VAN HOUTEN Voor film en foto: STADSNIEUWS Het Leidsch Dagblad Met een enkel woord Lezers schrijven VRIJDAG 18 JUL! Plan-Schuman door West- Duitse Bondsdag goedgekeurd ALTHANS IN EERSTE LEZING. In een debat van acht uur heeft de meerderheid van de West Duitse Eondsdae zich zonder dat tot stem ming werd overgegaan in eerste lezing voor het nlan-Schumann uitgesproken. Het ontwero voor de ratificatie is naar de desbetreffende commissie doorge zonden. Na het zomerreces, in Septem ber. zal de tweede lezing worden ge houden. De meerderheid werd gevormd door de regeringspartijen (christeliik- democratische unie. vrile Duitse partij en de Duitse partil) en door de verte genwoordigers van de Beierse partij en van de bond van ontheemden en ont rechten. Als enig voorbehoud stelden de reeerlngspartllen. dat de geallieerde contróle op de Ruhr-industrie moet worden opgeheven, voordat het plan In werking treedt. De regering beschouwt dit reeds als gegarandeerd door de ge allieerde verklaringen. Gistermiddag ontvouwde zich door middel van springstof voor een raam van het Bondsdaggebouw een grote blauwe vlag van de in de Bondsrepu bliek verboden communistische ..Vrije Duitse Jeugd" (P.D.J.). De vlag werd verwilderd en alle deuren van het ge bouw werden gesloten. Kort tevoren was de communistische Bondsdagafgevaardigde Max Reimann. van wie men enkele maanden lang niet geweten heeft waar hij zich be vond. voor het eerst weer in het par lement verschenen. Reimann. die voor zitter van de communistische partij in West Duitsland is. is in het begin van dit jaar naar Oost Berlijn ~eeaan om dat hii door de West Duitse autoritei ten gezocht wordt als veriacht van medeplichtigheid aan de ontvoering van zijn vroegere plaatsvervanger Kurt Mueller. Op 1 Maart werd een arresta tiebevel tegen Reimann uitgevaardigd, nadat zijn parlementaire onschend baarheid was opgeheven. In het parle mentsgebouw kan hii echter niet zon der speciale toestemming van de voor zitter worden gearresteerd. Versterking Amerikaanse legers in Europa Door Amerikaanse leger autoriteiten Is medegedeeld, dat aan de 28ste en 43ste Amerikaanse divisie is aangezegd zich gereed te maken om deze herfst naar Europa te vertrekken. (Beide divisies be horen tot de nationale garde) waardoor het aantal Amerikaanse divisies m Europa tot zes zal stijgen. De eerste en vierde infanteriedivisie en een bezet- tingseenheid, die even groot is als een divisie, zijn reeds in Europa gestation- neerd. De tweede Unkdivisie is thans onderweg naar Europa. TITO'S ZWENKING NAAR HET WESTEN. Volgens radio-Belgrado heeft maar schalk Tito in een toespraak te Cataro verklaard, dat Joego-Slavië hulp ont vangen had van een zilde van waar het deze het. minst verwacht had. Van de sovjet-unie daarentegen waren slechts dreigementen en beledigingen gekomen. Weliswaar was Joego-Slavie niet meer geïsoleerd „doch wij hebben ons niet verkocht". ..Het Westen hielp ons in het moei liikste uur en stelde ons in staat een betere toekomst te bouwen, een toe komst. die gelegen is in het socialis me". TRUMAN NODIGT PRINSES ELIZABETH EN ECHTGENOOT UIT VOOR BEZOEK Resident Truman heeft prinses Eli zabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, een uitnodiging doen toekomen voor een bezoek aan de Ver enigde Staten nadat het Britse vors tenpaar Canada zal hebben bezocht in September. I.V.V.V. WIJST AANBOD W.V.V. AF Gisteren heeft te Milaan het congres van het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen het aanbod van het communistische wereldverbond van vakverenigingen om in een gezamen lijke bijeenkomst de levensbelangen van de arbeiders te bespreken ver worpen. In een telegram van 800 woorden zegt het I.V.V.V.: „Zolang gij trouwe agenten blijft van de Kominform, die de buitenlandse politiek van het Krem lin uitvoert, kan er geen gezamenlijke actie zijn. Er kan geen eenheid van actie zijn waar geen eenheid van doelstelling is. Voors zegt het antwoord van het I.V.V.V. dat het W.V.V. „militaire agres sie. met rampzalige gevolgen voor de gehele wereld, steunt". Sir Vincent Tewson van het Britse verbond van vakverenigingen werd op het congres te Milaan gekozen als op volger van de voorzitter Finet. De Nederlander Oldenbroek werd onder luide toejuichingen herkozen als secretaris-generaal. „Wy hebben de juiste man op de juiste plaats", aldus Finet. PETSCHE AANGEZOCHT VOOR PREMIER. Henri Queuille, de afgetreden Franse minister-president, heeft om gezond heidsredenen het verzoek van de pre sident om een nieuwe regering te vor men van de hand gewezen. De Franse socialistische leiders heb ben president Auriol thans officieel in kennis gesteld van hun aanspraken op het recht om een nieuwe regering te vormen, aangezien de socialisten de grootste fractie van het centrum vor men. Zy herhaalden de onlangs door het partycongres gestelde drie voor waarden voor eventuele medewerking aan een coalitiekabinet, namelyk: in voering van een beweegiyke loonschaal, geen aantasting van sociale verzekering of nationalisatie en geen subsidies voor R.K. ondenvys. Auriol heeft echter de oud-minister van financiën Maurice Petsche ge vraagd. of hy on^er de huidige om standigheden bereid is een nieuwe re gering te vormen. Petsche antwoordde, dat hy pas Dinsdag antwoord zal kunnen geven. Petsche behoort tot de onafhankelijken. NEDERLAAG VOOR TRUMAN. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een regeringsvoorstel, dat president Truman ruime bevoegdheden zou geven om voor verdediglngsdoel- emden fabrieken te verwerven en te dryven. verworpen Doordat republikeinen en Zuideiyke democraten samen gingen werd het voorstel met 159 tegen 139 stemmen verworpen. De tegenstanders menen, dat de machtiging president Truman de macht over „leven en dood" van de par ticuliere industrie zou geven. President Oost-Duits 01. Comité ontslagen? Volgens berichten in het Hamburgse nieuwsblad „Die Welt" zullen de pre sident Kurt Edel en twee leden van het Oost-Duits Olympisch Comité, mcj. Anny Strauss en Wcmer Schareh van hun functies worden ontheven op grond van het feit, dat zy zich te toe gevend hebben getoond tegenover het West Duits Olympisch Comité. Walter Ulbrlchi, plaatsvervangend minister-president van Oost-Duitsland zou persooniyk opdracht hebben gege ven tot deze ontslagen, omdat de be- treffenden de belangen van Oost-Duits- land tydens de recente conferenties tussen belde comltó's niet voldoende zouden hebben behartigd. Regeringsautoriteiten van Oost-Dults- land hebben de berichten ln ..Die Welt" niet officieel ontkend, doch verklaard, dat zy niet juist waren. Belangrijke Benelux- besluiten te Goes? Algemeen verwacht men in België, dat de Zaterdag beginnende Benelux- conferentie van Goes, ofschoon zy niet bedoeld is om tot formele besluiten te komen, tot zeer belangrijke beslis singen zal kunnen voeren, die voor de ontwikkeling der Unie van de grootst* betekenis zouden kunnen blUken. In officiële kringen Is te Brussel t* ver staan gegeven, dat het ln de bedoeling ligt het gehele terrein der hangende problemen nog eens te overzien. RECLAME IN BREED VERBAND. Op het internationale congres voor reclame, dat te Londen wordt .gehou den, heeft de Nederlandse afgevaardig de mr S. J. van den Bergh gesproken over „de functie van de reclame in ver band met het bevorderen van de inter nationale handel". Als de economische samenwerking zou worden uitgebreid, moest volgens spre ker de reclame er op geridht zyn de consumenten zich inwoners van het grotere gebied en burgers van een gro tere gemeenschap te laten voelen. Er zyn, aldus mr Van den Bergh. op het ogenblik milllioenen Europeanen van mening, dat economische grenzen en belemmeringen dienen te worden af geschaft en dat economische eenheden, zelfs groter dan de Ver. Staten, moeten worden gevormd. Adverteerders zouden van de voordelen gebruik kunnen maken en helpen om de mensen zich te laten voelen als bur gers van Europa en later misschien van een vrije, verbonden wereld, aldus spreker. AMERIKAANSE LUCHTMACHT MAG MAROKKAANSE VLIEGVELDEN GEBRUIKEN. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat zij het gebruik van ze ven vliegvelden in Frans Marokko zal krygen. Zaterdag worden reeds de eerst* superforten en straaljagers op een vliegveld by Casablanca verwacht. CONFERENTIE OVER VERDEDIGING VAN AFRIKA VOORGESTELD. Engeland en Zuld-Afrika hebben Egypte en andere koloniale mogendhe den uitgenodigd tot een conferentie te Pretoria over de verdediging van het Afrikaanse continent tegen agressie. De andere uitgenodigden zyn: Frank rijk, Portugal, Spanje. Abessynië, Bel gië, Liberia en de Engels-Egyptische Soedan. Er Is nog geen datum bepaald. Men neemt aan. dat Egypte de uit nodiging zal verwerpen, omdat het ge kant is tegen het beginsel van een ge- zamenlyke defensie (het heeft by her haling dit beginsel van de hand gewe zen bij de besprekingen om het Egyp tisch-Britse verdrag te herzien).Voorts zou Egypte gekant 2ljn tegen een deel neming van de Soedan aan een der- gelyke conferentie, daar het van oor deel is. dat dit land geen zo belang- ryke beslissingen mag nemen zonder de toestemming van beide toeziende lan den, namelyk Egypte en Engeland. Installatie Nazorgcommissie Dr VAN VOORTHUYSENSCHOOL De ontwikkeling van het Buiten gewoon Lager Onderwijs ter dezer ste de is zodanig geweest, dat naast de grote Nazorgcommlssie aan enkele B.O.-scholen z.g.n. kleine commissies zUn geformeerd, die zich bezig hou den met de partiële belangen van elke school. In navolging van wat elders ge schiedt, heeft de Gemeenteiyke In specteur van het Onderwys, de Heer H. A. Vriend, by uitstedigheid van de Wethouder van Onderwys, een derge- lljke commissie aan de Dr. v. Voort- huysenschool geïnstalleerd. Naast het Hoofd en de leerkrachten van de avond verzorging van genoemde school waren voor deze commissie aan gezocht: Zuster H. J. M. v. d. Malen en de Heren A. J. Hiestand en A. M. Tho- Minister Mansholt: V oederproductie dient verhoogd CULTUUR INTENSIVEREN! Minister S. C. MaJlsholt heeft op de Landbouwweek te Wageningen gespro ken over „De natlonaal-economische noodzaak tot verhoging van de voeder productie". De eigen voederproductie zal opge voerd moeten worden om de bedrijfs zekerheid te vergToten, aldus spreker. De Import is nl. zeer labiel en afhan- keiykheld van een dergeiyke labiele factor schaadt de bedrijfszekerheid. De Jongste berichten over de inter nationale vosdergraanposltie zijn zor- geiyk, daar de oogstvoorultzichten ln de V. S. matig zyn. Het totale voederver- bruik ls reeds belangrijk toegenomen, nl. van 6,2 millioen ton tot 6.7 millioen ton (uitgedrukt in zet-meelwaarde). Maar het aandeel vai> de Import in het gebruik ls sterk gedaald en maakt thans 15% uit. Met het oog op het contract met En geland is uitbreiding van de varkens stapel nog zeer wel mogeiyk. Hiervoor zal echter een groter percentage voer uit eigen productie gebruikt moeten worden. Het aardappelareaal is iets terugge lopen. De minister weet dit aan een con flict tussen de natlonaal-economische noodzaak en de bedrijfs-economische wenseiykheid, welk conflict van de zyde van de boer benaderd moet worden. Hier ligt een taak voor de voorlichting, die byv. de aandacht er op dient te vesti gen, dat de aardappelteelt in eigen be drijf zeer rendabel te maken is. De minister concludeerde: noodzaak tot het intensiveren van de cultuur. Televisie in voorbereiding bij omroep Het eerste programma-voorstel voor een televisie-uitzending, verzorgd door de omroepverenigingen, zal Zaterdag over een week ingediend worden, al dus werd op een vergadering van een aanta] leidinggevende figuren uit het Omroepbedrijf besloten. Deze vergadering, die gistermiddag in de Vara-studlo werd gehouden, werd bygewoond door de heren Ger Lugten- berg en Jan van Herpen (Avro), Dick Simons en Péter Koen (NCRV) en De Heus (Vara), die onlangs by de BBC te Londen een speciale televisie-cursus volgden. zy zullen het voorstel voor de eerste televisie-uitzending thans moeten uit werken. daarby geassisteerd door de heer Piet Beyshuizen van de Philips- televisie, die min of meer als toezicht houder zal fungeren. De 21ste dezer zullen dus de televisie-programma plannen in een verder stadium gera ken. Zoals men weet, heeft de Avro onlangs aangekondigd per 1 September met de televisie te zullen starten. len. De Heer F. Smit vormt de schakel met de Oudercommissie der school, ter- wyi de Heer W. J. de Koning als ambte naar van de Nazorg eveneens contact onderhoudt. De Heer Vriend beschreef de doelstel ling van de nieuwe commissie, nl. het bystaan van de oud-leerlingen en zo nodig hun opvoeders in moeliyke om standigheden. Hij wees er op, dat een en ander niet eenvoudig is en veel so ciale belangstelling vereist. Hy was er echter van overtuigd, dat de personen, die de commissie vormden, als zeer ge schikt aangemerkt mogen worden. In de verwachting, dat de Dr Van Voorthuy- sen-Nazorgcommlssie veel zegenryk werk zou mogen doen. verklaarde hy deze voor geïnstalleerd. Het Hoofd van de Avond verzorging, tevens voorzitter van de Commissie, de Heer M. G. H. den Haan. dankte de Heer Vriend voor zyn waardevolle opmerkin gen en hartelijke woorden. Hy gaf na mens de leden de verzekering, dat on- getwyfeld ook de geest ran dr Van Voorthuysenschool over zou slaan op de nieuwe Commissie en dat dan de re sultaten zeker niet zouden uitbiyven. Vóór de installatie werden de ouders van de leerlingen der avondschool een serie nieuwe projectlebeelden van het werk der dagschool getoond. Met zicht baar genoegen namen de ouders ken nis van het prachtige werk dat de leer krachten met de moeihjk lerende kin deren verrichten. Na de pauze hebben de oud-leerlingen der school de vele aanwezigen nog zeer genoegiyk bezig gehouden. In het by- zonder genoten de gymnastische oefe ningen, de E.H.B.O., de poppenkast voor groten en de zang der meisjes de be langstelling. Het was een zeer geslaagde sluiting van het schooljaar der Avondverzorglng. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen ciriel-ingenieur onze stadgenoot, de heer H. L. Westerman. (Ingez. Med.-adv.) 'oföj- ciné Rn UJoLPSlflq fejïënte BPCeSTF iciotn-T BPCeSTRART 79 lOCn.TScl'Ml/ Culturele uitwisseling LeidenGent CENTRAAL GEZELSCHAP DE N.A.T.U. 21 DEZER WEER NAAR GENT. De uitwisseling tussen Gent en Leiden op Cultureel gebied is zo hecht gewor den, dat aan onderbreking niet meer behoeft te worden gedacht!! Zo gaat de centrale groep gevormd uit bij de afd. Leiden der N.A.T.U. aange sloten verenigingen Zaterdag 21 dezer opnieuw ln de Kon. Schouwburg te Gent optreden. Gespeeld wordt het bekende biyspel „Je kunt 'ttoch niet meenemen". Het geheel staat wederom onder de bezielen de leiding van de N.A.T.U.-regisseur de heer A. Hauer, die zelf hiervan ook een rol voor zyn rekening heeft genomen. In Augustus komt een centraal gezel schap uit Gent weer naar Leiden, ter- terwyi in het najaar „Nut en Ver maak" te Gent zal optreden voor „De Melomanen". Ook D.O.S. heeft nieuw contact met Gent gelegd en van deze zijde zal een uitwisseling tot stand worden gebracht met de Gentse vere niging „Multatuli" llllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De krant voor iedereen iiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii (Ingez. Med.-aóvert.) Het Nederlandse merk met Wereldrefutatie CACAO CHOCOLADE PUDDINGPOEDER KOFFIE THEE BINNENLAND Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië ms „Willem Ruys" (21 Juli): Nieuw Gui nea m.s. „Roeblah" (14 Aug.); Ned. An tillen ss. „Breda" (19 Juli); Suriname m.s. ..Agamemnon" (31 Juli); Australië vla Engeland (14 Juli): Canada s.s. ..Rijn dam" (14 Juli), s.s. „Veendam" (18 Juli). Het op het landgoed Drakenburg te Baarn gebouwde K A.B. rust- en vacantle- centrum „Nieuwenoord" ls gistermiddag door de voorzitter van de K.A.B.. de heer A. C. de Bruijn. officieel geopend. Dr D. A. IJsselstlJn. de directeur van het West-Indische bedrijf van de K.L.M., zal over enige maanden de K.L.M. verla ten. Na zijn verlof zal hij ln Januari a.s. echterop Curacao terugkeren om een lei dende functie te aanvaarden by de Cura- Caosche Handelmaatsohappy. Met een vliegtuig, dat Woensdag 18 Juli a.s. naar Blak vertrekt, kan luchtpost correspondentie. bestemd voor Nieuw Gui nea. worden verzonden. Het verdient aan beveling de stukken niet later dan 16 Juli ter post te bezorgen. De souffleur van de Haagse Comedle. de heer A. van Otterloo, hoopt morgen zyn zeventigste verjaardag te vieren. In de gemeente Ede moesten door pseudo vogelpest aangetaste plulmvecsta- >els van zeven bedryven gedood en vernle- lgd worden. BIJ de ln aanbouw zyndc uitbreiding van de electrlsche centrale der PG.E.M. aan de Waalkade te Nymegcn, werd de 42-Jarige gehuwde Rotterdamse schoor steenbouwer. J. Timman. vader van vyf kinderen, door een yzeren gevaarte, dat van 40 meter hoogte neerviel, zo zwaar getroffen, dat hy onmlddeliyk dood was. - BIJ de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp, houdende veiligheidsvoor schriften met betrekking tot gevaarlijke werktuigen en bevelllgingsmlddelen (wet op de gevaarlijke werktuigen). Aan boord van de lichter „Secundo". die ln de Schleh&ven te Rotterdam lag werd de 41-Jarige havenarbeider W. van der Velde uit de Wlllebrordusstraat aan het hoofd getroffen door een plank, die uit een hys viel. De man verloor het even wicht, viel overboord en verdween ln de diepte. Mede-arbeiders wisten het slacht offer na tien minuten met een handdreg op het droge te krygen. De ontboden ge neesheer constateerde de dood. Door bemiddeling van de commissie van Internationale technische hulp ls Ir J. Leyh uit Den Haag benoemd tot In dustrieel adviseur van de ontwikkelings bank van Etloplë. te Addis Abeba. Op 1 Augustus a.s. hoopt hy zyn arbeid daar aan te vangen Voorheen was ir Leyh werkzaam als consulent voor handel en Industrie te Den Haag. Gistermorgen ls onder grote belang stelling Hr Ms „Van Speyk" uit Willem stad naar ons land vertrokken. Gouverneur Struycken was vertegenwoordigd door kapitein adjudant R van der Betk. De KLM-employé's te Karatsjl, die Dinsdag J1. in staking gingen, hebben Woensdagavond besloten het werk te her vatten ZIJ deden dit op verzoek van een regeringsbemiddelaar, hangende verdere onderhandelingen met de directie. Onder grote belangstelling van Im porteurskringen en Indonesische autoritei ten ls gisteren te Djakarta een tentoon stelling geopend van Nr kunstzijden textielen, Nederlandse bedrukte BUITENLAND De Belgische premier Phollen heeft ln de senaat medegedeeld, dat de staat van oorlog tussen België en Duitsland met Ingang van gisteren was opgeheven. Door een ondergrondse gasontploffing ln de kallmijn „Glueck Auf" in Sonder- hausen (Thurlngen) zyn Woensdag zeven Oost-Duitse mynwerkers om het leven ge komen en 28 mynwerkers gewond. De Nieuw Zeelandse regering heeft de 9.300 ton metende „Amarapoora" en de 13.595 ton metende „Empire Brcut" ge charterd als Immlgrantenschepen. Antonio Cappato te Adria (Italië) die slechts één tand bezit, deed met drie andere dorpsgenoten een kaartspel waar bij de verliezer een tand zou moeten ver liezen. Antonio verloor het spel.... In „Westminster Abbey" wordt een Ingewikkeld alarmsysteem aangelegd om de steen van Scone te beschermen. De kro ningssteen, die op Kerstmis van het vorig Jaar door Schotse patriotten werd mee genomen en eerst in April la teruggevon den, wordt nog verborgen gehouden. Tenminste 45 personen zyn verdron ken. toen Woensdagavond een klein kust vaartuig met ongeveer 100 personen aan boord ter hoogte van de haven van Poesan zonk. De Argentijnse regering heeft thans officieel de onteigening van net vermogen van het blad „La Prensa" verordend. Bij de „Union Oil Company Refinery" bij de haven van Los Angeles ls brand uitgebroken. Zes tanks, waarvan er reeksen staan, ontploften snel achtereen. De schade wordt op zes millioen dollar ge schat. De ontwikkelde hitte was zo gTOot. dat sommige tanks smolten. Persooniyke ongelukken zyn niet gemeld. De autoriteiten van de Japanse pro vincie Kyoto hebben meegedeeld, dat ten gevolge van overstromingen 40 personen om het leven zyn gekomen. 70 hulzen werden weggespoeld. 36 vernietigd en 68 beschadigd. 10.000 huizen kwamen onder water te staan. De politie zei. dat 108 per sonen werden vermist en 55 gewond. Volgens berichten uit Warschau deed op de Jongste byeenkomst van het centrale comité van de Poolse communistische party het gerucht de ronde, dat de leider van de Franse communisten Thorez tij dens een operatie ln een hospitaal ln de Kr lm zou zijn overleden. Dit ls nog niet bevestigd. Twee locomotieven zyn gisteravond op het feestterrein van het „Festival of Britain" op elkaar gereden. Een vrouw ls tengevolge van de botsing oveleden en 13 personen liepen verwondingen op. Belde iocomotleven met hun ketels ln de vorm van theepotten, de hoge schoorstenen en de meest onwaarschijnlijke apparaten, ont spoorden en de eerste wagons van de .treln" werden vernield. In de afgelopen nacht ls bij Lyneham In Wiltshire een vrachtvliegtuig van de RAF verongelukt, waarby tien man, die ln opleiding waren, om het loven zyn ge komen. Het vliegtuig stootte vlak na de start van het vliegveld tegen de grond en vloog ln brand. Vacature ds M. W. J. Geursen wordt vervuld Aangezien het voor kort nog niet zeker was of in verband met de financiële om" standigheden de vacature van ds M. W. J. Geursen als predikant voor het Bij zondere Kerkewerk der Ned. Herv. Ge meente zou worden vervuld vernemen wij thans dat de Gemeente-commissie der N.H. Gemeente op sterke aandrang van de Kerkeraad heeft besloten om voor de vervulling van deze vacature H.B.S. voor meisjes OVERGANGSEXAMENS Bevorderd tot de 2de klasse: M. Altona, Alphen aan den Ryn. J. M Baalbergen, Katwijk aan Zee: I. N. Bakx; M. van den Berg; L. Binsbergen; W. S. W. Brinkman, Oegstgeest; A van Ees; E. C. Hermsen; D. Hogendoorn, Noordwyk aan Zee; L. Kindt; I. Kool, Wassenaar; D. Monasch (Debora), Was senaar; J. Monasch (Judith), Wasse naar; A. Nlemeljer, Noordwyk; E. L. de Roode; Y. L. Samson, Alphen a. d. RUn; A. S. Solner, Oegstgeest; S. Tonc- kens, Wassenaar; I. Verbeek; P. van Waveren; G. J. Zweers; H. Brandts Buys, Oegstgeest; L. P. Silver. Wasse naar E. van Baaren; E. Batteljee; A. M. Bot; C. E. Brandt: G. Brouwer; T. S. J. Dronkers: M. E. Engels; B. E. M. Gravesteyn, LeidschendamR. L. Haan stra, Voorschoten; J. C. Hageman; E. L. Janse, Wassenaar; H. E. N. Kamsteeg Oegstgeest; Y. I. Kletter; I. de Kruis; J. B. van der Lecq, Voorschoten; I. A. C. Moerman, Voorschoten; A. van Pelt, Wassenaar; J. P. Post; F. Roos. Oegst geest; A. RJJksen; M. E. J. J. Spier; P. Stigter: P. Vlgeleyn NlkUuluw. Wasse naar; M. J. Ch. van Burlnk, Leiderdorp; J. J. C. Drost, Leiderdorp; R. Dubbel- deman; H. Fransen (Helga), Noordwy- kerhout; K. Fransen (Karin), Noordwy- kerhout: W. Gesink; N. Kaay; E. van Kerkhof: W. A. Kole; J. Meèrtens; A. M. Mensing. Oegstgeest; C. M. S. van Regteren Altena, Oegstgeest: E. van Rhijn; B. Snijders; G. S. de Vries; C. M. W. Monnat; J. D. Young, Noord wyk aan Zee; M. K. Young, Noordwijk aan Zee. Afgewezen 12. Bevorderd tot de 3e klasse: J. H. J. van Andel, Leidschendam; F. A. Bruin, Voorburg; J. van Diest, Sas- senheim; C. Guley; H Hidding; S. Knapper, Voorburg: T. Laurentius, Oegstgeest: E. van der Linden, Leider dorp; H. Maas. Voorburg; A. P. Meer- tens; B. H. Meyer; V. F. Ooms; A. M. van Royen; E. J. Schophuizen: G. H. Somer, Zoeterwoude; T. Tymstra; E. J. H. van Venetiën; L. M. Waringa: M. H. Wertheim, Voorburg; J. E. F, G. Wil- lems, Wassenaar; G. M. S. Wrede; E. M. Boersema; G. J. v. Veen, Oegstgeest; C. Bot, Wassenaar: R. Drejer, Oegst geest; A. J. Drost, Voorburg; J. D. van Duyn; F. C. L. Gerth van Wyk, Oegst geest; P. M. Harteveld; I. L. Huurman; M. de Jong; M. F. J. van Lith; A. C. M. Meerpoel: A. A. Mensing, Oegst geest; J. .A. M. Nagbegaal; E. van Rhyn, Voorschoten; M. Rövekamp, Leidschendam; E C. Schnück, Wasse naar; E. Snater. Wassenaar; G. Trootst, Oegstgeest; A. Tymstra: S. de Weerd, Wassenaar; A. J. Westra. Afgewezen 6. Bevorderd tot de 4e klasse afd. M.M.S.: B. A. Ballego; C. J. Barreveld, Alphen aan den Ryn; M. L. van Boetzelaer, Wassenaar; J. W. M Dros; E. J. Ha- vers; J. G. E. van Hoeken: A. A. H. Hoogwerff Kroon, Voorschoten; C. H. Koopmans, Alphen aan den Ryn; I. Lcwin, Oegstgeest; M. Meuleman, Oegstgeest; T. Neuteboom; S. C. Ouwer- kerk; M. J. Reltsma: C. J. Righart van Gelder; J. M. Rummenie; A. de Sitter; J. A. Sloos; J. E. Teyn; A. J. Tieleman, Katwyk aan Zee; E. de Winter: T. Ottengrex, Oegstgeest; B. de Haan, Rynburg; C. Diets; N. van Diest. Sas- senheim; M A. van Dyk (Marianne), Oegstgeest; Y. F. van Dyk (Yvonne); E. I. den Duik, Katwyk aan Zee; P. D. J. Fluyt; J. F. van der Hoeven. Voor schoten; C. Kamma; L. W. Kletter; M. A. Krul; S. E F. v. Linden v. d. Heuvell, Oegstgeest; S. J. C. Meertens; J. H. Noordanus, Zoetermeer; J. T. Rehling; M. H. Roosen; J. Slagmolen, Katwyk aan Zee; M. van Syll. Warmond; W. Varier; L. M. van der Werf, P. C. v. d. Berg, Voorschoten. Afgewezen 1. Bevorderd tot de 4e klasse afd. B: H. G. C. van Binsbergen, Alphen a. d. Ryn; T. A. J. M Brongersma; W. Docter: W Fasseur; E. Guley; J Meyer; F. M. Rynbende, Oegstgeest; I. A. G. Saveur; T. C. Toxopeus; J. Veen vliet, Voorburg; E. Vryenhoek; G. van de Weterink (Grada), Oegstgeest; C. van de Weterink (Carla), Oegstgeest; J. Ykema. Afgewezen geen. Bevorderd tot de 5e klasse afd. M.M.S.: M. N. den Boer; J. A. van Davelaar, Wassenaar; E. A. Dil, Zoeterwoude; M. E. van der Graaf. Voorburg; M. van der Kaaden; E. A. Kallenbom; H. Kilhler; A. Kuiper; H M. Ledeboer, Oegstgeest: M. A. J. G de Liagre Böhl; E. I. van Looy; G. Meurs; W. J. Meyer, Alphen aan den Riln: H. Pluimgraaff, Katwyk aan Zee; W. J. Rovers; F. J. Schneider (voorwaardeiyk): A. Snellen; P. F. M. Sormani; E. M. Stofkoper, Wassenaar (voorwaardeiyk)J. J. A. Veerman, Noordwyk aan Zee; C. A. Verhey van Wyk: M. J. Verwer; M. N. de Vries; E. B. Cannoo; E. Cuiper, Leiderdorp; I. van Deventer; C. G. van Ewyk; A. B. de Graaf f; J. R. Helfrich, Oegstgeest; L. L. van der Kaaden: J. W. Kanbier; A. Knapper, Voorburg: D. Kollewijn, J. Kooreman; J. B. Kraneveld; K. Kwak, Katwyk aan Zee: P. H. Langendyk; E. Lourens; M. Moiyn; A. H. M. Scheffer, Voorburg: A. J. Schipper: M. E. de Tombe, Oegstgeest: J. C M. Vermet, Voorschoten: A. W. Verschoor; Wasse naar: J. A. P. Waringa; E. E van Weer- lee; H. S. van der Wiel; L. S. Hooftman, Boskoop. Afgewezen 7, voorw. bevorderd 2. Bevorderd tot de 5e klasse afd. B: W. Baalbergen. Katwyk aan Zee; J. B. W. Erlee, Voorburg; A. I. Goslings; D. M. Haasnoot, Katwyk aan Zee; A. Hakkenberg; A. J. Hëykoop, Leider dorp; E. A. Ooms; S. de Rooy, Wasse naar; N. Splinter, Leiderdorp; G. M. Zeelen. Afgewezen geen. Bevorderd tot de 6e klasse afd. B: N. C. Anker, Leiderdorp: W. de Cler$q; T. Epskamp; L. Farensbach, Noordwyk aan Zee; M. C. Feldman, Voorburg: E. van der Hoeven; A. E. Hoogteyling; G. E. M. Kleine. C A. de Mik; B. H. M. van der Spek; A. Verbree, Rynsburg; G. F. de Vries; G. E M. Walenkamp; M. van Weesel: J. M. C. Zweers. Afgewezen geen. Waar geen plaatsnaam is vermeld is deze Lelden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor tet candidaatsexamen Nederlands recht: J. E. E. M. Mathon (Den Haag). A. F. Verbist (Klooster- zand) C. Wilmar (Den Haag), F. J. M. Gerritsen (Hillegom), E. Nannen (Den Haag), A. L. M. Hazeloop (Den Haag), H. J. Koerts (-Lelden), F. E. Ohlenroth (Oegstgeest). M. P. J. van Hoeken (Lelden), M. E. W. Mars Den. Haag), D. Reitsma Leiden, J. W. Ort (Alkmaar), R. van Vleu ten (Den Haag), P. J. M. Ruimers (Rot terdam). D. T. Meursing (Dordrecht), G. Berk (Kampen;. V. C. Groenendyk (Nieuwkerk). L. N. Marlet (Haarlem). F. Molhuijsen (Lelden), J. G. Punt (Oegst geest), A. H. Tybits (Rotterdam), E. S. Beelaerts van Blokland (Den Haag), Th. W. J. M. van Nierop (Rotterlam), G. W. van Leeuwen (Voorschoten), J. G. Hoogland (Den Haag). O J. L. van Nis pen tot Sevenaer (Den Haag), J. F. E. Breroan (Hilversum), H. W. A. A. Mar tens (Ryswyk), mej. E. W. Vos. mej. K. R. Brouwer (Rotterdam). G. J. Puister (Katwyk aan Zee): candidaatsexamen Semitische taal- en letterkunde: W. W. Hallo (Leiden), W. H. Ph. Romer (Zwol le), R. Frankena (oum laude) (Munrar- moude); candidaatsexamen Psychologie: mej. L. H. Hekking (Maastricht)can didaatsexamen Chinees- Japanse taai en letterkunde: mej. E. H. GranpréMo lière (Den Haag), en de heer W. P. J. Janssen (Sittard)candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (F)G. W. Boot (Leiden), G. v. d. Breggen (Zwammer- dam), idem (H) Ong Goan Eng (Oegst geest), idem (L) H, van der Meer (Den Haag) candidaatsexamen godgeleerd heid: P. J. Th. Tammes (Den Haag), H. H. Miskotte (Leiden), J. Oskamp (Rotterdam), J. Hoftijzer (Leiden) en mej. M. Spyker (Leiden). PROMOTIES Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld ,/Monomoleculaire lagen" mevr. M. den Hertog—Polak te Leiden. Idem tot doc tor in de wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld „Late-Glacial Flora and Periglacial Phenomena in the Nether lands" de heer Th. van der Hammen te Schiedam. Idem tot dootor in de geneeskunde op proefschrift getiteld .Heten tl o Canini" de heer Chr. C. Peters te Leiden. Idem tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Transplantatie van Embryonale Conaden by de Witte Muis" de heer J. .G. Stolk te Arnhem. 40 JAAR L. DEMMENIE ZN. Het zal a.s. Woensdag 40 jaar geleden zyn dat de heer L. Demmenie in het pand Haarlemmerstraat 169 de grond slag legde voor de thans in enkele per celen ondergebrachte Kantoorboekhan del, Drukkerij en Schrijfmachlnehandel der firma L. Demmenie «Sc Zn. Als zoon van een klein sigarenfabrl- kantje werd de thans 68-jarige oprich ter van dit bedryf opgeleid voor een administratieve functie in het bedrijfs leven. Op 28-jarige leeftijd stond hy* echter voor de keuze óf zich verder in de sigarenbranohe te bekwamen óf de richting van de kantoorboekhandel in te slaan, Hy koos dit laatste en thans by dit 40-jarig jubileum kan worden gezegd met opmerkeiy'k resultaat. In de eerste jaren trouw terzyde gestaan door zyn echtgenote, mevr. J. Demmenie— Kors, noodzakelijk omdat hij zelf dage- ïyks van vroeg tot laat ,.de boer op ging", heeft de heer Demmenie. sinds 1929 met loffelijke assistentie van zijn zoon de heer P. Demmenie het bedrijf tot- grote ontwikkeling gebracht. Tal- ry'ke uitbreidingen de eerste in 1918 door aankoop van het pand Haarlem merstraat 219, waarin een afdeling kantoormachines werd gevestigd wa ren er het gevolg van. Nadat zUn on derneming in 1934 was uitgebreid met een drukkery. volgde in 1935 de opening van een filiaal met leesbibliotheek aan le Lage Ryndyk la. Daar beide fir manten, waarvan de oudste het de laat ste jaren wat kalmer aan is gaan doen, nog steeds naar expansle-mogeiykheden uitzien kon hieraan het vorig jaar door de inrichting van een showroom voor kantoormachines in het pand Haarlem merstraat 219 ten dele worden tegemoet gekomen. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt a.s. Woensdagmiddag van 2.30 tot 4.30 uur in ..Het Gulden Vlies" een re ceptie gehouden. OM DE RECLAMEBORDEN Met belangstelling heb ik in Uw blad van 12-7-'51 een afschrift gelezen, van een aan B. en w. van Leiden gericht protest-schryven, afkomstig van de heer G. v. Ommering, Julianakade 2, alhier. De heer van O. fulmineert in dit schrijven tegen de plaatsing van een reclamebord by de (practisch „blinde") zygevel ran een perceel van de W.B.V. Ons Belang. Hoewel ik persooniyk het bewuste bord op zichzelf evenzeer een leiyk en verwerpeiyk onding vind, mag ik niet nalaten hier op de meest nadrukkelijke wüze te protesteren tegen de door de heer van O. in zyn protest-schrijven voorgestelde oplossing. De heer van O. acht zyn woonwyk door het „stuk schande" gedegradeerd tot achterbuurt en voelt zich persoon iyk gebombardeerd van fatsoenlyk- burgenmens-met-enige-standing tot ar moedig schepsel. Als oplossing, ter vermijding van dit degradatie-bombardement, stelt de heer van O. voor: (letteriyk geciteerd!!) „Er was met een beetje goede wil toch waarachtig wel een ander plaatsje te vinden geweest, al was het maar (sic!) tegenover de nieuwbouw Julianastraat, op het onbebouwde terrein" Dit voorstel getuigt van een dusda nige grievende laatdunkendheid t.o.v, de bewoners der Julianastraat (óók be woners van de nieuwe wyk der W3.V. Ons Belang!!) dat het my moeiiyk valt binnen de parlementaire perken te biyven. Zou nameiyk aan deze „oplossing" gevolg worden gegeven, dan valt de be woners van het nieuwe gedeelte der Julianastraat de zeer twyfelachtige eer te beurt, zich de ganse dag het volledi ge uitzicht benomen te zien door het „sieraad" Duizendmaal meer zouden deze be woners het toejuichen, wanneer de Ge meenteraad er eens toe zou willen be sluiten, de zandvlakte voor hun wonin gen te laten egaliseren en er een even mooi plantsoen op te laten aanleggen als gedaan is ln de andere gedeelten van deze nieuwe wyk. Al was het alleen maar opdat sommige mensen niet meer de gedachte zouden kunnen opvatten „het ene „stuk schande" kan wel by het andere geplaatst worden" U, Redactie, dankend voor de ver leende plaatsruimte, teken ik, W.PRINS Julianastraat 93, alhier.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2