Volksrondleiding tegen Volksmisleiding Optimistische klanken over besprekingen te Kaesong Ontwerp-vredesverdrag met Japan is heden gedistribueerd WEERBERICHT Harriman zal bemiddelen in Perzisch geschil 90ste Jaargang DONDERDAG 12 JULI 1951 00 No. 27351 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 15.15 per kwartaal; f.0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hedenmorgen echter een incident De besprekingen te Kaesong van gisteren hebben een wapenstilstand „veel nader" gebracht dan deze 24 uur geleden was. aldus heeft een woordvoerder van de geallieerde de legatie gisteravond verklaard. Zijn verklaring werd bevestigd door een communiqué van de Verenigde Na ties. dat zei. dat de delegaties wat dichter bij overeenstemming waren gekomen, hoewel over de volgorde van de agendapunten nog menings verschil bestond. Er bestaat nu bij alle betrokkenen een beter begrip voor de te bespre ken onderwerpen, aldus de officiële verklaring; de communistische gede legeerden toonden minder strakheid en waren minder formeel dan Dins dag. Waarnemers beschouwen het als een gunstig teken, dat correspondenten vergunning was verleend naar Kaesong te gaan. Generaal Ridgway had ver klaard. dat hii niet wenste dat de pers Kaesong bezocht, voordat de bespre kingen goed verliepen. De woordvoerder, de Amerikaanse kolonel George Ruhlen. zei. dat er goede reden was optimistisch te zijn. Verwacht werd. dat de besprekingen heden zouden worden voortgezet. Hu zei. dat de gedelegeerden gisteren de punten van dp agenda bespraken en vandaag mogelijk niet verder dan het bespreken van deze agenda zouden ko men. Kolonel Ruhlen zei dat vice-admi- raal Joy en generaal Nam il de domi nerende figuren waren bii de bespre kingen. Gedurende de besprekingen van de afgelopen twee dagen was er geen voorzitter geweest. Hii beschreef generaal Nam il als ..dynamisch, een man met een sterk karakter". Nam il toonde „een overvloed van nerveuze energie" tiidens de bijeenkomsten, maar .zat op een papiertje te tekenen", ter wijl andere onderhandelaars praatten. ..Hji doet me denken aan generaal Ridgway in een van ziin conferenties" aldus kolonel Ruhlen. Hij had niet de indruk, dat generaal Nam il trachtte de bijeenkomst te domineren en te leiden De communisten deden geen en kele poging de zittingen te leiden en hoewel in Kaesong communistische soldaten waren, kwamen de V.N. be- oaaldeliik niet op de tweede plaats. Zover hii kon bepalen bestond er geen wrijving tussen de Noord-Koreanen en hun Chinese bondgenoten. Bii gebrek aan een nauwkeuriger verklaring dachten waarnemers, dat het in het officiële communiqué ge noemde ..beter begrip voor de te be spreken onderwerpen" mogeliik bete kende. dat de communisten hun oor spronkelijke eis om alle vreemde troe pen uit Korea terug te trekken, ver zachtten Kolonel Ruhlen wilde zich niet aan een voorspelling wagen hoe lang de besprekingen zouden kunnen duren. Intussen heeft zich vandaag een in cident. voorgedaan. Vandaag hebben gewapende Noor delijke wachtposten het geallieerde convooi naar Kaesong tegengehou den. zo wordt in een verklaring van het geallieerde hoofdkwartier mede gedeeld. Vice-admiraal Joy weigerde hierop zich naar Kaesong te bege ven. In de eerste berichten werd verklaard, dat vice-admiraal Turner Joy en andere leden van de delega tie zelf tegengehouden waren, doch uit latere brichten was op te ma ken, dat slechts leden van het per soneel van de delegatie en de pers vertegenwoordigers zich in het con vooi bevonden Vice-admiraal Joy gaf het convooi opdracht naar het vooruitgeschoven kwartier der V.N. bjj Moensan terug te keren. Er schenen misverstanden te heersen over het vertrek van de 20 persver tegenwoordigers. die voor het eerst van Kaesong uit verslagen over de onderhandelingen zouden zenden. Gisteren stonden de communisten toe. dat journalisten naar Kaesong mochten vertrekken. Hun zou echter niet worden toegestaan de conferen tie zelf bii te wonen. Joy zond een boodschap aan eeneraal Nam il (Noord Korea), waarin hij zeide bereid be ziln de onderhandelingen te hervatten., in dien hii de verzekering ontving, datziln convooi ..met inbegrip van die persver tegenwoordigers wier aanwezigheid ik noodzakelijk acht" naar Kaesong door mccht reizen Van soviet-zitde wordt de bekende propaganda gevoerd. De Russische radio heeft naar aan leiding van de besprekingen te Kae song gezegd, dat „Amerika eindelijk heeft toegegeven dat er in de wereld een China en een Koreaanse republiek bestaan". „AIIp eer van het initiatief der be sprekingen". zo voegt de radio er aan toe. „komt aan Rusland toe". ..Rusland heeft Amerika een jaar geleden reeds aangeraden te onder handelen en indien het niet heeft ge luisterd. draagt alleen Amerika daar voor de verantwoordelijkheid". VTCE-VOORZITTER DER FRANSE NATIONALE VERGADERING. De Franse Nationale Vergadering heeft zes vice-voorzitters gekozen om Edouard Herriot bij te staan. Ret zijn André le Troquer (socialist), Fernand Bouxom (volksrepublikein). Andre Mercier (communist). Paul Ri- beyre (gematigd conservatief). André Diethelm (Gaullist) en André Godin (Gaullist). In de vorige Nationale Vergadering waren vice-voorzitter: twee communis ten. twee socialisten, een volksrepubli kein en een gematigde conservatief. OVERSTROMINGEN IN DE VERENIGDE STATEN. Door de hevige regens worden de gebieden van de Amerikaanse staten Missouri en Kansas, die een maand ge leden overstroomd werden, opnieuw be dreigd. Kansas is het zwaarst getrof fen. Langs de rivier de Cottonwood In Kansas is de toestand het ernstigst. De steden Marion en Strong staan onder water, de hoofdstraat van Marion zelfs drie meter diep, en alle electriciteit is afgesneden. Het. verkeer is gestremd en spoorlijnen en wegen op vele plaatsen afgesneden. De Missouri en de Mississippi stegen snel In het gebied van Saint Louis. Reeds staan 24.000 hectaren bouwland bij de samenvloeiing van de twee rivie ren onder water. De schade in dit ge bied wordt op 4.500.000 dollar geschat. Japan wordt niet beknot in zelfstandigheid Engeland en Amerika hebben heden het ontwerp van het vredesverdrag met Japan gepubliceerd. Indien dit 5.500 woorden tellende ontwerpverdrag dat een inleiding en zeven hoofdstuk ken, verdeeld in 27 artikelen, bevat, door de meerderheid der voornaamste ondertekenaars wordt geratificeerd, zal Japan formeel zün gehele voor malige keizerrijk opgeven, doch mili tair, politiek of economisch niet be knot worden. Alle geallieerde bezettingsstrij'ikrach- ten zullen worden teruggetrokken. Bin nen negentig dagen na het van kracht worden van het verdrag mogen echter bilaterale of multilaterale verdragen ge sloten worden over het stationneren van niet-Japanse strijdkrachten op de eilan den. Japan zal geen herstelbetalingen verrichten, doch consulaire en diploma tieke bezittingen van Japan in het bui tenland mogen in het bezit blijven van de geallieerde mogendheden. Het ont werpverdrag verklaart, dat Japan in be ginsel zou moeten betalen voor de scha de en het lijden, dat het land in de vier oorlogsjaren heeft aangericht, doch er kent, dat herstelbetalingen de economie zouden verlammen. Het ontwerp bevat twee formele ver klaringen, waarin Japan de geldigheid van een grote reeks internationale ver dragen erkent. Het ontwerp is ter commentaar toe gezonden aan Australië, Canada. Frank rijk, India, Indonesië. Nederland. Nieuw Zeeland. Pakistan, de Philippijnen en de Sovjet-Unie Behalve deze landen, Japan, Engeland en Amerika behoren ook Birma en Ceylon tot de voornaam ste ondertekenende landen, waarvan d"e meerderheid het verdrag moet ratifice ren. Japan moet als souvereine mogend heid na het van kracht worden van het verdrag zelf beslissen, of de na tionalisten of de communisten voor China moeten tekenen. In de inleiding wordt verklaard, dat het in de bedoeling ligt de souvereiniteit van Japan te herstellen en betrekkingen aan te knopen, gebaseerd op vriend schappelijke samenwerking en normale handelsbetrekkingen tussen Japan en de landen,, waarmee Japan in oorlog is geweest. Japan zal naar het lidmaat schap der VN. mogen dingen. Japan Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 13 JULI. Zon op- 4.34 uur; onder- 20.56 uur. Maan op: 15 17 uur: onder: 24.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.13 en 21.42 u !>lt nummer bestaat uit acht pagina's Een reclamewagen (een getrouwe nabootsing van een locomotief op een oud Chrysler-chassis) van een Nederlandse firma, gaat ter gele genheid van liN Festival of Britain een tocht van enige maanden door Engeland maken. Hel voertuig zal bestuurd worden door machinist W. H. Brouwer, student aan de Technische Hogeschool ie Delft, die op deze wijze een ongewoon vacan- liereisje onderneemt. De ..locomotief" wordt ingescheept aan boord van de ..Oranje Nassau" te Rotterdam voor de overtocht. moet zich bereid verklaren met alle ondertekenaars van het verdrag regel matig vriendschappelijke maritieme- en handelsbetrekkingen aan te knopen en gedurende vier jaar na het in werking treden van het verdrag de landen, die het getekend hebben, te behandelen als „het meest begunstigde land". Indien een geallieerde mogendheid dit wenst, moet Japan onderhandelen over het beschikbaar stellen van Japanse be kwaamheid en diensten voor het herstel van de door Japan aangerichte schade. Japan wordt beschermd tegen een on gewenste druk op zijn deviezenpositie, doordat de geallieerden op zich hebben genomen grondstoffen te leveren voor dergelijke herstelbetalingsdiensten. Ja pan neemt op zich de leden van de ge allieerde strijdkrachten schadeloos te stellen, die als krijgsgevangenen van Japan ongewoon geleden hebben. Japan erkent zijn schulden van voor de oorlog en zal met zijn crediteuren onderhandelen over de hervatting der betalingen. Artikel 21 bepaalt, dat China met betrekking tot herstelbetalingen, scha devergoeding en aanspraken op grond van de oorlog dezelfde rechten zal heb ben als de ondertekenende mogendhe den. Over Formosa mag ten gunste van China worden beslist zonder da-t Chi na het verdrag ondertekent, doch het ontwerp beslist zelf niet over de toe komst van dit eiland. Eventuele ge schillen, die over het Japanse vredes verdrag zouden rijzen en die niet op andere wijze kunnen worden bijge legd, zullen aan het Intenationale Ge rechtshof worden voorgelegd, welks uitspraak Japan moet aanvaarden. Indien de vereiste meerderheid het verdrag niet geratificeerd heeft binnen negen maanden, nadat Japan dit doet, dan kan iedere staat afzonderlijk het verdrag geldig verklaren voor zover het hem en Japan betreft door eenvoudig de regering van Japan en van Amerika, als de voornaamste bezettende mogend heid, binnen drie Jaar na de ratifica tie door Japan hiervan in kennis te stellen. Het ontwerpverdrag is het resultaat van de jongste geheime besprekingen te Londen tussen d-a republikeinse ad viseur var. het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. John Foster Dulles en de Britse minister van staat Kenneth Younger Bij deze besprekin gen en tijdens de daarop volgende diplo matieke onderhandelingen te Washing ton werd het aanvankelijk opgestelde Amerikaanse ontwerp gecombineerd met een meer gedetailleerd Brits ont werp; dat in overleg met de mogend heden van het gemenebest' was opge stel cl. Zoals bekend is. heeft Amerika voor gesteld tussen 4 en 8 September te San Francisco de ondertekening te var- richten. Militaire orders worden vervroegd TER BESTRIJDING VAN SLAPTE IN BEDRIJVEN. De Ministers van Economische Zaken en van Oorlog cn van Marine delen mede, dat de regering in verband met de bestaand? slapte in bepaalde be drijfstakken heeft besloten het tijd stip voor het plaatsen van een aan tal militaire orders te vervroegen. De betrokken bedrijven kunnen op deze wijze in de gelegenheid worden gesteld de leemte in de bezetting van het productie-apparaat, voorzover de om standigheden dat mogelijk maken, op te vullen. Binnen enkele dagen zullen belang rijke orders worden ondergebracht bij de schoenenindustrie terwijl voorberei dingen worden getroffen om zo spoedig als in verband met de technische om standigheden mogelijk is eveneens vrij aanzienlijke bestellingen bij de textiel industrie te plaatsen, met name in de confectie-industrie, voor overjassen en uniformen, ondergoederen, uitrustings stukken, beddegoed, sportkleding, ge- vechtskleding, regenkleding hospitaal en nachtkleding, bedrijfskleding en overhemden Daarnaast zullen orders worden geplaatst voor overhemdenstof en vceringstoffen. Met het oog op het bovenstaande zul len de desbetreffende militaire instan ties de daarvoor in aanmerking komen de bedrijven uitnodigen offertes voor de genoemde artikelen in te dienen. Onweer na hitte in Duitsland Gisteren is de Zuidwest-hoek van Duitsland langs de Boven-Rijn geteis terd door zwaar onweer en hagel. Verscheidene gebouwen werden be schadigd en bijna de gehele oogst, in het bijzonder fruit, wijn en groente, werd vernietigd. Meer dan 3.000 ruiten werden door de hagel vernield. Gisteren was voor West-Duitsland de warmste dag van het jaar met tempe raturen die nergens lager kwamen dan 23 graden Celsius In Frankfort we^d de hoogste tem peratuur geregistreerd, n.l. 33 graden. Laat in de namiddag bracht onweer in sommige gebieden wat verkoeling. In de namiddag werd ook Noord- West-Duitsland door zwaar onweer ge teisterd, waardoor vijf personen om het leven kwamen en grote schade werd aangericht. In Noord-Duitsland werden door een wervelwind duizenden bomen en telegraafpalen omver geworden en daken afgerukt. In het dorpje Ritterhude bij Bremen werden meer dan 200 hulzen bescha digd en gedeeltelijk onbewoonbaar ge maakt. Een grote fabrieksschoorsteen viel om, waardoor vier personen werden gewond. Het verkeer is gestremd en de electri- clteitsvoorziening afgesneden. Hagel en wolkbreuken richtten in het gebied van Bremen grote schade aan de oogst aan. De totale schade wordt op meer dan 1 millioen M. geschat. Vertegenwoordigers van communis tisch Cliina en afgevaardigden van de V.Nontmoetten elkaar te Kae song om te onderhandelen over een wapenstilstand. DEAKIN WAARSCHUWT TEGEN VERDERE NATIONALISATIE PLANNEN. Arthur Deakin, secretaris ran de 1.300.000 leden tellende Britse vakvere niging va:i transportarbeiders heeft de Labourregering gewaarschuwd tegen verdere nationalLsatleplannen. „Ik kan met beslistheid zeggen, dat opneming van nieuwe nationalisatieplannen in het program voor de volgende verkiezingen, de partij een rampzalige nederlaag zou bezorgen", aldus Deakin op de jaarlijk se conferentie van de vakvereniging. ANTI-COMMUNISTISCHE SCHOOLREL TE GUATEMALA. Duizenden leerlingen van de wees- school te Guatemala zijn in opstand ge komen tegen communistische invloeden op de school. De directeur van de school, Gabriel Alvaredo, die commu nist heet te zijn, en vier onderwijzers werden afgerost De leerlingen verdrongen de autori teiten uit de school en alle pogingen om de leerlingen het heft uit handen te nemen mislukten. De regering heeft kortgeleden de R.K. kloosterzusters op deze school vervangen door een direc teur en leraren, die niet in verband met de kerk zijn opgeleid. Een Perzisch dreigement Perzië heeft gisteravond het aanbod van president Truman aanvaard om diens special? adviseur Averell Harri man, naar Perzië te zenden teneinde het oliegeschil te bespreken. Dit besluit werd aan de Amerikaanse ambassadeur, dr Henry Grady, bekend gemaakt bij een onderhoud aan het ziekbed van premier Mossadeq. Mossadeq zei, dat Harriman „welkom" te Teheran zou zijn. Mossadeq zei, dat de nationalisatie van de olie een voldongen feit moest bibven, doch ondanks dat zou hy het op prys stellen Harriman in Teheran te ontmoeten voor een openhartige be spreking. President Truman had voorgesteld, dat Harriman Maandag in Teheran zou aankomen. Harriman, die indertijd minister van handel is geweest, wordt beschouwd als de beste onderhandelaar der Verenigde Staten. Hij heeft in de afgelopen jaren enige van de grootste diplomatieke op drachten voor zjjn land vervuld. Suffige stoeten Duitsers dwalen door Bondshuis te Bonn (Van onze correspondent te Bonn) De laatste week vóór de parlementaire vacantie belooft ook een van de span nendste in het nu tweejarig bestaan van de West-Duitse bonds republiek te worden Het eerste Schuman-plan debat, dat voor vandaag is aangekondigd, werpt met z(jn schaduw, ook een sterke ze nuwachtigheid vooruit. Tegelijk moeten de afgesloofde parlementariërs nog hun aandacht laten gaan over een menigte andere voor Duitsland belangrijke vraag stukken, die ook in de laatste week nog aan de orde komen, o.a. netelige be lastingvoorstellen. Intussen komen horden Duitsers, die hun democratie een „uitje" waard vin den. het Bondshuis bezichtigen. Dit gaat de gehele dag door. Kasten van auto bussen rollen af en aan, niet bij tien-, maar by honderdtallen. De meeste pas sagiers stappen uit en worden dan in lange suffige stoeten door de couloirs geleid. Met wantrouwige gezichten mon steren zb de omgeving, waarin de volks vertegenwoordigers hun werk verrichten. Duideiyk kan men merken, dat 90 van de 100 het sprookje van de luxe waarin zich „die van Bonn" zouden baden, heb ben gehoord en geloofd. Of de resterende 10 het verslag in hun kranten van de parlementaire enquete naar deze luxe, die onlangs enige populaire overdryvin- gen heeft rechtgezet, hebben gelezen, kan men echter ook betwijfelen. In elk geval wordt in de voorbyrydende auto bussen nog gaarne HWer soil das be- zahlen?" aangeheven, waarmee een car- navalsdichter zoveel succes heeft ge had. In de afgelopen weken hebben de rondleidingen in het Bondshuis massale afmetingen aangenomen. Ondanks dat het werk van parlementariërs en jour nalisten, die in het voorbygaan werden opgenomen als de befaamde aap van Artis, er onder lijdt, heeft men er toch geen stokje voor willen steken. Men hoopt op deze wijze een bijdrage te kunnen leveren tot democratische op voeding. Voor wie zich het Bondshuis als een zondig paleis heeft voorgesteld. en dat zyn op het platteland en in de steden, die enige honderden kilometers van Bonn afliggen, niet zo weinig brave Duitse staatsburgers moet zo'n bezoek aan het stellig niet fraaie, door en door functionele Duitse parlementsgebouw, dat byna van de ene dag op de andere in een fabriek herschapen zou kunnen worden, wel een beetje ontnuchterend werken En als hy dan nog hoort, hoe „eründlich" die in niets opvallende af gevaardigden in elk geval hun taak op vatten. dan heeft er misschien zo iets als een Vkering plaats en is de rond leiding een goed tegenwicht tegen de volksmisleiding Een lid van de Perzische oliecommis sie, senator Ahmad Matin Daftari, deelde tevoren in de Senaat mee, dat indien er verder nog drnk op Perzië zou worden uitgeoefend „het land een uitweg zal zoeken, die zeer ernstige gevolgen voor het Westen zal heb ben". Daftari legde zyn verklaring r.f in een rapport aan de senaat betreffende het overnemen van de installaties te Abadan. Waarnemers zijn van mening, dat Daftari's uitlating een mogelyk drei gement inhoudt om de Russen te hulp te roepen. Daftari zei verder dat, indien er geen oplossing gevonden wordt voor de hui dige impasse inzake de ontvangstbewy- zen, de raffinaderijen zullen moeten sluiten. Perzië zal zich tenminste een paar maanden in moeilyke financiële om standigheden bevinden, maar de Perzi sche staf zal worden gehandhaafd en volledig worden uitbetaald, zo verklaar de Daftari. De gehele 15 man tellende Britse staf van het olieveld te Gatsj Saran, waar de Brits-Iraanse oliemaatschappij de bronnen heeft gesloten, is vertrokken en heeft de Perzische oliemaatschappy verzocht het werk over te nemen. Tot dusver hebben de Perzen dit verzoek niet beantwoord Gistermorgen heeft het Britse fregat „Flamingo" Basra verlaten op weg naar Abadan teneinde de kruiser „Mauritius" af te lossen, die daar bijna veertien dagen heeft gelegen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, vernomen te hebben dat een technische firma "te Los Angeles had aangeboden om 2 500 Amerikaanse technici aan te werven voor werk ïr de Zuid-Perzische raffinaderij en olievelden. Oliedeskundigen in Washington be twijfelen. of de firma, die zy een zeer kleine organisatie noemden, deze naar zy zeiden „reusachtige taak" zou kun nen ondernemen. Breuk in de Gasperi's partij? HIJ KRIJGT SLECHTS KLEINE MEERDERHEID. Gisteravond is in het Italiaanse par lement een geheime stemming gehouden over de wet, die de regering in staat zal stellen een burgerwacht op te richten en in geval van gevaar voor de veilig- he.d van het land of in geval van ern st :ge nationale rampen" particuliere eigendommen te requireren. De coalitie-regering van De Gasperi behaalde een meerderheid van slechts 18 stemmen hoewel normaal de regerings meerderheid 100 stemmen bedraagt. Men gelooft, dat deze kleine meerderheid is ontstaan doordart, 50 leden van De Gas peri's christen-democratische party zich van stemming onthielden en tien leden tegenstemden. Men gelooft, dait de breuk in de chris ten-democratische party meer te wüten is aan ontevredenheid over de huidige regeringscoalitie dan aan bezwaren te gen de voorgestelde wet. Het schynt dat De Gasperi heeft toe gezegd, dat hy binnenkort kleine her vormingen in het kabinet zal aanbren gen en met een grotere hervorming wil wachten tot in de herfst in alle Itali aanse provincies de gemeeniteraadsver- zingen achter de rug zyn. CONGRES VAN DE VRIJE VAK- VERENIGINGEN TEGEN COMMUNISME. Het is vry zeker, dat het congres der vrye vakverenigingen, te Milaan byeen, heden het „vredesaanbod" van het com munistische wereldverbond van vakver enigingen zal afwyzen. Byna alle af gevaardigden hebben zioh in persge- sprekken uitgesproken tegen het com munistische voorstel tot een gezamen lijke vergadering. DUITSE EVANGELISCHE KERKDAG GEOPEND De derde „Deutsche Evangelische Kirchentag" is gisteren met een byeen- komst in de kerk van St. Marien in de Oostelyke sector van Berlyn geopend. Op de ereplaatsen op de eerste rij voor ce kansel zaten o.m. de raadsvoorzitter van de Evangelische Kerk in Duitsland, bisschop dr Dibelius, zyn plaatsvervan ger dr Hans Lilje, kerkvoorzitter Nie- moeller, de Oost Duitse president Pieck. de plaatsvervangende premier van Oost Duitsland Nusohke, en de voorzitter van de Oost Duitse Volks kamer Diekmann. Dr Dibelius zei in zyn begroetings rede dat het nodig is een brug tus sen Oost en West te bouwen. „Wij ken nen de afgrond, die de mensen van el kander scheidt en denken er niet aan, deze door compromissen te dichten. De eeuwige waarheid Gods is werkelyk een brug, die men van beide kanten kan betreden." Vele Oost Duitse politici hebben verklaard het congres te zien als een steun voor het dcor de communisten geïnspireerde vredesfront, dat op het ogenblik een der machigste politieke factoren in Oost Duitsland is. West Duitse leiders beschouwen het congres daarentegen als een middel cm tot een eenwording van Duitsland te komen ondanks de politieke hinderpa len. Gisteravond zei de Protestantse bis schop van Beriyn, dr Otto Dibelius in een verklaring, dat de kerk wellicht de duitsers zal kunnen redden van „de terreur van politieke monomanie". Hij noemde de Duitse Evangelische Kerk „de enige macht in het heden daagse Duitsland, die nog niet verdeeld is". WET OP BESCHERMING DER DEMOCRATIE IN WEST-DUITSLAND AANGENOMEN. JORDAANS PROTEST TEGEN ISRAËL. Jordanië heeft Israël er van be schuldigd de vrye loop van de Jordaan te belemmeren en gezegd, dat als deze b?lemmering voortduurde, de algemene economie van Jordanië ernstig zou worden aangetast. In een telegram aan Het WesUtuitöe peHeotertt heeft een we- aangenomen ter bescherming van de om onmiddellijke actie om deze „onge- democratie tegen geweld van rechts of wettigde belemmering" door Israël te links. Alleen de communisten en de verhinderen. uiterst rechtse Socialistische Rykspar- Het telegram meldt, dat grote hoe- ïjstemden tegen Wegens een vergryp veelheden water van de Jordaan door tegen de democratie kan maximaal le- pompen naar Israëlisch grondgebied Al kan nvn natuurlijk venslange dwangarbeid opgelegd worden, werden geleid. H?t verlies van dit water nooit wetrn, hoe zo'n democratie-tourist i De wet zal niet worden gebruikt om de had een aanzienlyke verhoging van het thuis toch weer door een Remer wordt openbare mening het zwygen op te leg- zoutgehalte van de rivier en een veria- omgepraatIgen. Iging van het waterniveau veroorzaakt.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1