Geheime Opdracht r Zal Lieftinck portefeuille-kwestie stellen? Eerste Kamer keurt begroting Binnenlandse Zaken goed Weinig critiek van Eerste Kamer op Stikkers beleid Pan dia en Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 4 Juli 1951 Tweede Blad No. 2*344 Spanningen in Tweede Kamer Geen accoord over de 245 millioen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteravond de verdere behandeling van de belas tingvoorstellen, die waren gevorderd tot de artikelen en amendementen, tot vanmiddag 1 uur geschorst om gele genheid te geven tot onderling over leg. De hele middag was besteed aan de replieken, waarbij alle sprekers aan hun oorspronkelijk standpunt vast hielden. De heer Lucas (Kath.) was bijzonder fel. „Als ik de gave van spre ken had, zou ik willen striemen", al dus spr. Hij zeide niet te hebben be weerd, dat het vermogen niet mocht worden aangetast. Maar het wordt nu afgebroken. 's-Avonds antwoordde minister Lief tinck in tweede termijn. Hij nam daar voor twee uur tijds en deed weer alle moeite om de Kamer tot mildere ge dachten te stemmen. De minister her haalde tot overleg bereid te zijn, met name wat betreft een technische her ziening van de verlaging der leeftijds grens voor de kinderaftrek ten behoe ve van de grote gezinnen, doch vast te houden aan het totale bedrag van 245 millioen gulden, aan de tijd van 5 jaar, waarvoor de wetten moeten gel den. en tenslotte aan de gegeven ver houding tussen directe en indirecte lasten. De voorzitter gaf daarop een half uur tyd tot overleg over de 'te vol gen werkwijze. Er waren op dat mo ment 42 amendementen ingediend benevens een motie-v. d. Heuvel (A. R.), die er feitelijk op neerkomt, te rugneming te eisen van de wet op de omzetbelasting, teneinde deze grondig te herzien. Nadat dit half uur was verstreken zonder dat men tot resultaat was ge komen, schorste praeses Kortenhorst de vergadering tot hedenmiddag 1 uur, in de hoop, dat nader onderling beraad nog tot enigerlei overeenstem ming zou leiden. Er heerste een zichtbare spanning onder de leden, van wie een groot deel slechts bereid is tot vermindering van diverse lasten, zonder daartegenover tot een gelijkwaardige verhoging in andere sectoren over te gaan. Zy ach ten dus het totale bedrag van 245 mil lioen te hoog. Indien minister Lieftinck aan zijn, ook in tweede termijn gehandhaafde standpunt vasthoudt, zal de enige consequentie zijn, dat hij de porte feuille-kwestie stelt. Bij de aanvang der vergadering kwam in behandeling het voorstel der commissie van rapporteurs inzake het voorstel-v. d. Goes van Naters (Arb.) tot wijziging van het reglement van orde, teneinde haar verslag over ge noemd voorstel te mogen uitstellen tot het einde der zitting 1951-1952. De heer Suurhoff (Arb.) bestreed deze gang van zaken, terwijl de voor zitter mededeelde nog deze zomer in het seniorenconvent te willen bespre ken. hoe de komende begroting te be handelen. daar de huidige werkwijze niet is geslaagd. De heer Romme (Kath.) bleef even wel namens de Commissie van Rap porteurs bij het verzoek tot uitstel, waarmede de Kamer zich bij zitten en opstaan verenigde. Versterking militaire samen werking in Benelux-verband In een gecombineerde vergadering van de Nederlandse minister van Oor log en van Marine, de Belgische minis ter van Landsverdediging, de gezant van Luxemburg in Nederland, en cte chefs van staven van deBenelux-landen werd overeengekomen de reeds bestaan de militaire samenwerking verder uit te breiden. De punten, die in het bijzonder ter sprake kwamen waren: 1. samenwerking inzake de inwen dige verdediging der Bencluxlandcn; 2. verdere coördinatie en uitbreiding van de wederzijdse steun by opleidin gen en oefeningen; 3. het opvoeren van de coördinatie van de luchtver dediging. Overeenstemming werd bereikt inzake de maritieme bevelvoering en taakver deling in oorlogstijd, waarbij in het bij zonder aandacht werd besteed aan de veiligstelling van het zeeverkeer naar de Nederlandse en Belgische havens, zo wordt officieel meegedeeld. Dezer dagen een nieuw rente-gamma Velser burgemeester gaat vrij uit (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteravond dc begroting van Binnenlandse Zaken goedgekeurd, nadat Minister van Maarsevecn uitvoerig had geantwoord op de beschouwingen, van verleden week. De hoofdschotel werd daarbij gevormd door de gemeente-finan- cien. De minister ontkende dat de la ge rentepolitiek de oorzaak zou zijn van de acute moeilijkheden der ge meenten. Met reeksen cijfers, ont leend aan het C.B.S., toonde de mi nister aan, dat de gemeenten ook niet de dupe zijn geweest van het rente-gamma, doch integendeel voor deel ervan hebben genoten. Een dezer dagen zal een nieuw rente-gamma worden vastgesteld. Spr. zal niet nalaten daarbij ook de voorwaarden van het kort geld onder de aandacht van de minister van Fi nancien te brengen. Jegens de heer Wendelaar (VVD) verzekerde minister van Maarseveen, dat de Staat natuur lijk zal bijspringen, als een gemeente niet aan haar verplichtingen zou kun nen voldoen. De 250 millioen gulden van de levens verzekering-maatschappijen zijn niet toereikend, als daar niets bij komt. Dcoh ook van de pensioenfondsen is ciediet te verwachen. Er is geen reden voor optimisme, doch ook niet om de moed te verliezen. Het accoord met de levensverzekeringmaatschappijen is nog niet officieel. Spr. kan niet zeggen hoe veel van de 250 millioen aan de wo- n.ngbouw ten goede zal komen. Het be drag komt in de loop van 2 jaar gelei delijk beschikbaar. Ook voor gemeente-bedrijven geldt het rentegamma. Zouden zij geen geld kunnen krijgen, dan zullen zij voorop worden geplaatst op de urgentielijst. Spr. zal de ontwikkeling nauwkeurig volgen. Het Rijk met- name Waterstaat, Rijksgebouwendienst, Spoorwegen be perkt eveneens zijn investeringen. En ook in de particuliere sector worden de investeringen beperkt. Dezer dagen kemt een voorstel, aldus de minister, om het algemene en bij zondere percentage van uitkeringen uit het Gemeentefonds te verhogen. Het meet alleen wachten op de huidige be lastingdebatten in de Tweede Kamer. Van het politie-vraagstuk zeide de heer van Maarseveen, dat de oplos sing aan het volgend kabinet zal wor den overgelaten. Persoonlijk voelt hy voor een functionele schelding in een bestuurlijke en een gerechtelijke po litie. Ten aanzien van de ..Velser tapijten- affaire" legt de minister uit, dat de burgemeester ran Velsen tijdelijk in een woning van een NSB-er is gehuis vest als oorlogsslachtoffer, die ook huishoudschade had geleden. Hij kreeg ook goederen in bruikleen, waarvan be- I hcorUjke contracten zijn opgemaakt. Een gedeelte daarvan is aan hem ver kocht op taxatie van een makelaar te Heemstede. Een klein gedeelte is ook aan de gemeente Velsen verkocht. Wat niet was verkocht, w.o. 7 kleedjes van weinig waarde de befaamde .Per zen" heeft hij bij het verlaten van de woning achtergelaten. De beheerder vanwege het bureau roerende goederen van het beheers instituut herinnert zich deze kleedjes niet. Maar zowel vol- Maar is het dualistisch? (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft het minister Stikker gisteren niet lastig gemaakt bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Over het al gemeen toonden alle sprekers zich, zy het met enige nuancering, voldaan over het beleid van de minister, wie zij vooral hulde brachten voor zijn werkzaam en belangrijk aandeel ln het internationale overleg. Uiteraard waren het veelal dezelfde vraagstuk ken, waarover de afgevaardigden hun licht lieten schijnen: het Atlantisch Pact, de Europese samenwerking, Korea, onze verhouding tot de Ver. Staten. Voor al deze zaken had de communisti sche heei Schalker natuurlijk geen goed woord over en hy kwam met de gebrui kelijke verwijten en slogans, waarover hij later door de heer v. d. Kieft (P. v. d. A.) behoorlijk onder handen werd genomen Deze laatste, de gebeurtenissen in Korea besprekend, vroeg de minister, of er een bepaald orgaan is, waarin het overleg inzake Korea plaats heeft en wie ln dat orgaan Nederland vertegen woordigt. In dit verband kwam ook de kwestie MacArthur ter sprake. Is zyn ontslag inderdaad een binnenlandse aangelegenheid van de Ver. Staten, of hebben de Ver. Naties hierin ook enige zeggenschap! De kwestie is belangryk genoeg, ill verband met de positie van Eisenhower, in zijn kwaliteit van opper bevelhebber der Atlantische strydkrach- ten. Minister Stikker zal over deze zaak vandaag zijn visie geven, als ook over de algemene ontwikkeling in het Verre Oosten. Voor dit punt vroeg de heer Kerstens (KVP) de bijzondere aandacht van de bewindsman. By alle voldoening over de dynamiek, welke thans het be leid van Buitenlandse Zaken kenmerkt, zijn de passages in de M. v. A. over het Verre Oosten nogal vaag. Dynamiek daar is voor de gang van zaken in het Westen zeer belangryk. De heer Ker stens haalde daarby het woord aan van Paul Reynaud: „de bortste weg van Moskou naar Parijs loopt over Peking." Hoe is men gevorderd met de ont wikkelingsplannen voor het Verre Oos ten. en welk aandeel neemt Nederland er in? Pater de Beaufort (KVP) vestig de de aandacht van de minister op het povere aandeel van Nederland in het charitatieve werk in de wereld. Wij, die zoveel hulp ontvangen hebben, moch ten ons wel eens van een betere kant doen kennen! En aan de Raad van Europa. Men verheelde zich niet. dat de resultaten van de laatste Assemblee nogal teleur stellend zyn. De heer Kolff (CH) waar schuwde ervoor, de verwachtingen niet te hoog te spannen en niet overyid te handelen. De heer Algra (AR) oefer.de in dit verband een vry scherpe critiek. toen hy het buitenlandsch beleid dualistisch noemde. Aan de ene kant wordt het bepaald door het versterken van de Europese samenwerking, terwijl aan de andere kant een tendenz valt waar te nemen om aan de leiband van Amerika te lopen. Enige meerdere vaste lyn en doelbewustheid zou het beleid van Bui tenlandse Zaken niet ontsieren. De critiek op het werk van Straats burg was overigens zeer mild. zoals ook de vragen met betrekking tot detail punten van het beleid geenszins afkeu ring inhielden. Integendeel, men was de minister vrywel onverdeeld gunstig gezind en men kan dan ook niet gewa gen van een debat van grote allure. Vandaag zal de minister de sprekers beantwoorden. gen5 deze beheerder als volgens de Commissaris der Koningin in Noord Holland gaat de burgemeester volko men ray uit. De minister deelt dit oordeel ten vol le. want het lijkt hem weinig waar schijnlijk, dat een burgemeester zich zou vergrijpen aan 7 kleedjes van betrekkelijk weinig waarde. Minister Teulings, beantwoordde nog enige vragen betreffende de burgerlijke verdediging en de binnenlandse veilig heidsdienst. Heden is aan de Staten Generaal een W.O. toegezonden voor een crediet van 50 millioen g-ulden voor de burgerlyke verdediging. Sweerts, de Belgische spion, heeft I nooit wat te maken gehad met de B.V.D. Dit is reeds in Juli 1948 aan de Tweede Kamer in de M. v A. meege deeld. Ook geen oud £S-ers en „andere rare kerels van dat allooi" zyn bij de B.V.D. in dienst geweest. FEUILLETON V»r+aald uit het Engels door VICTOR BRIDGES 27). U hebt daarmee de situatie met een enkel woord uitstekend geschetst. Sir William hield even op. In het striktste vertrouwen zal ik u nu op de hoogte gaan stellen van enkele feiten, die op het ogenblik slechts aan twee andere mensen in Engeland bekend zyn. Eén van hen is meneer Fairfax, en de an dere is meneer Summers, de hoogste politie-a.utoriteit. U voelt dus wel, hoe noodzakelijk het is, dat in deze de grootste geheimhouding wordt betracht. Nigel knikte even en zonder verdere inleiding begon Sir William te vertel len over het bezoek van monsieur Le- selle. De wyze, waarop hy de verschil-' lende feiten kort en accuraat weergaf, was meesteriyk en zelfs Michael, die normaal zeer veel respect voor de ta lenten van zun chef had, moest toege ven, dat „Billy". werkelyk zichzelf over trof. Aan het einde van de uiteenzet ting had hij moeite, niet te applaudis seren Zo staan de zaken er op dit ogen blik voor. besloot Sir William, en zoals u begrijpt, zit ik in een moeilyk par ket. Met het oog op de dingen, die op het spel staan, Is de houding van de Franse regering niet onredelijk te noe men. Persoonlijk veel ik me zeer sterk geneigd op hun verzoek in to gaan, maar voordat ik dat kon doen, moest ik twee punten in ernstige overweging nemen. In de eerste plaats moest de hoogste politiefunctionaris hierin ge kend worden en ermee instemmen en ten tweede moesten we een particulier vinden, aan wie we een dergelijke be- langrijke opdracht veilig zouden kun nen toevertrouwen. Om het kort te ma ken, kan ik u zeggen, dat ik met de heer Summers heb gesproken en dat we samen tot de conclusie zijn geko men. dat hoewel het niet in over eenstemming is met de normale pro cedure we op het Franse voorstel moeten ingaan. Er rest dus de vraag, wie de geschiktste man is om het on derzoek uit te voeren. Na ampele over denking zyn wij tot de slotsom geko men, dat er niemand beter geschikt voor is dan u! Nigel ging met een schok overeind- zitten, U overvalt meik kan me niet voorstellen, waarom speciaal ik daar zo geschikt voor zou zyn. U bent tè bescheiden meneer Graham. Uw werk in Frankryk is mis schien by het grote publiek niet be kend, maar ik kan u verzekeren, dat de autoriteiten, het vele, dat u daar hebt gepresteerd, niet vergeten hebben. Om deze zaak tot een goed einde te brengen, hebben we een man nodig, die beschikt over moed cn intelligentie en bovendien onder strikte geheimhou ding kan werken. Dat u over deze kwa liteiten beschikt is voldoende gebleken bij het werk, dat u by vorige opdrach ten hebt verricht. Er kwam een vage bics op Nigel's bruinverbrande gezicht. Ik dank u zeer voor uw compli ment, maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat er verscheidene mensen- moeten zyn, die het nog veel beter zouden kunnen. Ik heb geen er varing met politiewerk in Engeland en om een kwestie als deze geheel op ei gen houtje aan te pakken Dit laatste is een punt, dat wij ernstig hebben bekeken. Hoewel u vol komen zelfstandig zoudt optreden, zou den wij willen voorstellen u in con tact te brengen met een funotionaris van Scotland Yard, tot wie u zich, voor het geval dat nodig mocht zyn, om raad en hulp zoudt kunnen wen den. De man, die we hiervoor heb ben uitgekozen, is de Yard-inspecteur detective Jamieson. Hij zal instructie krijgen zich te uwer beschikking te houden en met u in elk opzicht by het onderzoek samen te werken. De heer Summers heeft me verzekerd, dat deze de beste politieman is. die hij hiervoor ter beschikking zcu kunnen stellen. Dat verandert de zaak natuurlyk aanmerkelijk. Nigel hield even op. De moeilykheid is, vervolgde hy dat dit zou betekenen, dat ik voor een onbepaalde periode myn werk in Cambridge zou moeten neerleggen. Aangezien ik daar een salaris geniet, zou ik dan toestem ming van professor Lorimer moeten hebben. Ik geloof niet dat u zich daar zorgen over behoeft te maken. Als u de bespreking hierover aan my wilt over laten, dan kunt u er zeker van zijn, dat een en ander in orde komt. De vraag, waarvoor we nu nog staan, is of u werkelyk bereid bent de zaak op u te nemen. Nigel haalde even z'n schouders op. Ik kan me niet voorstellen, dat ik veel zal kunnen bereiken, maar ik ben w-el bereid myn best te doen. Méér zouden we moeilijk van u kunnen vragen, antwoordde de minister, terwyl hy opnieuw figuurtjes op zijn vloeiblad begon te tekenen een ge liefde bezigheid van hem. Het is nog wat voorbarig u nu al te vragen uw mening te geven, maar toch zou ik graag eens van u horen, of er in het verslag van de lijkschouwing iets is, dat uw byzondere aandacht heeft getrok ken. Dat zou ik niet kunnen zeggen. Het enige wat me verrast heeft en wat misschien van waarde kan blijken te zijn, is dat ik toevallig een goede vriend ben van Maurice Wentworbh, de man die het lijk vond. Zoals ik Michael al vertelde, we zyn lid van dezelfde club. Dat is inderdaad een merkwaar dig veelbelovend begin! Dat ïykt me ook. Ik geloof, dat ik het best morgen dadelyk naar Toles- ford kan gaan. cm te horen wat hy me over deze affaire te vertellen heeft Hij is een pientere vent en het is heel gced mogelijk, dat hy ideeën ter zake heeft, welke hij niet by de lykschou- wing heeft geuit. Ik zal hem moeten uitleggen, dat ik van overheidswege op treed maar verder zal ik niets loslaten. Hoewel Wentworth niet iemand is die geen geheim kan bewarenAls ik hem zcu vragen, zijn mond te houden, dan weet ik zeker, dat hy niets zal los laten. Dit is een punt. dat ik aan u moet overlaten om te beoordelen. Misschien wilt u eerst ook nog een onderhoud' met Jamieson hebben? Zo ja, dan kun nen wy hem vragen, u vanavond op te zoeken. Nigel dacht even na. Ik zcu daarmee liever wachten, tot ik in Tolesford ben geweest. Voord-alt ik me een theorie ga vormen, wil ikWent- worth's lezing van het gebeurde horen. Bovendien zou ik graag een persoonlijke indruk ter plaatse op doen. Dat lijkt me zeer verstandig. De minister knikte goedkeurend en keek op zyn horloge. Ik mag dus aannemen, dat de si tuatie u volkomen duidelyk is en ik kan u zeggen oa-t ik u bijzonder erken telijk ben voor uw bereidwilligheid ons in deze te assisteren. U logeert by Fairfax, naar ik begrepen heb. en als er zich dus iets mocht voordoen, waar over u my op de hoogte meent te moe ten stellen, dan kunt u via hem heel gemakkeiyk een afspraak met mij laten maken. Tussen twee haakjes, er is neg één klein ding dat ik vergat te noemen. Wanneer deze valse biljetten werkelijk in Engeland zouden worden gemaakt en de man. die hiervoor veran-tw-oordelyk is. gepakt wordt, dan is de Franse re gering bereid haar erkentelijkheid hier voor uit te drukken in de vorm van een cheque van vijftienduizend pond. Om elk misverstand te voorkomen, wil ik u zeggen, dat ik dit niét meedeel, omdat ik meen, 'dat dit een aansporing voor u zal zijn. (Wordt vervolgd) Deviezensituatie verslechterd RESERVE GEZAKT TOT 945.6 MILLIOEN. Sinds onze netto deviezenposltle van een actief is omgeslagen in pas sief (van 23 April af) is met de gis teren gepubliceerde weekstaat van de Nederlandsche Bank het grootste na delig saldo tussen vorderingen en ver plichtingen bereikt. Geleidelijk is dit n.l. opgelopen tot thans 248.1 millioen gulden, waarmede de deviezenreserve is gezakt tot 945.6 millioen. Vorige week bedroeg zy nog 1043.1 en twee maanden geleden 1165.5 millioen gld. Deze cyfers zyn in Amsterdamse geldmarktkringen met enige bezorgd heid opgemerkt. Daar komt nog een tweede minder gunstig verschynsel by ml. de financiering der kasmiddelen van het Rijk. Ook in dat opzicht gal deze bankstaat opmerkeiyke cyfers te zien. Immers de Bank heeft schatkistpapier in disconto genomen voor niet minder dan 235 millioen gulden. Bovendien is het debetsaldo van het Ryk by onze Centrale bankinstelling verhoogd van 6.9 tot 13.5 millioen ,gld. ZOMERCONFERENTIE CHR. HIST. UNIE. De Chr. Hist. Unie houdt op 5. 6 en 7 Juli as. op het conferentie-oord „Het Trefpunt" te Ermelo een zomer confe rentie. Behalve een toespraak van de heer H. W. Tilanus, staan inleidingen door luit. gen. M. R. H. Calmeyer te Den Haag (onderwerp; „De legeropbouw in Nederland"), H. C Kranenburg te Rot terdam onderwerp„De verhouding tussen de gemeenteraad en de Provin ciale Staten"), mr dr J. ran Bruggen te Heemstede (onderwerp: „Mens, mas sa en gemeenschap") en jhr mr L. E. de Geer van Oudegein te Vreeswyk (onderwerp „De principiële betekenis van het eigendomsrecht") op het pro gramma. Twee millioen voor de Veenstreek Voor omzetting der bedrijven Gisteren is in de vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland besloten de maatregelen, die sedert 1 Januari 1950 ten aanzien van de lonen van het personeel van de provincie zijn of zullen worden genomen mede van toepassing te verklaren op de jaar wedde van de leden van het College van Ged. Staten. Dit besluit is van kracht t/m 31 December 1951. Gedep. Staten krijgen hierdoor een salarisver hoging van tweemaal 5 De Staten besloten voorts deel tc nemen ln de Stichting „Waarborgin- stituut voor de Veenstreek". Deze Stichting zal credletcn verlenen aan die tuinbouwers, ln de Veenstreek (rond de gemeenschappelijke gren zen van Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland) die niet in staat zjjn de kosten te dragen verbonden aan de noodzakelijke omzetting van hun be drijf. Deze omzetting is nodig voor een betere spreiding in de aanvoer van tuinbouwproducten. Verwacht wordt, dat 2 millioen gulden voldoen de zal zijn om de gehele veenstreek met crcdieten te helpen. De drie bij deze regeling betrokken provincies zullen maximaal f. 390.000.garande ren (23%), het Rijk garandeert 36%, de belanghebbende gemeenten 23% en plaatselijke boerenleenbanken 18% Besloten werd het maximum van dc subsidie aan de Stichting voor Maat schappelijk Werk in Zuid-Holland te verhogen van f. 17.500 tot f. 25.000 p. j. op voorwaarde, dat het Rijk een even- grote subsidie verleent. Aan instellin gen en verenigingen, die het vormings- en ontwikkelingswerk onder fabrieks meisjes behartigen, zal de Provincie subsidies tot een maximum van f. 33.000 p. j. verlenen. Alleen de Staatkundig Gereformeerden stemden tegen dit voorstel, GERAAMTE GEVONDEN IN BERGEN OP ZOOM. By het spitten in de tuin achter de woning van de familie de Groot aan de NioolaaiS Beetsstraat no. 12 te Ber gen op Zoom werden dezer dagen been deren opgegraven. By het verdere on derzoek kwam vrijwel een geheel ge raamte te voonschyn, Enkele jaren gele den werd in hetzelfde stadsgedeelte reeds een dergeiyke vondst gedaan. Het onderzoek wees toen uit dat het skelet rich reeds zeer vele jaren in de grond moet hebben bevonden. Het vermoeden bestaat dat ook dit geraamte reeds meerdere decennia oud is. De beenderen werden door de politie in beslag geno men om deze aan een deskundig onder zoek te onderwerpen. AFSCHEID COMMISSARIS VAN DRENTE. In de Statenzittlng te Assen van gis teren heeft de Commissaris der Konin gin in de provincie Drente mr dr R. H. baron de Vos van Steenwijk afscheid genomen van de Statenleden met een rede, waarin hy een vergeUJking trok tussen de toestand by zyn ambtsaan vaarding in 1931 en nu. De rede werd beantwoord door het oudste Statenlid, tevens lid van Ged. Staten de heer L. C. A. Franken, die wees op de grote vooruitgang op veler lei gebied in het gewest, die voor een zeer belangryk deel is te danken aan de scheldende commissaris, aan diens onverdroten ijver en toewyding by de behartiging van de belangen der pro vincie. Namens de Gedeputeerden en de Sta tenleden werd de soheldende magistraat een schildery aangeboden, vervaardigd door de Drentse kunstschilder van Dul- man Krumpelman. 49) Dat zag er niet best uit voor Panda! De boze pachters stormden op Huize Hobbeldonk aan, zwaaiend met dorsvlegels en mestvorken. Kreten als; „Uitzuiger!" en „Vrek!" en „Beul!" waren niet van de lucht ook al had Panda dat helemaal niet verdiend en even later begonnen ze al op de voordeur te bonzenPanda was daar helemaal alleen, en hij wist niets anders te doen dan stoelen en kasten naar de deuren slepen om deze te bar ricaderen. „Misschien had Zeever Zwilbikker me veel beter kunnen hel pen door hier te blijven...." dacht hij klaaglijk Maar Zeever Zwilbikker vervulde nauwgezet en plichtsgetrouw zijn op dracht. Hij had zich naar de hut van de kluizenaar begeven en trof daar nu juist by zijn aankomst een merk waardig schouwspel! De kluizenaar zat op zyn knieën aan de rand van de beek. en was bezig de inhoud van een kolossale fles in dit kalme stroompje uit te gieten. „Dag kluizenaar!" zei Zwilbikker vriendelyk. „Lekker weertje, niet?" „Ga weg!" snauwde de kluizenaar. „Ik ben aan het werk! Ik wens niet gestoord te worden! Spreek niet en verwyder u. rampzalige!" „Nou - nou," kalmeerde Zwilbikker. terwijl hy eens een slokje uit zijn melkfles nam, „kom. kom! Als U het zo druk hebt. dan wacht ik wel even. hoor! Wordt maar niet boos! Ik heb geduld! Ik kwam alleen maar even om u uit uw huis te zetten, ziet u? En dat heeft hélemaal geen haast - ik wil wel even wachten Zo was die Zwilbikker; altyd gemoe- deiyk, altijd vriendelijk. Het was jam mer, dat hij niet óók altyd oplettend was, want dan had hy iets vreemds kunnen zienen dat was het op schrift van die grote fles, die de klui zenaar bezig was in de beek leeg te gieten. Daar stond namelijk met keu rige lettertjes op; „SLAAPDRANK" - zeer sterk". Nu, en als we ons nu die geheimzinnige slaapziekte herinneren tja. dan geeft het wel te denken; maar Zwilbikker dacht niet Dat ver moeide hem namelyk altijd zo. VOOR DONDERDAG 5 JULI. Hilversum I (402 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15 gram.muzlek; VPRO 7.50: dagopening; AVRO 8.00: nieuws en weer berichten, 8.15: gram.muzlek: 8.45: idem; 9.00; morgenwijding; 9.15: gram.muzlek; 9.30: waterstanden; 9.35: gram.muzlek; 10.30: de Antwoordman; 10.45: gram.muz.; 10.50: voor de kleuters; 11.00; amateurs- uitzending uit Franeker; 11.40: „Als Paatje de bokkeprulk op heeftcau serie; 12.00: lichte muziek; 12.30: land en tuinbouwmcdedellngen; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: pianospel; 13.00: nieuws; 13 15: strijkorkest; 13.45: „U kunt het geloven of niet"; 13.50: Concertgebouw orkest koor en solisten; 15.00: voor de zieken'; 16.00: van vier tot vijf; 17.00: voor dé Jongeren; 17.30: orgelspel: 17.50: RegeringsuitzendingJeugduitzending; „Wij slaan op de tong-tong" door Rcglna Zwart; 18.00: nieuws; 18.15sport; 18.30: Metropole Orkest; 19.00: Causerie over de betekenis van de grondverdediging; 19.10: Orkestconcert; 19.30: rede van Z.E. mr J. M. van Maarsseveen; 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: gram muziek en ge sproken brief uit Londen, 21.00: klank beeld over ballet; 21.30' Holland Festival: Concertgebouworkest; 22.20: gram.muzlek; 22.30: Musette-orkest; 23Ó0: nieuws; 23.15; sportactualltelten; 23.30—24.00; gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram muziek; 7.45' morgengebed en litur gische kalender; 8.00. nieuws en weer berichten. 8.15: gram.muzlek; 9.00: voor de hulsvrouw; 9.40; gram.muzlek; NCRV 10.00; gram.muzlek; 10.15: morgendienst: 10.45: orgelconcert; KRO 11.00: voor de zieken: 11.45: kamerkoor; 12.00: angelus; 12.03: gram.muzlek; 12.30: land- en tuln- bouwmededellngen; 12.33: gram muziek; 12.50: sport: 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13 20: zang en orgel; 13.35: plano- recital; NCRV 14.00. Jeugdrallye; 14.45: voor de vrouw; 15.15: kamermuziek: 16.00: bijbellezing: 16.45: vocaal ensemble; 17.00: voor de Jeugd; 17.30. meisjeskoor; 18.00: verzoekprogramma; 18.30: „De Stem van de Christelijke vakbeweging"; 18.45: gram. muzlek; 19.00: nieuws- en weerberichten; 19.15: levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30: rede van Z.E. mr J. M. van Maarsseveen: 20.00: nieuws: 20.05: gram.muzlek, 20.45: „Wat zijn munten, waarom en hoe verzamelen wij deze", causerie; 21.00: Vierhandig pianospel; 2130: amusementsmuziek; 22.15: buitenlands overzicht; 22.35: gram. muzlek; 22.45: avondoverdenking: 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Engeland, BBC Home Service (330 M.) 12.00: hoorspel; 12.20: voor de boeren; 12.30: voor de arbeiders; 12.55: weerbe richten; 13.00: nieuws; 13.10: mededelin gen; 13.20: filmprogramma; 13.45: golf- kamploenschanpen; 13.55: crlcketultsla- gen-, 14.00: schoolradio; 15.00: voordracht; 15.10: hoorspel: 15.40: sport: 17.00: voor de kinderen: 17.55: weerberichten; 18.00: nieuws; 18.15: sport; 18.30: reportage; 19.00: wedstrijd ln het vertellen van sterke verhalen; 19.30: kamermuziek; 20.30: ge varieerd programma, 21.00: nieuws: 21.15: causerie- 21.30: gevarieerd programma; 22.30: wetenschappelijk overzicht; 22.45: parlementsoverzlcht; 23.0023.03: nieuws. Engeland. BBC" Light Programme (1500 en 247 M.) 12.15: Parlementsoverzlcht: 12.30; derde test match; 13.35: gram.muz.; 13.45: voor de kinderen; 14.00: voor de vrouw; 15.00: derde test match; 15.30: voor de soldaten: 15.45: lichte muziek; 16.15- .Mrs Dale's dagboek": 16.30: cause rie: 16 45: orkestconcert: 17.15: ..Echoes from the past"; 17.30: derde test match en gen- 19.00- nieuws en radiojournaal; 19.2o. sportuitslagen; 19.30: gevarieerd program ma- 20.00: hoorspel; 20.30: muziek ln miniatuur; 21.00: gevarieerd programma. 22.00: nieuws; 22.16: derde test match, 22 20: dansmuziek; 23.00: voordracht; 23.15 orgelspel; 23.56—24.00: nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 M.) 12 00. omroeporkest; 13.00: omroeporkest; 14.15: sopraan, harp en cello; 15.00: orkest- concert; 15 40: dansmuziek; 16.45: nieuws; 17 00: vlooi-en plano; 18.00: gram.muzlek; 19.45- nieuws; 20.05: groot omroeporkest; 21.00: hoorspel; 22.15: nieuws- 22.35: hoor spel; 24.00: nieuws; 0.30—1.00: dansmuz. Frankrijk. Nationaal Programma (347 en 249 M.) 13.00: nieuws; 13.20: orkestcon cert; 14.00: nieuws; 14.05: zangrecltal; 17.10: orgelconcert; 17.55: gram.muzlek: 18.30: Amerikaanse uitzending. 19.00: lichte muziek; 20.00: orkestconcert; 23.15X gram.muzlek; 23.45—24.00: nieuws. Brussel. 484 en 324 M. 484 M.t 12.05: omroeporkest; 13.00: nieuws; 13.10, 13.30, 14 00, 15.00, 16.00, 16.30, 17.10 en 17.30: gram.muzlek: 18.30: omroeporkest: 19.00 en 19.30: gram.muzlek; 19.45: nieuws; 20.00: hoorspel 22.00: nieuws: 22.10: gram muziek. 22.55: nieuws; 23.00: gram. muzlek: 23.55: nleuw6. 324 M.: 11.45: gram.muzlek; 12.30: weer berichten; 12.33; voor de boeren; 12.40: gram.muzlek; 13.00: nieuws; 13.15. 13.45 en 14.00: gram.muzlek; 15.00: Engelse les; 15.15: gram.muzlek; 15.40; Franse les; 16 00: gram.muzlek; 16.15: planorecital; 16.45: gram.muzlek: 17.00: nieuws; 1710: gram.muzlek: 17.15: voor de kinderen; 18.15: gram.muzlek; 18.30: voor de solda ten; 19.00: nieuws; 19.30: bariton en plano; 19.50: causerie; 20.00: verzoekprogramma: 21.00: klankbeeld; 21.30: gram.muzlek; 21.45: actualiteiten; 22.00' nieuws; 22.15: twee piano's 23.00: nieuws; 23.0524.00: gram.muzlek. 4 AGENDA WOENSDAG, Chr. Kleutersohool Plantsoen: Bazar, Nleuwstraat 28. „Heiligen der laatste dagen". Lichtbeelden 8.30 uur. Steenschuur 6. Geün. Loge van Theo sofen. 8 uur. MAANDAG: Katwijk aan Zee: Aandelhoudersver- gaderlng Vlss. My „Arle Leendert", Tea Brlttenstraat 13a, 7.30 uur nam. BIOSCOPEN. Trianon „Crisis" (18 Jaar). Zondag 2.18 4.30, 7,00 en 9.15 uur; overige dagea 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex „Robin Hood Junior" (14 Jaar). Zondag 2.30, 4,45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Noblesse Oblige" (18 jaar). Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lldo „Tarzans Wonderbron" (14 Jaar). Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Plnky" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Juni 13 uur tot Zaterdag 7 Juli 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster, Nieuwe Ryn 18. tel. 20523 en de Doeza- Apotheek. Doezastraat 31. tel. 20313. Te Oeestgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, Tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3