Vertrouwen in obligaties is ondermijnd 1 1 B films Verzwakte veemarkten KRUISWOORDRAADSEL a VAN DEZE WEEK: 9 26 36 17 fl to 90 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 28 Juli 1951 Tweede Blad No. 27365 Hinder jarig meisje vermist Spanning en uitstekende opnamen LIDO Jean Simmons en Trevor Howard brengen in Minderjarig meisje TOnnst'" een vrij Amerikaans aan doende thriller", die echter geenszins ïïn spanning is ontbloot. Het merk waardige van deze Engelse film is. dat «n Amerikaans opgezet verhaal in En- trant op het doek wordt gebracht, 'ïïirdoor men voortdurend aarzelt tus- waardering voor de sfeer van de ;.nj en talrijke prachtige opnamen en schouderophalen over het verhaal tje dat waarlijk niet van vele onvol- jua'aktheden en onwaarschijnlijkheden is I Bemand van de geheime dienst heeft een fout. gemaakt, en zo iemand is niet Si dienst te handhaven. Hy vindt ten slotte aan zijn lot overgelaten, een baantje bij een rijke familie, waar hij een'vlinderverzameling moet catalogi- leren Toevallig raakt hij daardoor ver wikkeld iy een moordzaak, die achteraf wtand blijkt te houden met een moord In het verre verleden. Alles wijst er op, dat een pleegdochtertje van de familie, dit niet geheel normaal schijnt te zijn, de hand "in deze misdaden heeft. Het pakt geheel anders uit. maar een serie boeiende avonturen gaat aan de ont knoping vooraf. Knap in elkaar gezet is de politie- ightervolging aan het slot van de film en vooral hier treft het voortref- l lelijke camerawerk. Jammer, dat juist in die slotscène nogal wat onwaar- Igcfaijnlijke situaties voorkomen. niettemin al met al een film, die men met geboeide aandacht volgt, en (die het zeker zal doen als ontspan- jinngsfiJm in deze vacantietijd. Het meisje uit Artis Luchtige zomerfilm tJON June Allyson is een pit te. Was het daarom een won zij gekozen werd om de rol van ide ook pittige Kathy. het meisje dat Jells voor de grootste leeuw niet uit de fog gaat, in de film ..Het meisje uit Wis" te spelen. Zij is waarlijk voor geen kleintje vervaard. Zij is de dochter van de inspecteur van een Amerikaanse die- jientmn welke waarschijnlijk geen Ar- S"1- zal'hebben geheten (dooh gun de alers ook iets). Haar vader is ten ichte ontslagen, omdat hij zioh ver- iRne tegen de plannen van de presi dent. van de dierentuin, een met zich zelf Ingenomen man, die er geen al te [nette practijken op na houdt. Kathy hal haar vader helpen en roept daarbij de hulp in van een jonge advocaat, die rih ndidaat heeft gesteld voor het burgemeesterschap. De advocaat (Dick Powell) heeft echter zeer de hulp nodig i de president van de die- ituin, die zeer veel invloed de kiezers heeft. Hij wordt daarom een moeilijke keuze gesteld, te- daar hij verliefd is geworden op pathy en Kathy op hem. Maar zoals altijd gaat: hy kiest de weg van gevoel, in dit geval Kathy. En hij niet op het verkeerde paard te ia gewed. Kathy's vader krijgt zijn terug en Kathy zelf zorgt er voor. haar geliefde door een grote pro- inda-actie toch burgemeester wordt, tn luchtige zomerfilm, geknipt om de gehele familie enkele ogenblik- de dagelijkse beslommeringen ter je te schuiven. De mooiste tijd van je leven Kostelijke film met goede regie Casino „De mooiste tijd vaji je Ren" is een kostelijke film, waarin de ögelsen bewijzen dat zij meesters zijn n het genre van de vrolijke amuse- Kntsfiim. Deze film dringt de mensen "ir humor niet op, maar laat ze on- orgd lachen om de perikelen, die een jelse kostschool beleeft. Wat vooral jteze rolprent opvalt is het voortref- J*e „teamwork" van de jongens en Eesjti, die als leerlingen van de kost je00! meewerken. Hierin heeft natuur- fljs in de eerste plaats regisseur Frank Uunder de hand en het is een vaste wnd waarmee hij de film regisseert, pt verhaal is origineel en doorspekt n# die echte Engelse humor: Een jon genskostschool ergens in het Noorden pjn Engeland krijgt, door een vergissing '«n het ministerie inwoning van een ^«isjöschool. Dit is natuurlijk oorzaak j**n ontelbare strubbelingen tussen zo pa de leerkrachten als de leerlingen [»n de beide scholen. Maar één be te tijd is er een prachtige samen- ln? tussen allen. Dat is wanneer school bezoek krijgt van' enkele *s, die voor de meisjesschool komen 'Hiele inspecteurs, die de verrioh- van ae jongens komen gade Er wordt dan door de beide ">ofden een schitterend roulatie- et °P touw gezet, zodat de inspec- «Jfs alleen de jongens en de ouders «en de meisjes kunnen zien. Door een «voorziene omstandigheid komt eohter Wns een kink in de kabel en alles ""Pt spaak. Hoe het afloopt moet u jw gaan zien, want deze kostelijke film u niet missen. Zowel wat spel als betreft steekt deze film boven de elmaat uit. Uitblinkers in de rol- EFmng zijn ongetwijfeld Alaster Sim B Margaret Rutherford, die beiden j, geestige creaties geven van r "°°f<len der scholen. Onder moeders vleugels de vier zusjes is thans voor de tweede keer in Leiden op de film te zien en nog wel in technicolor, en in een voor treffelijke rolbezetting.. Ongetwijfeld zullen velen het op prijs stellen nogmaals de gelegenheid te krij gen een goede jeugdherinnering op te halen. Men zal in zijn verwachtingen stellig niet teleur worden gesteld. De muurbloem van het leger Gezellige vacantiefilm. Luxor „De muurbloem van het le ger" is de amusante en vlot gespeelde geschiedenis van een Amerikaans ser geant. Bill Kluggs. die zich na de Ja panse overval op Pearl Harbour als eerste in zijn stadje vrij willig voor ae krijgsdienst meldt. Bill is zo'n goed schutter, dat hij als intructeur wordt aangesteld op een vliegveld, vlak bij zijn woonplaats. Al zijn kameraden ver trekken naar het front, maar wat de J eugd herinnering Zouden er veel vrouwen l®e ta baar jeugd niet Louise Al- v, moeders vleugels" heb- foi, itebben in onze eigen zo bier en daar het oor te u- gelegd, maar kregen bijna a «wen: Natuurlijk heb ik dat laai'" tt eens' .maar wel drie of «et boeiende verhaal van Voor de jeugd ptOSSDs'GEN der raadsels nummer: uit het vorige Ke«nUld.: LNaarden: 2. Epen; 3. toodesohool; 8. Neerbos; 9. t^V7MCU>5'^^hool: «mburg, «steroog. C'ÏÏfd; uU. dal. hond. zon. t eaas- ■ÏSSft. haast, recht, lal» 4 S; ,2- springhaan; 3. ko- 11. vork- Jaaeivarken5. hagedis. WS' 2' «ver; 3. Remi; 4. kris. van strijdlust brandende Bill ook pro beert, hü mag niet, hij kan niet gemist worden. De hele stad kijkt hem daar scheef voor aan, zelfs zijn vader, totdat hij eindelijk de kans krijgt naar Engeland te vliegen. Hij maakt een noodlanding in Frankrijk, komt bij de maquis te recht en beleeft een spannend avon tuur met deze ondergrondse werkers. Met een uiterst belangrijke film stuurt de maquis hem een dag na zijn landing terug naar Engeland vanwaar hij met een snelle jager en een copy van de film naar het Amerikaanse hoofdkwar tier te Washington wordt gebracht. Vier dagen na zijn vertrek is hij tot zij-n grote ellende weer thuis. Men heeft hem geheimhouding opgelegd en het ge volg is, dat zijn stadgenoten hem van desertie gaan verdenken. Het slot van deze gezellige vacantiefilm. waarom braaf kan worden gelachen en die een aardig licht werpt op het leven in de Amerikaanse opleidingscentra, brengt voor Bill gelukkig een uiterst aangena me wending. John Ford veert de regie. Dan Daily en Corinne Calvet spelen de hoofdrollen. PAKKET MET ZWARE VERGIFTEN ONTVREEMD. Gevaarlijk bezit. De commissaris van politie te'Amers foort maakt bekend, dat op Woensdag 18 Juli 1951 uit een bestelauto werd ont vreemd, tussen Amsterdam en Amers foort, een pakket, afgezonden door de Kon. Pharmaceutische fabrieken Bro cades Stheeman N.V. te Amsterdam aan de stichting Zon en Schild te Amersfoort. Het pakket houdt ojn. in zware vergiften o.a. 100 ampullen sul- fas/atropin, 200 ampullen repositol, 1000 poeders pulv. folio digitalis h 75 mgr., 1000 tabletten idem h 50 mgr. Verder bevinden zioh nog in het pakket 4 pak jes dixtropus, 100 manformondragé's v. 1000 eenheden, 2 flessen succus rhoea- dos, 1000 gr. sal. ems fact, 3 poederver stuivers en 5 kg. ace ton. Bij aantreffen dringend verzoek de pakketjes niet te openen en onmiddel lijk de politie te Amersfoort hiervan in kennis stellen; tel. K 3490 - 4445. Spaarders en Beleggers door goedkoopgeldpolitiek gedupeerd Voor herstel moet Overheid gezond monetair beleid voeren (Van onze financiële medewerker) Wanneer zelfs een leninkje van f. 4 millioen obligaties, door de gemeente Haarlem uitgegeven, by de belegger geen plaats kan vinden, ondanks een rentevoet van 4%, moet zich in de situatie van de kapitaalmarkt toch wel een scherpe wijziging hebben vol trokken. Ruim een jaar geleden, einde April 1950 noteerde de 3% lening van Haarlem 1938 nog 101en thans wenst men voor een 4 obligatie van dezelfde gemeente geen 100 te beta len. Men behoeft er zich niet al te zeer over te verwonderen, want de ge noemde 3% lening van 1938 is op de beurs thans nog slechts 8914% waard en wanneer ze nog twee puntjes zakt, maakt men van deze obligaties, de kans op uitloting inbegrepen, reeds 414% rendement en eenzelfde percen tage kan men ook reeds bij andere gemeenteobligaties aantreffen, terwijl ook sommige staatsobligaties reeds meer dan 4% rendement opleveren. Een 3% pandbrief van de Groningse Hypotheekbank, waaraan geen uitlo ting is verbonden cn die begin vorig jaar nog 98% noteerde, is tot 79% te ruggelopen, de 3 Vt% pandbrieven van dezelfde bank van 10014% op 31 Ja nuari 1950 tot 82%. Men is dus met 4% rente niet meer tevreden en Minister Lieftinck, die on langs zijn rentegamma voor gemeenten en provincies van 314 bot 4 heeft ver hoogd, helpt deze lichamen dus niet uit hun financiële moeilijkheden, waarvan men zich enige indruk kan vormen als men weet dat alleen de gemeenten te zamen een vlottende schuld, een schuld dus op zeer korte termijn aangegaan en dus op zeer korte termijn opvraag baar, van rond f. 6060 millioen hebben, terwijl bij de meeste gemeenten, met name bij de grote, nog belangrijke ob jecten op stapel staan, welke thans niet kunnen worden uitgevoerd omdat er geen geld is. Ook de woningbouw stag neert daardoor, zoals men weet. liever aandelen kopen, vooral nu deze te krijgen zijn tegen zodanige koersen dat een veel hoger rendement dan van obligaties verkregen wordt. Voor een herstel van ae obligatiemarkt is allereerst nodig dat het vertrouwen in de stabiliteit van de koopkracht van het geld wordt hersteld, dat. alleen kan worden verwacht als de Overheid een gezond monetair beleid voert en haar uitgaven beperkt tot de opbrengst van zodanige belastingen als economisch kunnen zijn verantwoord. Dat ondanks de ruim vloeiende belastingen, welke de ramingscijfers verre overschrijden, dooi de schatkist nog een beroep op de Ne derlandse Bank moet worden gedaan, betekent een verdere ondermijning van de geld-koopkracht. waarbij men zich door de vermindering van de gelds omloop niet van de wijs moet laten brengen, want dit verschijnsel is behalve van de Marshall-hulp, een gevolg van de nog altijd zeer grote goederenimport, waaraan nu noodgedwongen een einde zal moeten komen. Immers is onze rege- (logez. Med.-adv.) Naar verluidt wordt thans voor hypo thecaire leningen met een betrekkelijk korte looptijd van 10 en 15 jaar, grif 414% betaald, dat is 1 a 114 meer dan een goed jaar geleden en het ziet er wel naar uit, dat ook de Minister van Financiën zich by dit percentage zal moeten aanpassen, zowel voor de ge meenten als voor het Rijk, dat als be kend, ettelijke milliarden vlottende schuld heeft. De kopers van obligaties hebben sinds de laatste jaren derhalve niet slechts een lage rente ontvangen, ze zitten vandaag ook met een gevoelig koersverlies en wanneer men daarbij nog in aanmerking neemt de waarde vermindering van het geld, dan moet wel worden geconstateerd dat spaarders en beleggers door de goedkoopgeldpo litiek van de regering zwaar zyn ge dupeerd. Nu verdedigt de Minister van Finan ciën zich tegen dit verwijt weliswaar met te wijzen op het voordeel dat de staats huishouding van deze lage rente heeft gehad en ook Mr. Dr. A. A. van Rhyn, de secretaris-generaal van Financiën, heeft daarop kortgeleden nog eens ge wezen. Vele honderden millioenen, zo zegt hij, zijn daardoor bespaard en aller lei sociale voorzieningen waren daardoor mogelijk. Ook de woningbouw heeft van de lage rente geprofiteerd, want het rentebedrag is op de huren van grote invloed. Men vergeet echter te zeggen dat deze „besparingen" hebben plaats gehad ten voordele van een bepaalde categorie en ten nadele van een andere categorie der bevolking, nl. die van de spaarders en de beleggers, welke door de oorlog zeker niet minder zwaar zijn getroffen dan zij, te wier behoeve de sociale voorzie ningen werden getroffen. Had men de vlottende schuld van f.7 f. 8 milliard bij een geldcirculatie van nog geen f. 7 milliard geconsolideerd, dan zou, zo zegt de heer Van Rhijn, alle geld in ons land verdwenen zijn hetgeen uiter aard ondenkbaar is. Inderdaad, dit is on denkbaar, maar het is ook onjuist en het is ondenkbaar dat een bekwaam man als Mr Dr van Rhyn tot zulk een con clusie komt. Want door de consolidatie van schuld ontstaat geen vermindering van de geldsomloop, de ene schuld komt slechts voor de andere in de plaats, maar het gevolg zou zijn geweest dat de banken niet over geblokkeerde tegoeden, waarvan geen of een minimale rente werd betaald, de beschikking hadden gehad en van meet af automatisch tot credietbeperking waren gedwongen, het geen men thans met kunstmatige mid delen wenst te bereiken. De Overheid, die in dat geval voor het door haar ge leende geld had moeten betalen wat eerlijk en billijk was, zou dan op haar beurt ook veel vroeger tot beperking van haar uitgaven zijn gedwongen en de koopkracht van het geld zou in dat geval minder hebben geleden dan tot nu het geval is geweest. Bovendien staat men thans voor het feit dat staatsobligaties en obli gaties in het algemeen by spaarder en belegger in discrediet zyn geraakt en velen, die vroeger uitsluitend obli gaties voor belegging kochten, thans voorkomt dat muggen U «teken. ring wel te verstaan gegeven dat tegen het einde van het jaar de Nederlandse betalingsbalans in evenwicht zou moe ten zyn, hetgeen overigens, voorzover wij dat kunnen beoordelen, uitgesloten moet worden geacht, zodat- de interna tionale betalingsmoeilijkheden vooreerst wel aan de orde zullen blijven. Laten we blij zijn dat de Ameri kaanse conjunctuur zich weer in op waartse richting schijnt te bewegen. Want nu ook Engeland over de maand Juni al weer een debetsaldo by de E.B.U. heeft, zal, om Europa op de been te houden, nieuwe dollarhulp niet kunnen worden gemist. VOORMAN VAN K.P.M. DOODGESCHOTEN. De 53-jarige voorman van de haven dienst van de K.P.M. te Tandjong Priok, de heer J. J. Thepen. is Don derdagmiddag door twee schoten uit de stengun van een militair van de Havenveiligheidsdienst te Tandjong Priok dodelijk getroffen. Een der kogels trof ook de klerk van de K.P.M. Warta, die ernstig gewond naar het ziekenhuis werd vervoerd, aldus de „Java bode". Volgens inlichtingen van ae Indone sische militaire politie had Thepen een dreigende beweging gemaakt naar de militair, die met zyn stengun in aan slag-houding stond en die onmiddellijk vuurde. Thepen werd op slag gedood. HOLLANDS GLORIE. De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" is uit Vancouver vertrokken voor ce grootste sleepdienst der geschiedenis, de sleep van drie voormalige Canadese marinekorvetten naar Hamburg via het Panama-kanaal De kapitein van de Zwarte Zee. die reeds 18 jaar op deze schuit vaart, zei dat hij het volste vertrouwen had. dat de reis van 9000 mijl met succes zou worden volbracht. Men schat dat de tocht 30 dagen zal duren tot het Panamakanaal en daarna nog eens dertig dagen naar Hamburg. Bij goed weer hoopt men 8 tot 9 knopen te maken. (United Press). VERZORGING KINDERBIJSLAG. Zoals bekend is. werd bij de wetten van 13 Juli 1951 de kinderbijslag ver hoogd. Het ministerie van financiën vestigt er de aandacht op. dat in verband hier mede de werkgevers met ingang van 1 September 1951 de loonbelasting moe ten inhouden over de verhoogde bedra gen. De nieuwe bedragen zullen ter ken nis van de werkgevers worden gebracht door middels van een aanvulling op de handleiding voor de werkgevers. Prima vee blijft duur Bij redelijk goede aanvoeren op de afdelingen gebruiksvee kunnen we ook deze week weer van een iets verzwakte markt gewagen. Vooral de afwijkende kwaliteiten en de dieren zonder af stammingsbewijzen, en tevens zonder het witte bewijs van „vrij van t-.b.c." van de gezondheidsdienst, werden in de afgelopen week uiterst- moeilijk ge plaatst, met zakkende prijzen. Heel wat melkkoeien gaan momenteel naar de prijzen van het guste vee. Duur bleven eohter de prima soorten met de zo be geerde bewijzen, doch men moet dit vee hoofdzakelijk „importeren" uit de Noor delijke en Oostelijke provincies, en men vraagt daar zeer hoge prijzen, zodat de handel grote moeite heeft om dit vee hier in het Westen met een winstje te plaatsen. „Stug duur" ging dit vee 2. 3 5 6 7 8 IO H 12 13 11 15" 16 V 10 '9 20 21 22 23 24 25" V 28 29 1 33 3^1 40 4^ M«7 48 49 si si S3 HORIZONTAAL: 3. berucht figuur uit onze geschie denis 5. wat je er aan geeft als je er mee uit scheidt 8. hard scherp geluid 10. slot 12. bergplaats 13. algemeen bekend en geacht 16. voorzetsel 18. ruw, stug 20. dans 21. kostbaar metaal 22. vlug 24. voormalige Duitse filmindustrie. 25. uitstekend. 26. meisjesnaam 28. eerste ruimte van een woning 29. mededingen 31. echtgenoot waardoor kippen nuttig zijn 34. kleur 36. gewicht primitief onderdak 40. vrucht 41. tijdelijk verblijf 43. aanhechtplaats 44. wiskundig symbool 45. stem van bepaalde hoogte reeds zinken wasbak 50. maatstaf 52. broedplaats 13. stuk hout VERTICAAL: 1. morsdoek 2. lawaaierig 3. meisjesnaam 4. klein vaartuigje 6. stichter van Rome 7. voorzetsel 8. Bijbelse naam 9. bespreking 11. bergplaats 12. dringende behoefte 14. Indisch politicus 15. echtgenoot 17. hoofddeksel 19. geoxydeerd 21. goed uitkomend 23. riviertje in Nederland 25. hoofddeksel 27. steunorganisatie 28. verschrikkelijke omgeving. 30. groentestruik 33. dierenverblijf 35. eens 36. deel van het hoofd 37. tennlsterm 39. aanduiding 41. deel van het lichaam 42. ontstekingsmiddel 45. drank. 46. gevaarlijke toestand 49. voegwoord 51. kerkelijke richting Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen voor Woensdag a.s. te 9 uur voorin, in het bezit te zijn van de redactie. Onder de goede oplos singen stellen wij een eerste prys van f. 5 en twee prijzen van f. 2.50 beschik baar, waarnaar alleen abonné's kunnen mededingen. Oplossing kruiswoordraadsel vorige week Horizontaal: 1. pinda; 5. monter; 10. aard; 12. por; 13. naar: 15. Ag; 17. gave; 19. tam; 20. stem; 22. mik; 23. O. K.; 24. R. I.; 25. lot; 27. es; 28. horde; 30. ros; 32. som; 33. ribes; 36. Ko; 37. Poe; 39. A.D.; 40 he; 41. alt; 43. meer; 45. kom; 46. roer; 48. si; 49 harp; 50. rok; 52. klam; 54. sambal; 55. ampel. Verticaal: 1. ponton; 2. naam; 3. dar; 4. ar; 6. op; 7. nog; 8. tram; 9. reeks; 11. dat; 14. aak; 16. gelei; 18. vies; 20. sir; 21. M.O.; 24. romp; 26. tred; 28. ho; 29. Drees; 31. os; 32. solo; 34. bar; 35. tempel; 36. karos; 38. om; 40. hor; 42. term; 44. eik; 45. kamp; 47. rob; 49. ham; 51. Ka; 53. la. De eerste prys van f. 5 werd toege kend aan de heer J. P. v. d. Hoek, Nieuwstraat 19 B te Leiden; de twee prijzen van f. 2.50 aan de heer G. Kuyt, Varkevisserstraat 321 te Katwijk a. Zee en de heer H. Z. Wesdorp Merelstraat 48 te Leiden. Dc prijzen worden de winnaars toe gezonden. dan ook meestal van de hand Er werd nogal wat voor export verhandeld naar Frankrijk, Italië, Luxemburg en Grie kenland. Bij elkaar gaan er per week pl.m 300 stuks pinken, en kalfkoeien in prijzen van f. 400 tot aan f. 1200 per stuk naar bovengenoemde landen toe. We noteerden voor het kalf- en melk vee van f.600—f.900 en uitzonderlijke kwaliteit voor export, tot f.1200 per stuk. Vaarzen f.550—f 800, Pinken van f.400f.600. Guste koeien f..400—f725. Graskalveren f. 180--325' per stuk. De slacht veemarkt was ook weer goed' voorzien, en met luie handel waren de prijzen ook hiervoor aan de zwakkere kant. De markt ondervindt thans wat steun doordat de export van fijne delen van het rundvlees weer mogen worden geëxporteerd. Hiervan gaat veel naar het Amerikaans bezettingsleger in W - Duitsland. De beste kwaliteitsdieren met flinke achtervoeten werden beter ge- zooht, maar de mindere kwaliteiten daarentegen liepen in prijs wat terug. Notering voor prima slachtvee om de f. 2.802.85. Goede tussensoorten ge middeld f- 2.50 en 3de soort gemiddeld f. 2.25 per kg. geslacht gewicht.. Stieren van f. 2.30 tot f. 2.45 per kg geslacht gewicht. Vette en nuchtere kalveren konden voor export weer vlot kopers 'vinden met zeer vaste prijzen. De aanvoeren van vette kalveren ne men eohter flink toe. De goede prijzen maken deze mesterij aantrekkelijk. Het rendement is zeer goed. Notering van f. 1.90f. 2.40 tot f. 2.45 per kg levend gewicht. Nuchtere kalveren van f. 1.40 f. 1.50 per kg levend gewicht. Met het wolvee ging het. niet zo best. Oude schapen flauw en zulglammeren deden van f4f5 per stuk minder dan vorige week. Besteed werd voor schapen f. 90f. 135 en zuiglammeren f. 80f. 90 per stuk De slaohtvarkens liepen als gevolg van de hogere bacon prijzen over de gehele linie wat op: f. 1.85—f. 1.96 per kg le vend gewioht, dooh voor levering vol gende week hoorden we als topprijs reeds f.2 noemen. Spek en vet gaat evenwel nog heel moeilijk van de hand. Biggen en lopers veel aanbod, wel even stroever handel, maar de prijzen bleven hoog. Paarden en veulens flauw Vooral de slachtpaarden ging het uiterst kalm mee. STATEN VAN SURINAME KEREN VERVANGING VAN ONDERDEEL KON. LANDMACHT DOOR MARINIERS AF. Motie met algemene stemmen aangenomen. De Staten van Suriname hebben een afkeuringsmotie aangenomen jegens de Nederlandse regering over haar optre den inzake de vervanging van een on derdeel van de Koninklijke Landmacht aoor een detachement mariniers. Zij verklaren, dat de2e maatregel onaan vaardbaar is en dringen met de meeste klem aan op terugroeping van de mari niers en handhaving van genoemd deel van de landmacht De motie, die werd ingediend door de heren Findlav Pen- gel en Kolader van de Nationale Partij, werd met 20 voor en 0 stemmen tegen aangenomen, nadat de Hindostaanse fractie had voorgesteld de term „eisen terugroeping" te veranderen in drin gen aan op terugroeping" De heer J Pengel verklaarde, dat in dien Nederland de gemaakte fout van geen overleg niet ruiterlijk zou erken nen, hjj een strijd vreest, „waarvan de gevolgen niet zijn te overzien", Dr H. van Ommeren zeide: „Wanneer ae mariniers niet worden teruggeroe pen willen wij het monument dat Ne derland zal schenken uit dankbaarheid voor oorlogsdiensten, niet hebben. Premier Buiskool merkte op. dat de definitieve vervanging volgens de woor den van minister Staf nog in overleg met Suriname zal worden geregeld. De landsregering is overigens van mening, dat overleg volgens de interimregeling w>- voorgeschreven. OPZETTELIJK BRANDEN GESTICHT. Zoals gemeld arresteerde dé Ensche- dese reoherohe gisteren een 21-jarige jongeman, die bekend heeft in de afge lopen maanden drie branden te hebben gesticht. Bij een nader onderzoek is de recherche gebleken, dat hij tot die da den is aangezet door zijn ongeveer 30-j. broer. Of dit ook een pyromaan is, of wel zich heeft laten leiden door andere motieven, is nog niet bekend. Ook deze broer is in arrest gesteld. (toto)zonder pratde. (grots, (vacantia) ~[xak is wee* be^ovurwn.véél ptazlee Ook uit Uidjanomsteelum. daad men weer mee aaxh riyme^eus Vie*daaqse tlsmaat tijdaiijfe. hooi jcóxi centje er bij mevrouwtje^ .aUmivoot RésseameLk...) Et sUrtU deze,week ook nocj GAndcadumisdie zomoe- 1 Cursus., ikzel Zomer cursus. In er was wdt.heikf bijde. bloembollen mannen om een. voor titters zsXA cw_ \V i Vvé nog steeds-ÜuiU Üt.... „koUers pakken,.„„én.. ;..ruets vergeten,...

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3