Malik doel een vredesvoorstel inzake Korea Ernstig gemeend of propaganda! ?EER BERICHT Perzische troepen hebben een olie-raffinaderij bezet Duits jacht voor Rockanje gestrand ite Jaargang MAANDAG 25 JUNI 1951 00 No. 27336 LEIDSCH DAGBLAD ecteur J. W. Benny ddredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5.15 per kwartaal: t 0.40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Jakob Malik, het hoofd ven de sovjet-delegatie bü de Verenigde Na ties. heeft Zaterdagavond voor de radio der Verenigde Naties een conferentie .lussen de oorlogvoerenden in Korea" ter bespreking van een staken van het Tren en een wapenstilstand bii de 38-ste breedtegraad voorgesteld. Heft ovjetvolk, zo verklaarde hii, was van oordeel, dat het meest acute probleem in het ogenblik, nameliik het gewapende conflict in Korea, kon worden ipeelost. De eerste stap daarheen zou een staken van het vuren en een rapenstilstandsovereenkomst met een terugtrekking der wederzijdse strijd machten van de breedtegraad moeten inhouden. Deze stap was mogeliik. mits oprechte wens bestond, een einde te maken aan de bloedige strijd. „Dit is xker geen grote prijs om de vrede in Korea tot stand te brengen". ferder verviel Malik echter geheel in oaganda-stijl. Js voornaamste oorzaak van de ver- entering der betrekkingen tussen de steliike mogendheden en de sov.iet- i noemde Malik „het sluiten van het jntische pact, cte inrichting van erikaanse bases in het buitenland, vorming van West-Duitsp strijd- chten. het aanmoedigen van het janse militarisme, de krankzinnige rapeningswedloop en de uitbreiding de strijdkrachten in de landen van Atlantische pact en de Verenigde .en". De in bezitneming van het Chinese jid Taiwan "Formosa) en het bom beren van Chinees grondgebied le- -:n het onweerlegbare bewijs voor de srikaansp poging om de oorlog in Verre Oosten uit te breiden". )e sovjet-unie verdedigde de vrede, bedreigde niemand. Baar politiek was gebaseerd op de ciale structuur van de sovjet-unie en belangen van de sovjet-volken". De riet-unie streefde naar loyale en edzame betrekkingen met alle sta- .die od economisch eebied wensten :en te werken. De sovjet-politiek was aseerd op de .mogelijkheid van het ist elkaar bestaan van socialisme en dtalisme". mits men het beginsel van erkerigheid aanvaardde en aan- irde verplichtingen nakwam. Reeds 1932 had Stalin verklaard, dat de net-unie onder geen beding een ge iend conflict met de Verenigde Sta- wenste. De Verenigde Naties werden door ..de trsende kringen der Verenigde Sta- steeds meer een ..oorlogswerktuig een middel om een nieuwe wereld- leg te ontketenen". De bewapeningspolitiek van Amerl- Engeland en Frankrijk, ook ten aan- i van andere Europese landen. Aroeg zaad van een nieuwe wereldoorlog. De toespraak werd zowel in het Rus- :h als in het Engels uitgezonden uit bureau van het sovjet-delegatiie. De ingrijke punten werden telegrafisch Trvgve Lie, cle secretaris-generaal thans in Oslo vertoeft, gezonden. Ualik verklaarde voorts, dat dagelijks Amerikaanse bladen kaarten ver enen met de Amerikaanse bases en reliike aanvalswegen naar soviet hische industriecentra. In de gehele riet-unie was niet één blad te vin- dat oorlog tegen de Verenigde Sta- of enig ander land predikte. Reactie's op Malik's suggestie. |Punctionarissen der Verenigde Naties lierzoeken thans welke stap genomen it te worden. Men is tot nu toe tot ■olgende mogelijkheden gekomen: 1. Malik, die thans voorzitter is van de [üiigheidsraad. kan de Raad nog aan f- begin van deze week bijeenroepen. ITiygve Lie zou alle partijen kunnen iepen de strijd op een gegeven ogen- te staken j) Generaal Ridgway zou zijn tegen- ïaers een staken van het vuren kun- voors tellen. |l De commissie van goede diensten via een buitenlandse vertegenwoor dig. Engeland, Zweden of India bij- rrbeeld, een concreet voorstel te Pe- 11 kunnen doen. De zestien landen, die troepen in rea hebben, zouden gezamenlijk een iep tot staken van het vuren kunnen I Het Amerikaanse ministerie van buï- pnlandse zaken gaf enkele uren na Jlet uitspreken van de rede een ver- Haring uit waarin het zegt, dat, als de pespraak van Malik betekent, „dat de pmmunisten bereid zijn de agressie in Sorea te eindigen, Amerika bereid is rel zijne bij te dragen. De geest van p rede werpt echter onieuw de vraag p of deze meer dan propaganda is. Ilndien zij meer dan propaganda is, paan er toereikende middelen ter be- j j^hikking voor bespreking van een af- i •-oiting van het conflict". De „toerei- j^nde middelen" zouden de delegaties de V. N. zjjn, aldus een woordvoer- r fc> het Britse kabinet zijn ook bespre- L~h"?eri gevoerd. Een regerings-woord- '-der heeft medegedeeld, dat Morrison I' minister van buitenlandse zaken, Maag in het Lagerhuis een verklaring afleggen. Militaire experts zijn van Feel, dat generaal Ridgway thans pe linies bezet, die hu tegen iedere pal zou kunnen houden. Ingaan op Jüks voorstel zou betekenen, dat hij I lillies, gelegen ten Noorden van de Pdtegraad, zou moeten verlaten: men fcae dan ook „passende garant;es" te T''en alvorens Ridgway order tot de [«tocht te geven. J Een Franse regeringswoordvoerder Me, dat het belang van Maliks voor- Enkele verspreide buien Bilt verwacht tot morgenavond sRlf tot zwaar bewolkt met enkele peide regenbuien. Zwakke tot ma- Zuid-Westeliike wind. Dezelfde of J1 hogere temperaturen 1 Gemaakt te 10 uur). 26 JUNL '(-Q op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. •^n op: 0.18 uur: onder: 13.11 uur frater te Katwijk te 8 33 en 21.01 u. nummer bestaat uit zes pagina's stel werd verminderd door de geuite beschuldigingen en de „propaganda- aanvallen". Deze waren reeds bij herhaling door Gromyko op de conferentie van plaats vervangers te Parijs gedaan. De voor stellen vormden voorts een herhaling van de Amerikaanse van December. Zü waren slechts van belang als ook com munistisch China en Noord-Korea er op ingingen. Radio-Peking en radio-Pjongjang" negeerden Maliks voorstellen. Zij ga ven daarentegen berichten met de ter men als „ae Amerikaanse aanvaller zal verslagen worden" cn „cle Amerikaan se agressie is volledig uiteen geslagen". Trygve Lie, de secietaris-generaal der V. N. zegt in een naar de Verenigde Na kies doorgebelde verklaring, dal. de laat ste weken vei scheid ene regeringswoord voerders de mening h idden uitgesproken dat een staken van het vuren de eerste st:.p naar een oplossing volrode. Het staken vai het vuren diende echter al leen de militaire aspecten te behelzen Dar.rna zouden de politieke aspecten „in de competente organen" behandeld die nen te worden. Naar van bevoegde zijde te Washing ton wordt verklaard, zal Amerika aan dringen op het doen van een verzoek aan de Sovjet-Unie om nadere uitleg. Men verwacht echter niet. dat Was hington stappen zal doen alvorens be sprekingen zijn gevoerd met de andere, vijftien landen, die troepen in Korea hebben. Er is geen bijzondere vergade ring van de vertegenwoordigers dezer landen bijeengeroepen. De normale ver gadering (de vertegenwoordigers komen twee maal per week bijeen) zal morgen worden gehouden. Men meent verder, dat Amerika een uiteenzetting wenst omtrent het begrip „oorlogvoerenden". Dit zou kunnen betekenen: Noord-Korea, communistisch China of zelfs de Sovjet- Unie enerzijds of de zestien landen, Zd- Korea en Amerika „als verantwoordelij ke" anderzijds of de een of.andere com binatie van deze. Vandaag zal president Truman te Hul- lahoma een toespraak houden over de buitenlandse politiek. Men verwacht, dat hu ook zal spreken over het voorstel van Malik. De Zuid-Koreaanse ambassadeur te Washington, dr Joe tsjan jang heeft in een toespraak een beroep gedaan op „de vrije wereld, om zijn regering te helpen Korea van de Jaloe in het Noorden tot het Zuidelijkste punt van het schier eiland te herenigen". VERKLARING VAN RIDGWAY Naar aanleiding van het feit dat een jaar geleden de vijandelijkheden in Korea zijn begonnen, heeft generaal Ridgway, de opperbevelhebber der strijdkrachten der VN. aan zijn vaste overtuiging uitdrukking gegeven, dat het de strijdkrachten der verbondenen zal gelukken zich in Korea tegen de Chinese communisten staande te hou den. De generaal betwijfelde of de Chi nezen voldoende vliegtuigen, kanonnen en tanks van de Russen zouden krijgen om geheel Korea te kunnen bezetten. Naar zijn mening tonen de Sovjets zich niet al te toeschietelijk inzake een te sterke ontplooiing van de Chinese mili taire macht, daar deze voor de inlijving van Mandsjoerüe een belemmering zou kunnen zijn. Generaal Ridgway liet doorschemeren, dat de Russen het liefst zouden zien, dat de Chinese communis ten hun krachten in Korea verspillen. Generaal van Fleet liet zich in ge lijke geest uit. VAN HET FRONT. Op de eerste dag van het tweede jaar van de oorlog in Korea waren de troe pen der Verenigde Naties en der Chine zen in bloedige, doch onbesliste gevech ten gewikkeld in midden- en Oost- Korea. De communisten hebben langs het gehele schiereiland een aaneensluiten de verdedigingsgordel gelegd. Het is nog niet zeker, of de tegenstander deze linie wil handhaven om lange tijd een onbe sliste stelling te forceren of om een derde groot offensief in te zetten. Be halve in het Westen, waar de verbon denen geen voortgang hebben gemaakt, staat het achtste legerkorps thans vijf tien tot dertig kolometer op Noord- Koreaans grondgebied. CIJFERS Vliegtuigen der verbonden strijdkrach ten voornamelijk Amerikaanse hebben in de afgelopen twaalf maanden van de luchtoorlog boven Korea 223.000 vluohten gemaakt. De luchtmacht geeft daarop een aan tal cijfers over het afgelopen jaar: zij verloor 46 vliegtuigen en haar verliezen bedroegen 857 man. 391 Vliegtuigen der Noordelijken waren vernietigd, waar schijnlijk vernietigd of beschadigd. Da luchtmacht verklaart 120 000 Noor delijken te hebben gedood of gewond bü ondersteuning van de grondtroepen en bü bombardementen achter de linies van de tegenstander. 97.000 ton bommen werden neerge worpen en 98 millioen munitiepatronen werden afgevuurd. Voorts werd een aantal bommen neergeworpen die on geveer 35 millioen liter napalm bevat ten. Er waren 264 000 raketten afge schoten en 420 millioen pamfletten uit gegooid, waarin de tegenstaners werd opgeroepen zich over te geven. Volgens het overzicht werden 1.695 Noordelüke tanks vernietigd of bescha digd, 24.500 voertuigen, 14.200 spoorweg wagons en 125.000 gebouwen. Tot. Woensdag j 1. hadden de schepen van de verbonden stnjdkrachten in to taal ongeveer 70 millioen pond zeer ex plosief materiaal afgeschoten, aldus een officieel overzicht van de vloot. De Noordelüken waren 57 000 man verlie zen toegebracht. De marineluchtmacht maakte 67 000 vluchten en verloor on geveer 300 vliegtuigen. DE CHINESE NATIONALISTEN. De V.S. zullen zich blü'ven verzetten tegen het gebruik van Chinese nationa listische troepen in Korea. Senator Taft-, daarentegen heeft in een rede aan een diner van de republi keinse partü te Indianapolis in Indiana aangedrongen op vrijheid van hande len voor generaal Tsjang kai-sjek om invallen of een oorlog te beginnen in Zuid-China. DEWEY NAAR HET VERRE OOSTEN. Thomas Dewey, gouverneur van de staat New York, heeft Zaterdag mede gedeeld, dat hü in het begin van de volgende maand een bezoek zal bren gen aan het Koreaanse front, als on derdeel van een tocht van 40.000 kin. door het Stille Oceaangebied. Dewey vertrekt 1 Juli per vliegtuig en zal een maand wegblijven. Hij verklaarde, dat hij op zün reis de Amerikaanse regering noch iemand anders" zou vertegenwoordigen. Hij zou spreken met generaal Tsjang kai-sjek en met politieke en militaire leiders in Japan, Australië, Nieuw- Zeeland, de Philippünen, Indo-Chlna en Indonesië. Dewey is een van de krachtigste voorstanders van grotere Amerikaanse steun aan Tsjang kai-sjek De tocht van Dewey heeft de goed keuring van president Truman. Desnoods Russische technici Zaterdag werd te Teheran officieel bekend gemaakt, dat de Perzische auto riteiten de raffinaderij van de Anglo Iranian" bij Kermansjah hebben over genomen. De raffinaderij voorziet in de Perzische behoefte aan olie, doch maakt geen vliegtuigbenzine. Zondag hebben Perzische soldaten met de bajonet op het geweer de raf finaderij bezet. De bedrüfsleider, De- rek Hobson, werd medegedeeld, dat hij geen functie meer uitoefende en „tot nader order" in zijn woning moest blyven. De „British Tanker Cie", een doch teronderneming van de „Anglo Iranian" heeft haar tankschepen opdracht gege ven Abadan niet aan te doen. De raffi naderij bier werkt hoofdzakelijk voor de export. De kapiteins van de tank schepen, die hier liggen, hebben gewei gerd een ontvangstbewijs te tekenen, zoals de Perzen het oorspronkelijk had den voorgesteld. Er zijn onderhandelin gen gevoerd over de vorm dezer bewij zen. Zondagavond werd gemeld, dat de Perzen de ontvangstbewijzen zodanig gewijzigd hadden, dat slechts opgegeven wordt, hoeveel olie aan boord genomen is De kapiteins wachtten echter op het fiat van Londen. Inmiddels zijn twee schepen volgens een „tijdehjke rege ling" uit Abadan vertrokken. Alayar Saleh, de voorzitter van de Perzische oliccommissie, heeft Zater dag verklaard, dat, indien de Britse technici van de raffinaderij van Aba dan hun ontslag zouden nemen, Per- zië zou pogen „het zonder de Russen klaar te spelen". Hü waarschuwde echter, dat Pcrzië in dat geval zün toevlucht moest nemen „tot elk ge schikt geacht middel" en gebruik zou maken van de diensten van andere technici. Hij deed een beroep op de Britten om onder de nieuwe nationale Perzi sche oliemaatschappü te blijven werken. Zo zij dit echter niet wensten, zou de Perzische regering hun vertrek verze keren. Mochten zij echter „met kwade bedoelingen vertrekken" dan zouden zij krachtens de wet tegen sabotage ver volgd kunnen worden. De verklaringen, dat levens en eigendommen van Engel sen in Abadan in gevaar verkeerden, noemde hij propaganda. Te Londen ver luidt. dat de Britse technici een „ulti matum" van 32 uur is gesteld, geduren de welke tijd zij kunnen beslissen of zy wel dan niet voor de nieuwe maat- schappü wensen te werken. Drake, de algemene bedrijfsleider van de „Anglo Iranian" heeft een onder houd gehad met de algemene raad van bestuur der Perzische maatschappij. Hij zou met klem geprotesteerd hebben tegen de inmenging in zaken der „An glo Iranian", zoals in de drukkerij en het voorlichtingsbureau van zijn maat schappij was geschied. Perzië zou de Egyptische regering om inlichtingen verzocht hebben omtrent Tra'ar houding in geval Engeland ge bruik zou maken van de in de Suez-ka- naalzone gelegen bases van de lucht macht bij een gewapend conflict met Perzië. Een Amerikaanse woordvoerder te Washington heeft ontkend, dat Ame rika de zijde van Engeland zou heb ben gekozen. Het Amerikaanse stand punt was onveranderd gebaseerd op de hoop, dat de voorstellen van de „Anglo Iranian" een bevredigende basis voor onderhandelingen zouden vormen. De lening van 25.000.000 dollar van de export-import bank aan Perzië zou niet gebruikt worden voor de oliewinning. Bijna 19.000.000 was bestemd voor de ontwikkeling van de landbouw en de rest voor die van het vervoer. Perzië had te verstaan gegeven, dat geen rati ficatie van de lening werd overwogen voordat de kwestie der olie-industrie was geregeld. De president van het Internationaal Gerechtshof heeft de leden van het hof bijeen geroepen op Vrijdag 29 Juni ter behandeling van het ingediende Britse verzoek ten aanzien van het Perzische oliegeschil. Het hof zal Zaterdagmor gen 30 Juni om halfelf bijeen komen, teneinde de beide partijen te horen. De bonden van Perzische transport arbeiders hebben zich bereid verklaard, de voor binnenlands gebruik noodzake lijke benzine en olie zolang kosteloos te vervoeren als de staat zich in schulden bevindt. Talrijke zakenlieden betalen een voorschot van hun belastingen om de staat te helpen. De ambtenaren heb ben tien tot twintig procent van hun salaris aan de staat aangeboden. CONGRES VAN WESTDUITSE VAKVERBOND. Het buitengewone congres van het Westduitse vakverbond heeft Zaterdag aangedrongen op onnuddellüke nationa lisatie van de Westduise steenkool-, Üzer- en staalindustrie. Verder werd een resolutie aangenomen die medezeggenschap eist van de arbei ders in chemische industrieën en in het spoorwegbedrijf. Het congres besloot, de strijd om hogere lonen voort te zetten, tenzü de regering maatregelen zou ne men tegen de s'ijgende kosten van le vensonderhoud en de prüzen tot een .redelük Deil" zou verlagen. Ten slotte werd een beroep gedaan on de regering, krachtdadig od te treden teneinde de basis voor een democratische staat te behouden. ADENAUER TERUG. Kanselier Adenauer heeft na zijn te rugkomst uit. Italië te Bonn verklaard, dat Italië en Duitsland alle kracht zou den gebruiken om het tot een nauwe vereniging van vrije Europese volken te brenven. ..Overdreven nationalisme" diende overwonnen te worden. In de af- geloüen jaren had dit slechts de groot ste ellende gebracht. HONGAARS PASSAGIERSSCHIP OP DE DONAU GEZONKEN. Een Hongaars passagiersschip dat een geregelde lündienst tussen Mohacs, aan de Joegoslavische grens en Boedapest hielp onderhouden, is Vrijdag jl. tenge volge van ene ontploffing gezonken, waardoor zes personen zijn gedood, der tig vermist en zestig gewond. Men meent echter, dat een aantal der vermisten in woners zijn van dorpen in de buurt van de plaats waar het ongeluk plaats vond, die zich naar hun woonplaateen hebben begeven zonder de autoriteiten, die een onderzoek naar het gebeurde instellen, in te lichten. VERMISTE VLIEGTUIG GEVONDEN. Geen overlevenden. Ongeveer 120 kilometer ten Noorden van Monrovia (Liberia) heeft men de resten gevonden van de Constellation ■van de Pan American Airways die. op we? van Johannesburg naar New York, sinds Vrijdag vermist werd. Een red dingsploeg heeft de wrakstukken be reikt. Men vond de verkoolde onherken bare lijken van 28 inzittenden. Er bevon den zich in het geheel 81 passagiers en negen bemanningsleden aan boord. Er zün geen tekenen van overlevenden. Het toestel is totaal verzruizeld op een heu vel van ongeveer 500 meter hoogte aan getroffen Onder de omgekomenen be vinden zich Amerikanen. Zuid-Afrika nen. Fransen. Portugezen en Engelsen. ADMIRAAL SIR ARTHUR POWER NAAR ONS LAND. Admiraal sir Arthur Power, opperbe velhebber van de Britse Marinebasis te Portsmouth, zal in het begin van de volgende maand een onofficieel bezoek aan ons land brengen, aldus heeft de Britse Admiraliteit Zaterdagavond be kend gemaakt. Vergezeld van zijn echtgenote ver trekt hij 5 Juli naar Amsterdam: op 6 Juli zal hü oefeningen in mijnenve gen van schepen der Noord-Atlantische- verdragslanden gadeslaan. Hij zal 7 Juli naar Engeland terugkeren. Passagiers na zenuwslopende uren gered. President Truman heeft de Keizer van Ethiopië. Haile Selassie, een speciale onderscheiding toegekend, welke de Monarch werd overhan digd door Luit.-Generaal Charles Rolte linksdie als persoonlijk ver tegenwoordiger van President Tru man een informeel bezoek brengt aan Ethiopië. Later ontving Luil.- Generaal Bolle van de Keizer de Orde van Solomon de Grote. Op de achtergrond de Amerikaanse am bassadeur in Ethiopië, A. Reeves Childs. Een Duits tweemast zeiljacht is in de nacht van Zaterdag op Zondag in moeilijkheden geraakt cn voor de kust van Rockanje aan de grond gelopen. De eigenaar, de heer Kamp uit Ham burg en zün vrouw sprongen over boord, evenals een Duitse matroos. Samen trachtten zü in een rubberboot aan land te komen. De boot sloeg ech ter vol water en werd onbestuurbaar. Gedurende drie- en een half uur heb ben deze mensen, hangend aan de boot in het water gelegen, totdat zij op het strand werden gtworpen. Me vrouw Kamp kon niet zwemmen. De gezagvoerder Caltlehr Is later door de reddingboot „Prinses Wilhelmina" van boord gehaald. Hei. 16-meter lange tweemast zeiljacht was voorzien van een zware Dieselmotor, die niet werkte. De drie drenkelingen van het Daitee schip werden door een dochter van de stranri- exploitant T. Wageveld uitgeput op her strand gevonden. Men heeft hen dade- lü'k droge kleren verschaft en verzorgd. De scheepshond kon door de 18-jarige Aart Wageveld zwemmende gered wor den. De heer en mevrouw Kamp waren met hun schip op weg van Hamburg naar Lissabon om van daar naar Argen tinië over te steken. Aan boord waren geen zeekaarten van de Hollandse kust, doch wel van het Kanaal en van de Oceaan. Voor de familie 'Wageveld is de nacht zenuwslopend geweest. Men hoorde me vrouw Kamp doorlopend gillen, zag niets en kon bij gebrek aan een goede boot ook niet de zee opgaan om hulp te bie den. Telefonisch waarschuwde men de reddingboten van Stellendam en Helle- voetsluis. Men zou trachten het Duitse jacht, dat geen naam draagt, onder toezicht van het loodswezen bü vloed los te sle pen om het in Stellendam binnen te brengen. Gistermorgen is een vrachtauto vol bagage uit het gestrande jacht ?e- lost. Afgevaardigden van de Anglo- Iraanse oliemaatschappij, die na het mislukken van de besprekingen te Teheran betreffende de nationalisa~ 'ie der Perzische olievelden naar Londen werden teruggeroepen, bij hun aankomst op de luchthaven van Londen. V.I.n.r.: de heren N. A Glass; E. H. S. Elkington; B. R. fackson. de leider van de delegatie °.n Sir Thomas Gardiner, een van de twee door de Regering benoemde directeuren. Prins Bernhard bezocht Parijse Luchtvaarttentoonstelling Prins Bernhard heeft gistermiddag de internationale luchtvaarttentoonsteliing in het. Grand Palais te Parijs bezocht. Na aankomst op „Le Bourget" in de eigen Dakota werd de Prins die o.a. vergezeld was van Gerben Sonderman, zün piloot, verwelkomd door monsieur Werner, waarnemend secretaris-gene raal van de tentoonstelling. De Prins bleef vrijwel onopgemerkt en de ver schillende standhouders bleven onkun dig van het feit dat hun stand door zulk een hoge bezoeker werd bezichtigd. Teven zes uur vertrok de Prins weer naar ons land. Voorlopig geen gedwongen lening Minister Lieftinck deelt de Eerste Kamer mee, dat hii in de marktver houdingen van het ogenblik geen aan leiding ziet over te gaan tot de uit gifte van een gedwongen lening of een lening met een stok achter de deur. Een dergelijke lening zou niet bijdragen tot het herstel van even wichtiger verhoudingen od de kapi taalmarkt. Dit oordeel verhindert echter niet, dat de regering zich on der zeer bijzondere omstandigheden genoopt zou zien van de genoemde middelen gebruik te maken. Feest op de „Ernst Sillem Hoeve" Zaterdag is het 25-jarig bestaan der Ernst Sillem Hoeve, als vacantie- en conferentiecentrum van de C.J.M.V. feestelijk gevierd. De herdenkingsrede werd uitgespro ken door de heer P. Veen. die tevens felicitatietelegrammen voorlas van H.M. de Koningin en van de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht De Jongemannenverenifiing uit Aals meer had de Ernst Sillemhoeve in een bloemenpaleis omgetoverd en de Jon gemannen-vereniging uit Boskoop had reeds in het vroege voorjaar een bij zonder geschenk aangeboden nl. een beplanting van het 8 H.A. grote ter rein met 1800 heesters. In de afgelopen 25 jaren werden 70 conferenties en werkkampen gehouden door de Generale Synode der NederL Herv. Kerken in Nederland. Bijzondere dank bracht de heer Veen in dit ver band aan de ..vader" de heer C. Tabak en aan ooom Doris Doorschot. Twee Amsterdamse leden, de heer en mevr. Carst. boden hierna het geschenk aan van de C.J.M V. als Thomasvaer en Pieternel. Dit geschenk, een bedrag van f. 3067,25. werd overhandigd aan de vice-voorzltter ds H. J Heerden. Afgevaardigden uit het gehele land van de C.J.M.V.-afdelingen waren op dit jubileum aanwezig. Duizenden coloradokevers bij Zandvoort en Scheveningen Grote aantallen coloradokevers spoel den gistermiddag op de kust bü Zand voort aan. Een deel van het personeel van de dienst van publieke werken werd gealarmeerd. Met veel energie werden duizenden van de voor de oogst gevaar lijke kevertjes verzameld en vernietigd. Voor de kust bü Scheveningen vond Vrijdag eveneens een invasie van colo radokevers plaats doch deze werd ener giek afgeslagen. "oorlopig geen nieuwe loonronde? In ..e memorie van Antwoord van de minister van Sociale Zaken, mr Joe- kes, lezen wü, dat deze voorlopig geen aanleiding ziet voor „een verder in grijpen van de verhouding tussen lonen en prüzen in een voor de ar beiders gunstige zin te wüzigen. A.K.U. KEERT 9% UIT De Algemene Kunstzijde Unie zal aan de vergadering van aandeelhouders voorsteller over het jaar 1950 op óe gewone aandelen een divldent uit te keren van 9 (v.j. 7%) in contanten.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1