartikel blijken te zijn. Op de rechtse foto zien we Ad en Antoon Stevennk uit Gaanderen bij Doetinchem. bij de Amerikaanse vlag in het Wereldjamboree-kamp te Bad Ischl. Per fiets hebben deze „stoere knapen" de grote reis naar Oostenrijk gemaakt. Zij hadden <..n afspraak in het Wereldjamboree- kamp met een hopman van de Ame rikaanse boy-scouts. Links staat Antoon. rechts Ad. DUITSE KOLENUITVOER BLIJFT ONGEWIJZIGD. Het internationale gezagsorgaan voor 't Ruhrgebied heeft het verzoek van de West-Duitse regering om het West- Duitse kolenexportcontingent voor het derde kwartaal van dit jaar met een millioen ton te verlagen tot 5.200.000 ton afgewezen. SPANNING OM KASJMIR. Acheson deelde op zijn persconferen tie mede, dat de Verenigde Staten In dia en Pakistan ln kennis hebben ge steld van „de Amerikaanse bezorgdheid over de toenemende spanning tussen beide landen over Kasjmir".. „De toe stand is gevaarlijk", aldus Acheson ,.Ik hoop dat beide staten iets zullen doen om de spanning te doen afnemen". vendien van een bepaalde collectieve schaamte, die zich ook van de Franse Kamer meester maakte in het oog van deze lintwormcrisis, waarvan het bui tenland en het eigen volk, gegeven de uitslag der laatste verkiezingen steeds minder kan begrijpen. Zelfs de Kamer begint het nu duide lijk te worden, dat de comedie zonder ernstige gevaren niet meer langer kan worden gerekt. Doch dit kenterende Inzicht betekent intussen nog niet, dat nu alle moeilijkheden reeds door Ple ven zouden zy'n overwonnen. Zo verklaarden de socialisten gisteren dat zij weliswaar Pleven met sym- phatie als toekomstig premier begroe ten, doch dat hij op hun deelneming aan het nieuwe kabinet zeker niet moest rekenen. In zijn economische clausule Ple ven achtte de door de socialisten ge- eiste glijdene loonschaal onaanvaard baar. hadden zij onvoldoende garantie gevonden voor een sociale politiek, wel ke ook door de socialisten onderschre ven zou kunnen worden. Zo zal dus Pleven de beschikbare por tefeuilles moeten verdelen onder £%>- matigden. Rooms Katholieken en ra dicalen. indien tenminste deze laatsten, waarvan vannacht ernstig sprake was, het voorbeeld van de socialistische de sertie niet zullen volgen. In dat geval zou Pleven, zo meent men, ongetwijfeld ondanks zijn meerderheid zijn opdracht aan president Auriol terug moeten ge ven. Pleven is dus, om zijn eigen uitdruk king te citeren, voer het eerste deel van zijn examen met een voortreffe lijk cijfer geslaagd, doch gaat de vol gende dagen een zware beproeving tegemoet, alvorens met een nieuw kabinet ten tweede male voor de par lementaire examinandi te verschij nen. Gelukkig geen slachtoffers. Zware regenval boven Oost- en Zuid- Zwitserland heeft Dinsdagavond gro te overstromingen veroorzaakt, die spoorwegbruggen wegspoelden en aardverschuivingen veroorzaakten, waardoor wegen en spoorlijnen wer den versperd. De spoorwegbrug te Ponte Br olie werd weggeslagen door de rivier de Maggia, die in een half uur meer dan de "buurt van St. Morlte, zijn versperd, brug kan noe niet begonnen worden,snmmiee nlaatsen staat het water van de PTT en de spoorwegen vele te lefoonverbindingen en hoogspannings kabels door grondverschuivingen en omgevallen bomen vernield. Er is ver der veel vee omgekomen. Een negen tienjarige jongen, die in de buurt van Navaggio aan het vissen was, werd door het water van de overstroomde Magliasina meegevoerd en verdronk. De rivier de Inn is tussen Celerina en Samedan in Engadine op drie plaat sen buiten haar oevers getreden. Alle wegen naar Pontresina en Celerina, in omdat de weg erheen door een grond verschuiving is geblokkeerd. De Zwitserse spoorwegen hebben be kend gemaakt, dat het station Crescla- no, ongeveer 10 km. ten Noorden van Bellinzone aan de St. Gotthardlyn, vol komen onder water staat. Twee personenauto's en een bus met Nederlandse toeristen te Castasegna, werden aan de weg van St. Moritz I naar Chiavenna, door een overstro ming, veroorzaakt door het buiten haar oevers treden van de rivier dc Lovere, verrast. De bus werd 400 me ter meegesleurd en kwam in een poel van een meter diep tot stilstand. De Nederlanders wisten zich In veilig heid te stellen. Ook de personen auto's, een Franse en een Italiaanse werden door de stroom van water, modder en losgeraakt gesteente ge grepen. De inzittenden van de Fran se auto konden zich redden. Twee inzittenden van de Italiaanse auto wisten eveneens te ontkomen. Een reiswieg, waarin zich een bevond, konden zjj echter Op sommige plaatsen staat het water onge.veer twee meter hoog. Alle plaat selijke brandweren hebben opdracht, zioh gereed te houden om personen te evacueren, die in hun huizen door het water bedreigd worden. Uit Chur is ge meld, dat een peiler van de houten brug over de boven-Ryn is weggesla gen. De brug is voor het verkeer geslo ten. later den. De reiswieg is maar was leeg. De Italiaanse grenspost in het gebied en een post van de Italiaanse automo bielclub werden verwoest. In vele streken van het kanton Tes- sino worden huizen en te velde staan de gewassen door gezwollen rivieren bedreigd. Talrijke wegen in de dalen zijn zodanig beschadigd, dat zij geslo ten moesten worden. Ook uit Lugano worden overstromingen gemeld. De ri vier de Cassarate, die door ontwortelde bomen verstopt geraakt is, is buiten haar oevers getreden. Brandweerlieden zijn koortsachtig aan het werk om aan de overstroming het hoofd te bieden. Nader vernemen wy nog van be voegde zijde, dat het ongeval met de Nederlandse bus gebeurde met een wa gen van de Ned. Reisvereniging op de Malojapas dicht bij* het Italiaanse ■plaatsje Clavenna De bus geraakte in een grondverschuiving, werd een eind meegesleurd en kwam op een lager liggend voetpad terecht. Niemand van de inzittenden werd gewond, de bus werd zwaar beschadigd. Met een Itali aanse bus is het gezelschap doorgereisd naar Lugano, waar allen in goede ge- zondheid zijn aangekomen. Enkele rei- zuigeling Zigers geraakten bagagestukken kwijt, niet red- jn bus zaten 28 toeristen, een lei gevonden, en een chauffeur. 14 personen konden de bus verlaten, voordat het ongeval geschiedde. De overige moesten in de bus blijven, dooh kwamen met de schrik vrij. DUITSERS GEVEN TOE IN ZAAK- KEMRITZ. Dr Hans Kemritz, die als spion zowel voor de Russische als voor de Ameri kaanse geheime dienst was, beschuldigd in 1946 zeventien Duitsers in handen der Russen te hebben gespeeld, was door Een kleine brug in de buurt van het e€n Westberlijns gerechtshof veroor- Italiaanse ziekenhuis is reeds wegge spoeld. Drie bruggen over de rivier de Capri- asca zijn eveneens bezweken. Lugano werd gistermiddag door een deeld tot het betalen van een boete van 11.600 mark en een maandelijkse uitke ring van 300 mark aan de weduwe van een Duitse officier, die door zijn toe doen in handen der Sovjets is geraakt hevig onweer bijna afgesloten van de en in een Russische gevangenis overleed, rest van Zwitserland. De water-, gas- Dit vonnis is thans door een hogere ge en stroomvoorziening is thans gerant-1 rechtelijke instantie van West-Berlijn soeneerd. De verbindingen zijn nage- ongedaan gemaakt, zulks op grond van noeg geheel verbroken. Vele telefoonlij- de bepaling van het reglement voor het nen zijn vernield en een aantal plaat- vier-mogendhedenbestuur over Berlijn, selijke treinen tussen Lugano en Chias- dat gaat over het handhaven van het so rijden niet meer door gebrek aan gezag, de veiligheid der bezettingstroe- stroom. Ook in het kanton Tessino zijn j pen en het verzekeren van hun belan- volgens mededeling van functionarissenigen. By de gisteren te Bonn gehouden be sprekingen over de Nederlandse groentenexport naar Duitsland tussen Nederlandse vertegenwoordigers on der leiding van mr S. T. J. Teppema en Duitse vertegenwoordigers is een regeling getroffen op grond waarvan de uitvoer van groenten met ingang van heden kan worden hervat. Voor de eerst komende tijd is voor dit doel een bedrag van dollar 2.9 mil lioen beschikbaar. Een deel van dit be drag zal eventueel moeten worden be nut om reeds geleverde hoeveelheden te betalen. De overschrijding: der beschik bare middelen was gelijk bekend aanleiding, dat de groentenuitvoer naar Duitsland was stopgezet. Auster-vliegtuig stortte op Vlieland neer. LUIT. JANSEN EN MEJ. FIEDELDIJ GEDOOD. Een Auster-vliegtuig van de Lucht macht is gisteren boven Vlieland neer gestort. De beide inzittenden, de 25- jarige le luit.-vl. W. A. M. Jansen uit Eindhoven en de 22-jarige mej. S. Fiedeldij, dochter van de Comman dant van het vliegveld Leeuwarden, kwamen hierbij om het leven. Het toestel was van het vliegveld Leeuwarden opgestegen en de piloot wilde omstreeks 1 uur op de baan te Vlieland landen. Op dat moment hin gen boven het eiland zware regenbuien en er woedde een onweer. Bij de landing is het toestel in een, door de weersomstandigheden optre dende, opwaartse luchtstroming geraakt, die zo sterk was. da/t een vleugel van het vliegtuig afknapte. De Auster stortte daarop naar bene den en beide inzittenden kwamen om het leven. Luitenant ,3111" Jansen kwam in 1945 als oorlogsvrijwilliger bij de luchtmacht. Hij kreeg ziin vliegopleiding in Enge land en vertrok daarna als militair naar Indonesië, waar hij een voortgezette training op Mütohells op het eiland Biak kreeg. Na zijn terugkeer in ons land kreeg hy een opleiding op straaljagers en werd daarna gestationneerd op het vliegveld Leeuwarden. Hy stond bekend als een bekwaam jachtvlieger. Noordelijken vragen hervatting besprekingen. Heden heeft radio-Peking een ver klaring uitgezonden, die door de Chi nese en Noord-Koreaanse generaals was ondertekend en waarin generaal Kidgway wordt gevraagd de onder handelingen te hervatten. De verzekering wordt gegeven, dat in de toekomst geen schendingen van de neutraliteit zullen geschieden. „Wjj blijven hopen, dat uw delegatie in Kaesong zal arriveren voor een be spreking", aldus de radio. Het verzoek kwam 48 uur nadat ge neraal Ridgway om een hechte garantie had verzocht, dat geen Noordelijke troe pen het gebied van de conferentieplaats zouden betreden. Grote brand te San Salvador Te San Salvador, de hoofdstad van de gelijknamige staat, heeft een zware brand gewoed. Het gebouw van de ope ra, een kathedraal, magazijnen, clubs en hotels, alle aan het grootste plein gelegen, stonden in vlammen. De elec- trische stroom was uitgevallen. De brand begon in de opera, die volledig is uitgebrand. Pas zeven uur na het uitbreken was men het vuur meester. De 100 jaar oude kathedraal brandde ook eeheel uit, evenals verscheidene andere gebouwen en een aantal geparkeerde auto's, r brand zou zijn ontstaan door het weg werpen van een sigaretteneindje in de opera, waardoor de gordijnen vlam vat ten en een aantal daar opgeslagen films. Er zijn zes licht gewonden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1