Bromfiets- Nogmaals een pleidooi van Acheson WEERBERICHT Te Kaesong beginnen thans de feitelijke onderhandelingen Een vredesprogram van Britse Kwakers 90ste Jaargang VRIJDAG 27 JULI 1951 00 No. 27364 LEiDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no, 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer£515 per kwartaal; f. 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Het aantal bromfietsen, dat gezegd wordt thans onze vaderlandse wegen te bevolken, nioet circa 135.000 stuks be lopen Het heeft er derhalve alle schijn van dat dit nieuwe vervoermiddel het nleit gewonnen heeft en zo langzamer hand ingeburgerd begmt te geraken. Hiermede wil echter nog niet gezegd ziin dat de bromfiets reeds tot het een ieder vertrouwde verkeersbeeld is- gaan behoren. Verre van dit: nog menigeen kijkt met zeer wantrouwend oog naar hri vehikel, dat uiterlijk de allure heeft van een normale fiets, maar daaronder een snelheid verbergt, waarop de arge loze medeweggebruiker nog steeds niet blijkt ingesteld. Zonder te willen gewagen van dorre statistiekcijfers lijkt het aantal ongeval len waarbij bromfietsen betrokken zijn, niet geheel onaanzienlijk. Wellicht is dit mede te wijten aan het feit, dat juist vele ouderen overtuigde brom fietsberijders zyn geworden vanwege het gemak, waarmede de bromfiets haar berijder toestaat zich voort te be wegen. Wanneer men zich echter reeds niet geheel zeker meer gevoelt om zich met een simpel rijwiel in het verkeer te wagen, dan wordt dit met een brom fiets, door de daaraan eigen grotere snelheid, zeker een niet zeer aanbeve lenswaardig experiment. Het zijn echter niet alleen de berij ders zelve of hun mede-weggebruikers, maar het is ook de overheid die zich klaarblijkelijk nog niet geheel terecht gevonden heeft bij het nieuwe voertuig. Dit laatste is betreurenswaardig, omdat, hierdoor tot op heden een nauw om schreven regeling ten aanzien van het gebruik van de bromfiets moest achter wege blijven. De hoop dat de nieuwe verkeerswet - gevlng met haar bepalingen inzake het rijwiel met hulpmotor snel de gewenste ordening zou brengen, is niet in vervul ling gegaan. Zoals bekend houdt het Wegenverkeersreglement reeds een vol ledige regeling op dit stuk in. Om hier onder te vallen moet de bromfiets ech ter eerst rijwiel met hulpmotor worden. Deze uitspraak lijkt merkwaardiger dan zij in werkelijkheid is. De wet erkent namelijk een bromfiets niet als rijwiel met hulpmotor, voordat deze als zoda nig is ingeschreven en ten blljke daar van een kentekenbewijs is afgegeven. Dit bewijs is een geel metalen driehoek met zwarte letter en cijfers, die links aan de vooras moet worden gevoerd. Tot op heden vindt er echter rog geen inschrijving plaats, tot op heden zijn er voor de wet dus nog geen rijwielen met hulpmotor. De voor het gebruik daar van vastgestelde regelen gelden dus nog niet voor de bromfiets. Deze onthouding van overheidsbe moeiing is pijnlijk. Wettelijk mogen eT dan geen rijwielen met hulpmotor zijn, de bromfietsen zijn er wel. Zij geven zelfs reeds in die mate overduidelijk blijk van hun tegenwoordigheid, dat hun juiste plaatsbepaling in het. ver keer niet langer achterwege beh-oort te blijven. Wat kan de reden zijn dat de over heid hier nog stille staat, nog nimmer de gelegenheid 'heeft opengesteld om in te schrijven? Het komt voor alsof men nog tastende is, alsof men nog niet een vastomlijnde voorstelling heeft van de eisen, die men stellen wil voor het rij wiel met hulpmotor. Bekend is het dat het aanvankelijk in het voornemen van het Departement heeft gelegen om het rijwiel met hulpmotor te beoordelen naar de cyiinderinhoud en het motor vermogen. Nadien is echter herhaalde malen in deskundige kringen de vraag gerezen of het niet meer geëigend zou zijn om de indeling af te stemmen op snelheid. Deze vraag verdient zeker de aan dacht. Met de snelheid raakt men wer kelijk de kern van het bromfietsen- vraagstuk. Het is immers zo, dat de snelheid, waarmede de gemiddelde bromfietser zich meent te moeien voort bewegen, hem tot een ongeziene gast bij de wielrljdende gemeente maakt, terwijl tevens deze snelheid ten op zichte van het grote verkeer ook weer relatief te gering is om zich daar tus sen te voegen. De wetgever heeft alreeds een uit stekende en een van inzicht in dit probleem getuigende oplossing gege ven. Het rijwiel met hulpmotor moet zich op het rijwielpad voortbewegen, zo dit voorhanden is en mor olsdan geen grotere snelheid dan 20 km. per uur ontwikkelen. Ts er geen rijwiel pad, dan wordt de snelheid vrij ge laten. Hoe het echter zij. of nu het motor vermogen, dan wel de snelheid, of ook een practlsche combinatie v^n beide bepalend zal zijn, de huidige wantoe stand, waarbij de bromfietser niet weet öf hij nu op het rijwielpad dan wel op de rijweg thuis hoort, dient zo dra mo etik beëindigd. Voorlopig zou het vol doende zijn. wanneer in afwachting van de wettelijk voorgeschreven inschrij ving. spoedshalve en bij wijze van over- Eanssmaatregel, werd vastgesteld dat bromfietsen van bepaalde merken, als j hiwiel met hulpmotor in de zin der wet zullen moeten worden aangemerkt Na- d'-fn kan dan desnoods nog gewikt pr> gewogen worden welke normen het meest geëigend voorkomen om re wor den aangehouden bij de inschrijving Zolang een zodanige maatregel nog n'et van hogerhand is afgekondigd, verdient het aanbeveling, dat elke bromfietser zich reeds vrijwillig als bestuurder van een rijwiel met hulo- motor beschouwt. ïljj mijde dus de grote wee, boude waar mogelijk het hjwielpad en rijde hier niet met een Srotere snelheid dan 20 km. per uur. bevan in joego-slavië. u,^neurin Bevan, het Britse linkse La- not? ®ntsHd, is met zijn echtge- het eVen€ens een parlementslid., op w: vliegveld in Belgrado aangekomen j<JJ?e,eeiLvacantie van drie weken in MiW*« doorbrengen als gast van van ho? T ^llas' vooraanstaand lid Nao! Jo^S°slavische politieke bureau öerhnud uldt zal Bevan ook een on- a met maarschalk Tito hebben, Voor bewapenings voortzetting Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken heeft gis teren te Washington verklaard, dat er In de komende drie jaar ongeveer 25 milliard dollar nodig zal zijn om Amerl- ka's bondgenoten de voornaamste uit rusting te versohaffen. De minister deed een dringend beroep op het Congres om het militaire en economische hulppro gramma aan het buitenland van 8V2 milliard dollar goed te keuren. Acheson 2eide, dat er nog twee dergelijke pro gramma's noodzakelijk zouden zijn om de bondgenoten in Europa en Azië uit te rusten. De minister zeide, dat er na een wa penstilstand in Korea een periode van betrekeliikke rust zou kunnen aanbre ken, maar hij waarschuwde dat het Westen zich niet. uit zijn evenwicht moest laten brengen door een schijnbare wijziging in de Sovjebtaotiek. Ongeacht het verloop van het wapenstilstands- overleg in Korea, is het gevaar voor communistische agressie niet minder aanwezig dan een maand geleden. Mocht het overleg mislukken, dan moe ten wij voorbereid zijn op een grote communistische aanval op de strijd krachten der Verenigde Naties De vijand heeft de laa-ste tijd voort durend troepen samengetrokken, zo waarschuwde Acheson. Hij deelde mede. dat de regering van plan was Spanje een aandeel in de te verlenen hulp te geven Acheson zeide, dat de vrije wereld een veel grotere la-acht zou kunnen ontwikkelen dan de Sovjet-Unie en haar satelieten en dat Amerika zijn gehele defensiestrategie ondersteboven zou moeten gooien, zon der een grootscheepse hulpverlening aan die vrije wereld. Er stonden echter ver scheidene jaren van hard werken en opofferingen voor de deur. Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond; Droog en vrij warm weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. f Opgemaakt te 10 uur). 28 juli. Zon op: 4 54 uur; onder: 20.38 uur. Maan op; 24.00 uur; onder 17.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.43 en 23.17 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Iets meer optimisme In het communiqué der Verenigde Naties, waarin mededeling werd gedaan over het slagen inzake een agenda-vor ming te Kaesong, wordt verder nog gezegd: „Men moet zich ten volle realiseren, dat een wederzijdse aanvaarding van de agenda zuiver een eerste stap Is naar het einddoel van een wapenstil stand. Er zu'n talrijke principiële pun ten binnen het geheel van de agenda, waarover nog overeenstemming moet worden bereikt en ten aanzien waar van op het ogenblik nog een diep- gaan verschil van mening bestaat". Ook Reynaud niet geslaagd Ook Paul Reynaud heeft zijn pogingen om een regering voor Frankrijk te vor men opgegeven. Hij heeft verklaard, dat hij president Aunol heeft voorgesteld een „program macommissie" van partijleiders en des kundigen bijeen te roepen. Deze com missie zou enige dagen rustig kunnen werken om te onderzoeken, of niet- communisten en niet-Gaullisten in de Nationale Vergadering tot voldoende eensgezindheid kunnen geraken om een regering te vormen. Reynaud voegde er aan toe, dat snel een regering gevormd moet worden. „Europa dient te weten, wat Frankrijk wil". President Auriol is op de idee Rey naud ingegaan en heeft voorgesteld, dat ae niet-Gauliistische en niet-communis- tisohe partijen drie commissies zullen vormen om overeenstemming te berei ken over een gemeenschappelijke poli tiek ten aanzien van de drie problemen: staatssubsidie aan katholieke scholen, lonen en grondwetswijziging. Dit als een poging om uit de impasse te komen. De grondwetswijziging zou inhouden, dat een premier door de Nationale Ver gadering kan worden benoemd bij ge wone meerderheid, dus dat geen abso lute meerderheid meer nodig zal zijn. protest tegen sovjet maatregelen in berlijn. De Britse, Franse en Amerikaanse hoge commissarissen in West-Duitsland hebben een communiqué uitgegeven, waarin zij om. verklaren: „De door de Russische controle-com missie uitgevaardigde nieuwe beperken de bepalingen voor het vervoer van goederen uit West-Berlijn naar West- Duitsland (waarbij de Russische zone moet worden gepasseerd) hebben ern stige gevolgen voor de West-Berlijnse economie; er is hierdoor een toestand geschapen, waarin de hoge commissa rissen niet kunnen berusten", (Door de Russische maatregelen zijn goederen ter waarde van 70 mlllioen mark in West-Berlijnse pakhuizen opgestapeld). De hoge commissarissen verklaren verder, dat zij hun besprekingen met de Russen over het tegen gaan van smokkelarij niet zullen voortzetten en evenmin toestemming zullen geven voor het ondertekenen van de nieuwe han delsovereenkomst tussen Oost- en West- Duitsland, voordat de vroegere werk wijze is hersteld. Te Washington verklaarde men van ambtelijke zijde, dat de onderhandelaars van de V.N. in de eerste ronde van de besprekingen alles gekregen hebben, wat zij wensten, zonder op belangrijke pun ten concessies te doen. Over de ligging van de bufferzone is men het nog niet eens. De Noordelij ken hebben doen uitkomen, dat zij deze zone precies langs de 38ste breedtegraad wensen. Generaal Ridgway heeft daar entegen instructie een bufferzone te bewerkstelligen langs dc huidige front lijn, die grotendeels ten Noorden van de breedtegraad loopt. Wat de uitwisseling van krijgsgevan genen betreft heeft Ridgway opdracht één tegen één te eisen. Er zijn echter meer Noordelijke krijgsgevangenen dan van de verbondenen. Men verwacht daarom,, dat de communistische onder handelaars zullen eisen, dat alle krijgs gevangenen worden vrijgelaten. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman verklaard, hoopvoller gestemd te zijn over de voor uitzichten voor een wapenstilstand in Korea. Op die elfde bijeenkomst t-e Kaesong zijn de eigenlijke onderhandelingen over een wapenstilstand ingeluid, nu beide partijen het eens zijn geworden over een agenda. Waarnemers te Tokio waren van me ning, dat hoewel de onderhandelingen thans op een hechte basis worden ge voerd, zij niettemin moeilijk en tijd rovend zullen zijn. Radio-Peking heeft omgeroepen, dat de delegaties te Kaesong zijn overeen gekomen de betrokken regeringen voor te stellen, dat binnen zekere tijd een bijeenkomst op hoger niveau wordt ge houden om de kwestie der geleidelijke terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea te bespreken. Aan het front wordt altijd nog ge vochten, zowel te land. als in de lucht. Dividendstop in Engeland De Engelse regering heeft besloten als noodmaatregel tot bestrijding van de inflatie in het komende najaar een dividendstop in testellen. Alle maat schappijen, die per jaar meer dan 10.000 pclst. brutowinst te verdelen hebben, zullen niet meej- dan het gemiddelde van hun dividenden in 1949 en 1950 mogen uitkeren. Hierdoor zal een stij ging van de dividenden ln de drie jaren van het herbewapeningsprogramma voorkomen worden. Hugh Gaitskell, de minister van fi nanciën, verklaarde te hopen, dat- de di- vldendstop de arbeiders er toe brengen zal „redelijke beperking" te tonen by het eisen van loonsverhoging. Hij waar schuwde, dat de Engelse economie ern stig schade zal kunnen lijden, wanneer de lonen in hetzelfde tempo als ver leden jaar blijven stijgen. Volgens Gaitskell zullen de kosten van levens onderhoud in Engeland nog wel blijven stijgen, dooh niet in zo scherpe mate als in de afgelopen maanden het geval is geweest. Naar de mening van waarnemers heeft het instellen van de divideridstop meer politieke dan financiële betekenis en moet deze maatregel beschouwd worden als een tegemoetkoming aan de 8.000.000 georganiseerde arbeiders in Engeland, die volgens hun leiders geen beperking van hun looneisen kunnen aanvaarden, wanneer de arbeidsloze inkomens niet worden beperkt. Minister Gaitskell kondigde voorts aan, dat de regering overweegt de prijs- beheersing uit te breiden tot. een gro ter aantal goederen, waaronder een aantal levensmiddelen. Zonodig zal in het najaar een prijscontrole voor vis worden ingesteld. De minister zeide, dat hij de banken heeft verzocht hun credietversterking te beperken. Gaitskell deed op de mijnwerkers een beroep om de kolenproductie op te voe ren. de veiligheidsraad over de kwestie van het suezkanaal. Gisteren is in de Veiligheidsraad het debat begonnen over de Israëlische klacht inzake de Egyptische blokkade van Israëlische schepen in het Suez- kanaal. De vertegenwoordigers van Egypte, Israël en Irak zyn uitgenodigd aan het debat deel te nemen zonder stemrecht. Namens Israël en Egypte werden beider standpunt uiteengezet. De zitting is verdaagd tot Woensdag a,s. Antwoord van Malik De zeven Britse Kwakers, die een be zoek brengen aan de Sovjet-Unie, heb ben zes voorstellen aan het Kremlin ge daan tot bevordering van de wereld vrede en tot verbetering van de betrek kingen met het Westen. Zij hadden een onderhoud van ruim drie uur met de Sovjet-Russische vice-minister van bui tenlandse zaken Jacob Malik, die uit voerig op de voorstellen inging en me dedeelde, dat hy ze aan zijn regering zou mededelen. De Kwakers hadden de voorstellen aan het Kremlin voor het onderhoud ingediend. Zij hadden de Russische re gering verzocht aan alle regeringen een vredesprogram voor te leggen, dat ge baseerd zou kunnen zijn op de volgen de punten: 1. Beteugeling van de propaganda te gen het Westen: 2. Een geleidelijk uitbreiden van het contact tussen het Russische volk en andere volken op niet-politieke grond slag; 3. Bereidheid van de wyde van de Sovjet-Unie om zich te verplichten tot niet-inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van niet-communistische landen; 4. Bereidheid om deel te nemen aan een onder internationaal toezicht staan de ontwapening; 5. Bereidheid om mede te werken aan een wereldplan voor wederzijdse econo mische hulp- ter verbetering van de levensstandaard van alle landen in het kader van de organisatie der VJN.; 6. Bereidheid om de toelating tot de V.N, te vergemakkelijken van landen, die tot dusver zijn buitengesloten. Malik haalde in het onderhoud de Russische voorstellen aan de V.N. als bewijs van Ruslands vredelievende be doelingen aan. Wat het eerste punt be trof, daagde hij de Kwakers uit ook maar één Russisch blad, openbare or ganisatie of autoriteit te noemen, die gepleit had voor een aanval tegen En geland, de V.S. of enig ander land. Met betrekking tot punt twee wees Malik op het grote aantal buitenlandse dele gaties, die "dit jaar en het vorige een bezoek aan de Sovjet-Unie had ge bracht. Naar aanleiding van het voor stel inzake nlet-inmenging in de bin- nenlandise aangelegenheden van andere lauden beriep Malik zich op de uit spraak van maarschalk Stalin, dat het dwaasheid was de revolutie als export artikel te beschouwen. De woordvoerder der Kwakers Bailey gewaagde niet van een commentaar van Malik op punt vier. Wél had Malik grote belangstelling getoond voor punt 5. Con crete toezeggingen hieromtrent had hy echter niet gedaan. Wat het laatste punt aanging had Malik verklaard, dat de Sovjet-Unie voor de toelating was van alle 13 landen," die nog geen lid waren. begrafenis van de duitse ex-kroonprins. Gisteren is het stoffelijk overschot van de vroegere Duitse kroonprins Wil helm van Pruisen in Hechingen ter aarde besteld. Velen trokken langs de tombe in de kapel van St. Michael, de kapel van het kasteel der Hohenzol- lerns in Wuerttemberg. en legden bloe men en kransen op het graf. Aanwezig waren 0 m. vertegenwoor digers van de geallieerde hoge commis sie, leden van de West-Duitse regering en van de regering van Wuerttemberg- Baden. Bij de plechtigheden zag men de tra ditionele parade-uniformen van het oude Duitse keizerlijke leger, de kleu rige toga's van universiteitsfaculteiten, en het studentencorps. Leden van de hofhouding droegen een fluwelen kus sen met de onderscheidingen van prins Wilhelm. De kist werd gedragen door acht boswachters in uniform van de koninklijke landgoederen. De plaatselijke burgerwacht, in mid deleeuws costuum, loste het eresalvo, toen de kist ln het graf werd neerge laten. Hierna plaatste een van de vier zoons van prins Wilhelm, prins Frie- drich, een urn met de as van prins Hubertus, een andere zoon die verleden jaar in Zuid-Afrika is gestorven, naast de kist van zijn vader. Kransen van vele regerende Europese vorstenhuizen dekten de tombe, alsme de kransen van de vereniging van sol daten die in de eerste wereldoorlog on der commando van prins Wilhelm heb ben gevochten. na het overlijden van pétain. Het fort op het eiland Yey, waar Pétain zes jaar in gevangenschap heeft geleefd, zal door het Franse leger wor den vernietigd. Het meubilair, tekenen van het korte verblijf in de villa waar Pétain Maandag j.l, overleed, zal wor den verbrand. Dit zouden de autoritei ten hebben besloten om te voorkomen, dat collaborateurs een verering van de ze voorwerpen zullen maken. Mevrouw Pétain zou van plan zijn zich blijvend op het eiland te vestigen, doch dit is nog niet bevestigd. Bij het graf van de Onbekende Sol daat onder de „Are de Triomph" is het gisteravond tot een treffen gekomen tussen aanhangers van Pétain en vroe gere verzetsstrijders,toen ongeveer der tig verzetsstrijders trachtten een rouw- demonstratie van aanhangers van Pé tain te verstoren. Drie personen zyn gearresteerd. R.T.C. voor de West De Staten van de Nederlandse An tillen hebben in antwoord op een brief van de voorzatter van de regeringsraad geantwoord er mede in te stemmen, dat een werkcomité wordt gevormd, be staande uit enkele leden van de Staten en een lid der regering, ter bestudering en voorbereiding van de vraagstukken met betrekking tot de R.T.C, Als streefdatum voor deze conferentie ware het eind van dit jaar aan te hou den, zo luidt het advies van de Staten. pakistanse premier nodigt nehroe uit voor besprekingen complot tegen tsjecho- slowaakse regering ontdekt? Te Napels overleed ten gevolge van een hartaanval Admiraal Forrest Sherman, chef van de Amerikaanse marine-operaties. Nadat het stoffe lijk overschot was opgebaard op het Amerikaanse oorlogsschip de Mount Olympus" in de haven van Napels, werd het per vliegtuig over gebracht naar Washington, om te worden begraven op het Arlington- kerkhof aldaar. De foto toont het moment, dat de kist van boord wordt gedragen door vier matrozen en vier mariniers. De correspondent van de New York Times, Sulzberger, zegt in een bericht uit Parijs: „De communistische rege ring van Tsjecho-Slowakije heeft klaar blijkelijk een complot tegen de veilig heid van de staat ontdekt". Tenminste vier generaals zouden zijn gearresteerd of zelfmoord hebben gepleegd, voordat zij door de veiligheidspolitie konden -.'.orden aangehouden. Volgens Sulzberger deed de regering ie Praag alles om de bijzonderheden van de samenzjwering in de doofpot te stoppen. Dr Mossadeq. de Perzische minis ter-president, houdt een zeer spe ciale kabinetszitting, waarin de onderhandelingen met Averell Har- riman over de olie-kwestie aan de orde komen. Op de voorgrond zien we Dr Mossa deq. verder v.l.n.r. de minister van Oorlog. Naglidi en de ministers Farmaad en Adham. De premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan, heeft de Indische premier Nehroe uitgenodigd naar Karatsji te komen •ter bespreking van de kwestle-Kasjmtr. De Paklstanse premier heeft een „vre desplan" van vijf punten opgesteld „tot herstel van een vreedzame atmos feer en de vevligmg van vriendschappe lijke betrekkingen op permanente ba sis". Liaquat heeft echter te kennen gege ven, dat Nehroe zijn bezoek pas kan brengen „zodra de eerst essentiele stap naar herstel van een vredige atmos feer, nl. terugtrekking van de Indische troepen uit het grensgebied, is gedaan," Ir. F. Besan;on directeur K.L.M. In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de klm werd de heer F. Besan?on, tofc dusver onderdirecteur en belast met de leiding van het directoraat produc tie, benoemd tot directeur der Ven nootschap, Frits Besancon werd op 21 November 1908 te Den Helder geboren. Na de HBS te Amsterdam en Den Haag afgelopen to hebben, ging hij aan de Technische Ho geschool te Delft studeren. In 1931 be haalde hij het diploma werktuigkundig ingenieur en werd hij assistent van prof. Andriessen te Delft. Ir F. Besangon. Na een korte periode verbonden te zijn geweest aan het efficiency bureau van de Octrooiraad te Den Haag, trad hij in Decebber 1934 in dienst van de KLM te Den Haag, bij de afdeling Statistiek. In 1936 werd hij assistent van de heer Gui- lonard op Schiphol en in Maart 1938 werd hij naar Hollywood overgeplaatst als assistent van de heer Veenendaal, die hij in 1939 als technisch vertegenwoor diger in Amerika opvolgde. Tijdens de oorlog nam hij gedurende de jaren 1942 tot 1946 dienst bij de technische grond dienst van de Kon. Ned. IncL Lucht macht in Australië. In Juni 1946 kwam hij weer in Hol land terug en werd- in October 1946 we derom naai' Hollywood uitgezonden. Op 1 October 1949 werd hij benoemd tot hoofd-directoraat productie op Schiphol.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1