Engelse minister Morrison in „Prawda" aan het woord „Prawda" dient van repliek I Schrijvend over de Britse opvatting m'rent vrijheid begon Morrison met ie merüaren, dat kennis van de waarheid Iessentieel is voor het begrip tussen de EEKBERICHT Diamantveld in Belgische Congo voor Koning Boude wijn? De Gasperi's zevende kabinet 90ste Jaargang WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 No. 27368 LEIDSCH DAGBLAD irecteur J. W. Henny jofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 515 per kwartaal; t. 0.40 per week Witte Singel I. Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Vermoedelijk vergeefse moeite Vandaag heeft het Sovjetrussische dagblad „Prawda" de inhoud van een Erklarinff van de Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, gepubli- erd. Het blad heeft de uitdaging van Morrison, om een verklaring van hem jlledig af te drukken, aangenomen. De verklaring van Morrison ongeveer 1500 woorden, gaat vergezeld van een antwoord van de „Prawda", dat ongeveer 2500 orden telt. zyn. Ik vraag mij af, of gy allen eer lijk kunt zeggen, dat gij ditzelfde ge voel van persoonlijke vrijheid hebt, dat iedere Britse burger geniet." Tot de vrijheden van een Brit beho ren het recht van vergadering en poli tieke vrijheid om zich tegen de regering te verzetten of haar te steunen. Geen groep heeft een machtsmonopolie in Groot-Brittannië, verklaarde Morrison. VRIJHEID. Ivolkeren. Hij verklaarde: „In Engeland leggen L ii de toegang tot alle beschikbare euws en beschikbare standpunten geen perkingen op. opdat het volk zelf zijn irdeel kan vormen. Zijn meningen lorden u onthouden en er is niet die rijheid van meningsuiting en vrije toe- tp tot kennis omtrent de manier, arop de rest. van de wereld leeft en enktv welke essentieel is om elkander e begrijpen. Deze onwetenheid schept s en wantrouwen aangaande de mo- rae.en van andere volkeren." Indien gij in staat zoudt zijn meer Vitten te ontmoeten of vrij naar Groot- - Brittannië te reizen, zou deze onwetend - I beid kunnen worden weggenomen. Hon derdduizenden van ons volk gaan in hun vacantie elk jaar naar het buitenlanden ben er zeker van, dat velen gaarne bun vacantie. indien dit mogelijk zou r! zijn in de Sovjet-unie zouden doorbren gen Uw regering weigert, om redenen die ik niet kan begrijpen, u vrij te laten reizen". r Morrison verklaarde, dat het volk van de Sovjet-unie ook meer zou kunnen ver nemen'. indien Britse bladen vrij in de r Sovjet-unie zouden kunnen circuleren en indien het naar radio-uitzendingen i van Ekigeland zou kunnen luisteren., Morrison gaf in dit verband de tijden p van de uitzendingen in de Russische -aal naar de Sovjet.-unie. j Deze uitzendingen, verklaarde hij, erden „kunstmatig en opzettelijk ge- ;oord". Ik vraag mij af waarom, aldus tóomson. „Wat heeft uw regering te rtrezen. Ik zou wensen, dat zij ons ge- bmik zou volgen men kan vrijelijk "Sieren naar de uitzendingen in het r. ïgels-uit - de- Sovjet-unie. Niet alleen Ret Britse communistische dagblad, aar ook de „Prawda" zelf kan men ■^open." I Wij zijn van mening, dat in een vrije •-merliohte democratie iedereen in staat is voor zichzelf te beoordelen, wat de baarheid is van hetgeen hij hoort of "est. In Engeland hecht men grote aarde aan de pej-soonlyke vrijheid. „Britse burgers worden niet uit hun huizen verwijderd, zij worden niet ge deporteerd, zy worden niet naar ar beidskampen gezonden. Indien er des I morgens vroeg op de deur wordt ge- I klopt, behoeft men niet te vrezen, dat I het de politie is. Het zal waarschijn lijk slechts de melkboer of de postbode HERBEWAPENING. Daarop sprak hij over het Britse her bewapeningsprogram. „Ik zou u duidelijk willen maken, waarom wij dit noodza kelijk achten. U wordt medegedeeld, dat wij oorlogshitsers zijn, dat, in bondge nootschap met de andere landen van West-Europa en de Verenigde Staten van Amerika, wij ons tot de tanden be wapenen om de Sovjet-unie aan te val len, dat wij bereid zijn tot een nieuwe oorlog. Dat is niet waar. Het Britse volk, dat met het Russische vlok het lij den tengevolge van de oorlog met Hitler deelde, wenst geen derde wereldoorlog. Onze bondgenootschappen zijn defen sieve bondgenootschappen. Met u heb ben wij het Brits-Sovjetrussisoh bond genootschap, dat in 1942 werd gesloten. Het Noordatlantisoh verdrag is ook een defensief bondgenootschap. Engeland bewapent opnieuw, „we gens de politiek, die door de Sovjet regering is gevolgd sedert het einde van de oorlog. Indien, zoals uw lei ders ons vertellen, de communistische en niet-communistische staten in de wereld samen kunnen leven, waarom is het dan nodig, dat uw regering een politiek volgt en organisaties opricht, wier enige doel schijnt te zijn moei lijkheden en internationale haat te verwekken." „Wij zagen, dat, terwijl wij hadden gedemobiliseerd en ontwapend, uw re gering omvangrijke strijdkrachten en militaire installaties in stand had ge houden. Wij realiseerden ons geleidelijk aan. dat het gemis aan evenwicht in de militaire macht tussen de Sovjet-unie en de'Westelijke mogendheden ons be staan zelf in gevaar bracht en dat dit gemis aan evenwicht moest worden op geheven. Namens de Britse regering kan ik u verzekeren, dat er geen reden is om ook maar enige vrees voor onze politiek ten opzichte van het volk der Sovjet unie te koesteren." Morrison eindigde met te zeggen, dat zijn verklaring, naar hij hoopte, zou helpen om beter begrip tussen de Sovjet unie en Engeland tot stand te brengen en dat ,mu de „Prawda" zijn kolommen ■voor my heeft opengesteld, ik verdere gelegenheden zal hebben om het Britse standpunt aan het Russische volk voor te leggen en te antwoorden op de op merkingen, die de „Prawda" zal maken." Antwoord van de „Prawda" In het antwoord van de „Prawda" wordt gezegd, dat de Britse minister zich zeer vergiste, wanneer hij beweerde, dat er geen vrijheid van meningsuiting, persvrijheid of persoonlijke vrijheid in de sovjet-unie zijn. „In geen enkel land is er een dergelijke vrijheid van meningsuiting, persvrij heid of persoonlijke vrijheid, vrijheid van organisatie van arbeiders, boeren en intellectuelen als in de Sovjet-unie. Morrison gééft er de voorkeur aan zijn gegevens te ontlenen aan klachten die komen van vertegenwoordigers van de Russische kapitalisten en landeigenaars, die door de wil van het Sovjet-volk uit de Sovjet-unie werden verdreven", GEEN VRIJHEID VOOR VIJANDEN VAN HET VOLK In de Sovjet-unie, aldus het blad, bestaan de vrijheden niet voor de vijanden van het volk. „Al deze mis dadigers, van de landeigenaars en terroristen, dieven, moordenaars en agenten die een omwenteling moeten bewerkstelligen, toe, zijn er op uit om het kapitalisme in de Sovjet-unie te herstellen, om de uitbuiting van de ene mens door de andere te herstel len en het land in het bloed van de arbeiders en boeren te drenken. De gevangenissen en arbeidskampen be staan voor deze heren, en voor hen alleen. Het is zeker niet de bedoeling van de heer Morrison de vrijheid van meningsuiting, persvrijheid en per soonlijke vrijheid voor deze heren te verkrijgen? Morrison maakte geen melding van andere vrijheden die van veel groter betekenis zijn dan de vrijheid van me ningsuiting en de persvrijheid. In het bijzonder zegt hij niets over het vrij zijn van uitbuiting voor het volk, over het vrij zijn van economische crises, van werkloosheid, van armoede. „En deze vrijheden zijn de basis van alle andere vrijheden. Houdt de heer Morrison zich niet beschaamd stil over deze fundamentele- vrijheden, omdat; .zii. ongelukkig genoeg niet in Engeland- be staan en de Britse arbeiders nog steeds lijden onder de uitbuiting door de ka pitalisten, ondanks het feit, dat de La bour-par tij thans zes jaar in Engeland aan de macht is? „De Prawda verklaar de voorts dat de winsten van de kapi talisten in Engeland onder bescherming van de Labour-regering van jaar tot jaar groter worden, terwijl de lonen van de arbeiders bevroren blijven. De Britse uitzendingen naar de Sovjet-Unie „zijn, als bekend, in de eerste plaats er op gericht om de vijanden van het Sovjet-volk aan te moedigen in hun pogingen om de ka pitalistische uitbuiting te herstellen. morgen koeler. I Van^vL^erv'aollt morgenavond: I Tolkt ma* en vannacht zwaar be- mize u-!rt7*?5n~ of onweersbuien, som- ïiortpn met zware windstoten, i teend Jff** opklaringen en afne- in hroffU E akke tot matige wind I KoXïï tussen Zuid-West en West. overdag. (Opgemaakt te 10 uur). 2 Augustus. Uür; onder: 20.30 uur. °P- 3.59 uur; onder: 20.40 uur (N. M.) te Katwijk te 3.02 en 15.29 1 summer bestaat uit zes pagina's Het Korps Adelborsten van het Koninklijk Marine Instituut heeft heeft gistermiddag in Den Haag ge defileerd voor voce-admiraal jhr E. van Holthe. die zijn functie als chef van de Marinestaf heeft neer gelegd en de dienst der Koninklijke Marine verlaat. Hei vaandel trekt voorbij de schei dende marine-chef. Op het bordes v.l.n.r.: kapitein ter zee j. K. Muller, commandant van het Instituut, vicc- admiraal jhr E. van Holthe en zijn adjudant, de luit. ter zee lste klasse, jlir H. de jonge van Ellemeet Regeringsverklaring van de Gasperi De Italiaanse premier, de Gasperi, heeft voor Senaat en Kamer het pro gram van zijn regering uiteengezet. Dit programma omvat acht hoofdpun ten, te weten: 1. In sterkere ma-te deelnemen aan het Atlantisch verdrag. 2. Aandringen op herziening van het Italiaanse vredesverdrag. 3. Streven naar de terugkeer van Triest bij Italië. 4. Stabilisatie van de lire. 5. Een snel in werking treden van de anti-fascistische wetten. 6. Vereenvoudiging van het regerings apparaat. 7. Voortgang van de economische, ont wikkeling van het land, ondanks de her bewapening. De Sovjets kunnen een dergelijke tegen het volk gerichte propaganda, welke bovendien een inmenging betekent In de binnenlandse aangelegenheden van de Sovjet-unie, natuurlyk niet steu nen". Over de buitenlandse politiek verklaar de de Prawda. dat er in het geheel geen waarheid school in de verzekeringen van Morrison, dat het Noordatla-ntisch pact en de Britse herbewapening de Sovjet-unie niet bedreigen. OOK SOVJET-UNIE ONTWAPENDE! Onjuist waren ook de verzekeringen van Morrison, aldus het blad, dat de Sovjet-unie haar legers na de tweede wereldoorlog niet voldoende gedemobi liseerd had. „De Sovjet-regering heeft reeds officieel medegedeeld, dat zij 32 leeftijdsgroepen heeft gedemobiliseerd, dat haar leger op het ogenblik ongeveer de omvang heeft van die in vredestijd voor de tweede wereldoorlog". Misschien zou de Britse minister wil len, dat de Sovjet-unie geen leger heeft, dat toereikend is voor haar verdediging?, aldus het blad, dait er aan toevoegt, dat de Sovjet-unie een bepaal minimum van een staand leger moet hebben om haar onafhankelijkheid tegenover Imperialis tische invallers te verdedigen. „Er is geen voofbeeld in de geschiedenis, dat de Russen het grondgebied van Groot- Brittannië aanvielen, maar de geschie denis heeft een hele serie voorbeelden aanschouwd van Britten, die het grond gebied van de Russen aanvielen en dit bezet ten". Tenslotte sprak de Prawda over Korea: „Gedurende meer dan een jaar folteren de Brits-Amerikaanse strijdkrachten thans het vrijheidslievende en vreedzame volk van Korea. Koreaanse steden en dorpen vernietigend, vrouwen en kin deren en oude lieden vermoordend. Kunnen deze bloeddorstige acties 'van de Brits-Amerikaanse troepen defensief genoemd worden? Wie wil beweren, dat de Britse troepen in Korea Engeland tegen het Koreaanse volk verdedigen?" Zes grote Britse bladen hebben de verklaring van Morrison en het ant woord van de „Prawda" volledig afge drukt. Ook negen vooraanstaande pro vinciale bladen hebben een volledig ver slag gegeven. De meeste bladen geven uitdrukking aan hun teleurstelling over „de bittere toon" van het antwoord van de „Praw da" en zijn teiecht! var: mening, dat het antwoord meer voor binnen- dan voor buitenlands gebruik is. Aanbod van Valkenburgs kellner De Maastrichtenaar J. H. G. C. Ma- rijnen, die 20 jaar geleden in de Bel gische Congo als koloniaal vertoefde, heeft daar ergens in de wildernis in een riviertje een diamantvondst ge daan. Hjj heeft getracht om deze vondst te exploiteren, maar het beno digde kapitaal hiervoor kon hij niet bijeenbrengen, zodat de diamanten waarschijnlijk nu nog op de bodem van de Afrikaanse beek liggen, De heer Marynen, thans kellner in een van de Valkenburgse hotels, heeft ter gelegenheid van de troonsbestijging van Koning Boudcwyn de vorst het aanbod gedaan om de plaats van dit diamantveld aan tc wijzen, opdat er daar op de een of andere manier een exploitatie uit zou kunnen volgen. De thans 42-jarige heer Marijnen, heeft ons verteld dat hij sedert 28 jaar de lig ging kent van bovengenoemde vind plaats van diamanten, waarvan de rijk dom, naar hij zegt, slechts te ramen valt Einde 1948 was Jules Marijnen naar de Congo vertrokken om daar zijn geluk te beproeven. Na voor- en tegenslagen vond hij als beroepsjager voor het Bel gische Gouvernement een meer lonend bestaan. Bij de jacht op een olifant medio 1923 ontdekte Marijnen bij toeval de diamanten in een waterbassin van een bergbeek, dat in het meest woeste gebied van het zuidelijk deel van Bel gisch Congo, n.l. in het gebied van Ka- sai lag. Enkele maanden later keerde hij naar ons land terug. Enkele Amsterdam se diamant-experts erkenden, zo vertel de Marijnen ons, de waarde van de ge vonden ruwe diamant als van hoog ge halte en v/aren van oordeel, dat op deze plek waarschijnlijk nog veel meer en grotere stenen gevonden zouden worden. Marijnen heeft daarna jarenlang zijn vondst geheim gehouden. Pas na de oor log trachtte hij het Belgisch Gouverne ment te interesseren voor zijn vondst. Het Belgische Ministerie van Koloniën, heeft blijkens twee brieven van Maart 1948 en Juli 1949 aan de heer Marijnen geadviseerd, öf het Belgische Gouverne ment öf een particuliere maatschappij met te verlenen concessie de waarde van de diamantmijn te laten onderzoeken. De heer Marijnen verklaarde evenwel, dat hij op die aanbiedingen niet wilde ingaan. Hij vroeg vijf millioen francs plus 10% van de opbrengsten. Brussel ging daarop niet in en toen Prins Bou- dewijn Koning werd, heeft de heer Ma rijnen gemeend hem het voorstel te doen 8. Acties om een einde te maken aan de tegen de regering gerichte laster campagne van de communistische pers" De Gasperi werd bij het afleggen van zijn verklaring in de Senaat herhaalde lijk onderbroken door uitroepen van communistische zijde. Ten aanzien van de economische plan nen van de regering zei de premier, dat men, behalve uitgebreide hervormingen o phet gebied van het grondbezit in het Zuiden van plan is 160 milliard lire te besteden voor hervorming van de spoor wegen en vernieuwing van het rijdend materiaal. Ook deelde hij mee. dat men overeenstemming had bereikt over het mechaniseren van de landbouw. de plaats aan te wijzen van zijn dia mantmijn en daaruit vóór zichzelf ook een bepaald voordeel te trekken. Deze brief werd 23 Juli j.l. uit Maastricht naar de Koning per aangetekende zen ding verzonden. Op dit laatste schrij ven is nog geen antwoord ontvangen. Te Utrecht heeft Mr W. H Fockema Andreae. de nieuwe voor- zifter van de Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandse jaar beurs. gistermiddag voor de eerste maal de vergadering van het bestuur, van de Utrechtse Jaarbeurs ge pre-* sideerd. V.l.n.r.: Z.K.H. Prins Bernhardt koninklijk commissaris; Mr W. H4 Fockema Andreae; Mr J. Milius* directeur der Jaarbeurs en Ir M. H* Damme, president-directeur van Werkspoor N.V. SANCTIES VAN DE VERENIGDE NATIES. Een sub-commissie van de commissie voor collectieve maatregelen der Vere nigde Naties heeft een plan opgesteld tegen een toekomstige agressor. In hoofdzaak voorziet het in de vorming van een permanente commissie, die de coördinatie van alle economische en financiële sancties zal bestuderen en in de onmiddellijke instelling van een „eco nomische generale staf" voor het uit vieren van een blokkade, in geval vam Het plan is bedoeld vertragingen en verwarring te voorkomen, zoals optrad vlak na het uitbreken van de Koreaanse oorlog. Het voorziiet voorts in het delen van het risico. Als b.v. een land door het toepassen van sancties zijn handel ver liest, dient het van de andere landen een vorm van compensatie te ontvangen. Ook het verstrekken van leningen, gif ten en subsidies voor het getroffen land zijn volgens het plan van de sub-com missie mogelijk. Lijn der politiek wordt doorgetrokken (Van onze Romeinse correspondent) Het nieuwe ministerie de Gasperi wordt in Italië hoe zou het anders kunnen? niet onverdeeld gunstig ontvangen. Onnodig te zeggen, dat de communisten er geen goed woord voor over hebben. Ook de neo-fascisten zijn scherp in hun critiek. Zij hadden ge hoopt op een kabinet van uitsluitend christen-democraten en dan liefst met een versterking van de reohtervleugel, de „Vespisten", wier nationalistisch ge tinte elementen niet geheel afwijzend staan tegenover de samenwerking met een gematigd nationaal-fascisme, zo als dat wordt gepreekt door Bottai en enkele andere uit ballingschap terugge keerde oud-medestanders van Mussor linl. De Gasperi is ingegaan op de voor waarde, die de republikeinse partij had verbonden aan verdere samenwerking met de christen-democraten, te weten: een krachtiger bestrijding van het neo- fascisme. In sociaal-democratische kringen is men ook niet erg tevreden. Het partij bestuur heeft besloten, dat de sociaal democraten zich zuilen onthouden van stemming hetzij voor of tegen het rege ringsprogramma van de Gasperi 's ze vende kabinet Men zou zich over deze houding kunnen verwonderen, gezien het feit, dat dit nieuwe kabinet wellicht een ietsje meer links georienteerd is dan het afgetredene. De verklaring zal echter wel zijn, dat de laatste verkie zingen hebben uitgewezen, hoe die par tijen, die hun steun hebben gegeven aan de verschillende ministeries de Gasperi na 18 April 1943, stemmen heb ben verloren. Er is een zekere ontevre denheid, waarmee de leiding van een ambitieuze party als die der sociaal democraten rekening heeft te houden. De liberalen zijn bereid deze regering een eerlijke kans te geven. Zij willen hun oordeel opschorten en het is zelfs niet uitgesloten, dat zij in het voor jaar him houding zullen herzien en zich bereid verklaren een of meer porte feuilles, natuurlijke economische, te aanvaarden. In de gelederen der ohr. democraten zelf acht men dit kabinet beter samen gesteld dan het vorige. Alle groepen en in het bijzonder ook de zeer linkse groep Dossetti zijn erin vertegenwoor digd en dat heeft de Gasperi hoofd brekens genoeg gekast. Waarschijnlijk moet men daarin de verklaring zoeken voor het ongewoon grote aantal staats secretarissen Het nieuwe kabinet telt namelijk naast 17 ministers niet min der dan 36 staatssecretarissen In totaal 53 excellenties en onder excellenties. De regeringsbanken in se naat en parlement, niet op zulk een overdaad berekend, zullen moeten wor den verbouwd. Op die manier werden, heel wat begeerten bevredigd en heel wat „goed voorbereide jongere krachten naar verdienste beloond". Of zulk een overdaad steeds weer aangekondigde bezuiniging ten goede komt, is een an dere vraag. Met dat al - en dit is het belangrijk ste - is de aanslag, welke speculanten en zogenaamde „groot-ind-ustrielen" hebben willen plegen op de lire en op het eco nomisch beleid van minister Pelia, mis lukt.. De lire zal ook in de toekomst krachtig worden verdedigd. En het feit, dat minister Vanoni aan financiën blijft/betekent voorts dat de belasting hervorming zal worden doorgezet, een hervorming waarbij voor het eerst in de geschiedenis de Italiaanse belastingbeta lers worden gedwongen een aanslagbil jet eerlek in te vullen. Het innen van directe belastingen was in Italië steeds een onbegonnen werk: niemand geeft zijn inkomen zelfs maar bij benadering op. De werkelijk grote verdieners ver zwijgen vaak 90 of 95 procent. De fis cus pleegt daar rekening mee te houden en vervijf-vertien of vertwintigvoudigd vrij willekeurig de aangiften. Wie goede relaties heeft, komt er bij deze vrij cha otische schattingen het beste af, maar de staat altijd het slechtst, daar uitein delijk geen mens betaalt wat hij volgens -de letter der wet schuldig zou zijn. Lukt het Vanoni zelfs maar ten dele aan deze toestanden een eind te maken, dan wordt, het hoog tijd. dat men aan zijn standbeeld gaat denken. Maar tot nog toe zijn alle pogingen in die rich ting mislukt en grote staatslieden als Giolitti zijn over pogingen om een be lastinghervorming in te voeren gestrui keld In ieder geval wordt voorlopig de krachtige economische poli'iek, volgens door Einaudi en later door Pella aange geven richtlijnen bestendigd, al zal een groter elasticiteit worden toegepast bij het toekennen van bankcredieten. Hier schuilt het meest positieve deel van het nieuwe regeringsprogram. Enige vertraging mag men verwachten op het gebied der landbouw-hervorming. De minister, die de verkaveling der gro te eigendommen in depressie-gebieden heeft voorgesteld. Segni, heeft de por tefeuille van landbouw verwisseld voor die van onderwijs. Zijn opvolger op land bouw, Fanfani, is een links-georiënteer de Dossertiaan, die dus stellig de wet- Segni onderschrijft. Maar hij is ook een econoom en hij zal, naar men hoopt, meer dan zijn voorganger rekening hou den met enkele economische ongewenste gevolgen van de verkaveling. Het is derhalve te voorzien, dat de toch reeds langzame tenuitvoerlegging van de wet nog zal worden vertraagd, maar daartegenover staat, dat de resul taten misschien beter zullen uitvallen dan tot nu toe het geval is geweest.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1