Geheime Opdracht Hij was zijnhoofd kwijt r Wordt het mooi vacantie-weer Buitenlands betoog van minister Stikker „De spelbreker breekt de cultuur zelve" Wat Lieftinck wijzigen wil: Kluizenaar Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 5 Juli 1951 Tweede Blad No. 27345 Europese geest heeft nog geen gestalte •(Van onze parlementaire redacteur) „Wij hebben twee dingon te doen: het werk van de vrede en het werk van de oorlog. Tegelijkertijd met onze inspanning voor de goede werking van het instituut der Ver. Naties hebben wij ons te wijden aan de consolidering van de Atlantische verdediging. Dat zijn geen aan elkaar tegenstrijdige taken, doch veeleer elkanders compo nenten en beide gericht op de bevei liging van onze vrijheid en de redding onzer beschaving". Met deze woorden besloot de minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stik ker zijn twee uren lange redevoering reeds in een gedeelte van onze vorige oplage gepubliceerd gisteren in de Eerste Kamer gehouden ter beantwoor ding van de gemaakte opmerkingen over de begroting van Buitenandse Zaken. Deze woorden vormden de samenvat ting van een in menig opzicht boeiend betoog, waarin de minister een scherpe enals'se gaf van de internationale poli tieke situatie en waarbij hii de verant woordelijkheden op afdoende wijze afba kende. Daarbij heeft hu nadrukkelijk onderstreept dat Nederland, deel uitma kend van de Europese en Atlantische ge meenschap zich niet afzijdig kan hou den in de probleemstelling. „Kanonnen of boter". Korea is een verontrustend aspect van de koude oorlog en hetzelfde kan wor den gezegd van de Parijse conferentie. Als dit laatste voorbeeld van de koude oorlog een spel is. dan aldus de mi nister is deze oorlog een zeer gevaar lijk spel! En hij voegde er een citaat van Huizinga aan toe: „De spelbreker breekt de cultuur zelve". Willen wij ons tegen dit gevaar wape nen. dan is het nodig tegenover dit spel bederf de spelregels in aanzien te hou den. Tegenover de stalen en meedogen loze taotiek der totalltairen mogen wij in West-Europa geen angst stellen, maar zullen wü de physieke en de morele moed dienen op te brengen om het voortbestaan onzer beschaving te verze keren. Vooral moet ook Nederland sterk zijn in het geloof, waaruit de besten kracht hebben geput. Minister Stikker stelde in dit op zicht Amerika ten voorbeeld en hij nam met. klem stelling tegen de op vatting, als zou Amerika willen over heersen en ziin nil aan Europa willen opleggen. Indien Amerika zou willen dicteren, zou de opbouw van de Atlantische verdediging ongetwijfeld sneller verlo pen. Maar in het Atlantische gezel schap hebben ook de kleine landen een gelijkberechtigde stem en hun opvat ting komt daarin volledig tot haar recht. De vertraging, welke daardoor ont staat is gezien, vanuit democratisch standpunt, winst Dat de Ver. Staten voor de Europese verdediging slechs zes divisies beschikbaar stellen en Europa voor de rest laten opdraaien, noemde de minister een zeer speciale voorstelling van zaken" De Ver Staten hebben 20% van het nationale inkomen voor dit doel gere serveerd. Behalve de financiële inspan ning verzorgen de Ver. Staten ook het grootste deel van de wapentuig. De pro ductie voor de strategische luchtmacht is een zuivere Amerikaanse aangelegen heid. Daartegenover moet Europa en moet Nederland waar maken dat het zich in stelt op de veiligstelling van vrijheid en beschaving en bereid is er offers voor te brengen. De minister roemde in dit verband de inspirerende leiding van ge neraal Eisenhower. Mr Stikker gaf toe, dat men in Straats burg te veel hooi op de vork heeft ge nomen Dit besef leeft ook thans wel bij de Assemblee, waar men zich voor de samenwerking in Europa nuttige beper kingen heeft opgelegd, Het is echter een bedenkelijk verschijnsel, dat de regerin gen in de afzonderlijke landen zo dik wijls op een zo geringe parlementaire minderheid steunen en dat dientenge volge het gevaar van verschuivingen voortdurend aanwezig is. De Europese samenwerking onder gaat er de invloed van. Zij is te ver gelijken met bet werk van een coali tieregering, hetgeen betekent, dat men zich veelal tevreden moet stellen met een minimum-programma. De Euro pese geest heeft nog geen gestalte, maar dank zij de nuttige ontmoetin gen te Straatsburg begint die geest ge leidelijk vorm te krijgen. Aan de andere kant noemde de minis ter het moedgevend, dat de meerderheid die zich in Europa tegen het commu nisme verzet, groter wordt en dat er een dieper en beter besef omtrent de spelregels en omtrent de taak van Euro pa groeiende is. De m.nister deelde mede dat er bin nen kort informele besprekingen gevoerd zullen worden en de huidige moeilijk heden welke aan de verwezenlijking van de Economische Unie met België en Luxemburg in de weg staan, op te hef fen. Anticiperend op het vredesverdrag met Duitsland hebben de regeringen van En geland. Frankrijk en de Benelux-landen besloten de staat van oorlog te doen be ëindigen Over het vredesverdrag zijn nog geen mededelingen te doen. Nederland heeft de Genocide-conven tie nog niet ondertekend, omdat zij geen clausule bevat over de politieke genocide en dit punt is. gezien de ervaring gelet ook op de strekkin» der conventie, van primair belang. Na re- en dupliek werd het begrotings hoofdstuk goedgekeurd. Communisten tegen. (Irigez. Med.-adv.) Diverse nota's Minister Lieftinck heeft een tweede nota van wijzigingen Lngediend van het wetsontwerp „Wijziging van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941, van het besluit op de loonbelasting 1940 en van de wet op vermogensbelasting 1892". Hier wordt de bestaande regeling voor de kinderaftrek ten aanzien van een kind boven 16 jaar gehandhaafd, indien dit kind deel uitmaakt van een gezin met 3 of meer voor kinderaftrek in aan merking komende kinderen. Gelet op het feit, dat de verhoging van I. 300 op het inkomen van inwonende kinderen zal komen te vervallen aal over het al gemeen genomen de fiscale positie van grote gezinnen bij aanvaarding van de nota ran wijzigingen, gelijk blijven. De finanoiële betekenis van dit amen dement wordt geraamd op 2 millioen. Ten einde tegemoet te komen aan de in de Kamer levende gedachte ook bij de extra-belasting van de bedrijfswin sten enigermate rekening te houden met de gezinssamenstelling, stelt de mi nister voor de aanvankelijke aftrek van f. 8000 te vervangen door een aftrek, .welke verband houdt met de persoon lijke omstandigheden van de belasting plichtige. Zij brengt voor een belasting plichtige met aftrek voor 3 kinderen het vrijgestelde bedrag op f. 10.000. De voorgestelde aanvulling van het nieuwe artikel 48a heeft de strekking tantièmes, voor zover uitgaande boven de bedragen welke de extra-belasting op bedrijfswinsten zijn vrijgesteld, on der die extra-belasting te brengen, de vermelding van gratificatiën heeft ten doel het ontgaan van deze bepaling te voor komen. Minister Lieftinck heeft een nota van wijzigingen ingediend cp het wetsont werp tot verhoging van het tarief van de vermogensbelasting waardoor hij wil voorkomen, dat de verhoging van het tarief van de vermogensbelasting er toe bijdraagt, dat het belastingbedrag voor inkomsten- en vermogensbelasting te zamen uitgaat boven 90 van het in komen. Daartoe heeft hij aan art. 10 een 89te lid toegevoegd, luidende: Indien en voor zover de vermogens belasting tezamen met de inkomstenbe lasting over het afgelopen kalenderjaar meer dan 90 ten honderd van het zui ver inkomen over dat jaar zou bedra gen, wordt, op verzoek van de belas tingplichtige, in afwijking ran het eer ste lid de vermogensbelasting geheven naar een tarief van f 2.50 voor elke f. 500 ran het zuiver vermogen, verminderd op de voet van de vorige leden. De bezwaren, welke zijn kenbaar ge maakt tegen een heffing van 30 ter zake van de levering door fabrikanten en ran de Invoer van bepaalde goede ren, hebben Minister Lieftinok aanlei ding gegeven een aantal goederen uit ae voorgestelde 30 heffing terug te brengen tot de thans bestaande heffing van 15 ten 100. Het betreft kleinmeube- len, geëtst en op andere wijze versierd glaswerk, verzilverde voorwerpen, hand- sohoenen, luxe-postpapier, sier-aarde werk en antiquiteiten. .maar nu is de zaak in orde. Nu eens bezat haar echtgenoot twee neuzen en dan weer had hij geen hoofd. Zij dacht dan ook, dat zij het fotograferen wel nooit zou leren. Maar nu is de zaak in orde. Zij schafte zich de Philips Flitscamera aan, zó eenvou dig te hanteren, dat de foto's niet kunnen mislukken. Overdag pracht- foto's (zonder flitslamp)des avonds of binnenshuis even schitterende opna men (met flitslamp). Uw handelaar laat U de Philips Flits camera gaarne zien. Naar schatting aal de opbrengst van de omzetbelasting hierdoor dalen met een bedrag van ongeveer f. 3.500.000. Ten einde de voor dat verlies nodige compensatie te verkrijgen wordt het z.g. tussentarief inhoudende een heffing van 6 ten 100 ter zake van de levering door fabrikanten verhoogd met 1 ten 100 tot 7 ten 100. Het percentage van 8, van toepassing voor leveringen van be doelde goederen door fabrikanten recht streeks aan ndet-ondernemers en voor de intvoer ten behoeve van niet-onder- nemers wordt dienovereenkomstig ver hoogd tot 9. De meeropbrengst uit de zen hoofde bedraagt naar schatting f. 6 000.000. De meeropbrengst zal ruimte geven bij de in uitzicht gestelde be perkte technische herziening. Tweede Kamer: Behandeling belasting voorstellen geschorst (Van onze parlementaire redacteur). Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer de behandeling van de belasting voorstellen opnieuw geschorst. Minister Lieftinck kwam met enige nota's van wijzigingen, die de leden eerst moeten bestuderen Gelijk in een gedeelte onzer vorige oplage reeds vermeld, werd begonnen met de motie-v. d. Heuvel (AR) om de voorgestelde verhoging van de weelde belasting te vervangen door een verho ging van de heffing bij de fabrikant. Minister Lieftinck wees de motie af met het oog op de daaruit voortvloeien de moeilijkheden voor diverse bedrijven in verband met de Benelux. Bovendien is de verhoging van de weeldebelasting een doeltreffender middel tot consump tie-beperking. De motie werd verwor pen met 2554 stemmen. Voor AR, CH en VVD. Hierop werd mededeling gedaan van de nota's van wijziging. Deze hebben betrekking op de vermogensbelasting, de omzetbelasting, de inkomsten- en loonbelasting. Besloten werd de behandeling van de belastingvoorstellen te schorsen tot van middag 1 uur. Mocht het overleg in de fracties over deze nota's alsdan nog niet geëindigd zijn, dan zal eerst worden verdergegaan met de rest van de agenda. Bij de aanvang deelde voorzitter Kor- tenhorst mede, een telegram te hebben ontvangen van Prins Bernhard, om te bedanken voor de met zijn verjaardag van de Kamer ontvangen gelukwensen. FEUILLETON V»rtaald uit het Engels door VICTOR BRIDGES 28). Met een droog lachje en een beleefde hoofdbuiging gaf Sir William te ken nen, dat het onderhoud was afgelopen. Michael opende de verbmdingsaeur en Nigel ging hem voor naar het aangren zende vertrek. Toen de deur achter hen gesloten was, keek Michael zijn vriend glimlachend aan. Een geschikte knaap, die „Ouwe Billv", vind je niet? Hü is een verfris send element in de tegenwoordige rege ring. Nigel keek ernstig. Ik mag zeker aannemen, dat ik het aan jouw te danken heb, dat ik in deze zaak betrokken word! Het is slechts een teken van mijn oprechte vriendschap voor je. Ik kan het niet goed aanzien, dat je je grote gaven begraaft in een gat als Cam bridge. Natuurlijk breng je dit onder zoek tot een goed eind en ik vei wacht dan iets van een kleine beloning, laten we zegger. een honderd sigaren of een paar doziin flessen whi.-key of zo iK 'dacht ^at arr.ntenaren boven dergelijke praktijken stonden. Dat deden ze vroeger ook maar in de huidige tijdsomstandigheden, nu er gebrek aan alles heerst, hebben we onze houding enigszins gewijzigd. Michael liet opeens zijn spettende houding varen en ging op de rand van een stoel zitten. Nu we hier onder vier ogen spre ken, vervolgde hij zou ik graag eens willen weten, wat je van het geval denkt. Heb je al enig idee, hoe je te werk zult gaan, behalve je plan om Wentworth op te zoeken? Nigel stak zijn handen in zijn zakken en begon de kamer op en neer te lopen. Ik zit er over te piekeren. Herin ner je je die avond, dat je me meenam naar de Dragon Fly en ik je daar een knaap aanwees, die ik uit Marseille ken de, een vent die Marais heet en het linkeroorlelletje mist? Allemachtig, ja, dat herinner ik •me. Michael floot even zachtjes. Hij zou de beste vervalser van Frankrijk zijn, vertelde je me dat niet? Ja, die kwalificatie is volkomen op hem van toepassing. Grote genade ik geloof dat dit iets kan op leveren. Als deze man hier op het ogenblik in Londen werkt We moeten niet te hard van sta pel lopen: het kan natuurlijk slechts toeval zijn. Hij moest zich uit de voeten maken voor de Franse verzetsbeweging, de Maquis, die hem ter verantwoording wilde roepen, en aangezien hij behoor lijk Engels spreekt, is het heel natuur lijk, dat hij naar hier is uitgeweken. Uit een en ander voLgt natuurlijk niet, dat hij bij deze zaak betrokken moet zijn. Toch zou het heel goed kunnen en enige samenhang lijkt zeer waarschijn lijk Ik wil alleen maar zeggen, dat we niet tè voorbarige conclussies moeten tiekken. Ik kan je daarbij echter ver zekeren, dat mijn belangstelling in Monsieur Marais' doen en laten hier i even groot is als de jouwe, j We weten, dat hij de Dragon Fly wel eens bezoekt dus kunnen we na- tuurlijk op zijn spoor komen. Ik ken de j gérant vrij goed en hls deze ons iets over die knaap zou kunnen vertellen, dan kom ik het vast en zeker wel van I hem te weten. Michael keek op de klok. Zodra we jouw koffer in mijn flat hebben afgeleverd, gaan we daarheen en zullen we eens even detective spelen. Ik heb al opgebeld om een tafel te re serveren. Reusachtig! Nigel knipoogde olijk. Ik geloof, dat we van die vijftiendui zend pond wel zeker kunnen zijn! HOOFDSTUK VIII Is hier iemand aanwezig? riep een hoge stem door het open luik. Maurice, I die uitgebreid zat te ontbijten, klom naar het dek en zag daar Joe Higgins I staan, de slordig geklede, magere bood- schappenjon-gen van „Het Anker". Goedendag, zei hij. Wat kom jij hier doen? De jongen grinnikte. Susie heeft me hierheen gestuurd, meneer. Er is telefoon voor u. Weet je wie me opbelt? 1 Ze zei, dat 't juffrouw Barton uit Melchester was. Juffrouw Barton! Het hart. van Maurice klopte even sneller. Laten we er dan^maar gauw heen gaan, je kunt een dame niet laten wachten. Hij liep over het dek en kwam via de loopplank aan wal. Haastig liep hij in de rich ting van het café, dat hij door de achterdeur betrad. Toen hij binnen kwam liep hij Susie tegen het lijf. Mijn dank, dat je me hebt laten halen. Hij knikte haar vriendelijk toe. Het spij t me je zoveel last te veroorzaken O, dat hindert niets, ik doe het j graag vcor u. Ze keek even snel achter zich en fluisterde dan: Ik zou u als het kan, een ogenblik willen spreken; komt u, wanneer u klaar bent met uw telefoongesprek, even langs de bar? Met genoegen. Enigszins verwonderd over haar ver zoek, haastte hij zich naar de telefoon cel en nam de hoorn op. Hij hoorde Hazel's stem zeggen: O, bent u daar meneer Wentworth? Ik hoop, dat ik u niet uit uw bed heb laten halen! Uit bed? herhaalde hij. Ik was al bijna klaar met ontbijten! Goed zo. Ik had er geen idee van dat schrijvers hun dag zo vroeg begin nen. Het is een heel oude goede ge woonte die al stamt uit lang vervlogen tijden Hoe interessant, lachtte zij. Mag ik dan aannemen, dat u verder op de dag wel een ogenblikje vrij hebt? Meestal pauseer ik laat in de mid dag een poosje. Dat geeft mij de moed om met een voorstel te komen. Als ik met de bus van vier uur naar u toe kom, zoudt u dan een kopje thee voor me hebben? En zouden we daarna misschien een tochtje met de „Eekhoorn" bunnen ma ken? Dat lijkt me een pracht-idee. Te mooi om waar te zijn. Het is werkelijk de eerste gelegen heid, dat ik me vrij kan maken. Een oude vriendin van mijn moeder logeert een paar dagen bü ons, zodat ik mijn moeder aan haar zorgen kan overlaten. Ik verlang ontzettend naar wat zee- 1 lucht en zcu ook ontzettend graag uw „Waterlelie" eens bekijken. Ik zal u bij de bushalte opwach- j ten. Voor het geval u me niet zou her kennen, zal ik een witte anjer opsteken. Tussen haakjes, wat eet u graag bij de thee? Bruin brood met boter en garna len, als u die tenminste kunt krijgen U zult ze hebben, ook al moest ik ze zelf gaan vissen! Dat is heel aardig van u. Ze lach te weer. Hoe staaf; het met het detec tivewerk. Hebt u al nieuwe dingen ont dekt? Dat kan ik u per telefoon niet zeggenMisschien luistert er iemand mee. Ja natuurlijk, wat dom van me. daar niet aan te denken. Zij zweeg even. (Wordt vervolgd) Prinses Beatrix opende Marechaussee-kazerne De waardering voor hen die met de bewaking van het Paleis Soestdijk zijn belast, kwam gisteren spontaan tot uiting, toen de gehele Koninklijke Fa milie met uitzondering van prinses Irene tegenwoordig was bij de ope ning van de nieuwe kazerne der Ko ninklijke Marechaussee, die uitsluitend zal worden bewoond door de uit 45 man bestaande brigade, welke de wacht van paleis Soestdijk vormt. Het was Prinses Beatrix, die met het onthullen van een gedenkplaat in de hal van de nieuwe kazerne de officiële opening in het bijzijn van vele autoriteiten, verrichtte. Onmiddellijk na aankomst van de Ko ninklijke Familie verrichtte luitenant kolonel P. de Koek de overdracht na mens de genie aan de divisie-comman dant van de Koninklijke Marechaussee, lur enant-kolonel J van Waning. De Ko ningin. de Prins en de Prinsesjes bezich tigden daarna het gehele complex. De Koningin belde bij alle woningen aan om er een kort bezoek te brengen, waar bij geen enkele familie werd overgesla gen. Ministerpresident Dr W. Drees, die lieden zijn 65ste verjaardag viert. (Ingez. Med.-adv.) Een vraag, die velen van ons zich nu zullen stellen. Wij zouden het weer zo graag naar onze hand willen zetten en beschikken over zomerse dagen, wan neer het ons uitkomt en „laat maar gieten" op de dagen, dat wij voor het weer minder interesse hebben! Dat zou den we wel willen, maar hierin heeft de mens niets te vertellen en dat is maar goed ook, want maak het ieder mens met het weer maar eens naar de zin! Wel kunt U het iedereen naar de zin maken door Niemeijer's Koffie en Thee te schenken. Princess- of Gala-thee en Paarsmerk- koffie zijn een dagelijkse tractatie en vergeet vooral niet, dat U daarbij onge merkt voor het prachtige Safira- tafel-bestek spaart. Dat geweldige mooie, door en door vlekvrije tafelgerei kunt U krijgen op de waardepunten. die zich op elk pakje Niemeijer's Koffie en Thee bevinden. Zij, die nog geen geschenkenlijst heb ben, kunnen die op aanvraag gratis bij Nicmeijer, Groningen (dat adres is voldoende) verkrijgen. Prof. Gielen: „Niet alleen diploma's, ook karakters" Leerkrachten-opleiding dient grondig herzien De oud-minister van O. K. en W. prof. dr Jos J Gielen. heeft tijdens de R.K onderwijzersdag te Bolsward zun visie gegeven op de toekomstige ontwik keling in het Nederlandse onderwijs. De onderwijsvernieuwing is te lang bena derd van de psychologische kant, aldus spr. Aan de maatschappelijke kant is door de wetgeving te weinig aandacht- geschonken. Voor onze democratie is het van es sentieel belang de toekomstige burger te leren om gegeven rechten en vrij heden naar eer en geweten le gebrui ken. Opvoeding tot plichtsbesef is voor de burger beter dan wat theo retische kennis van staatsinrichting. Ambtenaren moeten worden ge schoold in de verhouding van mens tot mens. Men vrage niet alleen di ploma's, maar ook karakters, anders wordt de staat een anonieme macht, die uitgroeit tot een monster. Wij be leven opnieuw een industriële revo lutie. Als wij de economische, sociale politieke gevolgen hiervan niet tijdig opvangen, dreigt massaficatie. De voorspelling, dat wij bij door gaande mechanisatie en opvoering der arbeidsproductiviteit zullen komen tot een 4-urige werkdag en pensionnering op 50 jarige leef tijd, is niet te gewaagd. Daarom moet een practische vernieu wing van ons schoolonderwijs zich tij dig baanbreken over de gehele linie. De comedie van het toelatingsexamen mag geen rem zijn. De opleiding van leerkrachten moet grondig hei-zien. De onderwijzers moeten worden ingewijd in het so ciale probleem, opdat zij de kinderen zó kunnen vormen, dat zij tegen het leven bestand zijn. In vergelijking met België hebben wy op onderwijs gebied een achterstand in te halen. WIELRIJDERS Weet ge dat ge noch een rijdende, nóch een stilstaande tram aan de LIN- KERzijde moogt passeren? VEILIG VERKEER. 50) Je zou misschien denken, dat Zeever Zwilbikker bezorgd was over zijn meester. Panda, die op dit ogen blik in Huize Hobbeldonk belegerd i werd door de kwade pachters - je zou misschien denken, dat hij nu eens even flink aanpakte en korte metten maakte met die kluizenaarmaar I neen hoor! Mis! Hij ging er gezellig I bij zitten en zei nog eens; „Ik heb heus geen haast, hoor, kluizenaar! Ik I kan je maar één keer uit je huis zet ten, en het blijft me gelijk of ik dat nu doe cf over een half uurtje! Ik zit i hier best - maak jij maar rustig even je werk af.... Enne - nu we het er toch over hebbenwat doe je daar eigenlijk voor werk?" „Ha! Ge stelt belang in de aan de kluizenarij verbonden werkzaamhe den?" vroeg de kluizenaar, met een snijdende lach. „Welnu dan. mijn bes teik werp hier een groot aantal liters slaapdrank ln de beek, waar ie dereen beneden in het dal uit drinkt! Dét is wat ik doe." „Wa?" vroeg Zwil bikker ongelovig. „Slaapdrankin de beek.. Haha! Die is goed! Dus daarom slapen ze al tijd allemaal! Haha! Leuk, zeg! Aar dig, hoor! Maar mij zal je niet van gen, kluizenaar! Ik drink altijd alleen maar melk!" „Ja - gij zijt een guit!" gaf de klui zenaar toe. „Een sluwaard, mogen we wel zeggen. Ik geef u toe dat melk- drinkers zoals gij me hoofdbrekens kosten! Men krijgt u niet in slaap tenzij men een loze streek bedenkt!" Zwilbikker vond dat allemaal heel vleiend en lette niet op wat de slim me kluizenaar intussen deedDeze had zich ongemerkt meester gemaakt van Zwilbikker's melkfles en goot hem vol met slaapdrank. We wachten be nieuwd af. wat daar de gevolgen van zullen zijn.... VOOR VRIJDAG 6 JULI. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00' nieuws; 7.15: gram.muzlek; 8.00: nieuwe en weerberichten, 8.18 gram.muzlek; 8.50: voor de huisvrouw; 9.00: gram.muzlek; VPRO 10.00: „Thuis", causerie; 10.05; mor genwijding; VARA 10.20: gram.muzlek: 10.30; voor de vrouw; 10.45 cello en piano; 11.10: voordracht, 11.30: orgelspel en zang; AVRO 12.00: orkestconcert; 12.30: land- en tulnbouwmededellngen; 12.33: gram muziek; 12.45: sport; 13.00: nieuws; 13.15: mededelingen en gram.muzlek; 13 30: orgel en tenor; 14.00: kookpraatje; 14.20: kamerorkest; 15.00: voordracht; 15.20: gram.muzlek, 15.25. cabaret; VARA 16.00: gram.muzlek: 16.30: voor de Jeugd; 17.00: klein koor; 17.20: muzikale causerie: 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.45: „Denk om de bocht"; 19.00: pianospel; 19.10: spreekuur voor emigranten; VPRO 19.30; „Een sterk volk", toespraak; 19.50: berichten; 20.00: nieuws; 20.05: boekbe spreking; 20.15: gram.imizlek; 20.30: Bene lux; 20.40' ..De godsdienstige ontwikkeling ln de jeugdjaren", causerie; VARA 21.00: verzoekprogramma; 21.45: buitenlands weekoverzicht; 22.00: Instrumentaal trio en solist; 22.25: gesproken portret: VPRO 22.40: „Vandaag", causerie: 22 45: avond- wydlng; VARA 23.00: nieuws; 23.15 24.00: Concertgebouworkest en solist. Hilversum II (298 M KRO 7.00: nieuws; 7.15. ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.45: morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws en weerbe richten; 8.15: gram.muziek; 9.00: voor de huisvrouw: 9.35: klein koor; 10.05: Pro menade orkest en soliste; 10.35: amuse mentsmuziek; 11.00: voor de zieken; 11.40: kamerkoor; 12.00: angelus. 12.03 Metro- pole orkest en soliste; (12.3012.33: land en tulnbouwmededellngen); 12.50' sport; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: actualiteiten; 13.25: planoduo; 13.45: voor de vrouw; 14.00: sopraan en plano; 14.25: gram muziek: 16 00. voor de zieken; 17.00: voor de Jeugd; 17.15: kinderkoor, 17.45: voor de Jonge arbeiders; 18.00: gram. muzlek; 18.18: katholiek signaal-, Benelux en West-Indisch commentaar; 18.30: cau serie over Gershwin; 18.50 sport: 19.00: nieuws; 19.15: regeringsuitzending: Ver klaring en Toelichting 19 35: amuse mentsmuziek: 19.48: katholiek signaal; politiek overzicht; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man zegt er 't zijne van. 20.12: koperkwartet; 20 30: „Ja, zo was 't....", klankbeeld: 21.45: operaconcert; (ca. 22.15: actualiteiten); 22.45: avondgebed en litur gische kalender; 23.00. nieuws; 23.15: amusementsmuziek; 23.3524.00: lichte muziek. Engeland, BBC Home Service (330 M.) 12.00' gram.muzlek; 12.30: voor de arbei ders. 12 55: weerberichten; 13.00: nieuws; 13.10' gram.muzlek; 13.45: golfkamploen- schappen; 13.55: cricketuitslagen. 14.00: schoolradio; 15.00: sport: 17.00: voor de kinderen; 17.55: weerberichten; 18.00: nieuws: 18.15: sport; 18.30: lichte muziek: 19.00; hoorspel; 19.20' volksdansen; 19.40: causerie 20.00: klankbeeld; 2100: nieuws: 21 15: nieuwsbrief uit Amerika; 21.30: roelkamploenschappen; 22.10: bas. vlooi en piano. 22.45: Parlementsoverzlcht; 23.00 23.03: nieuws Engeland. BBC Light Programme, (1500 en 247 M.) 12.00: Parlementsoverzlcht; 12.15: orgelspel; 12.30: derde test match; 13.35: gram.muzlek; 13.45: voor de kinde ren, 14.00. voor de vrouw: 15.00' derde test match- 15.30- voor de soldaten; 15.45: lichte muziek; 16.15: Mrs Dale's dagboek; 16.30: orgelspel; 17.00: orkestconcert; 17.30: derde test match en tennlskam- Frankrijk. Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.30: gram.muzlek; 13.00; nieuws; 13 50; Idem; 13.55: Israëlische uitzending; 1830: Amerikaanse uitzending; 19.06: kamermuziek; 20.00: „Manon", opera; 22.30: gram.muzlek: 23.4524.00: nieuws. Brussel. 484 en 324 M. 484 M.: 12.05: omroeporkest; 13.00: nieuws; 13.10, 13.30 en 14.30: gram.muzlek; 15.30: verzoek- programma; 16.30, 17.10 en 17.30: gram.- muziek. 18 30: koorconcert; 19.00 en 19.30: gram.muzlek; 19.45: nieuws, 20.00: om roeporkest en solist; 21.00' gram.muzlek; 22.00: nieuws; 22.10: kamermuziek; 22.50: giam.muziek; 22.55: nieuws; 23.00; gram. muzlek; 23.55: nieuws. 324 M.: 11.45: gram.muzlek; 12.30: weerberichten; 12.32: omroeporkest: 13.00: nieuws; 13.15: orgelspel; 14.00: gram.muz.: 14.45: koorconcert; 15.05: Vlaamse liederen; 15.30- gram.muzlek; 16.15: operamuziek: 17.00: nieuws; 17.10: gram.muzlek. 18.10: voordracht; 18.20: gram.muzlek; 18.30: voor de soldaten; 19.00: nieuws; 19.30: gram. muzlek; 19.45. causerie; 20.00: filmmuziek; 20.15: gram.muzlek; 22.20: nieuws; 22.15: Jazzmuziek; 22.45: gram.muzlek; 23.00: nieuws, 23.0524.00: gram.muzlek. pioenschappen: 18.15: rhythmlsche muz.; 18 45: hoorspel; 18 59: sportuitslagen; 19.00- nieuws en radiojournaal; 19.25: sportuitslagen; 19.30' fanfare muziek: 20.15: discussie; 21.00: shows; 22.00: nieuws; 22.15: derde test match; 22.20: orkestconcert 23 00: voordracht; 23.15: dansmuziek; 23.5624.00: nieuws. Norchvestdeutsclier Rundfunk (309 M.) 12.00: omroeporkest; 13.00: nieuws; 13.25: omroeporkest en solist; 14.15: gevarieerde muziek; 15 40: amusementsmuziek; 1645: nieuws; 17.00: strijkkwartet, 18.00: geva rieerde muziek; 19.45: nieuws; 20.05: „Die laune des verliebten". opera; 21.15: om roeporkest en solist; 22.15: nieuws; 22.35: symphonie-orkest; 23.20: gevarieerd pro gramma; 23.50 lichte muziek; 24.00: nieuws! 0.301.00; dansorkest. AGENDA ZATERDAG. N a a r d e n (Grote Kerk)Hohe Messe ln kader Holland Festival. 2 uur nam, MAANDAG: Katwy k aan Zee: Aandelhoudersver- gaderlng Vlss. MU „Arle Leendert", Tea Brlttenstraat 13a. 7.30 uur nam. BIOSCOPEN. Trianon „Crisis" (18 Jaar). Zondag 2.15 4.30, 7.00 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex „Robin Hood Junior" (14 jaar). Zondag 290, 4.45. 7.15 en 9.15 uurj overige dagen 2.30 7.15 en 9.15 uur. Casino „Noblesse Oblige" (18 jaar). Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „Tarzans Wonderbron" (14 jaar). Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Plnky" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 30 Juni 13 uur tot Zaterdag 7 Juli 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, teL 20523 en de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, wllhelminapark 8, TeL 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3