Morgen beginnen de wapenstilstandsonderhandelingen ie Kaesong President Truman wendt zich tot Rusland .Voorbereidende besprekingen niet ongunstig WEERBERICHT Schitterend voorbeeld van manoeuvreren en dicipline Parijs de Lichtstad vierde 2000 jarig bestaan 00ste Jaargang MAANDAG 9 JULI 1951 00 No. 27348 LEIDSCH Üf DAGBLAD Directeur; J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Strijd aan het front voortgezet Gisteren zijn de drie onderhande laars van de Verenigde Naties naar hun basis in een appelboomgaard te ruggekeerd na met de Noord-Koreanen overeen gekomen te zijn, dat morgen de besprekingen over een wapenstil stand zullen beginnen. De inleidende besprekingen in de vredesstad Kaesong, even beneden de 38ste breedtegraad, hadden een „geheel harmonisch" verloop, aldus is officieel medegedeeld. De vliegeniers van de hef schroef vlieg tuigen, waarmede de vertegenwoordi gers van de VN naar Kaesong zijn ge reisd, vertelden, dat de onderhande laars van de VN de Noordelijken niet groetten of de hand schudden, toen zij ze ontmoetten of toen zij vertrokken. Communistische vrouwelijke officie ren hadden de piloten verversingen aangeboden gedurende de zes uur, die zij op hun landingsterrein in een tarwe veld moesten waohten, tot dat de inlei dende besprekingen waren afgelopen, In een gisteravond door het hoofd kwartier van de opperbevelhebber van de VN. generaal Ridgway, uitge geven communiqué wordt verklaard, dat beide partijen overeengekomen zijn morgen met de eigenlijke onder handelingen te beginnen. Van com munistische zijde zullen aan deze on derhandelingen twee Noord-Koreaan se en twee Chinese generaals deelne men, van de zijde van de VN twee Amerikaanse admiraals, twee Ame rikaanse generaals en een Zuid-Ko- reaanse generaal. Voor de bijeenkomst van gisteren, hadden de Noordelijken een groot huis in Kwangmoen Don, ten Noorden van het'centrum van Kaesong uitgezocht en rondom liet huis wachtposten uitge zet. Ook werd waohtgehouden bij het tarweveld, dat als landingsterrein voor de hefschroefvliegtuigen van de VN dienst deed en gemerkt was met een witte W. De onderhandelingen van morgen zullen in hetzelfde huis plaats vinden. Bij terugkomst verklaarden de onder handelaars van de VN tegenover jour nalisten, dat zij geen commentaar had den-te leveren op de onderhandelingen. Later vertelde kolonel Andrew Kinney, hoe de twee hefsahroefvliegtuigen door twee communistische luitenants waren opgewacht en zij begeleid werden naar het -huis in Kwangimoen Don. „Daar bespraken we datgene, dat men ons op gedragen had te bespreken met hen - maar niet met u". aldus kolonel Kin- ney. - Kolonel Kinney verklaarde nog. dat de besprekingen in een kale kleine ka mer werden gevoerd. Er bevonden zich geen propagandaplaten aan de muur. Er waren „heel wat onenigheden" ge weest over de punten, die niet duide lijk waren. De conferentie was begon nen, toen hij gezegd had: „laat ons tot zaken komen." Het zag er naar uit, dat de Noorde lijken Kaesong bezet hielden. Kinney had echter weinig militairen gezien. Enkele bewoners gluurden door de ra men, toen men naar de vergaderplaats reed. Op de conferentie had men „militaire hoffelijkheid" betracht, „niet bepaald vijandig". Geen der gedelegeerden droeg wapens. De geallieerde delegatie had er van afgezien gebruik te maken van. een ruim aanbod van wodka, bier, zoetigheden en fruit. Kmney zeide verder uitsluitend En gels gesproken te hebben, dat in het Koreaans werd vertaald. Tsjang sprak voor de Noordelijke in het Koreaans. Hij gebruikte geen enkele maal het Chinees. De enigen, die bulten de afgevaardig den om in de conferentiekamer ver schenen, waren diensters. Kapitein Miller, die een der hef- schroefvliegtuigen bestuurde, zeide nog. dat men, terwijl de delegatie onderhan delde. de achtergeblevenen rijstewijn. Noordkoreaanse sigaretten en Russische chocolade had aangeboden. De Noor delijken weigerden beleefd de aangebo den sigaretten. Er was ook een jonge tje van ongeveer drie jaar, dat een dienblad droeg en trachtte Engels te spreken. Het enige, wat er echter goed uitkwam was; „Truman Amerikaanse mikado. Stalin Russische mikado WAARSCHUWING VAN BEIDE ZIJDEN. De Britse minister van buitenlandse zaken Morrison, heeft in een rede te Felixstowe voor een bijeenkomst van landbouwers verklaard, dat ook als de strijd In Korea zou eindigen, het voor naamste gevaar zou blijven bestaan en Engeland zijn politiek van herbewape- Nu en dan regen De Bilt verwacht tot morgenavond: óverwegend zwaar bewolkt met nu en ^an regen of regenbuien. Zwakke tot jnatig-e en langs de kust af en toe vrij krachtige Zuidelijke wind. later rui kend naar Zuid-West. Weinig verande- riug in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 10 JULI Zon op: 4.31 um*; onder: 20.59 uur. Maan op: 11.12 uur; onder: 23.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.47 en 19.10 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's ning zou voortzetten. Hij liet evenwel duidelijk uitkomen, dat Engeland nog steeds de oorzaken van de internatio nale spanning met de Sovjet-Unie wil de bespreken. Ook generaal Hoyt Vandenberg, staf chef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft Zaterdag op een persconferentie te Londen het Westen gewaarschuwd voor te groot optimisme over een wa penstilstand in Korea. De tijdelijke rust zou het Westen er niet van moe ten weerhouden zijn strijdmacht op te bouwen. Volgens de generaal had de Noordelijke luchtmacht in Korea onge veer 1.000 vliegtuigen geconcentreerd, waarvan 400 a 500 straal toestellen. Als zij deze zou gebruiken in geval de wa penstilstand niet zou doorgaan, zou de positie van de geallieerden niet gunstig eijn. Een onderzoek van de Russische Mig had aangetoond dat dit straalvliegtuig een motor heeft, die krachtiger is dan de motor van de Amerikaanse „Sabre", aldus generaal Vandenberg. Op een vraag over de uitrusting van de Atlantische mogendheden op het ogenblik, antwoordde Vandenberg, dat deze Qualitatief voldoende was, quanti- tatief echter niet. ..Wij hopen tegen het voorjaar van 1952 een luchtmacht te hebben van 95 groepen", aldus gene raal Vandenberg. De Amerikaanse minister van lucht macht, heeft in een interview voor de televisie met klem ontkend, dat de huidige luchbmachtconcentratie ver hinderd had kunnen worden door Mac Arthurs plan om Mandsjoerijse bases te bombarderen. „Niets zou naar mijn mening deze concentratie kunnen ver hinderen", zo zeide hy. De minister bepleitte wederom de bouw van reusachtige bommenwerpers, „die in staat zijn de vreselijkste vernieti ging te veroorzaken, waartoe een mens ooit in staat is geweest". Volgens radio-Peking heeft het Noord Koreaanse blad „Nodong Sinmoen" de Koreanen opgeroepen „hun waakzaam heid tegenover de vijand voor het tot standkomen van een wapenstilstand te verhogen". „De Amerikaanse imperialisten zijn door het volledige bankroet van hun poging om Korea binnen te val len en in slavernij te brengen gedwon gen hun wens om een staken van het vuren kenbaar te maken". Zulks betekende echter niet vrede of een laten varen van de „agressieve Amerikaans politiek". „De imperialisten" waren altijd ge slepen en bcdriegerig. De Koreanen dienden zich aan ook op een mogelijke aanval voor te bereiden. STRIJD AAN HET FRONT Aan het front is de stryd nog niet gestaakt, doch vorderingen van beteke nis deden zich niet voor. Volgens de Amerikaanse vijfde luchtmacht neoben gisteren boven Ncord-Korea minstens 75 Mig's de strijd aangebonden tegen een gelyk aantal Amerikaanse „Sabre" straaljagers. Drie Mig's waren vernie tigd en een beschadigd zonder verlies van eigen machines aldus de lucht macht. GEVANGENEN VRIJGELATEN Radio-Peking heeft bekend gemaakt, dat de Chinese vrijwilligers in Korea onlangs negentig krijgsgevangenen van de eerste Amerikaanse marinedivisie, die in de afgelopen winter gevangen genomen waren, hebben vrygelaten. De radio zei, dat de gevangenen voor hun vrijlating waren „her-opge voed." Perzië zet door! UITSPRAAK INTERNATIONALE HOE WORDT GENEGEERD. Terwijl tweeduizend Perzen anti-Brit se leuzen aanhieven voor het parle memtsgebouw in Teheran heeft de Per zische minister van buitenlandse zaken, Kazemi de afgevaardigden van het par lement medegedeeld, dat Perzië over woog zijn erkenning van het Interna tionale Gerechtshof in te trekken. Kazemi zei, dat premier Mossadeq een «roep juridische deskundigen had verzocht het intrekken van de Perzi sche erkenning van het hof te bestu deren cn by het kabinet aanbevelin gen had ingediend. Voorts deelde Kazemi mee. dat hij de Egyptische ambassadeur en de Poolse gezant in Teheran had verzocht de Egyptische en Poolse rechters van het hof de dank van Perzië over te brengen voor de manier, waarop zij de Perzische zaak hadden gesteund. Volgens een woordvoerder van de Per zische regering is er echter geen sprake van dat Perzië zich als lid van de Ver enigde Naties zou terugtrekken. De 8.000 ton metende Britse kruiser „Mauritius", die nabij Abadan in de ri vier de Sjatt al Arab voor anker ligt zal door de 5.770 ton metende kruiser „Euryalus" worden vervangen. De „Eu- ryalus" ligt by Malta. Een woordvoerder van de admiraliteit deelde mede dat de „Mauritius" nodig was voor andere plichten in Zuid-Oost- Azië. De Perzische autoriteiten te Abadan hebben opdracht ontvangen zich op alle eventualiteiten" voor te bereiden. Het vliegveld van Abadan is onder militair toezicht geplaatst In de buurt van het vliegveld zijn verdedigingswerken uitge voerd. De Perzische consul in Israël heeft opdracht gekregen het consulaat te slui ten. Waarnemers zien hierin een voorspel, op het intrekken van, de de-facta-erker - 3 ning vari Israël door Perzië, hetwelk gevolgd zou worden door een Perzische stap bij de Verenigde Naties over het oliegeschil. Het verkrijgen van steun der Mohammedaanse staten in de V N. zou de achtergrond hiervan vormen. President Soekarno: Indonesië kan niet nationaliseren HARD WERKEN EERSTE NOODZAAK. President Soekarno, die thans West- Java bezoekt, heeft in redevoeringen te Bandoeng. Garoet en Tasikmalaja o.m. verklaard, dat het buitenlandse kapitaal door de regering in de gelegenheid wordt gesteld zich in Indonesië te ont plooien. omdat het ten goede komt aan de volkswelvaart. Hij zeide, dat Indonesië niet kan na tionaliseren, omdat het de middelen en de deskundigen niet heeft. „Waar om zouden wij nationaliseren, indien dat de productie omlaag brengt, ter wijl wij een maximumproductie nodig hebben?" Ook ditmaal sprak de pre sident over de noodzaak om hard te werken. .Men wenst een 7-urige werkdag. Daarmee **-n ik het eens, maar in die zever cn cis ik arbeidsproductiviteit van 100 Wanneer er 7 uur gewerkt wordt met een arbeidsproductiviteit van 30 staat dit gelijk aan een 2M; urige werk dag". Over degenen, die tegen de overeen komsten van de R.T.C. zijn, zeide Soe karno, dat deze mensen schynen te ver geten, dat door de RT..C. de souvereini- teit van Indonesië algemeen erkend kon worden, de Indonesische vlag vrij kon wapperen en 120.000 Nederlandse militairen konden worden teruggetrok ken. In het algemeen zijn zij, die leu zen tegen de R.T.C. voeren, niet tegen de oivereenkomsten van de R.T.C. in haar geheel, maar tegen bepaalde ge deelten. n.l. tegen die, welke nadelig voor Indonesië zyn Deze dienen dan ook geannuleerd te worden en de rege ring heeft daartoe reeds stappen on dernomen, aldus Soekarno. Vlootschouw voor Scheveningse kust: ..Luchtopname A N P -foto** 1 Staat van oorlog met Duitsland opgeheven De V S., Engeland en Frankrijk zullen vandaag de beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland officieel be kend maken, zowel in de hoofdsteden der drie landen als te Bonn door de geallieerde hoge commissarissen. Deze geallieerde verklaring zal de weg openen voor een verdere stap naar het teruggeven van de volledige nationale souvereiniteit aan West-Duitsland. Een [an de eerste consequenties zal waar- Tfiyk Sdju. tf{ft"öë*Tfcgeriiig van Bonn ■jpRf ambassades en gezantschappen in ge allieerde landen kan vestigen, waar zij op het ogenblik alleen consulaten heeft. Italië, Mexico, Zuid-Afrika, Austra lië en Nieuw-Zeeland hebben reeds een dergelijke stap gedaan. „Trek IJzeren gordijn op" President Truman heeft de Russi sche regering Zaterdag doen weten, dat er geen oorlog zal zyn als het Rus sische volk bekend is met de vredes doeleinden van het volk en de rege ring van Amerika. De president heeft deze boodschap ge zonden aan Sjvernik. voorzitter van het presidium van de opperste Sovjet. De boodschap is toegevoegd aan een resolu tie van het congres waarin uiting wordt gegeven aan de vriendschap, die het Grote feestelijkheden I veelkleurige costuums dansen en muziek uitvoerden. Vermelding verdient de uit- correspcndent telefo- veering van een gelegenheidswerk van Gustave Charpentier in de basilique van Onze Par ij se neerde ons: de Sacré Coeur, dat voor deze 91-jarige Jw!J.LnI componist van de beroemde opera „Loui- se" persoonlijk werd gedirigeerd. Doch de clou van deze dag is zeker het vuurwerk geworden, waarvoor Parijs hoogtepunt gehad van de feestelijkhe den ter ere van het bestaan van 20 eeuwen. Een hoogtepunt, dat door de zon overdadig is gezegend de ther mometer wees in de middag 27 graden aan cn door de aanwezigheid van de talryke buitenlandse officiële en andere bezoekers, o.w. de 120 burge meesters, werd opgeluisterd, en waar- 2 millioen francs (22.000 gulden) had uitgetrokken. Het begon om halftwaalf, doOh vroeg in de avond was heel Parijs al in beweging gekomen en nooit- zagen wij ofschoon men hier wel wel wat d",; gewend is zulk een massale en ge- aan ten slotte het volk van Parijs zelf pomnliceerde verkeersopstopping. Geen zijn gloed en enthousiasme heeft ge schonken. De hele dag en een goed deel van de nacht heerste er hier dc uitbundige en hartelijke stemming van een 14 Juli-feest, dat echter door een aantal byzondere attracties een officiëler en grootser voorkomen had gekregen. Wij kunnen die attracties uiteraard niet alle beschrijven en zelfs niet volle dig vermelden slechts tot het v compliceerde wonder, want het aantal toeschouwers, dat zioh in de buurt rond Napoleons graf had verzameld, werd door de politie op een half millioen geschat. De ontwerper van dit gigantische vuurfestyn had zich ten doel gesteld in het uitspansel boven de stad een aantal taferelen te projecteren, uit de ro~m- ryke geschiedenis van de stad. Die be- alleen en beperken ons dusd°elmgen waren waarschijnlijk •oomaamste: De dag be- i voor mensen begiftigd met veel lanU- ■lui van alle torens, die fle- 'e vol^en- maar ieder daarentegen de Franse hoofdstad telt en toen men «e «gerii van rodegvo'ne. blauwe, nlrinc fppsi-piiik was eewekt trokken sterren of d. flitsende pylen bow on- dtfizenden en duizmden^iit om de ren- i ^ren. die een uur lang een deel van de ners van de Tour de France uitgeleide I van e kleuren~lloilt te doen en moed toe te wuiven. Ook de deden baden. president der republiek en Pierre de I Zaterdagmiddag ook die gebeurtenis Gaulle, de Parijse burgemeester, met zijn moet nog even worden vastgelegd heb- talrijke edelachtbare gasten, waren op de ben de burgemeesters, die de eregasten esplanade bij de Dome des Invalides van de Franse hoofdstad zijn, hun ge verschenen, waar het centrum der fees- j schenken overhandigd. Zo schonk o.m. telijke gebeurtenissen was gelegen. Toen de burgemeester van Jeruzalem een de wielerkaravaan tegen 11 uur was 1 prachtige eeuwenoude bijbel, die van Pa- vertrokken volgde een internationaal kistan een moskee van zilver, die 50 kg festival van militaire muziek, waaraan woog, terwijl Den Haag. bij monde van korpsen uit Schotland. Amerika, Zwit- mevrouw Sohokking een symbolisch seriand en natuurlijk ook de beroemde i vaatje haring en een grote doos met eigen Garde Républicaine medewerking hopjes overhandigde Mevr. Schokking verleenden. I had zich voor deze gelegenheid in het 's Middags vond hier een luisterryk costuum van de Sdheveningse vissers- folkloristisch schouwspel plaats, toen vrouw gestoken, voor welke attentie de Bretonse, Baskische. Catalaanse en vele Parijse burgemester haar met een ele- andere groepen, 25 in getal, in hun gante handkus bedankte. Amerikaanse volk gevoelt voor alle vol ken ter wereld, het van de Sovjet-Unie inbegrepen. De resolutie is vorige maand door het congres aangenomen. Het congres vraagt de president zich te wenden tot de Russische regering met het verzoek het Russische volk met de inhoud bekend te maken. Truman zegt dat hy er een persoon lijke boodschap aan toevoegt, in de hoop dat zy mag bijdragen tot een böter be grip van de Amerikaanse bedoelingen. In de laatste jaren is gebleken zo zegt hy, dat formele diplomatieke betrekkin gen tussen landen goeddeels onvrucht baar zijn als er geen vriendschappelijke uitwisseling van ideeën en gegevens tus sen de volken bestaat. „Alle hoop op een vreedzame wereld ligt in het verlangen naar vrede en broederschap, dat diep in het hart van ieder mens verankerd ligt. maar vol ken, wie de normale middelen van contact ontzegd worden kunnen niet tot het wederzijds begrip geraken, dat dc gTondslag moet vormen voor ver trouwen en vriendschap". In de resolutie van het congres wordt gezegd dat de Amerikaanse bevolking, de kuns'mnitige barrières" diep betreut. die haar scheiden van het Russische volk en die beletten het laatstgenoemd volk kennis neemt van de wens van de Amerikanen om in vriendschap met alle andere volken te leven. Alan Kirk de Amerikaanse ambassa deur te Moskou, heeft de resolutie Za terdag overhandigd aan Wysjinsky, de Russische minister van buitenlandse za ken Zij zal naar het Kremlin worden gezonden. NEHROE PLEIT VOOR GEMENEBEST „Wy zullen onze betrekkingen met het Gemenebest in stand houden. Deze betrekkingen zijn ons in het verleden van nut geweest en hebben haar invloed in India en in de gehele wereld doen gelden", zo verklaarde de eerste mi nister van India, Nehroe, in een bood schap. Deze verklaring is een antwoord op het verkiezingsmanifest van de In diase socialistische partij, dat het uit treden van India uit het Gemenebest eist ONTPLOFFING IN FRANSE MUNITIEFABRIEK Dertien arbeidsters werden gedood, en gewond bij een ontploffing in de kruit fabriek van de Haisnes- Lez-La Basse fabriek, bij Béthune (Frankrijk). De fa- briek maakte springstoffen voor de myn- i bouw. De directeur heeft verklaard dat de explosie plaats had in de afdeling, waar de springstoffen in de hulzen worden gedaan. Hij begrijpt niet,-hoe zy zonder ontsteking tot ontploffing zijn ge^men. De fabriek is zwaar beschadigd. Jniek sciiOiiLüsfjtzl van ae „Soemba" AAN BOORD VAN Hr. Ms. „SOEMBA", 7 JULI Vlak na het einde vande vloot schouw, welke Zaterdagochtend, als sluitstuk van de myncnveegoefening 'Factotum' voor de Scheveningse kust heeft plaats gehad, zonden vice-admi- raal van Holthe, bevelhebber van dc Nederlandse zcestrydkrachten, admi raal sir Arthur J. Power, maritiem bevelhebber van Portmouth. vice- admiraal d'escadre A. Lemonnier, uit Frankrijk, cn Commandeur G. G. C. C. Timmermans, bevelhebber van de Belgische Zeemacht, het volgende tele gram -aan alle deelnemende schepen aan de vlootschouw: „Wy hebben alle waardering voor uw uitvoering en dis cipline. Wensen u een prettig week einde in Amsterdam voor uw uitste kend gedane arbeid". Dit telegram, gericht aan de opva renden van de 50 deelnemende marine- vaartuigen was waarlijk ten volle ver diend. Aan boord van het hoofnkwar- tierschip Hr. Ms. „Soemba" dat om 10.35 uur op 1350 meter uit de kust, ter hoogte van het Scheveni.igse Kur- haus voor anker ging, hebben wij staan de op het commando-dek, dc vloot schouw van zeer nabij kunnen gade slaan. Een mooier plekje om dit unieke schouwspel te zien, was haast niet denkbaar. In de verten, doemden de contouren van de eerste schepen in de wat heiige lucht op, toen het anker van de „Soemba" ratelend neerging. Er was slechts 1 meter water onder het schip, dat 4 meter diepgang heeft. Eersteklas bevelvoering! Precies om elf uur getuigend van een prachtig staaltje van bevelvoering in internationaal verband voer de Britse jager 'Opportune' met darachter 4 fast patrol boats voorbij de Soemba. Over en weer werden de eerbewijzen gebracht. Trompetsignalen op de Soem ba deden de opvarenden de houding aannemen, en hetzelfde geschiedde op de „Opportune" door het scherpe boots mansfluitje. Telkenmale als een deel nemer aan de vlootschouw de 'Soemba' passeerden, werden de eerbewijzen her haald. Na deze 'voorhoede' volgde de eigenlijke schouw: het Nederlandse fre gat 'Ceram' voer langs met aan boord de vlootschouwcommandant, kapitein ter zee C. H. Quant. De 'Ceram' werd, op 300 yards, gevolgd door 6 Franse mijnenvegers, twee aan twee. waarachter achtereenvolgens 6 Britse Oceaanvegers, 2 Belgische van hetzelfde type, 8 Ne derlandse mijnenvegers, 8 Franse, 2 Noorse, 4 Belgen, 6 Nederlandse, en 2 Engelse, als aohterhoede. Onvergetelijke aanblik. Het was opmerkelijk hoe strak alle vaartuigen in convooi voeren en hoe precies de afstanden bewaard bleven. Er ontbrak, daar hebben wij ons van kunnen overtuigen, geen yard aan. De vele marine-autoriteiten aan boord van dc 'Soemba' waren dan ook op getogen over de prestaties van de on der-commandanten. „Zelden zagen wy, zo zeiden zy, 'een vlootschouw, waar bij zo keurig en nauwkeurig gemanoeu vreerd werd: de anblik van al die 50 schepen, rustig met een 7-myIsvaartje de voorgeschreven snelheid voor bijvarend, met al de bemanning op dek aangetreden, was een onvergetelijk schouwspel, dat zeker ook op de dui zenden aan de kust ondanks de lichte nevel een grote indruk ge maakt moet hebben! Gashouders in Amerika ontploft MEER DAN EEN MILLIOEN SCHADE. In de buurt van de Amerikaanse in dustriestad Newark (New Jersey) is Za terdag een aanta gashouders ontploft. Vlammen en rook gingen 750 M. hoog. Van een vliegtuig uit zag men dat de gashouders één voor één ontploften. 25 van een groep van 37 gashouders zyn geëxplodeerd. De houders behoorden by een chemische fabriek. In de fabriek is brand uitgebroken. In de onmiddellijke nabijheid bevinden zich een 150-tal tanks met diverse soorten brandstof. Het vuur, dat in een gebied van hon derd vierkante meter woedt, was door de grote hitte moeilijk te bestrijden. Het vuur was echter in de late na middag onder controle. Het hoofd van de brandweer zei, dat de explosie op die van een atoombom leek. Het was de grootste brand, die hij ooit gezien had. Aan een schatting van de schade wilde hij zioh niet wagen. Men kon echter rustig van een „brand van een millioen dollar" spreken. Er zijn 9 gewonden. Nabij de plaats van de ramp zijn 3 hulzen van mortiergranaten en ver scheidene hulzen van artilleriegranaten gevonden, doch tot dusver is nog niet geopperd, dat deze iets met het ont staan van de ramp te maken hebben gehad. Een scherp onderzoek wordt inge steld. Tijdens de vlootschouw voor de Scheveningse kust: niet de Neder- landse mijnenveger „Ceram" voor~ op, varen de schepen voorbij. Tot tweemaal toe scheerden tijdens de schouw 8 Fireflies, van de Britse Fleet Air en 4 Lincolns van de RAF over de waardig voorbeeld van internationale 50 schepen Alles bij elkaar was het een samenwerking. Om 11.35 was het laatste flottielje voorbij de 'Soemba' en werd het signaal 'formaties verbreken' ge geven. Op dit ogenblik kwam de 'Ceram' van de kop terug, varende langs alle deelnemende schepen. Per vlag gaf kap. ter zee Quant aan allen een compliment voor de verrichte prestaties. Na de schouw zwenkten alle schepen over bak boord naar de vaargeul toe, met als einddoel Amsterdam, de Coenhaven, Omstreeks 4 uur werden de eerste vier mijnenvegers, alsook de 'Soemba' te IJmuiden geschut. Tot laat in de namid dag duurde het schutten van de andere vaartuigen, zodat pas Zaterdagavond tegen negen uur alles te Amsterdam gemeerd lag. Daarna gingen de Britse, Franse, Noorse, Belgische en Neder landse Jantjes, na vele dagen van hard werk en weinig slaap, passagieren „Overstapje" van Franse admiraaL Bij het uitvaren van de 'Soemba' te IJmuiden was de Franse admiraal niet komen opdagen. „Die komt nog wel", werd er gezegd. En hij is gekomen, in volle zee, op een slingerende en stam pende sea-rescue-boot, de IJ 862, knal geel geverfd. De 'Soemba' was op het punt voor Scheveningen te ankeren, toen de IJ 862 aan kwam stuwen. Langs zij ge komen, wat met enig gekraak en ge bonk ging, nam de Franse Admiraal, nadat eerst zijn actetas was overgegooid, een vervaarlijke sprong. Uitgestoken handen haalden hem binnen., en het 'overstapje' was klaar. Zijn adjudant bleef niet achter. Dat hem de 'raasdon ders met spek', het Zaterdagse marine kostje, omstreeks lunchtijd even goed smaakten als ze ons deden, behoeft o.i. geen nader betoog. Hij had ze evengoed verdiend PRINS BERNHARD BOVEN ZEE Vrijdagmiddag heeft Prins Bernhard, in zyn Dakota, door hem zelf gevlogen, een tocht boven het oefenterrein van 'Factotum' gemaakt. De vlucht duurde ruim een uur en zij geschiedde van Soesterberg uit. Majoor Sonderman, alsmede enige buitenlandse waarnemers, waren eveneens in het vliegtuig. De Duitse herbewapening Gisteren heeft de Westduitse regering bekend gemaakt, dat het de adviseur voor zaken, de defensie betreffende, Theodoor Blank naar Parijs had afge vaardigd om deel te nemen aan de besprekingen over het plan-Pleven voor een Europees Leger. Een communiqué zegt, dat, terwijl de besprekingen in Parijs langzaam voort gang maken, de geallieerden en Duits land, die in Bonn Duitslands bijdrage aan het Atlantisch pact bespreken, „op vele punten overeenkomst hebben be reikt". AMERIKAANSE NOTA AAN HONGARIJE De V.S. hebben Hongarije, in antwoord op de Hongaarse eis tot het terugroe pen van drie Amerikaanse diplomaten, medegedeeld, dat „het gedrag van de Hongaarse regering voor de gehele we reld afdoende heeft aangetoond, dat zij, zelfs niet in beperkte mate, de vrije meningsuiting durven tolereren". De Amerikaanse regering zegt, dat het proces tegen Aartsbisschop Groesz „niets heeft vastgeseld. behalve het feit, dat de Hongaarse autoriteiten meedo genloos en met ongrondwettige midde len voorgaan het Hongaarse volk aan het bestaande regiem te onderwerpen". BOTSING VAN COMMUNISTEN IN DORTMUND Gisteren is het te Dortmund tot een stormachtige botsing gekomen tussen ongeveer 2.500 communistische demon stranten en politie. Twee politiemannen zyn gewond en verscheidene demon stranten werden gearresteerd. De rel ontstond, toen de demonstran ten, na een ordelijke bijeenkomst in het centrum van de stad, een protestmars begonnen tegen het verbieden van de D J de (communistische) bond van jon geren. De politie, te voet en bereden, bestormde de demonstranten, toen span doeken werden ontrold met het op schrift: „Het verbod van de Fay is in breuk op de grondwet". De demonstran ten, die bestookt werden met krachtige waterstralen, wierpen flessen en stenen nü«r noUHemfrinen Het vevecht nam een einde, toen een onweersbul losbrak.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1