Koningin en Prins bewonderden het «nieuwe land" Vloot van Urk bood onvergetelijk beeld! SEIZOEN-OPRUIMING één uur gratis kopen! ).dz De aanstaande troonswisseling WEERBERICHT Dean Acheson achter generaal Ridgway 90ste Jaargang ZATERDAG 14 JULI 1951 No. 27353 Het werkbezoek dat Koningin Ju liana en Prins Bernhard gisteren aan de Noord-Oostpolder hebben gebracht, heeft hen op vele wijzen de betekenis van deze inpoldering en het leven van de gemeenschap in dit nieuwe land laten zien. Zowel de Koningin als de Prins heb' ben op de routes zeer veel belangstelling getoond voor de agrariche zijde van de inpoldering. Het treffendst daarbij was wel het bezoek, dat Hare Majesteit in de morgenuren aan de boerengemeen schap aan de Zwijnweg bracht, waar verschillende getroffert Walcherse boe ren wonen. Verschillende Walcherse boe ren en boerinnen waren in hun oor spronkelijk streekcostuum gestoken, maar boer Cevaal zei er toch eerlijk bij, dat deze dracht zo langzamerhand uit zondering is geworden. Toen de Konin gin daarop opmerkte, dat zij bij haar bezoek aan Zeeland toch nog heel wat dergelijke klederdrchten had gezien, ver klapte boer Cevaal: „Die hebben ze dan speciaal voor die speciale gelegenheid aangetrokken". De bijeenkomst te Emmeloord, die wel een zeer ongedwongen karakter had, heeft het Koninklijk paar ook een uit stekende gelegenheid geboden zich ten aanzien van de polder te oriënteren op agrarisch sociaal en cultureel terrein. Het bezoek aan Urk, vormde een wel zeer sterk contrast met het overige deel van de route, dat, bij alle enthousiasme van de polderbewoners die voor het eerst Koninklijke bezoekers in hun domein begroetten, niet aan een sfeer van za kelijkheid ontkwam. Urk bracht volko men de bekoring van het oude, dat reeds in zo grote mate door de inpolde ring is verdwenen. De kleurige klederdrachten waren geen show, maar een nog steeds in ere gehouden traditie. In het volle zonlicht bood het fleurige, tot in de uiterste hoeken versierde eiland, met zijn speciaal voor deze gelegenheid thuis gebleven vloot van 200 schepen, de wapperende vlaggen aan de masten, en de wijd uitgespannen vissersnetten, een onvergetelijk beeld! Schokland bracht opnieuw een fel con trast. Het zal wel voor het eerst geweest zijn in de geschiedenis van dit vroegere eiland, dat eeuwenlang de strijd tegen het water heeft moeten voeren en dat nu als een schip op het droge in het nieu we land ligt, dat het Koninklijk bezoek ontving. In het kerkje, waarin tot 1859 toen het eiland nog door ongeveer 600 Italië verzoekt herziening vredesverdrag Italië heeft Engeland en de V. N. for meel om steun verzocht bij zijn po gingen om tot herziening van het vre desverdrag te geraken. Morrison zou welwillend staan tegen over het Italiaanse verzoek. Hjj had er echter od gewezen, dat vele mede-onder tekenaars bij de kwestie waren betrok ken en dat een herziening een moeilijk vraagstuk zou zijn. Het Italiaanse verzoek is gebaseerd op de mening, dat de opgelegde militaire beperkingen slechts strijdkrachten toe staan. die onvoldoende zijn voor de na tionale verdediging en onverenigbaar met Italië's verplichtingen als lid van het Noordatlantisoh paot. Ook de Verenigde Staten staan wel willend tegenover een herziening van het verdrag. arme visserslieden werd bewoond, de schokkers samen kwamen, is nu een pol dermuseum ingericht. In het museum bracht het Koniklijk paar geruime tijd door en het toonde grote belangstelling voor hetgeen er is ondergebracht. Koningin en Prins aanschouwden deze dag kerken en scholen, zjj reden door dorpen, waarvan nog slechts en kele jaren geleden geen steen was ge- lged, zij zagen hoe in een betrekkelijk korte tjjd ondanks oorlog en andere tegenslagen een nieuwe IJsselmeerpol- der is verrezen, waarin duizenden han den werk rinden. Toen zij afscheid namen aan *e Ramspol zagen zij aan de Zuidelijke horizon het langwerpi- ge_ silhouet van de in aanleg zijnde dijk voor een nog groter gebied: de Oosterpolder, waarmee het omvang rijke werk aan de inpoldering van de voormalige Zuiderzee wordt voortge zet (Insez. Med.-advert.) MAANDAGMORGEN 9 UUR GEOPEND. DUS OOK MAANDAG ZIET ONZE ETALAGES. BETER EN TOCH GOEDKOPER. Harriman vertrokken Averell Harriman is gisteren per vlieg tuig uit Washington naar Teheran ver trokken. Hij sprak de hoop uit, dat zijn reis succes zou opleveren. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat Henry Grady verzocht heeft van zijn functie als ambassadeur in Perzië te worden ontheven en dat president Truman aan dit verzoek zal voldoen „te gelegener tijd". De perschef van president Truman, Joseph Short, deelde verslaggevers mee, dat Grady, toen hij zijn functie aan vaardde, gevraagd had hem deze post slechts een jaar te laten bekleden. Het is reeds meer dan een jaar gele den. dat hij naar Teheran ging. Short voegde hieraan toe. dat Grady onlangs zijn verzoek had herhaald. Grady was langer in Teheran gebleven dan afgesproken was in verband met de oliekwestie, aldus Short. Hoessein Makki, secretaris-generaal van de Perzische oli*-nationalisatie- raad. heeft medegedEeld. dat de Perzen het verzoek van de Anglo-Irantan om het olieveld van Gatsj Saran over te nemen, niet zullen accepteren. Het Per zische plan is eerst de raffinaderij van Abadan over te nemen en dan de olie velden. Er was nog geen datum voor overne ming var. de raffinaderij vastgesteld. Ross, de algemeen bsdrijfsleider van de raffinaderij, deelde mede, dat in de tweede helft van deze maand nog drie honderd Britse technici naar Engeland terug zouden gaan. Van het vertrek van de eerste 150 technici werd reeds eerder aankondiging gedaan. Einde Juli zouden nog 6 a 700 man Brits personeel in Abadan over zijn. Een 470-tal zou in de verder af gelegen olievelden blijven. In India werden de eerste gevolgen van de Perzische oliecrisis voelbaar, toen de luchtvaartmaatschappijen van de Indische regering in Bombay orders ontvingen hun werkzaamheden te ver minderen ten einde vliegtuigbenzine te sparen. Plechtigheden van verschillend karakter Wanneer koning Boudewiin I. de vijfde koning der Belgen. Dinsdag de troon zal bestijgen, zal het honderd- twintig jaren geleden zijn, dat de ee«r ste Leopold van Saksen Coburg Gotha tot de Belgische troon werd geroepen. Dit feit zal op 21 Juli worden herdacht en het heeft er mede aanleiding toe gegeven, dat de troonswisseling ten slotte nog een paar maanden vroeger plaats heeft dan werd voorzien in de Augustus vorig jaar gesloten overeen komst. De plechtigheden, waarin Maandag en Dinsdag de troonswisseling zal worden voltrokken, zullen een zeer ver schillend karakter dragen. De plechtigheid van het aftreden zal geheel binnen de langgerekte grijze muren van het paleis besloten blijven. Niet veel meer dan twee honderd per sonen zullen erbii aanwezig zijn: de ministers, negentig parlementsleden, de drie oudste ministers van staat, ne gen provinciale gouverneurs en negen burgemeesters. De geestelijkheid zal worden vertegenwoordigd door kardi naal Van Roey en de bisschoppen. Alleen de verslaggevers van de gro te persagentschappen en twee fotogra fen zullen het historische ogenblik. waarop Leopold zijn koningschap over draagt aan zijn twintigjarige zoon. in woord en beeld kunnen vastleggen. Een geheel ander beeld zal Brussel bieden, wanneer de volgende dag de koninklijke prins koning wordt door de eed op de grondwet af te leggen. Dan zullen reeds vanaf des ochtend acht uur de salvo's der kanonnen van mi nuut tot minuut vanuit het eeuwfeest park klinken. Het dreunen der saluut schoten zal toenemen wanneer de jon ge koning om kwart over tien door de fris vergulde hekken van ziin paleis naar buiten zal rijden om langs de met militaire ereearden afgezette straten naar het paleis der natie te gaan. Daar zullen duizend in rok of praal- uniform gestoken parlementsleden en gasten de halfronde zittingszaal »n haar drie galerilen overbevolken. Bij deze gelegenheid zullen ook de leden van het diplomatieke corps aanwezig zijn. Geen der leden van het konings huis zal de ionge vorst echter verge zellen op zijn weg naar de hoogste waardigheid in de staat. De plechtigheid zal drie kwartier duren. Daarna zal Boudewiin I zijn eerste rit als koning der Belgen ma ken door de met militaire vaandels en standaards getooide hoofdstad.. Deze eerste rit zal hem voeren naar het graf van de onbekende soldaat, waar hij een krans zal neerleggen. De communisten hebben inmiddels voor d* dagen der troonswisseling in Brussel en de meeste industriële cen tra van België demonstraties voor de afschaffing van het koningschap aan gekondigd. De opperhofmaarschalk van het Bel gische hof deelt mede: ..Koning Leopold heeft vernomen.dat talrijke groepen voornemens zijn in de komende dagen openbare sympathie betogingen voor ziin persoon te orga niseren .Z.M. is uiterst getroffen door deze initiatieven en waardeert ten zeerste de gevoelens welke dez#> heb ben ingegeven. Hij wenst nochtans dat deze vaderlandse groepen er van af zien hun voornemen voor de troons bestijging van prins Boudewiin te ver wezenlijken en op dit ogenblik al hun bewijzen van gehechtheid aan de dy nastie op de troonsbeklimming van de ionge koning concentreren". Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LfclDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwerf. 5.15 per kwartaal: f.0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Doorzetten in onverminderd tempo! Het is een gelukkig verschijnsel, dat over het algemeen wordt ingezien, dat, zelfs al zou in Korea een staakt het vuren worden bereikt, de wereld haar bereidheid tot afweer geen moment mag laten verslappen! Zo ligt de situatie inderdaad. Het Westen mag in geen enkel op zicht zijn bewapeningsrace verlangza men, wil het niet te niet doen, wat ein delijk zo moeizaam is opgebouwd. En het is dientengevolge te betreuren, dat zowel in Amerika als in Engeland stem men worden gehoord, die menen te moeten vragen, of de zoveel geld ver slindende bewapening niet kan worden verminderd ten gunste van economi sche verbeteringen. Ongetwijfeld eist de bewapening schatten, die slechts moeizaam kunnen worden opgebracht, vooral na de jong ste wereldoorlog, die zoveel kapitaal heeft gevergd, dat het eerste herstel zelfs al offers vraagt. Maar om de hoog ste waarden van het leven te bewaren, n.l. vrijheid van denken en spreken, moeten deze offers nu eenmaal worden gebracht Het ls droevig, maar slechts langs de weg van de ontwikkeling van kracht en macht is die vrijheid te hand haven. Het kan niet genoeg worden herhaald en iedere poging terug te ke ren van de ingeslagen weg betekent ver lies Speciaal wanneer die" stemmen tot vermindering van krachtsinspanning komen uit leidende kringen, kunnen daaraan gevaarlijke aspecten worden verbonden. De grote massa is maar al te zeer geneigd om te veronderstellen, dat er dus mogelijkheden bestaan en niets is in wezen minder waar. De koude oorlog, die het Kremlin heeft ontketend, wordt onvermoeid voortgezet, zelfs al durft Moskou, wan neer dit nodig blijkt, de erkenning van een nederlaag te aanvaarden. Al worat voor de communisten Iedere nederlaag omgetoverd tot een overwinning, waar in de gehoorzame dienaren van Stalm allergehoorzaamst dan geloven. Een zeer gelukkig verschijnsel is daarom, dat de ring van afweer tegen de rode agressie steedis meer wordt, gesloten over de ganse aardbol. De op neming van Griekenland en Turkije in het Noord-Atlantisch pact is nog slechts een kwestie van tijd, we durven, zelfs wel zeggen van korte tijd. Helaas zal de opneming van Spanje meer moeilijk heden blijven opleveren, doch Amerika zal ook hier wel weten door te zetten! Ook voor Afrika lijkt thans het ogenblik van aaneensluiting aan te bre ken. nu een conferentie te Pretoria is voorgesteld om voor het. donkere we relddeel een afweerfront te sluiten. Ook al zal Egypte uit een verkeerd begrip van de verhoudingen als gevolg van een te ver doorgedreven nationalisme in dit opzicht ongetwijfeld moeilijkhe den veroorzaken Voor de Stille Oceaan is men al ver der nu Amerika, Australië en Nieuw - Zeeland een accoord hebben gesloten, dat practisch neerkomt op een soort Atlantisch pact voor dit gebied. Onge twijfeld heeft het voorgestelde vredes verdrag met Japan er toe hijgedragen, dat zo snel dit succes kon worden be reikt. Australië en Nieuw-Zeeland zou den zeker vele bezwaren hebben tegen dit vredesverdrag, wanneer Amerika hun niet de garantie gaf van volledige steun bij een aanval van een zich her- tteld hebbend Nippon, waarvoor in bei de leden van het Britse Gemene best maar al te zeer *>ocdt gevreesd Feitelijk mankeert er r.u nog éen schakel in de ring van agressie-afweer: in het midden-Oosten bestaat nog geen aaneengesloten front! Helaas laat bet zich aanzien, dat deze ontbrekende schakel voorlopig niet zal kunnen wor den gevormd. In de eerste plaats is Israël een struikelblok, want de Mo hammedaanse wereld zal met dit. in haar ogen „agressie-land" niet gemak kelijk tot een eenheid komen, in welk opzicht dan ook. En dan vormen India en Pakistan, speciaal gelet op hun nog alUjd bestaande controverse over Kasj mir. een element van twijfel. Te meer. waar India een politiek voorstaat van de verst mogelijke verzoening met het communisme. Om maar te zwijgen over Perzië. dat door de nationalistische koorts inzake de petroleum is aangetast en zo langzamerhand afglijdt naar het verkeerde kamp. Neen, deze schakel zal voorlopig blij ven ontbreken. Hetgeen zeer te betreu ren is, want tegen de dreiging van het rode aanvalsfront kan de keten van verweer niet krachtig genoeg zijn. Hoe eerder dan ook direct verband wordt gelegd tussen de diverse schakels, die zich reeds hebben geconstrueerd, des te beter. Het kar. niet genoeg wor den beklemtoond, dat de strijd tegen de expansie van het. Kremlin een eenheid is, een onverbreekbsre eenheid, waarbij zuiver nationalistische belangen van de betrokken landen wegvallen als sneeuw voor de zon! Trots de zoete klanken van vredes- geruchten moet worden doorgezet in onverminderd tempo. Slechts zo, zal de wereld zich kunnen handhaven in vrij heid IETS WARMER De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking, morgen vooral in de kustprovincies ook opkla ringen. Enkele verspreid optredende buien, voornamelijk in de Zuid-Ooste lijke helft van het land. Overwegend zwakke veranderlijke wind. Iets war mer. (Opgemaakt te 10 uur). 15 JULI. Zon op: 436 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 18.18 uur; onder: 0.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.36 uur (16/7 te 0.19 en 12.25 uur). Dit nummer bestaat uit tien pagina's LEIDSCH DAGBLAD HM. Koningin luliana en Z.K.H, Prins Bernliard hebben gisteren een werkbezoek gebracht aan de Noord Oostpolder. Het hoogtepunt van deze tocht was het bezoek aan Urk, waar de bevolking een grote demon- stratie gaf van trouw aan het Oranjehuis. Foto boven: In de raadzaal van Urk werden na de welkomstrede van de burgemeester, de heer G, Keizer, de raadsleden, van wie sommige in Urker klederdracht wa ren gesloken, aan de Koningin en de Prins voorgesteld. Foto onder: Groot u>as het enthou siasme van de ouden van dagen, die een prachtig plaatsje bij het Visserij Museum hadden gekregen, toen de Koningin daar arriveerde. Nederlandse troepen naar Britse zone? De Nederlandse en de Britse regering hebben van mening gewisseld over de mogelijkheid om Nederlandse troe- pen in de Britse zone van Duitsland te legeren, zo heeft een woordvoerder van het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken bekendgemaakt. In Maart jl. had Nederland de kwes tie opgeworpen en sedertdien zijn pe riodiek besprekingen gevoerd over dit onderwerp. Naar verluidt wil de Nederlandse re gering troepen in Duitsland legeren omdat daar opleidingsfaciliteiten en kazerne-accommodatie gereder beschik baar zijn. De woordvoerder zei, dat tot dusver geen overeenkomst of beslissing bereikt was. Speciale margebeschikking voor schoenen ingetrokken In de Staatscourant van gisteren is een beschikking van de minister van Economische Zaken gepubliceerd, vol gens welke de speciale regeling van de winstmarges voor de schoenhandel is ingetrokken. Voor de schoenen winkeliers geldt nu ook de algemene handelsmar gebeschikking 1951 De minister is tot dit besluit gekomen op grond van het advies van een commissie o.l.v. prof. Pruijt uit Rotterdam, welke bij haar advies rekening hield met de gewijzigde verhoudingen in de schoenhandel. JAARVERGADERING „GRUNNEN". Prof. Lieftinck lid van verdienste. Te Groningen werd gisteren, onder voorzitterschap van de heer K. ter Laan, de algemene vergadering gehouden vari de vereniging „Grunnen". De heer K. ter Laan, vierde, zoals men weet. dezer dagen zijn 80ste verjaardag Ter gele genheid daarvan is hij vandaag te Slochteren gehuldigd. De heer Ter Laan memoreerde de groei van het aantal leden, dat thans de 10.000 reeds is gepasseerd. Uitvoerig werd de uitslag van de door het bestuur uitgeschreven toneelwedstrijd behan deld. Er waren tien stukken binnenge komen, die evénwel niet aan de gestel de eisen voldeden. Er kon derhalve geen eerste prijs worden uitgereikt. Een twee de en een derde prijs kregen resp. de heer Jac. Kremer voor het spel „Hij kwam weerom" en mevr. Van Goor Duut voor het stuk „Sunt Meerten". De heer Ter Laan maakte voorts be kend dat binnenkort de benoeming is te verwachten van een hoogleraar in de Nedersaksische taal en letterkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen. De hoofdbestuursleden de heren J. F. Steenhuis uit Haarlem en de heer C. W. Ninteman werden bij acclamatie her kozen. Tot lid van verdienste werd o.a. be noemd prof. P. Lieftinck. NOG MEER AMBTENAREN IN AMERIKA GESCHORST De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, heeft medege deeld dat behalve de twee eerder ge noemde ambtenaren van zijn departe ment neg verscheidene andere onlangs zijn geschorst op grond van de nieuwe loyaliteits en veiligheidsmaatregelen. Acheson wees er hierbij echter op, dat volgens deze wet iedereen, die terzake verhoord moet worden, automatisch geschorst wordt in afwachting van de beslissing over zijn zaak, aldus meldt de New York Times. TSJECHOSLOWAAKSE VLUCHTELINGEN Zes Ts j echo -Slo wakendie zeggen ontsnapt te zijn uit een gevangenkamp bij de uranium mijnen in het gebied van Joachimsthal in Tsjecho-Slowakije, zijn in Neurenberg aangekomen. Hun na men zijn niet bekendgemaakt, doch ge meld wordt, dat zich onder hen een vroegere chauffeur van de Amerikaanse ambassade te Praag bevindt. De ontvluchten zeiden, dat ongeveer 30.000 politieke gevangenen, waarvan 80 procent Tejechoslowaakse intellectue len. in kampen 'bij Joachimsthal ver blijven. Ook bevinden zich daar onge veer 3000 Sudeten-Duitsers en wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Duitse 'krijgsgevangenen. Volgens een voor zichtige raming waren dit jaar circa duizend gevangenen gestorven. DE PORTUGESE PRESIDENTSVERKIEZINGEN Het Portugese hoge gerechtshof heeft beslist, dat de candidaat van de op positie bij de aanstaande presidents verkiezingen in Portugal, prof. Ruy Luis Gomes, onverkiesbaar is. Professor Gomes heeft niet verklaard, dat hij anti-communistisch is, en een op 24 April aangebrachte verandering in de gTondwet bepaalt, da.t de „poli tieke geschiktheid" van candidaten voor •het presidentschap door een regerings raad beoordeeld zou worden. De twee andere candldaten, generaal Lopes en admiraal Meirelles werden door het hoge gerechtshof verkiesbaar bevonden. .Generaal Lopes is de regeringscandi- daat, admiraal Meirelles vertegen woordigt het gedeelte van de oppositie, dat tegelijkertijd anti-communistisch en het huidige regiem is. Mede tengevolge van gebrek aan water tijdens de middaguren stond dc brandweer te Rome voor een schier bovenmenselijke taak bij het bestrijden van een zware brand in een opslagplaats van landbouw- artikelen in het hartje van de be nedenstad. Tweehonderd man had den vier uur nodig om het vuur te bedwingen Toestand in Korea onveranderd In Korea Is de situatie inzake de wa penstilstandsbesprekingen nog onver anderd. Beide partijen houden vast aan het ingenomen standpunt. Gisteren heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, op zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard, dat generaal Ridgway de volle steun heeft van de Amerikaanse regering met betrekking tot zyn beleid inzake de wapenstil standsbesprekingen in Korea. Zeer terecht had Ridgway de nadruk ge legd op het feit, dat de gedragingen van de communistische onderhande laars het juiste bewijs van hun op rechtheid zou zijn, aldus Acheson. Hij verklaarde, dat generaal Ridgway om zijn eigen goede vertrouwen te la ten blijken, niet had gestaan op de de- milltarisatie van het gebied van Kae- song, die de communisten niet nodig hadden geacht. Doch de bewegingsvrijheid van de de legatie der VN was aan banden gelegd, en dat was de kwestie, die Ridgway te berde had gebracht. „Het oplossing van deze kwestie zou een opmerkelijke prestatie zijn", aldus de minister, die zei, dat volledige wederkerigheid van bewegingsvrijheid gewaarborgd was, maar dat dit niet bestond, waar een van de partijen vrij was te komen en te gaan wanneer zij wilde en de andere aan beperkingen onderworpen was. Acheson zei, dat hij nooit had ver klaard voorstander te zijn van terug trekking van de strijdkrachten der VN uit hun huidige posities naar de 38ste breedtegraad. Hij werd herinnerd aan zijn verklaring voor de commissie van het congres, dat een overeenkomst aan de 38ste breedtegraad een overwinning voor de VN zou betekenen, men vroeg Acheson, of hij gedoeld had op de geo- gTaphisohe lijn of de frontlijn. Ache son zei, dat hij toen in het algemeen sprak over het gebied, waar de strijd krachten der VN stonden. Op een vraag, waarom geen andere leden van de VN in de delegatie wa ren vertegenwoordigd, zei Acheson, dat dat een zaak was voor generaal Ridg way, die de leden van de delegatie had uitgezocht.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1