AchesonSpaans - Am erikaanse besprekingen over Spaanse bijdrage aan Westerse verdediging Na Petsche tlians René Mayer in Frankrijk kabinetsformateur weerbericht I Tenv"acht tot morgenavond: I bik Pn^end zwaar bewolkt met plaatse- I tm m r2 re®en of motregen Zwakke I YerarJ 6 Wes>telijke wind en weinig I u"° (Spr7ngtifatW"k 'e 4 05 en 1637 Nieuw Engels blad voor betere verstandhouding met de Angel-Saksische wereld Eerste straaltoestel in gebruik voor passagiersverkeer 90ste Jaargang LEIDSCH DONDERDAG 19 JULI 1951 00 No. 27357 DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Zonder Engeland en Frankrijk De Amerikaanse minister van 'bui tenlandse zaken, Dean Acheson heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie een tevoren opgestelde ver klaring voorgelezen, waarin hij me dedeelde dat de Verenigde Staten besprekingen zün begonnen met Spanje, teneinde een indruk te krij gen van hetgeen dit land zou kun nen en willen doen ter versterking van de verdediging van West-Euro pa. „De Amerikaanse militaire autori teiten ziin het er alsremeen over eens. dat Spanje strategisch belangrijk is voor de verdediging in algemene zin van West-Europa. Het is daarom niet minder dan natuurlijk, dat wij be- sd re kingen met de Spaanse regering zijn begonnen", aldus Acheson. die vervolgde: ..reeds vele maanden is hierover met de Britse en Franse re geringen gesproken. Het was echter niet mogelijk tot het bepalen van een gemeenschappelijk standpunt te ko men, De Verenigde Staten begrijpen de motieven van hun beide bondge noten in deze. doch wij moeten re kening houden met de strategische werkelijkheid". ..Ik leg deze verklaring af", ver volgde minister Acheson. „in verband met de veelvuldige gissingen in de pers over het onderhoud dat de chef- operaties der Amerikaanse marine, admiraal Sherman. Maandag jl. te Madrid met generaal Franco heeft gehad. Elke overeenstemming, welke even tueel uiteindelijk tussen Spanje en de Verenigde Staten zal worden be reikt. zal gebaseerd zijn op de gronfislag van onze buitenlandse po litiek. namelijk het opbouwen van de verdedigende kracht van West- Europa. Wij waren en ziin vastbesloten West-Europa te verdedigen, indien het wordt aangevallen en er is geen sprake van. dat wij er dan in hoofd zaak naar zouden streven West-Eu ropa na een eventuele bezetting weer te gaan bevrijden. Hiervan getuigt ook de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in West-Europa en de benoe ming. op verzoek van onze bondgeno ten, van generaal Eisenhower tot op perbevelhebber der Westerse strijd krachten in Europa. Een andere aanwijzing voor ons vaste besluit om West-Europa, indien het zou worden aangevallen, te verde digen. kan men zien in de reusachti ge schaal waarop wii militaire en andere hulp aan onze bondgenoten verlenen, een hulp die met een hoge graad van voorrang wordt verleend. Deze politiek zal onveranderd wor den voortgezet. Het Noordatlantische verdrag vormt de basis van onzie Europese politiek en de sleutel van deze politiek zal on veranderd blijven bestaan uit een. zo nauw mogelijke samenwerking met onze bondgenoten, de deelgenoten van het Atlantisch pact". Acheson weigerde te zeggen of te Madrid gesproken wordt over een toelaten van Spanje als lid-staat van het Noordatlantische verdrag, of dat slechts gestreefd wordt naar het be reiken van een Spaans-Amerikaanse overeenkomst. Ook vilde hij geen antwoord geven od de vraag wat het struikelblok was •geweest voor het bereiken van over eenstemming tussen Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten voor het vaststellen van een gemeenschappe lijke gedragslijn inzake Spanje. Acheson zeide verder nog: „De Verenigde Staten zouden niet dom mer of gevaarlijker kunnen hande len dan door te luisteren naar het jongste Russische wiegeliedje over de vreedzame bedoelingen van het Kremlin" (Acheson doelde hier op de uitgave te Moskou van een nieuw, in de Engelse taal verschij nend periodiek) In diplomatieke kringen te Was hington is de overtuiging uitgespro ken dat de Verenigde Staten, ondanks de bezwann van Engeland en Fiank- riik. een verdedigingsovereenkomst met Spanje zullen sluiten Er bestaat slechts weinig twijfel over, dat spoedig een Spaans-Ame rikaanse overeenkomst zal worden gesloten, waarbij de Verenigde Sta ten gebruik zullen mogen maken van Spaanse vloot- en luclitbascs terwijl Spanje daartegenover Ame rikaanse economische en militaire hulp zou ontvangen. Gemeld wordt dat admiraal Sherman poogt voor de Verenigde Staten het recht te verwerven om gebruik te mogen maken van de Spaanse marinebases te Cartagena, Cadiz en Santa Cruz (Kanarische eilanden) en van vijf luchtbases in Spanje zelf Verzet Zoals te voorzien was. verwekt de stap van Amerika in Engeland en Frankrhk en bij de socialisten in alle landen ffrote verontwaardiging. Het ziin in hoofdzaak volkomen ideeële argumenten die gelden. In Britse diplomatieke kringen voert men als voornaamste bezwaren te gen Spanjes opneming in het Atlan tische pact aan. dat „de ideologi sche solidariteit van het pact" er door geschaad zou worden en dat er een druk gelegd zou worden op de militaire hulpbronnen. ..In onze ogen is het Spaanse be wind niet in overeenstemming met de idealen, welke hebben gemaakt dat de staten-leden van het Noordatlan tische verdrag besloten een gemeen schappelijke verdediging op te bou wen. Voorts wordt Span.1e thans niet rechtstreeks door de Sovjet-Une be dreigd en er is geen dringende nood zaak om daar bases voor de verbon denen te verwerven". aldus een woordvoerder van het Franse ministe rie van buitenlandse zaken, die ver der nog de mening uitte dat een be trekken van Spanje bij de West-Eu- rooese verdediging zou leiden tot het over een grote oppervlakte versprei den van het beschikbare oorlogsmate riaal en tot „een mogelijke verzwak king van de West-Europe se verdedi ging in haar geheel" De woordvoerder verklaarde verder dat de Verenigde Staten thans moge lijk uitgebreidere hulp aan Spanje zouden gaan verlenen, hetgeen Fran co's macht en gezag zou vergroten. Uit Bonn wordt geseind dat een woordvoerder van de West-Duitse so cialistische f oppositie-) partij ver klaarde: „Onze partij heeft met mis noegen kennis genomen van de on derhandelingen tussen admiraal Sher man en generaal Franco" De Spaanse pers geeft uiting aan haar voldoening over de houding der Verenigde Staten en richt tezelfder tijd felle aanvallen op Engeland en Frankrijk, die critiek oefenden op de Spaans-Amerikaanse besprekingen Op do besprekingen zelf geven de Spaanse bladen evenwel geen com mentaar. Het orgaan van de Spaanse Pha lanx. dat vaak het standpunt der re gering weergeeft, schrijft om.: „De drukte, die Engeland en Frankrijk maken over het bezoek van admiraal Sherman aan Madrid, neemt vormen aan. die samenwerking van deze lan den met het communistische benade ren. Doch waarom zouden wii ons hier over verwonderen, indien men weet dat Engeland en Frankrijk in één kwartaal van 1950 de Sovjet-Unie tot een waarde van honderd millioen dollar goederen hebben geleverd, die gebruikt kunnen worden voor de Rus sische oorlogsindustrie? En dat doen de zogenaamde „anti-communistische landen". Het Internationale Verbond van ran Vrije Vakverenigingen heeft een protest gezonden aan de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, tegen „enigerlei betrekking met het Spanje van Franco" In een door de secretaris-generaal J. Oldenbroek. ondertekend telegram verklaart het verbond, dat het ten sterkste gekant is tegen tegen „de huidige pogingen om Spanje in de Westerse defensie te betrekken, hetzij rechtstreeks of indirect door bilatera le overeenkomsten tussen de V.S. en de dictator Franco" Hoop op slagen Onze Parijse correspondent telefo neert ons: Nadat hij het negatieve antwoord van Maurice Petsche had ontvangen, heeft Vincent Auriol. de president van de Franse republiek, onmiddellijk de practisch onoverbrugbaar lijkende te genstelling tussen de Franse partijen die door de mislukking van Petseches op dracht duidelijk aan de dag getreden was, trachten te verzachten. De pre sident heeft een verklaring doen uit gaan, waarin hij de traditionele dank brengt aan de formateur, doch waarin Nieuwe koffiebonnen: No. 506 en 514 Bedrijfschap voor granen, zaden I De, ruchten heeft bon 506 algemeen Afkomend op de A- en B-kaarten) I anno? 14 al§em- voork. op de D-kaart) I jroff l260 voor het kopen van 125 gram I e Deze bonnen kunnen met injang I PPH:morgen wor3en gebruikt en blijven I dP'om V00r he,t k°Pen v-an koffie bij de «caiuist tot en met 4 Augustus 1951. I kpn nrantsoen moet dienen voor 6 we- I on -jo Ca eerstvolgende bonaanwijzing zal Augustus 1951 plaats hebben. Veel bewolking «StTTIo £r>?™,,,enitaor '°w«- 20 Juli. I M°aan°™.4'nn uur; onder 20.49 uur. I Hoofru- uur; onder: 6.33 uur. it rurruHer bestaat uit acht pagina's De speciale afgevaardigde van Pre sident Truman naar Perzië in ver band met het Engels-lraanse olie conflict, de heer Averel Harriman me( zijn echtgenote (links), de Amerikaanse ambassadeur en mevr. Grady (rechts) en Prinz Ali Reza. broeder van de Sjah. voor de lunch in het palcis van Prins Reza. Het 150ste costuum voor het Brusselse manneke Het was gisteren een grote dag voor het bekende Brusselse ventje! Ter gelegenheid van het heroptreden van de bekende, honderd kilo wegende. Brusselse volksac'rice Esther Deltenre, die de 70 reeds is gepasseerd, in de po pulaire revue-schouwburg Follies Ber gères heeft het ventje van Esther een., prachtig satijnen narrencostuum in de groen-rode kleuren van Brussel oadeau gekregen. Als dank voor deze geste, begon het ven'je. na een grote plechtigheid waar aan tal van officiële persoonlijkheden te pas kwamenhet goede Brusselse geuzen-bier te lozen. Het manneke heeft nu reeds 150 cos- fcuums. hij tevens en dat is niet traditioneel, met klem wijst op de wens van een snelle regeringsformatie in verband met de nationale en vooral ook inter nationale vraagstukken. Daarna heeft hy Schuman, van de AL D. P. aangezocht, doch deze be dankte, waarna de president René Mayer met de formatie-opdracht be last heeft. Deze heeft de opdracht geaccepteerd. Er zijn momenteel in de internationale situatie elementen, die het optreden van een nieuwe resolute Franse regering vereisen, nl.: de kwestie Spanje, de kwestie Joegoslavië, en de kwestie Mos kou. Inderdaad is er op het ogenblik slechts Moskou. Die Russische machthebbers zijn ondubbelzinnig doende een nieuwe politieke formule tegenover het Westen te zoeken. „Vrede in Korea" is de in leiding geweest. Vrede op vrijwel alle fronten van de koude oorlog is blijkbaar de opzet van Moskou. Met een bedoeling, welke voorshands niet kan worden ge analyseerd dan door vage veronderstel lingen. De weerslag, reeds zeer merkbaar aan de dag getreden vlak na het begin van de wapenstilstands-onderhandelingen over Korea, moet vooral in Frankrijk door een vastberaden regering worden gedirigeerd, wil hij niet ontaarden in een wilde reactie. Met andere woorden in een verslapping van de tot nu toe vrij eendrachtelijke Westelijke wil tot verde diging. De twee andere kwesties, die van Joegoslavië en Spanje, staan niet min der sterk in de Franse openbare mening. De hulp aan Tito, die thans reeds door Frankrijk in overeenstemming met En geland en Amerika is toegestaan, zal nochtans zich niet verder kunnen uit strekken dan de totnutoe bepaalde pun ten, wil hier niet een reactie optreden die een hulpverlening aan de commu nistische regering in Joegoslavië in de weg zal treden. Dit alles kan slechts door een stevig gezetelde Franse regering nauwkeurig worden geformuleerd. René Mayer, de nieuwe formateur, heeft reeds voor enige tijd een groot plan voor Europese en interne tionale economische sanering uitgewerkt. Hij re kent daarbij op de steun van zijn per soonlijke vrienden Marshall en Morrison voor de verwezenlijking van dit plan Het is een Frans initiatief op internatio naal niveau dat de wranse binnenlandse problemen niet zou kunnen oplossen, aangezien deze voor een groot deel niet met de inicrnationale toestand verbon den zijn. Het slagen van René Mayer, en men heeft er in Parys veel hoop op. zou niet alleen een einde maker, aan de rege ringscrisis. doch tevens een stevige bij drage kunnen zijn aan de verdere voor uitgang in de wereldsituatie. Toenemende onrust in Oost-Europa Drew Middleton. de speciale correspon dent van de New York Times, schrijft in een artikel over De onrust die heerst in de Europese staten, waar de com munisten aan de macht zijn en die spe ciaal in Polen en Tsjecho-Slowakije aan de dag treedt." Middleton die thans in Frankfort ver blijft. maakt in zijn artikel melding van berichten over sabotage, het opzettelijk maken van fouten in de industrie, waar door een slecht product geleverd wordt en het achterhouden van landbouwpro ducten door de boeren. Daarnaast zou het aantal Incidenten, waarbij Russische militairen en autori teiten of vooraanstaande communisten uit het land betrokken zijn. voortdurend toenemen, incidenten, waarbij commu nisten vaak in het openbaar uitgeschol den en soms zelfs door arbeiders gemo lesteerd zouden worden. ..Er is", zo schrijf; Middleton. ,.op de Balkan meer onrust en wrijving dan ooLt sedert 1945 het geval Is geweest Het wil mij voorkomen dat de moeilijkheden spontaan on'staan zijn zonder dat het buitenland hier de hand in heeft". Volgens Middleton ls er echter niets in de betrokken staten, dat zou wijzen op het bestaan van een eeorganiseerde gewapende verzetsbeweging. Een opmerkelijk geluid uit Moskou DE PRIJSCONTROLE IN DE VERENIGDE STATEN Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft twee voorstellen goedge keurd. die tot gevolg hebben, dat prijs controle-maatregelen verboden zullen zijn zo lang de fabrikanten nog geen .jedelke winst" hebben gemaakt. Daar mede heeft de hoop der regering op een krachtige prijscontrólewet een gevoelige knak gekregen. Nieuwe blad prelude voor zoveelste lofzang? (Van onze Londense correspondent) De verschijning in Moskou van een veertiendaags blad in de Engelse taal, getiteld ..News", kan een poging tot be nadering tot het Westen zijn zoals de uitnodiging tot Morrison om zijn opval tingen in „Prawda" bekend te maken en de reis van zeven Engelse Quakers naar de Sovjet-Unie symptomen kun nen zijn van een ommekeer in de vij andige houding jegens de vrije wereld, al beseft men in Londen terdege, dat de meeste sympaithiebekeriügen aan het adres van Engeland tot dusver ten doel hadden tweedracht te zaaien tussen dit land en de Ver. Staten. Maar „News" formuleert thans als zijn uitgesproken doel: uHet ernstige verlangen om een be tere verstandhouding te bevorderen tussen de volken van de Sovjet-Unie en de Angelsaksische wereld." Verder zegt het inleidend artikel, dat er geen enkele reden is waarom na ties niet in vrede en eendracht zouden samenwerken, ongeacht de politieke structuur en de sociale systemen. Het artikel bevat echter aan het slot de gebruikelijke tirade, dat Amerika, met goedvinden van Engeland, op atoomoor log aanstuurt. Dit. zo gaat de auteur voort, is de enige hinderpaal, voor een vreedzame samenwerking. Als een gunstig teken wordt echter door Westerse diplomaten in Moskou be schouwd het beroep van het blad op een nauwe en vriendschappelijke samenwer king tussen de mannen der wetenschap, in het bijzonder tussen de Amerikaanse en Russische geleerden. „Wetenschappelijke onderzoekers kun nen niet in een vacuum werken. Weten schap is niet het monopolie van één land", zo wordt uitdrukkelijk verklaard. Het blad onderstreept verder de tra ditionele vriendschap tussen Amerika en Rusland en tussen Engeland en Rusland. Behalve in de Krimoorlog stonden En gelsen en Russen in elke werkelijke cri sis schouder aan schouder. Een zwaluw maakt nog geen lente. Eén nummer van het nieuwe orgaan is noe- geen afdoend bewijs, dat de Russen streven naar een vermindering der spanning, maar evenals in de Ver. Staten, volgt men de nieuwe ontwik keling met de grootste aandacht. Zoals men zich herinneren zal, moest vorig jaar. wegens gebrek aan abonné's de publicatie van het door de Britse am bassade in Moskou uitgegeven blad Bri tish Ally" (Britse bondgenoot) worden gestaakt. Indien het Kremlin werkelijk een nieuwe koers wil inslaan, zal het dit vooral door overtuigende politieke da den moeten bewijzen. Wat Engeland betreft, zal het verder moeten gaan dan welwillende woorden te schrij ven in een blad dat slechts door enkelen gelezen wordt. Want er zal een einde moeten komen aan de vaak be lachelijke berichtgeving over de Britten. Vorig jaar vertelde radio-Moskou, dat de hongerige Londenaars op Zondag op de eekhoornjacht gingen, om aan de kost te komen. De Londense correspondent van „Praw da". Victor Majewski, die sinds Novem ber hier woont en voordien deel uit maakte van de Moskouse redactiestaf van het blad. beweert, dat de Ameri kaanse miilitairen ln Engeland zich als bezettingstroepen gedragen en dat Brit se oud-gedienden zonder visum niet wer den toegelaten tot Grosvenor Souare het plein, waar de Amerikaanse ambassade en andere Amerikaanse bureaux zijn ge vestigd Kensington Gardens zou veran derd zijn in een Amerikaans paradeveld. Nader over dit alles aan de tand ge voeld. door Engelse iournalis'en, veront schuldigde Majewski zich in gebroken Engels met. het smoesje, dat zijn verhaal misschien verkeerd was vertaald. Hij gaf toe. dat de Engelse groep waarschijn lijk communisten die een betoging wil den houden op de Amerikaanse onaf- hankelijkhe'dsdag. niet door de Ameri kanen van het plein waren geweerd. „Het was niet mogelijk toegelaten te werden, met of zonder visum" Hij had zijn informaties uit de com munistische Daily Worker, welke onlangs een sensationele fotopagina aan de „Amerikaanse bezetting" had gewijd. Zo komen dergelijke nonsens in de wereld: braaf geciteerd door de bladen in Berltfn-Oost en elders ach'er het IJzeren Gordijn Er moet dus nog wel het een en an der worden bijgeschaafd voor er van een eerlijke voorlichting door Moskou en van een werkelijke toenadering kauwor den gesproken. Overigens verliest men ook in Londen niet uit. het oog, dat het Kremlin thans blijkbaar zijn uiterste best doet een at mosfeer te kweken welke een vljfmo- genheden-conferentie, m9t inbegrip van rood-China dus, mogelijk moet maken. Er zijn hier geen aanwijzingen, dat het hoofddoel van de Sovjet-politiek is veranderd. Dit is en blijft Amerika weg te krijgen uit Europa en Azië. Tot dusver hebben de Russen pre cies het omgekeerde bereikt, van het geen zij willen. Is het uitkomen van het Engelse blad ook een prelude voor de nieuwe lofzang? Een vrouw uit Noord-Satina (Kan sas) met haar kind stapt uit een boot. waarmee ze uit haar over stroomd huis gered werd, in een vrachtwagen. Andere vluchtelingen zitten op de wagen, wachtende op overbrenging naar droog gebied. Het bootje voer doorlopend heen en weer om slachtoffers van de ramp te redden. (ANP-radiofoto) Joego-Slavië stelt V.N. geen strijdkrachten ter beschikking Joego-Slavië heeft in antwoord op een verzoek van de commissie voor collec tieve maatregelen van de VN. medege deeld, dat het geen militaire strijdkrach ten aan de Verenigde Naties ter be schikking kan stellen op dit ogenblik wegens de „ernstige druk" waaraan het van de zijde van de Sovjet-Unie en an dere Oosteuropese staten onderhevig zou zijn. „Deze druk, welke nooit groter is ge- wees, t dan op dit ogenblik, omvat maat regelen van militaire aard, zoals voort durende grensprovocaties en de voort durende en onwettige groei van de strijdkrachten van onze Oostelijke bu ren", aldus de Joegoslavische verklaring. Joego-Slavië is van mening, dat het verzet, dat het biedt aan deze agressie ve druk op zichzelf een belangrijke bij drage tot het bewaren van de interna tionale vrede en veiligheid is". de Comet is aangewezen, een landings baan van twee kilometer moeten heb ben. Dinsdag is de Cornet naar Afrika vertrokken om de latere vluchten in detail voor te bereiden. De piloten vol- ge neen speciale cursus om vertrouwd te raken met de eigenaardigheden van de straaltoestellen, welke met een uursnel heid van 800 km door het luchtruim schieten. Engeland aan de spits (Van onze Londense correspondent) Over enkele maanden begint er in het burgerluchtverkeer een revolutie. De Boac zal dan met de reeds beroemde Coirjet een passagiersdienst van Londen naar Cairo openen. Dit zal dan de eerste dienst tor we reld zijn welke met door straalmotoren gedreven vliegtuigen wordt gevlogen. De afstand zal in zes uur worden afgelegd. De dienst zal spoedig daarop worden uitgebreid tot Johannesburg, India en Singapore. Binnen twee of drie jaar, wanneer men de beschikking zal hebben over nieuwere en snellere Cornets, uit gerust met Avon-motoren. zal Boac een transatlantische dienst hiermee begin nen De vliegtijden zullen daardoor op alle routes worden gehalveerd! Boven dien maakt de Cornet, door afwezigheid van trillingen en stoten, vliegen in hoge mate comfortabel. Men voelt zich als in een zweeftoestel, dat door een andere machine wordt getrokken. Ook is het economischer, omdat de on derdelen zonder vibratie langer mee gaan. Deze eerste regelmatige dienst van passagiers destijds ontworpen door sir Geoffrey de Havilland vereist een enorme organisatie. De vlieghoogte van de Cornet ligt namelijk tussen de 10.000 en 14.000 meter, omdat het brandstof verbruik dan twee of drie maal zo gering is als op lager niveau. Laag vliegen zou niet alleen duurder zijn, maar ook zou de grotere snelheid verloren gaan, omdat er veel meer getankt .zou moeten worden. De moeilijkheid is nu. dat sommige lan den, die men passeren moet. niet in staat zijn berichten over de weersge steldheid boven de 7000 meter te ver strekken. Ook zal elk vliegveld, waarop Nieuwe Spaanse regering Heden zal de benoeming van twaalf nieuwe Spaanse ministers worden ge publiceerd. Franco blijft premier en ook de tegenwoordige minister van buiten landse zaken, Alberto Martin Artajo, blijft in zijn functie. Evenals bij de hervorming van 1945 blijven vier ministers op hun oude post. Slechts twee ministers zaten reeds voor 1945 in de regering. Het ministerie voor partij-aangelegenheden (phalanx), dat in 1945 afgeschaft werd, zal thans weer in het leven geroepen worden. De minister van industrie, Juan An- tonie Suances, treedt als zodanig af. Hij werd volgens waarnemers door de Ame rikanen wegens zijn autarkische be ginselen beschouwd als de voornaamste hinderpaal voor een Spaans-Amerikaan se toenadering. Pers. radio en propaganda zullen aan het ministerie van onderwijs worden ont trokken en ondergebracht worden in een ministerie van volksopvoeding, pers en voorlichting. Besprekingen te Kaesong vorderen moeizaam De besprekingen te Kaesong worden geregeld voortgezet, maar tot beslissin gen is het nog niet gekomen. Als gevolg van taalmoeilijkheden vor derde de bijeenkomst van gisteren, evenals de voorgaande, nogal moeilijk. Bij de besprekingen worden drie talen Chinees, Noord-Koreaans en Engels gesproken en iedere verklaring moet dus tweemaal worden vertaald. Volgens Tass had generaal Nam il, de voornaamste Noordelijke onderhan delaar, duidelijk gemaakt, dat zijn de legatie er op zou staan, dat de 38ste breedtegraad als demarcatielinie werd aangenomen en de buitenlandse strijd krachten zouden worden teruggetrok ken als waarborg tegen hervatting van de vijandelijkheden. De Amerikanen kantten zich tegen de 38ste breedte graad als demarcatielinie en beschouw den het terugtrekken der buitenlandse strijdkrachten als een politiek element, dat te Kaesong niet kan worden behan deld. Generaal Nam il had verder voorge steld: het uitwerken van concrete maatregelen voor de beëindiging van de vijandelijkheden, de instelling van een commissie van toezicht en de regeling van de kwestie van de krijgsgevangenen. Naar het commando der V.N. heeft bekend gemaakt, zullen corresponden ten en fotografen, die de geallieerde af gevaardigden naar de besprekingen te Kaesong vergezellen, zich in het ver volg alleen binnen een gebied van 800 meter van de conferentieplaats mogen ophouden. Deze nieuwe beperkingen voor corres pondenten vloeiden voort uit „een ge meenschappelijk verzoek van verbin dingsofficieren van de geallieerde en de Noordelijke delegatie". Aan het front wordt nog altijd ge vochten, terwijl ook de luchtbombarde menten der V.N. voortduren. De totale Amerikaanse verliezen in Korea bedragen 79.139 man. namelijk 11.777 gesneuvelden, 55.125 gewonden en 12.237 vermisten. In een uitzending van radio-Peking is met tegenmaatregelen gedreigd als de verbondenen „hun offensief" niet staken zolang er onderhandeld wordt.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1