Lieftinck verdedigt belasting-voorstellen in Tweede Kamer ofriud^ett! i Geheime Opdracht Bedrijfswinsten boven 8000 - extra belast SARANT0 r Duiken vrouwen naar Lutine-schat Tekenen van geprikkeldheid om het budgetrecht Kerkelijk Leven Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dondrdag 12 Juli 1951 Tweede Blad No. 27351 Van onze parlementaire redacteur) De voortgezette behandeling van Lieftinck's belastingvoorstellen in de Twee de Kamer vergadering van gisteren vertoonde twee hoogtepunten. Het eerste was een bijna ultimatieve verklaring van de Minister van Fi nanciën, dat hij een bepaalde belasting (de extra-belasting op de bedrijfswin sten boven f. 8000 's jaars) niet ontberen kon. Het tweede hoogtepunt was de eis van de heer Lucas (Kath.) dat de be lastingvoorstellen gezamenlijk niet meer mogen opbrengen dan vier maal 250 millioen golden ter dekking van de bijzondere defensie uitgaven. Hij had hiertoe een amendement in gediend, waarover eerst heden zou wor den gestemd. 9 Hier stonden dus tegenover elkaar een regering - want de minister sprak op dit punt uitdrukkelijk namens de ■legering - en een volksvertegenwoordi ging, die èlk haar meest essentiële Eechten verdedigden. „Ik heb dat geld nodig", aldus de be windsman. Indien dit onderdeel van wetsontwerp zou worden verwor- zou de regering geen kans zien de nodige dekkingsmiddelen te vinden ivoor de defensie-uitgaven, waartoe de lamer toch heeft besloten. „Betekent dit het stellen van de ka- iblnets-kwestie?", vroeg de heer Oud (VVD) terstond. „Ik heb hier niets aan joe te voegen" antwoordde de heer jeftinck eenvoudig. De vraag was ook bij anderen opge komen. met name bij de P. v. d. A. En Amerikaans journalist, die was gealarmeerd, kwam haastig aangesneld de mening, dat er een crisis op til was over de dekking van de defensie- >sten. Zover was het echter niet. De door de regering onmisbaar ge achte extra-belasting op bedrijfswinst boven f. 8000 per jaar werd toege staan met 61-26 stemmen. Voor kath. Arb. en Communisten, maar de „der de macht" was gesloten tegen. Van de andere kant stond de Kamer Wenwel op haar budgetrecht, haar oudste en meest wezenlijke recht, als vertegenwoordigster van het volk. „De regering krijgt alleen de gelden, die zij nodig heeft, en wel uitsluitend voor het doel, waarvoor zij ze aan draagt," Zo ongeveer was het betoog van de Lucas, de voorzitter van de Com- nissie van Rapporteurs, die Dinsdag al op dezelfde grond gedaan had gekre gen. dat de wetten niet 5, maar 4 jaar .Jlen gelden. De heer Hofstra (Arb.) verzette zich _igen deze eis, die hij „kenmerkend noemde voor de verkeerde houding van een deel der Kamer tegenover de rege- Hring" „U kunt zich beter tot het belasting- focht- bepalen", interrumpeerde hier [de Katholieke staatsrechtgeleerde Rom- Minlster Lieftinck, die van de voor- Bitter het woord verkreeg over het amendement Lucas verklaarde „geen )ehoefte te (hebben (hierover iets te Sgen" De geprikkeldheid, die zich vooral manifesteerde tussen de grootste twee regeringspartijen, kwam ook nog tot uiting in een korte verklaring van fractieleider Romme, voor de stemming over art. 1 van het eerste wetsontwerp. Hij sprak de ernstige teleurstelling der katholieken uit, over de verwerping van het amendement Lucas inzake de kinderaftrek. Ook tegen de bovengenoemde extra belasting op bedrijfswinst had men bij de Katholieken bezwaren, verklaarde spr. Doch om een onzuivere verhouding bij de stemming tegen te gaan, zou toch de grootst mogelijke meerderheid zijner fractie voor art. 1 stemmen. Dit artikel werd dan ook aangeno men met 55-32 stemmen. Voor KVP, behalve de heer Lucas, en Arbeid, te gen alle overigen. Behalve bovenbestreden belangwek kende episodes sleepte zich de behan- ling voort als een eindeloos schrijnende tocht door het rulle zand. Traag vorderde het huis door de vele artikelen en amendementen, herhaal delijk blijvende steken in de monotone naamsafroepingen, als er weer eens ge stemd moest worden. Het amendement v. d. Heuvel (AR) om de extra belasting op bedrijfs winst te vervangen door een algeme ne verhoging der inkomstenbelasting boven de f. 8000 per jaar, werd ver- De leeftijdsverlaging van de kinder aftrek voor inkomstenbelasting en vermogensbelasting werd z. h. st. goedgekeurd. De beperkingen op de vervroegde afschrijving op bedrijfswinsten wer den aangenomen met 63-26 (de „der de macht") Vele amendementen werden verwor pen of waren reeds ingetrokken, eer het tot stemming kwam. Ditzelfde gebeurde met de wet op de omzetbelasting, waarbij zich langduri ge debatten afspeelden over bepaalde artikelen, die men al dan niet onder „weelde" begrepen wilde zien. Zo over zalm en oesters, ten aanzien waarvan de minister tot grote vrolijk heid verklaarde „niet in zijn schulp te willen kruipen", over BM's, kano's en „j>ieremegochels" enz. De heer Hofstra kreeg gedaan, dat ook barometers onder het tarief van 15 procent zullen vallen in plaats van 30 procent. De tabel van het weelde-tarief van 30 werd voor de rest goedgekeurd met 69-19, terwijl het artikel zelf werd aangenomen met 57-23 stemmen. Te gen weer de „derde maoht". Bij het tarief van 15 keerde de mi nister zich tegen de „rage om zich te voorzien van electrisehe wasmachines en centrifuges". Een amendement Verkerk (AR) om deze en dergelijke apparaten onder het gewone tarief te laten vallen, werd ver worpen met 39-44. „Dit zou de schat kist een millioen gulden hebben ge kost", verklaarde de minister. Hij haalde bij de omzetbelasting bij na „de hele buit" binnen, behalve inza ke de verpakking. Heden wordt gestemd over de consi derans van het wetsontwerp en over hét amendement Lucas daarop, een onherstelbaar verlies betekent. Eerste Kamer keurt Sociale Zaken goed De Eerste Kamer behandelde gisteren het ontwerp wekelijkse rustdag voor toonkunstenaars, die dans- en amuse mentsmuziek ten gehore brengen, dat z.hs. aangenomen werd, evenals het ontwerp verlichting In de geldelijke moeilijkheden van een in Brazilië geves tigde Nederlandse kolonie van land bouwers en het ontwerp wijziging van de kinderbijslagwet en de kinderbijslag wet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Een ontwerp wijziging kinderbijslag wet als compensatie van de jongste prijsstijgingen werd eveneens aangeno men, alsmede het ontwerp verhoging van de inkomens-grenzen en de uitke ringsbedragen van de noodwet ouder domsvoorziening, en het onbwerp-ver- hoging van ongevalsuitkeringen. Vervolgens was aan de orde de afd. Volksgezondheid van de begroting van Sociale Zaken. De heer Molenaar (WD) sprak lof uit voor de wijze waarop de autoriteiten van gemeente en Rijk de jongste pokkenepidemie hebben bestre den. De heer Van Lieshout (KVP) betoog de. dat het vraagstuk van de verplichte ziekteverzekering voor armlastigen dringend om oplossing vraagt. Hij sprak worpen met -4-61 stemmen. Daaren- de hoop uit, dat deze zaak geregeld zal tegen werd met 56-29 stemmen aan- zjjn voordat het ontwerp-ziekenfonds- genomen een amendement Lucas om i wezen in behandeling zal komen buiten de extra belasting te houden} Dr Wibaut (Arb.) waarschuwde tegen die bestanddelen van de winst, waar- 1 te veel optimisme inzak* de te venvach- voor al een bijzonder tarief geldt. j ten tuberculose-morbidlteit. Er zijn nog De leeftijdsverlaging van de kinder- steeds te weinig opnameplaatsen in de aftrek voor de loonbelasting werd sanatoria. Uitbreiding is hoog nodig, aangenomen met 47-39 stemmen. Te- De heer Schipper (A.R.) vroeg of de gen Kath. en Comm. I minister kan meedelen hoe de som van 1 bijeenkomen. f. 1.573.000 uit de tegenwaarde van de Marshall-gelden zal worden besteed voor de tuberculose-bestrijding. Zullen de consultatiebureaux worden gemoderni seerd? De minister van Sociale Zaken ant woordde, dat het overbrengen van de armlastigen naar de verplichte ziekte verzekering een grote financiële last voor het Rijk zal betekenen. Hij zal overleg plegen met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken, hoe deze aange legenheid geregeld kan worden. Over de lonen van verpleegsters en leerlingverpleegsters zeide de minister, dat hierin reeds verbetering is gebracht en dat nieuwe verbeteringen worden be studeerd. De Staatssecretaris voor de Volksge zondheid zegt, dat overleg over het Ziekenfondswezen druk gaande is. Han gende dit overleg wil hij liever niet op deze zaak ingaan. Aan dr Wibaut zeide spr. toe, zich te zullen hoeden voor overmatig optimisme inzake de teruggang van de tubercu lose. De anderhalf millioen uit de tegen waarde van de Marshall-gelden zal uit sluitend worden besteed voor uitrusting, apparatuur enz. voor tuberculose-op- sporing en -bestrijding. Voor admini stratieve doeleinden zullen hieruit geen gelden worden genomen. Grotere concentratie van Zieken fondsen zou spreker toejuichen, doch het initiatief hiertoe moet uitgaan van de fondsen zelf. De onderhandelingen zijn in een critiek stadium. De begroting Sociale Zaken werd ver volgens z-h.st. aangenomen (communis ten tegen). Dinsdag a.s. zal de Kanier opnieuw (Ingez. Med.-adv.) li TlAiet-KikèA eHfnee^\ j.2.15 p.üfeti/jfe*. IMiaayt UiV itHsdzelieA- FEUILLETON uit het Engels VICTOR door BRIDGES 84). I Als we dus achter de waarheid Tillen komen, dan moeten we uitvin den, of er in Tolesford iemand is, die een goede reden had om die vreem- deling uit de weg te ruimen. In zo'n plein plaatsje als dit kunnen er niet telen zijn. I Nee, dat is niet waarschijnlijk. Het, zou iemand kunnen zijn, die wel wns is overgestoken. Juist. Maurice knikte. Bijvoorbeeld pelgate en 2ijn baas. Naar ik be- rgrepen heb, maken die nogal vaak ple ziertochtjes overzee. Dat is waar! Nobby keek hem met en mond aan. U wilt toch niet zeg- n Natuurlek zeg ik dat niet, dat één Tan hen met het geval iets te maken heeft, ik constateer alleen maar, dat zij beiden voor een rol in dit drama in aanmerking zouden kunnen komen. Haar wat ik van jou over Felgate ge- L)hoord heb, is die knaap best in staat lot een moord. Hij is tot alles in staat, stemde (Nobby grimmig toe. Heeft hij mijn hond niet neergeschoten, de ellen.de- ng! Wat Maxwell betreft, van hem weten we niet veel meer dan dat hij een Londense bookmaker is en dat hij over zeer veel geld schijnt te beschik ken. Waarom heeft hij echter een groot tnotorjacht als ,De Zeemeeuw", wan neer hij alleen maar zo nu en dan een i weekend tochtje maakt? Waar gaat hij heen op die tochten? Nu u het erover hebt, kan ik u j Jeggen. dat er een plaats is, waar ik hem heb gezien, en dat is In de buurt van de Shipwash Flats, u weet wel, die zandbanken. De Shipwash Flatszei Mau rice peinzend. Wat zou hij dèar kunnen aoeken? Ik zou het niet weten. Misschien kg hij er te vissen. yi Of misschien had hij daar een af spraak met een andere boot, die nog Biet was komen opdagen Allemensen, d&t is een pracht- I Plaats voor een afspraak op zee. Je sou er een hele lading aan boord kun nen nemen, zonder dat iemand het zag. fl Het idee kwam zomaar opeens in me op, maar misschien zit er werkelijk iets «i. Maurice zweeg even. Dit is overi- t!ü^, seen the°rie, die in het dorp be kend moet worden. Waarschijnlijk zou- we dan ook worden vermoord yoegde hy eraan toe wf - IkKTzal m'n mond wel houden, be rooide Nobby met nadruk. Toch zou ik sen. ik verwacht helemaal niet sensa tionele ontdekkingen te doen, maar ik zou alleen maar graag in de buurt eens wat rondhangen om te zien, of de I „Zeemeeuw" werkelijk ten tonele ver- I schijnt. j Maurice onderdrukte een opkomende geeuw. i Alles wat we hier besproken heb ben, blijft natuurlijk onder ons. Ik heb je een en ander alleen verteld, omdat ik weet, dat ik je kan vertrouwen. Noboy haalde even zijn schouders op. Er zal geen woord over mijn lippen komen, als u dat bedoelt. Maar toch juich ik uw plan niet toeik kan er niets aan doen, ik ben bang. dat Een oude houten klok begon op dat moment langzaam tien te slaan en met een zekere tegenzin stond Maurice op. Je behoeft je geen zorgen te ma ken, Nobby, zei hij Ik heb heel wat er varing wat betreft het op me zelf p-iS- sen. Hij lachte even. Ik moet nu helaas opstapper. Ik heb nog wat t? doen, voordat ik naar huis terug ga Ik loon zover met u mee. tot de kreek. Nco..v stond ook op. Ik heb mf-n pijp in mijn boot laten liggen en ik kan niet zonder dat ellendige ding. Bij de weg was een vaag geritsel hoorbaar en even later keek het gezicht van een man er voorzichtig doorheen. Met een verbeten, minachtende uit drukking keek het naar de twee weg wandelende figuren, die het tuinhekje doorliepen en de kant van de zeedijk uitgingen. Eerst toen ze uit het zich verdwenen waren, richtte de man er wat voor geven, als ik die Felgate in moeilijkheden kon brengen Weet je toevallig ook, wanneer Maxwell weer hierheen komt? Donderdagavond, naar ik heb ho ren vertellen. Jim Pullen heeft ten minste order gekregen om een en an der aan boord te bezorgen. Werkelijk dat is zeer belangwek kend. Het ziet er dus naar uit, dat ze Vrijdagmorgen zullen uitvaren. Dat zou me niet verwonderen. Maurice dronk zijn bier cp en keek gedurende een ogenblik peinzend naar zijn lege glas. Ik zit er over te pieke ren, of ik zelf dan ook niet een tochtje zal gaan onder nemen. Ik ben in lange Tijd niet zover als de Shipwash Flats geweest Weest u toch voorzichtig. Het is nooit goed je neus in andermans zaken I zich op uit zijn ongemakkelijke ge-krom te steken. Nobby kneep zijn ogen tot de houding en uit zijn schuilplaats te spleetjes. Het is een zéér eenzaam stuk j voorschijn komend, sloop hijmet de water daarI soepelheid van een kat doodstil weg in O, ik zal heus wel op mezelf pas- I de vallende duisternis. Vier Nederlanders in Frankrijk gewond BIJ TIJDENS AUTOBOTSING LA CAPELLE. Op een weg bü La Capelle in Noord- Frankrfjk, die glad was door de regen, zijn gisteren een Nederlandse Opel en een Zweedse volkswagen op elkaar ge reden. Een Zweedse dame werd hierbij gedood. De drie overige inzittenden van de Zweedse wagen zijn ernstig gewond; evenals een vrouwelijke inzittende van de Nederlandse auto. Drie andere Ne derlanders werden licht gewond. De ernstig gewonde Nederlandse is mevrouw Helena van Boven uit Delft. Ein< Ned. Herv. Kerk Beroepen te Arnhem (vac. A. Kooistra) J. Vink te Slootdorp. Aangenomen naar Oosterwolde (Fr.) P. J. v d. Vange. voorganger N.P.B. te Brielle. Geref. Kerken Beroepen te Mellssant H. M. Dercksen, cand. te Harderwijk. Aangenomen naar Herwijnen (Gld.) G. Metering te Slootdorp; naar Meerkerk J. Los, res. legerpred. te Voorburg. Geref. Kerken onderli. art. 31 K.O. Beroepen te Uithuizen K. Deddens, cand. te Kampen. Clir. Geref. Kerken Tweetal te En schede (vac. J. Tamminga) I. de Bruyne te Hilversum en D Henstra te Broek op Langendljk; te Urk D. Slagboom, cand. te idhoven e J Michael Fairfax sloot het hekwerk van de lift en haalde de sleutel te voorschijn. Hij slenterde over de verla ten gang en opende de deur, die toe gang gaf tot zijn flat. Het was vijf minuten voor middernacht en behalve het geluid van zijn voetstappen, heerste in het gehele gebouw doodse stilte. Enigszins tot zijn verbazing was er in ziin zitkamer licht aan en daar vond hij, in een diepe stoel Nigel Graham, gekleed in pyama en omgeven door een lichtblauwe wolk sigarettenrook. Naast hem stond op een klein tafeltje een fles whisky, een siphon sodawater en eni ge glazen. Eén er van was voor drie kwart gevuld, Goed dat je thuis komt, merkte Nigel op, terwijl hij recht op ging zit ten en zijn pijp uit de mond nam. Als je nog veel langer weg was gebleven, had je me waarschijnlijk volkomen be dwelmd door de alcohol aangetroffen. Dat is een prettige verrassing Ik dacht, dat je veilig en wel in het logeerkamertje sliep. Michael trok zijn jas uit en schonk zichzelf ook een glas whisky in. Allemensen, ik heb zo'n opkikker - tje nodig, merkte hij op. nadat hij het glas in één teug had leeggedronken. Als er iets is. dat me dorstig maakt, dan is het zo'n verplichte danspartij met dochters van ministers! Dat hoort er zeker bij? Mijn beste kerel, daarvoor word ik eigenlijk betaald. Is het je nooit op gevallen, dat alle privé-secretarissen charmante mannen zijn. Dat is nodig om zo'n baantje te krijgen! Hoe interessant. Ik heb me wel eens afgevraagd, wegens welke kwali teiten dergelijke mensen aangenomen j v/orden. (Wordt vervolgd) Licht gewond werden de heren André Goudappel en Pieter Goudappel, bei den eveneens uit Delft, en de heer Abraham van der Hout uit Monster. De beide andere inzittenden van de Opel, de heren Gijsbert Dingemans en George Punt, ook beiden uit Delft, zgn ongedeerd. De heer Chr. v. d. Heuvel voorzitter N.C.B.T.B. BINNENKORT f. 450 SOCIALE LASTEN OP (.1000.—? Op de vooravond van de 33e algemene vergadering van de Ned. Chr. Boeren- en Tuinderbond die te Leeuwarden wordt gehouden, werd in huishoudelijke vergadering de voorzitter de heer Chr. van den Heuvel uit Leiden, met alge mene stemmen als zodanig herkozen- Gisteren werd de algemene vergadering gehouden. De heer Van den Heuvel heette de Commissaris der Koningin welkom en gaf vervolgens een uiteenzetting van ,De positie van ons, van onze stand en onze organisatie". Hij besprak o.a. de vraagstukken ver bonden met de lonen, sociale lasten en de pachten. Op het ogenblik moet op f. 1000 loon voor f. 328.— betaald worden aan sociale lasten. Wanneer de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring wordt doorgevoerd, komt het per centage op 45 te liggen. Spr. betoog de dat deze verzekering niet zonder meer in de wet ingevoerd mag worden, omdat men, als de sociale zekerheid wordt overspannen, niet alleen niet bereikt wat men beoogt, maar boven dien verspeelt wat zeker was. Hierna behandelde de heer Van den Heuvel de bedrijfsorganisatie, die zi. nooh bij de werknemers noch bij de werkgevers leeft. Ten slotte gaf de heer Van den Heuvel een uitvoerige beschou wing over de bedxijfs- en productschap pen Er moet volgens spreker komen een produotsohap voor granen, zaden, en peulvruchten, aardappelen, suiker, vlas en hennep en grind en riet. Hierna spraken de Commissaris der Koningin mr H. P. Linthorst Homan, de heer J de Ruiter namens de Tweede Kamerfractie der CHU en het AR Eer ste Kamerlid de heer H. Algra. namens de Eerste en Tweede Kamerfractie van de AR. De heer H. Algra hield een re feraat over: „Geur en kracht van het platteland". UITSLAG NATIONALE BEI AARD WEDSTRIJD. Gisteren ls op het carillon van de Rotterdamse stadhuistolen de elfde na tionale beiaardwedstrijd gehouden, waaraan tien beiaardiers uit den lande deelnamen. De eerste prijs, ad f. 300 beschikbaar gesteld door de Rotterdam se Beiaardcommissie werd met 338 van de 450 te behalen punten toegekend aan Jan van Balkom uit 's-Hertogen- bosch De tweede prijs, f. 150—, be schikbaar gesteld door de firma Flitsen uit Aarle Rixtel, verwierf Arie Peters uit Nijmegen. De prijzen werden gister avond in het stadhuis uitgereikt door de Rotterdamse gemeente-secretaris, mr M. Smeding. C. Noordegraaf, cand. te Apeldoorn. Beroepen te Ouderkerk aan de Amstel Slagboom, cand. te Eindhoven. Rem. Broederschap Bedankt voor Amersfoort J. Th. Mackenzie te Doesburg- Zutphen. MINNELIJKE SCHIKKING INZAKE KERKELIJKE GOEDEREN. Naar wy vernemen Ls te Wapenveld een minnelijke schikking tot stand gekomen tussen de Geref. Kerk en de Geref. Kerk onderla, art. 31 K.O. aldaar, in dier voege, dat bij notariële acte ls bepaald, dat de naam van Geref. Kerk aan de kerk van. het kerkverband van de Geref. Kerken verblijft, terwijl de vrijgemaakte kerk zich zal presenteren met tussen aanhalings tekens de woorden „onderhoudende arti kel 31 K.O." Het postrekening-nummer, dat er voor de kerkscheuring was. blijft dat van de Geref. Kerk van Wapenveld. Alle kerkelijke goederen komen aan de Geref. Kerk onderh. art. 31 K O., terwijl aan de Geref. Kerk een overeenkomstig bedrag in geld werd uitgekeerd. De naamkwestle ls derhalve notarieel vastgelegd. 17e EEUWS KERKGEBOUW VALT ONDER SLOPERSHANDEN. Het prachtige kerkje te Graft, daterend uit de 17e eeuw, zal worden gesloopt, nu Monumentenzorg het besluit daartoe goed gekeurd heeft. 27 Juli zal de aanbesteding reeds plaats vinden, 12 Jaar geleden werden de eerste besprekingen tot restauratie ge voerd, waarbij Monumentenzorg steun toezegde. De ingetreden oorlogstoestand haalde echter een streep door de rekening. In 1942 bleek het kerkje niet meer bruik baar. waarom de kerkvoogdij de krachtige eiken preekstoel benevens de banken in veiligheid bracht. Na de bevrijdhag werden twee restauratieplannen ontworpen, die resp. f. 196.000.en f. 150.000.kosten. Het prov. bestuur van Noord-Holland voel de echter niets voor belde plannen, omdat ook b(J het tweede plaia toch minstens twee-derde van het bestaande kerkgebouw zou moeten worden gesloopt, wat practlsch op nieuwbouw neerkwam. Het fraaie bede huls. daterend uit de bloeiperiode van het Schermereijlandt, zal thans helaas onder slopershanden vallen, wat voor het dorp (Ingez. Med.-advert.) De beroemde Lutine goud- en zilver- schat komt opnieuW in de belangstel ling! Er zullen misschien weer pogingen worden gedaan, deze legendarisch® schat te bergen en er gaan zelfs ge ruchten, dat enige vrouwelijke schat gravers moeite willen doen om iets van het Lutine-goud aan de zee te ontruk ken. Dit is niet zo verwonderlijk, want een vrouw houdt nu eenmaal van mooie dingen! Neem bijv. eens het prachtige „Sa- fira" tafelbestek, wat geheel gratis ver krijgbaar is op de waardepunten van de pakjes Niemeijer's Koffie en Thee! Dit kostbare tafelgerei (vlekvrij door en door) is een blijvend bezit waar iedere huisvrouw verrukt over is. ter wijl zij bovendien nog dagelijks geniet van de uitmuntende kwaliteit van Nie meijer's Paarsmerk-Koffie en Princess of Gala-Thee. Wanneer U nog geen gelllustreer- d e geschenkenlijst mocht hebben, vraag dan even een exemplaar aan bij Nie- meijer - Groningen (dat adres is vol doende). U krijgt het dan gratis toege zonden. Pamela ©el de getieiimzimmige Kluizenaar 56). Het kostte Joris Goedbloed niet veel moeite om in Huize Hobbeldonk door te dringen. In enkele tellen had hij het raam open en daarna stapte hij welgemoed over de vensterbank maar hier binnen begroette hem slechts een doodse stilte. „Geen spoor van zijn mak kertje Panda", sprak hij tot zichzelf. „Het buiten-wonen schijnt het ventje gans veranderd te hebben! Vroeger placht hij nog wel 'eens in een vrolijk liedje uit te barsten, of met kleine, blijde kreten van vertrek naar vertrek te dar telenmaar thans zie noch hoor Ik iets van hem! Misschien heeft het land leven een van die sterke, zwijgende ka rakters van hem gemaaktJoris be gon dus te zoeken en keek overal, maar Panda was spoorloos verdwenen. Pas toen hij in de keuken kwam, merkte Joris iets dat op de aanwezigheid van een levend wezen leek, en dat was een zacht gemompel dat uit het gootsteen kastje klonk. „Ik heb er niets mee te maken!" zei een stem. „Ik sta er boven! Ik wens er niet in gemengd te worden!" Dat was natuurlijk Jolliepop; en toen Joris het kastje opende riep hij nog eens zo hard, „Ik bemoei me beslist niet met de klassenstrijd., iken eerst toen herkende hij de bezoeker. „Gij bemoeit u niet met de klassen strijd?" riep Joris verbaasd uit. „Hoe nu, mijn goede Jolliepop? Houdt gij uw dag bladen soms niet bij? Of is het, gelijk ook uw huidige zitplaats aanduidt, dat gij oosterse wijsbegeerte studeert? Dat zou mij waarlijk zeer verheugen! Het verheugt mij u zodanig vooruit te zien gaan Maar met dat alles was Panda nog niet gevonden. VOOR VRIJDAG 13 JULI. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00'. nieuws- 7.18: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.18: gram.muzlek; 8.50: voor de huisvrouw; 9.00. gram.muzlek; (9.309.35: waterstanden); VPRO 10.00: „Kinderen en mensen", causerie; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: gram.muzlek; 10.30' voor de vrouw; 10.45. pianorecital; 11.15: radiofeuilleton; 11.35. tenor en or- jel- AVRO 12.00 Musette-orkest; 12.30: .and- en tuinbouwmededellngen; 12.33: gram.muzlek; 12.45: sport en prognose: 13.00: nieuws 13.15: mededelingen of gram.muzlek; 13.20: theaterorkest; 14.00: kookpraatje; 14 20: kamerorkest; 15.00: voordracht; 15.20; gram.muzlek; VARA 16.00; gram.muzlek; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: filmprogramma; 17.20: muzikale causerie, 18.00: nieuws; 18.15: sport; 18.22; felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00: gram.muzlek. 19.15: prljzenpraatje; VPRO 19.30: „Een sterk volk", causerie; 19.45; berichten en toespraken; 20.00: nieuws 20.05: boekbespreking; 20.10: gram.muzlek; 20.30: „Benelux", causerie; 20.40; ..De godsdienstige ontwikkeling ln de jeugdjaren", causerie; VARA 21.00: gram. muzlek 21.45; buitenlands weekoverzicht: 22 00: dansmuziek; 22.25; gesproken por tret. VPRO 22.40- ..vandaag', causerie; 22 45 avondwijding. VARA 23.00 nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) NCRV 7.00: nieuws 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek: 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: gewijde muziek; 8.45: gram.muzlek; 9.15: voor de zieken; 9.30: gram.muzlek; 10.30' morgendienst; 11.00: gram.muzlek; 11.30; viool en plano: 12.00: gram.muzlek, 12.15: Marlnlerskapel; (12.30—12.33: land- en tuinbouwmedede llngen); 13 00: nieuws; 13.15: vocaal dub- belkwartet; 13.45; gram.muzlek. 14.00: „Nu komt de tijd om violen te zaaier", causerie; 14.15: gram.muzlek; 15.00: voor dracht- 15.20: planokwartet; 15.50: gram. muzlek; 16 00: Angelsaksische muziek: 16.30: gram.muzlek; 16.40: voordracht; 17.00: verzoekprogramma voor de Jeugd; 17.30: „Als niet-Frles temidden van de Friezen", causerie: 17.45: Surinaamse volks muziek- 18.00: „Nijvere handen bezig aan de nieuwe vertaling", causerie: 18.45: kerk koor, 19.00: nieuws en weerberichten; 19.15: Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting"; 19.35: een goed woord voor een goede zaak; 19.40: radiokrant; 20.00: nieuws; 20.05: omroeporkest en solist, 21.00: ',Het Evangelie onder het Oude Volk ln het Nieuwe Amerika", causerie; 21.20: klassieke muziek; 22.00: vocaal ensemble en solist; 22.30: „Langs wegen van kunst »n schoonheid", causerie; 22.45: avond overdenking; 23.00; nieuws; 23.1524.00: Metropole orkest en solist. Engeland, BBC Home Service (330 M.) 12.45: gram.muzlek; 12.55; weerberichten; 23.00: nieuws; 13.10: gram.muzlek; 13.55: sportuitslagen; 14.00: orkestconcert; 15.00: critleken; 15.45: saxofoonkwartet en vo caal duo; 16 30: Transatlantic Quiz; 17.00: voor de klnderefl; 17.55: weerberichten; 18 00; nieuws; 18.15: sport; 18.20: lichte muziek; 19 00: hoorspel; 19.15 „Allee in Wonderland": 20.00: klankbeeld; 21.00: nieuws; 21.15: Amerikaanse nieuwsbrief: 21.30. gevarieerd programma; 22 00: vlooi en piano; 22.45: parlementsoverzlcbt; 23.00 23.03: nieuws. Engeland. BBC Light Programme (1500 en 247 M.) 12.00: dansmuziek; 12.45: opera orkest; 13.45: voor de kleuters; 14.00: voor de vrouw; 15.00: „May I Introduce 15.30: voor de soldaten; 15 45: amusementsmuz.; 16.15: Mrs Dale's dagboek; 16.30: verzoek- programmc; 17 00: arbeldersorkest; 17.30: orkestconcert; 18.15: Latijns-Amerikaans» muziek; 18.45: hoorspel; 19.00: nieuws radiojournaal; 19.25: sport; 19 30: fanfare-muziek; 20.15: actuele vragenbe- antwoordlng; 21.00: gevarieerd programma; 21.30- verzoekprogramma; 22.00: nieuws; 22.15: actualiteiten; 22.20: lichte muziek: 23.00: voordracht; 23.15: dansmuziek; 23.56 —24.00: nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 M.) 12.00: gevarieerde muziek; 13 00: nieuws; 13.25: lichte muziek; 14.15: amusements muziek- 15.40: gevarieerde muziek; 16.45: nieuws; 17.00: strijkkwartet; 18.00: ope rettemuziek. 19.45: nieuws. 20.05: lichte muziek; 21.00: operamuziek; 22.15: nieuws; 22.35: amusementsmuziek; 23.00; lichte muziek; 24.00: nieuws; 0.30: dansmuziek; 1,00: weerbericht. Brussel, 324 en 484 M. 324 M.t 11.45: gram.muzlek; 12.30: weerberichten; 12.32: omroeporkest; 13.00: nieuws; 13.15: orgel spel; 14.00; gram.muzlek; 16.15: kamer muziek; 17.00: nieuws; 17.10: amusements muziek; 18.40: gram.muzlek; 18.10: voor dracht; 18.20: gram.muzlek; 18.30- voor de soldaten; 19.00: nieuws; 19.50: voordracht; 20.00. Vlaamse liederen; 20.15: symphonle- orkest en solisten: 22.00: nieuws; 22.15: Jazzmuziek; 22.45: gram.muzlek. 23.00: nieuws; 23.0524.00: gram.muzlek. 484 M.: 12.05: omroeporkest; 13.00: nieuws: 13.10. 13.30, 14.30. 16.30 en 17.10: gram.muzlek; 17.30: dansmuziek; 18.30: gram.muzlek; 19.30: Idem: 19.45: nieuws: 20.00: omroeporkest; 21.00: operettemuz.; 22.00: nieuws; 22.10: planotrio; 22.55: nieuws; 23.00: dansmuziek; 23.55: nieuws. Frankrijk, Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.30: gram.muzlek; 13.00: nieuws; 13.50: nieuws; 13.55: Israëlische uitzen ding; 18.30: Amerikaanse uitzending: 19.00; kamermuizek; 20.00: „Die Entfiih- rung aus dem Serail", opera; 22.30 en 23.151 gram.muzlek; 23.4524.00: nieuws, AGENDA BIOSCOPEN. Trianon „Mijn vrouw ls edelacht baar" (18 Jaar). Zondag 2,15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.00 ea 9.15 uur. Rex „Het Pantsermysterle" (14 Jaar). Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9,15 uur. Casino „The Lady from Sjanghai" (18 Jaar). Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido „Holiday Affair" (18 Jr). Zon dag 2.80, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor ,,'n Meisje van 1000 weken* Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te LeldeD wordt van Zaterdag 7 Juli 13 uur tot Zaterdag 14 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld Hooigracht 48. tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeeeter Apotheek. Wilhelminaparfc 8, tel, 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3