Het Kremlin doet nog eens een voorstel inzake een Vijfmogendheden-Conferenlie Groentenuitvoer naar West - Duitsland geheel stopgezet Vau morgen af geen tomatenexport naar België WEERBERICHT Tot versterking van de vrede! Ambonezen reeds lang roerig in Middelburg Streng optreden in binnenstad blijft geboden 90ste Jaargang DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951 00 No. 27373 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Ongenoegen en teleurstelling: De West Duitse regering heeft met ingang van morgen de invoer van groen ten uit Nederland geheel stopgezet. Vandaag zijn te Bonn besprekingen tussen Nederlandse en West Duitse au toriteiten begonnen om te trachten de impasse waarin de Nederlandse groen ten-export is geraakt te overwinnen. Over de duur der stopzetting kan nog niets worden medegedeeld. i Voorts zet België met ingang van morgen de import van tomaten uit ons land geheel stop. De Belgische regering heeft deze maatregel genomen op grond van het landbouw protocol onder het motief, dat België op het ogenblik voldoende tomaten voor do eigen markt produceert. In tuinbouwkringen wordt, mede in verband met de Duitse stopzetting, gevreesd voor een ern stige val van de prijzen der tomaten. Men is in onderhandeling met een aantal fabrieken om deze in te schake len, teneinde een overvloed van toma ten op de Nederlandse markt zoveel mogelijk op te vangen door dit product te venverken tot puree, tomatensap enz. België zal echter waarschijnlijk morgen de import van sla uit Nederland weer toestaan. Deze maatregel heeft ei genlijk betrekkelijk weinig betekenis, omdat het in ons land met de grote aanvoeren van sla reeds gedaan is. 0 WELK MOTIEF? In leidende kringen van de Neder landse tuinbouw heeft men met verba zing en ongenoegen kennis genomen van het besluit der West Duitse rege ring. De Nederlandse en West Duitse regeringen hebben over de groentekwes tie geregeld overleg met elkaar ge pleegd. Teen bekend werd, dat de Ne derlandse import het beschikbare be drag aan Duitse zijde overschreed, is intensief overleg gepleegd, dat oan. tot gevolg had, dat met ingang van gister morgen van Nederlandse zijde reeds be perkingen op de export naar West Duitsland werden gelegd. Zonder enig nader bericht en zonder commentaar heeft thans de regering te Bonn de grens voor Nederlandse groenten gesloten. Dit bericht is gis termiddag in Den Haag ontvangen en heeft naast ongenoegen ook teleur stelling gewekt, omdat het in de Üjn der verwachtingen lag, dat Duitsland niet zelf over deze kwestie zou beslis sen, maar haar in gezamenlijk overleg met Nederland zou oplossen. Men was er dan ook van overtuigd, dat tijdens de op 8 en 9 Augustus te voeren on derhandelingen een behoorlijke oplos sing zou worden bereikt en dat Ne derland, zoals werd afgesproken, in elk geval tot deze tijd de export in beperkte mate zou kunnen voortzet ten. In Nederlandse tuinbouwkringen gist men naar enig motief, dat de West Duitse regering zou kunnen hebben ge had. Het motief van marktverstoring komt, naar inzicht van deze kringen, in aanmerking, omdat in Duitsland jpote 'vraag bestond, waardoor de Ne derlandse producten tegen hoge prij zen verkocht werden. Men meent dan oos, dat van concurrentie tegen Duitse De nieuwe luchtbrug op Berlijn. hl het afgelopen weekeinde is meer oan 230 ton goederen uit West-Berlijn P*r vliegtuig naar Hamburg en Frank fort vervoerd. De Pan-American maakt dagelijks vier viucnten met twee Skymasters. De "anse maatschappij Air France voert acht vluchten per dag uit. Waarschfjn- ujs zal deze maatschappij deze week nog een toestel inschakelen, waardoor net aantal vluchten tot 12 of 13 zal gorden verhoogd. De British Airways rifogt met een toestel van het Tudor- lype viermaal per dag tussen Berlijn en Hamburg. Brits Perzische besprekingen begonnen. Gistermiddag zijn in het zomerver- o-i]' van de sjah de besprekingen tus sen ae Britse en Perzische delegaties be gonnen. „,Pe bijeenkomst duurde anderhalf j?' 06 Perzische delegatieleden deel- 3 me*. dat de atmosfeer „vriend- ÏIÜ w? was- "De besprekingen wa- h»i T1 S^digcüd, hoewel zij pas in het hip^kdmm verkeren", zo voegde zij 106 Er zou geen vaste agenda öe pe^n°nderhandelingen zijn. aldus zsWiu?861" St°kes vandaag in Abadan onxji j?1. d® Perzische delegatie een wrrlt hebben met de permanente branie f* van het ministerie voor jgMaoffen en energie, sir Donald gusson. die deel uitmaakt van de «nu* delegatie. 'fTusson, die nauw betrokken is bij van het Sas" elec" ln Engeland, zal het leggen le-proces £an de Perzen uit" minder wind. WicwT!Ljervyac*lt morgenavond: bewolking en enkele ver- over'izpn? -Vanavc>nd krachtige, Morwn j Znid-Weste.'ijke wind. ren dan v6 H S iets h°£ere temperatu- (°P?emaakta?e"l0 uur). producten geen sprake kan zijn ge weest. Hoewel het door West Duitsland be schikbaar gestelde bedrag voor groen- tenimport uit Nederland overschreden was, merkt men op. dat de Duitse ex pert naar Nederland groter is dan de import van Nederlandse producten. De financiering van deze import zou vol gens leidende tuinbouwkringen niet tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Tenslotte merkte men op. dat de maatregel van de West Duitse regering de export van fruit en vruchtenpulp niet raakt. Die kan normaal doorgaan. Voortzetting bestands besprekingen te Kaesong schijnt verzekerd. Generaal Ridgway, opperbevelhebber der Verenigde Naties, heeft van de Noord-Koreanen en Chinezen solide ga ranties geëist dat Kaesong neutraal ge bied zou blijven. Zodra deze garanties waren ontvangen, zou de geallieerde be standsdelegatie de besprekingen hervat ten. Generaal Ridgway heeft de commu nisten verder doen weten .dat elke vol gende schending van de neutraliteit van Kaesong zal worden beschouwd als een opzettelijke stap ter beëindiging van de bestandsbesprekingen. Het antwoord van de Noordelijken wordt thans afgewacht. Verwachting is een hervatting der be sprekingen binnen 24 uur. Over het betreden van de neutrale zone door communistische soldaten zegt de nota van Ridgway. dat dit. inci dent ..gering noch onbeduidend is en dat aan de toevallige aard van het incident wordt getwijfeld". STAKING VAN LANDARBEIDERS IN HESSEN. Gisteren hebben Hessische landarbei ders zich aangesloten bij de 12.000 land arbeiders in Neder-Saksen, die Zater dag in staking gingen om hoger lonen te krijgen. De arbeiders op kleine en middel grote boerderijen nemen niet aan de staking deel. De voorzitter van de Hessische boe renbond heeft een beroep gedaan op het publiek om te helpen bij het bin nenhalen van de oogst. De secretaris van de bond van werk gevers in land- en bosbouw heeft zijn verklaring herhaald, dat de staking on wettig is, omdat zy „in hoge mate de voedselvoorziening in gevaar brengt". Er is weer een nieuw type vliegtuig ontworpen, dat de naam kreeg van Avro Delta 707B oftewel ..De vlie gende driehoek". Het vliegtuig kan starten met een snelheid van onge veer 630 m. en landen met een snel heid van ongeveer 720 m.. terwijl dan een parachute aan de staart van het vliegtuig dienst doet als rem Toch is dit toestel niet bedoeld als proto-type van het toekomstige ge- vcclitsvliegtuig. Het is een voor beeld voor bet bouwen van grote bommenwerpers, militaire trans portvliegtuigen en verkeersvlieg tuigen van hetzelfde model. De Sovjet-Russische regering heeft gisteren een beroep gedaan op president Truman om medewerking tot „het sluiten van een vyf mogendhedenverdrag ter versterking van de vrede". Het voorstel van het Kremlin werd gedaan ln de vorm van een boodschap van Sjvcrnik, president van het presidium der opperste Sovjet, aan president Truman. De Sovjet-Russische zaakgelastigde te Washington overhandigde de boodschap gisteravond laat aan minister Acheson, met het verzoek haar onmiddellijk ter kennis van president Truman te brengen. Truman gaf op dracht tot onmiddellijke publicatie van de tot hem gerichte boodschap. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is men van mening, dat Sjvemiks schrijven het Russische antwoord is op de resolutie, die enige tijd geleden door het Amerikaanse con gres is goedgekeurd en waarin de na druk werd gelegd op de door het Ame rikaanse volk waarachtig gekoesterde wens naar vrede en het oplossen van internationale geschillen. President Truma;* heeft de tekst van deze resolutie 7 Juli j.l. ter kennis doen brengen van de president van het pre sidium der opperste Sovjet en hij heeft Sjvernik verzocht de inhoud er van be kend te maken aan het Russische volk. In de brief van Sjvernik wordt o.m. gezegd: „Deze resolutie geeft uitdruk king aan de gevoelens van oprechte vriendschap van de volken der Sovjet- Unie jegens de volken van de gehele Zon 8 AUGUSTUS. toJ* uur; onder «aan op: n.37 uur 20.20 uur. uw, onder. 21.50 uur. r tc Katwijk te 6.19 en 18.41 u 1 nummer bestaat uit zes pagina's Bij Koninklijk besluit is ingesteld het ..Kruis voor Recht en Vrijheid". Dit onderscheidingsteken zal wor den toegekend aan Nederlanders, die met de strijdkrachten van de Verenigde Naties hebben gestreden. I wereld. Zij spreekt van het feit. dat het Sovjet-Russische volk verenigd is in zijn streven een hechte vrede te vesti gen en het gevaar voor een nieuwe oor log te elimineren. Het Russische volk heeft geen reden te twijfelen aan de vredeswil van het Amerikaanse volk. Het Russische volk weet eohter, dat er in.sommige staten stromingen bestaan die een nieuwe oor log willen ontketenen om zich te ver rijken". Sjvernik vervolgt: „Er bestaat geen twijfel aan of de vriendschap tussen de volkeren, zoals genoemd in uw mededeling, vooronderstelt de ont wikkeling van politieke, economische en culturele betrekkingen en connec ties tussen de volken op basis van ge lijke rechten. Het is evenmin aan twijfel onderhevig, dat een zeer be langrijke stap op deze weg de elimi natie moet zijn van alle discriminatie jegens de Sovjet-Unie van de zijde der Amerikaanse autoriteiten. Het is dc plicht van alle vredelievende vol ken een politiek te voeren van voor koming van oorlog, behoud van de vrede, het niet toestaan van een be wapeningswedloop, het bereiken van een beperking der bewapening en het verbod van atoomwapens met instel ling van toezicht op d? uitvoering van zulk een verbod en samenwerking bij het sluiten van een vijfmogendheden- verdrag ter versterking van de vrede. Bij het uitvoeren van deze maatrege len zal het Amerikaanse volk steeds kunnen rekenen op dc volledige me dewerking van het Sovjet-Russische volk. dat onveranderlijk de zaak des vredes verdedigt". Sjvernik besluit met de hoop uit te spreken, dat de tekst van de resolutie van het presidium onder de aandacht van het Amerikaanse volk zal worden gebracht. Daarna wordt de resolutie meer agressief en propagandistisch en zegt o.m.: ,.Na de tweede wereldoorlog nam, zoals bekend is, de Sovjet-regering het initiatief bij het versterken van de Internationale veiligheid door een al gemene vermindering der bewapening voor te stellen met als eerste doel een verbod op productie en gebruik van atoomenergie voor oorlogsdoeleinden". „Later heeft de Sovjet-Unie tweemaal voorgesteld dat de V.S., Engeland, Chi na. Frankrijk en de Sovjet-Unie ter bevordering van de internationale vrede en veiligheid een vredespact zouden sluiten. Het Russische volk begrijpt niet, welke vreedzame motieven de Amerikaanse regering kan hebben bij het afwfjzen van zulk een verdrag". „Na het uitbreken van het conflict in Korea en de openlijke gewapende inter ventie van de V.S aldaar heeft de Sov jet-Unie herhaalde malen voorstellen gedaan tot een vreedzame oplossing van het conflict. Een der voorstellen heeft zelfs geleid tot onderhandelingen over een bestand". „In de Sovjet-Unie zijn geen groepen, die belang hebben bij het ontketenen van, een oorlog De Sovjet-Unie heeft geen agressieve plannen en bedreigt geen enkel land of volk. De strijdkrach ten van de S.U. voeren nergens oorlog en nemen aan geen enkele militaire actie deel". De S.U. heeft geen enkele hinderpaal geplaatst- op de weg naar vriendschap met andere volken". „Dit kan evenwel niet worden gezegd van de buitenlandse politiek der VB. Ter staving worden dan enkele maat regelen tegen Sovjet-onderdanen op gesomd- De regering der V.S., zo wordt verder gezegd, nam indertijd het initiatief tot sluiting van het Atlantisch pact „dat kennelijk tegen de Sovjet-Unie is ge richt". Voorts heeft Amerika een wijd ver takt net- van militaire bases op buiten lands gebied in de nabijheid der Sovjet grenzen aangelegd. Ondanks aanvaarde verplichtingen remilitariseert Amerika West-Duitsland en herstelt het Japanse militarisme. Tezelfdertijd wordt in de Verenigde Staten zelf een gigantisch bewapeningsprogram litgevoerd. De eerste reactie in de V. St. was, dat deze open brief meer beschouwd moet worden als een propagandazet in de „koude oorlog" dan als een ernstige diplomatieke stap, waaruit besprekin gen zouden kunnen voortvloeien over een vijflandenverdrag ter beëindiging van die koude oorlog. Een woordvoerder van het State De partment zei, dat Sovjet-woordvoerders reeds versoheidene malen zulk een ver drag hebben voorgesteld in de algemene vergadering der Verenigde Naties. De algemene vergadering van de V.N. heeft in plaats er van een voorstel aan genomen, getiteld „vrede door daden", waarin alle landen werd verzocht te be loven, dat zij zich zouden onthouden van agTessie in welke vorm en wanneer dan ook. Het argument, dat toen door de Wes telijke landen naar voren werd ge bracht was. dat er geen behoefte aan een bijeenkomst van de grote vijf be- stond, omdat de Verenigde Naties een geschikte instelling voor het oplossen van wereldgeschillen vormden. Een hooggeplaatste Westelijke diplo maat heeft de mening geuit, dat een conferentie van de grote vijf op dit Ogenblik een verzwakking van de groeiende solidariteit tussen de VJN.- leden met strijdkrachten in Korea tot gevolg zou kunnen hebben. Het directe doel van het aanbod, zo meent men, is het vertragen van de bewapening der Westelijke landen en het scheppen van een gelegenheid voor communistisch China om de arena van de wereldpolitiek te betre den. Aanvallers té Priofc voerden rode vlag Speciale zitting Indonesische Defensieraad. UITGAANGSVERBOD TE DJAKARTA. Voor Djakarta is een uitgaansverbod van zonsondergang tot zonsopgang af gekondigd in verband met de ongere geldheden van Zondagavond, waarbij, naar wordt aangenomen, 6 doden en vele gewonden zijn gevallen. Een ben de gewapende lieden, trachtte, zoals gemeld. Tandjong Priok te overmees teren. Er zijn 50 arrestaties verricht. De procureur-generaal van Indonesië heeft medegedeeld, dat degenen, die de aanval op de politiepost te Tandjong Priok uitvoerden, de rode vlag voerden. Deze vlag is thans in zijn bezit. Van officiële zijde wordt vernomen, dat de regering thans een onderzoek instelt in hoeverre de ongeregeldheden te Priok en Buitenzorg met elkaar in verband staan. Naar aanleiding van het artikel in de „Java-post" (inzake pogin gen tot omverwerping van de Indone sische regering om vervolgens een Sov jetregering in te stellen) verklaarde men dat er inderdaad in Oost-Java een be weging gaande is, die uit het buitenland geleid wordt. Vandaag komt de Indonesische De fensieraad in speciale zitting te Dja karta bijeen. HAMER EN SIKKEL-EMBLEEM Op een der gedode bendeleden, die de aanval op de politiekazerne in Tand jong Priok uitvoerden, is een legitima tiebewijs van een arbeidersbeweging ge vonden, aldus een woordvoerder van de politie. Daarin wordt voorts nader ge meld, dat er bij deze overval 7 slacht offers onder de burgerbevolking zijn, n.l. 2 doden en 5 lichtgewonden. De aanvallers droegen rode linten om het hoofd met het hamer en sik- kelemblcera op een zwarte onder grond, omgeven door een krans van padihalmcn. De gearresteerde bende leden, volgens de laatste gegevens in totaal 38, zijn thans in handen van het leger. Egypte contra Engeland. De Egyptische minister van buiten landse zaken Salah el din pasja, heeft in het parlement verklaard, dat deBrit- se minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, .de deur voor onder handelingen tussen Egypte en Engeland gesloten" had. De Egyptische minister sprak voorts over „de vernietigende Britse invloed" in de Soedan. Hij verklaarde verder, dat het in 1938 gesloten Brits Egyp verdrag „van nul en gen er waar de is" **»lks <ri 1888 gesloten „conventie van Konstontl- nopel" betreffende hot Suez-kanaal en het in 1945 van kracht, geworden Hand vest der Verenigde Naities". Engeland is verantwoordelijk voor de huidige onevenwichtige toestand in het midden-Oosten en voor het geschil tus sen Arabieren en Joden. „De Britten be wapenden de Joden ontwapenden do Arabieren en verlieten toen Palestina", zeide hij. Salah el ddn pasja vervolgde: „De Suez-kanaalconventie geeft Egypte heb recht beperkende bepalingen in het le ven te roepen voor de scheepvaart door het kanaal. Egypte heeft de Palestijnse wapenstilstand niet geschonden, doch Israël wel". Hij besloot met de woorden: „Minis ter Morrison droomd.e toen hij in het Lagerhuis mededeelde dat Egypte in ge val van oorlog aan Britse zijde zal strij den. Egypte zal aan geen enkele poging der Wetserse mogendheden om zich mi litair te versterken deelnemen, zolang zijn rechten worden geschonden". VON WEIZSAECKER OVERLEDEN. Ernst baron von Weizsaecker, de Duitse staatssecretaris van Buitenland se Zaken tijdens het bewind van Hitler, is aan een hartkwaal overleden te Lin- dau in Zuid-Duitsland. Htf is 70 jaar oud geworden. Dooi* het Amerikaanse militaire gerechtshof te Neurenberg werd hij tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens misdaden tegen de vrede. Hij werd in April 1949 vrijgelaten wegens sleobte gezondheid. KRACHTIGE MAATREGELEN. De Minister van Financiën, mr Wi- bisono heeft verklaard: „Indien de on geregeldheden, welke zich hebben voor gedaan in Priok, Bogor en Oost-Java inderdaad afkomstig zijn van opstan* dige elementen, is thans de tijd aan gebroken, dat de regering krachtige maatregelen neemt tegen dergelijke destructieve elementen. „De schade, die het land heeft ondervonden door deze ongeregeldheden is zeer groot. De re gering heeft financiële en economische klappen moeten Incasseren. Zonder ge bruik van wapenen, doch al alleen reeds door georganiseerde stakingen zijn de moeilijkheden al onnoemelijk groot. Ook de prijsstijgingen zijn het gevolg van acties van onverantwoordelijke arbei ders. Zij hebben voedselpakketten ge- eist en de ondernemers waren om de bedrijven gaande te houden ge noodzaakt rijst op te kopen, waardoor er een concurrentie ontstond tussen de ondernemers en het voedingsmiddelen fonds. Het resultaat hiervan was. dab de rijstprijzen stegen. Ook de deviezen- positie is door de ongeregeldheden in gevaar gebracht. De in Indonesië ge vestigde suikerondernemingen hebben voor dit jaar een productie geraamd van 500.000 ton, waarvan 100.000 zou worden uitgevoerd, die 80 millioen aan. deviezen zou opbrengen. „Aan de hand van voorlopige rappor ten is de kans, dat dit productie plan kan worden uitgevoerd zeer gering", aldus nu* Wibisono, die zeide, dat hij van oordeel was, dat de eerste 3 jaren het stakingsrecht beperkt dient te worden. In de heden te houden kabinctszitting zullen de Procureur-Generaal en de chef van de Staatspolitie rapport uitbrengen over de veiligheid in ge heel Indonesië. Scherpe aanval van Morrison op Churchill. De Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, heeft bij een verkie zingstoespraak in Lewisham (Zuid-Lon den) een scherpe aanval op Churchill's houding ten aanzien van de buitenland se politiek gedaan. „Of het India is of het midden-Oos ten, hij kan niet begrijpen, dat wij in een nieuwe wereld leven en dat een po litiek. die al dan niet misschien ge schikt was voor de tijd, toen hij jong was. zeker niet geschikt is voor het huidige tijdsgewricht", aldus de minis ter, Morrison verklaarde, dat hem de schrik om het hart sloeg bij de gedach te. wat er met Engeland en de wereld zou zijn gebeurd, als Churchill sinds 1945 minister-president was geweest. MAURICE THOREZ HERSTELLENDE. Jacques Duclos, de waarnemende se cretaris-generaal der Franse commu nistische partij is van een bezoek aan Moskou te Parijs teruggekeerd. Hij heeft Maurice Thorez, die thans in een kliniek in de Kaukasus. wordt verpleegd, bezocht. „Het moreel van Thorez is bui tengewoon". zei Duclos. „Ik ben er zeker van, dat hij volledig zal herstellen en in enkele maanden tijds weer in Frank rijk terug zal zijn". Zoals bekend is Thorez verleden jaar, na een hersenbloeding gehad te hebben, waardoor hij aan zijn rechter- iV% zijde werd verlamd, naar Moskou ver- plotseling op'de markt, waar de kermis voerd voor verdere geneeskundige be- in volle gang was, een twist tussen een handeling. burger en een Ambonees. Toen een sur- Inzake de incidenten met de Ambo nezen te Middelburg, vernemen wij, dat tijdens de Zondagavond gehouden be sprekingen van de Commissaris der Ko ningin, de burgemeester, de districts commandant van Rijkspolitie en de commissaris van politie men het erover eens was, dat eerst dan opgetreden zou kunnen worden, wanneer er voldoende versterking was gearriveerd. Het kostte evenwel op Zondagavond zeer veel moeite om snel genoeg deze versterking te dosn aanrukken. Zij arriveerde in het begin van de nacht en omsingelde om 5 uur gisterochtend het Ambonezenkamp. Incidenten deden zich daarbij niet voor. 200 man marechaussee en Rijkspolitie namen posten in rond het kamp. Zij waren uitgerust met gevechtswagens, een radio-wagen en een verzorgingswa gen en waren volkomen gevechtsklaar. Het kamp zelf werd niet bezet en de bewoners hadden in het kamp be wegingsvrijheid. Het lag in dc bedoe ling om zodra het transport van Am bonezen naar andere kampen in ons land was begonnen de omsingeling te beëindigen en de achtergebleven Am bonezen volledige bewegingsvrijheid te geven. Men zal echter streng blijven optreden in de binnenstad, ten einde eventuele nieuwe relletjes onmiddel- dclijk de kop in te kunnen drukken. Gemeld wordt voorts, dat reeds enige tijd een aantal bewoners van het Am bonezenkamp voor de Middelburgse po litie moeilijkheden opleverde. Zo werd een hoofdinspecteur door een groepje Ambonezen ernstig bedreigd en werd verleden week bij het. begin van de kermis een Nederlander zeer ernstig mishandeld. Vrijdagavond ontstond vedllerende agent zioh hiermede wilde bemoeien en zioh genoodzaakt zag de gummiknuppel te hanteren, ging één der Ambonezen hem met een stoeltje van een café-terras te lijf en wist hem zijn geladen revolver afhandig te maken, met welke buit hij in de mensenmassa ont kwam. Het wapen is later in het kamp teruggevonden. Na dit incident gelastte de commis saris van politie de kermis stil te leggen, doch deze maatregel werd korte tUd la ter opgeheven. Van kermispret was even wel geen sprake meer, en op de markt heerste een uiterst gespannen sfeer. Korte tijd later kwam het wederom tot een incident, toen enige Ambonezen slaags raakten met een 20-jarige Mid delburger. Deze vechtpartij liep zonder bloedvergieten af, maar toen de Am bonezen Zaterdagavond tegen het mid dernachtelijk uur ontdekten, dat de be- wuste Middelburger zich ophield in een *i de Marlrt. poogden zij dit café binnen te dringen. Deze ruzie ver wekte grote opschudding onder de tal loze kermisbezoekers en de onrust werd nog groter, toen de politie charges met de gummiknuppel uitvoerde en rake klappen uitdeelde. De Ambonezen weken echter niet en de politie bepaalde zich er toe het café aan de voor- en achterzijde te bewaken en een gedeelte van het plein af te zetten. Op alle mogelijke manieren poogden de Ambonezen, waarvan velen in grote staat van opwinding verkeer den, het café binnen te komen, zonder daarin echter te slagen. Leden van de kampraad, de kampcommandant en de inspecteur van de dienst Maatschappe lijke Zorg zagen kans na enige tijd de gemoederen tot bedaren te brengen. De 20-jarige Middelburger, waarop de Am bonezen het hadden gemunt, heeft in middels op verzoek van de politie de stad verlaten.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1