Wira van Est aan de dood ontsnapt Ervaringen van een Leidse domineese Australië in Nederlandse favoriet uit de Tour ,Val 111 70 nieter diep ravijn! Mijn band WEK DE GAL IN UW LEVER OP Hoge lonen veroorzaken hoge levensstandaard ,Er is altijd minstens één artikel schaars" Met een enkel woord sprong" j [Van een soeciale verslaaaever). WOENSDAG 18 JULI (Van een speciale verslaggever). Slecht nieuws van de Ronde van Frankrijk. Wim van Est is gisteren in de dertiende étappe zijn Gele Trui kwijt geraakt en voor verdere deelneming uitgeschakeld. Daar moet echter onmiddellijk met de grootste dankbaarheid aan worden toegevoegd, dat onze Nederlandse renner, op wie wij allemaal zo trots zijn, op de meest wonderbaarlijke wijze, want het gold hier niets minder dan een wonder, aan een vreselijke dood is ontsnapt. Om 13 minuten over drie passeerde Van Est met Voorting en nog vier andere renners de op ruim 1700 meter hoogte gelegen pasovergang van de Aubisque. Om 20 minuten over drie gingen de Nederlandse volgers achter de renners aan, nadat Dekkers als laatste man van de ploeg was doorgekomen. Nauwelijks 5 minuten later, 4 km. van de pashoogte, op een punt, waar de gevaarlijke, smalle en zig-zag dalende wegen een bijzonder scherpe bocht maakt, moesten ze plotseling stoppen. Op de hoek stond een huilende en handen wringende Pellenaers, die omlaag wees in een dicht ravijn, ,,Daar ligt hij, daar ligt Wim, beneden in de diepte De weg is daar zeer smal en buigt scherp op een hoge. vooruitspringende rotswand, wy keken naar beneden, in een ravijn van zeker 70 meter diepte, met een groene, steil aflopende strook grond in het midden vol met rotspunten en keistenen en links en rechts de- nog steiler naar de weg aflopende, met klei ne struiken begroeide wanden. Niemand durfde te hopen, dat Van Est er het leven had afgebracht. Van de weg af ge rekend lag hij, in zijn Gele Trui, die hij met zoveel fierheid droeg, zeker 70 me ter lager. Hij moest, in volle vaart om dc bocht komend van de weg zijn ge raakt en enige malen een salto mortale, hebben gemaakt, voordat hij op de' groene strook terecht kwam en juist op een plek, waar zich geen stenen bevon den. Daarna moest hij nog tientallen me ters langs de steilte omlaag zijn gegle den. totdat een bosje een verdere val stuitte. Tot grote verbazing en dankbaarheid van de dodelijk ontstelde Nederlan ders bewoog Van Est meteen, toen er van de weg af naar hem werd ge- sclireeuwd. Hij riep terug, werkte zich op de knieën, stond helemaal op, maakte zelfs aanstalten om langs de steile hellingen omhoog te kruipen. Men brulde hem toe te gaan liggen, wat hij deed, totdat Piet van Ierland en een Franse mecaniciën zich met levensgevaar omlaag hadden begeven en hem moed inspraken, omdat hulp onderweg was. Van Est was overstuur, de tranen liepen over zijn gezicht. Hij klaagde over zijn enkels, maar schijnt behalve wat enkele builen en schram men aangaat, geen letsel te hebben opgelopen. En toen men met behulp van fiets banden, die uit de ploeglelderskisten werden gehaald, een lange ketting had gemaakt, kon Van Est zich, ondersteund door enkele hulpvaardige krachten, die in het ravijn waren afgedaald, zich naar een punt begeven, een 20-tal meter loodrecht beneden de weg. vanwaar men hem aan de banden naar boven hees. Door een mirakel aan de dood ont snapt stond hij weer op de weg. -vrijwel op hetzelfde punt, waar hij nauwelijks 3 kwartier te voren uit de bocht was gevlogen en die huiveringwekkende val iji het ravijn had gemaakt. Daar kwam toen net de Rode Kruiswagen, die altijd aan het slot van de karavaan rijdt met een dokter aan. Van Est kreeg van de dokter wat cognac te drinken en samen met Pellenaers en een andere Italiaan se renner, die reeds eerder had opgege ven, werd hij met de Rode Kruiswagen verder de pashoogt*» af getransporteerd. In het Nederlandse kamp was de versla genheid groot en groot was ook de deel neming van de buitenlandse renners en volgers toen zij het ongeluk vernamen. Maar, zoals gezegd nog veel groter wa ren de verwondering en de dankbaar heid bij allen, die aan de rand van de afgrond hebben gestaan, dat de Ne derlandse renner, na zo'n ontzettende val in het ravijn van de Pyreneeën, er het leven had afgebracht. Het was één kans op de duizend en die kans is ge lukkig zijn deel geworden. Nederlandse ploeg gedemoraliseerd Een groter contrast tussen de rustig triomfantelijke stemming van Maandag en de demoralisatie van Dinsdagavond in het Nederlandse kamp, laat zich haast niet denken. Nog altijd kwamen de telegrammen met gelukwensen bin nen voor Pellenaers en zijn mannen, van de bemanning van de Zwaardvis, van de Wielren-Unle, van de verbin dingsdienst van Buitenlandse Zaken, van missiehulzen en van wielervereni gingen, maar werden nauwelijks gele zen terzijde gelegd. Pellenaers was al over de schok heen, het feit, dat Wim er het leven had afgebracht en dat er van geen breuken o" inwendige kwetsu ren sprake is, heeft hem opnieuw een hart onder de riem gestoken. Maar by de jongens was de stemming ver beneden het nulpunt. „Ik heb al een hele tijd mijn hart vastgehouden voor Wim", zei Peters. „Als ik hem door dc bochten zag gaan, dacht ik telkens: daar komen ongelukken van. En nu is het gebeurd.... voor mij is en nu geen aardigheid meer aan, ik ga naar huis". Bij Hans Dekkers is ook alle lust om door te gaan verdwenen. „Ik klim slecht, zei hij, en ik wil er eerlijk voor uit komen, dat ik niet met een vaart durf te dalen, langs al die ravijnen. Waarom zou ik dan door gaan?" Wagtmans zei niet veel. sprak ook niet van opgeven, en Voorting, die deze dag 30e werd met eer. klein kwartier achterstand op de winnaar, konden we niet te pakken krijgen. Behalve Van Est hebben al onze ren ners de finish gehaald en de achterstand is op zichzelf zeer zeker niet zó, dat ze een reden tot opgeven zou kunnen vor men. Maar allen hebben eer, morele klap gehad, de pit was er uit. en dat is veel erger, alhoewel volkomen begrij pelijk. Later op de avond verbeterde de stemming onder de vier overgebleven leden van de ploeg aanmerkelijk, toen zij vernamen, dat Van Est er zo won derbaarlijk goed was van afgekomen. De ploeggeest keerde terug en met een zacht lijntje werden Voorting, Peters. Wagtmans en Dekkers naar bed ge stuurd. Pellenaers v<=:zekerde ons, dat het viertal Woensdag zal starten voor de zware étappe van Tarbes naar Luchon, over drie cols, ongetwijfeld moeilijker dan die van gisteren met de Aubisque. al wordt de afdaling van de Aubisque door iedereen gevreesd, als een van de gevaarlijkste, welke in de Pyreneeën bestaat. Bauvin in Gele Trui Met uitzondering van de 1700 M. hoge Col d'Aubisque was het een vrij vlakke étappe. De eerste ontsnapping kwam reeds na 25 K.M. Dat de favorieten geen risico meer wilden lopen bleek wel uit het feit, dat bij de vluchtelingen ook Koblet met zijn knecht Huber en Coppi met twee helpers waren. Toch duurde het niet lang of het peloton had de stoutmoedigen weer opgeslokt. De twee de aanval was ernstiger. Een groep met Geminiani, Bauvin en Biagioni trok er tussenuit en nog voor de pasovergang van de Aubisque had zij 10 minuten voorsprong op de hoofdgroep. Op 1 minuut 25 seconden kwamen Diot en Brambilla door. Op 3 min 30 Sommer, op 3 min. 53 sec Muller, en op 4 min. 15 seconden Desbats. Daarna kwamen Deledda en Balkoviack en met 11 min. 50 sec. achterstand op Beminia- ni de veteraan Bartali, bleek van in spanning. Drie seconden later passeer den Coppi, Koblet, Ockers en Bernordo Ruiz. Van Est kwam met 12 min. 30 sec. achterstand door. Voorting lag op 12 min. 33 sec., Wagtmans op 12 min. 35 sec., Peters op 15 min. 30 en Dekkers met nog tien andere renners op 18 mi nuten. Kort daarna deed zich de valpartij met Van Est voor, waardoor voor de Nederlandse volgers het verdere verloop van de rit plotseling alle belang had verloren. Geminiani won de étappe voor Biagi oni. maar het was de Italiaan niet ont gaan, dat Geminiani op 150 meter voor de finish geduwd was door Lauredi. De wedstrijdcommissarissen aanvaarden het protest en deklasseerden Geminiani naar de vierde plaats, achter Biagioni, Bauvin en Lauredi. Bauvin werd drager van de Gele Trui. Peters niet gestart Men meldt ons uit Tarbes: De Nederlander Peters is heden niet gestart voor de veertiende etappe van de Ronde van Frankrijk Hij zat van morgen in „civiel" aan het ontbijt en zei een uur voor het vertrek, dat hij niet zou starten. Een bepaalde reden gaf hij er niet voor op. Hiermede is het aantal Nederlandse renners ver minderd tot drie. De Tour in cijfers UITSLAG 13e ÉTAPPE 1. Biagioni Git.) 5.47.57 (met boni ficatie 5.46.57)2. Bauvin (O.Z.O.) z>t. (met bonif. 5.47.07); 3. Lauredi (Pr.) „Mijn band sprong" (Van een speciale verslaggever) In de kleine zieken kamer van het ziekenhuis te Tarbes vonden wij tot onze verrassing een Van Est. die met brood, boter en mar melade voor zich een stevige maaltijd naar binnen werkte. „Ja, ik had honger", was de verklaring op onze vragende blik. Geen schrammetje of bult kan men op zijn hoofd bekennen. Maar zijn rechterarm heeft een groot ver band en zijn beide voeten zijn gezwachteld. „Formidabel, is het niet? Ik zie het nog zo voor me gebeuren, zegt Van Est. Ik passeerde Decock en vlak daarna sprong m'n band met een knal. Mijn wiel schoot weg, intuitief hield ik m'n beide armen voor mijn hoofd, ik veelde dat ik buitelde, even was ik duizelig. Toen hoorde ik Decock schreeu wen: „Van Est est tombé" (Van Est ls gevallen) Mijn fiets was ik allang kwijt, het voorwiel had de schok opgevangen. Van Eist vrceg ons onmiddellijk wie de étappe had gewonnen en hoe zijn ploegmakkers het er had den afgebracht. Hij verklaarde: „Als ik gewassen ben ga ik naar het hotel van de jongens". Maar daar wilde niemand iets van we ten. Het was beter dat hij de nacht in het ziekenhuis bleef ter observatie, al hadden de röntgen foto's aangetoond, dat de onfor tuinlijke Gele Trui-drager niets had gebroken. IllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllln z;t.: 4. Geminiani (Fr.) z.t. (met bonif. 5.47.17); 5. Diot (Parijs) 5.5552. 6. Brambilla (O.Z.O.) z.t.; 7. Van Ende (Belg.) z.t 8. Bartali (It.) 5.57.12; 9. Deledda (O.Z.O.) zit.; 10. Ockers (Belg.) z,t.; 11. Som-mier (Zwits.)12 Koblet (Zwits.); 14. Coppi (It.); 16. Magni (It.) 17. Lucien Lazarides (Fr.)18. Ruiz (Spanje) allen z.t. als Bartali; 19. Mul ler (Fr..) 5.59,49 20 Robic (Parijs) z.t.; 2)1. Meunier (West Zuid West) z.t22. Ex aequo oa. Bobet (Fr.) en Barbotin (Fr.) zit. als Muller. 30 Ex aequó tien renners o.w. onze landgenoot Voorting in 6.02.21; 53. Wagtmans 6.08.13; 58. Ex aequo oa. Peters (Ned.). 6.10.4:'86. Dek kers (Ned.) 6.25.53. Opgegeven: Van Est (Ned.). Rugget (West Zuid West); Pedroni (Italië). ALG. KLASSEMENT 1, Bauvin (OZ.O.) 74.22.37; 2. Biagi oni (It.) 74.28.55; 3. Geminiani (Fr.) 74 29.05; 4. Meunier (W.Z.W.) 7452.42; 5. Koblet (Zwits.) 74.35.33; 6. Lauredi (Fr.) 7455.56; 7. De Mulder (Belg.) 7455.58; 8. Bernardo Ruiz (Spanje) 745850; 9. Lucien Lazarides (Fr.) 7459.10 10. Coppi (It) 74 41.12; 11 Magni (IO 74.43.00; 12. Bobet (Fr.) 74.43.14; 13 Die- derich (Lux.) 7444.00; 14. Levèque (W. Z.W.) 74. 44.18, 15. Bartali (It.) 74.45 52; 16, Ockers 'Belg 74 45.22; 17. Barbotin (Fr.) 74.47.22; 18. M&rinelli (He de Fr.) 74.52.16; 19. Voorting iNed 74.53.58; 20. Robic (Parijs) 74.54.53; 25. Wagtmans Ned. 74.5851; 49. Peters (Ned.) 7551.04; 81. Dekkers (Ned.) 76.00.39. ALG. PLOEGENKLASSEMENT 1. Frankrijk 222.47.18 2. West-Zuid- West 223.02.39; 3. België 323.18 41; 4 Ita lië 22333.17; 5. Oost-Zuid-Oost 223.40 30 6, Zwitserland 224.04.59; 7. Nederland 224.11.20; 8. Ile de Franoe 224.29.56 9. Parijs 224.34.05; 10. Luxemburg 224.36.42 11. Spanje 224.56.12. Vrijdag begint de Kaagweek Vry dagmorgen om half tien zal het eerste startschot worden gelost voor de 31ste Kaagweek. De belangstelling voor dit jaarlijks terugkerende zeilfestyn is weer enorm groot. Vrijwel alle promi nente Nederlandse wedstrijdzeilers ko men aan de start. In totaal hebben zich 534 deelnemers aangemeld, van wie er 372 in de nationale wedstrijden en 162 in de teamwedstrijden en onderlinge zeil-, roei- en motorbootwedstryden op Vrij dag zullen uitkomen. In het programma zyn enkele nieuwe nummers opgenomen, waarvan een teamwedstrijd tussen leden van de Ko- ninkiyke Zeilvereniging „Tandjong Pri- ok" en de K.ZH. en M.V. „De Kaag" de voornaamste is. Het ligt in de bedoeling om deze wedstrijd jaariyks te houden. Er wordt gezeild in Valken. Het hoogte punt van de Kaagweek is natuuriyk de Holland-Friesland wedstryd. Voor Fries land komen uit: Hendriks, Alberda, V. d. Wey en De Jong, voor Holland: Van der Velde. Bergsma, Hofland en Theunis- sen. Zeer groot ls de inschrijving in de Valken-, Vryheids-, Draken-. Regen boog- en 12-voetsjollenklasse. terwyi de Jeugdklasse met- 15 deelnemers nimmer zo sterk bezet was. Zijl. WATERPOLO -reserves verliezen Het tweede zevental van De zyi. kam pioen van zijn afdeling, verloor gister avond onverwacht van De Vest 2, dat in deze competitie slechts twee punten wist te vergaren. Tot de rust gaven beide ploegen elkaar niets toe en de tweede helft begon dan ook met blanke stand. Nadat de midachter van De Vest uit het Water was gestuurd, wist Van Egmond uit een strafworp te scoren. Na het uitzwemmen moest Bik wegens een oogblessure het water verlaten en werd met 6 tegen 6 verder gespeeld. In de resterende tyd wisten de reserves van De Vest nog tweemaal te doelpunten, zodat het einde met een 21 nederlaag voor onze stadgenoten kwam. De zyi 4 speelde een slordige wed stryd tegen het Haagse SNA 2 en ver loor met 73. De Zyl-jeugd moest het in zyn voorlaatste wedstryd opnemen tegen de D.V.Z.-jeugd. De Delftenaren wonnen met 43. 1 K.M.-TOCHT VAN DE WATER VRIENDEN Zaterdag a.s. om drie uur organiseert de zwemvereniging „De Watervrienden" haar jaarlykse 1 km-wedstrijd en pres tatietochten. Het terrein van de strijd is het Rijn en Schiekanaal (Nieuwe Vaart) tussen Lammebrug en Spoorbrug. DAMMEN. Damkampioenschap van Leiden Door een fraaie zege op I. Teleng heeft J. Zaalberg in de vierde ronde van het tournooi om het damkampioen schap van Leiden de leiding genomen. De uitslagen luiden: hoofdklasse: I. Te- lengJ. Zaalberg 02, W. HuismanJ. Slingerland (afg. party) 2—0. Ie klasse: J. de VinkC. B. Janssens 20, H. Brouwer—B. v. d. Putten 20, W. Kleyn Sr.—F. Schild 0—2, J. de VinkB. v. d Putten 20. De standen luiden, hoofdklasse: 1. J. Zaalberg 7 uit 4, 2. W. Huisman 5 uit 3, 3. W. Heemskerk 4 uit 3, 4. J. Slingerland 4 uit 4. Ie klasse: 1 en 2 H. Brouwer en J. de Vink, belden 6 uit 4, 3. A Brinks 4 uit 3, 4 en 5 C. B. Janssens en F. Schild beiden 3 uit 3. De vijfde ronde wordt Donderdag a.s. in De Kleine Burcht gespeeld. TENNIS OM DE DAVISCUP West Duitsland 6loeg in de halve fi nale (Europese zone) van het tournooi om de Daviscup Italië met 32. De Duitsers komen nu in de eindstrijd te gen de winnaar van de wedstryd Zwe- cenPhilippynen. In deze wedstryd, welke te Stockholm aan de gang is, staan de Zweden met 2—0 voor. VAN SWOL EN RINKEL NIET MEER IN OFFICIËLE WEDSTRIJDEN. Van Swol en Rinkel zullen zich niet meer beschikbaar stellen voor officiële wedstrijden door de K.N.L.T.B. georga niseerd. De oorzaak is gelegen in een menings verschil tussen deze twee spelers ener zijds en het bestuur en de commissie internationaal tennis van de K.N.L.T.B. anderzyds. Het betreft vooral ae trai ning en het aanvoerderschap. Luc van Dam slaat Campagna Voor een uitverkocht circusgebouw er waren circa 2500 toeschouwers werd te Scheveningen een aantrekkeiyk boksprogramma gegeven. In de hoofd- party boekte Luc van Dam een fraaie k.o.-zege op de mlddengwichtkampioen van Italië, Gino Campagna, die in de 9e ronde na een enorm harde opstoot van Van Dam na 8 tellen wel weer op de been was, doch door scheidsrechter Knol volkomen terecht werd uitgeteld, daar de Italiaan absoluut niet meer in staat was het gevecht voort te zetten. DUIVENSPORT FOND CLUB LEIDEN EN OMSTRKEN Uitslag wedvlucht Limoges (742 km.) op 7 Juli. Loste te 5.30 uur met N.O.wind aankomst eerste duif te 161619 uur (1150,40 M/min) Uitslag: P G. Borgers 1—7, J. Neukboom 2, A .W. Krol 3, .H v. Vegten 4—9. N. Waasdorp 5, N. v. d. Linden 6, J. v. Alphen 8, Gebr. Passchier 10, RAMPVLUCHT VANAF TILBURG De wedvlucht met jonge duiven, wel ke Zondag vanaf Tilburg over een af stand van 80 km. werd gehouden, is voor de duivenliefhebbei's een ramp ge worden. Zeker 80% van de vogels moet als verloren worden beschouwd: (Insez. (Vied.-adv.) U inlt *s morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden rloen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. PETSCHE VRAAGT DRIE UUR UITSTEL. De Franse voormalige minister van financiën, Petsche, heeft vanmorgen pre sident Auriol verzocht hem nog drie uur tijd te geven om të trachten overeen komst te bereiken over het programma voor een ooaiitie-regering. Petsche zal nu hedenmiddag om 3 uur (Nederlandse tyd) de president verslag uitbrengep, men gelooft, dat zijn kansen om te slagen slechts „matig" zyn. DE ONDERHANDELINGEN TE KAESONG. Om de besprekingen te bespoedigen hebben de gedelegeerden van de Ver enigde Naties te Kaesong twee door de communisten naar voren gebrachte pun ten aanvaard. Maar over tenminste één belangrijk agenda'punt was nog geen be slissing genomen, toen de zesde bijeen komst vandaag geëindigd was. HET INKOMEN VAN KONING BOUDEWIJN. Heden heeft de Belgische Kamer van Afgevaardigden, in buitengewone zit ting byeen, een wetsontwerp aangeno men, waardoor het jaariyks inkomen Van koning Boudewyn I op 36 millioen francs (ongeveer drie millioen gulden) wordt vastgesteld. Als de koning trouw:, zal het inkomen worden verhoogd tot 42 millioen francs (ongeveer drie-en- een-half milüoen gulden). MILITAIR LESVLIEGTUIG LN AARDAPPELVELD. Een militair lesvliegtuig van de vlieg? basis Woensdrecht dat vanmorgen met twee inzittenden op een oefen vlucht in de omgeving van Rilland Bath vloog, heeft 'te ongeveer 10 uur een landing ge maakt in een aardappelveld te Rilland Bath. De belde bestuurders een leerling en een instructeur, werden niet gedeerd. Het toestel is vrijwel onbeschadigd. Het is niet bekend wat de reden is geweest, dat het toestel aan de grond moc»t. MELBOURNE, 9 Juli 1951. Misschien herinnert U zich nog vaag uit m'n vorige brief dat ik de eerste nacht in ons nieuwe huis droomde van vim-verf-enzovoorts. Wel. toen ik uit die nachtmerries, waarin ik enorme bussen Vim woeste krijgsdansen zag uitvoeren met ont zaglijke vaten groene zeep - wakker werd. was het eerste wat ik zag een geraniumstruik met prachtige rode bloemen die in de tuin voor mijn slaapkamerraam stond. Het struikje was iets lager dan manshoogte. Ont hutst bekeek ik deze bloemenpracht en dacht aan m'n zorgvuldig gekweek te stekjes in m'n serre in Leiden. Wat een afmetingen! Zou in Austra lië alles naar verhouding zijn? HOLLANDSE ARTIKELEN ONDER EEN VERGROOT GLAS. Terwijl ik hier nog over liep na te denken stond onze onvermoeide ..dea coness" - wy zouden zeggen: maat schappelijk werkster - alweer voor m'n neus en zei ..We moeten gaan winkelen" Morgen. Zaterdag, zijn alle slagerijen dicht - dus U moet nu de boodschappen doen". Welgemoed hing ik m'n twee boodschappentassen aan m'n arm en zo togen we op weg. Al gauw werd me duidelijk dat we hier inderdaad alles in het groot doen. Radijzen, zijn minstens 10 cm. lang - bloemkolen zijn zo groot dat U best één bloemkool voor zes flinke eters kunt nemen - van een rode of witte kool eet U zeker twee of drie dagen - spruitjes zijn zo groot als een kinderhand. Maar wel goed van kwaliteit. En de vruchten zijn ver rukkelijk Om de twee winkels vindt U een slagerij en U koopt rollade per meter. Ze maken nl. een enorme rol - en daar snijden ze vanaf zoveel als U hebben wilt. Ach ja - het is naar Hollandse begrippen allemaal een beetje ruw en onverzorgd - maar U moet niet gaan vergelijken in een nieuw land - het goede en het slechte moeten we maar nemen zoals het land het ons biedt. Wel moet U hier een beslist sterke vrouw zijn om boodschappen te doen alles moet U zelf halen niets wordt U thuisbezorgd. Gelukkig is ons huis dicht bij een winkelstraat maar ik bezwijk soms onder de last van twee loodzware boodschappentas- BINNENLAND Charles F. Brannam, de minister van Landbouw van de Ver. Staten, die op het ogenblik Europa bezoekt, zal morgenoch tend voor een zeer kort orlëntatiebezoek aan ons land op Schiphol arriveren. Gisteren is ln het Palacehotel te Scheveningen de internationale kaascon ferentie geopend. Het doel hiervan ls de deelnemende landen te bewegen tot para fering van de kaasconventie, waarin de kaasmerken tegenover het buitenland be schermd worden naar kwaliteit, vorm. vetgehalte, kleur, e.d. Van morgen tot 23 Juli zal een Amerikaans opleidingsschip ligplaats kie zen ln de Rotterdamse haven. Het is de Empire State met 350 officieren en leer lingen van de New Yorkse Zeevaartschool aan boord. Het bestuur der Sint Radboudstich- tlng heeft tot rector magnificus van de Katholieke universiteit Nymegen voor het studielaar 1951/52 benoemd prof. dr M. Goemans O.F.M. Prof. Goemans, die ln deze functie prof. mr F. J. F. M. Duynstee opvolgt, ls verbonden aan de faculteit der godgeleerdheid met leeropdracht voor patrologie, oude kerkgeschiedenis en dog mageschiedenis. By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot tijdeiyke verho ging van de buitengewone pensioenen krachtens de wet buitengewoon pensioen 19401945. De Jaarlijkse ultgavepost zal hierdoor met een bedrag van rond f. 600.000 verhoogd worden. 40 middelbare scholleren uit alle delen van ons land hebben vandaag op het zweefvllegcentrum Teriet hun lucht doop ondergaan, toen een begin gemaakt werd met de eerste drieweekse cursus voor het behalen van het vliegbrevet-B. Na een strenge selectie hebben 12 Europese Rode Kruis-verenigingen jeugdige medewerkers afgevaardigd naar het Inter nationale Studie-Centrum van het Jeugd Rocle Kruis dat van 2030 Juli op Woud- schoten bJj Zeist wordt gehouden. Doel van deze samenkomst ls theoretische be studering van- en practische werkzaam heid ln Rode Kruis aangelegenheden. Gisteren raakte de 43-jarige arbeider H. Meister uit Slmpelveld ln de zeveril van de mijn Julia te Eygelshoven bekneld ln de omkeer-inrlchtlng van een trans portband. Hij overleed ter plaatse aan de bekomen verwondingen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie .kinderen. BUITENLAND Te Port Talbot (Zuid Wales) is door de Britse minister van financiën, Hugh Gaitskell, de grootste staalfabriek in Europa geopend. De bouw van de fabriek nam vier laar in beslag en de bouwkosten belopen 60 millioen pond sterling. De fabriek zal 11/4 millioen ton stalen platen en blik per Jaar produceren. De Amerikaanse „Ford Foundation", een liefdadige Instelling, geschlcht door de zoon van wijlen de mlllionnair Henry Ford, heeft de vrije universiteit van West- Beriyn een bedrag van 1.309.500 dollar ter beschikking gesteld voor de bouw van een nieuwe vergaderzaal en de herinrichting van een bibliotheek. Uit Saarbruecken wordt gemeld, dat prins Hubertus zu Loewenstein. die ver antwoordelijk gesteld werd voer incidenten in St. Wencel. voorlopig uit zijn hechtenis ontslagen ls tegen een borgsom van 50.000 fr die gestort werd door een lid van het bestuur van de „Duitse Liga van het Saarland". De nieuwe Franse Nationale Verga dering heeft met 474 stemmen tegen 127 stemmen besloten, dat de Gaullisten de uiterst rechtse plaatsen ln de Kamer zul len innemen ondanks hun protesten, dat zij geen rechtse party vormen. Volgens het liberale blad Stockholms Tidningen zou de Roemeense boerenleider Julius Maniu ln een gevangenis te Galatz overleden zyn. Ook z(jn voornaamste me dewerker, Ion Mihalache, die verscheidene malen minister is geweest, zou in gevan genschap gestorven zyn. Maniu en Miha lache werden op 11 November 1947 tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. De vonnissen werden echter gewijzigd ln levenslange eenzame opsluiting met het oog op de hoge leeftijd der veroordeelden. In het afgelopen weekeinde zijn in verscheidene celen van Oostenryk tien personen om het leven gekomen door hevige onweders, die ernstige schade toe brachten aan dc oogst. Zeven personen werden door de bliksem getroffen en drie verdronken Ook veel vee werd door de bliksem gedood. De Internationale commissie voor de walvisvaart heeft verklaard, dat er minder walvissen moeten worden gedood als men het uitsterven van deze dieren ln het Zuidpoolgebied wil voorkomen. Door het omslaan van een bus ln de omgeving van Valencia (Spanje) zijn vier personen om het leven gekomen en 21 gewond. Hedennacht ls het wereldberoemde Abbev Theater te Dublin vrywel geheel door brand verwoest. Op aanklacht van de negerzangeres Josephine Baker is een zakenman uit Dalles (Texas) In Los Angeles veroordeeld tot een boete van 100 dollar wegens het verstoren van de vrede. De zakenman had, zittend aan een naburige tafel ln het hotel waar de zangeres verbleef, de opmerking gemaakt: „ik wens niet met negers in hetzelfde vertrek te zijn". De Australische premier Menzies heeft meegedeeld dat het referendum, hetwelk de Australische regering de bevoegdheid moet geven om de anti-communlstenwet van kracht te maken, op 22 September zal worden gehouden. sen! En een tijd dat er in gaat zitten! Nu zult U zeggen: Dat kun ie toch wel wat organiseren - ie be hoeft toch niet elke dag boodschap pen te doen" Dat dacht U maar - er is hier - tenminste in die paar weken dat wy hier wonen, altijd een artikel dat schaars is. Daar zijn eerst de aardappelen, waar ik elke dag achterheen moet. want de vier aardappelen die me per dag toegedacht worden heb ik hard nodig Gelukkig zijn ze van Australi sche afmetingen! Verder is er al da gen sprake van dat de boterpriis om hoog zal gaan - de boter wordt dan van plm. f. 0.90 per pond plm. f1.30. Het gevolg is dat de boter onder de toonbank blijft en ,1e overal je neus om de hoek van de deur moet ste ken om een half pond boter. Dan is er weer een tekort aan sui ker - waarom dat is weet ik niet. En ook moet ik m'n leveranciers af voor een pondie rijst, om het aard- appeltekort aan te vullen. Maar de rijst gaat allemaal naar India. WAAROM DIE TEKORTEN EN HOGE PRIJZEN? „Ik snap er niks van" zeg ik tegen m'n gemoedelijke kruidenier Jullie bebt een land van overvloed en er is altijd een tekort. Jullie maken steeds hogere prijzen voor die wol - en iede- dere vrouw zucht hier dat ze geen behoorlijk wollen truitje meer beta len kan. zo zijn de wollen artikelen omhoog gevlogen. Jullie kranten staan vol met brieven van ontevreden mensen, die geen brandhout meer be talen kunnen" Hii wil dan weten hoe ze dat in mim land aanleggen, of daar nooit schaarste is - en ik zeg voorzichtig „Ja. maar ik geloof dat het beter georganiseerd wordten boven dien zijn wij geen rijk land meer Maar elke keer vertelt hii mii in een stortvloed van welluidend Aus tralisch „slang" (dialect) dat het hier allemaal de schuld van de hoge lonen is. Iedere vrouw gaat hier -naar de markt, want het is daar veel goedko per dan m de winkels. Het is geen tentenmarkt. zoals bii ons. maar een stenen markt met vaste stands. Zij is ook verschillende dagen van de week open. Iedere Vrijdagmiddag komen twee Australische huisvrouwen me op halen en met enorme tassen en zakken gewapend doen we dan onze inkopen. Fruit, groenten, kruideniers waren. kleren, alles is er te koop. Kunnen we niet meer dragen cVan brengen we alles naar de auto - een heel oud Ford je dat nog nét rijdt - stouwen dat vol - en gaan weer ver der. Zijn we klaar dan klimmen we er op de een of andere manier zélf nog bij - en we rijden vrolijk naar huis. Onderweg jubelen we dan ver rukt van: ..De markt was goedkoop vandaag - of zuchten somber: „De markt was duur vandaag" HUISELIJKE BESLOMMERINGEN Het leven gaat hier anders ontzag lijk snel. en het is verbijsterend druk. Er komt natuurlijk bij dat we nog steeds in de rommel zitten - We hebben deze weken gepoetst - en ge schrobd - en muren afgeschrapt - en weer geverfd. Soms hadden we er plezier in - en soms waren we al te moe. Maar de studeerkamer is klaar - en heel mooi geworden. Slaapka mers zijn ook klaar - Alles heel licht nu - we zijn er erg trots op. Ook de keuken is mooi. Beneden is het ver der nog een grote rommel - we kun nen niet op schieten omdat de ka mers nog doorgebroken moeten wor den. En het is hier niet zo. dat U de timmerman of metselaar opbelt - en hij maakt het voor U in orde. Het is hier met alles: „Helpt U zelf" U zoudt mijn man beslist niet her kend hebben deze weken. met een smerige overall aan en maar schrap pen en verven. Het laatste placht hij met zoveel vuur te doen dat zelfs z'n brille glazen vol verf spetters za ten. Maar nu hebben we een goede (natuurlijk Leidse) metselaar gevon den en die zal ons helpen van de twee nogal kleine kamers, één grote te maken, zodat wc na de Hollandse kerkdienst tenminste een eroot aan- 5^. Hollanders, die noa wat willen praten, kunnen ontvangen KERKDIENSTEN MET 50 BEZOEKERS °llr kerkdiensten cesDroken: de hÏÏSi e Jller naar toe komen hebben er wel wat voor over! Soms reizen ze twee. drie uur voor ze er heerlijk om dan zo met deze mensen in je moedertaal te zin- -er\otn ^.Hollandse preek te horen h wat te praten. Vorige week hadden we zelfs een Leids bruidspaar. kfrkeU^befeSiïdè? aTOnddi™t menï™"™,Varen er «weveer 50 ha? diemSu? weet dat d<? familie cue het dichtstbij woont nog altijd een mcn.^t U^et^een'"Sffii* k°' hef^h v!?den' Toch atten We hier°?n het hartje van Melbourne - maar de stad is zo uitgebreid dat we afstan den van een uur hier niets vinden. EEN PARADIJS VOOR KINDEREN... kindercn vinden het hier nog steeds een paradijs. De school is een SfJm hu'zen van ons vandaan. Ik hoop, breirt h u? 1rde ben- er een m'ge- te brengen zodat ik Ueens kan vertellen hoe het onderwijs gegeven wordt. Ook de directrice van i"®'. ■strain"ig college" (kweekschool) nodigde my uit om de hele werkwijze ,\koT.n bek«ken. Ik ga nu maar op de berichten van de jongens af. De eerste morgen hadden ze weinig zin om te gaan. „Je verstaat er natuuriyk niks van mopperde m'n oudste zoon (8 jaar) en mn tweede spruit (7 jaar), die niet veel voor intellectuele vormen voelt, zei verontwaardigd: „Ik dacht dat er in zo'n iyn land wel geen school zou zijn" Maar ziet, om twaalf uur kwamen ze juichend thuis: ,,'t Is er enig, moeder, net een kleuterschool, het is steeds maar tekenen, met klei werken - tim meren - en sporten - en muziek". Na een paar dagen vroeg ik of ze er ook nog wel eens wat anders leerden? „O ja - doodgemakkelijke sommen" - Hoe de resultaten zullen zijn. weet ik niet maar ze gaan elke dag welge moed naar school timmeren elk vrij uur los en vast aan mekaar in de tuin zien er als turken uit als ze binnen moeten komen en eten als wolven. Het is verbijsterend zo snel kinderen de taal oppikken. We waren hier nog maar een paar dagen toen ik 's avonds laat de jongens nog eens toedekte. M'n tweede zoon had m'n schaar gebruikt en hem niet terug in m'n naaidoos ge daan. Ik mopperde zo'n beetje op hem terwijl ik hem lekker instopte en zei: „Waar heb je m'h schaar weer gelaten schurk dat je bent". En tot m'n stomme verbazing hoor ik hem in z'n slaap mompelen: „I don't know" („Ik weet het niet"). M'n oudste trapte me vanmiddag op m'n tenen en zei, als van zelfsprekend: Excuse me". Ze doen veel boodschappen voor me en komen altijd thuis met dingen waarom ik ze gestuurd heb. Hoe ze het de winkeljuffrouw duidelijk maken weet ik niet maar het lukt altijd. VROUWELIJKE BANKETBAKKERS Het land hier is prachtig. Een collega nam ons allemaal mee in z'n auto het binnenland" in. Het is niet te beschrij ven hoe prachtig en groots, met hoge bergtoppen en diepe dalen. Overal vindt U langs de weg picknic-plaatsen, waar U zelf theewater kunt koken of een karbonaadje kunt bakken. Verder staan er houten banken en tafels waaraan U eten kunt en zijn er schommels en wip pen voor de kinderen. Het kost U geen cent. U staat verstomd wat er uit een Engelse picknicmand komt ik vrees dat onze gastvrouw een hele dag heeft staan bakken! Daar zyn de vrouwen hier erg knap in ze maken de ver rukkelijkste en ingewikkeldste dingen zelf. U kunt hier. behalve cake en bis cuits, ook geen koekjes kopen, zodat je het -wel zelf moet doen. Maar ze zijn er knap in. Als ik ergens zo'n uitgebreide thee verorber denk ik ongerust by mezelf: „Johanna Johanna, wat nu als al die dames bij jou komen thee drinken Enfin, voorlopig heb ik nog geen ka mer om ze neer te zetten en is het zover dan doe ik alles maar puur Hollands. Wie weet hoe interessant ze dat vinden!! J. GEURSEN—BOHST.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2