Wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong hervat Benelux wijzigt haar methode Instelling van ministeriële werkeomité's WEERBERICHT - Harriman te Teheran gearriveerd Kansas door overstromingsramp getroffen 90ste Jaargang MAANDAG 16 JULI 1951 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer oo No. 27354 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5.15 per kwartaal; f 0 40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Goes bracht nog geen victorie Kanalenprobleem realistisch aanvatten (Van onze Haagse redacteur). „Van Goes begint de Benelux-vic- torie". Met deze op spandoeken en aan plakbiljetten aangebrachte leuze heb ben de Goesenaren en wellicht ook de bezoekers van hun stad blijkbaar wil len suggereren, dat er tijdens de in formele Benclux-conferentie, die daar Zaterdag in hotel de Korenbeurs werd gehouden, beslissende dingen zouden gebeuren. Dit optimisme is wel be schaamd. Goes heeft geen schokkende dingen opgeleverd. Dat kon ook niet, omdaat het hier betrof een bijeen komst van ministers, die zich voor deze conferentie niet door hun des kundige lieten vergezellen. Het was slechts een ongedwongen gedachten- wisseling. Maar in Goes heeft men er zich blijkbaar heel wat van voorge steld. De Benelux-gedachtte in haar verrei kend perspectief is meer dan een va- cantiereis naar de Grot van Han of naar de bollenvelden. Het gaat om een groot se conceptie, maar de weg ter verwe zenlijking is lang en moeizaam. De con ferentie in Goes heeft, zien wij het goed, duidelijk gemaakt, hoe lang en hoe moeilijk begaanbaar die weg is. Wat de monetaire vraagstukken be treft, prof. v. d. Brink wees er op, dat het Koreaanse conflict in België min der scherp heeft ingewerkt dan in Ne derland, Hij zeide verder, dat het on juist zou zijn, wanneer men voor de extreme posities van België en Neder land in de E.B.U. een verband zou leg gen met het Voor-Unie-verdrag. De Voor-Unie is daartoe zeker geen aan leiding geweest, want ook zonder die zou België voor 60% zijn geliberali seerd. Minister Mansholt constateerde, dat er met de wijze van werken, zoals die tot nog toe werd gevolgd, van enige har monisatie in de landbouwsector nog geen sprake is. Wil men geraken tot een vrij ruilverkeer, dan zullen er maatre gelen moeten worden getroffen. In de werkgroepen zullen de landbouwvraag stukken en de typische uitvoeringsmoei lijkheden speciaal op het terrein van de handel breder kunnen worden bezien. Nu een andere werkmethode is aan vaard. zullen er voor de liberalisatie van het visserijverkeer belangrijke vorde ringen worden gemaakt. Van Neder landse zijde wordt vastgehouden aan de datum van 1 Januari 1952. Toen hem gevraagd werd naar de streefdatum voor het in werking tre den van de Unie. antwoordde minister v. d. Brink: „daarover kan ik u niets zeggen". En minister Lieftinck gaf, toen ge vraagd werd naar het verloop van de besprekingen, het voor velerlei uitleg vatbare antwoord: „Wij zijn nog niet helemaal klaar" Tenslotte: de Nederlandse regering zal de Belgische regering een nota betref fende de desiderata op landbouwgebied doen toekomen. ONDERSCHEIDINGEN. Tijdens de lunch heeft dr W. Drees aan de heer J. Pholien, eerste minister van België, de versierselen overhandigd, behorend bij zijn benoeming tot Groot kruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw, hem verleend door H.M. de Ko ningin. Aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stik ker is mededeling gedaan van zijn be noeming tot Grootkruis in de Orde van Leopold, welke Z K.H. de Koninklijke Prins van België hem heeft willen ver lenen. leenn. De Luxemburgse minister president Dupong heeft aan minister president dr W. Drees en eerste minis ter J. Pholien van België de versierse len overhandigd van Grootkruis in de Orde van de Eikenkroon van Luxem- l burg. Demonstranten in Saargebied voor aansluiting bij West-Duitsland Gisteren is in verscheidene steden ln het Saargebied gedemonstreerd voor heraansluiting van Saarland bij (West) Duitsland en het houden van een volksstemming, om de Saarlanders in staat te stellen zich hierover uit te spreken. Te Sankt Wendel hoorde men de leuze „Deutsch ist die Saar", welke bij de in 1935 gehouden volksstemming opgeld deed teen, zoals bekend, een overweldi- I gen de meerderheid der Saarlanders zich uitsprak voor wederopneming binnen de grenzen van het toenmalige Duitse rijk. In het grensgebied van Reichsweiler hebben groepen jeugdige Duitsers en Saarlanders gezamenlijke g renspalen omver gehaald. Prins Hubertus zu Loe- werstein, een der voornaamste Duitse pleiters vcor een heraanslult'.nz van het Saargebied bij <West-) Duitsland, voer de op enige bijeenkomsten het wcord. Later op de avond werden prins Hu bertus zu Loewenstein en zijn mede werker. dr Volkmar von Zuehlsdorff, door de politie op een besloten verga dering gearresteerd. Deze informele conferentie was een experiment. Het na afloop uitgegeven communiqué bevat de gebruikelijke algemeenheden en wie ver-strekkende beslissingen heeft verwacht, is stellig bedrogen uit gekomen. Maar het besluit, dat dan ter conferentie is genomen, n.l. dat tot het instellen van kleine ministeriële werk groepen, die in frequent overleg de op lossing van hangende vraagstukken zul len bestuderen, is van principiële be tekenis. Want er valt uit af te leiden, dat de Benelux bezig was te verzanden en dat men in de drie hoofdsteden tot het inzicht is gekomen, dat een ver andering van methode dringend gebo den is. Tot deze verandering is beslo ten en wat dat betreft, kunnen de Goesenaren tevreden zijn: het is een gewichtige beslissing geweest, waar van men mag hopen, dat zij bevorder lijk zal zün voor de oplossing van de moeilijkheden, welke de effectuering van vele Benelux-plannen tot nog toe verhinderde. Na afloop van de conferentie hebben de eerste minister van België, de heer Pholien en de Nederlandse ministers v. d. Brink en Mansholt op het verhandel de een toelichting gegeven. De bedoe ling van de besprekingen was, het ge hele terrein te verkennen en met name heeft men zich bezig gehouden met die problemen, waarvan de oplossing op korte termijn geweest is: het monetaire vraagstuk, de landbouw, de visserij en de waterwegen. Om met dit laatste te beginnen, uit gaande van het rapport van Cauwe- laert-v. Steenberghe hebben de drie re geringen zich verenigd met het ook door minister Paul van Zeeland in de Belgische Senaat geformuleerde stand punt, dat juridisch weliswaar het kana- lenvraagstuk niet aan de Benelux vast zit, maar dat het daartoe feitelijk, psy chologisch en politiek wel behoort. Dit verband is zo sterk, dat de verwezen lijking van het een niet deenkbaar is zonder de verwezenlijking van het ander. De drie regeringen zijn het er over eens geworden, dat gestreefd moet worden naar een meer realistische wUze van werken. De ministeriële werkgroepen, die veelvuldig zullen bijeenkomen, kunnen nu op openhar tige wyze van gedachten wisselen over de concrete vragen en zo de op lossingen voorbereiden. Pakistan voelt zich door India bedreigd Premier Liaquat Ali Khan van Paki stan heeft bekend gemaakt, dat „in de Oostelijke Pendsjaab en in Jammoe en Kasjmir grote concentraties van Indiase troepen plaats vinden", als gevolg waar van „het gros van het leger van India op he ogenblik is samengetrok ken langs de grenzen van Pakistan". Dit was een grote bedreiging van de veiligheid van Pakistan en van de we reldvrede, aldus de premier van Paki stan. Hij had de premier van Inch? verzocht, in het belang van de wereld vrede en van de betrekkingen tussen de twee landen, „de bedreiging, welke door de beweging van Indiase strijd krachten naar de grenzen van Pakistan *as geschapen", weg te nemen. Ook de Veiligheidsraad was verwittigd. Desgevraagd zeide Liaquat. dat Pa kistan alle maatregelen trof, die nodig waren om de territoriale integriteit van het land te beschermen. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: weer met enkele overdrijvende oikenvelden. Zwakke tot matige wind ussen Noord en West. Iets warmer. (Opgemaakt te 10 uur). 17 JULI. &>n op: 4.39 uur onder 20.52 uur. Maan op: 20.37 uur; onder: 2 02 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.17 en 10.54 uur. Noordelijken geven toe! De Noordelijken en Chinezen hebben Tenslotte de nieuwe voorstellen van Ridgway aanvaard en zo z\jn gisteren te Kaesong de besprekingen over een wapenstilstand hrevat. 20 journalisten lijk over het land reisde en gedeeltelijk hebben de delegaties, die nu gedeelte per helicopter, vergezeld en Kae song is gedemilitariseerd. Het heet, dat er gisteren overeenstemming is bereikt in verschillende landen, voor namelijk betreffende de neutraliteit van de conferentieplaats. Het voorlichtingsbureau van generaal Ridgway te Tokio deelde mede, dat er „hoegenaamd geen meningsverschil" bestond inzake regelingen voor de neu traliteit van Kaesong en schreef dit toe aan „het verlangen van beide dele gaties om met de belangrijkste taak verder te gaan". Men heef besloten vanochtend op nieuw bijeen te komen. Van de twintig geallieerde persver tegenwoordigers. die zich gisteren met de delegatie van de VN. naar Kaesong hebben begeven, zijn er 13 Amerikanen, 3 Engelsen, 1 Fransman, 1 Chinese na tionalist, 1 Zuid-Koreaan en 1 Ne derlander. Berichten uit Poesan, de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad zeggen, dat honderden personen van verschil lende politieke organisaties Zondag een bijeenkomst in de staa hebben gehou den tegen een wapenstilstand aan de 38ste breedtegraad. Zij riepen; „naar de Jaloe". (Deze rivier vormt de grens tussen Korea en Mandsjoerije). Naar verluidt, zouden Amerikaanse diplomaten en militaire vertegenwoor digers Zuid-Koreaanse regeringsfunc tionarissen hebben meegedeeld, dat de betogingen door Zuid-Koreanen tegen een staking van het vuren het v'.otte verloop van de vredesconferentie zou den bemoeilijken. Acheson waarschuwt nogmaals De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson heeft een niet op schrift gestelde toespraak ge houden tot ene aantal uitgevers van boeken en tijdschriften, Acheson zeide om.: „Het Is van het hoogste belang dat wij ons er niet toe laten verleiden in Korea een be slissing te willen forceren. Dit is de kern van de tot dusverre door de Ver enigde staten t.a.v. Korea gevoerde po litiek". Hij voegde hieraan toe: „indien wij ons echter door hes aanvragen van besprekingen voov een wapenstilstand ln Korea in slaap laten wiegen, zullen wij in de periode van de eerstkomende zes maanden tot een jaar elders veel harder worden getroffen". Prins Hubertus is de opric.iter van de „Duitse actie". Deze erganteatie is gekant tegen alle herstelbetalingen. Omstreeks Kerstmis van het vorige Jaar organiseerde de groep de eerste „In vasie" op Helgoland als protest tegen het gebruiken van het eiland door de Westelijke geallieerden als cefendoel voor bombardementen. Bloedige botsing met Helen Chapin. de dochter van de Amerikaanse ambassadeur, arriveert net haar vader en de bruidsmeisjes k;: het Raadhuis. communisten IJarriman, Truman's adviseur voor buitenl. zaken, is gisteren in Teheran aangekomen. Hij werd bij zijn aankomst be groet door de Perzische minister van buitenlandse zaken, Baqir Kazsmi, de Amerikaanss ambassadeur Henry Grady, de Engelse ambassadeur, Stepherd en Seddon. de hoofdvertegenwoordiger van de Anglo-Iranian. De politie laad het vliegveld en de weg naar de stad, die Harriman zou volgen, afgezet met het oog op eventuele demonstraties, die com- Nieuwe gevaren Het door overstromingen en branden geteisterde Kansas-City in de V. St. wordt door nieuwe gevaren van vuur en water bedreigd. Zaterdagavond laat be zweek een djjk van de Missouri waardoor grote hoeveelheden modderwater het reeds ondergelopen stadsgedeelte bin nenstroomden. Tezelfdertijd ontstond brand in nog twee pakhuizen met smeer- en andere olie, tengevolge van een nieu we ontploffing. Brandweerploegen, die in de ondergelopen straten bezig waren met de bestrijding van een brand, welke 30 uur gewoed heeft en reeds zeven ge bouwen, een timmerwerkplaats en een tiental olietanks verwoest heeft, moes ten nu ook aan het nieuwe gevaar him aandacht schenken. In het district Pairfax. het vierde in dustriële gebied, waar het water toe gang heeft gekregen, zijn vrijwilligers bezig om honderden nieuwe auto's uit de vutofabrieken in veiligheid te brengen. De dijk begaf het, nadat men de ge hele dag had gepoogd hem te verster ken. Een regeringspakhuis waarin goe deren ter waarde van 1,5 millioen dollar lijn opgeslagen was één der eerste grote Tebouwen waarin het water binnengolf- de en kratten, balen en meubilair weg spoelden. President Truman heeft Kansas en .Missouri tot „rampgebieden" ver klaard Tot dusver zijn een half mil lioen mensen door de zich nog steeds uitbreidende overstromingen in beide agrarische staten uit hun woningen verdreven. Er is aanzienlijke schade toegebracht aan gewassen en indus triële installaties. Voorzover bekend bedraagt het aantal verongelukte per sonen tot dusver 17. munisten hadden aangekondigd. Harriman zal tijdens zijn verblijf in Teheran de gast zijn van de sjah. Hij zal waarschijnlijk vandaag zijn officiële besprekingen beginnen. En wel met een bezoek aan premier Mossadeq „Ik ziet niet in w-,arom vriendschap pelijke besprekingen van de oliekwestie niet tot een oplossing zouden lelden", zo zeide Harriman op he; vliegveld. Het vraagstuk was niet alleen van belang voor Engeland en Perzië maar ook voor de andere landen van de wereld. Hoewel hij nog niet direct wist op welke basis een oplossing zou kunnen schappij. Groot-Brlttannië en de Ver enigde Staten. Od een gegeven ogenblik vond. in het centrum van Teheran, een bot sing met de politie plaats. Er werden verspreide gevechten geleverd met knuppel* en stokken, doch hier en daar werd ook met revolvers gescho ten. Tenminste twintig politiemannen ziin gewond. Politie en militairen stelden daarop op de kruispunten in het stadsgedeelte rondom het parle mentsgebouw. waar de wanordelijkhe den begonnen, machinegeweren op. Tenminste vijftig personen zijn ge worden verkregen, was hij toch „hoop- arresteerd. naar veiluidi zijn zeven vol" gestemd. Verder verklaarde Har- derronsiranten gewond. Later werd riman, een boodschap van president onofficdeël van 20 doden gesproken! Truman voor do sjah en premier Mos- „Sherman"-tanks, die in gereedheid sadeq meegebracht te hebben. waren gehouden, reden na het beeln- nen der wanordelijkheden het plein Over de duur van zijn verbluf zeide or) waar hor. naripmpnf^PM,iw ^v. Uit alle delen van de V.S. wordt hulp geboden aan de getroffen gebieden. Een sub-commissie van het Huls van Af gevaardigden heef" een nood-toewijzing an 15 millioen dollar goedgekeurd. Bo ven de ondergelopen gebieden hebben Heg-tuigen reeds meer dan 200 ton voed sel. dekens, medicamenten en rubber boten neergelaten Op sommige plaat- ?n zijn hef^Chroefvluigtuigen oo eiland jes geland om mensen te bevrijden die 'teor de watermassa's g°Teote?—wren Het Rode Kruis en andere hulp-orza- Harrinran: „Ik zal blijven zolang ik van nut kan zijn. Het is mijn bedoeling zo veel mogelijk mensen te §preken ten einde zoveel mogelijk over de onderha vige kwestie te weten te komen Pre sident Truman zou op de hoogte gehou den worden van zijn besprekingen. Naar Harriman nog zeide, zou hij op de terugweg zeker een bezoek aan Lon den brengen. Harriman verklaarde nog tegenover Journalisten: „Ik zal zeker over de eco nomische ontwikkeling van Perzië spre ken en over de wijze waarop de Ver enigde Staten deze kunnen helpen be vorderen. De op dit gebied bestaande programma's kunnen worden uitgebreid, vooral m b.t. het verlenen van techni sche bijstand". Deze opmerking van Harriman wordt als een zinspeling op president Trumans programma voor het verlenen van technische hulp aan eco- nomis.ch onvoldoende ontwikkelde lan den beschouwd. In een door radio-Teheran uitgezon den officiële verklaring werd gezegd, da* Perzië „grote betekenis" hechtte aan he& bezoek van Hamman. Perzië zou Harriman „afdoende" bewijzen, aldus de verklaring, dat het Internationale Ge rechtshof niet gerechtigd was een uit spraak te doen in de oliekwestie, dat de ohemaatsohappij Perzië plunderde en 3a* Mos<adeq de volledige steun had var. het Perzische volk. Het is niet waar. dat de ooDosit'e in Perzië door intimidatie he1- stilzwijgen wordt opveteri iHus de verklaring. waar het parlementsgebouw zich bevindt, om de vechtende demon stranten uit een te drijven. De ge vechtswagens schoten niet. Voor Teheran en omgeving is de staat van belee afgekondigd. MINISTERIE VAN JUSTITIE TIJDELIJK BEZET Ongeveer 200 leden van de Fedayan Islam, onder leiding van dertig moel- lahs (priesters), hebben gisteren het gebouw van het ministerie van jus titie in Teheran bezet. Verscheidene rechters namen de vlucht. Andere rechters trachtten de moellahs te be wegen. de betogers uit het gebouw te leiden. Deze weigerden maar gelast ten. het houden van toespraken te staken. Een grote politiemacht ln het gebouw deed geen pogingen om tus senbeide te komen. Leden van de groep hadden in toe spraken de vrijlating van hun leider Navab Safavi. en 11 anderen, die zich op het ogenblik in de gevangenis berinden. geëist. De demonstranten werden tenslot te tevreden gesteld door een belofte van de procureur-generaal, dat de zaak van de gevangen gezette leden van de beweging zou worden herzien. De moellahs leidden de betogers uit het gebouw, dat terstond gesloten werd. Za'eTdagavond heeft een ambtenaar van het Perzische ministerie van finan ciën ln het Engels voor radio-Teheran verklaard, dat de aandeelhouders van de Brits-Traande oliemaatschappij „tot de laatste eert het. gekl. dat zii ln de maatschappij hebben belegd, zullen te rug krijgen". ..Wij zulten de aandeelhouders van de voormal'go Brits-Traanse oliemaatschap pij op deze'fde manier schadeloosstellen ate de Britse redering de aandeelhouders van de ijzer- steal- en kolenindustrie in Engeland schadeloos heeft gesteld", al dus de ambtenaar Tn een ccrnrnunifjé van de oliecom- k mls^'e van het Perzische parlement nisaities verlenen in samenwerking me" wordt gezegd militaire en burgerlijke autoriteiten hnlnAangezien ge°n enkel bericht van de aire en burgerlijke autoriteiten hulp aan du.zenden daklozen De materiële -hade wordt reeds op 500 millioen dol- 'ar geraamd. Charles Brannan. de Ame- r kaanse minister van landbouw, heeft opdracht gegeven, onbeperkte hoeveel heden opgeslagen voedsel naar de ge- eteterde gebieden te zenden In het Zuidelijk gedeelte van de staaA Kansas zijn tientallen steden door over- '-omingen ondergelopen. Vandaag begon het water ln Kansas •-ity en het gebied ten Westen van de stad te zakken, waardoor de hoop her leefde in de harten van duizenden, die door de kostbaarste overstroming in de geschiedenis van de Verenigde Staten uit hun huizen ziin verdreven. Men hoopt, dat vandaag de brand, die Brits-Traan?? oliemaatschappij is bin nengekomen in antwoord op het 13 Juni d-xw de nat onale Perzische oliemaat- schflpoii u1'gegeven communioué. dat een termfin van pen maand ate1 de voor he* <!oen van oltebeetelhngen. behoudt de Perrte-he rpgering zich hef recht voor de olieproducten van nu af aan iedere gegadigde te leveren" COMMUNISTEN VEROORZAKEN AMERIKAANSE NOTA AAN SOVJET-UNIE INZAKE JAPANS VREDESVERDRAG Gisteren is een Amerikaanse nota aan Rusland gepubliceerd, waarin een scvjetrusslsche klacht, dat het Japanse vredesverdrag een stap naar agressie te gen Rusland en communistisch China ls, wordt verworpen. „Het verdrag belichaamt niet alleen de vorm van de vrede, doch ook de geest van de vrede", aldus de nota. Te zelfder tijd hernieuwen de Ver enigde Staten de uitnodiging aan Moskcu om deel te nemen aan de on dertekening van het verdrag op een begin September te San Fransisco te houden conferentie van 50 Staten. De diplomatieke correspondent van dePrawda schrijft, dat het Brits-Ame rikaanse ontwerp voor een vredesver drag met Japan „bewust een vergroting van de internationale spanning beoogt". Het getuigde van „een politiek van on gebreidelde aanmoediging van het Ja panse militarisme". V.S. EISEN TERUGROEPING VAN HONGAARSE DIPLOMATEN Dit nummer bestaat uit acht pagina's Het Oostenlijk en Centrale deel van zen omspoelt en binnendringt. De !/fansas in de Verenigde Staten onderste foto toont hoe honderden worden door hevige overstromingen vrijwilligers in de stad Topeka in reeds drie dagen wmedt en <Ue door meer «le^nhern van de viifde veriaardag U.,:n dan 4 millioen liter olie wordt «voed, der algemene staking van Perzische geteisterdkoortsachtige liaast oeziZijn een „itzebr;,ncj raakt. Reeds zijn 17 gebou- arbeiders te Abadan De communisten Op de bovenste foto zien we lioe zwakke plek in een dijk met zand- wen door de brand verwoest, vier an- maakten van deze geleeenheid tevens het water met geweld liet plaatsjezakken te versterken ter beschcr- beschadigd «i tenminste gebruik om een algemene nronagan De VS. hebben Hongarije in een nota verzocht, twee Hongaarse diplomaten in Washington zo spoedig mogelijk te rug t-e roepen, „daar zij niet langer voor de Amerikaanse regering aan vaardbaar zijn." De nota wordt beschouwd als repre saille voor een eerder genomen maat regel van Hongarije, waarbij twee Ame- BOTSTNG I rikaanse diplomaten ln Boedapest niet rommiinkten hipi aanvaardbaar werden verklaard voor rommumsten hiel- de Hongaarse regerlng wegens de be trekkingen, die zij gehad zouden heb ben met de affaire-Groesz. Ongeveer 15.000 eten gisteren luidkeels leuzen roe pend. een anti-imperialistische be toging in de straten van de Perzi sche hoofdstad. De demonstratie werd gehouden ter BRITSE TORPEDOBOOTJAGERS NAAR DE RODE ZEE. De Britse admiraliteit heeft medege deeld, dat vier torpedobootjagers van de Britse Middellandse-Zeevloot bin nenkort van Malta naar de Rode Zee I Fort Riley binnenstroomt en de hui-1 ming van de waterleiding der stad.L£TmhLnWond by de blussings"dïstische aanval te richten od~ Harri- j zullen gaan en een bezoek Tullen* bren- werxzaamneaen. man, die Brits-Perzische oliemaat-1 gen aan Akaba en Aden

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1