De „drukke tijd" voor 'f bloembollenvak Geheime Opdracht EHH5 r Nieuwe wegen in de practijk van het gevangeniswezen Straf geen vergelding, maar middel tot correctie Alles in 't teken van de paktijd Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 26 Juni 1951 Tweede Blad No. 27337 (Van onze Haagse redacteur). I De Tweede Kamer heeft van daag een begin gemaakt met de behandeling van de nieuwe beginselwet voor het gevangeniswezen. Deze wet beoogt aan de toepassing van gewijzigde opvattingen in de huidige practijk van het gevan geniswezen een wettelijke grondslag te geven cn zij sluit derhalve aan bij de methoden zoals die thans algemeen als juist worden erkend, terwijl zy daar enboven de mogelijkheid opent voor een verdere ontwikkeling en uitbouw. Hoewel het gevangeniswezen in de laatste decennia op tal van punten wijzi gingen heeft ondergaan, misten zij een formeel wettelijke grondslag. De gang van zaken bij het gevangeniswezen is geregeld in de z.g. beginselwet van 1886. waarin de wijze van tenuitvoerlegging van vrijheidsstraffen werd omschre ven. Maar wie met deze wet in de hand de tegenwoordige gevangcnispractijk zou willen beoordelen, zou tot de ontdekking komen, dat er van de destijds aanvaarde beginselen niet veel is overgebleven. Sterker nog, dat zich in de structuur van het gevangeniswezen een wijziging heeft voltrokken, welke principieel verschilt van de aan dc wet van 1886 ten grondslag liggende op vattingen. Deze wijziging heeft zich vrijwel geruisloos voltrokken, omdat wat zich achter de gevangenismuren afspeelt veelal onttrokken is aan de waarneming en aan de beoordeling van de gemiddelde burger. Zeker, „Vcenhuizen" is een begrip geworden cn iemand, die daar belandt, sta,at nu eenmaal niet te bock als een eersterangs staatsburger. En wie in Leeuwarden terecht komt enfin Van gevangenissen kent men hoog stens de buitenkant en voor wat er achter de muren gebeurt, interesseert men zich veelah niet. Een gevangenis is nu eenmaal een wereldje apart daar praat je niet over en de gevangenen komen na hun vrijlating wel voor reke ning van de reclassering En tóch er gebeurt daar achter die gevangenismuren zo het een en ander, dat de belangstelling en de grote waardering van het Nederlandse volk verdient. Wanneer wij de practijk van het moderne gevangeniswezen ten on zent in een zin samenvatten, dan schijnt de volgende karakteristiek deze illlllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hoe is het ontstaan? DIT WOORD: LOMMERD Do instelling die wij huiselijk Ome Jan plegen te noemen, stamt uit Italië. In het Middelnederlands kend-e men het woord Lombaert in de betekenis van: Lombardiër en ook in die van: bankier, woeke raar. Lombardijc is de bakermat van de geldhandel en ook hier te lande richtten Lombardiërs geld leenkantoren op. Zij leenden geld op onderpand uit. Naar de lom merd gaan betekent dus eigenlijk: naar de geldschieter gaan. Daarna kreeg lommerd de betekenis van: het huis van de geldschieter, het pandjeshuis. Zü die voor vrienden en kennissen niet wilden weten, dat zij gedwongen waren hun be zittingen te belenen, gaver, voor een bezoek te gaan brengen aan een familielid: Oom Jan. Tegen woordig leidt men daarmee nie mand meer om de tuin. practijk nagenoeg te benaderen- de straf en de daartoe noodzakelijke maat regelen worden dienstbaar gemaakt aan de terugkeer van de gedetineerden in de maatsohappij. Dit is eigenlijk een verrassend ele ment. Een gedetineerde moge om rede nen van orde en veiligheid gedurende een zekere periode van het maatschap pelijke verkeer worden uitgesloten, hij ts niettemin geen uitgestotene in ab- olute zin. Het is niet zo, dat de maat sohappij met hem heeft afgerekend. Het feit van gedetineerd te zijn. ont hult een bepaald manco in onze samen leving. Zoals een gevangenisdirecteur het ons dezer dagen met een variant op een bekend gezegde zelde: „iedere maatschappij heeft de misdaad, die zü verdient". De man. de vrouw, de jongen, dig om welke reden ook achter de tralies is terecht gekomen, is een sociaal wezen, dat op een bepaald moment toch weer in dit maatschap pelijk verkeer zal moeten worden op genomen. De gedetineerde moet zijn straf on dergaan die straf is een leed, waar van men de draagwijdte nauwelijks kan beseffen en daaraan valt dan ook niet te tornen, maar die straf moet niet het karakter krijgen van vergelding, zij is veeleer en vooral bedoeld als cor rectie. Iemand, die zich in- het maatschap pelijk verkeer heeft misdragen, maakt men voor dit maatschappelijk verkeer niet geschikt door hem domweg op te sluiten. De reclassering is niet aan de beurt na de invrijheidstelling van een gedetineerde. Nee. haar taak begint, al binnen de gevangenismuren, ln die zin. dat de mens. die zijn straf ondergaat, zich verantwoordelijk lid van een ge meenschap moet gaan gevoelen, ook van de gevangenisgemeenschap. Daarop is het gehele huidige peni tentiaire systeem gericht in al zijn vertakkingen. De gevangenen wordt in dit besef opgevoed door het werk, dat hfj te verrichten krijgt, door de stimulansen tot zelfwerkzaamheid en tot zinvolle vrijetijdsbesteding, maar te gelijk ook en vooral door hem in aanra king te brengen met zijn medegevangenen voorzover dat in overeenstemming kan worden gebracht met zijn persoonlijk heid, zijn aanleg en karakter. Daaruit volgt, dat er geen standaard type gevangenis meer is, maar dat ge zocht wordt naar een differentiatie. Het systeem, gelijk dit hierboven werd aangeduid, heeft thans, terwijl men het gedurende een reeks van jaren tot geleidelijke ontwikkeling heeft ge bracht, zijn omschrijving gevonden in art 11 van de nieuwe beginselenwet: „Gevangenisstraf wordt naar gelang van de persoonlijkheid van de veroor deelde in algehele of in beperkte ge meenschap. dan wel in afzondering on dergaan". Het is wel een groot verschil met de wijze van executie, zoals die in de wet van 1886 werd omschreven. Reeds toen mocht, althans naar de in die tijd gel dende opvattingen, het Nederlandse ge vangeniswezen voorbeeldig heten, maar de wet kende de cellulaire executie als regel en een gemeenschappelijk onder gaan van de straf als hoge uitzondering. Zij kende de boeien en de lijfstraf. In de nieuwe wet is indien zü van kracht wordt de celstraf uitzonde ring gemaakt geworden cn waar zy toepassing vond, sluit zü het perspec tief van gemeenschap niet uit en daarin volgt zü dc thans reeds alge meen aanvaarde practük. De onmiddellijke aanleiding tot de al gehele herziening van de wet van 1886 opgemerkt zij nog, dat in 1918 een noodwetje de ontwikkeling van nieuwe methodes mogelijk maakte is te merkwaardig, dan dat zij onvermeld zou mogen blijven. In de toelichting op het wetsontwerp zegt de minister: .Gedurende die bezet ting hebben vele Nederlanders, die in normale tijden zich voor het vraagstuk van de executie van vrijheidsstraffen niet bijzonder zouden hebben geïnteres seerd. door persoonlijke ondervinding de uitbouw van het gevangeniswezen als een brandend probleem ervaren". Zü werden er, om zo te zeggen, met hun neus bovenop geduwd, en hun er varingen zullen waarschijnlijk vrüwel ln overeenstemming zün geweest met wat de wet van 1886 omtrent de executie vsn vry'heidsstraffen voorschrijft met inbegrip van de lijfsstraffen. De Duitsers waren niet byster zacht zinnig en aan gemeenschap van gede tineerden en wat voor gedetineerden hadden zij een broertje dood. Nu kan men zeggen: vormen deze wel heel büzondere omstandigheden nu wel een gezond motief? Misschien niet, maar daar staat tegenover, dat de in richting der gevangenissen deze vorm van executie mogelijk maakt. En wie Wanneer men in de bloembollenstreek spreekt van het Seizoen, bedoelt men niet het tijdperk van bloeiende velden en honderdduizenden toeristen, maar de paktijd die aankomt wanneer de arbei ders het veld opgaan om te rooien en in de bollenschuren het lied van de arbeid klinkt. Excuus voor alles De „paktijd" is in de Bloembollenstreek een algemeen aanvaard excuus. Wanneer iemand niet op een feestje verschijnt (wanneer er tenminste, al feestjes wor den gehouden), wanneer een vergadering slecht bezocht is (wanneer men al zo dom geweest is een vergadering uit te schrijven) geldt het woord „paktüd" als verklaring en verontschuldiging voor iedere tekortkoming. In de paktüd wordt vaak bij het morgenkrieken begonnen, maar wie mocht denken dat met zonsondergang het werk gedaan is. die moet maar eens laat in de avond, zelfs in de nacht door de Bollenstreek rijden. Dan ziet hü het licht stralen uit de vensters van de bollenkantoren, dan ziet hü vermoeide typisten en facturisten zit ten achter hun machines, dan lopen baas en knecht geiykeiyk ln shirt met opgestroopte mouwen, dan wordt er door iedereen aangepakt. Vooral wan neer er nog lading met een boot mee moet, stopt men niet eerder dan wan neer alles gepakt, alle documenten (en er komt een papierwinkel bü kükcn!) gereed zijn. En zo gaat het in alle nevenbedrijven. Op de expeditiekantoren maakt men van de nacht een dag en ratelt onophoude lijk de schrijf machine door het rellen van de telefoon heen. Op de stations en de laadplaatsen der boten kan men zich bijna niet meer keren. In de timmerfa brieken, waar de kisten worden vervaar digd, zingt gillend de zaag en klinkt het eentonig geklop van de hamers. En de grote trucks van de expediteurs daveren nu in de gelegenheid is. een gevangenis te bezoeken, die krügt zonder dat hy zich over hoeft te geven aan sen- timentaliteiten, een ogenblik toch een vaag vermoeden van de zwaarte van het leed, dat achter gevangenismuren rondsluipt, ook bij de nuchtere erken ning, dat straf het karakter van straf moet behouden en dat tot handhaving daarvan geen slapheid of toegevendheid passend is. Het gemis van de vryheid is reeds een zo groot leed, dat men slechts dank baar kan zyn voor het feit, dat de menselüke elementen, samengevat ln het verlangen van vTÜheid vrijwel ieder individu („vrijwel" want er zijn inder daad uitzonderingen) om deel te lieb- be> aan enige vorm van gemeenschaps leven. in de praktük van ons gevange niswezen ingang hébben gevonden. (Incp2. Med.-advert. 1 FEUILLETON V#r+aald uit het Engels door VICTOR BRIDGES 20). In het geval Clifford kan ik me dat gevqel heel goed indenken, ant woordde Maurice. Ik heb de man maar heel even gezien, maar ik veelde onmiddellijk een zekere tegenzin jegens hem. Is hü werkelijk zo'n goede kracht, als uw moeder denkt? O ja, hy is prima Ik geloof, dat hjj nog extra geld verdient met wed den. Hü moet, hoe dan ook, nog een andere bron van inkomsten hebben, want hü smijt met geld. Ze haalde even verachtelük de neus op. Laten we het verder niet over hem hebben, maar over iets belangrijkers spreken, zoals b.v. de „Eekhoorn". Nu u een proefvaart hebt gemaakt, wat denkt u er nu van? Zou de boot iets voor u zijn? Ze is precies wat ik zoek. Dan is het dus alleen een kwestie van hoeveel ze waard. is. U wilde Nob- 'by hierover raadplegen nietwaar? We hebben het er uitgebreid over gehad gisteravond en zijn tot de slot som gekomen, dat tweehonderd pend een behoorlijke prys zou zyn. O nee, dat is veel te veel. Hazsl schudde haar hoofd. U kunt de boot voor 175 krijgen en dan zal ik haar op de koop toe vol benzine laten gooien. Dat is onzin. Ik zou slapeloze nachten hebben vanwege het gevoel u tekort te hebben gedaan. Toch zün dit myn condities. Er is eohter één voorwaarde aan verbonden: ik venvacht zo nu en dan eens mee gevraagd te worden op een boottochtje! Dat is een pracht-idee! Wat zoudt u ervan zeggen, daarmee meteen mor gen te begirinen en een mooie lange dag-tocht te maken? Ik zou het heerlijk vinden. Maar ik kan me niet vrümaken. De moei lijkheid is, dat twee mensen van onze staf deze week afwezig zijn, zodat ik wel op kantoor meet wezen en Sherry moet assisteren. Ik zou misschien a.s. Woensdag weg kunnen blüven als mce- der zich tenminste goed genoeg ge voelt. Bestaat er een mogelijkheid u op te bellen? U kunt „Het Anker" bellen, daar ügt mijn schuit precies tegenover. Als u zegt, dat u mü wilt spreken, sturen ze wel iemand om me te halen. Afgesproken, ik zal u bellen. Ha zel bleef stilstaan en stak haar hand uit. Misschien is de politie tegen die üjd ook nog iets meer te weten geko men omtrent meneer Marks. Als dat niet het geval zou zijn, dan zullen wij heus de hoofden bijeen moeten steken en zelf aan het werk moeten gaan. Maurice keek in haar lichtbruins o?en. waarin gouden lichtjes dansten. Er is niets waarop ik me méér zou verheugen, zei hij ernstig. HOOFDSTUK VI De avondbladen, meneer. Goed, leg ze maar op tafel. De knecht met een glad mager ge- zioht en donker haar. deed zoals hem gezegd werd. Gordon Maxwell liet de brief, die hü bezig was te schrijven, liggen en stond op van het zware schrijfbureau. Een kostbaar uitziende klok boven de schoorsteenmantel sloeg zes uur. Is er verder neg iets van uw dienst, meneer? Meneer Murray kan hier binnen enkele minuten zijn. Als hij er is, breng hem dan cnmiddellük hierheen. Goed meneer. En ik wens niet gestoord te wor den. Foster. Als de telefoon gaat. neem jy die dan aan? Met een knikje verdween de knecht uit het vertrek. Maxwell nam de kran ten op en installeerde zich hiermee in de zware leren fauteuil, die aan de an dere kant van de kamer stond. Hü stak een sigaar op en nadat 'hy een kussen in de gewenste pesitie had gebracht, begon hü de resultaten van de races van de afgelopen dag te lezen. Het was precies tien minuten over zes, toen de deur van het vertrek weer openging en de verwachte bezoeker binnenkwam. Voor de drager van een bekende Schotse naam, was het uiter- lük van de heer Murray enigszins j whisky, liet zich in een diepe stoel kaar. Het geheel was een prachtige ver toning. Ik ben vol bewondering voor de loyaliteit en waardigheid van jullie gerechtelijke instellingen. Ga door, onderbrak Maxwell hem ongeduldig. Verknoei geen tijd met gees tigheden. De bezoeker trok even zij schouders vreemd. Met zün magere, geelachtige op, nam langzaam een slok uit zijn gezicht, harde, wrede ogen en het glas. en haalde vervolgens uit een van kleine zwarte snorretje, zou men hem zyn zakken een lange strook bedrukt eerder thuis hebben gewaand in de havenwüken van Marseillle dan in een Sohotse omgeving. Naar zijn houding te oordelen gaf de man de indruk, dat hy zich volkomen op zyn gemak voelde. En' Dit enkele woord kwam scherp uit Maxwell's mend. Het gaat best. Murray liet een stel weinig aantrekkelyke geiige tanden zien. Ik geloof niet dat er eiuge reden is ons zorgen te maken. Ben je cp de lijkschouwing ge weest? De ander schudde het hoofd. Bü nader inzien leek het me veiliger me daar niét te laten zien. Het was boven dien met nodig. We kregen onmiddellijk een volledig rapport op de zaak, Misschien was het inderdaad ver standig van je. Maxwell maakte een gebaar in de richting van een -buffet. Neem een borrel en kom hier bü me zitten om me te vertellen, wat er gebeurd is. Het is nog te vroeg dat er al iets in de krant kan staan. Gevolg gevend aan het aanbod, voor zag Murray zich van een groot glas papier te voorsohijn, welke hy aan zijn gastheer overhandigde. langs de wegen op weg naar Rotterdam of naar de Duitse of Belgische grens. Zelfs de banketbakker krügt zyn deel want het kan gebeuren dat daar midden in de nacht nog warme saucijzenbroodjes of croquetjes worden gecommandeerd, om het dóórwerkende personeel een beetje op krachten te houden. IN DE SCHUREN. In de bollenschuren is het inmiddels ook een drukte van belang. Wie bü het woord „bollenschuur" nog denkt aan de oude houten bouwsels van vroeger met de grote ramen, zal vreemd opzien wan neer hy zo'n modem bloembollenbedryf betreedt. Dat lijkt tegenwoordig meer op een fabriek, waar de oliebranders con stant loeien, de ventilatoren snorren, waar thermostaten en allerlei ingeiïleuse temperatuur- en vochtigheidsmeters, vernevelingsapparaten en ingewikkelde circulatiesystemen zorgen dat het bewa ren en vermeerderen van de bollen vol gens de modernste begrippen geschieden kan. Tulpen, narcissen, hyacinthen, ze genieten allen een afzonderlüke en bü zondere zorgvolle behandeling. Voor ze op de stellingen terecht komen en het „leverbaar" wordt geëxpedieerd, hebben de arbeiders op de tuin, de vrou wen by het pellen, menig „zweetje" ge haald. Tegenwoordig geschiedt veel van het werk mechanisch, vindt men in de schuren electrische sorteermachines, leesbanden, bollenpel- en telmachines. Maar men kan handkracht toch niet ontberen. Er komt echter een merkbare ver schuiving, Vroeger waren het de vrou wen en meisjes uit de bollenstreek, die voor liet pellen zorgden. Ze lieten daarvoor dikwyls het huishouden aan een buurvrouw of familielid over, de kinderen verzuimden de school. Dc bollenpeltyd betekende een aardige bijverdienste maar ook heel vaak een tijdelyke ontwrichting van het ge zinsleven. Thans echter zijn nieuwe concurren ten komen opdagen; de leerlingen der middelbare scholen uit de steden pro beren een vacantiecentje te verdienen door te gaan bollenpellcn. Sommigen blijven weken lang, anderen verdwü- nen na enkele dagen alweer. DE VOORUITZICHTEN Wanneer men nu een bloembollenkwe ker vraagt naar de oogstvooruitzichten, zal hy een menigte slagen om de arm houden, maar toch niet durven zeggen dat er niets van terecht komteen voorspelling die tijdens het natte voor jaar meermalen werd gehoord. De hyacinthen hebben weliswaar vrü hevig te lijden van zwartrand en geel ziek, het narcissengewas is dit jaar niet al te best en zal weinig dikke bollen op leveren, maar met de tulpen zal het over het algemeen wel loslopen. Het gewas heeft zich tüdens het gunstiger weer van de laatste tijd vrü goed hersteld. En toch wil het met de handel nog niet vlotten. De prüzen blüven te styf. De exporteurs willen zich graag dek ken, maar niet te duur kopen. De kwe kers willen hun oogst wel graag kwüt, maar niet te goedkoop. En zo draaien beide groepen als katten om de hete brü en ieder gesprek in de bollenstreek ontaardt in een goedmoedige scheid- partij, waarbü de exporteurs de kwe kers beschuldigen hen het vel over de neus te halen en de kwekers consta teren, dat ze na vele zorgelykc jaren voor het eerst eens op fluweel zitten. Voor zulke gesprekken is overigens maar weinig tüd. Wqnt van de vroege morgen tot de late avond is men in louw om de bollen in de schuur en weer uit de schuur te krijgen Het is paktüd" in de Bollenstreek en dan heeft men geen tüd voor iets anders! (Ineez. Med.-advert.) by zonnebrand, doorzic- ren, schrijnen, smetten GEMEENTE AMSTERDAM LOOFT f.1000.— BELONING UIT De gemeente Amsterdam looft een be loning van f. 1000 uit aan hen. die in lichtingen kunnen verschaffen welke leiden tot de aanhouding van Pieter Jan Bruin, geboren te Amsterdam op 12 Oc tober 1922, die ervan verdacht wordt een bedrag van f. 113.000 ten nadele van de gemeente Amsterdam te hebben verduis terd. Zoals men zich zal herinneren heer Bruin kans gezien stortingsbewüzen van de gemeente giro te vervalsen. KOKSSCHOOL BESTAAT ÉÉN JAAR, Ter gelegenheid van het één-jarig be staan der Militaire Koksschool te Lel den worden a.s. Vrydag en Dinsdag ln de Leidse Hout athletiek- en voetbalwed strijden georganiseerd Dinsdagavond is er bovendien een feestelü-ke byeenkomts, waaraan medewerkne het Leids Dansor- kest. een dumba-orkest en het Haagse ABC-cabaret onder leiding van Wim Mfooyman. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllli SON JA KWAM FELICITEREN! Een ongewone bezoekster heeft gistermiddag de dierenarts Joh. C. Peters te Rotterdam haar geluk wensen aangeboden bü diens zilve ren artsjubileum. Haar naam was Sonja, olifant van beroep en af komstig uit de diergaarde Blijdorp. Zy wees met haar slurf naai" het bordje, kennelyk daarmee te ken nen gevend, dat ze bij deze „spe cialist voor kleine huisdieren" zoals het bordje vermeldde moest zijn. Toen haar begeleiders op de schel hadden gedrukt, kwam de dierenarts naar buiten om zich te laten gelukwensen door een van zyn patiënten. Sonja was nairxelük van diverse kwaaltjes verlost geworden en daarom mocht een persoonlük bezoek nietachterwege blüven! Na by na een heel brood verorberd te hebben en een hoeveelheid fon- dawtjes. ging Sonja nog op speciaal verzoek haar opwaohting maken binnen het hek van de ernaast ge legen St. Mariaschool, waar alle leerlingen zich verdrongen om haar te zien! VOOR WOENSDAG 27 JUNI. Hilversum I (402 M.) NCRV 7.00: nieuws: 7.18: gewyde muziek; 7.45: een woord voor de dag; 8.00' nieuws en weer berichten; 8.15: gram muziek; 9.00: voor de zieken- 9 30: waterstanden; 9 35: koninklijke'militaire kapel: 10.15: gram.- T muziek; 10.30: morgendienst; 11.00: gram.- Lees ze.f maar, zei hy. Ales staat jmuziek: li 10: „vijfduizend gulden", hoor spel: 12.00: cello en plano; 12.30 land en tuinbouwmededellngen; 12.33: salon- ihierin er ontbreekt niets. Er heerste gedurende enkele minuten stilte, die slechts door het tikken van de klok en enkele claxonsigaalen van voorbü gaande auto's buiben werd onder broken. Murray zal doodstil met halfgesloten ogen en een onaangestoken sigaret bungelde bussen zün lippen. Het geheel is betrekkelyk bevre digend merkte Maxwell ten slotte op, terwyl hy het verslag terzijde legde en de as van zyn sigaar tipte. We zün echter nog niet safe, nog lang niet Ze zullen er nabuurlyk aohter komen, wie de man was, nu ze contact met Parüs hebben opgenomen. En wat zou dat? Daarmee is zijn doodsoorzaak toch nog niet verklaard? Er zou een verklaring zijn voor het motief en ze zouden een idee krijgen, waarom hij in Melchester vertoefde. Maxwell keek dreigend. Ik vraag me af, hóéveel die ellendige kerel te weten was gekomen en hoe.... (Wordt vervolgd) 42. Daar was nu dus de geheimzin nige kluizenaar uit zün kluis gekomen, om Panda's slaperige pachters toe te spreken. Deze goede lieden luisterden verbaasd toe, en de slaperigheid verging hen al spoedig! De kluizenaar sprak na- nelijk op plechtige toon: „Uw slaap ziekte is mij bekend! Het is een treurig lot dat u getroffen heeft, goelien! De hyperbolische inwerking der kosmische stralen heeft, naar algemeen bekend Is, schrikwekkende gevolgen! De slaperig heid zal nimmer aflaten, en op een mooie ochtend zult gij ontwaken om te ontdekken, dat ge de rest van uw leven slapend zult doorbrengen!" „Maar wat verschrikkelük!" riepen de pachters. „Dat is toch erg? Daar moet iets tegen gedaan worden!" „Tja tjadat is oprecht gespro ken!" prees de kluizenaar. „Daar moet, zoals ge zo treffend opmerkt, iets tegen gedaan worden. En gelukkig mag ik zeggen, dat ik er iets tegen kén doen! Verschaf mü slechts een klontje goud van circa drie kilogram, benevens ze ven ons platina en twee dozijn achttien karaat diamanten, en ik zal, om ulle- den een genoegen te bereiden, een kun dig natuurwetenschappelijk mekaniekje knutselen, dat de gevreesde stralingen herleidt tot hun x-waarde. Dan zün ze onschadelijk, en gü zult in vreugde en gezondheid wakker uw dagelyks brood kunnen verdienen!" „Jamaar wü hébben geen goud en diamanten en zo", klaagden de pach ters. „Hoe nu?" riep de kluizenaar. „Mag dat hinderen? Mag dat de pret uwer genezing drukken? Uw mééster heeft toch goud genoeg! Het zal hem een ge noegen zijn om het aan mü af te staan voor zulk een goed doel Maar het is erg de vraag of het Panda een genoegen zal zün. Panda had toe vallig net het laatste gedeelte van de toespraak gehoord, en hij mompelde grimmig in zichzelf: „De kluizenaar is bezig mün pachters op te stoken maar daar zal ik eens even wat teven doen!" Hü had natuurlük groot gelük. orkest; 13.00: nieuws; 13 15: militaire reportage of gTam.muzlek; 13.20: Banjo- orkest- 13 50: gram.muzlek; 14.00: Bonds dag dér Bond van Geref. Mannenvereni- glngen ln Nederland; 14.45: voor de meis jes; 15.00 lichte muziek; 15.30: gram.muz.; 15.45' cello en plano; 16.15: voor de Jeugd; 17.30: planoduo; 17.45. Regeringsuitzen ding: Prof. dr G. F. Püper: „Snouck Hur- gronje, kenner van de Islam"; 18.00: ge mengd koor; 18.30 RVU: mevr. mr L. Eversdljk Smulders: „Myn Woestljnrels naar de gesluierde mannen: De Touareg"; 19.00: nieuws en weerberichten, 19.15: ..25 Jaar N.C S V. kampwerk onder de Jongens van het Ryksopvoedlngsgestlcht te Amers foort". causerie; 19.30: gram.muzlek; 19.40: radiokrant: 20.00: nieuws; 20.05: gram. muzlek; 20.15: Residentie-orkest; 21.00: gram.muzlek; 21.15: „In de voetsporen van Paulus", reportage; 21.35: mannenkoor. Koninklijke Militaire Kapel en solisten; 22.05: amusementsorkest; 22.30: cello en orgel- 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15; gram.muzlek; 23.4024.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerbe richten; 8.18: orgelspel: 8.50: voor de huLs- vrouw-*9.00: gTam.muzlek; VPRO 10.00: schoolradio; VARA 10.20: gram.muzlek; 10.35: voor de vrouw: 11.00: RVU: Drs W A. Nell: „Dromen en hun betekenis": 1).30: gram muziek; 12.00: accordeonor kest- 12.30 land- en tuinbouwmededelln gen;' 12.33: voor het platteland; 12.38: gram muziek: 12.55: kalender 13.00: nieuws; 13.15" omroeporkest; 14.00: ge sproken portret; 14.15: omroeporkest; 15.00: kinderkoor; 15.20: „Levende bezems", hoorspel voor de Jeugd; 15.50: planocon cert: 16.00' vragenbeantwoordlng voor de Jeugd; 16.30: voor de zieken; 17.00: actua liteiten- 18.30; dansmuziek; 19 00- „Lerin gen wekken, voorbeelden trekken", lezing; 19.15: gram.muzlek VPRO 19.30: voor de Jeugd; VARA 20.00: nieuws; 20.05: politiek commentaar: 20.15- „La Travlata", opera; 21.20: „Gevleugelde daden", hoorspel; 22 30: vliegeniers orkest; 23.00: nieuws; 23.15: Internationaal sportfestival Gronin gen 1951; 23.3024.00: dansmuziek, Engeland. BBC Home Service (330 M.) 12.00: gram.muzlek: 12.25: gevarieerd pro gramma; 12.55: weerberichten; 13.00: nieuws; 13.10: raportages; 13.30: Latyns- Amerlkaanse muziek: 13.55: sport: 14.00: schoolradio: 15.00: tenniskampioenschap pen; 15.30: hoorspel: 15.45: Idem; 16.20: tenniskampioenschappen; 17.00; voor de kinderen: 17.55: weerberichten; 18 00: nieuws: 18.15' sport; 18.20: gram.muzlek, 19.00: gevarieerd programma; 19.45 cau serie; 20.00: symphonle-orkest en soliste: 21.00: nieuws: 21.15: causerie: 21.30: „H. M. S. Pinafore". 3e acte; 22.20- causerie: 22 35: gram.muzlek: 22.45: parlements- overzlcht; 23.00—23.03: nieuws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 M.) 11.15: dansmuziek; 11.45: voordracht: 12.00: parlementsoverzlcht; 12.15: orkestconcert; 12.45: idem; 13.45: voor de kleuters; 14.00: voor de vrouw; 15.00: lichte muziek; 15.30: voor de solda ten. 15.45. militair orkest; 16.15: Mrs Dale's dagboek; 16.30: orkestconcert; 17.30: theaterorkest: 18.00: „One Nlght Stand": 18.30' tenniskampioenschappen; 18.45 nieuws- 22.15: actuallttlten: 22.20: orkest concert'; 23 00: voordracht: 23.15: lichte muziek; 23.5624.00: nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 M.) 12.00; orkestconcert; 13.00; nieuws; 13.25: omroeporkest en solist; 15.40; klein amu sementsorkest en solisten; 16.30: fllmmuz.; 16.45: nieuws; 17.00: zangrecltal; 18 00: ge varieerde muziek: 19.45: nieuws; 20.05: gevarieerde muziek; 22.15' nieuws; 22.35: amusementsmuziek; 23.00: omroeporkest en solisten; 24.00: nieuws; 0.301.00: lichte muziek. Frankrük, Nationaal Programma (347 en 249 M 12.00; symphonle-orkest en. soliste; 13.00: nieuws; 13.20: pianorecital; 14.05: nieuws; 14.10: cellorecital; 18 30: Amerikaanse uitzending; 19.00: gram. muzlek: 20.00' kamermuziek; 22.45: vlooi en plano; 23.30: zangrecital; 23.4524.00: nieuws. Brussel. 324 en 484 M. 324 M.: 11.45: operamuziek; 12.30: weerberichten; 12.40: gram.muzlek: 13.00: nieuws; 13.15, 14.00 en 15.00: gram.muzlek; 15.45- symphonle- orkest en solisten; 17.00: nieuws; 17.10 en 17 30: gram.muzlek; 17.50; boekbespreking; 18.00: fluit, claveclmbel en basso continuo: 18.15 causerie; 18.30: voor de soldaten: 19.00: nieuws19.30: gram.muzlek; 19.50: radlofeullleton; 20.00: omroeporkest en solist; 21.00: actualiteiten; 21.15; Engelse en Ierse muziek. 22.00: nieuws; 22.15: planorecital; 22.30: gram.muzlek; 22 45: pianorecital; 23.00: nieuws; 23.0524.00: verzoekprogramma. 484 M.: 12.05: lichte muziek: 13.00: nieuws: 13.10. 13.30, 14.30 en 16.00: gram. muzlek; 16.30; omroepkoren; 17.10, 17.45, 18.30, 19.00, 19.20 en 19.40; gram.muzlek; 19.45: nieuws; '20.15: orkestconcert; 22.30: gram.muzlek: 22.55: nieuws; 23.10: gram. muzlek; 23.55; nieuws. AGENDA DINSDAG: Stadszaal: Haak-ln-tentoonstelling, 10 uur voorm.11 uur nam. WOENSDAG: Stadszaal: Haak-ln-tentoonstelllng, 10 uur voorm.11 uur nam. Steenschuur 6Geünieerde Loge van Theosofen, 8 uur nam. Nleuwstraat 28Verklaring van het Boek van Mormon, 8.30 uur nam. DONDERDAG: Hooglandse Kerk: Concert „De Mens in zün vrije Tijd", 8 uur nam. BI08COPEN. Trianon „Drakenzaad" (18 jaar). Zon dag 2.00, 4.30, 6.45 en 9.15 uur; overig# dagen 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Rev „Winchester *73" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4 45. 7.15 en 9.16 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Paul Vlaanderen en het Z mysterie" (14 Jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lklo „Walk softly 6tranger" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Parüs bij Nacht" (14 Jaar) Zon dag 2.30. 4.45, 7 eri 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van 23 Juni 13 uur tot 30 Juhl 8 uur waargenomen .door Apotheek Van Drlesum. Mare 110, hoorspel: 19.00: nieuws en radiojournaal; tel 20406 en de Zulder-Apotheek. Lam- 19.25: sport: 19.30: gevarieerd programma; menschansweg 4. tel. 23553. 20.00- hoorspel: 21 30: ..Have a go": 22.00: Te Oegstgeest door de Oegstgecster neervallen en sloeg zün benen over el- Apotheek, Wïlhelminapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3