Wim van Est grijpt Gele Trui VAN HOUTEN Brabander étappe-winnaar te Dax Negentien soldaten gingen naar liuis... Q2EB Wel en ivee der visserij Met een enkel woord DINSDAG 17 JULI Historisch ogenblik (Van een speciale verslaggever) Voor de Nederlandse wielersport kon gistermiddag in het kleine, knusse stadion van Dax een historisch ogenblik worden vastgelegd: Wim van Est had niet alleen de étappe Agen-Dax gewonnen, maar tevens zijn achterstand van 14 min. 46 seconden op de drager van de Gele Trui, de Fransman Levèque, met één slag ingehaald, daarmee de eerste plaats bezettend in het algemeen klassement. Nog nooit in de historie van de wielersport heeft een Nederlandse renner in de Tour de France de leiding gehad in het algemeen klassement. Nog nimmer is een Nederlandse renner een étappe begonnen, dragende de Gele Trui, het symbool van de sterkste onder de sterken. Het is de vierde étappe overwinning, welke Nederlandse renners in de geschiedenis van de Ronde van Frankrijk hebben behaald. Middelkamp won in 1937 de beroemde Calibier-étappe, Schulte zegevierde in 1938 te St. Brieuc, Albert van Schendel won in 1939 te Assecy. Met Van Est heeft ook Gerrit Voorting, die mede uit het peloton ontsnapt was, en bijzonder sterk heeft gereden, een fraaie prestatie behaald. Hij werd vierde in de dag étappe. Een succes voor hem bleef dan ook niet uit, want hij steeg wederom een aantal plaatsen in de rangschikking en samen met Van Est heeft hij er voor gezorgd, dat Nederland eerste werd in 't dagklassement van de ploegen. Het was een schijnbaar zwoegende, imaar in werkelijkheid loerende Van Est. die als eerste de rulle sintelbaan van ihet stadion van Dax binnenkwam. Scherp hield hy zijn concurrenten in de gaten, afremmend in de moeilijke boch ten, aanzettend op de lange rechte ein den. En op het laatste rechte eind was het alleen nog Caput, die een wanhopige poging deed om Van Est te passeren. Maar met duidelijk verschil gin| onze landgenoot over de eindstreep, dolgeluk kig met de zege. zijn gezicht in één bre de grijns vertrokken. „Had je dit gedacht, Wim?" vroegen wij hem, toen hij met Pellenaers naast zich. afstapte. „Ja", was het rondborstige antwoord, „ik had er vanmorgen in het hotel al over gedacht. Want morgen (vandaag) imet die zware bergétappe over de Pyre neeën, dan weet ik het nog zo net niet. en waarom dan vandaag niet proberen?, nu of nooit, ik wilde mijn tijdverlies, door al die pech ontstaan, goedmaken. Zou ik de gele trui hebben?" vroeg hij, met een glinstering in de ogen. Van Est werd verder in beslag geno men door radio-reporters, fotografen, filmoperateurs, en buitenlandse collega's. Daar kwam ook een lieftallige jonge dame aanwandelen, Marcelle Bordan, die hem als étappe-overwinnaar een mooi (bouquet bloemen aanbood en enkele ste vige zoenen. Voorsprong steeds groter In de volgauto's bleef men vrijwel aan een stuk door timen en berekeningen maken. Te Grenade, 57 km voor de fi nish, noteerden wy twaalf minuten ver schil tussen de kopgroep met Van Est en het grote peloton van Levèque, nog altijd drager van de Gele Trui, en ergens tussen Saint Sever en Montaut, ongeveer 45 km voor de finish, was het nog iets groter geworden, nl. 13 min. 45 seconden. Het leiderschap van Levèque hing nu werkelijk aan een zijden draadje. Van steeds groter, op 40 km voor Dax 14% minuutLevèque was op dat mo ment al leider af. Maar een 30 ki- dat moment af werd de voorsprong lometer, ook als die in dolle vaart wor den afgelegd, is een hele afstand. Men duchtte een lek bandje of een ander oponthoud van Van Est, die eeuwige pechvogel en tevens hoopte men op een geslaagde uitlooppoging van de man uit St. Willebrord, omdat hy in geval van een étappezegc nog van een minuut bonificatie zou profi teren, die aan alle twijfel een einde zou maken. Van Est bleef even stug en onvermoeibaar doortrappen als in het begin van de vlucht, Voorting was voortdurend by hem in de buurt, zou den de twee er samen van door gaan? Het gebeurde niet, daarvoor was het tempo ook te hoog, tijdens de afdaling van de heuvel by Montfort, 19 km voor Dax steeg het tot boven de ze ventig kilometer Stormachtig toegejuicht door de tien- Spannende ogenblikken Toen kwamen enkele spannende ogen blikken op het grasveld in het stadion. Omringd door Pellenaers, Van Ierland, Gramser en de Nederlandse journalisten, bij wie zich ook Karei van Wynendaele had gevoegd, die niet minder dan wy verheugd was over het Nederlandse suc ces, werd de aankomst afgewacht van het peloton. Men wist dat het peloton zeer vele minuten achter was, maar 14 min. 46 seconden was een belangrijk tijdsverschil en tegen het einde van elke étappe loopt elk peloton altijd op vluch telingen, die er in het begin of op de helft van de wedstrijd vandoor zyn ge gaan, in. Maar de minutenwijzer bleef door lopen, negen minuten, tien minuten, elf, twaalf, dertien minuten. Tot de luidsprekers aankondigden dat het tydsverschil zo groot was geworden, dat Van Est drager van de Gele Trui was geworden. Allen wensten Van Est geluk, Voorting en ploegleider Pelle naers het eerst. En wederom kwam Marcelle Bordan naar Van Est toe, ditmaal om hem de Gele Trui over de schouders te laten glijden. Agen-Pax was één van de twee étap pes, die de overgang vormen van de bergen in Auvergne naar de Pyreneeën. Het hoogste punt, 215 meter, lag 10 km na de start. Daarna ging het nog wel voortdurend op en neer maar de hoog teverschillen waren gering, naar Franse maatstaven althans gemeten. Zo was het duidelijk, dat, wie op dit stuk enige tydwmst wilde boeken, niet al te lang moest wachten met zijn uitlooppoging. De aanval werd ongeveer 30 km van het beginpunt ingezet- door zes man, Caput, Sommer, Marinelli, Meunier, Cabeylie en Muller. De groten bleven scherp op elkaar letten en daar nog Koblet noch Bobet noch Coppi of Bartali aanstalten maakten om te demarreren, konden de vluchtelingen volkomen los rijden en over een korte afstand een halve minuut uitlopen. Achter hen bleef de atmosfeer geladen. Verscheidene renners zaten te wikken of te wegen of ze ook niet een kansje zouden wagen en plotseling zagen we nog vier man naar voren schieten. Voorting was er bij, maar ook Van Est en samen met De Mulder en Morvan gingen ze achter de kopgroep aan, die ze ha een korte, felle jacht achterhaal den. Tien man aan kop Er was dus een leidend peloton van tien man ontstaan, waarby zich geen enkele favoriet bevond, maar wel enige renners telde, t.w. Van Est, Meunier on Dc Mulder, wier achterstand op Levèque slechts ongeveer een kwartier bedroeg. Van Est was van allen het hoogst geplaatst in de rangschikking, nl. 17e en het zal hem zelf wel in de eerste plaats verwonderd hebben, dat zijn ontsnappingspogingen niet een heftig verzet uitlokte. Want in de eerste étappes kon hij geen tien meter uitlopen of er zaten een paar Fransen of Italianen aan zijn wiel met de opdracht zyn élan te breken of te remmen. Ditmaal bleven de reacties achterwege, in het peloton reden de Italianen af wachtend als steeds, voelde Koblet na zyn inspannig van Zondag, toen hy op zijn eentje een soort van geprologeerde tijdrit had gereden, begrijpelijkerwijze niets voor een tweede huzarenstukje met de Pyreneeën voor de boeg en de zekerheid dat thans al zyn concurrenten als jachthonden achter hem aan zouden gaan. De Frans-nationalen deden het op bevel van hun ploegleider Jean Bidot, die Bobet wilde sparen, eveneens erg kalmpjes aan. De Tour in cijfers UITSLAG J2e ETAPPE 1. Wim van Est, 5 uur 25 sec. (met bonificatie 4 uur 59 min. 25 sec.)2. Caput Parijs z. t. (met bonificatie 4. 59.55)3. Marinelli (De de France)4 Voorting (Ned.)5. Muller (Frank rijk) 6. Sommer (Zwitserland)7. La- beylie (lie de France)8. Meunier (West Zuid West); 9. Demulder (Bel gië); 10. Morvan (West Zuid West). Allen dezelfde tijd als Van Est. 11. Ockers (Belg.) 5.18.41; 12. Robic (Parijs) z. t.; 13. Delahaye (lie de France) z. t.; 14. Deriicke (Belg.) z.t.; 15. Colinelli (Oost Zuid Oost) z.t.; 16. Forlinl (Parijs) z.t.; 17. Gual (Spanje) z.t.; 18. Coppi (It.) z.t.; 19 Barbotin (Frankr.) z.t.; 20. Couvreur (Belg.) z.t.; 21. Guegan (West Zuid West) z.t.; 22. Zaaf (Noord-Afr) z.t.; 23 Koblet (Zwits.) z.t.; 24. Verschue- ren (België) z.t.; 25 Dekkers (Ned.) allen in dezelfde tiid als Ockers; 30. Peters en Wagtmans (Ned.) in de zelfde tiid als Ockers. PLOEGENKLASSEMENT 1. Nederland (Van Est. Voorting. Dekkers) 15.18.31; 2. West Zuid West Frankrijk 15.19.31; 3. Ile de France 15.19.31; 4. Parils 15.37.17; 5. België 15.37 47; 6. Zwitserland 15.37.47; 7. Frankrijk 15.37.47; 8 Italië 15.56.03; 9. Oost Zuid Oost Frankrijk 15.56.03; 10 Luxemburg 15.56.03; 11. Spanje ALGEMEEN KLASSEMENT. 1. Van Est (Nederland) 68.30.24; 2. Meunier (West Zuid West Frankrijk) 68.32.53 (op 2.29); 3. De Mulder (Belg) 68.33.37; 4. Leveque (West Z.W.) 68. 34.54; 5. Bauvin tO.ZO.) 68.3530; 6 Koblet (Zwits) 68.38.21; 7. Bernardo Ruiz (Spanje) 68.41.08; 8. Geminiani (Frankr.) 68.41.39; 10. Lucien Lazari- des (Frankr) 68.41.38; 11 Biagoni (It.) 68.41.58; 12 Bobet CFrank.) 68.43.25; 13. Coppi (It.) 68.44,00; 14, Magni (It.) 68.45.48; 15. De Cock (België) 68.47.29; 16. Barbotin (Frankr.) 68.47 33; 17. Lauredi (Frankr.) 68.47.59; 18. Bartali <It.) 68.48,10; 19. Ockers (Belg.) 68.48.40; 20. Wagtmans (Ned.) 68.501)8; 23. Voorting (Ned.) 68.51.37; 45 Peters (Ned.) 69,10.40; 72 Dekkers (Ned.) 69.34.46. ALG. PLOEGENKLASSEMENT 1. West Zuid West Fr. 205.08.26; 2. Frankrilk 205.14.52; 3. België 205.25.48 4 Nederland 205.50.22; 5. Italië 205.52 26; 6. Oost Zuid Oost Frankrijk 206.00 19; 7. Zwitserland 206.08.14; 8. II de France 206.16.24; 9. Luxemburg 206.21. 36.; 10 Parijs 206.30.10; 11. Spanje 206.51.09. Afscheid van Korea 25 Juni: „dag om nooit te vergeten. Eerste luitenant T W. W Dussel schrijft over de belevenissen van het Nederlandse detachement V.N op Ko rea oa.: „Vandaag is het 25 Juni. Vandaag „vieren" we het éénjarig bestaan van de oorlog in Korea. Vandaag praat iedereen over het vredesvoorstel van Jacob Malik. Vandaag zijn de Chine zen weer begonnen met aanvallen hier en daar. Op het grote hoofdstation van Tokio staat een lange trein. Het wemelt van militairen. Ook 19 Nederlandse soldaten, officie ren, onderofficieren, korporaals en man schappen, maar allemaal soldaten in de ware zin des woords. gaan naar huis. Het zijn veelal „oude jongens'die veel, héél veel mee gemaakt hebben Zuster Koopman vergezelt hen hoofdzakelijk om Wim Hageman en Herman Jorink te verzorgen, die er het ergst aan toe zijn Wim mist beide handen en is blind, Herman heeft nog één duim, maar ziet gelukkig. Het is moeilijk haar te pakken te krijgen, want ze loopt door de wagens heen var» de ene patient naar de an dere. We hebben nog maar een kwar tier en je wilt graag iedereen nog even zien. En overal hoor je; „Nee maakt u geen zorgenwe fiksen het wel nee, geen pijn meerik voel me bést Dat zei ook Johan Breeuwej uit Den Haag, die door een mortier gewond werd en nu gedeeltelijk verlamd ligt. „Nee, dat gaat bestEn hij ver telde me een verhaal hoe het gekomen was, onderwijl een sigaret rokend. Maar zijn laken is met touwtjes hoger ge spannen. want de druk daarvan doet hem zelfs pijn" legt de zuster me later uit „Nee, er zyn er die veel erger zyn. Met my zal het wel weer in orde ko menanderhalf Jaar rusten of zo, maar wat geeft dat? Ik zie tenminste nog. Moet je Wim daar hebben". Maar Wim Hageman lacht. Zonder ogen en zonder handen, die hem door een mijnontploffing zyn ontnomen. Hy lacht en luistert. Hij heeft levens lust ondanks alles. Hij wil niet beke- (Ingez. Med.-adv.) Zo werd het verschil tussen de tien aan de kop en het grote peloton steeds ruimer. Belde Nederlanders hadden ruimschoots hun deel in het handhaven en opvoeren van het hoge tempo. Voorting, uit honderd anderen dade lijk te herkennen aan zijn hoge zit, had vaak de leiding en zo ook Van Est, die als een geschoold vakman, één met zijn fiets en zonder onnodige bewegin gen, samen met Voorting de kern vorm de van het leidende tiental. Het verschil werd ruim twaalf minuten, zodat de Nederlandse volgers al even opgewonden werden als ploegleider Pellenaers, die in een reserve-jeep, nadat zijn eigen wagen het had. begeven „finaal ontploft", zei de Pel met een 100 kilometer vaartje uit de achterhoede kwam aandenderen. Van Est stond immers in het algemeen klassement met 14 min. 46 sec. achter op Levèque. die in het hoofdpeloton was blijven hangen en dit betekende niet meer of minder, dan dat nog nooit te voren een Nederlandse renner zo dicht geweest was bij de door allen begeerde Gele Trui. „De Gele Trui is vandaag voor jullie", riep Jaqucs Goddet uit zijn auto, dc man, die onze ploeg naar men weet een zeer goed hart toe draagt, tegen Pellenaers, toen deze hem voorbij reed. Waar Pellenaers, die als het puntje bij paalje komt toch een beetje voorzichtig man is, in weer wil van zyn opgetogenheid en popelend verlangen naar een Nederlandse zege, plagend terugriep: „Die gele kleur staat ons Nederlanders niet Van Est zal Gele Trui verdedigen (Van een speciale verslaggever) „Ik voel me zo lekker als kip", vertelde Wim van Est ons gister avond. „En voor de echte bergen, of ze nu Pyreneeën of Alpen heten, ben ik helemaal niet bgng. Jullie kunnen er op rekenen, dat ik de Gele Trui uit alle macht zal verde digen, zij staat mij immers goed, dat heeft Goddet zelf gezegd". Wie het meest genoot van het succes van Van Est was ongetwij feld ploegleider Pellenaers. Hij had veel minder praats dan gewoonlijk, maar telkens gleed er een glimlach over zyn bruine gezicht en gaf hij zijn vrienden een knipoogje van vertrouwen. Pellenaers is het nog niet helemaal met zichzelf eens wat voor tactiek er nu verder toegepast, moet worden. Eigenlijk vindt hij, dat de onzen morgen (vandaag) al leen maar moeten rijden en niet moeten vechten voor de Gele Trui. omdat ze met zyn vyven toch te zwak zyn om met kans op succes een worp naar de eindzege te doen. Aan de andere kant zou het wellicht ook niet verstandig zyn om een domper op de strijdlust van Van Est te zetten die zoals gezegd wél vechten wil en tegenover ons ver klaarde hij dat hij zijn prestatie, die hem de Gele Trui bezorgde, veel hoger aanslaat dan zijn zege in BordeauxParijs, een jaar geleden. Het zal de Pel wellicht nog veel hoofdbrekens kosten voordat hij tot een besluit komt. In overeenstemming met het wed strijdreglement krijgt onze ploeg, nu een van haar leden nummer één staat od de ranglijst, de beschik king over een extra jeep. met een monteur en het nodige materiaal. Ook in dit opzicht is het succes van de man uit St. Willebrord dus van gro'e betekenis geweest voor onze ploeg. De spannende finish van de twaalf de étappe van de Ronde van Frank rijk. Wim van Est klopt de Frans man Caput op de streep (foto overgebracht per telex) duizenden opgewonden Fransen, die Ca put, Meunier. Marinelli en Muller her kenden en op een zege van een der hunnen hoopten, legde het tiental de laatste kilometers met een sneltreinvaart af. Van Est demarreerde nog. in de straten van het stadje, maar hij kwam niet geheel los van Caput en Sommer, die lange tijd had zitten stampen en zwoegen, maar nu weer geheel fit reed, waren onmiddellijk achter hem aange gaan. Toch kwam Van Est als eerste op de baan van 't stadion en de kleine voor sprong, welke hy toen op zyn con currenten had, wist hij ook tijdens de laaste ronde te behouden in weerwil van dc verwoede pogingen van Caput, die zich volkomen leeg reed om hem in te halen en tot grote opgetogenheid van de weinige Nederlanders, die op Van Est afstormden om hem de hand te drukken. Ook het Franse publick bleek zijn prestaties overigens zeer te waarderen cn toen hy zyn ereronde reed klonk daverend applaus van de propvolle tribunes. Wim van Est was deze dag de grote man voor alle in woners van Dax cn omgeving. ken worden en vecht om boven alles uit te komen. Hij kent alle stemmen en byna ieders voetstappen. Hij wil niet hèt geval zijn, alleen maar één geval, net als alle anderen, net als Herman Jorink, die ook zy'n handen mist op een duim na maar die nog kan zien Luitenant Ruigrock uit Leiden heeft hemel en aarde bewogen om te mogen blyven. „Het is zo erg niet met die arm. (Ingcz. Mcd.-advert.) De borrel ls weer ln prijs gestegen, Hier een „tip" om te overwegen. Indien voortaan TIP besteld Kost 't eigenlijk (half) geld. Omdat dubbel genot wordt verkregen. Inz.Hr J.v.d.P. te Nijmegen ontv. lfl.TIP Over een paar weken kan ik misschien weer terug naar mijn troepLaat me hier dokter". Maar de dokter was onverbiddelijk. „Het duurt drie maanden" zei hy, „Daarna zullen we zien". En Ruigrock staat tezamen met zijn collega Wijn-Banningh uit Groenio zwaar met majoor van der Meijde. die ook een kijkje komt nemen, te over leggen: „En dénk erom majoor, dénk er om, roep ons terugzo gauw mogelijk We moeten de trein uit, hij gaat di. reet vertrekken. Nog een laatste hand- druk hier, een druk op een schouder dciar, waar geen handen meer te schud den zijn. Een laatste roep: „Houdt je taai jongens!" Gezichten kijken Je aan door de gro te ramen van de Rode-Kruiswagens. Gezichten die spreken van hoop, van pijn soms, maar bovenal van dat iets, dat je altijd bij soldaten hebt als deze; „We zijn blij naar huis te gaan, maar we hadden zo graag samen gegaan, al hadden we dan desnoods nog wat moe ten wachten Daarom zullen ze deze dag nooit ver geten. Wij gaan het perron af en praten over het vredesvoorstel van Jacob Malik. Over dc Chinezen, die weer aanvielen en over de nieuwe gewon den en nieuwe doden die er zullen ko men. En er zyn nieuwe troepen geko men, dat is waar ook. Achthonderd het moesten er achtduizend zyn, of tachtigduizend. En er zyn warempel mensen naar huis gegaan. Die 19 van daarnet. Maar dat wist U al VOETBAL A.S.C. SPEELT TEGEN VALKENBURG Donderdagavond om halfacht speelt ASC op het Quick Boys-terrein te Kat wijk een vriendschappelijke wedstrijd tegen een elftal van het vliegveld Val kenburg. ADO—RCH OP LFC-TERREIN Naar het bestuur van LFC ons mede deelt zullen de eerste klassers ADO en RCH op Donderdag 9 Augustus op het terrein van de Kanaries een oefenwed strijd by kunstlicht spelen. WATERPOLO. ZIJL 3 WON VAN A.Z. Het derde zevental van De Zijl won gisteravond met 52 van het Amster damse AZ. 2. CRICKET LCC 2 VERLIEST VAN VUC 2 De derde klasse cricketwedstrijd VUC 2—LCC 2 werd door de Leidenaars met 61 runs verloren. VUC scoorde 1)13 runs, LCC 52 runs. ATHLETIEK SECRETARIAAT L.A.C. Tijdens een buitengewone vergadering van de Leidse Athletiek Commissie is besloten, dat het secretariaat zal wor den gevoerd door de heren Jac. en Hub. Mentink, Zoeterwoudseweg 2. Ondanks de grote vraag en de ge ringe aanvoer van fynvis die Maandag in de afslag te IJmuiden plaats vond, konden de prijzen het voor deze soor ten nog niet veel hoger brengen. Aan vankelijk brachten het de grote tongen bij de eerste afslag nog tot f. 2,85 per kg, doch by latere afslagen daalden de prijzen weer tot f 2.70 per kg. De grove slips bracht het er naar verhouding nog het beste af met f. 1,15 als gemiddelde notering De schol die Zaterdag abnor male hoge noteringen boekte deed het ook iets minder. Grote schol daalde van f. 70 tot f. 55 per kist. terwyl de kleine schol 2 daalde van f. 40 tot f. 29 per kist. De aangevoerde haring die van prima kwaliteit was ging vlot van de hand. De rokeryen betaalden als groot ste afnemers graag f. 32 per kist. De schelvis hield tegen de verwachting in goed stand. By een aanvoer van niet minder dan 2000 kisten: Grote en mid del varieerde van f- 36 tot f. 45 per kist. De braat moest echter by latere afslagen voor de vismeelfabrieken worden toege wezen. Uitzonderiyk levende kwalitei ten noteerden nog f. 14 per 50 kg. De totale aanvoer der Maandagmarkt te IJmuiden beliep ruim 4800 kisten waar van 347 kisten fynvis, 565 kisten schol, 315 kisten haring, 300 kisten wytlng en 2000 kisten schelvis. De Norma Maria die Maandag aan de afslag kwam met een overwegende ha- ringaanvoer werd de hoogste besommer (lngez. Med.-advert.) Het Nederlandse merk met WereldrepuJtatie CACAO CHOCOLA DB PUDDINGPOEDER BINNENLAND Op 11, 12 en 13 Augustus zal de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van de directeur, kapitein R. van Yperen concerteren in Geneve ln het raam van de feestelijkheden, die in deze stad worden gegeven. In de gisteren te Utrecht gehouden buitengewone algemene vergadering van de Ned. Ver. van foto-Journalisten, werd de heer J. A. Stevens uit Haarlem tot voorzitter gekozen. Op de zolder van een boerderij de Liempde (nabij Boxtel) vond men het lijk van een 38-Jarlge vrouw, die. naar het scheen, zich door ophanging van het leven zou hebben beroofd. Zy was in December J.l. met een 34-Jarige landbouwer uit Liempde gehuwd Een medisch onderzoek naar de werkeiyke doodsoorzaak had even wel tot resultaat, dat verdere opheldering van deze zaak noodzakelijk werd geacht. De rykspolltle nam het lijk in beslag De landbouwer is aangehouden. Kapitein ter zee D. J. Kommer, com mandant maritieme middelen Willemsoord, heeft gisteren aan boord van het wacht schip „Neptunus" te Den Helder zyn commando overgedragen aan kapitein ter zee K. van Dongen, die kortgeleden uit Indonesië ls gerepatrieerd en tijdens de milnenvecgoefenlng ..Factotum" ls opge treden als verbindingsofficier van de bui tenlandse vlagofficieren. Gistermorgen ls ln de aula van het Gemeentemuseum te Den Haag het eerste internationaal concours van blaaslnstru- menteninakers geopend. In de aula van de Amsterdamse Gemeente Universiteit ls gistermiddag de vacantlecursus voor Belgische leraren en leraressen geopend, die t/m 4 Augustus duurt. Deze cursus ls ln hot raam van het Belgisch-Nederlands cultureel accoord georganiseerd door de departementen van Onderwijs in de belde landen. BUITENLAND De drie Scandinavische landen heb ben ln een memorandum aan de OEES te Par(js voorgesteld tot vrijheid van lucht verkeer tussen de leden-staten te komen. By Newhaven. ten Oosten van Fort Wayne (Indiana), ls een passaglerstreln op een goederentrein Ingereden. Een persoon werd gedood en velen zijn gewond. De piloot en zes passagiers van een vliegtuig van de „Quantas Empire Airways" zijn om het leven gekomen, toen de machine 10 kilometer ten Zuiden van Lae (Australisch Nieuw-Gulnea) ln zee stortte. Tengevolge van een hevig noodweer ls aanzlcnlllke schade aangericht ln de Franse departementen ln het Alpengebied. Drie personen kwamen om het leven. Gisteren is ln de omgeving van Richmond (Vlrgina) eon bommenwerper van het type B-29 neergestort. De drie In zittenden kwamen om het leven. In een rapport van de door de bur gemeester van New York Ingestelde com missie inzake het gebruik van verdovende middelen door Jongelui wordt geschat dat 90.000 New Yorkers deze middelen ge bruiken. Dr Jean Plcard. houder van het wereldhoogterecord voor ballons 17.300 meter wil trachten tot 30.000 meter te stijgen, als hij de hiervoor benodigde 200.000 dollar kan krygen. met een eindresultaat van f. 14000 voor een 11-daagse reis. De Limburgia deed het Iets minder met f. 8870 voor een 11-daagse reis, evenals de Eli Cheneviere met f. 11700 en de Thorina met f. 10000 beide voor U-daagse reizen. De op brengsten der loggers lagen gemiddeld rond f. 3000 per schip, met uitzondering van de IJm. 74 welke de hoogste werd met f. 3890. Vandaag waren er geen trawlers aan de afslag. Enkele kotters alsmede de Katwijk 6 welke gisteren verstek liet gaan bepaalden de geringe plat- en fijnvisaanvoeren. Ook voor Woensdag ziet het er voor de trawleraanvoeren nog niet erg royaal uit. Op dit moment hebben zich nog geen schepen gemeld voor binnenkomst. Aangenomen kon echter worden dat de Catharina Duyvis en de Vikingbank welke respectievelyk de 6e en 7e Juli naar zee zyn vertrokken aanwezig zullen zyn. De Katwijk 189 vertrok Maandagmid dag naar elders om enige revisie te ondergaan. De Katwijk 78 moest als grote broer zich door de kleinere logger Katwyk 210 naar binnen laten brengen, daar de motor defect was geraakt. De Shamrock heeft Maandag alvorens naar zee te vertrekken eerst een proef vaart gemaakt. Vangstberichten KATWIJK AAN ZEE. 17 Juli. Vangstbe richten van hedenmorgen uit zee: KW 14 14 k.; KW 138 16 k.; KW 3 1 k.; KW 47 12 k.; SCH 353 4 k.; KW 67 60 k. nog 20 netten; KW 18 70 k. uit halve vleet; KW 20 15 last; KW 33 34 k.; KW 78 28 k; KW 44 60 k. nog 20 netten; KW 50 4 k; KW 173 70 k. nog 40 netten; KW 175 13 k.; KW 127 30 k.: KW 130 10 k.; KW 167 2 k KW 168 70 k.; KW 161 19 k.; KW 70 50 k Geen vangst* KW 23. KW 2, KW 9. IJM 283. KW 144. KW 29. SCHEVENINGEN. 17 Juli. Vangstberich ten van hedenmorgen uit zee: SCH 78 17 k SCH 87 50 k.; SCH 195 3 k.; SCH 254 19 k.; SCH 342 18 k„ SCH 402 12 k sch 412 8 k SCH 159 20 k.; SCH 229 20 k: SCH 339 70 k; SCH 365 40 k.; SCH 53 25 k.; SCH 332 14 k.; SCH 4 70 k.; SCH 77 20 k.; SCH 57 34 k.; SCH 181 9 k.; SCH 40 2 k.; SCH 48 50 k. nog 20 netten. SCH 49 60 k. uit 50 netten; SCH 99 45 k. uit de halve vleet; SCH 132 30 k. thulsstomend; SCH 133 30 k.. SCH 233 85 k. thulssto mend; SCH 247 50 k. nog 40 netten; sch 262 60 k. uit 50 netten; SCH 285 2 k.. SCH 15 1 k.: SCH 19 50 k nog 30 netten; SCH 25 10 k„ SCH 30 3 k.; SCH 45 80 k. nog 15 netten- SCH 69 3 k.; SCH 249 1 k.; SCH 312 45 k. uit 35 netten; SCH 223 8 k.: SCH 314 8 k.; SCH 141 35 k. uit de halve vleet; SCH 186 2 k.; SCH 284 40 k. uit de halve vleet; SCH 361 55 k. nog 38 netten; SCH 46 10 k.; SCH 64 6 k.; SCH 66 10 k.: SCH 89 45 k.; SCH 103 10 k SCH 116 10 k.; SCH 140 50 k. uit dc halve vleet; SCH 180 5 k.; SCH 275 3 k.; SCH 3 25 k.; SCH 14 10 k.; SCH 47 10 k.; SCH 110 55 k. uit de halve vleet; SCH 118 55 k.; SCH 325 8 k. Geen vangst: SCH 200. SCH 245. SCH 263. SCH 5. SCH 37, SCH 130. SCH 210, SCH 248, SCH 297. SCH 310, SCH 399, SCH 81. VLAARDINGEN. 17 Juli. Vangstberichten van hedenmorgen uit zee: VL 78 7 k.; VL 79 60 k. nog 44 netten; VL 203 5 k.; VL 205 75 k. uit halve vleet; VL 206 5 k.: VL 207 60 k. nog 20 netten, VL 216 17 k.I VL 97 3 k.; VL 114 5 k.; VL 115 65 k. nog 40 netten; VL 142 5 k,; VL 196 1 k: VL 83 30 k.; VL 40 60 k.; VL 14 5 k.; VL 112 4 k. Gemiddelden 17 Juli. Gemiddelden vangst- Vlaardln* gen 16 k. Schevenlngen 15 k. Katwijk 22 k. Aanvoer SCHEVENINGEN. 17 Juli. Binnen van de harlngvlssery de logger SCH 250 met 44 last van 6 schepen. Besommingen IJMUIDEN, 17 Juli. Besommingen van hedenmorgen: logger: KW 6 f.1340; kot ters: SCH 17 f.240, KW 128 f.325; KW 26 f. 325. Prijzen IJMUIDEN. 17 Juli. Prijzen per kilo: Heilbot 2.90—2.40; Gr. Tong 2.30—2.20; Kim. Tong 2.041.86; KI. Tong I 2.04— 1.76; KI Tong II 1.341.14; Tarbot I I.94—1.90. Per 50 kilo; Grm Schol 59. KI. Schol I 40; KI. Schol II 38—8 50; Schar II.50—3; Bot 13.50—0.50; Wijting 16) KI. Haal 19; Poontjes 8; KI. Rode Poon II 12. Totale aanvoer 190 kisten. HENGELSPORT NIEUWE VERENIGING OPGERICHT Het personeel van de firma Oranen- burgh-Heringa heeft een hengelsport vereniging opgericht en deze gedoopt nvs>t de naam „De Gulden Voorn". DAMMEN „D.E.s." (Voorschoten) De wedstrijden voor de zomercompe* title hadden dc volgende uitslagen G. van Kuyk-H. v. d. Velden 0-2; J Slmoiis-S. v d. Meil 0-2: A. Tempel- man-J. Overduln 0-2; G. Oudshoorn-B. van Bemmelcn 1-1: G. Oostenrro-J- Oosterom 2-0, J. M. de Bruyn-J. de Best 2-0: B. van Bemmelen-J. v Bem- melen 2-0, A. W. Zoetemelk-D. J. E. Tlt 0-2; H v. d. Velden-S. H. Zitman 0-2; G. Weggen-J. KL dc Bruyn afg.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2