Goddet tevreden over Nederlanders Opnieuw ernstige botsing op kruispunt -V ierambachtspolder Van Wagtmans verwacht hij veel Ju Van Vliet wint Grote Prijs van Amsterdam V HUNTER De Ambonezen in de kampen hebben niets om ïianden 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 13 Juli 1951 Deirde Blad No. 27352 Rustdag te Limoges (Inccz. Med.-adv.) (Van een speciale verslaggever) „llc ben uiterst tevreden over de Nederlandse ploeg, zowel uit zuiver spor tief oogpunt als wat haar athletische en morele conditie aangaat. Blijkbaar is de voorbereiding van de renners goed geweest en zijn ze nu geheel op de wedstrijd ingesteld. In elk geval is er grote vooruitgang vergeleken met vorige jaren", aldus Jacques Goddet, de directeur-generaal van de Tour en in deze maanden ongetwijfeld een van de Fransen, die het meest omhanden hebben. „Van Wagtmans verwacht ik veel", zei hij ons, „die jongen heeft tot nu toe uitstekend gereden, vooral in de tijdrit. Men zal het oog op hem moeten houden in de volgende étappes". „En Wim van Est?" „Altijd een uitmuntend renner ge weest. heelt cok nu niet teleurgeseld. Maar komen de bergen en ik weet niet of hij die erg zal appreciëren. A!s hü zich cok op de cols laat gelden, zal niemand blijder zijn dan ik". God det ze verder, dat hij bewondering had voor Gerard Peters, aan wiens houding tijdens de wedstrijd, zijn rust en zijn stijl van rijden, men de renner van klasse, de grote kampioen herkent, „En als u dan toch mijn oordeel wilt publiceren", ging hij door. „vergeet dan vooral niet te zeggen, dat ik zeer het temperament ccmbattif, het strijdlus tige karakter van Voorting apprecieer. De ploeg als geheel houdt zich kra nig en dat voorspelt alle goeds voor de' toekomst, ik ben zeer. zeer tevreden. Aldus Gcddet, alom erkend en ge acht als Frankrijks eerste sportjourna list, en bovendien een charmant mens. die zijn mening nooit verbloemt, maar cok niet meer pleegt te zeggen, dan hij kan verantwoorden. En dat verleent zijn oordeel nog meer waarde. Robic op verkenning De Nederlandse -ploeg heeft de vrije dag te Limoges gebruikt om lang uit te slapen .extra stevig te eten en 'smid- dags nog weer (te rusten. - - - - Ér zijn renners,'en niet de eerste de feesten, die er andere opvattingen cp na houden, en die 'hun rustdag voor een deel besteden om de etappe van de volgende dag te gaan .vërkénnen niet alleen in een auto maar ook op de fiets. Dat doet bijvoorbeeld Robic. de kleine vinnige Breton, die in 1947 de tour won ën. neg altijd doorgaat vcor een van de beste bergspecialisten. Hij gaat er op een vrije dag altijd op uit. zowel in de Pyreneeën als in de Alpen om er zich van te overtuigen dat hij de cols, die hij toch zo goed kent, nog even rap kan nemen als vroeger. En Rcbic is niet de enige, die deze tactiek volgt, Pellenaars denkt er niet zo over. Hij houdt zich aan de letter en een rust dag is volgens hem om te rusten. Die rust is ook een voorbereiding, meent h\j, en een betere voorbereiding dan dat een renner nu al de cols ingaat. Overigens moet men ook niet menen, dat de heerlijk luierende Nederlandse renners de komende rit (vandaag) geheel uit het hoofd hebben gezet. Integendeel, hebben zij er zwaar over gepiekerd. Zij kennen de etappe naar ClcrmoutFerrand niet, maar zü ho ren er genoeg over van anderen, want iedereen in Limoges kan hun wegwijs maken en zij zien er niet weinig tegenop. De bergen van Au- vergne zijn geen Pyreneeën of Alpen, maar cr zyn er toch een paar bij, die toch boven de duizend meter rei ken en die gerangschikt zijn onder de derde en tweede categorie. En men weet nu dat Goddet en cok Garnault wiens oordeel geheel overeen stemt met dat van zijn chef, veel van onze jongens verwachten. In dit ver band kunnen wij met voldoening nog aanstippen dat er in de Franse kranten veel meer over de Nederlandse pres taties wordt geschreven omdat er nu eenmaal veel meer aanleiding toe was, dan in vorige jaren het geval is ge weest. Ei- gaat bijna geen dag voorbij of een of andere Nederlander trekt de aandacht door zijn verrichtingen. In de „Equipe" van Donderdag heeft Albert de Wetter een artikel over Van Est. wiens blakende gezondheid voor hem een oorzaak is van verwondering, ge schreven. De man, die verleden jaar Bordeaux -Parijs won, schrijft hij, schijnt hoe genaamd geen hinder te hebben van de inspanning der voorafgaan- Ned. Cricketbond eerste klasse HCC 2 Haarlem,' Rood en Wit ACC, VOC Hermes DVS, Èxcélsiór Sparta, PW HBS, QUICK (N) Kampong, VW VRA. TWEEDE KLASSE B Ajax (A) Rood en Wit 2, LOC CVHW. derde klasse c CCG Green Geel, Kieviten Ajax (L), Kwikstaarten 2 Kwikstaarten. DERDE KLASSE D VOC 3 HCO 6 (heden). Quick (H) 3 VCC 2, VUC 2 LCC 2. ATHLETIEK. nieuw wereldrecord 4 x soo m. Een Russische ploeg is er in geslaagd het wereldrecord 4 x 800 meter estafette j (heren) te verbeteren en te brengen op 7 min. 27 4 sec. Het oude record stond op naam van Zweden met 7 min. 29 sec., gemaakt op 13 September 1946 te Stockholm. j zatopek geslagen. Tijdens wedstrijden te Praag is de j Tsjech Zatopek door zijn landgenoot Cevona op de 3000 meter geslagen- De 'ja van Cevona bedroeg 8 min. 27 4 sec., terwijl Zatopek er 8 min. 33 4 sec I voor nodig had. PAARDENSPORT. concours hippique te spa. Te Spa (België) werd een aanvang gemaakt met het internationaal con cours hippique, waaraan ook door een Nederlandse ruiter-équipe wordt deel genomen. Voor de Prix des Bruyeres, een jacht- parcours van 550 meter bestaande uit hindernissen met een hoogte van 120 meter hadden 40 deelnemers inge schreven, Dit internationale nummer werd gewonnen door mej. Mahieu (Bel- gle) met Presto, die het parcours fout loos aflegde in 77 4-'5 sec. Onze landgenoot W G. Hendrikx be zette met Byou de vijfde plaats. Hij maakte 0 fouten. Zijn tijd was 86 sec. ZEILEN. grote belangstelling voor wedstrijden op brasem. De nationale zeilwedstrijden van de •.Braassemermeer", welke dit week eind worden gehouden, hebben weer een grote belangstelling getrokken. Niet minder dan 183 jachten werden inge schreven. De Valkenklasse is met 34 deelnemers het beste bezet, dan volgen oe Olympiajollen met 18, de Regenbogen met 17 en de Draken met 16 inschrij vers. dat het niet lang meer zal duren of „Wim le Magnifïquc" gaat zijn eer ste etappezege vieren, tot die slotsom zijn tenminste velen gekomen, die hem de laatste dagen aan het werk hebben gezien. „We zijn er nog lang niet" Wij hebben Pellenaars gevraagd of hij tevreden is. „Natuurlijk ben ik tevreden de jon gens hebben goed gereden, er is wat bereikt, we hebben in vergelijking met het vorig jaar een goed begin gemaakt. Maar we zijn er nog lang niet, en dat blijf ik zeggen vcor en al eer ik in Parijs terug ben. Maar eerlijk gezegd',ik had toch wel cp één etappezege gere kend in de afgelopen dagen. Maar met die derde, vierde en vijfde plaats van Van Est, Voorting en Peters hebben wij al een heleboel goed gemaakt en die tijd rit van Wagtmans mocht er zijn. Of niet soms? Als Van Est- ver standig rijdt en hij zijn stuurtechniek verbetert, vooral in afdaling, maakt hij kans cp een goede plaats in het eind klassement. Voorting kan goed klim men en dalen, Wagtmans is nog jong, evenals Dekkers. Zij beiden zijn uit de lagere school gekemen en gingen in eens over naar de hoge, school van de wielersport, die Tc-ur de France heet Wat ik van de jongens venvacht? de dagen. Hu draagt er tenminste Dat zfj behoorlijk geklasseerd in Parijs geen sporen van, want hg is nog even terugkeren, dan hebben wij de basis stevig en massief als bij de start, hij gelegd vcor de volgende jaren. Dan is zelfs nog te zwaar, hü kan best behoeft de vraag niet meer te worden een paar kilo afvallen. Al met al is I gesteld, of Nederland alsjeblieft mag deze knaap zo oersterk en gezond meedoen. Dan spreekt het vanzelf". Vóór Reg Harris Voor de tweede maal van deze week heeft Arie van Vliet een Grote Prys gewonnen en tweemaal heeft hij daarbij de wereldkampioen Reg Har- ris in de finale geklopt. Dinsdag j.l. werd de Woerdenaar eerste in Milaan op de beroemde Vigorelli-baan en gisteravond zegevierde hü in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Acht sprinters kwamen aan de start en de „keien", Harris, Van Vliet, Derk- sen en de Australiër Patterson (die in Milaan derde werd) plaatsten zich zonder veel moeite ln de halve finales door in de series respectievelijk Schan- dorff, Pauwels, Lognay en Verdeun te kloppen. Bij dit viertal kwamen via de herkansing nog de Fransman Lognay en de Deen Schandorff. De halve en hele finales werden vol gens de nieuwe reglementen van de U. C. I. gereden, namelijk in ritten k trois. In de eerste halve finale had Van Vliet weinig moeite met Lognay en Patter son. De tweede halve finale echter leverde een verrassing op, want Derkscn klopte Harris met 2 lengten. De En gelsman had resoluut de kbp geno men met Schandorff en Derkscn achter zicli. Voor de Marathontribu ne werd Harris verrast door zijn te genstanders, die plotseling onderdoor wegsprongen. Schandorff kon hü nog inhalen, maar Derksen had een te grote voorsprong gekregen. Een prettig week-end met: de Plain ol. Cork-tipped I 1 per doosje van 20 stuks Hunter Mild 1 0.75 per pakje Nieuwe leningvoorwaarden lagere publiekrechtelijke lichamen HOOGSTE RENTENORM THANS 4«c. Thans zyn nieuwe normen geteld voor de voorwaarden, waartegen de la gere publiekrechteüjke lichamen lenin gen kunnen aangaan. De hoogste rentanorm voor deze le ningen is thans 4*7. en geldt voor lenin gen met een gemiddelde looptyd van ten minste 15 jaren. De hoogst toelaatbare rente voor le ningen van lagere publiekrechtelij ke lichamen is thans bü een gemiddelde looptijd van: Tenminste 1 jaar. dooh korter dan 2 jaar: 2 Vfe Tctenminste 2 jaar, doch kor ter dan 3 jaar: 2%%; ten minste 3 jaar, dooh korter dan 4 jaar: 2%'7; tenminste 4 jaar, doch korter dan 5 jaar: 3%: ten minste 5 jaar, doch minder dan 6 jaar: IW.c tenminste 6 jaar. doch minder dan 10 jaar: 3\i> tenminste 10 jaar, i doch minder dan 15 jaar: 3%.%; ten minste 15 jaar. A%. De rente van kasgeldleningen mag ten hoogste 1% per jaar bedragen voor leningen korter dan één jaar en ten hoogste 2% voor leningen aangegaan voor één jaar. In de overige bepalingen ter zake van het aangaan van leningen, oa. die ten aanzien van vervroegde of versterkte af lessing, is geen wijziging gebracht. De twee oude rivalen Van Vliet en Harris, in volle spurt Via de laatste herkansing kwam Har- ris toch in de finale. Hier ontmoette hij zyn aloude tegenstanders Arie van Vliet en Jan Derksen. Derksen moest na enig sur place de kop nemen en in een kalm gangetje ging het door de eerste bocht. Van Vliet, in derde posi tie, liet zich bij het uitkomen van deze bocht naar beneden vallen, passeerde zijn ©Micurrenten en nam een kleine voorsprong. Harris spande zich tot het uiterste in om zijn succes van het vorig jaar, toen hü de voor de eerste maal uitgeloofde Grote Prijs van Amsterdam won, te herhalen maar verder dan Van Vliet's zadel kwam hij niet. De Woer denaar noteerde met 11.6 sec,, over de laatste 200 meter de snelste tijd van de avond. De wethouder van onderwijs van Amsterdam, mr A. de Roos, reikte aan Van Vliet na afloop de bij de Grote Prijs behorende sjerp in de Amster damse stadskleuren uit. Het program ma werd verder opgevuld met een sprjntwedstrijd voor amateurs (gewon nen door Hijzelendoorn), een klasse- mentswedstrüd voor amateurs (Wille- kes eerste) en een omnium achter gro te motoren tussen de Fransman Lesueur en onze landgenoot Pronk. De Frans man won twee van de drie onderdelen. (Foto L.D./Van Vliet) -• J ■-T ff'"» I ...r Verwonderlijk goede afloop voor inzittenden Het kruispunt Herenweg—Kruisweg in de Vierambachtspolder onder Wou brugge. gelegen in de weg van Alphen naar Riinsatenvoude. welke weg in de toekomst de snelste regelrechte ver binding gaat vormen tussen Amster dam en Rotterdam, heeft een be ruchte naam gekregen door de talloze ongevallen, die er regelmatig Dlaats vinden. Dit aantal ongevallen is toegeno men. sedert de Herenweg ongeveer tien maanden geleden tot voorrangsweg werd verklaard, doordat de automobi listen die lanss de Kruisweg riiden over het algemeen geen acht slaan on (L» borden die waarschuwen voor de voorrangsweg terwijl de berijders van de Herenweg vertrouwen, dat het ver keer od de andere weg voorrang zal verlenen. Gisteravond om kwart voor zeven was het kruispunt on nieuw het toneel van een ernstige botsing die wonder boven wonder eeen dodelijke, zelfs geen zwaar gewonde slachtoffers heeft ge- eist. De heer J. Aman uit Amsterdam reed met een splinternieuwe Chevrolet uit de richting Alphen naar Amster dam. terwijl uit de richting Woubrugge het echtpaar N. van Straten uit Den Haag naderde in een Citroen. De bestuurder van de Citroen ver leende geen voorrang waardoor deze de met onverminderde snelhisdd doorrij dende Chevrolet in volle vaart ramde. De Citroën schoot na de botsing door over het kruispunt, maakte een slag in het rond en kwam op de Kruisweg aan de overzijde van het kruispunt, met de voorzgde in de richting van Woubrugge tot stil stand. De Chevrolet maakte ern stiger capriolen. Deze sloeg namelijk over de kop. schoot enkele tientallen meters door over de wegberm en kwam ondersteboven in dc sloot van de landbouwer Noordam terecht. Een van de wagens kraakte bovendien een dikke betonnen paal, die een van de hoeken van het kruispunt markeerde. De consternatie was uiteraard groot, want het liet zich aanzien, dat dit on geluk niet alleen zware materiële scha de had veroorzaakt, maar het leek bovendien onmogelijk, dat er geen zwaargewonden of doden te betreuren zouden ziin. Men slaagde er spoedig ln. de twee inzittenden van de Chevrolet waarin ook een zwager van dc be stuurder gezeten was te bevrijden uit hun benarde positie. De heer Aman klaagde over inwendige pijnen, doch bleek niet ernstig gewond te zijn. Wel had hij een lichte shock opgelopen. De inzittenden van de Citroën. waarvan de motor aan de voorzijde kapotgesla gen was. bleken er eveneens wonder lijk goed afgekomen te ziin. Alleen mevr Van Straten had een verwon ding aan een arm. De heer K. de Brave, die van het ongeval eetuige was en hulp bood bij het bevrijden van de slachtoffers, haal de dokter Loth uit Woubrugge om me dische hulp te bieden, en de plaatse lijke Rijkspolitie haalde assistentie van de verkeerspolitie in Leiden. Een kraanwagen uit Alphen viste de Che vrolet enkele uren later uit de sloot en sleepte de zwaar gehavende wagens wec De foto toont od de voorgrond de Chevrolet in de sloot en op de achter grond de gestrande Citroen. Volk in ballingschap Overtuigd van een spoedige terugkeer (Speciale berichtgeving). „Een misgreep cn een zielige bedoening". Zo noemde kolonel Van Santen, het hoofd van het Nederlandse Militaire Afwikkelings-aommando in Indonesië, die enkele weken geleden naar ons land is gekomen, de verplaatsing der Am bonezen naar Nederland. Wü kunnen moeilijk deze wel zeer krasse uitspraak t»?n volle onderschrijven, nu wij enkele z.g. Ambonezen-kampen hebben bezocht <cn met velen van deze „tüdelüke" gasten hebben gesproken. Wel hebben wjj uit dit persoonlijk contact de indruk gekregen, dat zeer vele Ambonezen in de ovixtuiglng leven, binnen afzienbare tijd naar hun zo geliefde geboortestreek te zullen kunnen terugkeren, een gebied, dat in dc Archipel dan een vrije. onafhankeli,lke staal zal vormen. Aan de beslissing yan de Nederlandse rechter, die een gedwongen afvloeiing der Ambonezen naar door de R.I. bezette gebieden verboo d, hechten zü een zeer grote waarde. Zü menen daaruit bovendien te mogen concluderen, dat, waar hun zelfbeschikkingsrecht zo onomstotelijk is erkend, de gehele» wereld hen nu daad werkelijk zal willen helpen in hun gerechtvaardigde strüd en er nog maar rege lingen van „ondergeschikte aard" nodig zün voor een crk<tnnlng de jure en de facto van dc Republiek der Zuid-Molukken. Trouw, eerlijk en arbeidzaam, het zijn deze deugden, wellke het volk van Am- bon sieren. Tragisch is het daarom in ruil voor deze deugden thans in kampen, ver van de zo vertrouwde geboortestreek te moeten verblijven, met een toekomst welke zich allerminst rooskleurig Iaat aanzien. Te veroordelen, is het deze mensen ten aanzien van die toekomst meer te beloven door acties va.a allerhande aard dan bü een nuchtere beschouwing der feiten verantwoord is. Het recht der Ambonezen, dat verankerd ligt in de R.T-C.-ovcrcenkomsten, is met voeten getreden. Geenszins ziet het er naar uit. dat de» Nederlandse rege ring. iets zal ondernemen om hun aanspraken op dit recht, dp welke wyze dan ook, te onderstrepen. Het is beschamend, maar het is de droeve werkelijkheid. En met die werkelühhcid moeten de Ambonezen rekening hiouden. ER ZIJN PROBLEMEN Wü bezochten het kamp Vught. het grootste van de in totaal 45 kampen welke voor het verblijf der Ambonezen zijn ingericht, op een dag, toen men snakte naar enige beschutting voor de brandende zonnestralen. Ongetwijfeld droeg dat er eveneens toe bü. dat men zich moeilijk meer kon wanen op Nederlands grondgebied te wandelen. Het gekrioel der honderden kleine Amboneesjes. de penetrante geu ren uit de keukens van de diverse pi kante gerechten en de- kleurige kleedy der mannen en vrouwen, die rond de barakken samen groepten, dit alles by elkaar deed wel bijzonder Oosters aan. Het kamp heeft een hoofdingang met een portier, die niet zonder meer een ieder laat passeren. En toch is de Am- bonese gemeenschap, welke zo om en nabij drieduizend zielen omvat, volko men vrij in haar doen en laten. Er is echter toezicht nodig: ongewenste ele menten dienen uit deze gemeenschap ge weerd te worden. Merkwaardig was. dat wy weinig Ambonezen langs deze hoofd ingang hebben zien passeren. Zij prefe reerden een secundaire" weg misschien wel om het een ieder heel duidelyk te doen worden, dat zy geen „gevangenen in een kamp" zyn De D.U.W. heeft de teohnische verzor ging van het kamp in handen en deze is uitstekend. Het is een puzzle om alle mensen zo danig ie huisvesten, dat het gezinsver band niet wordt Terbroken. Niet altyd zo eenvoudig, als men weet. dat de in richting van verschillende „barakken", vry primitief is. De sociale verzorger met zyn assisten ten hebben het meest directe contact m|?t de kampbewonei-s. die uit hun mid den een kampraad hebben gekozen. D.U.W.-leiding, sociale verzorger en kampraad zou men de pylers kunnen noemen, waarop de gehele gemeenschap rust. Een zeer grote en verantwoordeiyke taak is toebedeeld aan de geestelijke en medische staf. Het aantal ziektegeval len is gering en heeft zich in hoofdzaak beperkt tot normale verkoudheden Zó bezien zou men geen enkele zorg behoeven te koesteren. Maar toch zyn er de problemen, waar op men direct stuit, als men zo hier en daar eens terdege het och- te luisteren legt. Zo is er in de eerste plaats het pro bleem van de „besteding van de dag". Op de vraag wat doen deze mensen nu, een vraag welke wij aan een der lei ding gevende figuren stelden, was het antwoord kort en bondig: „niets!" De vrouwen hebben haar gewone gezinsbezigheden, voor de kinderen komen er binnen niet al te lange tijd de kampscholen. maar de mannen „hangen" tot nu doelloos rond. Op basis van vrijwilligheid Geleidelijk aan wil men deze mannen inschakelen bij het verrichten van aller hande karweitjes Wy zagen enkelen druk doende ln de keuken voor het ver zorgen en het distribueren van de maal- tyden. welke wat de samenstelling be treft uitstekend zyn en door allen wor den geapprecieerd. Alle arbeid der Am bonezen geschiedt op basis van vrijwil ligheid. Men kan deze mensen van wie er maar weinigen een vak verstaan, tot geen enkel werk verplichten. De Am bonees is verre van lui, maar hii heeft zijn trots, die hem er van kan weerhou den. werk te doen, dat hy beneden zyn waardigheid acht. Een kenmerkend voorbeed van hun .instelling". .Heeft u". zo vroegen wij een Ambo nees. ..zich een idee gesteld, wat u voor werk denkt te gaan doen?" ,-Neen Het is niet mijn schuJd. dat ik hier ben. Dat is een gevolg van het niet nakomen door de Nederlandse Re gering aan haar verplichtingen. Zij moet mij de gelegenheid geven werk te doen, dat ik meen te kunnen verrichten". Denk niet dat dit de opvatting van de enkeling is; zeer velen huldigen deze zlenswyze. En toch is er geen bitterheid bij deze rrjensen het, zyn geen kankeraars". Al leen zijn zy nog verre van het, zich schikken in het onvermijdelijke Wat zy behoeven is leiding door en van mensen, die terdege hun mentaliteit kennen. Zij hebben het. blijkt uit de gesprekken een blindelings vertrouwen in diege nen, die zij boven zich achten. Consequenties niet gerealiseerd Allerminst is het een apathisch volk. Alleen laten zij zich niet gemakkeiyk -uit hun tent lokken. Toen het hun by hun demobilisatie duidelyk werd gemaakt, dat zij recht hadden zich uit te spreken voor afvloei ing naar een plaats of streek welke hun het meest verkieselijk voorkwam en dit bekrachtigd werd door een uitspraak van de hoogste Nederlandse rechter, ven- trouwden zy zich zonder meer toe aan hun adviseurs. Maar het blijkt uit alles zij hebben zich niet voldoende de conse quenties gerealiseerd. Tijdelijk zouden zü naar Nederland gaan, het landj, waarvan zy steeds de getrouwe dienaars zUn geweept en dat. zo meen den zij. hen ook zeiier niet »n de steek zou laten Op de vraag: „Eii wat nu?", krijgt men een kinderlijk verwonderd „hoe zo?" ten antwoord. Onberoerd heeft de .(Ambonees gelaten het rumoer rond „Dbor de Eeuwen Trouw", evenals het hun weinig kan schelen, wie als werkeöajke gevolmach tigde voor de Regering4 Zuid-Molukken mag optreden. Vanzelfaiwekend hebben zij niet aandacht van jalle publicaties kennis genomen. „Maar"*aldus drukte een van hen zich uit .het raakt niet de kern van onze vrijheidsstrijd". ..Een wereld, die strydfc voor recht en vrijheid, zal zeker begitip tonen voor onze zaak!" Dat zeggen en denken |de Arrfbonezen in de kampen. Het gevaar der kamp- mentalitei t Een ander probleem, dat bit het niets doen" voortvloeit, is dat dier langzaam groeiende kampmentalite.lt". Tot nu toe heeft de onderlinge verhouding in de kampen weliswaar niets' te wensen overgelaten Zoveel mogeiyk heeft, een leder in de barak zijn .afgebakend" geheel. Menig gezin, dat tot samenwoning: in huizen van beperkte omvang is gedoemd, zou er jaloers op kunnen zijn. De funeste ..kampmentaliteit" zal niet lm de eerste plaats vat op de vrouwen hebben. Eer der kan dit het geval zijn bij de man nen die ln ogenblikken van moedeloos heid, een zek.ere opstandigheid voelen boven komen en daardoor uit 'Ihet gareel zouden kunnen raken. Voorlichting! Ten einde dit te voorkonden is er een goede voorlichting gewennt welke niet geïnspireerd moet worden door bepaalde sentimenten. Slechts «net een eerlüke voorstclline van zaken ziin de Ambonezen gebaat, die zal moeten komen van de sociale verzorgjers en de geestelijken, die. wij zjjn er van overtuigd, zich van hun grote vierant- woordelykhcid ten volle bewust zijn. Tijdens ons bezoek aan de ktampen hebben wij bewondering gekregen voor dat dappere volk van Ambon, (Lit zich gedragen weet door de sympathie van een groot deel van het NederUandse volk en zich gelaten probeert te «chik- ken. De Ambonezen vragen geen mede lijden, maar begrip. Hopelyk wordt hun rechtvaardige strijd niet gekoppeld aan acties, welke dc zaak der Ambonezen, in discredlet zouden kunnen brengen. Sportflitsen uit dc Omstreken „DE VOORUITGANG" (NIEUWKOOP). Wedvlucht met oude duiven van Limoges op Zaterdag 7 Juli. Afstand 750 K.M. In concours 17 duiven. Los 5.80 uur. 1© duif aankomst 17.38.22 uur. Uitslag: 1. A. Kuilf. 2. D. v. d. Helm. 3. J Tilsterman. 4. J. W. Woerde. 5. H. v. d. Neut. BILJARTEN. „DE DRIESPRONG" (BOSKOOP). Evenals in dc competitie behaalde de Boskoopse biljartvereniging ..De Drie sprong" successen ln vriendechappelijke wedstrijden. Het 2e team veroverde een 2e prils in de bokerrondo van het dis trict Gouda. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan organiseerde de Goudse B.V. ..Thalia's Vrienden" een tournooi. ten bate van de kankerbestrijding, hetwelk een groot succes ls geworden, zowel voor de Jubilerende vereniging als voor ..D? Driesprong" Dit tournooi. hetwelk het grootste was dat ooit ln Gouda werd gehouden plm. 250 deelnemers bracht voor de Boskopers de volgende resultaten: In de afd. A de 2e en 3e pr. en in dc afd. B de 2e pr., bovendien de le vereni- glngsprlls. VOETBAL. ROODENBURG EN TER T.EEDE SPELEN BIJ SVOW. Moreenavond om 7 uur wordt op het SVOW-terrein een vrlendsch appel like wedstrijd gespeeld tussen Ter Leede cn Rodenburg. Een beker ls de Inzet. VETERANEN VAN NOORDWIJK EN SJC SPELEN GELIJK. Da veteranen van SJC en Noordwllk speelden gisteravond een vriendschappe- liike wedstrijd, waarin Noordwllk voor de rust Iets meer in de aanval was en een 21 voorsprong nam. Na de her vatting waren de partllen aan elkaar eewaazd en scoorde SJC de gelijkmaker. Eindstand: 22. WATERPOLO B.Z.P.C.-DAMES EN ADSPIRAXTEN BIJNA KAMPIOEN. De B.Z.P.C.-dames blijven op de goede weg voortgaan. Ze speelden ln het Spaar- derbad te Gouda tegen G.Z.C. III. zonder haar topscoorster Annie van 't Hoog. Dit was echter geen bezwaar om met 50 te winnen. De dames zyn nog steeds ongesla gen. Indien zij Dinsdagavond in eigen bad van Schoonhoven II winnen, kunnen zy de vlag hijsen. De adsplranten zyn even ver als de dames. Zy wonnen met 80 van G.Z.C. 6. Voor hen kan de de beslissing a s. Woens dag ln het Spaarderbad te Gouda vallen, waar zij dan maar gelijk behoeven tc spelen tegen G.Z.C. 6.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 5