Geheime Opdracht Tweede Kamer vóór recht op schadevergoeding gerepatrieerden r mm Regeling assurantie- bemiddelingsbedrijf goedgekeurd „Ontvijanding is geen reelit, maar een gunst" en de geheimzinnige Kluizenaar Radio-programma 90 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 18 Juli 1951 Tweede Blad No. 27356 Bescherming van de internationale vaart (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer sprak zich gis teren met algemene stemmen uit tegen liet afwijzende standpunt der regering inzake een recht op vergoeding van de gerepatrieerden voor destijds in Indonesië geleden materiële oorlogs schade. Naar aanleiding van een 20 maanden oude motie van de heer Hoogcarspel (Comm.) had de Kamer langdurig over die kwestie gediscussieerd, waarna als slot gelijk reeds een deel onzer vorige oplage vermeldde een motie-De Graaff (Kath.) namens de grootste vijf fracties werd voorgesteld. Hierin werd verzocht, de toegezegde commissie met spoed in te stellen en haar te laten rap porteren ook over bovenbedoled recht op oorlogsschadevergoeding naast de kwesties van 'rehabilitatie' en 'backpay'. De motie-Hoogcarspei werd verworpen met 7—70 stemmen (voor comm. en de lieren Gerbrandy en Weiter) en de motie-De Graaff aangenomen met 78—0 stemmen. REGISTERS VOOR VERZEKERAARS Z.h.st, heeft de Kamer vervolgens aangenomen het W.O. tot regeling van het assurantiebemiddelingsbedrijf. De Heer Hofstra (Arbied) roerde een gewichtig punt van politiek karakter aan: spr. vroeg, of de regering bereid was een staatscommissie :n te stellen, om de wenselijkheid of noodzaak te on derzoeken van socialisatie van het ge hele verzekeringsbedrijf. Overigens erkende spr. dat de voorge stelde regeling geen politiek karakter draagt, doch slechts van techniscn-orga nisatorische aard is. Minister Lieftinck wees het verlan gen van de heer Hofstra als inoppor tuun, thans niet ter zake doende, van de hand. Hü zeide, dat het W.O. een beperkte strekking heeft, nl. de ver heffing van het beroep van assurantie- bemiddelaar en het wegnemen van misstanden in deze bedrijfstak. Noch tans is het zeer belangrijk, daar het een aanmerkelijke sanering beoogt van een beroep, waarin rond 40.000 njjvere landgenoten in harde arbeid een be staan verdienen. Hoofdzaak is de be scherming van de titel van assurantie tussenpersoon en de regeling van diens rechtspositie. Daartoe wordt de eis van deskundig heid gesteld en het beroep verdeeld in een viertal klassen, waartoe men slechts na examens kan worden toegelaten. Ook zijn er eisen ten aanzien van de omvang der productie of de grootte der assurantie-portefeuille. In register D. worden ingeschreven de adspirant-ver- zekeringsagenten, die na het voldoen binnen een jaar aan zekere productie- eisen kunnen opstijgen naar register C., dat de agenten omvat. Deze moeten binnen 3 jaar een examen op hun des kundigheid en vakbekwaamheid afleg gen, en bovendien voldoen aan produc tie- of portefeuille-eis. Voor de hogere registers B. en A., van erkende verzekeringsagenten, makelaars en assurantiebezorgers gelden geen pro ductie- doch alleen exameneisen, waar op zij om de vijf jaar worden getoetst. Dan is er nog een register van gevol machtigde agenten en een speciale re geling voor agenten-in-loondienst. Aan deze laatsten worden minimum-eisen wat betreft hun salaris gesteld, waarbo ven zij van de examens zijn vrijgesteld. Het aantal agenten - in - loondienst wordt op rond 4000 geschat. Overigens is de hele wet ingesteld op de zg. vrije, dat is zelfstandig werkende, verzekeringsagent. Enige amendementen van de commis sie van voorbereiding, om de vrijstelling van het examen voor handhaving in re gister C. niet te doen gelden voor hen, iie zich na de indiening van het W.O, (dus na 22 Juni 1948) in nevenwerk zaamheid op assurantie-bemiddeling zijn gaan toeleggen, werden door de minister overgenomen. Het W.O. werd daarna z.h.st. aan vaard. EEN GROOT BELANG BINNENSCHEEPVAART De Tweede Kamer behandelde ook het W.O. „regeling voor het vervoer van goederen met binnenschepen". Het belang van de binnenscheep vaart blijkt wel hieruit, dat zij over 1848 bijna 31 millioen ton goederen vervoerde. De helft hiervan kwam voor rekening van de zg. wilde vaart, die in 1950 tot 18,2 millioen ton steeg, 3 en een half millioen ton beurtvaart, bijna 2 millioen bijzonder vervoer en ruim 10 millioen ton eigen vervoer (niet tankvaart). De wilde vaart alleen al besomt per jaar in het binnenland 34 millioen gulden aan vracht. Een belangrijk deel van de vloot neemt tevens deel aan de internationale bin nenvaart. Met de heer Schilthuis (Arbeid) wees de minister er op. dat door gelijkgerech- tigheid van verladers in het bestuur der vrachtbeurzen de juiste coördinatie tus sen hen en vervoerders wordt bereikt. Het gaat om een „oefening in het be hartigen van het algemeen belang", al dus spr. Bovendien zijn de schippers altijd vrij een bepaalde lading te weige ren. Wat de Rijnvaart betreft, merkte de minister op, dat een doeltreffende coör dinatie slechts dén kan worden bereikt, indien de wettelijke bepalingen voor het gehele grondgebied gelding hebben. De Rijn en zijn uitmondingen kunnen niet buiten de bepalingen worden gehouden. Ook al met het oog oh de Wet Autover voer Goederen (W.A.G.), die het weg vervoer in het bedoelde gebied eveneens bindt aan vergunningen en allerlei rege len. Het begrip „vrüe vaart" volgens de acte van Mannheim, is hiermede niet in strijd, aldus de minister. Het WO. handhaaft ten volle de vrijheid van de buitenlandse schippers. De acte heeft trouwens ten doel, de internationale vaart te beschermen en niet de schip pers binnen hun eigen land. De stem ming over enkele amendementen en het W.O. zelf zou heden plaats hebben. De aanneming van het wetsontwerp is wel zeker. Vrachtauto reed op voetgangers in EEN DODE EN EEN ZW.AAR GEWONDE. Gisteravond is te Zevenhuizen, ge meente Leek (Gr.) een ernstig ver keersongeval gebeurd, waarbij de 60- jarlge H. Boonstra op slag werd gedood. De 25-jarige A. Minker werd in levens gevaarlijke toestand naar een der Gro ningse ziekenhuizen overgebracht. Zij stonden aan de kant van de weg te praten, toen een vrachtauto, bestuurd door K. Brandsma, bij het nemen van een bocht moest uitwijken voor een passeren:!!? auto en daarbij op de voet gangers inreed. Lichte verbetering in deviezenpositie Slechts weinig veranderingen vertoont de balans van de Nederlandse Bank per 16 Juli. Deze week Is geen verdere ver slechtering in de deviezenpositie inge treden. Integendeel, er Is een lichte ver betering tot stand gekomen, waardoor de netto deviezenreserve kon toenemen van 915 tot 926 millioen gulden. Aanslag van man op vrouw LIEFDESDRAMA TE AMSTERDAM. Gisteravond heeft zich in een perceel in de Reguliersdwarsstraat bÖ het Rembrandtpleln te Amsterdam een drama afgespeeld, waarbij ren vrouw en een man levensgevaarlijk zijn ge wond. De 23-jarige vrouw had in het per ceel, waar haar oom met zijn familie woont. eer. kamer gehuurd. Omstreeks zes uur kreeg zij bezoek van een even eens 23-jarige fabrieksarbeider met wie zij geruime tijd had samengewoond. Deze was door de wouw enige tijd ge leden verbroken, waarna zaj bij haar oom was gaan wonen. De man scheen dit niet te willen accepteren. Toen de vrouw weigerde bij hem terug t? ko men. trok hij een dolkmes en bracht haar vier steken in borst en rug t">e Op het geschreeuw van de medebewoners snelde een agent, die in de omgeving surveilleerde de woning binnen, maar hij kwam te laat om te verhoeden, dat de man zichzelf met de dolk nog twee steken in de buik gaf. De vrouw, die er het ergste aan toe 's. maar ook de man, verkeren thans in levensgevaar. Minister Mulderije in Eerste Kamer: Scherpe tegenstelling inzake beëindiging staat van oorlog (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft zich gisteren langdurig bezig gehouden met de be spreking van de wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling van het besluit ..Vijandelijke vermogen". Daarbij kwamen de opvattingen van regering en sommige Kamerleden nogal scherp tegenover elkaar te staan. De belangstelling van de Kamer richtte zich hoofdzakelijk op de behandeling van de grensboeren. op de eisen, welke worden gesteld voor de ontvijanding van in Duitsland woonachtige en met Duitsers gehuwde Nederlandse vrouwen en op de vraag, of het beëindigen van de staat van oorlog tot de uitsluitende bevoegdheid van de Kroon behoort. tekenis: het beëindigen van de staat van oorlog ligt op hetzelfde vlak als het verklaren van oorlog. In de nieuwe tekst is deze opvatting omtrent oorlogsrecht en tractaten-recht ook belichaamd. Minister Stikker voerde daartegen aan. dat niet is gebleken, ook niet na advies van de commissie, die de herzie ning van de grondwet voorbereidt, dat deze bevoegdheid niet binnen de be voegdheid van de Kroon zou liggen. De regering vindt geen aanleiding haar standpunt terzake te wijzigen. dit ontwerp der regering blijkt en hij ontwikkelde aan de hand van tal van citaten volkenrechtelijke bezwaren te gen de confiscatie. Hij waarschuwde tegen de gevolgen, wanneer er daden worden gesteld, welke in strijd zijn met het rechtsgevoel. De economische be trekkingen met Duitsland zijn. juist op agrarisch gebied, zo kwetsbaar, dat één onwelwillende daad van Duitse zijde met name op grond van de behande ling der grensboeren, deze belangen rechtstreeks zouden schaden. Minister Stikker en minister Mulderije hebben deze vrees van de katholieke afgevaar digde niet onderschreven en betoogd, dat het wel van grote zwakheid zou getuigen, reeds bij voorbaat voor even tuele repressailles uit de weg te gaan. Hoe moeilijk het is om voor de mate rie van de ontvijanding vaste normen te stellen, heeft dit debat wel heel duidelijk gemaakt. Stelde de heer Ruys het zo, dat men met de ontvijandingsmaatrcgclen de individuen treft, hoewel deze persoon lijk onschuldig kunnen zijn, terwijl voor de toegebrachte schade en het aangedane leed veeleer de gehele Duitse gemeenschap aansprakelijk moet worden gesteld, van achter de regeringstafel werd de stelling ver dedigd, dat ontvijanding seen recht is, maar een gunst ter verkrijging, waarvan aan bepaalde voorwaarden moet worden voldaan, zo betoogde de Minister van Justitie. Het gaat hierbij bovendien om de vraag, in hoeverre de geallieerde landen gerechtigd zijn beslag te leggen, zonder dat de getroffenen rechten kunnen doen gelden op schadevergoeding. Hier vindt nog rechtsvorming plaats. Het is een probleem, dat men, aldus minister Stik ker, in het geheel der internationale regelingen moet bezien. Nederland kan hier niet op eigen gelegenheid maat regelen treffen. De minister deelde voorts mede. dat de Duitse staat verplicht is, de gedu peerde eigenaars uit de grensgebieden schadeloos te stellen. De regering van West-Duitsland heeft zich ook op dit standpunt geplaatst. Verschillende lan den hebben bepalingen omtrent de be stemming van vijandelijk vermogen in het leven geroepen. Als completerende regelen zjjn in de Duitse wetgeving be palingen van zodanige strekking in Prof. Anema (A.R.) bestreed de op vatting van de regering, waarvan dr Drees in de Tweede Kamer de vertol ker was geweest op zeer bondige wijze, toen hij er aan herinnerde, dat art. 58 van de Grondwet op de bevoegdheden van de Kroon met betrekking tot de buitenlandse betrekkingen uitzondering maakt voor het recht van oorlogsverkla ring en voor het sluiten, het herzien en het opzeggen van tr-.ctaten. Wanneer de regering betoogt, dat het beëindigen van de staat van oorlog buiten de uit zondering valt, omdat dat in de Grond wet niet uitdrukkelijk vermeld staat, dan is dat, aldus de A.R. woordvoerder een formeel woordenspel. Het betoog der -egerlng ls zonder be- (Insez. Med.-arlver+ Xi- DESASTREUS EN KWETSBAAR. Desastreus noemde de heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) het beleid, dat uit FEUILLETON Vertaald uit het Engels VJCTOR door BRIDGES 39). Een tocht met zyn jacht? Nigel ijoot bijna onhoorbaar. Het heeft geen zin tè optimistisch te zijn, maar ik. krijg toch de indruk, dat we op het juiste spoor zijn. Hij hield even op. Be doelde je dat, toen je zei, dat je nog vat gegevens wilde verzamelen? De ander schudde het hoofd. Ik heb nog meer belangrijk nieuws antwoordde hij. Ik heb enkele rappor ten, die we op ons hoofdbureau bewa ren, doorgekeken, en heb ontdekt, dat onze vriend dit, voorjaar gedurende een veek of drie in Parijs is geweest. Dat is voldoende tijd om met verschillende' loensen contact op te nemen en rege lingen te treffen om een en ander 'bierheen te brengen. Vooral met die assistentie van Ma rais! Er zullen zeker nog wel enkele vriendjes van hem in Parijs betrokken zijn bij dat gevalletje. Dat zou me niets verbazen. Nigel bleef even zwygen. We zullen dus nu moeten zien, of bet geluk mèt ons is in de flat, merkte b\j dan op. Hoe laat worden we ver vacht? Half drie. We kunnen nu wel gaan. Met een blik op de klok dronk Ja- rnieson zfjn glas leeg en vervolgens ver dwenen de beide mannen uit het café. Na enkele ogenblikken kwamen ze in Jermyn Street, waar ze de keurige in gang van de „Dragon Ply" voorbij lie ten en een smal zijstraatje insloegen, dat naar de bijbehorende garage voerde. Nigel voelde een plezierige opwinding rn zich op komen, iete wat hU de laat je tijd niet meer ondervonden had, toen ze via de garage op de daarachter Ogende binnenplaats kwamen. Laat Porster maar aan mij over, dompelde Jamieson. Al6 je hem ook nog vragen zoudt willen stellen, kun- nen we hem naderhand nog roepen. Ze liepen het binnenplaatsje over en kwamen via een openstaande deur bij ten trap die naar boven voerde. De in specteur ging voor en even later be- 'Onden ze zich op een klein portaal, ^'aar aan de ene kant een lift was en aan de andere kant een witgeschilder- i, itF- In het plafond was een glazen ri T dat het daglicht doorliet, en op p§t een kostbaar &roen fca" De eerste indruk, die Nigel kreeg van oe man met het slanke figuur en het aonkere haar, die, nadat Jamieson gebeld *jad, de deur openmaakte, was. dat hij ooor angst werd bevangen. De man bevochtigde zijn lippen met de tong en zijn voorhoofd waren zweetdruppel- Jjte te z(en Hij week opzij, om de be zoekers te laten passeren en sloot zon der een geluid de deur achter hen. Alles ln orde? vroeg de inspecteur. Ja meneer. Forster's geluid was niet veel meer dan een gefluister. Ik ben hier helemaal alleen en u behoeft niet bang te zijn, dat u gestoord wordt. Gced zo! Als je wilt, kun je er wel een half uurtje tussen uit gaan om wat frisse lucht te happen. Dat lijkt me ge zond voor je. Zoals u wilt meneer. Met een vertoon van overdreven ge hoorzaamheid opende de man onmla- I dellijk weer de deur en verdween, na i zichtbaar. Alles zag er keurig opgeruimd Maxwell hier zowel zijn zaken als zijn privéaangelegenheden behandelde Hoe wel het zeer comfortabel en weelderig was ingericht gaven een groot bureau, een schrijfmachine en enige stalen kantoorkasten een zakelijke sfeer aan het geheel. Het gemengde karakter werd nog verhoogd door de platen aan de muur, welke bestonden uit foto's van prachtige renpaarden, afgewisseld door uitdagende naaktfiguren. Vlak bü de haard stond een kostbaar televisietoe stel Allemensen, wat een wonderlijk geheel! Nigel huiverde even. Een soort kruising tussen een directiekamer en een intiem boudoir. Precies! Jamieson schoof zijn pet achterover en keek vragend rond. We zullen maar met het bureau beginnen, hoewel ik niet denk. dat daarin veel be waard zal woorden, dat hex daglicht niet kan verdragen. Hij is een te sluwe vos om daar iets belangrijks in op te ber gen. Uit zijn zak haalde hij een stel valse sleutels te voorschijn, die met een touwtje aan elkaar waren gebonden, en hiermede liep hij op het genoemde meubel toe. Na twee of drie vergeefse pogingen, gelukte het hem de rolkap epen te maken. Deze gleed weg en een groot aantal vakken en laatjes werd een steelse blik te hebben geworpen. Uit een van de kamers klonken klok slagen die het halve uur aangaven. Kom mee. Dit lijkt me meneeris zitkamer. Jamieson ging voor en met hetzelfde gevoel van opwinding, dat hij al eerder door zich heen had voelen stromen, volgde Nigel hem. Eén blik op het vertrek wat zij betra den, was voldoende om te zien, dat uit. Eer smetteloos vloeiblad lag pre cies op zijn plaats ln het midden. Ik moet zeggen dat hij geen slod dervos is. Nigel boog zich voorover om de verschillende etiketten op de laatjes te bekijken. Het ziet er niet veelbelo vend uit, maar Je kunt het nooit weten, zelfs de gewieksten onder hen maken soms on begrijpelijk domme fouten. De inspec teur begon de laatjes één voor één open te trekken, Ik herinner me een geval in Manchester, Jaren geleden, toen een knaapHij hield plotse ling op. Hè, kijk eens, dat lijkt me vreemd! Wat? Deze la is maar half zo diep als de andere. Jamieson haalde er een zak lantaarn bij. Het volgend cgenblik uitte hU een voldane kreet en zijn hand naar binnenwerkend haalde hij een plat sta len kistje te voorschijn, dat precies in de .overgebleven ruimte scheen te pas sen, Ncu, nou, merkte Nigel op, dat is tenminste iets! Wat zullen we ons be kocht voelen, als er alleen liefdesbrie ven ln blijken de zitten! We zullen het dadelijk zien. Opnieuw ging de inspecteur als een expert met de 6leutels aan de gang en even later lag de inhoud van het kistje op de tafel. Bovenop de stapel, die gro tendeels uit dichtbetikte vellen papier en gedruke cijfertabellen bleek te be staan, lag een verfomfaaide gelige kaart. Er stond een Franse tekst op en in het midden was een foto geplakt van een glad geschoren man van middel bare leeftijd, met dik zwart haar en een vierkante, vastberaden kin. Op zijn jas was het lintje van het Legioen van eer te onderscheiden. - Allemensen, wie zou dat geloven! Marc's Identiteitskaart! Inderdaad. Die droeg hij natuur lijk bij zich, toen hij werd omgebracht. Dat spreekt vanzelf. Jamieson haalde diep adem en nam het kostbare bewijsstuk op. We hebben wel geluk! merkte hij op. Stel je voor, dat Max well zo dwaas is. dat hU zoiets bewaart. Misschien beschouwt hij het als een souvenir! (Wordt vervolgd) err- 61) De vorige keer eindigden wij met de opmerking, dat het lawaai van de naderstormende boeren Panda in de oren klonken dat was geen woord te veel gezegd. De bovenstaande afbeelding maakt duidelijk, dat de pachters nu inderdaad ernst van de zaak maakten: zij hadden hun storm ram weer opgevat en holden daar mee onder luid gejoel naar de stevige poort van Huize Hobbeldonk. Het was deze keer niet eens nodig om „van je ene-tweeë.." te roepen, want ze wa ren nu zo kwaad dat ze vanzelf al hun kracht achter de stormram zetten - enDREUN U Een ontzaglijke knal volgde. Sterren, stofwolken en hout- splinters dwarrelden dooreenmaar de poort was gebarsten en dat wel met zo'n snelheid, dat de voorste pachters hun evenwicht verloren en voorover ploffend bij Panda naar binnen tui melden, terwijl de rest van de boze horde achter nen naar binnen drong. We moeten toegeven, dat Panda nu toch wel echt bang was - maar Joris verloor zijn tegenwoordigheid van geest geen moment. .Kalmte, kalmte, goede lieden!" riep hij met een heldere stem. die door al het rumoer heen drong. „Beheers u toch! Ik geef u die ene. fijn zinnige versregel van een onbekend poëet in overweging, luidende: „Mak kers, staakt uw wild geraas!" Een ogen blik nog slechts! Uw geliefde meester schrijft namelijk juist een verklaring, die mij tot uw geliefde meester zal ma ken.. en wanneer ik eenmaal uw mees ter ben zal Ik in korte tijd uw slaap ziekte genezen en uw geliefde kluizenaar tevreden stellen.. Een ogenblikje dus, wat ik u bidden mag, mijn aanstaande onderhorigen En wat hij zei was waar; Panda schreef juist een verklaring, waarin hij heel Huize Hobbeldonk aan Joris cadeau deed,, omdat hij er schoon genoeg van had. voorbereiding. Nederland kan bü het treffen van regelingen niet achter blij ven. MOTIES. De behandeling van in Duitsland woonachtige en voor de oorlog met Duitsers gehuwde Nederlandse vrouwen, die voor ontvijanding in aanmerking willen komen, heeft vele tongen los ge maakt. Mr Mulderije had ernstig bezwaar te gen de openbaarmaking der richtlijnen hiervoor, omdat dit zou leiden tot een omkeren van de bewijslast. Met een herinnering aan de oorlogsellende, acht te hij de vaagheid van een welwillende houding onaanvaardbaar. Niet bevredigd door het standpunt van de Minister van Justitie heeft de heer Ruys de Beerenbrouck bü do r?plieken een tweetal moties inge diend, waarin hij in dc eerste plaats voor deze categorie vrouwen een goe de gezindheid tijdens de oorlogsjaren voldoende achtte voor ontvijanding en in de tweede plaats voor gevallen, waarin persoonlijk onschuldige Duitso grensboeren door blijvend verlies der hun van ouds toebehorende gronden in hun existentie worden bedreigd, vro?g een bevredigende oplossing to vinden. Prof. Molenaar (WD) deed in een motie voor de vrouwen de oplossing aan de hand, dat voor beslissing over ont vijanding ook met andere 'actoren dan een positieve verdienste voor de geal lieerde zaak rekening moet kunnen worden gehouden. Minister Mulderije ontwikkelde tegen de beide eerste mo ties overwegende bezwaren en achtte de motie-Molenaar niet onaanvaardbaar, mits zij niet beoogt, de regering te bin den aan positieve wijzigingen. Vandaag zal over de moties worden gestemd. In het late avonduur zette de Kamer de behandeling van de Justitie-begro- ting voort. Opleiding beroepsofficier wederom te Breda De opleiding tot beroepsofficier bij het wapen der Infanterie, cavalerie, ar tillerie en het dienstvak der militaire administratie zal met Ingang van de nieuwe, ln September a.s. aanvangende cursus, weer geheel aan de K.M.A. te Breda geschieden. Hiermee wordt dus een einde gemaakt aan de tot dusverre gevolgde regeling, dat gegadigden eerst een school voor opleiding tot reserve-officier moesten volgen, waarna aan de hand van ti'e resultaten van deze opleiding werd be slist, of betrokkene tot het tweede stu diejaar der K.M.A. kón worden toege laten. Door terugkeer tot de beproefde 3- Jarige K.M.A.-opleiding, aldus de Le- gervoorlichilngsdienst, komt deze op leiding beter tot haar recht, terwijl dit voor de gegadigden o.m. het voordeel heeft, dat hun toelating tot de K.M.A. niet gedurende een Jaar min of meer onzeker blijft. ONFORTUINLIJKE START VAN K.L.M.-TOESTEL. Gistermorgen is de KI.M. Constella tion PH-TDI met gezagvoerder Jan Stroeve bü de start op Idle Wild (New York) door nog onbekende reden van de zijkant van de startbaan afgelopen. Het toestel moest daardoor ühngs tot I stilstand worden gebracht. I De 21 passagiers, o.w. dr Van Moojc en 3 andere Nederlanders, konden on gedeerd uitstappen. De machine bleef ogenschünlük onbeschadigd. De passagiers vertrokken na een op onthoud van 4 uur naar ons land. VOOR DONDERDAG 19 JULI. Hilversum I (402 M.) AVRO 7 00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; VPRO 7.50: dagopening. AVRO 8.00: nieuws; 8.15: gram.muzlek: 8.45: Idem; 9.00: morgenwij ding. 9.15: gram.muzlek; 9.30 waterstan den; 9 35: gram.muzlek. 10.30: de Ant woordman; 10.45: grammuzlek; 10.50: voor de kleuters; 11.00: kamerorkest en soliste; 11.45: „Abstracte levens", cause rie: 12.00 lichte muziek; 12.30: land- en tulnbouwmedcdellngen; 12.33: „In 't spionnetje"; 12.38: pianospel; 13.00: nieuws; 13.15: Metropole orkest; 13 45: ,.U kunt het geloven oi niet"; 13.50: gram. muzlek; 14.00: strijkkwartet en plano; 14.50: „Johann Straüsz contra Johan Strausz", hoorspel; 16.00: „La Belle Héléne", operette, 17.15: voor de Jeugd; 17.45: gram.muzlek; 17.50: Regeringsuit zending. Jeugduitzending: K. H. Smit: „Wat wil Je weten?"; 18.00; nieuws; 18.15: sport; 18.30: orkestconcert; 19.00: causerie over de Auster-vllegtulgen op Soesterbcrg; 19.10: amusementsmuziek; 19.40: „Studie voorlichting voor a.s. studenten", cause rie; 20.00: nieuws; 20.05; actualiteiten; 20.15: Radio Phllharmonlsch Orkest en so list; 24.25: „Midzomeravond" Operafan tasie; 22.15: gram.muzlek en gesproken brief uit Londen; 23.00: nieuws; 23.15: 6portactuallteiten 23 3024.00: gram.muz. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: nieuws; 7,15: ochtendgymnastiek: 7.30: gram.muzlek; 7.45; morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws en weerbe richten; 8.15: gram.muzlek; 9.00- voor de huisvrouw; 9.40: gram.muzlek; NCRV 10.00: gram.muzlek; 10.15; morgendienst 10.45: orgelconcert; KRO 11.00: voor de zieken; 11.45: gram.muziek; 12.00: orgel concert; KRO 11.00; voor de zieken; 11.45: gram.muzlek; 12.00: angelus; 12.03: gram. muzlek; 12.30: land- en tulnbouwmedede- lingen; 12.33: grammuzlek; 12.50: Ronde van Frankrijk; 13.00: nieuws en katholiek nieuw; 13,20; gram.muzlek; 13.35: zang en orgel; NCRV 14.00: Promenade-orkest en solist; 14.45: voor de vrouw; 15.15: strijk kwartet; 15.45: gram.muzlek; 16.00: bijbel lezing; 16.45: gram.muzlek; 17.00: actua liteiten voor de Jeugd; 17.30: voordracht; 17.60: gram.muzlek; 18.00: verzoekprogram ma: 18.30: „De veehouderij ln 1950 1951", causerie; 18.45: gram.muziek; 19.00: nieuws en weerberichten; 19.15. levens vragen van allerlei aard en een Pastoraal antwoord, 19.30: „In dienst van het vaderland", causerie; 19.40: radiokrant: 20,00; nieuws; 20.05: gram.muziek: 20 40: „Familiegeschiedenis", causerie; 20.55: vlooi en plano; 21.30: amusementsmuziek; 22.15: buitenlands overzicht; 22,35: gram.muz.; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.mulzek. Engeland, BBC Home Service (330 M 12.00: „Happy Hoe Down"; 12.20: voor de boeren; 12.30. voor de arbeiders; 12.55: weerberichten; 13.00: nieuws; 13.10: me dedelingen: 13.20: filmprogramma; 13.55: sport; 14.00: orkestconcert; 15.00: hoor spel; 15.30: gram.muzlek; 16.15: lichte muziek; 16.45: causerie: 17.00: voor de kinderen; 17.55: weerberichten; 18.00: nieuws; 18,15: sport; 18.20; mars- en walsmuziek; 19.00: wedstrijd ln het ver tellen van sterke verhalen; 19.30: strijk kwartet en solisten; 20.30: gevarieerd pro- ramma: 21.00: nieuws; 21.15: actualitei ten; 21.30: gevarieerd programma- 22.00: discussie; 22.45: parlementsoverzlcnt; 23.00 —23-03: nieuws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 M). 12.00: „Happy Hoe Down": 12.20: voordracht met muziek; 12.30: voor de arbeiders; 12.55: sport; 13.35. gram. muzlek: 13.45: voor de kleuters; 14.00: voor de vrouw; 15.00: gevarieerde muziek; 15.30: sport; 15.45: amusementsmuziek: 16.15: „Mrs Dale's dagboek": 16.30: variété orkest; 17.15: gram.muzlek; 17.30: arbel- dersorkest; 18.00: sport; 18.15: gevarieerd programma; 18.45: hoorspel: 18 59: sport; 19.00: nieuws en radiojournaal; 19.25; sport; 19.30: verzoekprogramma; 20.00: hoorspel; 20.30: gevarieerde muziek; 21.00: gevarieerd programma; 22.00: nieuws; 22.15: sport; 22.30: ouderwetse dansmuz.; 23.00: voordracht; 23.15: orgelspel; 23.56— 24.00: nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 M.) 12.00: amusementsmuziek; 13.00: nieuws; 13.25: omroeporkest; 14.15: gevarieerde muziek: 15.00: klassieke muziek; 15.40: dansmuziek; 16.45. nieuws- 17.00: plano recital; 18.00: gevarieerd progTamma; 19.45: nieuws; 20.05: Phllharmonlsch or kest; 21.00: hoorspel; 22.15: nieuws; 22.35; Jazzmuziek; 23"15: moderne muziek; 24.00: nieuws: 0.201.00: dansmuziek. Frankrijk, Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.30; gram.muzlek; 13.00: nieuws; 13.20 gram.muziek; 14.05: zangrecital; 14.25: hoorspel; 16.08: gram.muzlek; 17.10; orgelconcert; 17.55: gram.muzlek; 18.30: Amerikaanse uitzending; 19.00: lichte mu ziek; 20.00: symphonie-orkest en sollatej 21.40, 22.30 en 23.15: gram.muzlek; 23.45—* 24.00: nieuws, Brussel. 324 en 484 M. 324 M.J 11.45; gram.muzlek; 12.30: weerberichten: 12.33: voor de landbouwers; 12.40: gram.muziek; 13.00: nieuws; 13.15: gram.muzlek: 13.45: Idem; 14.00: pralrlelledjes; 14,30: koorwer ken; 15.00: Engelse les; 16,15: gram.muz.; 15.40; Franse les; 16.00: omroeporkest en solist; 17,00: nieuws; 17.10: gram.muzlek: 17.15: voor de kinderen; 18.15: marsmuz.j 18.30: voor de soldaten; 19.00: nieuws; 19.30: zang en plano; 19 50: lezing: 20.00; verzoekprogramma: 21.00: klankbeeld; 21.30gram.muzlek; 21.45: actualiteiten; 22.00: nieuws; 22.15: viool en cello; 23.00: nieuws; 23.0524.00: gram.muzlek. 184 M.: 12.05: gram.muzlek: 13.00: nieuws; 13.10. 13.30, 14.00, 15.00, 16.00. 16.30. 17.10. 17.30. 18.00. 19.00 en 19.40: gram.muzlek; 19.45: nieuws; 20.00: gram. muzlek; 20.30: orkestconcert: 22.15; nieuws: 22.25: dansmuziek; 22.55: nleuwsj 23.00: gram.muzlek; 23.55: nieuws. AGENDA HEDEN; Schuttersveld: Circus Strassburger 2 en 8 uur nam. Nieuwstraat 28: Lezing over het Boek van Mormon, 8.30 uur nam. VRIJDAG: Oegstgeest: Aandeelhoudersverg.N.V, Kamsteegs Automobielbedrijf, Gevers straat 30, 8 uur. BIOSCOPEN. Trianon „Adam's Rib" (14 Jaar) Zon dag 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.00 en 9 15 uur. Rev „Copper Canyon" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overlgo dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Gereserveerde kamers" (14 1.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lhlo „De berg der vo kklng" (14 J.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lu\or „In 's Hemelsnaam" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen A n 9.15 uur. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 14 Juli 13 uur tot Zaterdag 21 Juli 8 uur waargenomen door de Haven-Apotheek. Haven 18. tel. 20085 en door Apotheek Boekwllt. Breestraat 74, tel. 20552, Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3