I 777 Gunstige werking „Algemeen Orgaan Voedselvoorziening'* Een Alphens „vlagincident" Meine Pot zou idealist ziju „Hij wilde 100.000 Ambonezen helpen" Met een enkel woord Doeltreffende bundeling. (Van onze Haagse redacteur). Sedert ongeveer 2 jaren bestaat in ons land een Algemeen Orgaan voor de handel en met de handel verwante bedryven op het gebied van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Thans is het ogenblik gekomen, waarop het voor de organisaties het zijn er ongeveer 75 in getal met 25.000 aangesloten bedrijven vor mende overkoepelende orgaan naar buiten optreedt. Er is, en dat is niet zo onbegrijpelijk, een neiging om het landbouw- en voed- selvoorzieningsbeleid af te stemmen op de directe producent (de Landbouw) en op de consument. Tussen deze beide in staat echter de groep, die zich bezig houdt met de handel in en het bewer ken en verwerken van landbouwpro ducten en, levensmiddelen. Naast dé Landbouworganisaties en de organisaties, die de belangen van de consument dienen, zal het Algemeen Orgaan Voedselvoorziening voorlich tend, adviserend en coördinerend kun nen optreden. De organisaties, die in dit Algemeen Orgaan zijn verenigd, bewegen zich op alle gebieden, welke met landbouw en voedselvoorziening te maken hebben, om er maar enkele te noemen: akker bouw. veehouderij, tuinderij, kunstmest, de visserij. Over al deze terreinen strekt zich de werkzaamheid van het Algemeen Orgaan uit, waarbij het zich. gelijk uit de naam wel blijkt, bezig houdt met de behartiging van de be langen. welke de aangesloten gemeen schappelijk hebben. Het orgaan onderhoudt een zeer nauw contact met het Departement van Landbouw en daardoor is het mo gelijk op het hoogste niveau voor de belangen der aangeslotenen op de bres te staan. De voorzitter van het Algemeen Orgaan, de heer Th. Boersma, heeft ons tUdcns een uiteenzetting over de opzet en de werkwijze medegedeeld, dat zich bij alle aangesloten groepen een grote mate van eensgezindheid openbaart. Iedere organisatie is vol ledig vrij en zelfstandig, maar in de federatieve samenwerking heeft zich de doeltreffendheid dezer bundeling zeer duidelijk gedemonstreerd. Mislukte staking in België (Van onze Brusselse correspondent, per telefoon). In de regeringsgezinde bladen van hedenochtend wordt de mislukking van de door de socialistische vakbonden ge organiseerde staking in de diensten on derstreept. In de exploitatiediensten werd de stakingsorder slechts door 20 pet. van de ambtenaren gevolgd. In de buitendiensten bedroeg het aantal stakers 31 pet. Van de 25.000 van het giro-kantoor bleven er 3900 thuis. De paketboten van Ostende naar Dover, waarvan de bemanningen waren gaan staken, zijn op hun normale uren afge varen. De telefoonverbindingen met het buitenland ondergingen slechts geringe vertraging. Te Luik en te Charleroi, waar de socialistische vakbonden sterk georganiseerd zijn, hebben 50 pet. van de functionarissen en employés ge werkt. In de socialistische Peuple van heden ochtend wordt het optreden van de rijkswacht gelaakt, evenals het feit, dat ontslagen politieke delinquenten op nieuw in dienst werden genomen. Plan Schuman in West-Duitse Bondsraad VOORWAARDEN GESTELD. De West-Duitse Bondsraad heeft gis teren een motie aangenomen met be trekking tot het wetsvoorstel inzake ratificatie van het plan-Schuman, waar bij goedkeuring van dit plan wordt ge bonden aan de volgende voorwaarden: De geallieerden moeten een bindende toezegging doen, dat het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied, de geallieerde controlegroepen voor de ko len- en staalindustrie, de beperking van de staalindustrie en de overige rechten tot het uitoefenen van toezicht op de Duitse zware industrie worden afge schaft. zodra het plan-Schuman in wer king treedt. In deze motie wordt de Bondsrege ring voorts aanbevolen om bij toekom stige onderhandelingen met de geal- lieerdeVi de nadruk te leggen op de be hoefte van de zware industrie aan be leggingskapitaal, en wordt verklaard, dat de kwestie van de eigendom der Duitse kolenmijnen en staalfabrieken en de kwestie inzake de Duitse ver kooporganisatie voor steenkool op be vredigende wijze moeten worden gere geld. Tenslotte dringt de Bondsraad er in haar motie bij de Bondsregering op aan een gemeenschappelijke verklaring van de deelnemende landen te verkrijgen, dat de maatregelen, die het hoge ge zagsorgaan van het plan-Schuman neemt, geen afbreuk zullen doen aan de sociale maatregelen in West-Duits- land of aan het recht van West-Duits- land om tarieven in te stellen. Het wetsvoorstel gaat thans met de motie van de Bondsraad terug naar de Bondsdag, die naar verwachting de vol gende maand tot behandeling zal over gaan. AMERIKAANSE JEUGD GAAT ZICH TE BUITEN AAN VERDOVENDE MIDDELEN. Een deskundige op het gebied van de volksgezondheid in de V. St. verklaarde, dat het land bedreigd werd door een „epidemie van gebruik van verdovende middelen onder de jeugd". Tussen 1947 en 1950 was het aantal voor een anti- behandeling in de federale instituten opgenomen jeugdige patiënten vertwin- tigvoudigd. Acht van de tien van'der gelijke jongelieden kwamen tot mis daad om zich de tien a twintig dollar per dag te kunnen verschaffen voor het gebruik van „marijuana" en gaan dan over tot heroine en dergelijke. „VRIJHEID IN PORTUGAL". De nationaal-democratische beweging in Portugal, die de links-republikeinse candidaat Rui Luis Gomes bij de presi dentsverkiezingen steunt, heeft bij de Portugese minister van binnenlandse zaken geprotesteerd tegen het in hech tenis nemen van vijf personen, die de candidatuur van Gomes steunden. De beweging maakt verder bekend, dat Gomes zijn candidatuur zal intrek ken, wanneer de regering niet de vrij heid van propaganda en een controle, die er op toeziet dat de verkiezingen eerlijk gehouden worden, garandeert Tenslotte wordt verklaard, dat het de republikeinse candidaat onmogelijk is het woord tot het Portugese volk te richten, terwijl de candidaat van de regering alle propagandamogelijkheden gegeven worden. Het orgaan strekt zijn bemoeiingen uit over in hoofdzaak groothandelsonder nemingen. Bij een grote mate van ver scheidenheid is een grote mate van een heid aan het licht gekomen, welke hierin is gelegen dat in het „Algemeen Orgaan" 'die takken van bedrijf zijn verenigd, welker initiatief afhankelijk is van en bepaald wordt door het be leid dat in ons land wordt gevoerd op het gebied van Landbouw, visserij en Voedselvoorziening. Vandaag is het „Algemeen Orgaan" te Utrecht in jaarvergadering bijeenge komen. DE DREIGENDE MIJNSTAKING IN WEST-DUITSLAND. Dagelijks bestuur is tegen. Het dagelijks bestuur der West-Duitse vakvereniging van mijnwerkers heeft zich uitgesproken tegen het Dinsdag op een buitengewone bijeenkomst van ver tegenwoordigers der mijnwerkers ge nomen besluit om binnen vijf dagen een staking uit te roepen, tenzij de mijnwerkers veertien procent loonsver hoging krijgen. Het dagelijks bestuur verklaarde, dat een staking eerst dan kan worden afgekondigd, wanneer 75 procent van de ruim 700.000 leden dei- vakvereniging zich bij een geheime stemming daarvoor heeft uitgesproken. Het hoofdbestuur van de West-Duitse mijnwerkersvakvereniging zal Vrijdag a.s vergaderen teneinde te beraadslagen over hetgeen moet worden gedaan om een oplossing te vinden voor de ver warde toestand. Het dagelijks bestuur heeft bewerin gen, volgens welke communistische in vloed zou hebben geleid tot het op de buitengewone bijeenkomst gevallen sta- kingsbesluit, tegengesproken. Het ver klaarde dat slechts 70 tot 80 der mijn werkersvertegenwoordigers communis ten waren, terwijl het stakingsbesluit. zoals gemeld, met 255 tegen 158 stem men is genomen. De West-Duitse minister van econo mische zaken, professorErhard, heeft zich, in opdracht der regering, met de mijnwerkers en hun werkgevers in ver binding gesteld, teneinde te pogen de tussen de vertegenwoordigers der mijn werkers en het dagelijks bestuur dei- vakvereniging ontstane impasse te door breken en een oplossing voor het loon- geschil te vinden. SCHRIJFMACHINE VOOR MUZIEK? Lily Pavey, een 34-jarige oor- logsWeduwe te Londen, heeft vol gens haar zeggen de eerste schrijf machine uitgevonden, waarmee muziek in de omvang van zes octa ven (de omvang van een normale piano) getypt kan worden. Zij heeft hierop patent genomen. In genieurs en musici hebben zich reeds jaren bezig gehouden met het vraagstuk van een schrijfma chine voor notenschrift. Arnold Clayton, een functionaris van de Britse Bond van musici, heeft naar aanleiding van deze uitvinding het volgende verklaard: „Wij hebben de machine nauwkeurig onder zocht. Zij kan een revolutie te weeg brengen in de wereld van het muziekschrift. Eerdere pogingen in Engeland en Amerika om een dergelijke machine uit te vinden hebben alle gefaald". Wordt Westerling uit België geweerd? Het Belgische blad „De Volksgazet" publiceert vanmorgen een dienstbe richt van de Belgische Veiligheids dienst, gericht aan alle politic- doua ne- en Rykswachtposten langs de Bel gische grens en op de vliegvelden, waarin wordt bekend gemaakt, dat Westerling voornemens zou zün naar België terug te keren. .Het is mogelijk aldus het dienstbe richt. dat Westerling z.ch aandient on der de valss naam Lambrecht de naam waarop onlangs door een Nederlands consulaat een paspoort zou zijn afgele verd. Deze vreemdeling mag in België niet worden toegelaten, zelfs niet op ver toon van officiële documenten. BUITENLANDSE AUTORITEITEN BIJ „FACTOTUM". Ter gelegenheid van de mijnenveeg oefening „Factotum" zullen admiraal sir Arthur J. Power maritiem bevelhebber van Portsmouth, vice-admiraal d'escadre A. Lemonnier van de Franse marine, en commodore G. G. C. L. Timmermans commandant van de Belgische Zee macht, een bezoek aan ons land bren gen om zich van het verloop van de oefening op de hoogte te stellen. Zij zullen verschillende bezoekenafleggen, o.m aan enkele marine inrichtingen Tevens zullen zij de slotconferentie van de oefening bijwonen. (Ingez. Med.-advert.) Met aardappelen staat het er goed voor! PRIJZENMISÈRE SPOEDIG VAN DE BAAN? (Van onze Haagse redacteur) Naar de directeur van de VBNA. de heer J. Bouwman, ons mededeelde, laat de aardappeloogst zich voor dit jaar gunstig aanzien. Er is weliswaar over een geringer oppervlakte aardappelen uitgezet, dan vorig jaar. maar de opbrengst per HA zal ongetwijfeld hoger zijn dan in 1950. Aan de prijzenmisère met de win teraardappelen zal naar het zich laat aanzien ook een einde komen, nu er ook voor de producent een prijsvoor- schrift is vastgesteld; In dier voege, dat geen prijsregelcnde maatregelen zuilen worden getroffen, wanneer de prijs beneden 11 cent per kg blijft. Deze maatregel geldt zowel voor klei- als zandaardappelen. Rode Star en Bevelanders zijn er ech ter van uitgezonderd on*lat deze soorten ook voor de export belangrijk zijn. Wanneer zo verzuchtte de heer Bouw man. zal er toch eens een einde komen aan de opvatting dat de kwaliteit, de smaak en de voedselwaarde van zand- aardappelen minder zouden zijn dan van klei-aardappelen? Dat is zeer bepaali onjuist en de voorkeur voor klel-aard- appelen heeft geleid tot leverlngsmoel- lijkheden, welke, gelet op de beschik bare voorraden zandaardappelen, n'et nodig was. Over de berichten met be trekking tet de coloradokever zelde de heer Bouwman, dat de bestrijdmgsme- thoden in ons land gelukkig zo zijn ge- perfeotlonneerd. dat men een aanval van de zwermen kevers met gerustheid zij het niet met zorgeloosheid! tegemoet kan treden Waakzaamheid blijft onder alle omstandigheden geboden. - Bij dc vroege aardappelen is er een achterstand en de prijs is wel erg hoog. Maar daar staat tegenover dat deze aohterstand In korte tijd zal zijn ingelopen. Er is binnenkort dan ook een scherpe prijsdaling te verwachten. WILLY APPELS MARSHALL TEKENING BEKROOND. De 23e internationale prijs. Een van de 10 tekeningen uit Neder land, resultaat van de grote jeugdteken- wedstrljd van het Marshall-plan. is in aanmerking gekomen voor een interna tionale prijs, In het Musée des Travaux- publics te Parijs, Is gistermiddag bekend gemaakt, dat de Nederlandse eer is hoog gehouden door Willy Appel, het 8-jarlge dochtertje van de gemeente secretaris van het oude plaatsje de Rijp in Noord-Holland. Het meisje had met haar tekening in de nationale wedstrijd reeds de eerste prijs in de jongste groep (f. 500.gewonnen. Thans is diezelfde tekening bekroond met de 23e prijs, een bedrag van f. 200. Kinderen uit acht landen België, Frankrijk, Ierland, Italië, Nederland, Oostenrijk, Triëst en West-Duitsland hebben met in totaal 700.000 tekeningen naar de nationale en internationale prij zen meegedongen. Van dat aantal zijn er ongeveer 25.000 in ons land gemaakt. Van elke groep werden de 55 nationaal bekroonde tekeningen voor een inter nationale beoordeling naar Parijs opge zonden. De 300 beste tekeningen, waaronder dus ook de 50 gisteren bekroonde, zijn op het ogenblik tentoongesteld in bo vengenoemd museum. DE f. 25.000 ER UIT De f. 25.000 is in de 513e SLaatsloterij 3e klasse, 2e lijst gevallen op no 13159. Zoals alom in den lande hebben ook de Alphense vishandelaren dc nationale driekleur uitgestoken, toen de eerste Hollandse Nieuwe in het land was en zy de Alphenaren het zeebanket konden offreren. Van gemeentewege werden dc han delaren er toen van in kennis gesteld, dat daar geen bezwaar tegen bestond mits precariorecht zou worden betaald. De reacties waren verdeeld: sommige vlaggen verdwenen weer, één handelaar liet zijn vlaggen han gen, doch was niet bereid geld te be talen voor het uitsteken van de na tionale driekleur. Dezer dagen kreeg laatstgenoemde handelaar van gemeentewege bericht, dat hjj f. 5.zou moeten betalen voor het uitsteken van de nationale vlag boven gemeentegrond De vishandelaar „neemt" dit niet en weigert te betalen. Zo op het eerste gezicht een wonder lijke historie. Om een oordeel te kunnen vellen, moet men echter nauwlettend in het oog houden, waar het hier om gaat Er bestaat een gemeenteverordening, die het houden van voorwerpen boven gemeentegrond belast. Zulk een veror dening bestaat in verreweg de meeste gemeenten. Over het algemeen is zij in gesteld b.v. voor reclameborden, bal- cons etc. Op grond daarvan worden thans precariorechten geheven voor het uitsteken van deze vlaggen bij deze ge legenheid. Daarbij is uitgegaan van het (Ingez. Mert.-adv.) 'J&t Sh" bt jJmovth Amokirify SW6 gjp^ESS reclame-karakter, aan het uitsteken van de vlaggen gebonden. Men kan het gebruik van de nationale vlag bij deze gelegenheid op twee manieren opvat ten, die beide op redelijke argumenten steunen. Men kan de aankomst van de eerste Hollandse Nieuwe als een natio naal festijn zien en dan wordt het hef fen van precariorechten een kleingees tige hoewel nog altijd juridisch ver antwoorde toepassing van een be staande verordening. Voor deze ziens wijze pleit bv. de grootse viering van vlaggetjesdagen voor de uitvaart ter nieuwe haring, de ruime aandacht die alom in den lande heerst voor de ha ringrace etc. Men dient daarbij echter tevens in aanmerking te nemen, dat dit nationale karakter" van de gebeurte nis door niemand, behalve door de ha ringhandelaren en de bevolking der vissersplaatsen gevierd wordt door het uilsteken van de vlag! Waardoor die vlag wel degelijk een „uithangbord" voor een bepaald product wordt. Hiermede komen wij op het terrein van de tweede zienswijze, die door de gemeente Alphen is aangehouden. Alphen plaatst het reclamekarakter op de voorgrond, en ook hiervoor zijn redelijke motieven aan te voeren. Woont er naast de vishandelaar een fo tograaf. dan mag die niet een vlag uit steken voor een of ander product, zon der de precariorechten te betalen. De haringhandelaar zou dat dan wel mogen doen voor de „eerste nieuwe"? Stelt men daartegenover dat het toch niet aangaat, het uitsteken van de nationale vlag te belasten, dan luidt de redelijke tegenwerping: „Gaat het wel aan. de nationale vlag te gebruiken voor reclamedoeleinden, waardoor het eigenlijk een misbruik wordt, of niet als „nationale vlag gezien moet wor- den?" Als gezegd, een eigenaardige kwestie, die echter geenszins de vraag opwerpt, of nu bij de Lauraritten bv. in Alphen kosteloos mag worden gevlagd. Wij kunnen U verzekeren, dat de gemeente geen snode plannen in die richting heeft Bloembollenhandelaren contra „Wet Toezicht Credietwezen" Dc Bond van bloembollenhandelaren heeft tot de leden der Tweede Kamer een adres gericht over het ontwerp van wet toezicht op credietwezen. Vooral vervult het de Bond dat in dit wetsontwerp credletverlening aan de overheid niet beperkt wordt, maar daar entegen ten aanzien van het bedrijfs leven wèl een ingrijpende bevoegdheid tot beperking wordt gecreëerd. De Bond vreest ernstig dat hier door de door hem vertegenwoordigde tak van bedrijfsleven in ernstige mate zou kunnen worden belemmerd en daardoor tevens aan de algemene economische positie van ons land groot nadeel kan worden toegebracht. De Bond geeft de leden der Kamer in overweging gegeven het ontwerp van wet in do huidige vorm niet aan te ne men, doch het althans zodanig te doen wijzigen, dat besnoeiing der ontwikke ling van het bedrijfsleven en het aan banden leggen daarvan zoveel mogelijk wordt voorkomen. Sweerts was „zonder nationaliteit" Inzake de Belgische rechtszitting be treffende dc voormalige S.S.-man Antoon Sweerts en de gewezen amb tenaar van het Consulaat-generaal van Nederland te Antwerpen Meine Pot. vernemen wij nog, dat Commis saris Block, die het onderzoek leidde, verklaarde dat Pot zich door idealis tische overwegingen heeft laten lel den. Hy wilde, aldus de commissaris de zaak der Ambonnczen dienen en handelde nimmer uit winstbejag. Wat Sweerts betreft deelde Block mede, dat deze onder andere een di plomatiek paspoort van de Republiek der Zluid-Molukken bij zich droeg. De Officier van Justitie, mr Caron deelde mede, dat het diplomatieke paspoort van de Ziuid-Molukken, dat Sweerts by zloh had, op naam stond van Omena. De Officier achtte dit een misdrijf, omdat Sweerts door middel van dit paspoort trachtte zijn ware Identiteit te verbergen. HIJ neemt aan, dat Pot uit Idealisme heeft gehandeld, doch dit neemt niet weg, dat Pot er re kening mee had moeten houden dat hij gast was in België en werkzaam was op een Nederlands consulaat. De offi- BINNENLAND. HM. dc Koningin heeft vanmorgen in het Palels aan het Korte Voorhout te Den Haag 12 leden, {lie deelnemen aan het congres van de Internationale Fede ratie van vrouwen, werkzaam ln bedrijf en beroep, ln audiëntie ontvangen. H M onderhield zich ruim een uur met het ge zelschap. Morgen zullen 13 van de onlangs ln de Ver. Staten gebrevetteerde 30 vlie gers van de Nederlandse luchtmacht per KLM-vllegtulg op Schiphol terugkeren. Deze vliegers behoren tot dc eerste gToep, die naar Amerika werd uitgezonden zy zijn thans geoefend in het besturen van straaljagers, De directeur van de Dienst van Schone kunsten der gemeente 's-Graven- hage, mr L. J. F. Wijsenbeek, is gister middag te Rotterdam bij een auto-onge luk gewond. Hij liep een scheurwond aan de reohterknie op. BIJ K B. wordt schout by nacht van administratie J. Oosterhuls met ingang van 1 Juli bevorderd tot vice-admiraal van administratie. Onder auspiciën van ds Nederlandse Bond van de gezamenlijke militaire fond sen. afdeling 's-Gravenhage, concerteerde gisteravond ln de Haagse Dierentuin de „United States Air Force Band" onder leiding van luitenant-kolonel George E. Howard. Het gevarieerde programma werd door de talrijke aanwezigen, onder wie ge neraal Kruis, generaal Buurman van Vreeden en vele andere autoriteiten zeer op prys gesteld. De- voormalige ambassadeur van In dia te Teheran, Sayed All Zeheer ls be noemd tot ambassadeur van India bij de ïepubllek Indonesië. Met een vliegtuig, dat Maandag a.s. naar Blak vertrekt, kan luchtpostcorre3- pondentle, bestemd voor Nleuw-Gulnea, worden verzonden. Het verdient aanbe veling de stukken niet later dan 29 Juni ter post te bezorgen. buitenland. Dinsdag heeft de gouverneur van de Amerikaanse staat Illinois zyn veto uitgesproken over een door het wetge vende lichaam van Illinois aangenomen wet, die de communlstlsohe party bulten de wet stelt, daar z.l. deze wet overbo dig ls. Engeland heeft alle landen van het Britse gemenebest uitgenodigd tot een ln September te Londen te houden confe rentie over het grondstoffentekort. De Australische radio heeft gemeld, dat de Australische regering een wets ontwerp zal Indienen, dat haar machtigt, De regering van India zal geen ben- zlnedlstrlbutle ln de naaste toekomst In voeren. daar de olievoorraden op het ogenblik „volkomen toereikend" zyn. een volksstemming te houden om de noodzakeiyke volmachten te krijgen in de stryd tegen het communisme. Een commissie uit het parlement van Noord-RijnlandWestfalen heeft verzocht de onschendbaarheid van vier communistische afgevaardigden op te heffen, die de zegels van verzegelde kan toren van de communistische party te Duesseldorp zouden hebben verbroken. De hoofdcommissaris van politie heeft een aanklacht Ingediend teeon de be- I trokkenen. Het Belgisch-Luxemburgse Instituut voor de wissel heeft besloten het bedrag der Belgische. Luxemburgse en buiten landse bankbiljetten, die reizigers by het verlaten van de Belgisch-Luxemburgse economische unie naar het buitenland mogen uitvoeren, te verhogen van 10.000 tot 25.000 francs. Op New-Foundland woedt nu reeds drie dagen een bosbrand. Honderden ki lometers bos zyn verwoest. Gisteren heeft de R.A.F. door onge vallen drie vliegtuigen en vier piloten verloren. Dc Zwitserse Bondsraad heeft het mlnlsterio van defensie gemachtigd 384 lichte pantserwagens uit de geallieerde surplusvoorraden te kopen voor de som van 3.710.000 Zwitserse francs- In het Engelse Hogerhuis ls een conservatieve motie waarin de regering verzocht wordt het verbod tegen de terug keer van Tsjekedl Khama naar Betsjoea- naland op te heffen, met 50 tegen 25 stemmen aangenomen. Uit Sovllla wordt gemeld, dat een Spaans militair vliegtuig by Moron tegen een berg ls gevlogen. De bemanning van zeven koppen kwam om het leven. Een negerin ln de V. St., die reeds drie tweelingen het levenslicht heeft ge schonken. heeft er een drieling byge- kregen. Te Keulen zyn vier personen om het leven gekomen bij een botsing tussen een auto en een tram Twaalf leden van de Oost-Duitse volkspolitie, onder wie twee commissa rissen. die niet ouder zijn dan 20 Jaar, zijn naar West-Beriyn gevlucht. Zij heb ben de Duitse autoriteiten om asyl ver zool) t. cier vroeg tenslotte om toepassing van de wet. De raadsman van Pot, mr Schoeller, wees er op, dat Pot hetgeen in de dag vaarding staat niet betwist. Het betreft hier, aldus mr Schoeller. ontegenzeg gelijk een politiek misdrijf. Op grond van art. 71 van het Belgische Wetboek van Strafrecht pleitte hij vrijspraak op grond van zedelijke overmacht. Spr. betoogde, dat Pot iemand is met een blanco strafregister, die zes maanden ln een concentratiekamp heeft doorge bracht wegens zijn verzet tegen de Duitsers. Niemand twijfelt, aldus mr Schoeller, .aan de onbaatzuchtigheid •van beschuldigde ln deze aangelegen heid. Wanneer Westerling door het inhou den van zijn paspoort door de Neder landse ambassade te Brussel ~-gevaar loopt verhinderd te worden in zyn taak, de verbindingen te herstellen met Geram, aldus de raadsman, ddn acht Pot het zyn plicht, Westerling aan een paspoort te helpen met gebruikmaking van een echt portret van Westerling, op een andere naam. Pot heeft, aldus mr Schoeller, slechts één flater begaan, en dat was, toen hy vernam, dat de omstandigheden waarin het paspoort aan Westerling was afgeleverd, niet werden geheim gehouden: inplaats van gevolg te geven aan de oproep uit Den Haag. ls hy toen nl. ondergedoken. Ty- dens deze onderduikperiode vernam hy dat Sweerts een ter dood veroordeelde S S.-er was, en het was, zo zelde de raadsman, de spontane reactie van een eerlijk man. toen Pot onmlddeliyk na zyn arrestatie aanbood behulpzaam te zijn by de arrestatie van Sweerts. Pot is bij zijn handelen gedreven door de gedachte, dat 100.000 Am- bonnezen gevaar liepen door een hongerblokkade en door een invasie uitgeroeid te worden. Pleiter ver zocht tenslotte Pot vrij te spreken. De advocaat van Sweerts mr Vander- haegen, voerde o.a. aan dat Sweerts door zijn veroordeling bij verstek tot de doodstraf in België zyn eigen natio naliteit verloren had. Spr. wees er op, dat ln de dagvaarding van Sweerts vermeld staat: „zonder nationaliteit". Onder deze omstandigheden was Sweerts dus volkomen gerechtigd, een andere nationaliteit aan te nemen, meukte hij op. In dit verband deelde spr, mede, da.t Sweerts in 1950 twee keer met een valscherm zou zyn neer gelaten in de Zuid-Molukken, teneinde daar bepaalde opdrachten uit te voe ren. In de uitoefening van zyn ambt is Sweerts, aldus de raadsman, naar Bel gië gekomen. Hij had de opdraoht hier zenders en wapens te kopen om by te dragen tot de bevryding van het ge bied der Zuid-MolukkenGeen enkel crimineel misdryf kan Sweerts daarom ten laste worden gelegd. Wat de con troverse tussen Sweerts en Pot betreft, was spr. van oordeel, dat een misver stand ls gerezen tussen beide beschul digden. dat door Westerling onmiddel lijk opgehelderd zou kunnen worden. Mr Vanderhaegen verzocht vryspraak. Zoals gemeld, zal de voorzitter 4 Juli uitspraak doen. Orkesten en Ned. Opera blijven bestaan DIVERSE BEZUINIGINGEN. Particuliere steun geboden. Het ministerie van O. K. en W. deelt mede, dat het vraagstuk der subsidiëring van de Nederlandse Opera, orkesten en toneelgezelschappen sinds Maart on derwerp van onafgebroken overleg ge weest is. De voor- en nadelen van de verschil lende plannen zyn nauwkeurig tegen over elkaar afgewogen. Het verheugend resultaat van het overleg tussen de gcmeenteiyke eu provinciale overheden en het RUk is geweest, dat deze tezamen in beginsel bereid gevonden zijn een zodanig be drag aan subsidie beschikbaar te stel len. dat alle tot nu toe gesubsidieerde symphonie-orkesten alsmede de Ne derlandse Opera in stand gehouden kunnen worden. Het zal dan echter nodig zyn, dat de besturen dezer instellingen met kracht pogingen doen of voortzetten tot ver krijging van andere subsidiën dan die tot nog toe werden verleend en dat voorts het particuliere Initiatief door het verstrekken van flnantiële bydra- gen daadwerkelyk toont, hoezeer het voortbestaan van de desbetreffende In stelling de burgery ter harte gaat. De Ryksoverheid vertrouwt, dat het de verschillende orkestbesturen moge- ïyk zal worden gemaakt hun exploita tie over het a.s. seizoen sluitend te doen zyn. Mochten de orkesten met, aanzienlyke tekorten blyven kampen, dan zal het Ryk zich genoodzaakt zien het vraagstuk van de subsidiëring voor het seizoen 1952/53 opnieuw onder het oog te zien. Voor wat de Nederlandse Opera be treft moeten verschillende bezuinigings maatregelen genomen worden. Contrac ten met een aantal orkestleden en koristen dienen te vervallen. Ook zal het ontslag moeten aanzeggen aan het ballet. Ontslagen orkestleden en ko risten krygen een wachtgeld. Een nieuw Nederlands ballet gevoerd worden. Le den van het ballet der Ned. Opera kun nen solliciteren naar een plaats in het nieuwe ballet. De voor de Nederlandse Opera ge troffen regeling kan voorlopig slechts gelden voor het seizoen 1951/52. Het zal van de ontwikkeling van de om standigheden afhangen, of zij voor vol gende seizoenen gecontinueerd kan worden. Koningin Elisabeth erelid Ned. Bachvereniging Koningin Elisabeth van België zal zich op 6 Juli naar Naarden begeven, waar zij zoals gewoonlijk de uitvoering van Bach's „Hohe Messe" zal bijwonen, welke wordt gegeven onder auspiciën van de Nederlandse Bachvereniging. Bij deze gelegenheid zal aan Hare Majesteit het diploma van erelid van de Neder landse Bachvereniging worden over handigd. Koningin Elisabeth zal een dag in Amsterdam doorbrengen, waar na zij per auto naar Brussel zal terug keren. MILITAIRE WILLEMSORDE VOOR KOLONEL ASJES. Prins Bernhard heeft gistermiddag in het palels Soestdijk de Militaire Wil lemsorde 4e klasse uitgereikt aan de reserve-kolonel vlieger-waarnemer D. L. Asjes. Kolonel Asjes werd deze hoge onder scheiding toegekend voor „het zich in strijd onderscheiden hebben door uit stekende daden van moed. beleid en trouw, door in het tijdvak van 27 Fe bruari 1944 tot en met 22 September j 1944 op voorbeeldige wijze persoonlijk I deel te nemen aan een groot aantal operationele vluchten van het 18e spua- dron bommenwerpers van de Neder lands-Indische luchtmacht". De heer Asjes is thans in dienst van i de B.P.M. in Venezuela en vertoeft voor korte tijd in ons land. PLESMAN Jr K.L.M.-VERTEGEN WOORDIGER TE ROME. (Van onze Romeinse correspondent) j Dezer dagen is een zoon van dr Pies- man, Albert Plesman Jr., die van 194» tot voor weinigs dagen de K.LÜ- t© Milaan heeft vertegenwoordigd, hoorn i van de gehele Italiaanse vertegenwoor diging van de maatschappy geworden, met zetel te Rome. Tydens een druk bezochte bijeen komst werd hij door zyn voorgangen de heer Lionel E. Webb, die naar Lissa bon is overgeplaatst, voorgesteld aani ae Nederlandse kolonie te Rome. de vert®" genwoordigers en stafemployé's van Q Italiaanse en buitenlandse luchtvaart maatschappijen, de Italiaanse en nn1" tenlandse pers. Plesman Jr. in 1922 in Den H3a& g- boren heeft reeds een1 indrukwekkena staat van dienst, waarop Indonesië, ua- lifornië, Athene, Milaan en nog anaer plaatsen voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2