Geheime Opdracht Tweede Kamer houdt koorden der beurs in handen Wordt Vennootschapsbelasting 50 - 53%? GESLAAGD!... ORANJEBOOM BIER! r Panda en Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 13 Juli 1951 Tweede Blad No. 27352 Korea-aflossings- detachement vertrekt Zaterdag 21 Juli OORSPRONKELIJK DETACHEMENT KOMT TERUG Een nieuw Nederlands aflossingsde- tachemcnt voor Korea ter sterkte van ongeveer 250 man. o.w. 22 officieren, zal Zaterdag 21 Juli met het Ameri kaanse troepenschip „General Mac Rae" van Rotterdam vertrekken. Ook een Belgisch detachement zal die dag te Rotterdam worden ingescheept. Met ditzelfde schip zal eind Augustus het oorspronkelijke Nederlandse de tachement onder commando van de luit. kolonel W. D. H. Eekhout uit Korea naar ons land terugkeren. On voorziene vertraging voorbehouden wordt het begin October in Neder land verwacht. Monstrans ontvreemd In Rotterdam is een 20-jarige machi nebankwerker gearresteerd, die uit de volksabdu van O.L. Vrouwe ter Dui- nen in Ossendrecht het bovenstuk van een monstrans had ontvreemd. Het stuk is uit goud, zilver en dia manten samengesteld en heeft een waarde van f. 15.000. De jongeman was ontvlucht uit een rijksopvoedingsgesticht in Amersfoort en had zijn intrek genomen bij een ge zin in Rotterdam. Daar stal hy nog een bedrag van f 420.—. In de Maasstad heeft hij nog getracht de geroofde monstrans te gelde te ma ken. maar dit is hem niet gelukt. Hoe is het ontstaan? Dit woord: LAND. Het land hebben, landerig rijn. in de zin van: slecht gehumeurd ziin. zal wel een zeemansuitdruk king ziin. De ware zeeman voelt zich aan wal niet od ziin plaats. Het vreemde is evenwel \iat- men zo dikwijls zegt: stierlijk het land hebben wat moeilijk iets anders kan betekenen dan: uit z'n hu meur zijn zoals een (vastgebon den) stier. Als deze vorm de oor spronkelijke is. moet de uitdruk king aan het boerenbedrijf zijn ontleend. Nog ingewikkelder wordt de zaak. nu gebleken is dat het land hebben een in het begin van de 19e eeuw vooral door studenten gebruikte term was voor: zich vervelen. En voorts zitten wii nog met: iemand het land opjagen in de betekenis van iemand wrevelig stemmen en met: het land hebben aan iemand, een hekel aan iemand hebben. En dan is er nog het woord landziekte. dat met het moderne woord melig het best wordt weergegeven. Het wordt meestal verklaard als het verlan gen van onbevaren izeelui naar land. maar die betekenis stemt daarmee niet goed overeen. Eigenaardig, dat zo'n gewoon woord ons voor zoveel raadsels plaatsen kan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuir Lieftinck: „Belasting dient ter nivellering der particuliere inkomsten" (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren het amendement-Lucas op de conside rans (beweegreden) van het wetsontwerp inzake de omzetbelasting met overgrote meerderheid aangenomen. Alleen de P. v. d. A. was er tegen. Zij sprak daarmede uit. dat de regering de nodige gelden voor de extra-defensie- inspanning kan krijgen maar alleen tot het overeengekomen bedrag vaji rond 250 millioen jaarlijks gedurende 4 jaar. Gezien de wel heel erg conservatieve wijze van randngen door minister Lieftinck verwacht de Kamer dat de opbrengst der onderhavige belasting voorstellen ook weer heel wat hoger zal zijn dan deze heeft becijferd. Die hogere opbrengst zou ongetwijfeld een goede besteding vinden, b.v. voor af lossing van schulden. Maar daarvoor worden de gelden thans niet aange vraagd. De Kamer wenst haar budgetrecht onverkort te handhaven. Als er voor andere doeleinden geld nodig is, zal de Kamer dat zeker niet aan de regering onthouden, maar dan wil zij daarvoor op de geëigende wijze beslis sen. ZU houdt de koorden der beurs stevig in eigen handen! Dè"uitslag der stemming was: 6124. beroepsvervoer van de verhoogde motor- Voor'stemden Kath., A.R., C.H., V.V.D rytuigenbelasting -te verschonen. Comm. en St Ger tegen alleen Arbeid. Deze principiële uitspraak beviel mi nister Lieftinck maar matig. Hy stond Alle fracties steunden dit amendement behalve Arbeid. De minister vond, dat bij aanneming de opbouw en coördinatie van het ver voerswezen zouden worden gestoord. Ook voor de overheids- en semi-over- heidsvervoersbedrijven zal op korte ter mijn een soortgelijke belasting worden ingesteld. Het amendement zou aan de schatkist 41è millioen gulden kosten. De regeriiig acht het dan ook aanne melijk. Deze taal was duidelijker dan Woens dag. Thans behoefde niemand te vra- v. «monjomont gen of hiermede de kabinetskwestie, was JS2Ï &S9teld- En ten overvloede zaten premier emen aldus de voo orees en vice-premier TeuMngs naast de heer Lieftinck als een bewijs ervan, dat het hier een zaak van het hele kabinet gold Voor dit ultimatum zwichtten de mees te Katholieken en enige CH-leden. Het amendement-Verkerk werd verworpen van 3354 stemmen. Voor waren AR. de meeste OH de VVD, Comm.. St. Ger. en de Katholieke leden Groen, Hoog en v. d. Weyden. Tegen stemden KVP. P v. d A., de heer Tilanus (CH) en jonk blijkbaar ten deze geheel op het stand punt, zijner party, die er ook niet over te spreken was. Zulks bleek zonneklaar bij het volgen de wetsontwerp inzake de motorrijtui gen belasting. Ook hier had de heer Lu cas eenzelfde amendement op de consi derans ingediend. „Wil de minister het niet overnemen?" vroeg de voorzitter. .Neen. ik zie geen aanleiding daar toe". antwoordde de heer Lieftinck ef fen. „Dan stel ik z.h.st. aan te nemen' zit-ter. Waarop de heer Hofstra (Arb.) aan tekening vroeg, dat zijn fractie geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Zulks bleek vooral bij de behande ling der verhoging van de successie rechten laat op de avond, toen minis ter Lieftinck nog eens de oude socia listische theorie verdedigde: de in komsten van de Staat dienen tegen woordig niet uitsluitend ter financie ring van het Staatsapparaat, doch voor een groot deel ter nivellering van de particuliere inkomsten. VERHOGING MOTORRIJTUIGEN- BELASTING. Van de andere kant vond ook mlrüstèr Lieftinck gisteren weer aanleiding om by een bepaalde post onwrikbaar opzijn standpunt te blijven staan. Dat was bij het amendement-Verkerk A.R.j ,om Jiet vrouwe Wttewaal van Stoetwegen (CH). Langdurig werd er nog gedebatteerd om de bromfietsen minder te belasten en invaliden van de belasting te ver schonen, maar het haalde allemaal niets uit. De 18 millioen die de minister uit de verhoging van de motorrijtuigenbe lasting wil halen, kwamen er onbeknib- beld door. SUCCESSIERECHTEN Daizefde kan niet gezegd worden van de successierechten waaruit- de mi nister 12 millioen wil halen. Oorspron kelijk moesten er 5 komen uit de suc cessie in de rechte lyti en 7 millioen uit de successie van de andere vererving Bij nota van wijziging had de minister deze verhouding veranderd in resp. 3% en 8'/2 millioen. De meeste sprekers, die in de. voor stellen een gevaar zagen voor de spaarzin en voor de eigendom, waren hierdoor nog niet bevredigd en de heer Lucas (Kath.) wenste de successie rechten bij vererving van ouders op kinderen en tussen echtgenoten hele maal niet te verhogen. De compensa tie voor de mindere belastingopbrengst tengevolge van zyn amendement moest dan maar gevonden worden op de ver- nootschapsbelasting. vond spr., welke laatste belasting algemeen als ..sluit post" van het hele complex wordt be schouwd. De minister voelde meer voor compen satie op het terrein der verdere verer ving maar had nog liever dat het amen dement werd verworpen. Het. werd even wel aangenomen met 56—30 stemmen Tegen Arbeid en Communisten, alle overige fracties voor het amendement NADER BERAAD Voorzitter Donker, die de heer Kor- tenhorst verving, schorste daarop de vergadering voor nader beraad. Het resultaat van dit overleg van ruim een uur tussen minister en commissie van rapporteurs was dat de minister afzag van compensatie op het terrein der successierechten. Hij zegde een no ta van wijziging toe, waarin nog mil lioen gulden zal worden gevraagd uit de vennootschapsbelasting, waarover door vorige concessies toch al een zwaardere last zou komen te drukken van 121 j mil lioen. De vennootschapsbelasting die thans 40% bedraagt, wilde de minister (vol gens zijn oorspronkelijke voorstellen) over de jaren 19511954 naar gelang van de grootte van het belastbaar be drag laten variëren van 45 tot 50% proc. De geschatte opbrengst ran deze verhoging is 60 millioen gulden per jaar. Door de verschillende concessies, ge durende de openbare behandeling door de Kamer afgedwongen, moet dit be drag dus 76 millioen 's jaars bedra gen, waardoor de vennootschapsbelas ting zal moeten variëren van 50 tot 53%. Tot slot van de avond nam de minis ter een amendement-v. d. Wetering (CH) over. om de grote landgoederen bulten de belastingverhoging te houden. Heden voortzetting dei" debatten. Mnt'ez Men -nnv i (Ingcz. Med.-ndv.) FEUILLETON Vwfaald uit het Engels door VICTOR BRIDGES 35). Dan weet je het nu tenminste. Mi chael grinnikte en schonk opnieuw zijn glas vol. Hierna installeerde hij zich op ae divan. Is alles in orde? vroeg hij. heeft Juffrouw Scudamore goed voor je gezorgd? Geweldig ze gaf me gebakken tong en champignons op toast en een van de lekkerste kopjes koffie, die ik ooit heb gedronken. Het was te warm om naar bed te gaan. en daarom besloot ik nog wat op te blijven en me plezierig vol te laten lopen. Zo iets kun je in Cambridge, als iemand van enig gezag, niet doen! Wat een dor bestaan. Michael stak een .sigaret op en leunde behaaglijk achterover in de kussens. Hoe was je tccht naar Tolesford? vroeg hij. Heb je die knaap Wentworth nog te pakken gekregen? Ik ben óók opgebleven om je dit te vertellen. Het is een lang gecompli ceerd verhaal, dat ik, als je té moe bent om het nu aan te horen, heel goed tot morgen kan uistellen. Begin er maar dadelijk mee. Hoe vermoeid ik ook ben, mijn hersens blij ven altijd werken. Nigel begon zijn verhaal met een beschrijving van zijn aankomst aan boord van de ..Waterlelie" en zijn ken nismaking met Hazel Barton. Hij ver volgde met een opsomming van de fei ten. welke hij in de loop van de mid dag te weten was gekomen. Terwijl hij vertelde, werd Michael's belangstelling steeds groter. De verveelde en ietwat slaperige uitdrukking verdween van zyn gezicht en maakte plaats voor levendige belangstelling en tegen het eind van Nigel's verhaal was hij uit zyn gemak kelijke houding op de divan opgestaan en beende opgewonden door het vertrek cp en neer. Verdraaid, Maxwell en die schooi er van een Fransmanmompelde hij. ik geloof werkelijk dat je op het goe de spoor bent! —Misschien. Nigel haalde zijn schou ders op. Het is echter nog wat voorba ks om al te juichen. Maar het zou uitstekend kloppen, fhe vent heeft zich tot dusverre bui- Jen schot weten te houden, maar ik oen er van overtuigd, dat hij een aarts- 1 schooier is. ALs hij met deze zaak niets je maken heeft, wat doet onze vriend dan in de Jermyn Street, en v- aarom hing Marc dan in Tolesford Jvnd en informeerde naar de ..Zee meeuw"? je zult me er nooit van af- orengen, dat die twee dingen verband nouden met elkaar o,~~.TPat zal ik ook niet proberen, stel- N1sel hem gerust. Ik wil er alleen ■rfJ .°P wijzen, dat tenzy we iets eimitiefs weten een verkeerde stap onzerzijds fataal zou kunnen zijn. Een dergelijke zaak wordt niet opgezet zon der een behoorlijk fometionnerend hoofd kwartier. Als Maxwell ook maar het ge ringste vermoeden zou krijgen, dat hij in de gaten werd gehouden, zou hij èlk bewijs, dat tegen hem zou kunnen ge tuigen, vernietigen. Hy speelt waar schijnlijk een groots opgezet spel en ik wil er wat onder verwedden, dat hij zijn maatregelen voor elke eventualiteit getroffen heeft. Dat zal zeker waar zijn. Michael beet op zyn onderlip. Wat zal onze vol gende stap zijn? Ik krijg de indruk, dat je iets van plan bent. Ik ga de hele zaak uitvoerig be spreken met mijn officiële medewerker, inspecteur Jamieson. Hy moet een eer steklas man zyn, anders was hij voor dit karweitje niet uitgekozen. Ik heb hem aan de telefoon gehad en met hem afgesproken, dat hij morgenochtend om tien uur bij mij zal komen. Dat lijkt me uitstekend. Het spijt me. dat ik bij jullie onderhoud niet aanwezig zal kunnen zyn. Ik heb een afspraak op het ministerie Dat hindert niet, ik zal je volledig op de hoogte houden, dat beloof ik je. Ik zit er nu over te piekeren, of ik nog een onderhoud met Sir William moet aanvragen. Ik val hem natuurlijk niet graag lastig, tenzy het absoluut nood zakelijk is. Ik zie hem morgenochtend en als je wilt, kan ik hem de laatste feiten vertellen. Ja, doe dat maar, dat lijkt me het ■beste. Als je er toch met hem over praat, zou je hem misschien kunnen vragen of het mogelijk is. dat ik in verbinding wordt gesteld met de hoofd commissaris van politie ter plaatse. Ik kan nog wel niet zeggen, hoe de zaken zich zullen ontwikkelen, maar ik heb de indruk, dat Melohester en omstreken het terrein is waar we onze activiteit zullen moeten ontplooien Het lijkt me daarom goed. iemand van de politie daar in de arm te nemen, zonder de minste ophef natuurlijk. Ik zal het bespreken. Michael knikte. Wat denk je van dat meisje, dat meisje dat daar een plaatselijk blad leidt? Geloof je, dat ze te vertrouwen is? Daar moest ik op gokken. Het was natuurlijk riskant, maar ik had het gevoel, dat ze, wanneer ze van een en ander méér wist. eerder bereid zou zyn mee te spelen. Ze is bovendien van het goede soort, met een gezond stel hersens en voldoende pit. Ik denk niet, dat ze zioh door je beschrijving erg gevleid zou voelen. Vrouwen worden liever met subtielere termen beschreven. Werkelijk? Enfin, jij bent iemand die dat kunt weten, met al je ervarin gen. Nigel keek op zijn horloge. Ik ge loof. dat ik nu maar ga slapen. Ik ben de laatste tijd dit roerige leven niet meer gewend en ik voel me door al deze plotselinge activiteit enigszins ver moeid. Michael lachte. Je zult er wel weer aan gewend raken, merkte hij op. Iemand die hoofdinspecteur Francis Jamieson voor de eerste keer ontmeet- te, zcu moeilijk hebben kunnen raden, wat zijn beroep was. Met zijn ietwat draaiende gang, zijn vrolijke, gebruinde gezicht en zijn heldere jongensachtige, blauwe ogen, leek hij meer cp een zee man, met een zonnige kijk op het le ven, dan op een vooraanstaand lid van de criminele recherche. Het enige, dat niet bij dit fleurige uiterlijk paste was 'n misvormd linkeroor. De eervolle mis vorming had hy een jaar of vijftien geleden, toen hij nog een kleine poli tieman in uniform was, opgelopen in een wedstrijd om het kampioenschap zwaargewicht van de Londense politie. Het kampioenschap won hij, maar een verbrijzeld oor behield hij als herin nering. Dit cor was een zwak punt van hem. Wee degene die het waagde er een toespeling op te maken, hoe goed be doeld ook. Die werd van repliek ge diend cp een wijze, die hem heugen zou. „Frank's oor" was een „begrip" bij Scotland Yard, dat zonder verder com mentaar werd aanvaard. Inspecteur Jamieson stond stil voor een flatgebouw, klopte rijn pijp uit en liep de vestibule binnen. Enige minu ten later stapte hij op de derde etage uit de lift en drukte op de bel van een der vele deuren. Onmiddellijk werd deze opengemaak en Nigel Graham, die kennelijk op hem had zitten wachten, verzocht hem binnen te komen. Goedenmorgen. De beide mannen keken elkaar taxerend aan. (Wordt vervolgd) 57). „Kom te voorschijn, mijn goe de!" riep Joris Goedbloed tot Jolliepop. ..Het boerenvolk, dat hier zo olijk om het huis heen danste, is tijdelijk ter ruste gegaan en de klassenstrijd hoeft gij dus niet langer te duchten. Zeg my waar uw meester is, myn kameraadje Panda! Tk wens hem te spreken!" Aangelokt door die geruststellende woorden kroop Jolliepop uit zyn schuil plaats en sprak: „Ook ik wens de heer Panda te vinden! Ik. wens ons te zeg gen. dat ik overweeg onze dienst te ver laten! Dit is geen beschaafde werkkring voor een ontwikkelde bediende!" „Ge-hebt gelijk," gaf Joris toe, terwijl zij samen rondkeken of ze Panda ner gens zagen. „De toestanden in deze be huizing zijn. zacht uitgedrukt, gebrekkig! Men weet hier zelfs niet hoe laat het is! Zelfs de klok staat stil.maar ge lukkig stelt mijn handvaardigheid mij in staat, om althans dit ongerief op te heffen En met die woorden opende hij de kast van de staande klok. Maar daarin zat Panda! Daar had hy zich verstopt! „Omaarnee" stot terde hij en toen herkende hy Joris Goedbloed. „Joris!" riep hij uit. „Wat kom j i j hier doen?" „Uw uurwerk repa reren. kleine'" sprak Joris. „Leer van mij, dat ge op de hoogte van de tijd moet blijven, jongske! Intussen bracht hij de klok weer aan het lopenmaar wij vermoeden, dat hü in werkelijkheid wel met een heel andere bedoeling was ge komen Proefschrift over: „Hitiers weg naar de macht" VAN GEVLUCHTE TSJECH. Gisteren is onder grote belangstel ling te Utrecht aan de Rijksuniversi teit met lof gepromoveerd tot doctor in de letteren en de wijsbegeerte, de heer Zdenek Raadslav Dittrich. ge boren te Bratislava. De promotie ge schiedde op een proefschrift, getiteld: „Hitiers weg naar de macht - dc re gering Von Papen". Op dit deel zal nog een tweede deel volgen, dat de machtsovememing be handelt, d.w.z. de periode van de rege ring van Von Schleicher tot en met de wetten.waarbij het optreden van andere partijen dan de N.S.D.A.P. in Duitsland werd verboden. De promotor, prof. dr C. D. J. Brandt, verklaarde, dat het boek in meer dan een opzicht baanbrekend is. o.a. omdat het een onderwerp uit de contempo raine geschiedenis behanlelt. Prof. Fischer, zich noemend de repre sentant van het Nederlandse studenten dom, wees er op. dat uit de protestactie tegen wat er in 1948 in Tsjechoslowakije gebeurde, het Universiteits Asylfonds is geboren, dat gedragen wordt door dui zenden studenten, wier gelukwensen hy tevens vertolkte. In he Instituut voor de geschiedenis recipieerde hierna de jonge doctor. Prof. dr G. C. Heringa, voorzitter van het Universitaire Asylfonds, deelde nog me de. dat thans nog 50 studenten worden gesteund door het fonds. Commando-overdracht luchtbasis Deelen Gistermiddag heeft kapitein ter zee G. van der Tak het commando over de technische opleidingsinriohtingen van de luchtbasis Deelen overgedragen aan de luit.-kol. vlieger-waarnemer. Th P. de Haas. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, heeft kapt. ter zee Van der Tak de dienst vaarwel gezegd. Hij is per 1 September benoemd tot directeur van de autotechnische en machineschool te Apeldoorn. STOFFELIJKE RESTEN VAN NEDERLANDERS VERDWENEN? Bij het opgraven van de stoffelijke resten van 4 Nederlandse staatsburgers op het kerkhof te Esohwege (Hessen- Nassau) bleek, dat 2 van de 4 kisten leeg waren, Een kapitein van het Ne- drlandse leger tracht de zaak tot klaar heid te brengen. VOOR ZATERDAG 14 JULI. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: gram.muziek; 7.30: Idem; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.18: orgel spel- 8 45: gram.muziek (9.309 35: wa terstanden); VPRO 1000: „Tijdelijk uitge schakeld", causerie; 10.05: morgenwijding: VARA 10.20: voor de arbeiders in de con tinubedrijven; 11.35: fluit en plano; 12.00: gram muziek; 12 30: land- en tuinbouw- mededellngen;' 12 33: gram.muziek; 13.00: nieuws 13 15 Metropole orkest; 13.50: gram muziek; 14 00: voor de Jeugd; 14.20: muziekcorps: 14.40: het Nederlandse lied; 15.00: boekbespreking; 15.15: dansmuziek; 15.45 „Van de wieg tot het graf", cause rie- 16.00: gram.muziek; 16.30: sportpraat- Je; 16.45 kamerorkest; 17.30: voor de Jeugd- 18.00 nieuws; 18.15 VARA-varla; 18.20 Hawallanmuziek; 18.40: mondaccor- deonmuzlek- 19.00; artistieke staalkaart; VPRO 19.30: ..PasseDartout". causerie; 19.40- „Het Oude Testament ln deze tijd", causerie. 19.55. „Deze week", causerie; VARA 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: accordeonmuzlek; 20 40; vacantle- programma- 21.00; Tiroler muziek; 21.25: socialistisch commentaar; 21.40; gram. muziek; 21.55: voordracht: 22.15: gram. muziek; 23 00; nieuws; 23.15: orgelspel; 23.3524.00: gram.muziek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: nieuws- 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 gewijde muziek; 7 45 morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws en weer berichten; 8.15: gram.muziek; 9 00: voor de hulsvrouw. 9.35: gram.muziek; 10.00: voor de kleuters; 10.15' kamerorkest en solist 10 00: voor de zieken; 11.45 orgel concert; 12.00 angelus; 12.03: gram.muz.; 12.30: land- en tuinbouwmededelingen: 12.33: gram.muziek; 12.55; zonnewijzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: lichte muziek; 14.00: planoduo; 14 20: Instrumentaal septet; 14.40: koorzang; 15 00: kroniek van letteren en kunsten; 15.35: harmonie-orkest; 16.00 orgelcon cert; 16.20: ..Onze vliegsport causerie; 16.30- De schoonheid van het Gregoriaans, causerie: 17.00: voor de Jeugd; 18.00: planorecital: 18.15' sport; 18.25: gram. muziek; 18.40- Regeringsuitzending: „Zoek licht op de Westerse Defensie"; 19.00; nieuws; 19 15: „Dit Is leven", causerie; 19.21; actualiteiten; 19,27; gram.muziek; 19.52: Journalistiek weekoverzicht. 20.00 nieuws; 20.05; gram.muziek; 20.15: licht baken; 20.40: steek eens op, heren; 21.00: amusementsmuziek; 21,53: „Wat zou U doen"; 22.00 operettemuziek; 22.30 ..Wij luiden de Zondag ln"; 23.00: nieuws; 23.15: nieuws ln Esperanto; 23.2224.00; omroep orkest en solist. Engeland. BBC Home Service (330 M!) 12.00: gTam.muzlek. 12.25; gevarieerd pro gramma; 12.55: weerberichten; 13.00" nieuws; 13 10: gevarieerd programma; 14 10: sportuitslagen; 14.15' militair or kest; 14.45: discussie; 15.15: orkestconcert: 16.15 hoorspel; 17.00: voor de kinderen; 17.55: weerberichten; 18.00: nieuws; 18.15: sportuitslagen; 18.25: lichte muziek; 19.00: interviews: 19.45: parlementsoverzlcht; 20.00: gevarieerde muziek; 21.00: nieuws; 21.15: hoorspel; 22.45: avondgebeden; 23.0023.03; nieuws. Engeland, BBC Light Programma (1500 en 247 M 12.00: parlemëntsoverzlcht; 12.15: dansmuziek; 13.00: sport; 13.35: or kestconcert; 13.55: sport; 14.50: dansmu ziek; 15.25: sport; 16.00: militair orkest; 16.40: sport; 17.00: Jazzmuziek; 17.30: sport; 18.30: amusementsmuziek; 18.59: Nederland in millioenen Amerikaanse huiskamers SPECIAAL PROGRAMMA VOOR HOLLAND-FESTIVAL. (Van onze Amsterdamse medewerker) Over dc 180 Amerikaanse zenders van het Columbia Broadcasting Sy stem zal op twee achtereenvolgende Zondagen een zeer uitvoerig program ma van anderhalf uur worden uitge zonden, gewijd aan ons land, en het Holland Festival. Dit deelde de muriek-directeur der Columbia Broadcasting System op een gistel-middag te Amsterdam gehouden persconferentie, belegd door de Wereld omroep P.C.J., mede. Op uitnodiging van de Wereldomroep was de heer James Fassett naar Nederland gekomen om 14 dagen het Holland-Festival bij te wonen. „Fidelio" en het Bach-concert in de Naarderkerk zullen in hun geheel op de Zondagmiddagen door de C.B S. 'de grootste Amerikaanse omroeporga nisatie» worden uitgezonden. In de pauzes, die 20 minuten duren, geeft de heer Fassett dan twee klank beelden. Het eerste over de „sfeer" van het Festival, het tweede over Holland als land. Deze klankbeeh n. die de heer Fassett met behulp van de PCJ mon teerde en die wij op de persconferentie kregen te horen, zyn zo voortreffelijk en zo veelzijdig, dat men zich geen betere propaganda voor ons land zal kunnen indenken Een praohtig stuk propaganda voor ons land en ook een meesterlijk stukje radiowerk! Plannen voor kernreactoren in ons land PROEVEN IN KJELLER MOETEN MOGELIJKHEDEN BEPALEN De Noors—Nederlandse samenwerking op het gebied van de kernenergie zal zich voorlopig hoofdzakelijk afspelen in Kjeller. waar de Noren een kernre actor bouwden voor onderzoekingen, die mogelijk zijn gemaakt door Nederlands uranium. Plannen zijn evenwel ln overweging, om in een later stadium ook in ons land een kernreactor te bouwen en wel met een vermogen van 5000 kw (de Noorse reactor heeft een vermo gen van 100 kw), terwijl als een ver dere toekomstmogelijkehden de bouw van een reactor van een millioen kw vermogen overwogen wordt. De uit voering van deze plannen zal echter geheel afhangen van de resultaten der proefnemingen in Kjeller. Het staat echter wel vast. dat de bouw van deze machtiger reactoren zulke bedragen zal gaan vorderen, dat samenwerking met andere landen noodzakelijk zal zyn. Aldus prof. dr J.M.W. Milatz, hooftt- leraar in de experimentele natuur kunde aan de Rijksuniversiteit ie Utrecht en lid van de gemengd Noors- Nederlandse commissie voor kernon derzoek. De Verenigde Staten leggen ongeveer 11van het nationale inkomen aart wetenschappelijk researchwerk ten kos te, Engeland 1%, doch Nederland slechts 0,4%. Wil Nederland een rol spelen in de wereld, dan zal het in sterkere ma te dan tot dusverre aan 'het research werk moeten deelnemen. Nu zowel En geland als de Verenigde Staten hun technische kennis met betrekking tot de kernreactoren voor zich hebben ge houden, moeten de andere landen en ock Nederland dit onderzoek zelf ter hand nemen. Nederland zal in dit on derzoek grote bedragen moeten steken, doch dit geld zal geenszins verloren zijn want er bestaat geen. twijfel aan, dat de praktische toepassing van de atoomkern-energie mettertijd in de nij verheid een omwenteling zal veroor zaken. Dc huidige periode Is volkomen ver gelijkbaar met de periode, toen de stoommachine haar plaats in de in dustrie ging innemen. sport; 19-00; nieuws en radiojournaal* 19.25: sport; 19.30; verzoekprogramma: 20 00; omroeporkest, koor en solisten: 21 00: gevarieerd programma; 21.40: tap toe van de „Horse Guards Parade"; 22.00: nieuws; 22.15: dansmuziek. 23.15; gram. muziek; 23.56—24.00; nieuws. Nordwestdentscher Rundfunk (309 M.) 12 00: gevarieerde muziek; 13.00; nieuws; 13 25: omroeporkest en solist; 14.00: lichte muziek 15.30: mannenkoren: 18.45: koor zang; 19.45: nieuws; 20.05. lichte muziek; 2105: dansmuziek. 22.15: nieuws; 22.25: svmphonle-orkest en solist; 22.55: dans muziek; 24.00: nieuws. 0.10; Instrumen taal sextet. 0.35 dansmuziek; 1.00: Jazz muziek; 2.00: weerbericht. Brussel. 324 en 484 M. 3?4 M.; 11.45! gram.muziek; 12.30. weerberichten; 12.32: gram.muziek; 13.00: nieuws; 13.15; gram. muziek; 15.00: accordeonmuzlek; 15.15: gram muziek; 15.30: accordeonmuzlek; 15.45: gram.muziek; 16 00: „Drama Chrlsti" zangdlcht; 16.45: gram.muziek; 17.00: nieuws. 17.10: altviool en piano: 17.30: orgelconcert; 18.30: voor de soldaten: 19 00; nieuws: 19.30: gram.muziek. 19.50: voordracht 20.00: omroeporkest en soliste; 21.00: actualiteiten: 21.15: amusements orkest 22.00 nieuws; 22.15: verzoekpro-» gramma; 23.00: nieuws; 23.0524.00! gram.muziek. 484 M.: 12.05: omroeporkest; 13.00: nieuws; 13.10: verzoekprogramma; 14.00: klassiek verzoekprogramma; 15.00: zang; 16.30. lichte muziek; 18.30: omroepkoren; 18.45. 19.00: en 19.40: gram.muziek; 19.45: nieuws: 20.00: omroeporkest; 21.00: gram. muziek; 22.00: nieuws; 22.10; dansmuziek; 22.55: nieuws; 23.00: gram.muziek; 23.55! nieuws. Frankrijk, Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.10: gram.muziek; 12 30: orkest- concert; 13.00: nieuws; 13.20: lichte mu ziek; 14.00: nieuws; 14.04: orkestconcert: 15.50; kamermuziek; 16.30; orkestconcert; 18.30: Amerikaanse uitzending: 19.00: gram.muziek; 20.00; Jazzmuziek; 20.40{ hoorspel. 23.00: gram.muziek; 23.35: Idem:. 23.4524.00: nieuws. AGENDA BIOSCOPEN. Trianon „Adam's Rib" (14 Jaar) Zon dag 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex „Copper Canyon" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Gereserveerde kamers" (14 1.) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.IA uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. -Lliln „De berg der verschrikking" (14 J.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „In 's Hemelsnaam" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Juli 13 uur tot Zaterdag 14 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807 eo de Apotheek „Tot Hulp der MenschheldHooigracht 48. tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelminapark 8. tel. 26274,

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3