Geminiani eerste in geboortestad Tweede Kamer aanvaardde belastingvoorstellen alle Nederlanders deden het goed in de her gen yoorting en Wagtmans in voorste gelid Vennootschapbelasting van 45—52% 8 18 17 V V IJsclubs richten nieuwe bond op ZATERDAG 14 JULI ZWEMMEN. KANAALZWEMMERLJ BEGONNEN Een Grieks officier, de 41-jarige Jason Zingaros, is hedennacht in de omgeving van Dover gestart voor een poging Het Kanaal over te zwemmen. De Griek is daarmee de eerste dit seizoen, die Het Kanaal zwemmend wil oversteken. Indien Zirganos in zijn opzet slaagt, zal hij de vierde in de geschiedenis zljh die het Kanaal in beide richtingen heeft gezwommen. In 1949 en 1950 heeft Zin garos de tocht van Frankrijk naar En geland belde kerjn met goed gevolg af gelegd. CONCOURS HIPPIQUE TE SPA Op de tweede dag van het interna tionaal springconcours te Spa wist al leen onze landgenoot W. G. Hendrickx uit Grathem zich van de Nederlandse équipe onder de prijswinnaars te scha ren. Hjj werd m de Prix de la Mouse, een springconcours bestaande uit IC hindernissen, van de 37 deelnemers als vijfde geklasseerd. Het paroours, dat een lengte had van 480 meters moest in een maximum tijd van 85 seconden afgelegd worden. De heer Hendrlkx maakte met Byou 4 fou ten. Zijn tijd was 65 3/5 sec. Als eerste eindigde ritmeester Terrier (Frankrijk) met „Urge!" in de tijd van 20 1/5 sec. en een foutloos parcours. WIELRENNEN. SWIFT-COMBINATIE. Morgen rijden de A. en B.-klassers de tweede rit voor de Juli-competitie: 60 K.M. tegen het horloge. Voor de C-klasse is de afstand 30 K.M. Start 8.30 uur. J. Slingerland, die vorige week te Nijmegen in de .Olympische achter volging met zijn ploeg de eerste plaats wist te bezetten, start ln het Utrechtse stadion. De selecteur, de heer G. Hogen - kamp, heeft hem in de ploeg van Am sterdam geplaatst, met C. Kleefstra, J. Kunst en P. Willekens. J. v. d. Fits gaat zijn geluk in Nijme gen beproeven. Men verwachtte elk ogenblik een ont snappingspoging van Geminiani, die een Auvergniat heet, elke meter van de we gen in het centrale massief kent. en on getwijfeld er alles op zou zetten om als eerste in zijn geboortestad te arriveren. Hij heeft zyn supporters niet teleur gesteld. Geminiani zette zijn aanval in omstreeks de 170ste km, 6 km voor het bergdorpje Rochefort en hoewel ieder wist dat het er vroeger of later van zou komen, en dat het initiatief van hem uit zou gaan, had hij toch wei nig moeite om uit te lopen. Alleen Mi- rando van de Franse Oost-Zuid-Oost- ploeg pakte zijn wiel. Geminiani en Mirando stormden langs de bergfank omlaag. Pas twee minuten 30 seconden later volgde de kop van het lang uiteengerekte peloton. De pasover gang van de Moreno was toen niet ver meer verwyderd. Over de steeds steiler wordnde hellingen in een romantisch landschap spurtte Geminiani voort, uit alle macht en veel te hard voor Mirando, die hem spoedig moest laten gaan. Op het hoogste punt van de col reed Ge- (Van een speciale verslaggever) ,,Ne touche pas, ne touche pas" (raak me niet aan), schreeuwde Gemi niani, toen hij als étappewinnaar de eindstreep van de wielerbaan te Clermont Ferrand passeerde en gedienstige helpers hem omringden. Zijn linkerarm was flink geschaafd door een valpartij en hij trok een smartelijk gezicht, toen de pijn hem door het lichaam schoot. Op een bankje zittend, het hoofd diep voorover gebogen zei hij lange tijd niets. Een jonge vrouw met een klein meisje op de arm drong zich door de menigte heen. Geminiani keek op en ineens klaarde zijn gezicht op, toen zijn vrouw hem over de stoffige haren streelde en zijn wangen kuste. Maar zij zelf kon zich niet meer goed houden en barstte in tranen uit, van vreugde om de overwinning, welke haar man op zijn geboortegrond had behaald, misschien ook wel als reactie op de enorme spanning, die haar en de vele tienduizenden had bevangen, toen het bericht de karavaan vooruit ijlde: Geminiani leidde op de eerste en tweede col. Hij kan als winnaar zijn geboortestad binnenkomen...... De Fransman is het geweest, die het sein t-ot de aanval heeft gegeven, die er zorg voor heeft gedragen, dat deze 240 km lange etappe van Limoges naar Clermont Ferrand tenslotte geen saaie vertoning is geworden. Na 160 km gelei delijke stijging, waarbij geen der ren ners initiatief had getoond om een uit looppoging te wagen, kwamen de eerste bergen van het hoogland van Auvergne in zicht. Twee cols telden voor het berg- klassement mee. De klimmers moesten nu naar voren komen enwat voor ons veel belangrijker zou zyn, hoe zou den de zes Nederlandse renners zich in dit sterke gezelschap van bergspeclalis- ten houden? Zouden zij al direct terug vallen en achterstand boeken? En hoe zouden zij zich houden in de afdalingen met de vele bochten, kort na elkaar, waar men geen overzicht van de weg had? De resultaten, het zij onmiddellijk gezegd, van onze renners waren in deze bergetappen zeer bevredigend. Yoor ting, Wagtmans, Dekkers en v. Est, zij klommen prachtig tegen de bergen op en vaak zag men hen in de voorste gelederen van het peleton. Het was in dit verband zo buitengewoon jammer, dat Peters, voordat de beklimming van de cols begon, te kampen had met een gebroken ketting. Wat te doen? Faanhof bleef bij hem achter en toen zyn fiets weer gereed was gingen beide Nederlanders de bergen op, waar helaas bleek, dat Faanhof het tempo van zijn langenoot niet kon volgen. Faanhof had een prachtig bewijs van kameraadschap laten zien en nu kwam hij zelf in moeilijkheden, toen hij Pe ters moest laten gaan. Want Peters ging goed trok in zijn eentje de beide cols over," wist nog verscheidene renners in te halen, en kwam met naar verhouding geringe achterstand de baan van Cler mont Ferrand opstormen. Dekkers in vorm Dekkers was bijzonder in zijn nopjes. „Ik heb nog nooit zo goed gereden en als ik die ene lekke band niet had ge kregen, in de bergen, dan was ik in het peloton van de groten binnengekomen. Ik voelde dat het goed ging", zei de Emdhovenaar, die er als Piet de Smeer poets uitzag. Zijn witte tanden glommen blinkend en een vrolijke lach gleedi over 3jjn gezicht. Kan ik fietsen of niet Pcllenaars? vroeg hij en met een gelukkig gezicht ging hy zijn hotel opzoeken. Hfj had zijn moraal teruggekregen, hij voelde dat hy meer kon dan liij de vooraf gaande etappes had laten zien. Van Est was minder goed gehumeurd. „hadden Voorting en Wagtmans niet moeten wachten? toen zij zagen, dat ik 20 km voor Clermont Ferrand een lek ke band kreeg?" De opinies verschil den hierover- sterk. Door het hoge tempo zouden twee of drie renners tyd hebben verloren. Voorting, die ook steeds vooraan had gezeten, wist van het plat-vaïlen van Van Est niets. De Haarlemmer had zich zevende ge plaatst in de dagetappe, wederom een prachtige prestatie. Lange aanloop De renners hebben meer dan de helft van de etappe gebruikt als een aanloop voor het laatste, zeer geaccidenteerde deel. waarvan de twee cols meetelden voor het bergklassement. De favorieten spaarden hun krachten en toen La Goutelle, 150 km van de start en 86 km voor de finish, werd bereikt, reed het peloton nog altijd gegroepeerd. miniani door met 1% minuut voorsprong op Mirando, achter wie tal van groepen en groepjes een serieuze achtervolging hadden ingezet. Na een scherpe afdaling tot La Font de l'Arbre, dat 855 meter hoog ligt, volgde spoedig de klim naar de col van de Ceyssat 1078 meter en steeds wist de Fransman zich aan de kop te handhaven, alhoewel het peloton of liever gezegd de vele moten waarin het was uiteengevallen, even verwoed achter hem aan bleef jagen. Robic de klimmer Uit het voorste deel van het peloton kwam nu Robic opzetten, de kleine Breton, die al zyn energie schijnt te verbruiken tydens zo'n bestijging, maar dan ook omhoog vliegt. Hy benaderde de man uit Clermont tot op 25 sec, by de doorkomst op het hoogste punt van de Ceyssat en had zelfs een Vz mi nuut voorsprong op een klein groepje renners, waar onder meer Koblet be hoorde. De Ceyssat was de tweede en laatste col, die meetelde voor het bergklasse ment, maar niet de laatste van deze etappe, want na een daling tot 820 meter moest er wederom tot bijna 1000 meter gestegen worden over een nauwe, onge lijke, sterk slingerende en hier en daar met steenslag bedekte weg, die tal van lekke bandjes veroorzaakte. Zowel Robic als Koblet moesten afstappen en op dit stukje tussen Ceyssat en de col des Gou- les veranderde de positie wederom. Geminiani bleef aan kop en ging als eerste door de finish, maar achter hem kon Goldsohmitt, die goed klimt, maar ook uitmuntend daalt, naar hij tijdens de 12 km afdaling naar Clermont over tuigend bewees, de tweede1 plaats Inne men. Hij boekte tenslotte ongeveer 50 sec. achterstand op Geminiani en 20 sec. voorsprong op een groot peloton, waarin tot grote voldoening van alle Nederland se volgers ook Voorting behoorde. De Haarlemmer werd zevende en heeft ook deze dag weer blijk gegeven van de strijdbaarheid en de strijdlust, welke Jacques Goddet Donderdag in hem ge prezen had. Wagtmans, die wederom uitstekend had gereden, zat met Coppi, Magni, Bartali en Bobet in dezelfde groep. Uitslag 9e étappe (LEVIOGESCL. FERRAND) 1. Geminiami (Frankr.) 6.59.40 (met bonificatie 6,58.40); 2. Gold- sohmidt (Lux.) 7.00.32 (met boni ficatie 7.00.02); 3. Ockers (Belg.) 7.00.54; 4. Koblet (Zwits.); 5. Remy (Frankr.)6. Robic (Parijs)7. Voorting (Nederland)8. Biagionl (It.); 9. Ex aequo: een grote groep renners met: Couvreur (Belg.); Lauredi (Frankr.)Wagtmans (Ned.), Van Ende (Belg,); Meu nier (West Zuid West); Diederidh (Lux.), Verschueren (Belg.); Lu- cien Lazarides (Frankr.), Coppl (It.), Bartali (It,), Magni (It.). Bauvin (Oost Zuid Oost) en Bobet (Frankr.), allen in dezelfde tijd als Ockers 35. Van Est (Ned.) 7.04.11; 51. Dekkers (Ned. 7.05.50 70. Peters (Ned.) 7.09.26; 64. Faanhof (Ned.) 7.12.32. Algemeen klassement, 1. Leveque (West Zuid West) 51.58.15; 2. Bauvin (Oost Zuid O.) 51.59.34; 3. Geminiani (Frankrijk) 52.04.59; 4. Diederioh (Lux) 52.05.00. 5. Koblet (Zwits.) 52.05.17; 6. Lucien Lazarides (Frankrijk) 52.05.19; 7. Biagioni (It.) 8, Bobet (Frankr.) 52 06.46 9. Copppi (It.) 52.07.21; 10. Magni (It.) 52.09.09; 11. Decock (Belg.) 52.10.50; 12. Barbotin (Fr.) 52.10.54; 13. Goldschmidt (Lux.) 52.11.12; 14. Meunier (West Zuid West Frankr.) 52.11.16; 15. Lauredi (Frankr.) 52.11.20; 16. Bartali (It.) 52.11.31; 17. Ockers (Belg.) 52.12.01; 18. Kemp (Lux.) 52.12.37; 19. Van Est (Ned.) 52.13.01; 20. Wagtmans 52.13.29; 58. Voorting (Ned.) 52.30.00; 62. Peters (Ned.) 52.34.01; 74. Faanhof (Ned.) 52.41.00; 89. Dekkers (Ned.) 52.54.53. Alg. ploegenklassement1. Frank rijk 155.48.13; 2. West Zuid West Frank. 155.55.01: 3. Italië 156.03.12; 4. België 156.05.28; 5. Oost Zuid Crist Frankrijk 156.11.05; 6. Luxemburg 156.21.23; 7. Zwitserland 156.30.54; 8. Nederland 156.37.57; 9. He de France 156.46.15; 10 Parijs 156.59.29; 11. Spanje 157.00.03. Felle politieke debatten tot slot (Van onze parlementaire redacteur). Minister Lieftinck had gisteravond veler handen te schudden: zijn belas tingvoorstellen waren allen aangenomen, zonder al te ingrijpende wijzigingen, tot het door hem gevraagde jaarlijkse totaal van 245 millioen gulden. Om tot dit totaal te komen, moest uit de vennootschapsbelasting nog 16 millioon gulden extra worden gehaald als compensatie voor de consessies, die de minister in de loop van de openbare behandeling op de andere belastingen had gedaan. Hiertoe was een nota van wijzigingen ingediend met een nieuw tarief: tot f. 50.000 wordt de winst belast met 45 tot f. 100.000 met 46 en zo telkens I hoger belasting bij stijging van de winst met f. 50.000. Bij een winst van f. 350.000 en hoger bedraagt het tarief 52 Naar aanleiding van deze wijziging ontspon zich op de laatste dag der be las ting-discussies nog een fel politiek debat. De heren Schouten (AR) en Oud (WD) dienden een amendement in om het tarief te laten, zoals het voor deze wijziging was. De heer Schouten vond, dat de schatkist de gezochte 16 millioen niet noclig had. De budgebaire positie is veel beter dan toen het regeringspro- gram werd opgesteld, de middelen zijn veel ruimer gevloeid dan geraamd. De heer Burger (P. v. d. A.) hekelde het, dat men zich poogde te onttrekken aan de consequenties van het aanvaar den van het regeringsprogram. Aan de consumptie-verlaging deed men wel mee, doch niet aan <»e eisen, die thans worden gesteld aan de beter gesitueer den. De heer Oud ontkende, dat iemand zic.h aan het regieringsprogram wilde onttrekken. Men heeft zich trouwens al leen met de gapte lijnen van het beleid eens verklaard. Doch dit betekent niet, dat men daarom ook elk voorstel van de minister maar moet goedkeuren. De heer Burger beriep zich niet op het regerings program. doch op het vooroverleg tij dens de kabinetsformatie. De minister is bij het overleg veel te stug geweest. De extra winstbelasting is onrechtvaardig. Het zijn niet alleen de arbeiders, wie consumptie->beperking is opgelegd. Met name de middengroepen hebben grote offers gebracht. Spr. acht de thans ge vraagde compensatie onbillijk, omdat de minister gerust van deze 16 millioen kan afzien. De heer v. d. Wetering (CH) zeide, dat zijn fractie zich bjj de kabinetscrisis grote vrijheid van handelen had voorbe houden. Is deze „afschuwelijke reke ning", die de minister ons presenteert, wel nodig? Want de minister heeft zioh zo fel verzet tegen het amend ement- Luoas, om het totaal bedrag der belas tingvoorstellen op 250 millioen 's jaars ts fixeren, waarschijnlijk omdat hij een grotere opbrengst verwacht. De heer Stokman (Ka/bh.) voerde het woord, omdat hij ook tijdens de form a- tie-Romme voor zijn fractie optrad. Hij gaf de heer Oud toe, dat er overeenstem ming bij de kabinetsformatie niet mede bracht, dat men ook voor alle afzon derlijke maatregelen moest stemmen. Maar wel bracht het een morele bin ding mes tussen regering en fracties. Ds heer Hofstra (Arb.) onderlijnde nog eens het gesprokene door zijn frac tiegenoot Burger. Spr. herinnerde er aan dat de heer Oud zijn steun had gegeven aan een amendement, dat de regiering onaannemelijk had verklaard, en waar uit dus weer een kabinetscrisis had kun nen groeien. Minister Lieftinck zeide zich te ver heugen over het waardig en belang wekkend slot, dat de Kamer aan dc belasting-debatten bezig was te geven. Niet alleen de budgetaire positie is in het geding, doch de hele monetaire situatie van het land. Het gaat thans om dc betekenis, die moet worden toe gekend aan de bestaande berekenin gen van de verwachte belastingop brengst. Spr. erkent, dat er een marge van onzekerheid in zit, doch de op brengst zal niet veel van de ramingen afwijken. De Kamer heeft toch zeker de portée begrepen van haar stemmen voor het amendement-Lucas? Daaraan kan men toch zeker niet het recht ontlenen om minder dan 245 millioen per jaar te voteren. De minister ontkende, een stugge of dogmatische houding te hebben aange nomen. Slechts één keer heeft hy een amendement onaanvaardbaar genoemd. Hy heeft alleen met zekere halsstarrig heid vastgehouden aan het totaal bedrag en aan de verdeling voor directe en in directe lasten. De heer v. d. Wetering: „Het is ons opgelegd!" De minister: „De regering legt niets op. U kunt van uw mening blijjc geven b(j het uitbrengen van uw stem." Het thans ingediende amendement- SchoutenOud is eveneens voor de re gering onaanvaardbaar. Onder toenemende spanning weid ge repliceerd. De leden drongen samen rond het spreekgestoelte. De heer Schouten wees er op, dat er een fundamentele wijziging is gebracht in de berekening van het belastingte- kort. Daar zijn byna 600 millioen gul den bijgeteld, n.l. 400 van het tekort op de buitengewone (kapitaals)dienst en 190 millioen aan defensie-uitgaven. Aan die nieuwe berekening zijn wij niet ge bonden. Ook stond in de M. v. A. dat de Marshall-hulp wordt gebruikt voor reeds in de begroting 1951 opgenomen uitga ven. Dat is niet de nodige ernst betrach ten in het beantwoorden der Kamer. De heer Oud begreep niet, dat men ook geen verwijten had voor de heer Tilanus en Lucas. Na een verhit debat werd het amen dement-SchoutenOud verworpen met 27—66 stemmen. Tegen stemden Kath., Arbeid. Communisten en drie CH-leden. De considerans van het W.O. als ge amendeerd door de heer Lucas, werd z.hust. aangenomen, thans zonder aan tekening dat Arbeid tegen was. Thans kwam aan de or de de eindstem ming over alle zes wetsontwerpen. De heren Welter (Nat. Kath). Schouten (AR), Oud (WD), v. d. Wetering (CH) en Van Dis (St. Ger.) legden elk een korte verklaring af. Op grond van de overwegingen, die zij bij de debatten reeds in den brede hadden uiteengezet, motiveerden zij hun stem. De heren Welter en Van Dis zouden tegen alle W.O. stemmen. De overigen zouden stemmen tegen de W.O. op de Inkomsten- en loonbelasting, de omzet belasting en de vermogensbelasting. Aan de andere voorstellen zouden zij hun stem geven, al bleven zij bezwaar maken tegen de lasten voor het beroepsvervoer, de successie- en vennootschapsbelasting. De heer v. d. Wetering sprak niet na mens zil gehele fractie Het W.O. op de inkomsten- en loon belasting kwam er met 5734 stem men. Voor waren Kath., Arbeid cn 3 CH-leden. De vennootschapsbelasting met 89 2 (Van Dis cn Weiter). De omzetbelasting met 5732. Voor: Kath., Arbeid, en enige CH-leden. De motorrijtuigenbelasting met 82— 8 (communisten, Van Dis en Weiter). De vermogensbelasting met 6725. Voor; Kath., Arbeid, Communistenen enige CH-leden. De successie-rechten kwamen er z.h.st. met aantekening van het tegen der St. Ger. en Nat. Kath. De volgende week zal de Kamer op Maandag, Dinsdag Woensdag en Donder dag ook des avonds vergaderen. Benelux-opwinding te Goes PAMFLETTEN AAN DE BOMEN. Nu vandaag de ministers van Luxem burg, België en Nederland in hotel „De Korenbeurs" te Goes him besprekin gen houden, zijn aan vele bomen langs de weg pamfletten te zien in de geest van „Wy willen de Benelux nü" en „Niet langer praten; Handelen, want de Benelux is een zaak van ons allen!'. Deze biljetten zijn aangebracht d-oor het comité Benelux, een zuiver particu liere organisatie, die dn elk der drie lan den vele aanhangers telit en die op deze wijze de ministers er toe wil brengen eindelijk spijkers met koppen te slaan. Van dart; gevoelen heeft het comité ook blyk gegeven ln een brief aan minister president dr Drees. Het ligt in de bedoeling van het co mité Benelux om van nu of aan een „non-stop-offensief" to ontketenen op de ministers der diverse landen, en niet te rusten tof de volledige Unie een feit zal zijn. Horizontaal: 3. kleine vlag. 6. iemand die doodvonnissen voltrekt. 9. op geen enkele plaats, 12. noodlottigheid. 14. persoonlijk voornaamwoord. 15. schildersgerei. 17. lidwoord. 18. soort verf, 20. persoonlijk „etiket", 21. muil. 22. tot dusver. 24. insect. 25. vreemde munt. 26. schop, 28, afkerig, 29, aanhechtplaats. 30. plaatsje waar beroemd1 beeld werd gevonden. 31. spits. 33. menselijk geluid. 35. dwingende vraag. 36. bedorven. 38. familielid. 39. loot. 40. gewelddadige dood. 42. waterkering. 44. legeronderdeel. 45, schrijfgerei. 47, Franse ontkenning. 48. evenwijdige oneffenheden, 50. klink. 52. teken, 53. aan de koude kant. Sportsplintcrs In de halve finale van de Davis- cupwedstrijd (Europese zone), Duits- land-Italië, verloor Buchholz (Duitsl.) met 26, 61, 86, 16, 46 van de Italiaan Del Bello. Het tweede enkel spel werd uitgesteld wegens regen, Tydens de tratningsritten voor de .prijs „Rond-om Schotten" in Duitsland, verongelukte de Italiaanse motorrenner Clau-dio Mastellari. Hij kwam na 13 km. te hebben gereden met zijn Guzzi zo ongelukkig te vallen, dat hij een schedelbasisfraotuur opliep, Hy moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar hij kort na zijn aankomst over leed, In het internationaal tennis tour- nooi te Eastbourne verloren onze land genoten Van Swol en Dehnert in het herendubbeLspel van de Australiërs McGregor en Rose met 36, 68. Te Venetië wordt het jaarlijks congres gehouden van de Internatio nale Sohaakfederatie. Aan Gligoriic (Zuid Slavië) en de beide Italianen SzaJbados en Paoli werd de titel van internationaal grootmeester toegekend. Verticaal: 1. tekenend. 2. volgens verhalen, 3. omkoopbaar. 4. scheikundig symbool voor zilver. 5. oplichterij. 6. speelgoed. 7. landbouwwerktuig. 8. ondeskundige. 10. precies. 11. coupe van een costuum. 12. broos, fljngebouwd. 13. opstootje. 16. lat. 19. kameraad. 21. algemeen geacht. 23. lopend, speciaal gebruikelijk wan neer men afstand in tijd aanduidt-, 25- duikeling. 27. stand waarin schaakpartij gedwon gen remise wordt. 28. zeker. 31. precair. 32. uiteinde van aardas. 34. delen van het jaar. 36. groot blok steen. 37. voederbak voor dieren. 39. godin der tweedracht. 40. dier. 41. verdroogd. 43. grondstof voor de bakkerij, 45. schrijfgerei. 46. deel van een schip. 49, voorzetsel dat „tweemaal" betekent-, 51. windrichting. Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen voor Woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zyn van de redactie. Onder de goede op lossingen stellen wy een eerste prijs van f. 5.en twee prijzen van f. 2.50 beschikbaar, waarnaar alleen abonné's kunnen mededingen. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL De oplossing van ons kruiswoordraad sel van vorige week luidde: Horizontaal: 1. palet; 5. handel; 10, alen; 12. Ier; 13. raad; 15. eg; 17. togai 19. kan; 22. piek; 28. en; 24. de; 25. iakj 27. os; 28. ronde; 30. ent; 32. ren; 33, ritusi 36. To; 37. sla; 39. as; 40. M.O.; 41. rok; 43. saam; 45. man; 46, ader; 48. Ka; 49. bont; 50. ruw; 52. lood; 54. tan ker; 55. klein. Verticaal: 1. parket; 2. laan; 3. elk; 4. te; 6. al; 7. met; 8. drop; 9. laars; 11, Nel; 14. aan; 16. gelei; 18. goot; 20. penj 21. ka; 24. dons; 26. keus; 28. re; 29. draak; 31. N.S.; 32. rood; 34. tam; 35. ponton; 36, trant; 38. L.S.; 40. man; 42, kern; 44. aal; 45. mode; 47. ruk; 49. bol! 51. we; 53. O.K. De eerste prijs van f. 5,werd toege kend aan de heer J. B. van Ekeren, Ko ninginneweg 10, Boskoop, de twee prij zen van f. 2.50 aan de heren A. van Winkel, Resedastraat 13, Leiden en J. v. d. Visch, Paul Krugerstraat 33A, te Leiden, De pry'zen worden de winnaars toege zonden. 1 2 4 b 6 7 y lO II 12 13 14 IS •6 '7 '9 20 21 23 24 25" 26 28 30 3i 32 ïyj 33 34 45 36 38 3q 40 4l •42 43 44 4S" 4f- 5-0 51 62 *3 Ontevredenheid in KNSB Internationale erkenning aangevraagd (Speciale berichtgeving) liet Is niet van vandaag of gisteren, dat er in de K.N.S.B. ernstige ont stemming is gewekt over de gang van zaken in deze bond en van verschil lende zyden is er reeds vroeger op ge wezen, dat er op vreemde wijze werd omgesprongen met de belangen van onze hardrijders op de schaats. Enkele van de belangrijkste ijsclubs in het land hebben een vergadering belegd teneinde zich te beraden over een betere organisatie van het hardrijden op de schaats, vooral in verband met het feit, dat de voor naamste bezwaren zich richten tegen de innerlijke constructie van de K.N.SJ3. De ijsclubs waren nl. van mening, dart. het. behartigen van het hardrijden in de huidige organisatie onvoldoende werd verzorgd. Volgens hen had de KNSB, dde niet alleen de organisatie van het hardrijden en het kunstrijden, maar ook die van het hardrijden op de korte baan en het schoonrijden ten doel heeft, 'n zo groot arbeidsveld, dat speciaal het onderdeel van het hardrijden op de lange baan onvoldoende aandacht kreeg. Een groot bezwaar wordt n 1. geacht, dat het bestuur van de KNSB voor het overgrote deel wordt gevormd door per sonen, wier aandacht niet in de eerste plaats op deze belangrijke vorm van schaatsenrijden is gericht. Het. oordeel van de ijsclubs is, dat zij het zijn, die op natuurlijke wijze het meest met hardrijden op de lange baan te maken hebben en dat zij het daarom ook mosten zijn. die met de organisatie daarvan moeten worden belast. De ijsclubs richtten zich daarom tot de KNSB met het voorstel binnen het kader van deze bond alles wat op het gebied van «het hardrijden op de lange baan lag, over te dragen aan een nieu we organisatie, de Nederlandse IJsclub Bond. Hij wil wedstrijden organiseren, de overkomst van buitenlandse rijders rege len en de training en uitzending naar het buitenland van Nederlandse rijders verzorgen. De internationale erkenning zou in dat. geval niet moeilijk zijn daar de er kenning van de KNSB in dit geval van zelfsprekend zou overgaan op de onder afdeling van deze bond, de N.IJ3. OVERLEG HAD GEEN RESULTAAT Bij deze eerste bespreking waren 12 ijsclubs uit het hele land vertegenwoor digd. Amsterdaah, Bergen fiN.H.), Den Haag, Groningen, Kralingen, Leiden, Veendomr, Zutphen, Arnhem, Nijmegen, Heerenveen en Leeuwarden. Toen het overleg met die KNSB tot geen enkel resultaat leidde, en het be stuur van deze bond weigerde verder de voorstellen in overweging te nemen, tra den de acht eerstgenoemde clubs uit de KNSB. Arnhem en Nijmegen waren geen lid. Heerenveen en Leeuwarden bleven om redenen van kortebaan technische aard. wel in de KNSB, alhoewel zij zich op het punt van de langebaan-hardrijderij op heit standpunt van de nieuwe bond stelden. In verband met de genoemde gong Van zaken is de NTJB zijn zelfstandige werkzaamheid begonnen. De bond heeft zich tot de interna tionale Skating Union gewend met het verzoek tot erkenning. Daarover is nog geen bericht ontvan gen, maar in elk geval werd op een persconferentie medegedeeld, dat de me dedelingen van de KNSB als zou dit zijn afgewezen, onjuist zijn. RIJDERS NIET DE DUPfc lp deze persconferentie werd een en ander nader toegelicht door het voor lopig comité, bestaande uit de heren rnr C. H. Miuwtz, (Kralingen), mr H. F. Bladsse (Amsterdam), mr C. H. Telders en J. J. C, Knokke van der Meulen (bei den Den Haag). Men verwacht de beslissing van ISU zeer spoedig en in afwachting daarvan heeft men aan alle daarvoor in aanmer king komende ijsclubs in het land in. totaal 67 een brief gezonden, met het verzoek over de genoemde gang van za ken oordeel te willen uitspreken en deel te nemen aan een algemene vergadering welke in September as. zal worden ge houden. Tijdens deze persconferentie werd er nadrukkelijk op gewezen, dat de ryders van deze moeilijkheden in de interne organisatie op geen enkele wij ze de dupe kunnen worlen. Voor hun belangen zal worden gezorgd. Hoe de nieuwe vorm ook moge zyn. Ook is het onjuist te veronderstellen, dat de nieuwe bond een teruggang zou willen bepleiten naar de oude toestan den in de KNSB, die, zoals bekend, in 1948 werden gereorganiseerd- Wat betreft de verhouding tot de Ned. vereniging tot de bevordering van het hardrijden op de schaats werd medegedeeld, dat men zioh voorstelt od zeer nauwe wijze met deze vereni ging samen te werken. Er zyn op dit punt reeds inleidende besprekingen ge weest, die het beste voor de toekomst doen verwachten. Ditzelfde geldt ook voor de vereni gingen op het gebied van het kunst- rijden. De leden van het voorlopig comtité een eventueel bestuur zal eventueel op de vergadering van September moeten worden gekozen wezen er op, diat dit alles een gevolg is van de wijd verbreide ontevredenheid in de KNSB, Het hoofdoel is de naam van Neder land in de internationale organisatie in overeenstemming te brengen met de re putatie van de Nederlandse rijders. Hieraan heeft het de laatste tijd he laas nog wel het een en ander ontbro ken.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 4