Alle Nederlanders uit de strijd Einde van de Tour-droom Koblet (na duel met Coppi) étappewimiaar en drager van Gele Trui Onze gewijzigde belastingen Zoals zij door de Tweede Kamer zij u aanvaard Scholieren verdienen vaeantie met bollen pellen Kerkelijk Leven Voor de Vrouw DONDERDAG 19 JULI (Van een speciale verslaggever). Het is afgelopen met de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk. Vóór de start van de 14e étappe, van Tarbes naar Luchon, maakte Peters be kend, zoals wij gisteren reeds meldden, dat hij er mee ophield, tijdens de étappe staakte Wagtmans, gekweld door een steenpuist, de strijd en na aan komst deelden ook Voorting en Dekkers mede, dat zij hun spullen gingen inpakken. Schrillere tegenstelling tussen Maandagavond en Woensdagavond in het Nederlandse kamp zal men zich onmogelijk kunnen voorstellen. Uit de aard der zaak zullen de oorzaken van deze débacle moeten worden opgespoord, hetgeen niet eenvoudig zal zijn. Al staat het als een paal boven water, dat het ongeval, Van Est overkomen, eigenlijk de hoofdoorzaak blijkt te zijn ge weest van de totale ontreddering van de Nederlandse ploeg. De rit TarbesLuchon was een van tic kortste van tie Tour, 143km., maar ■tevens een van tie zwaarste, zo niet de allerzwaarste. Br waren 3 cols in opge nomen, de gevreesde Tc-urmalet van 2114 meter hoog en 37 km. van de start, tie Aspin, 30 km. vertier gelegen en 1470 meter hoog en de Pcyresourde tile zich 12 km voor de finish tot 1563 meter verheft. De Luxemburger Diederich zorgde voor een verrassing door te demarre ren, toen er amper 8 km waren gere den. Niemand kon vermoeden, dat hij het ernstig meende, men liet hem gaan, doch voerde tevens het tempo ietwat op in de veronderstelling, dat hij wel zo verstandig zou zijn zich te rug te laten vallen. Want dat hij op rijn eentje de Tourmalet en wat daar neg verder volgde, zou willen attaque ren leek roekeloos en zelfs zinneloos. Diederich bleek inderdaad dit stoute voornemen te koesteren. Hij maakte het verschil met het peloton steeds groter, zo dat het spoedig niet meer jn seconden maar in minuten moest v. orden berekend. In het 700 meter hoog gelegen dorpje Luz, waar de ei genlijke klim naar de pashoogte begint en over een afstand van 18 km. niet minder dan 1400 meter gestegen moet worden, had hij 9 minuten 35 seconden voorsprong en 7 km voor de pasover gang timeden we het verschil altijd nog op 9 minuten. Maar intussen waren eindelijk de berg6pecialisten In het geweer geko men. Coppi en Geminiani gingen naar voren, ook Lucien Lazarides, die zijn 'beroemde broer Apo steeds meer in de schaduw stelt, verder Bartali, wiens wilskracht en volharding nog ongerept zijn, al heeft hij niet meer de beschik king over dezelfde physieke middelen als in zijn glanstijd, Koblet, Ruiz en nog tientallen andere renners, met het ge volg, dat het peloton een 7 km lange sliert werd met verontrustende ver schillen tussen de koplopers en de lan taarndragers. Om lets over half drie passeerde Diederich als eerste de witte streep op de Tourmalet. Voorting passeerde monter en wel samen met Gauthier en Rodrlgez 12 I's minuut na Diederich en nog weer 6 mi nuten later kwam Dekkers voorbij, in gezelschap van Muller en Caput. Hij had zitten zwoegen, maar ging dapper verder. Een halve minuut na hem za gen we Robic meer dood dan levend ar riveren en om een dubbel gevouwen krant smeken, die hij onder zijn trui op zijn borst wilde dragen, het kostte hem zeker een minuut, maar hij sprong op zijn fiets en stormde de berg af, luide toegejuicht door de duizenden, die hem herkenden. reden heeft, ging met ongeveer 20 mi nuten achterstand over de finish en amper 2 minuten voor de sluiting van de controle ging de kleine dappere Dekkers over de eindstreep. Als er een prijs beschikbaar was geweest voor taai volhouden, alle lichamelijke en morele handicaps ten spijt, dan zou die deze dag zeker aan Dekkers moeten zijn toe gekend. Jean Goddet: „Vertrouwen in Nederlandse renners niet geschokt" De slag van de Tour de France 1951 is, voor wat de Nederlandse ploeg be treft, zo plotseling beslist, dat het moeilijk is zich onmiddellijk te reali seren, welke de gevolgen voor de Ne derlandse wielersport op de weg zul len zijn. Wij hebben enkele wielerof- ficials, die over een buitengewone er varing beschikken, hun mening ge vraagd over het opgeven van de ge hele Nederlandse ploeg. Jean Garnault. secretaris-generaal van de Tour de France, vond het heel begrijpelijk, dat de Nederlandse ploeg na het ongeval met Van Est de strijd had gestaakt. „Eerlijk gezegd had ik het 24 uur eerdei' al verwacht." Jean Goddet, directeur van de Ronde van Frankrijk, sloot zich geheel bij deze mening aan. „Met Van Ést hadden de overgebleven Nederlanders hun beste Hoog tempo troefkaart verloren," zei hij. „J#t heeft mij niets verwonderd, dat ze. nadat het eerst zo goed was gegaan, moreel ge kraakt zijn door wat met Van Est ge beurd is. De overgang was inderdaad erg groot. Ik hoop alleen maar. dat men zich in Nederland door deze onverwachte en door ieder betreurde ontknoping, niet zal laten terneerslaan, maar dat men rustig zal doorgaan de deelne ming van Nederland aan de toekom stige Ronde voor te bereiden. Neen, wat er gebeurd is, heeft mijn ver trouwen in dc Nederlandse renners in het geheel niet geschokt." Karei van Wynendaele, die in vroe gere jaren zoveel heeft gedaan, te za- men met Joris van den Bergh om de Nederlandse ploeg in de Tour de France te krijgen, was van mening, dat er een soort noodlot de laatste jaren over de Nederlandse wielersport hangt. In ieder geval, zo zei hij, mag men zioh In Hol land niet laten ontmoedigen. De Nederlandse wielerexpert. Joris v. d. Bergh, zei: „De jongens zijn na de val van Van Est angstig en nerveus geworden. Het is jammer, maar niet getreurd. Over de toekomst ben ik optimist. Ik ben er van overtuigd," aldus Joris van den Bergh, dat Nederland nog eens met een volle dige ploeg van 12 man in de Tour komt. Het is ook in het belang voor de Ronde zelf. dat het niet een Italiaans-Frans- Belgische aangelegenheid blijft. Zolang ik leef wordt er aan gewerkt." De Tour in cijfers UITSLAG 14e ÉTAPPE. 1. Koblet (Zw.j 4.41.41 (met bonifica tie 4.40-41), 2. Coppi (It.) z.t. (met boni ficatie 4 41.11); 3. Bartali (It.) 4.43.45. 4. L. Lazarides (Frankr.) 4.44.33), 5. Ge miniani (Frankr.) 4.47.51, 6. Ockers (België) 4.49 07, 7, Barbotin (Frankr.) 4.50.50, 8.Bodet (Frankr.), 9. Van Ende (België), 10. De Hertog (België), 11 Bernardo Ruiz (Spanje) allen z.t- 35. Voorting (Ned.) 5.01 30, 83. Dekkers (Ned.) 5.22.01. Algemeen klassement. 1. Koblet (Zwits.) 79 16.14, 2. Bauvin (Oost Zuid Oost) 79.16.35, 3. Geminiani (Frankr.) 79.16.46, 4. Coppi (It.) 79.21.23, 5. Lucien Lazarides (Frankr.) 79.23.45, 6. Meunier (West Zuid West) 79.28.29, 7. ex aequo: Bernardo Ruiz (Spanje) Bar tali (It) 79.29.07, 9. Lauredi (Fr.) 79.29.54 10. Biagioni (It.) 79.32.51, 11. Demulder (Belg) 79.33.28, 12. Bobet (Fr.) 79.33.54, 13, Ockers (Belg.) 79 34.59 14. Diederich (Lux.) 79.35.20, 16. Barbotin (Frankr.) 79.38.02. 16. Magni (It.) 79 46.58, 22. Voor ting (Ned.) 79.55.28, 81. Dekkers (Ned.) 81.22.40. Grieven van Korea- vrijwilligers voor krijgsraad BESCHULDIGINGEN VAN VERDEDIGER. Op een kortgeleden te Tokio gehou den zitting van een Nederlandse Krijgs raad zijn door Nederlandse Korea-vrij- willigers klachten naar voren gebracht, die. naar de president, kolonel B. Da- men. in de uitspraak mededeelde, door getuigenverklaringen zijn bevestigd Ko lonel Damen sprak de hoop uit dat ver andering zal worden gebracht in de toe standen, waarover is geklaagd. Leden van het personeel van het Nederlandse Gezantschap te Tokio verklaarden te hopen dat de Nederlandse regering maatregelen zal nemen om de oorzaken der klachten weg te nemen Korporaal S. Heyndeyk van het Ne derlandse bataljon Korea-vrijwilligers is wegens desertie tot 6 maanden voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De verdediger, kapitein Anemaet. heeft de Krijgsraad medegedeeld dat vele vrijwilligers onder valse voorwend sels zijn overgehaald zich voor dienstne ming in het Van Heutz-bataljon op te geven. Kapitein Anemaet zeide, dat bij de militaire geneeskundige keuring in Nederland militairen met chronische ziekten en andere gebreken werden goed gekeurd voor het verrichten van zware dienst te velde in Korea. (Ingez. Med.-adv.) WIELRENNEN. Wielerwedstrijd Leidse Hout De eerste phase van de strijd was dus door Diederich gewonnen. Het zou tevens zijn laatste succes van de dag zijn. Want over zijn hoofd heen ging de eigenlijke worsteling tussen Coppi. Koblet, Bobbet en Bartali, die hier in deze woeste omgeving elkaar dc genadeslag probeerden te geven. De afdaling naar het 1300 meter lager gelegen St. Marie de Campans ge schiedde in een tempo, dat geen en kele automobilist kon volgen en zelfs geen motorrijder. Want met een vaart van meer dan 70 kilometer stoven de renners de stoffige zig-zagweg af, afremmend voor de serpentineboch ten, maar weer uit alle macht trap pend op dc rechte gedeelten. Diederich is geen slechte afdaler, integendeel, maar tegen de specialisten ■achter hem moest hij het afleggen. En op de pas van Aspin, 1489 meter hoog was de volgorde van doorkomst; 1. Coppi op 4 sec gevolgd door Koblet, die dus de aanval op de Italiaanse concurrent had ingezet, op 50 sec. Bartali, op 1 min. 15 Lucien Lazarides, op 1.58 Ge miniani, op 3.30 Ockers en op 3.35 Die derich. Wederom ging het in dolle vaart 700 meter omlaag, tot aan het dorpje Ar- reau, aan de voet van de Peyresourde. Koblet, Coppi, Lazarides en Bartali be streden elkaar zonder enige terughou ding. Ze gaven zich geheel en ze (namen bij het dalen risico's waarvoor 9 van de 10 renners zouden terug schrikken. Na Arreau moest 800 meter geklommen worden naar het hoogste punt van de Peyresourde. In weerwil van de uiterst verbitterde strijd veran derde de positie nauwelijks aan de kop, maar achter de leiders vielen rake klap pen en ook Bobbet, de grote man van de Franse nationale ploeg kwam er niet zonder kleerscheuren af. Nek-aan-nek-race Coppi ging het eerst over de Peyre sourde, op 5 seconden gevolgd door Koblet. Bartali had 1 min. 35 sec. ach terstand. Diederich was afgezakt tot 8 min. 52 sec. en Voorting, die thans sa men reed met Decock en Rosseel had 18 min. 45 sec. achterstand. De zeer steile afdaling over een 12 km. werd een nek-aan-nek-race tus sen Koblet en Coppi. die elkaar al van de eerste col af op dc hielen hadden gezeten en dit laatste stuk aflegden zonder dat ooit meer dan een lengte hen van elkaar scheidde. En het was Koblet, die de eindspurt met een lengte verschil in zijn voor deel besliste en daarmee niet slechts de derde étappe-overwinning boekte, maar ook de Gele Trui verwierf. Bartali werd derde, een plaats welke de veteraan rechtens toekwam. Lucien Lazarides vierde en Geminiani vijfde. Voorting, die ook deze étappe goed ge in Op de sintelbaan van het Sportpark Leidse Hout worden Zondag a.s. wieler wedstrijden gehouden, waarvan de ba ten ten goede zullen komen aan de Sportuitwisseling LeidenOxford, Op het programma staat ditmaal een clubontmoeting tussen De Spartaan (Den Haag) en de Leidse Swift-Combi- natie. Hoewel van beide verenigingen en kele sterke renners elders rijden, is men er toch in geslaagd een aantrekkelijk veld renners samen te stellen, waardoor de sprint-, klassement- en koppelwed strijden interessant kunn enworden. WIELERRONDE TE NOORDWIJK. Te Noordwijk zijn besprekingen ge voerd teneinde ook in deze plaats tot 'n wielerronde te komen. In principe wera besloten om de eerste keer te volstaan met een clubontmoeting tussen De Kam pioen (Haarlem), De "Spartaan (Den Haag) en de Swift-Combinatie. Als voorlopige datum werd aangehouden Vrijdag 17 Augustus a s. WATERPOLO. De Zijl klopt A.Z.C. Toen in de gisteravond te Alphen gespeelde wedstrijd tussen AZC en De Zijl de rust aanbrak met een gelijke stand (11) was er nog van alles mo gelijk. In de tweede helft bleek De Zijl echter over meer kruit te be schikken dan de Alphenarcn, want onze stadgenoten scoorden nog drie maal. Na een onderschepte aanval van AZC kwam Prevoo met een rush naar voren en scoorde het tweede Leidse doelpunt. De druk op het Alphense doel werd steeds groter en meerdere doelpunten konden dan ook niet uitblijven. Door goed opbrengen van Prevoo, die door op het j.uiste moment afgeven van de bal dc Alphense achterhoede uit haar verband speelde, kon Steehouwer de AZC-doelman nog twee maal passeren. Het eerste Zijl-doelpunt kwam van de hand van J. Blansjaar. Met deze 4—1 stand voor De Zijl floot scheidsrechter Moolenaar het einde. ZEILEN Europees kampioenschap Olympiajollen De inschrijving voor de Europese kampioenschappen in Olympiajollen, die van 2 tot 7 Augustus in Loosdrecht zullen worden gezeild, is zeer bevredi gend. aldus meldt „De Waterkampioen". Tien landen nemen deel: België, En geland, Frankrijk. Italië. Joegoslavië, Nederland. Noorwegen, Oostenrijk, Po len en Zwitserland Ons land zal vertegenwoordigd wor den door J. H. H. J. de Jong, met Jac. F. Stap als reserve. SCHAKEN. Fenny Heemskerk eerste te Venetië Onze landgenote Fenny Heemskerk is als eerste geëindigd in het internatio naal dames schaaktournooi te Venetië. Hierdoor plaatste zij zich tezamen met de Engelse schaakster Rowena Bruce, die tweede werd. in het tournooi om het wereldkampioenschap dames. De eindstand luidt: 1. Fenny Heemskerk (Ned.) 6 pnt; 2. Rowena Bruce (GB) 5 pnt.; 3. en 4. Clarica Benini (It.) en Friedel Rinder (Duitsl4% pnt.; 5. Slavica Cvenkel (Z. SI.) 4 pnt.; 6. mevr. C. Roodzant (Ned.) 3'ó pnt.; 7. en 8. Erica Jovanovic (Z. S.) en Simone Bussers (Belg.) 3 pnt., 9. Gloria Velat (Spanje) 2',pnt. Sportsplinfcrs Door ook het dubbelspel te winnen heeft Zweden ln de halve eindstrijd Europese zone voor de Davisbeker een 30 voorsprong op de Philippijnen ge nomen en zioh daardoor verzekerd van een plaats in de finale. De andere fina list van de Europese zone is West- Duitsland, Door de Australiër Reynolds inet anderhalve lengte te kloppen veroverde onze landgenoot Jan Hijzelen doom tij dens internationale wielerwedstrijden op de Heme HUI baan te Londen in een race over 1000 meter de eerste plaats. In een sprintwedstrijd over 750 yards moest de Nederlander later op de avond echter in Lloyd Binch (Enge land) zfjn meerdere erkennen. In een sprintwedstrijd, welke te Halesowen (Engeland) gehouden werd, sloeg de Nederlander Jan Derksen Arle van Vliet en de Engelsman Reg Harris. Door twee overwinningen kwam Derk sen met 7 pnt. op de eerste plaats, ge volgd door Van Vliet en Harris, die resp. zes en vijf punten behaalden. Jersey Joe Walcott heeft de we reldtitel zwaargewicht (Amerikaanse versie) veroverd. Te Pittsburgh sloeg hij de titelhouder Ezzard Charles in de zevende ronde knock out Het gevecht was op 15 ron den bepaald. Tijdens de abhletiekwedstrijd Zwit serlandDuitsland voor dames, welke op 25 en 26 Augustus te Bern plaats vindt, zal Fanny BlankersKoen in de Lnternationale bijnummers uitkomen iA de vijfkamp. Het Zweedse team Lunds B K be haalde in de Zweedse hoofdstad een overwinning van 11—3 op Leeuwarden. Te Dinant zullen op Zaterdag 28 Juli degenwedstrijden worden gehouden tussen professeurs uit FrankrijK, België en Nederland. Voor ons land zullen deelnemen: Bela (Utrecht), Siebrand (Breda), Vandervoodt (Rotterdam) en Abrahams (Den Haag). Zaterdag 21 en Zondag 22 Juli worden te Deauville internationale de genwedstrijden gehouden. E. L. Kuypers zal op deze wedstrijden ons land verte genwoordigen. De Leidse Ren- en Tourvereniging „Swift-Combinatie" vangt hedenavond aan met de teamtraining voor het club kampioenschap van Nederland. Start 7 uur. 'n héérlijke drank uit zuiver (ruit Emigrantenschepen niet volgeboekt VLUCHTEN NAAR AUSTRALIË AFGEZEGD (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, zal een vijftal emigranten-vluchten naar Australië per KLM, voor Augustus bepaald, worden afgezegd. De oorzaak ligt in het feit. dat de twee emigrantenschepen „Grote Beer" en „Zuiderkruis", die binnen kort zullen vertrekken, half volge boekt zijn. Op deze wijze hoopt men de schepen alsnog vol te krij gen. Het is verwonderlijk, dat de Stich ting Emigratie, welke de reizen per vliegtuig steeds heeft geëntameerd, voorgevende, dat men meer kans heeft om weg te komen omdat de schepen vol zouden zijn. nu tot deze maatregel moet overgaan. De reis per vliegtuig is aanzienlijk duurder dan per schip. Naar wii me nen te weten, scheelt dit ongeveer f. 800.— De KLM heeft geen lijn op Aus tralië en haar vliegtuigen moeten er speciaal voor ingericht worden. De vluchten der maatschappij, die inder daad op Australië worden uitgevoerd, ziln nog duurder, zodat mag worden aangenomen, dat een eventueel ver schil in opbrengst oo ce een of ande re wijze wordt bijgepast. Bovendien komen de KLM-vliegtuigen - het zijn nu eenmaal chartervluchten -, die Wü zullen in de volgende dagen een samenvatting publiceren van de door de Tweede Kamer aanvaarde ontwer pen van wet tot wijziging van een aan tal belastingen. Als eerste het ontwerp wijziging in komsten belasting, loonbelasting en vermogensbelasting. A. BEPERKING KINDERAFTREK I.B., L.B. EN V.B. Het voorstel, dat zal gelden zowel voor de inkomstenbelasting als voor de loon belasting en de vermogensbelasting, houdt in een verlaging van de leeftijds grens voor de algemene kinderaftrek van 21 jaar tot 17 jaar. Voor kinderen van 1725 jaar, die onderwijs genieten of worden opgeleid voor een beroep, blijft de aanspraak op kinderaftrek bestaan. Heeft een belastingplichtige 3 of meer kinderen, die onder vorenbedoelde cate gorieën vallen, dan komt daarnaast nog een kind van 17 jaar of ouder, doch jonger dan 21 jaar. voor aftrek in aan merking. De nieuwe regeling van de kin deraftrek zal. indien het ontwerp zal zijn aangenomen, ingaan met 1952. (Ver mogensbelasting 1953). Het bijzondere tarief la (voor verdienende minderja rige kinderen, die bij hun ouders inwo nen) komt tegelijkertijd te vervallen. De wijziging is bedoeld als blijvende maat regel. De meeropbrengst als gevolg daar van wordt geschat qp 10 millioen per jaar. B. EXTRA-BELASTING OP BEDRIJFSWINSTEN. Het voorstel houdt in een verhoging van de Inkomstenbelasting, ingaande met het jaar 1951, voor bedrijfswinsten boven een bepaald vrijgesteld bedrag. Dit vrijgesteld bedrag beloopt f.7500. voor een ongehuwde, f. 8500,voor een gehuwde en voor belastingplichtigen met kinderaftrek f. 8500 plus f. 500 per kind. De winsten uit de vrije beroepen (dokter, advocaat enz.) worden niet in de verhoging betrokken. Grondslag voor de suppletoire belas ting is de in het inkomen voor de in komstenbelasting begrepen bedrijfswinst, met uitzondering evenwel van bedragen, die onttrokken zijn aan de onbelaste re serve en met uitzondering van winsten behaald bij overdracht of liquidatie van een bedrijf of beroep, van stille re serves enz die bij het overlijden van een belastingplichtige worden belast en van winsten verkregen uit vervreemding van aandelen, die een z.g. aanmerke lijk belang vertegenwoordigen. Als be drijfswinst gelden mede tantièmes en gratificaties, voor zover deze beloningen niet aan de commlssarissenbelasting zijn onderworpen. Voor de middelbare winsten (eerste f. 12.000 boven het vrijgestelde bedrag) bedraagt de suppletoire belasting 5% Voor de hogere winsten loopt het tarief enigszins op tot maximum 7V£%. De w er kingsduur van dezg maatregel is beperkt tot 4 jaar (eindigende met het jaar 1954). Meeropbrengst geraamd op 17 V2 millioen gulden per jaar. C. BEVOEGDHEID TOT BEPER KING VERVROEGDE AFSCHRIJ VING. Dit voorstel heeft betrekking op de faciliteit van vervroegde afschrijving op bedrijfsmiddelen, ingevoerd bij de wet belastingherziening 1950. Volgens het ontwerp krijgt de minister van Finan ciën de bevoegdheid (eindigende met het jaar 1954) om indien de omstandighe den daartoe aanleiding geven in over leg met de minister van Economische Zaken deze toepassing van de ver vroegde afschdijving ten aanzien van toenassing va nde vervroegde afschrij ving ten aanzien van toekomstige in vesteringen te begrenzen tot jaarlijks worden uitgevoerd - niet altijd volge- 10% (tot eln totaal van 33 1/3% van de boekt, ia zelfs leeg terug, wat ook al kostprijs van de bedrijfsmiddelen. Deze niet voordelig is. I regeling heeft ook betrekking op de MILITAIR LESVLIEGTUIG OVER DE KOP. Inzittenden ongedeerd. Een tweede militair lesvliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht is gisteren te Rilland Bath neergekomen. Door het afslaan van de motor kon het vliegtuig zich niet meer in de lucht houden en moest een noodlanding maken in de Zuid Bathpolder. De bestuurder, een luitenant-instructeur, had de keuze om neer te komen tussen de grazende koeien of opgezette struiken vlas. Hij koos het laatste, waarbij hij met het toestel over de kop ging De instruc teur en de leerling, die bij hem in het toestel zat, kwamen er zonder letsel af. Het toestel is zwaar beschadigd. SCHILDERIJEN VRIJGEGEVEN. Tegen 28 Februari van dit jaar werd een belangrijke schilderijenveiling aan gekondigd door de veilingmeesters van Marle, de Sille en Baan te Rotterdam. De Justitie greep m, omdat verschil lende stukken vals zouden zijn en liet op 56 ter voorbezichtiging hangende werken beslag leggen. Thans zijn al deze kunstwerken op een viertal minder belangrijke na. die nog nader zullen worden onderzocht en vier andere, die buiten de eigenlijke collectie stonden, na rechterlijk vonnis vrijgegeven, om dat van valsheid niets gebleken is. Personeelsbezetting in de schuren wijzigde sterk (Van onze deskundige medewerker). Zolang de bloembollencultuur bestaat worden in de vaak wanstallige blokken dozen, bekend als bollenschuren, die de streek tussen Haarlem en Leiden ont sieren, de bollen gepeld. Het is een seizoenwerkje gedurende de zomermaanden maar die maanden stonden dan ook voorheen geheel in het teken van dc pellerij. De schuur- baas mobiliseerde een legertje „dag jesmensen" vooral vrouwen en kinde ren, die de hele dag in de schuur za ten te pellen. Ze kwamen vooral uit daglonersgezinnen, waar ieder ex traatje welkom was, en waar de jaar lijkse extra-verdienste reeds lang te voren ook in allerlei extra-uitgaven was verdisconteerd. 's Morgens vroeg zag men de vrouwen, de meisjes en jongens naar de schuren trekken. Het huishouden werd overgela ten aan een der oudere kinderen, een buurvrouw of een familielid hield een oogje in 't zeil. De leerplichtwet werd gedurende deze maanden aan alle kan ten ontdoken. De huisvrouwen die zich dc weelde van een hulp in de huishou ding konden veroorloven zagen met angst en beven de fatale datum, het begin van de „drukke tyd" tegemoet, want tal van meisjes zegden haar be trekking op. aangetrokken door het tij delijk hoge weekloon in de bollenschuur. Meestal bestond ce pelploeg uit een aantal vaste klantjes, vrouwen, die ieder jaar terug kwamen, die het klappen van de zweep kenden en wier handen ijverig voortgingen ook al werd er onder het werk gepraat, gelachen en gezon gen. Ja, gezongen vooralvele liede ren weerklonken in oe bollenschuren, en de schuurbaas lett» ondertussen ter dege op. dat er niet „gematst" werd en dat de bollen goed en vakkundig wer den gepeld. De laatste jaren heeft zich echter een verandering voltrokken. Niet alleen doordat zo hier en daar dc machine het bollcnpellen overnam, maar voor al doordat de „personeelsbezetting" veranderde. Jongelui met vacantieplannen, die de ze plannen gedwarsboomd zagen door gebrek aan pegulanten, gingen er op uit om in de ene helft van de vaean tie het geld te verdienen, dat ze in de andere helft wilden uitgeven. De gunstige ligging van de bollen streek tussen de grote steden, de prima verbindingen, het betrekkelijk lichte werk. dat alleen een snel aan te leren handigheid vereist, waren oorzaak, dat vele van deze jongelui, voornamelijk middelbare scholieren „in de bollen" gingen. JEUGD IN DE BOLLENSCHUUR. En zo kan men thans in de bollen schuren nog wel „oudgedienden" vin den, vrouwen en meisjes uit de streek, maar daarnaast treft men er de jon gens cn meisjes van de Haarlemse en Leidse middelbare scholen, die soms 's morgens bij drommen aan de deur van dc schuur staan in de hoop, dat de schuurbaas ze gebruiken kan. Het dienstverband bindt niet al te strak. Sommigen gaan na enkele da gen alweer heen, het was hen alleen maar om een extra zakcentje te doen. Maar anderen, met groter plannen en behoeften, blijven soms weken lang. Ook hier zijn vlijtigen en luien, maar al te lui moet men ook niet weer zijn want daarvan ondervinden de eigen kameraden vertraging en het tempo van de ploeg moet zo homogeen moge lijk zijn. Over het algemeen Is de stemming goed, met vaeantie in het vooruitzicht. Ging het in vroeger jaren In sommi ge bollenschuren wel eens een beetje ruw toe. dat komt thans practisch niet meer voor, en de meeste schuurbazen zien er trouwens wel op toe, dat on gewenste toestanden niet voorkomen. „Wie bü mij vloekt gaat er uit" ver klaarde de bedrijfsleider van een der grootste bollenfirma's, die een hele klas jongelui in dienst had. Ook over de prestaties is men in het algemeen niet ontevreden, en de jongens en meisjes die de hele week Pink hebben doorge werkt ontvangen aan het eind van de week een zeer behoorlijk loon. Dat is ook de reden van het „verloop" onder deze hulpkrachten, maar dat hindert niet, want iedere morgen staan er weer nieuwe voor de poort, klaar voor het werk in de bollenschuur! vennootschapsbelasting. De meerop- brengst wordt geschat op 10 millioen per jaar. D. SANCTIES LOONBELASTING EN INKOMSTENBELASTING. Het komt meer en meer voor, dat de termijnen van afdracht van loonbelas ting en vereveningsheffing worden over- schreden. Dit heeft aanleiding gegeven tot het voorstel om, indien na een waar. schuwing de werkgever nalatig blijft, de alsdan op te leggen aanslag te verhogen met 10%, met een minimum van f.5- Als sanctie bij niet-inlevering van de aangifte-biljetten inkomstenbelasting wordt voorgesteld een verhoging van de aanslag met 5%, met een minimum van f. 5.Het effect van deze maatregel is in hoofdzaak preventief. E. AFTREK VAN DE VERHOGING VAN DE VERMOGENSBELASTING VAN HET INKOMEN. Ingevolge een amendement-Lucas u van het inkomen over enig jaar voortaan mogen worden afgetrokken de in dat jaar betaalde vermogensbelasting, voor zover deze uitgaat boven hetgeen ver schuldigd zou zijn geweest als de verho ging volgens wetsontwerp no 2155 niet was ingevoerd. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Blr. daard E. Jfïoltrigter cand. te Utrecht. Aangenomen: naar Berkhout L. Doorn te IJzendiJke. Bedankt: voor Jaarsveld H. N. van Hensbergen te Schalkwijk. Waalse Gemeenten Beroepen en aan. genomen: naar Utrecht, H. A. Babel, prop. te Genève. Geref. Kerken Beroepen: to Hijkeu J. A. v. d. Peppel, cand. te Amsterdam. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen: te Zutphen, J. Paber, cand. Amsterdam; te Nijmegen W. G. de Vries, cand. te Groningen. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Zaamslag C. Smits te Driebergen. Geref. Gemeenten Beroepen: te Hil versum F. Mallan te Bruinlsse. PREDIKBEURTEN VOOR VRIJDAG. RUnsburg. (Vliethof): 8 uur ds a Goedhart, Ned. Herv. pred. te Middel, harnis. Melk als Zomerdrank Het voorlichtingsbureau van de Voe* dingsraad meldt: Melk is een drank, welke in alle sei zoenen in de smaak kan vallen. Zoals 's winters anijsmelk, slemp of chocolade melk ons heerlijk kunnen verwarmen, zo verfrissen ons op zoele zomerdagen dc speciale zomer-dranken (of karne melk) vermengd met vruchtensap, limo nade. spuitwater of andere toevoegsels. En dergelijke dranken zijn niet alleen een smakelijke tractatie. maar zij leve ren ons zo ongemerkt ook nog een grote hoeveelheid besohermende voedingsstof fen. Goede wijn behoeft geen krans :s het nog nodig te zeggen welk een uitste kend voedingsmiddel melk is voor oude ren zowel als voor jongeren? Melk houdt u gezond en maakt niet dik. zoals nog dikwijls gedacht wordt. Waarom zoud". u dus niet eens zo'n verfrissende melk- drank klaarmaken, bijv. in de plaats van thee of koffie, als het warm is? Al deze dranken dienen vlak voor het gebruis bereid te worden. Vruchtenmelk (8 glazen) Vi kg klein fruit (b v. aardbeien, frambozen, bessen, bramen), 1 liter melk. 50 g (ruim 3 eetl.) suiker. De vruchten wassen en ontdoen van steelt.jes, kroontjes, e.d. De vruchten tol moes wrijven. De melk. indien nog nodi?. koken en geheel laten afkoelen. De vruchtenpuree door de melk mengen - n suiker naar smaak toevoegen. (Een lich te schifting is hierbij vrijwel onvermij delijk). De vruchtenmelk koud in glazen opdienen. Melk of karnemelk met vruchtensap Melk of karnemelk kan ook vermenri worden met vruchtensap en suiker. Som mige vruchten, zoals appelen, peren cn rabarber, nvoet men even koken met wa ter om het sap te winnen (men zeeJ dan de gekookte massa), andere soort*" kan men uitpersen of rauw door een zeef wrijven of enige uren met suiker be strooid weg zetten. Aan de melk of kar nemelk voegt men een kleine hoeveel heid sap toe (het sap bij de melk schen ken en niet omgekeerd, dan schift drank niet zo snel) eventueel ook ie« citroensap en suiker naar smaak. 0&- kan in plaats van melk. half spuitwater half melk genomen worden. Melk of karnemelk met spuitwater en suiker naar smaak wordt door sommigen ook zeer smakeüJ* gevonden. Tomatenmeu Sap van 500 g tomaten, 1 1. melk, sui ker (citroensap) óf: peper, zout, gehakt peterselie en iets aronva. Het tomatensap vermengen met sul' ker en citroensap) en aan de melk toe voegen of vermengen met de hartig toevoegsels en zo bij de melk doen. w drank zo koud mogelijk opdienen. Melk of karnemelk met limonadt 3/4 1. melk of karnemelk, 2V2 dl (- kopje) limonadesiroop. De limonade onder roeren bij de *otwe melk of karnemelk schenken en de draa* koud in glazen opdienen. Stroopmelfc 1 1 melk of karnemelk, 4 eetl. stro# (iets kaneel) en suiker naar smaak. De stroop en de suiker door de me3 of karnemelk roeren. (Indien kanee-f bruikt wordt, deze eerst door de suis-> mengen). De drank in glazen schend iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiinniiiii11119 Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiii""11119

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 4