Thorbecke in plus minus 1200 gemeenten herdacht Redevoeringen van minister van Maarseveen en mr Oud Yoor- en nadelen der Gemeentelijke zelfstandigheid Nieuwe Franse eerst Kamer voor het bijeen WEERBERICHT Wapenstilstandsbespreldngen te Kaesong gaan door' Dr W. Drees tijdens défilé warm gehuldigd „Onkreukbaarheid, wijsheid; kennis en menselijkheid" 90ste Jaargang VRIJDAG 6 JULI 1951 00 No. 27346 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal: t 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Gisteravond is in plusminus 1200 gemeenten een bijzondere raadsverga dering gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der gemeentewet. De leden der gemeenteraden kwamen thans in hoofdzaak bijeen om te luisteren naar twee radioredevoeringen, een van minister Van Maarseveen en een van mr P. J. Oud, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. De heer Oud sprak zijn rede uit in de vergadering van de gemeen teraad van Rotterdam. Eendeels pleitte minister Van Maarse veen voor een zo groot mogelijke ge meentelijke zelfstandigheid, anderdeels wees hij ook op het gevaar daarvan Dit gevaar ligt in het feit, dat een ge meentebestuur dikwijls te eenzijdig denkt- irf de sfeer van het eigen gemeentelijk belang. Men kaatse dit verwilt niet te rug aldus spr. met de opmerking dat het Rijk te veel denkt- aan eigen en te weinig aan de gemeentelijke be langen. In 's lands vergaderzaal wordt de stem der gemeente veelvuldig gehoord. Het omgekeerde is helaas niet het geval. Voorts constateerde de minister dat de noodvoorziening voor de gemeentefi- nanciën nog niet geheel heeft bereikt wat men op bestuurlijk gebied daarvan verwacht. Niet. allerwege wordt nog be seft. dat gelijk in de bedoeling heeft gelegen de zorg voor het evenwicht van de eigen financiën bij de gemeen ten zelf berust en dat de verantwoorde lijkheid daarvoor niet op de cenrrale re gering mag worden afgewenteld. Ten slotte getuigde de minister er met waar dering van, dat de gemeenten de door Thorbecke's uitzonderlijke staal van wet geving geboden gelegenheden op bewon- derswaardige wijze hebben verstaan en aangegrepen. Onze taak is aldus spr. thans de grondslagen voor de verdere werk zaamheid der gemeenten aan de nieu we tijd aan te passen en ze te behou den. of waar ze verloren zijn gegaan te herstellen. Mr P. J. Oud. deze rede beantwoor dend. noemde de bereidheid der gemeen tebesturen voor deze gelegenheid raads vergaderingen te beleggen en de bereid heid van de minister om te willen spre ken. het. beste bewijs voor het saamho righeidsgevoel, dat centrale regeringen en locale besturen bezielt. Dat dit saamhorigheidsgevoel aanwe zig is, is geen geringe zaak. Went men bedenke goed, aldus mr Oud, dat de ver houding tussen centraal en plaatselijk bestuur niet altijd een gemakkelijke is. Min. Van Maarseveen heeft ons de realiteit laten zien. De realiteit, die ons leert, dat het, in het hijzonder door de grote financiële noden van onze tijd, niet gemakkelijk is, de ge meentelijke zelfstandigheid zo tot haar recht te doen komen als wij, gemeen telijke bestuurders, het zo gaarne zou den willen. Dat ondanks harde woor den welke nu en dan gevallen zijn het saamhorigheidsgevoel bewaard is ge bleven, heeft de herdenking van het eeuwfeest der gemeentewet duidelijker dan ooit bewezen. Die herdenking heeft van het eerste ogenblik af ge staan in het teken van samenwerking. Daardoor is zij ook een beeld gewor den van de richting, waarin zich in ons land de bestuursverhoudingen bewe gen. Mr Oud memoreerde ook de massale herdenking te Utrecht vier weken gele den. Het hoogtepunt is geweest het sa menzijn met HM. de Koningin. Hoe treffend was het door haar gesproken woord en hoe ontroerend de reactie van 1200 gemeentelijke bestuurders zich uitend in een spontaan gezongen Wil helmus. Het was het beste getuigenis van het onverzwakt voortbestaan van de band tussen Oranje en de gemeenten, waaruit ons volk in de dagen van zijn bange worstelstrijd om zijn onafhanke lijk bestaan zo grote kracht heeft geput. De Nederlandse gemeenten wij mogen het met. trots getuigen, aldus sprheb ben allen haar bijdrage geleverd tot de ontwikkeling van het moderne Neder land. Haar taak in onze dagen is moei- li1k. gelijk die van de landsregering moeilijk is. Maar hoe moeilijker de taak hoe groter de aantrekkelijkheid om er zijn krachten aan te geven. Mr Oud eindigde aldus: „Het jaar 1951 sluit een tijdperk van rijke ge meentelijke werkzaamheden af. Moge Gods rijkste zegen rusten op gemeen telijk- en landsbestuur in hun onder linge samenwerking, ook in de nieuwe eeuw, die komen gaat!" Voorzitter veroorzaakt eerste rel (Telefonisch van onze Parijse correspondent). In een zitting, die nauwelijks een half uur geduurd heeft, is gisteren onder zeer grote belangstelling de nieuwe Franse Kamer voor het eerst bijeen ge komen. Het oudste lid, de 85-jarige Eugène Pébellier klein-provinciaals uit ziend heertje met een wit sikje la Henri, las aanvankelijk wat nerveus, maar later veel krachtiger de tradi tionele begroetingsrede voor. Mr Pébel lier, die 17 Juni voor het eerst van zijn leven gekozen werd in de kwaliteit van vader van een oud-deputé, die wegens „Vichysme", aanhankelijkheid aan Pé- tain, onverkiesbaar was verklaard, werd door de nieuwe Kamer in het begin ge volgd met de beleefdheid, welke men aan zyn leeftijd verschuldigd is. Doch toen de oude heer, die daar op het spreekgestoelte met zjjn onge schoolde stem en het landelijke accent denken deed aan een dorpsomroeper, die marktzaken en verkopingsdata annonceert, een pleidooi ging leveren voor de vroegere aanhangers van dc maarschalk en even later opriep Pé- tin's proces te herzien, toen toonde de volksvertegenwoordiging zjjn eer ste impulsieve tekenen van vitaliteit en weerklonken op verschillende ban ken kreten als: „verrader", ..Pélain aan de galg",, „schande" en „leve de republiek". De zaal zelf bood eveneens een onge wone aanblik en herinnerde aan de eerste schooldag na de grote vacantle. Niet alleen vanwege de goede 200 nieuwe gezichten, waarop nog duidelijk de ongewoonheid viel te lezen, vooral ook omdat die nieuwelingen nog geen vaste banken hadden gekregen en voorlopig alphabetisch tussen hun col lega's waren geplaatst. Die alphabetische rangschikking liep uiteraard niet steeds parallel met de partij-indelingen, en zo kon het dan gebeuren, dat bijvoorbeeld de Parijse burgemeester Pierre de Gaulle, door zijn tegenstanders gewoonlijk monsieur frève, mjjnheer broer, genoemd, plomp verloren midden tussen de communisten terecht was gekomen. Een andere ver rassing leverde Isornl, de advocaat van Pétain, die precies naast de katholiek Teltgen moest zitten, onder wie inder tijd als minister van justitie de maar schalk ter dood was veroordeeld. Deze geforceerde doch niettemin pit- toresque nabuurschappen schijnen overigens kalmerend te werken op de politieke hartstochten. Pierre de Gaul le zagen we zelfs, zij het zonder har telijkheid, de handen van verschillen de communisten schudden. Veel werk is er op deze eerste zitting niet verzet. Vandaag komt de Kamer opnieuw bijeen om de bureaux te kiezen en Dinsdag zal een nieuwe president zeer waarschijnlijk de 80-jarige Herriot worden aangewezen. Daarna dient premier Queuille zijn ontslag in en dan zal president Auriol zijn besprekingen beginnen voor aanwijzing van een nieuwe minister-president. Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het Noorden en het midden van het land: zwaar bewolkt met af en toe enige liohte regen of motregen. Meest matige wand tussen Zuid-West en West. Vannacht warmer, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. Voor het Zuiden van het land: enkele verspreide opklaringen en over wegend droog weer Meest matige Zuid westelijke wind. Iets warmer, vooral In de nacht. (Opgemaakt te 10 uur). 7 JULI. Zon op: 4.28 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 7.26 uur; onder: 22,47 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.07 en 17.36 uur. Dit nummer bestaat uit tien pagina's Een deputatie van de Internationale R.K. Gidsenconferentie. waaraan door vertegenwoordigsters van 15 landen wordt deelgenomenwerd gisteren door Koningin Juliana ten paleize Soestdijk ontvangen. Prinses Marijke, die ook aanwezig was. ging met de padvindsters in een der autobussen. Het jongste van onze prinsesjes voelde zicli temidden van. het groepje best op haar gemak. BRITSE REGERING LIJDT NEDERLAAG ZONDER GEVOLGEN. De Britse regering werd gisteravond bij stemming over een motie van de op positie aangaande een ondergeschikte kwestie met 157 tegen 141 stemmen in het Lagerhuis verslagen. Op het ogen blik van de stemming was de halve Ka mer al naar huis. Gevolgen zijn er niet aan verbonden. Vorming van nieuwe Franse regering FRANSE SOCIALISTEN WILLEN HET PREMIERSCHAP. De Franse socialistische partij, de grootste van de regeringspartijen ln de nieuwe assemblee, maakt aanspraak op het premierschap van de volgende rege ring en heeft besloten niet in een ka binet onder een andere premier zitting te nemen, tenzy die in het openbaar de volgende drie voorwaarden van de socialisten aanvaardt: 1. Onmiddellijke verbetering van de koopkracht van de arbeidersklasse en in het bijzonder invoering van een be weeglijke loonschaal voor minimumsa larissen. 2. Geen optreden van de regering, dat nad3lig is voor de betalingen uit hoof de van social0 verzekering of voor de wetten betreffende de nationalisatie. 3. Geen wijziging van het onderwijs stelsel of in de scheiding tussen kerk en staat. Waarnemers achten het uiterst on waarschijnlijk, dat een socialistische premier een voldoende meer 'erheid kan bijeen brengen om een regering te vor men. Zij verwachten, dat de eisen van da socialisten de kab:netsformatie zal bemoeilijken. De gematigden, conservatieven en ra dicalen zijn tegen de beweeglijke loon schaal en willen vèr-gaande bezuinigin gen op het gebied van de sociale verze kering en de genationaliseerde indus trieën. De gematigden, conservatieven en katholieken willen subsidie voor de bij zondere (katholieke) scholen. Men verwacht, dat de besprekingen voor de vorming van een nieuwe rege ring einde volgende week beginnen. Australië versterkt zijn defensie De Ausfcralisohe minister-president, Robert Memzies, heeft in het Australi sche Huis van Afgevaardigden een drie punten omvattend programma voor de defensie bekend gemaakt. Deze drie punten zijn: 1. Het vergroten van de geoefende strijdmacht. 2. Het uitrusten van deze troepen. 3. Het versterken van de gehele eco nomie om de uitvoering van deze plan nen mogelijk te maken en om het hoofd te kunnen bieden aan een eventuele oorlogstoestand. Het voorstel, waarin deze plannen zijn vervat, heeft betrekking op de pe riode tot 1 Januari 1954. SABOTAGE OP FRANSE STRAALJAGERS? Volgens het Franse socialistische dag blad „Le Populaire" as op drie Franse Vampire-straaljagers, die Zondag jJ. deelnamen aan het internationale luchtfeest 'te Le Bourget, sabotage ge- pQeegd. Het blad meldt, dat een werktuigkun dige ontdekte, dat vodden in de brand- stoËLeiding van een der machines wa ren gestopt en een onderzoek bracht aan het licht, dat hetzelfde was ge beurd by twee andere Vampires. De vodden waren zo aangebracht, dat de brandstoftoevoer afgesneden zou wor den, wanneer het vliegtuig in de lucht was, aldus het blad. Laatste regeling getroffen Heden is in Tokio bekend gemaakt, dat generaal Ridgway de laatste voor stellen voor een bijeenkomst in Kae song heeft aanvaard. De communisten hadden eerder op de dag voorgesteld, dat de afgevaardig den van de V.N. langs de weg in een convooi naar Kaesong zouden reizen in plaats van met een hefsohroefvliegtuig. Zij garandeerden een vrije doortocht. Generaal Ridgway antwoordde, dat hij het plan, dat de groep Noordelijke verbindingsofficieren op 7 Juli om 5 uur v.m. uit Pjongjang zou vertrekken om in vijf jeeps en vijf vrachtauto's voorzien van witte vlaggen via Sari- won en Mantsjongjom naar Kaesong te reizen, goedkeurde. Dit convooi zal im- muuim zijn voor aanvallen door de strijdkrachten van de V.N. gedurende de reas naar Kaesong en een gebied met een straal van aoht kilometer rondom Kaesong zal, na aankomst van de Noordelijke delegatie, als neutrale zone worden besohouwd. „Mijn afgevaardigden, aldus Ridgway, zullen per hefsohroefvüegtuflg of jeep reizen, naar gelang het weer. In ieder geval zullen zij de Imdjin langs de weg Seoel-Kaesong op 8 Juli om 9 uur v.m. oversteken en langs deze weg naar Kae song reizen". Generaal Ridgway heeft dus aan zijn plan vastgehouden, om zijn delegatie per hefsohroefvliegtuig te laten reizen, als het weer dat toelaat. Gisteren hebben bij Seoel de gehele dag werktuigkundigen gewerkt aan een groot Sikorsky-hefschroefvliegtuig voor zes personen. Aangenomen wordt, dat met dit vliegtuig de V.N.-delegatie zal reizen. Het hoofdkwartier van generaal Ridgway maakte voorts bekend, dat er geen correspondenten in Kaesong aan wezig mogen zijn gedurende de bespre kingen. In de mededeling wordt gezegd: „op grond van overwegingen van interna tionaal belang moet de conferentie in het geheim worden gehouden". Ondanks de nabijheid van de bespre kingen over een wapenstilstand zette de luchtmacht van de Verenigde Naties haar zware offensief voort. Gedurende de nacht vielen Amerikaanse bommen werpers het verkeer op Noord-Koreaan- se wegen aan. Vliegeniers meldden, dat zij ten minste 75 motorvoertuigen van de Noordelijken hebben vernietigd of beschadigd- Woensdag is het Amerikaanse fregat „Everett" ter hoogte van Wonsan door Ohinees-Koreaans g esc huts vuur bescha digd. Vier leden van de bemanning werden gewond. Voorts verluidt, dat in de afgelopen week de torpedobootjager „Tucker" door vuur van kustbatterijen is getroffen. Het communiqué van het aohtste le ger beschreef de grondactiriteit als „be trekkelijk rustig" met lioht contact, doch meldde, dat er een lichte verster king was van communistische artille rie- en mortiervuur. Dewey: zij willen vrede onvermijdelijk maken De gouverneur van de staat New York, Thomas Dewey, die op het ogenblik ln Japan vertoeft, heeft op een bijeen komst van de vereniging voor Japans- Amerikaanse vriendschap te Tokio o.a. gezegd: „De Verenigde Staten vrezen de com munistische dreigingen niet. Onze in dustriële macht gaat die van de staten, die ons in slavernij willen brengen, verre te boven. Wij produceren vijfmaal meer staal, vijf maal meer aluminium, zes maal meer krachtstroom en acht maal meer ruwe olie. „Wij geloven niet, dat de oorlog on vermijdelijk is, wij willen daarentegen de vrede onvermijdelijk maken. Het moet echter een vrede zijn, die op kracht is gebaseerd, en niet een vrede door onderwerping en een politiek van 9ussen", aldus Dewey. Dewey verklaarde voorts: „Wij zijn niet bang voor communistische propa ganda, sabotage en infiltratie, aange zien wij alle maatregelen treffen, die nodig zijn om met de communisten af te rekenen en de vooruitgang van ons land te waarborgen". Hij prees het Japanse volk, omdat het zioh snel aan de na-oorlogse toestand had aangepast en energiek de opbouw van het land ter hand had genomen. Hij waarschuwde de Japanners echter om niet onzijdig te zijn in de contro verse tussen het communisme en het Westen. „Neutraliteit is een illusie, die slechts de harde werkelijkheid van ne derlaag en slavernij tengevolge kan hebben", aldus Deiwey. „Het edelste gegeven voor groot beginsel" De socialistische arbeidersbeweging heeft minister-president dr W. Drees ter gelegenheid van zijn 65ste verjaar dag gisteravond in Den Haag een grootse hulde bereid! Duizenden mannen en vrouwen, de legaties van de P. v. cL A. uit Den Haag en naaste omgeving, trokken met neigende vlaggen, zingend en wuivend langs de woning van de jarige minis ter-president aan de Beeklaan 502. Om negèn uur begon het défilé. Toen dr Drees met zijn echtgenote en kinde ren allen met een rode anjer opgespeld, naar buiten kwam. steeg een luid gejuich op uit de kelen van de honderden die zich voor zijn woning hadden verzameld. De stoet werd geopend door de wan del- en ontspanningsvereniging, gevolgd door bestoren van de P. v. d A, het NW en Kamerleden van de P. v. d. A. Deze groep Staatsraad ir Alberda, prof. Schermerhorn en de heer Vorrink bevonden zich onder hen maakte zich met enkele AJC-ers. die een Meiboom meevoerden los uit de stoet en schaar den zich rond de jarige en zijn familie. Staande onder de met linten versier de Meiboom nam dr Drees de hulde van de voorbijtrekkende delegaties in ont vangst. Vele malen kwamen kinderen en ook ouderen met geschenken en bloe men uit de stoet naar voren. Sommige groepen bleven voor hem staan en hie- van een spontaan ,.lang-zal-hij-leven" aan. Het défilé werd. besloten met een zanghulde door de Haagse afdeling van de .Stem des Volks". OP HET IEPPLEIN De heer en mevrouw Drees begaven zich daarna te voet naar het nabij gelegen Iepplein, waar de deelnemers van het défilé zioh hadden opgesteld. Op weg daarheen werd de minis ter - president we derom hartelijk toegejuicht. Toen hii arm in arm met zijn vrouw het plein betrad werd hij met luid hoera verwelkomd. „Dit is een familiefeest van de bewe- Door een auto met melkbussen vliegtuig nog juist gehaald OP T NIPPERTJE De bekende Amerikaanse journalist en schrijver Connie Small moest dezer dagen voor een opdracht naar Londen. Terwijl hij in een New Yorks restau rant zat te eten, ontdekte hij plotseling tot zijn schrik, dat het vliegtuig, een stratocruiser van de Pan American World Airways, over iets meer dan een uur zou vertrekken. Small betaalde, greep zijn koffer, rende de straat op en aprong in een taxi. De chauffeur gaf wat extra gas en voort raasde het rn de richting van het vliegveld Idlewild, het begin- en eindpunt voor de trans atlantische vluchten. In normale gevallen haalt men deze afstand per auto in precies drie kwar tier. doch de chauffeur raakte ln zijn opwinding de weg kwijt. Toen men ten slotte het vliegveld bereikte en be landde bij een ingang, die uitsluitend voor .dienst" mag worden gebruikt, stond de klok op vijf minuten voor vier. En om vier uur zou de stratocruiser starten. Bij die ingang stond een dikke New Yorkse politieman. Small raffelde zijn verhaal af, wees op de machine, die op -het punt stond te vertrekken, maar de agent zei alleen maar: „je komt er niet in met die taxi, nu niet en nooit niet, al had je je hele familie bij je". Redding daagde onverwaoht cp in de vorm van een auto met melkbussen, die wel door de diénst-uitgang mocht. Small bebaalde zijn Chauffeur, klom met kof fer en al boven op de melkbussen en de wagen spoedde ach naar het plat form en daar deed de journalist, wap perend met zyn perskaart, zijn verhaal aan een paar offcials van de luchtha ven. De stratocruiser was inmiddels gaan taxiën. De officials van Idlewild hadden er echter geen beswaar tegen, dat Small en zijn melkwagen alsnog zouden proheren om de Clipper in te halen, vooropgesteld, dat hij het niet te bont maakte. De melkboer had plezier in het ge val en even later reed zijn auto gelijk op met de stratocruiser. De captain, die een oude vriend van Small bleek te zijn, bracht zijn machine tot staan, de deur van het vliegtuig wend geopend, een lijntje werd uitgegooid en via de melkbussen werd Small in het vliegtuig gehesen. Zijn koffertje werd hem nage gooid, Even later was de machine rus tig op weg naar Londen. Gisteravond is Minister President dr Drees gehuldigd ter gelegenheid van zijn 65e verjaardag. De jarige met zijn vrouw tijdens het passeren van de stoet. ging geworden", zo zei de heer Ren sen, voorzitter van de Federatie Den Haag van de P. v. d. A. In warme bewoordin gen bracht hij de jarige dank voor al hetgeen hij in het belang van de socialis tische arbeidersbeweging in Den Haag heeft gedaan. De heer Vorrink, voorzitter van de P. v. <L A„ verklaarde, dat deze hul diging heeft bewezen, dat er geen kloof is tussen leiders en massa in de socia listische arbeidersbeweging. Dr Drees, zo zei hij» is door zijn on kreukbaarheid, wijsheid, kennis ert warme menselijkheid een nationale figuur geworden. „Deze huldiging is een eerste doop aan de vooravond van de grote verkiezingsstrijd. Zij heeft in ons het vuur ontbrand om het volgend jaar de socialistische arbeidersbewe ging vooruit te stoten". „Onze Drees", zo besloot de heer Vorrink, „is het symbool van wat men sen bereiken kunnen, die bereid zijn het. beste en het edelste ln zich te ge ven voor een groot beginsel.'' De heer Suurhoftweede voorzitter van het NW. dankte de heer Drees voor hetgeen hij voor de arbeiders heeft ge daan en noemde hem een „verzoenende, samenbindende figuur". Dankende voor al deze woorden van lof verklaarde dr Drees, dat het hem goed deed te midden van de zorgen en verdrietelijkheden, die aan zijn politick verbonden zijn. gevoelens te bespeuren als die welke hem deze avond waren ge openbaard. Hij zag in de hem gebrachte hulde een bewijs van de ware 'kameraad schap en van de levende solidariteit in de socialistische beweging. Dr Drees wekte ten slotte allen op tot trouw aan de socialistische beginselen. Met de socialistenmars werd deze hul diging besloten. Drama in Oost Berlijn 25 SLACHTOFFERS. Zoals reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld, heeft zich in Oost- Berlijn een ramp voorgedaan aan boord van het m.s. „Heimatland", dat met vele kinderen aan boord een pleizier- tochtje maakte. Volgens ooggetuigen wuifden en rie pen de kinderen naar de voorbijgangers op een brug, waar de boot onder door voer. Drie minuten later, toen de boot een kleine driehonderd meter verder was, klonk een luide ontploffing en een zuil zwarte rook steeg op. Vele kinderen konden niet zwemmen. Het schip werd1 naar de wal gesleept en daar sprongen de overgebleven kinderen aan land. Daarna werd de brand1 geblust door de Oost-Duitse brandweer en reddings ploegen. Een aanbod van d"e West-Ber- lfjnse brandweer en politie om te hel pen werd afgeslagen, aldus een func tionaris van de West-Berlijnse politie. Een aantal mensen sprong te water en zo werden elf kinderen gered. Gisteravond maakten de autoriteiten van Oost-Berlyn bekend, dat de ont ploffing op de plezierboot „Heimat land" 25 slachtoffers heeft geëist. De ze waren om het leven gekomen door verdrinking en tengevolge van brand wonden. Verder liep e©n aantal per sonen zware en lichte verwondingen op, vooral door brandwonden. JAARVERSLAG C.B.T.B. Uit het Jaarverslag van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond lezen wij, dat 32.819 leden aangesloten waren tegen 81.555 in 1949. Het afgelopen jaar wordt gekenmerkt als een jaar van neergang. De akkerbouw kon niet op de oogst van het topjaar 1949 bogen, maar ongunstig waren de gemiddelde opbrengsten niet. In de tuinbouw is een groep. nj. die bedrijven die overwegend producten te len van verwarmde kassen (bloemen en bollen), die een redelijk goed jaaj heeft gehad. Een tweede groep is de soort be drijven waar de platglas- en koude wa renhuis-cultures overheersend zijn had een middelmatig succes, maar de derde groep heeft de slagen in al zijn hevig heid moeten vangen. Dit is de groep van de vollegrondstuinbouwers

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1