Koninklijk Paar in „twaalfde Provincie" Hefschroefvliegtuig viert grote triomphen op Korea Ministers over Bureau Zuid Molukken burgerlijke stand vam leiden Jaar; A-H-J-van Huidige modellen bezitten te gering draagvermogen 14-Juli feesten in Parijs VRIJDAG 13 JULI Afzonderlijke routes door de N.O. Polder Vanmorgen tien uur is het bezoek van bet Koninklijk Paar aan de Noord Oostoolder begonnen. Prins Rernhard kwam tegen tien uur met zün gevolg bii Ramspol de meest Zuidoosteltlke punt van de polder, aan. Hij werd bii de toecangsbrug begroet door de land drost van de N. O. polder, drir S. Sme- dinf de waarnemende landdrost, dr A Blaauboer en door verschillende le den van d^ Wieringermeerdirectie af deling N.O polderwerken. De Prins, die te Emmeloord een andere route volgt dan HJkf. de Koningin, werd over de werken aan de Ramspol ingelicht door ir C J. van den Bout van de ddenst der Zuiderzeewerken en vertrok daar- rjo luide toegejuicht door vele polder- ftwoners om het Westelijke deel van de polder te gaan bezichtigen. De Prins werd daarbii oa. vergezeld door <fr Blaauboer. H.m. de Koningin arriveerde tegen halfelf bii de brug te Ramspol. Zü werd daar ontvangen door dr ir S. Sme ding die aan de hand van een kaart de hoge bezoekster een overzicht van het oude en nieuwe land en van de werken in de N.O. polder «af. Kort daarna vertrok H.M. per auto naar Ens. Van Ens reed H.M. de Koningin via Kragenburg en het gemaal Smeenge naar Marknesse. Toen Hare Majesteit in Marknesse aankwam stonden bii na alle bewoners van het dorp voor de ODenbare dorpsschool opgesteld. Grietje de Jong, het eerste kind, dat in de N.O. Polder werd geboren i (op 10 Augustus 1942) bood de Ko ningin een boeket bloemen aan, dat dooor dc kinderep in de polder was i geplukt. Daarby gaf zij, gesteund door de kinderen in de polder was school, een toespraakje weg, dat er mocht ziin: „Alle kinderen rijn zo 1 (blij, dat U ons hier komt bezoeken. [Wij wilden U graag iets geven wat in dP Polder is gegroeid en daarom hebben vrij deze bloemien geplukt. Wii hopen, dat ze mooi zult vin den". Daarna reed de Koningin door naar dé smederil van A. F. Weevers. HM. bezichtigde het bedrijf en üet zich voorlichten over alle werkzaamheden van een smederij in- dit nieuwe land. De gehele bevolking was uiteraard weer naar de smederij gestroomd toen de Koningin zich daar bevond. Na het bezoek aan de smederij ver trok de Koningin naar Emmeloord. Na de ontvangst bij Ramspol door dr ir Smeding bezocht de Prins het Wes telijke gedeelte van de Noord-Oostpol der en bezichtigde eerst Schokkerha ven. Staande op een hoge berg bazalt- stenen werden de werkzaamheden aan de Oosterpolder aanschouwd. Hierna werd naar kamp Nagele gereden, waar in de cantine koffie werd aan gebeden. De Prins bezichtigde een kampkamer en de keuken. Hierna werd op verschillende kavels achtereenvol gens het draineren met de machine bezichtigd, het greppelploeeen en het draineren met de hand. Via de buiten zijde van de Noordermeerdijk reed de Prins vervolgen^ naar gemaal Buma bij Lemmer. Om twaalf uur bezocht de Prins het electrisch gemaal van de dienst der Zuiderzeewerken in de Moord) Oost oolder te Lemmer, waar hij rondge leid werd door dr C. J. van den Bout, die aan de hand van verschillende kaarten en tekeningen toelichtingen gaf over het ontstaan en de bouw van het gemaal Verder nam het gezel schap nog een klikje in de onder grondse gangen van het gemaal. Daar na vertrok de Prins naar Emmeloord. waar de lunch werd gebruikt. I N.R.V. HEEFT 75.000 LEDEN. Weeskinderen naar Warmond en Avifauna. De Nederlandsche Reisvereeniging boek te dezer dagen haar 75.000e lid, waar mede deze vereniging: de hoogste stand heeftb ereikt sinds 1932. Ter gelegen heid van dit feit bood zij aan een groot aantal weeskinderen een tour naar War mond en Avifauna aan. 1 KINDJE TE AMSTERDAM VERDRONKEN istermiddag speelden twee jonge ntjes van resp. 10 en 6 jaar op een vuilnisschuit, die gemeerd lag in de i Houtman kade te Amsterdam. Het 10- jarig knaapje is daarbij in het water gevallen. Vanmorgen heeft de politie het lijkje opgehaald. HANDELSVERDRAG INDONESIË WEST-DUITSLAND Het Hoge Commissariaat van de Republiek Indonesië deelt mede, dat 12 Juli 1951 het handelsverdrag tussen de Republiek Indonesië en West-Duits- fcnd is ondertekend. Op een verdere uitbreiding van de handel tussen West-Duitsland en In donesië kan worden gerekend. 1 AMERIKAANS CONTINGENT IN BREMERHAVEN AANGEKOMEN i Het eerste contingent van de Ame- I likaanse tweede pantserdivisie is van- i morgen met de „General Call an" in Bremerhaven aangekomen. Generaal Thomas Handy, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Eu ropa, was o.a. ter verwelkoming aan wezig, De mansohappen zullen voor eerst naar de streek van Mannheim worden overgebracht. De chansonnière Georgette Hage- doorn zal In November een tournee naar West-Indië gaan maken. Café-restaurant 't Schuttershof" wordt heropend IX DE BENEDENVERDIEPING 9 VAN SOCIËTEIT AMICITIA. Café-restaurant ,,'t Schuttershof", dat 'Dij het bombardement in de omgeving van het Station op 11 December 1944 werd verwoest, zal worden heropend. Na talrijke besprekingen is men er in ge slaagd de hand te leggen op de beneden verdieping van Sociëteit Amicitia aan de Steenstraat, Welke lokaliteiten voor dit doel geschikt worden gemaakt. De exploitatie zal, zoals vóór 1944. ook nu weer worden opgedragen aan de heer w. Boer. de tegenwoordige exploitant van „Het Gulden Vlies", welk café- restaurant ook na de opening van «•«Schuttershof" onder zijn directie zal Myven staan. GEBOREN: Helena Wllhelmlna, d. van P. van Eg- "lontf en G. H. Swart; Pleter, z. van F. BOTwman en P. C. J. Noordover; Maria Albertina. d. van J. F. van Wijk en A. M. «ank; Nlcolaas Rudolf, z. van J. J. van aer p°t en c. de Tombe; Wllhelmlna u&tnarlna. d. van J. C. van Dam en A. W. uanno, Jacobus, z. van H. van der Tuin en t i)n; Chrlstiaan Antonius Jozef, z. van l. a. Deckers en C. M. Atteveld, z- van D Blansjaar en T. M. van ijaar; Gerrlt. z. van H van den Oever en r Cornells Jacobus Johannes, z. T7 L van Rosbergen en C. G. Haring: nennanus Michaël Antonius, z. van J. L. 1 pompier en J. T. J. Heemskerk. ONDERTROUWD: J- Klenjet en C Kelizer; W. L. eti p t t en G. J. Fasel; G. W. de Ruiter ni ~1' L van Glnneken; H. Sloos en M. ywtsma; w. Slera en C. W. de Nobel; H. r.:,. _en_J- Schaft; L. Vogelenzang en J. 35't Wortel en E. G Huntelman. H. ,en L- sPltse: B. V. J. Alke- J \t Velthuysen; J. Nieuwenburg en I*n<luïrn i5sen: N' c' en L- E- OVERLEDEN: den iwl Iterson. z., 4 maanden; A. van W J wï&VWe van Benning. 81 Jaar; G. Impasse te Kaesong nog niet opgelost Radio Peking heeft gemeld, aldus een hedenmorgen ontvangen A.F.P.-be richt, dat de vertegenwoordigers van de pers toestemming geweigerd is om het gebied van Kaesong te betreden zolang nog geen overeenkomst tussen de onderhandelaars tot stand is ge komen. Radio Peking meldt verder, dat het Chinees—Noord-Koreaanse opperbevel per radio hervatting van de onderhan delingen op 13 Juli te negen uur des morgens plaatselijke tijd had voorge steld. De „New York Times" schrijft, dat de Verenigde Staten niet zo zorgvuldig zijn geweest ten aanzien van de voor bereidingen. voor de besprekingen te Kaesong als wel gewenst was geweest. De diplomatieke correspondent van het blad, James Reston, zegt, dat van amb telijke zijde is toegegeven, dat ontoe reikende voorzieningen waren getroffen voor vrije toegang tot het gebied van Kaesong en voor gelijke bevoegdheid al daar. Men vertrouwd* in Washington, dat de moeilijkheden zullen worden op gelost door aanvaarding van het be ginsel van gelijke zeggenschap in het gebied van de besprekingen. In officiële kringen te Washington wenste men niet, dat de onderhandelingen zouden ontaarden in een propaganda-oorlog. Generaal Robertson, opperbevelheb ber van de strijdkrachten van het Brit se gemenebest in Korea, heeft een on derhoud van drie uren met generaal Ridgway gehad. Na afloop daarvan sprak hij de berichten tegen, volgens welke hij zou proberen een vertegenwoordiger van het Gemenebest opgenomen te krij gen in de delegatie van de Verenigde Naties voor de wapenstilstandsbespre kingen. Hü zeide ervan overtuigd te zijn dat de belangen van het Gemenebest en ook die van alle andere betrokken lan den bü de onderhandelingen te Kaesong in het oog zouden worden gehouden. Volgens Reuters correspondent zijn grote aantallen communistische solda ten waargenomen tussen Kaesong en een afstand van acht kilometer van de rivier de Imdjin. Waarnemers van de Verenigde Naties hadden overal langs de „vredesweg", in de huizen en op de heuvels, gewapende Chinezen gezien, naar schatting in totaal een duizend man op zijn minst. Zuidkoreaanse journalisten hebben bij president Syngman Rhee geprotesteerd tegen de aanwezigheid van Japanse correspondenten in Korea die het ken teken van de Verenigde Naties dragen. Schacht op weg naar Indonesië Dr Hjalmar Schacht, voormalig pre sident van de Deutsche Relchsbank, heeft heden bevestigd, dat hij op weg naar Indonesië is. „Alles wat ik kan zeggen is, dat ik door de Indonesische regering ben uitgenodigd, enige tijd in hun land te verblüvfen. Ik weet niet, hoelang ik daar zal blijven. Dat hangt er van af hoe of ik het vind en hoe of men het vindt. Ik heb geen spe ciale aanstelling in Indonesië; ik zal niet door de Indonesische regering be taald worden." „Men heeft mij uiteraard niet ge vraagd over (tennis te komen spreken. Ik vind de Indonesische regeerders erg verstandige mensen. Ik heb groot respect voor hen", zo zei hij mot een brede glimlach. Schacht zeide, dat hij vijf weken ge leden uit Duitsland was vertrokken en in Noord-Italië zijn vacantie had door gebracht. ,Jk heb geen blijvende standplaats in Duitsland. Als ik terugga, zal lk mij op nieuw ergens moeten vestigen." Hij voegde hieraan toe: „Ik heb geen enkel vast plan. Na Indonesië ga ik misschien ergens anders heen." VERLENGING VAN DE WERKZAAM HEDEN DER E.C.A. VOORGESTELD De adviserende commissie van de ECA heeft in een rapport aan president Tru man de voortzetting van de werkzaam heden der ECA gedurende onbepaalde tijd en een uitbreiding van haar arbeids tijd en een uitbreiding van haar arbeids veld voorgesteld. Men stelt voor de ECA als opvolger van de organisatie voor de buitenlandse handel te laten optreden, zoais deze gedurende de tweede wereld oorlog bestond. In het rapport wordt ge zegd: Wij moeten onze handel uitbrei den en aanpassen aan het buitenland, om ons doel van internationale veilig heid te 'bereiken. De commissie vraagt daarom opheffing van de voor het plan- (MarshaU vastgestelde limiet van vier jaren en uitbreiding van de volmachten der ECA. Krachtens de bestaande wetgeving zal de arbeid van de ECA op 30 Juni 1952 worden stopgezet. President Truman heeft het congres echter reeds om een verlenging verzocht. De meerderheid van de commissie voor de buitenlandse politiek van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden schijnt echter van me ning te zün, dat de ECA op de vastge stelde datum opgeheven moet worden dat moet worden vervangen door een nieuwe uniforme organisatie, die de Amerikaanse hulp aan het buitenland zowel op economisch als op militair ge bied zou moeten beheren REACTIES OP HET ONTWERP VERDRAG MET JAPAN. De Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, heeft in het parlement verklaard, dat het ontwerp vredesverdrag met Japan de inzichten van zijn rege ring weerspiegelde doch dat er mogelijk wijzigingen in zouden worden aange bracht. Afwijzing ervan zou een betreu renswaardig effect hebben in Japan en geheel Azië. Van Franse zijde zijn, zoals gemeld, bezwaren geuit ten aanzien van zekere economische clausules en is aangedron gen op deelneming van de verbonden Indochinese staten aan het verdrag. De Australische minister van buiten landse zaken, Gardiner, uitte bezorgd heid over de clausules ten aanzien van de veiligheid. In het ontwerp werd niet aan alle verlangens van Australië in deze tegemoetgekomen doch het ont werp bood een redelijke basis voor een regeling. Waarnemers te Londen rekenen ern stig met de mogelijkheid van afwijzing van het ontwerp door India, dat deel neming van. Peking zou voorstaan en van sluiting van het voorgestelde ver drag een verwijding van de kloof tussen de Sovjet-Unie en het Westen zou vre zen. (Door Hugo Hooftman). Als er één vliegtuigtype is, dat zich In de Koreaanse luchtoorlog een onmis bare plaats heeft weten te veroveren, dan is het wel de helicopter. Op 25 Juli van het vorige jaar gingen de Sikorsky's op Korea voor het eerst in actie en wat deze hef schroef vliegtuigen sindsdien aan het front hebben gepresteerd, grenst aan het ongelooflijke. Vrijwel dagelijks waren rij in de lucht voor het doen van verkenningen, het vervoer van bloed plasma naar afgesneden troe penonderdelen, het oppikken van vlie gers van achter de communistische li nies, die een noodlanding hadden gem aakt, en bovenal: het vervoer van zwaar gewonden uit de frontlinies naar de ho spitalen achter het front. Luchtbruggen voor gewonden naar Amerika en Engeland Meer dan 1700 zwaar-gewonöen wer den op Korea reeds door hefschroef- vliegtuigen. uit de gevechtslinies ge haald. Een groot aantal van hen zou het leven hebben verloren, als de helicopter hen niet gered had. De Sikorsky's z\jn op Korea uitgerust met twee gestroomlijnde brancards ter weerszijden van de romp, waarop de zwaargewonden ln liggende houding ge makkelijk kunnen worden vervoerd. Sinds enige maanden zijn nu, behalve de Sikorsky's, ook een aantal Bell- hellcopters op Korea in gebruik, terwijl enkele Hillers eveneens voor ambulance diensten aan het front worden gebezigd. Nimmer tevoren had het hefschroef vliegtuig zijn kunnen aan het front ge toond, en het was op Korea, dat de nog jonge helicopter haar vuurdoop onder ging. Het enorme succes van deze hef- schr oef vliegtuigen in de Koreaanse oor log is er oorzaak van, dat vrijwel alle Amerikaanse hellcopter-fabrieken nu enorme orders uitvoeren van leger, luchtmacht en marine. Duizenden heli copters bevinden zich thans in aanbouw en zeker is, dat het hefschroefvliegtuig thans één vaste plaats in de moderne oorlogvoering veroverd heeft. Op Korea bleek duidelijk één ding: de huidige hefachroefvliegtuigen rij" te klein, en hebben een te gering draagvermogen. Een groter hef schroefvliegtuig, dat meer gewonden tegelijk de lucht in kan nemen, was op Korea dringend nodig. De Sikors ky-fabriek had een dergelijk toestel al in ontwikkelingde S-55, die bij de Amerikaanse luchtmacht bekend staat als de H-19. Deze enorme helicopter kan 10 passagiers tegelijk vervoeren, terwijl in de ruime cockpit plaats is voor twee vliegers naast elkaar. De Sikorsky-fabriek, die enorm uit gebreid wordt, heeft de H-19 thans in serie-productie, terwijl het toestel in Tijdens de parade nieuwe legeraanwinsten gedemonstreerd (Van onze Parijse correspondent) De Jaarlijkse herdenking van de Franse revolutie op 14 Juli draagt traditioneel een tweezijdig karakter. Des morgens vindt het officiële gedeelte plaats be staande uit een militaire parade langs de Champs Ely sees, welke bekroond wordt door het leggen van een krans door de president der republiek bü het Regering zal ongewenste activiteiten tegengaan De ministers Mulderije en Teulings, resp. minister van Justitie en minis ter zonder portefeuille en vice minister president, hebben een schriftelijk ant woord gegeven op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (P. v. d. A.) betreffende de activiteiten van het in Den Haag gevestigde bureau van de z.g. Republiek der Zuid Molukken. Zij bevestigden dat zij kennis hebben genomen van de publicatie in het dag blad „Trouw" d.d. 9 Juni 1951 onder het opschrift „Crisis in stichting „Door de eeuwen trouw". De mededelingen in bovenbedoelde publicatie zijn in hoofdzaak juist, zü het dat deze op sommige punten in een wat sensationele vorm zijn vervat en dat concrete gegevens omtrent de omvang van de financiering niet beschikbaar zijn. Het inmiddels ingestelde justitieel onderzoek strekt zich ook hiernaar uit. Voorts bevestigen de ministers dat inderdaad in Belgie door of in opdracht van Sweerts wiens relatie tot het bureau Zuid Molukken niet tot klaar heid is gekomen een voor de sloop bestemd Lockheed - vliegtuig, radio- zendmateriaal, enige jachtgeweren en een mitrailleur zijn aangeschaft. De regering acht, daarlatend welke qualificatie aan deze feiten moet wor den illeg; men, dat in Frankrijk door personen, die zich vertegenwoordigers van de z<g. Republiek Zuid Molukken noemden, connecties werden aangeknoopt, ten einde te trachten aldaar, buiten de be trekken regering om, steun voor een gewapende actie in de Zuid Molukken te verkrijgen. De berichten waren echter zo vaag en de plannen zo Irreëel van opzet, dat geen aanleidng bestond een ver der onderzoek te doen instellen. In December 1950 en Maart 1951 be reikten de regering opnieuw berichten, - over dergelijke aotlvitelten, waarbij graf van de Onbekende Soldaat en des middags, 's avonds en 's nachts uit zich de onofficiële feestvreugde wanneer ieder zich, op eigen gelegenheid, of in massaal verband, vermaakt op de plei nen en in de straten, waar dan door jong en oud. arm en rük op de tonen van harmonica's en valse musette-or kestjes onvermoeibaar wordt gedanst. Dit is elk jaar weer een feest, zoals alleen Parüs dat kan vieren, spontaan, onstuimig, schilderachtig, hartelük en I uiterst goedgemutst. Het officiële deel van het 14 Juli-feest dat dit jaar dus samenvalt met de her denking van Parijs' 2000-jarig bestaan, belooft ditmaal een bijzonder fier ka rakter te krügen, omdat bij deze mani festatie van nationale weerbaarheid voor •het eerst den volke de nieuwe aanwin sten van het Franse leger zullen worden getoond, hetzij door de eigen arbeiders gefrabiceerd, hetzü door Amerika, gele verd in het kader van de PAM. In het büzonder wordt onder die aanwinsten genoemd een tank van 50 ton de AMX die over een motor van. 1000 pk beschikt, waarmee een snelheid van 45 km per uur kan worden ontwikJceld. Onder het lichtere materiaal zal, zo verwacht men, vooral de 52 V-L-R-De- lahaye veel aandacht trekken, een Frans product, dat bestemd ls de Amerikaan se jeep te verrangen, dat met mitrail leurs of mortierwapens is uitgerust en echter steeds andere namen genoemd werden. In Februari 1951 werd geconstateerd, dat de administratieve hulpkracht Pot, werkzaam op het Consulaat-Generaal te Antwerpen, fraude had gepleegd met paspoorten ten behoeve van Westerling, Bjj het onderzoek naar de handelin gen van Sweerts en Pot bleek de mogelükheid, dat uit Nederland een belangrijk bedrag aangeld naar Bel gië was overgemaakt, zonder dat nog van de herkomst van deze gelden bleek. Geen concrete aanwijzingen wa ren verkregen, dat organisaties als „Door de eeuwen trouw" en „Helpt Ambon" met deze activiteit in het buitenland in verband moet worden gebracht. Tenslotte delen de Ministers desge- igeven, iedere voorbereiding tot vraagd mede, dat de Regering niet zal actie in Indonesië ten zeerste nalaten alle haar tendienste staande te laken. I middelen te gebruiken om de activi- Voorts schrüven de ministers dat eind teiten. als de onderhavige tegen te October 1950 de regering dcor de BVD gaan en, voor zover zij een crimineel werd Ingelicht, dat uit partculiere bui- I karakter dragen, justitieel in te grü- tenlandse bron vertrouwelijk was verno- pen. In de lucht zal men tientallen van de reels bekende Vampires zien. de Franse reactie-jager en kennis kunnen maken met de F-84 Thunderjet. een Ameri kaanse jager met een uursnelheid van circa 1000 km. en een actieradius van ruim 3000 kmwelke de piloot dus even tueel in staat zou kunnen stellen ho- pelük doet zich de noodzaak er toe nimmer voor de afstand Parijs Moskou vice-versa in één ruk af te leggen. Van deze toestellen zullen dit jaar nog verschillende honderdtallen door Amerika worden geleverd, ter comple tering van de Franse luchtmacht. De Franse minister van defensie, Jules Moch, hoopt met deze eerste groot scheepse demonstratie der nieuwe mili taire aanwinsten de belangstelling van het publiek voor het eigen leger te activeren, terwijl de overige leden der regering er büzondeie waarde aan hech ten, in verband met de militaire con ferentie over het plan Pleven aan de Quai d'Orsay. waar de Fransen hun in zichten hopen te zien zegevieren in vooral Duitse erkenning als Europa's leidende en machtigste mogendheid. De North-American B-45 tornado, een viermotorige straalbommenwer- per, die op Korea wordt gebruikt als foto-verkenner. Let op de motorgondels en op de vleugeltanks, die gedeeltelijk zwart zijn geschilderd om het hinderlijke glinsteren voor de bemanning tegen te gaan. Engeland door Westland eveneens in licentie gebouwd zal worden. De Sikorsky-fabriek legt. zich nu voornamelijk toe op de productie van de S-55, want de bekende S-51 (tot dusverre op Korea gebruikt en ook in ons land welbekend) is thans uit de productie genomen. Kortgeleden vloog een enorme Globe-master van de Ame rikaanse transportluchtmacht de eerste H-19 regelrecht van Florida naar Korea over. Deze H-19 wordt nu aan het front beproefd en is de grootste helicopter, ooit operationeel gebruikt. Ongetwüfeld zullen spoedig meer H-19 naar Korea worden verzonden, zodra deze reuze- helicopters de fabriek verlaten. 320 PATIËNTEN PER DAG OVER DE OCEAAN. Spelen helicopters in Korea een be langrijke rol bij het gewonden-vervoer, over korte afstand, de- reusachtige Boeing-C-97 stratofrelghter speelt een niet minder belangrüke rol bü het ver voer van gewonden over grote afstand, n.l. van Tokio naar de Verenigde Sta ten. Vanuit Korea worden óe gewon den meestal per Dc-3 naar Tokio ver voerd en vandaar worden zü dan verder naar huis gevlogen met de stratofrelgh ter. In de tweede wereldoorlog vervoerde de Amerikaanse transportluchtmacht in totaal 1.437.000 gewenden. Toch speelde toen het luchtvervoer van gewonden slechts een ondergeschikte plaats. Pri mair was het gewonclenvervoer ter zee en over land. Thans, in de Koreaanse oorlog, speelt luchttransport voor zwaargewonden de hoofdrol en in feite wordt 95 pro cent van alle gewonden thans per vliegtuig vervoerd. Tot Februari j.l. vloog de Amerikaan se transportluchtmacht meer dan 18.000 gewonden van Japan naar Amerika over en dit aantal zal thans ver over ds 25.000 liggen. Gemiddeld vliegen 320 patiënten per dag over de Oceaan tussen Japan cn het Amerikaanse vasteland. Op één dag in December bedroeg dit aantal zelfs 448 Bü dit luchtvervoer speelt de strato frelghter, die 83 zwaar-gewonden op brancards kan vervoeren, de belang rijkste rol, hoewel op kleinere schaal ook C-74 Globemasters en C-54 Sky- masters worden gebruikt. Van Tokio vliegen de stratofreighters non-stop ln 13 uur naar Hawaii, waar de patiënten overnachten. De volgende dag wordt doorgevlogen naar Califor- nië. Andere vliegtuigen vliegen via Wake of Midway. De Engelsen vervoeren hun gewonden met Handley-page Hastings transport vliegtuigen, die een regelmatige lucht brug tussen Japan en Engeland onder houden, Ook de Hollandse Korea-vrij willigers, die gezond zün en per vlieg tuig terugkeren, vliegen dikwüls met deze RAF Hastings naar Engeland, van waar zü dan met een KLM-vliegtuigr worden opgehaald. AMERIKANEN KREGEN NOG GEEN ONBESCHADIGD MIG- 15 IN HANDEN. Een ander Amerikaans vliegtuig, dat sinds kort boven Korea dienst doet is de North-American B-45 tornado, een viermotorige straalbommenwerper. Boven Korea wordt deze machine echter niet als bommenwerper gebruikt, maar als foto-verkenner voor het uit voeren van speciale foto-opdrachten. Tal van automatische film- en foto-came ra's zün daartoe ln dit snelle straal vliegtuig aangebracht. Ook de Lochkeed F-94 tweepersoons straaljager en Cessna L-19 verbindings vla egtuigjes moeten thans op Korea dienst doem Intussen blüken de North American F-86 Sabre straaljagers van de 5de Amerikaanse luchtmacht voort durend opgewassen tegen de Mig-15 straaljagers van de Russen, die overi gens technisch voor de Sabres niet veel onderdoen. Alleen al in April zouden niet minder dan 58 Mig-15's door Ame rikaanse straaljagers zün vernietigd of beschadigd. Intussen hebben de Russen- helaas een Sabre onbeschadigd in han den gekregen, doordat een toestel van dit type achter vüandelüke linies ge dwongen werd te dalen en de piloot niet in staat was zün toestel te vernietigen. Daarentegen is het de Yanks nog niet gelukt een Mig-15 onbeschadigd in han den te krijgen. Bradley voor hulp aan het buitenland Generaal Bradley, voorzitter van de Amerikaanse chefs van staven, heeft in zün verklaringen voor de commissie van het Huis van Afgevaardigden om trent dp door Truman voorgestelde hulp ad acht en een half milliard dol lar aan het buitenland aangedrongen od voortzetting en eventueel uitbrei ding van dèZe hulpverlening. Er was een hiaat tussen de thans beschikbare strijdkrachten en datgene wat generaal Eisenhower behoefde voor een toerei kends defensie van West-Europa. Bradley wees er verder op. dat de sovjet-unie. ondanks de communisti sche Dropagering van het standpunt, dat het organiseren van het Noord- atlantisch Dact beschouwd zou worden als een agressieve daad. in West- Europa geen actie had ondernomen. De Europese landen werkten volhar dend aan de verbetering van de defen sie. hetgeen oa. bleek uit dc sterk verhoogde militaire begrotingen. In lichtingen over de sterkte van de strildkrachten der met de sovjet-unie verbonden landen deed tot de conclu sie komen, dat ook het nabüe Oosten. Noord-Afrika. Azië en Zuid-Amerika van vitaal belang waren voor dp vei ligheid van de Verenigde Staten en de wereldvrede. Onze schuld bij E.B.U. toegenomen De Nederlandse Bank deelt mede, dat het tekort van Nederland in het beta lingsverkeer met de aan de Europese Be- talings Unie deelnemende landen ln de maand Juni f. 58.926.000 (15.507.000 dol lars) heeft bedragen. Van dit tekort ls overeenkomstig de geldende bepalingen een bedrag van f. 33.355.000 (9.304.000 dollars) In U.S.- dollars afgedekt. Met het restant ad f. 23.371.000 (6.203.000 dollars) is de schuld van Ne derland aan de E.B.U, toegenomen. De ze schuld bedraagt thans f. 667.276.000 (175.399.000 dollars). BENDE DOODDE NEDERLANDER OP KOFFIEONDERNEMING Een bende heeft verleden week een overval gepleegd op de koffieonderne- ming Karanhadji in het gebied van Kalibaroe in Oost-Java en de bewoner Perseyn Jr neergeschoten. Kort daar na overleed deze aan zün verwon dingen. De bende eiste toegang tot het huis, waar de heer Perseyn met zün vrouw en zün vader woonde. Aanvankelük wei gerde men toegang te verlenen dooh toen de rampokkers met een stengun door de deur schoten, liet Perseyn hen binnen. Na een handgemeen met de vader schoot een van de drie indringers de zoon neer. Aangezien het huis op de onderneming zeer afgelegen ligt. kon de politie pas geruime tüd later gewaar schuwd worden. De bende verdween met geld en met goederen van waarde. VISSERIJBERICHTEN Besommingen ÏJMUIDEN, 12 Juli. Besommingen: 1 trawler f,17.600; loggers: KW 114 f.2170: KW 37 f. 5000; KW 69 f. 3400; kotters; IJM 227 f.130; IJM 213 f.785; KW 35 f.345; KW 66 f.320; KW 31 f.750; KW 189 f. 265; KW 128 f. 170. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Juli. Veemarkt. Aangevoerd 7 fokstieren; 8 slachtstieren; 70 kalf- en melkkoeien 6501060, willig; 95 vare- koelen ea. 525800, willig: 200 vette koelen 7301020 per stuk, 2.302.95 per kilo. willig; 25 vaarzen 550—850; 20 pin ken 375520 willig; 6 graskalveren: 42 vette kalveren; 138 nuchtere slachtkalve- ren 4060, willig; 20 nuchtere fokkalveren 60120, willig; 192 weldeschapen 80120. iets vlugger; 180 zulglammeren 7085. Iets vlugger; 552 weldeschapen 4565, Iets vlugger; 46 zeugen; 448 schrammen 60 95, matig; 650 biggen 2555. matig; 3 paarden: 1 veulen; 22 bokken en gelten 1535, matig. LEIDEN, 13 Juli. Kaasmarkt. Aangevoerd 82 partijen Goudse kaas zware 2 002.32; le soort 2.11—2.20; 2e soort 2.00—2.10. 8 Ëartüen Leldse kaas lo soort 2.002.15. ;andel llauw. KATWIJK a. d. RIJN. 12 Juli. Groenten- velling, Vroege aardappelen groten 12.40 20. Idem drielingen 7.6014.80, idem kriel f. 6.3011.40; Bospeen 15—56; Waspeen 2639; Bosikroten 89; Aardbeien 0.73 1.18 per kilo. Doperwten 5458; Slauien 1718; Rabarber 8.1010; Tuinbonen 18 24; Bloemkool 2636; idem II 1020; Sjalotten 1516. BOSKOOP. 12 Juli. Bloemenveiling. Ro zen gr. bloemig 20 stuks: Better Thime 60 1.10; Butterfly 541.00: Rosalandia 4061; Duisburg 801.10; Vlerlanden 80 —1.30; Edlth Helen 90; Hadley 60—1.00: Gemengde rozen 1725; Babyrozen 10 stuks; Else Poulsen 2226; Ingar Olsson 35; Ellen Poulsen 35; Rose Triumph 21; Plnoccheo 2740; Diversen 10 stuks: An jers 4047; Lelies 45; Clematis Durandll 1.201.60: Margrieten 13; Liatrlx 3150; Achillea 25—36; Phlox Rembrandt 27; Ge mengde Phlox 814; Alstroemerla 46; Estrl 10; Spirea 22. TER AAR. 12 Juli. Groentenvelllng. Peu- ler 1.20—1.40; Doppers 2.20; Witte Cap- cljners 3.00; Blauwschokkers 4.604.70; Tuinbonen 1.101.70; Idem stek 0.50 alles per 10 kilo. Kassnijbonen 0.901.15; Idem stek 0,400.60; Stamprlncessenbonen 0.65 0.75 alles per kilo. TER AAR, 11 Juli. Groentenvelllng. Peulen 2.207.30; Doppers 2.803.80; Capdoppers 4.204.60; Witte Capcljners 5.305.60; Blauwschokkers 5.505.90; Tuinbonen 1.752.20 alles per 10 kilo. Kassnijbonen 0.951.20; Idem stek 0.55 0.85; NatuursnlJbonen 1.001.10; Stam- princessen 0,750.95; Nieuwe aardappelen 17—19; Idem kriel 14—17; Waspeen 29— 42; Idem B 2124; Idem stek 1718; Andijvie 2133; Idem B 1115; Rabarber 610; Postelein 2230; Kroten 28; Spits kool 15; Uien 12; Tomaten A 5158; Idem B 5460; Idem C 4054; Idem CC 1640; Idem gescheurd 1825; Augurken D 40; Idem D2 31; Idem E 27; Idem cd 27 alles per kilo. Sla 2.005.00 per 10G. Bloemkool 1 2832; idem 2 1224; Idem 3 811; Komkommers 1619; idem krom 10 14; Idem stek 89 alles per stuk. Bos peen 3044: Idem B 2129; idem stek 6 7; Boskroten 815; Bonenkruid 1, Bos- prel 11; Bosuien 912; Peterselie 23 alles per bo6. Sloofsla 80 per kist. Aardbeien 1733 Framboosaardbelen 38 per doosje. Aardbeien 1.501.80 per slof. Zwarte bes sen 3541; Rode bessen 1215 per kilo. Bloemen 8 per bos.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 13