FILMS VAN DEZE WEEK: Sovjet-suggesties inzake Korea WAAR IS GOD? Mei een enkel woord ZATERDAG 23 JUNI Gromyko zo spoedig mogelijk huiswaarts De Sovjetrussische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Gro myko, heeft op een persconferentie op de Sovjet-ambassade te Parijs, zoals te verwachten was verklaard, dat de Wes telijke mogendheden volledig verant woordelijk ziln voor het afbreken van de viermogendheden-conferentie te Parijs en voor de gevolgen daarvan. Dit afbreken kan de toestand In Euro pa noch de betrekkingen tussen de vier mogendheden verbeteren, aldus Gromy ko, die verder de Sovjet-propaganda noe eens herhaalde. Gromyko zei dat hij van plan is zo spoedig mogelijk naar Moskou terug te keren. De Sovjet-Unie zal voor de vrede blij ven strijden en de oorlogshitsen de klie ken van de V.S.. Engeland en Frankrijk blijven ontmaskeren". ONDERZOEK ONTSLAG MAC ARTHUR VOORTGEZET. In de zitting van gisteren van de se naatscommissie, die het onderzoek in zake het ontslag van MacArthur voert, heeft de republikeinse senator Know- land een telegram van luitenant-gene raal Ridgway, thans opperbevelhebber in het Verre Oosten, aan generaal Law ton Collins, chef van de staf van het Amerikaanse leger, daterend van December 1950. ter tafel gebracht. Uit dit telegram blijkt, dat Ridgway het toen met MacArthur eens was, dat aan de Chinese nationalistische troepen moest worden toegestaan Zuid-China aan te vallen Ridgway verklaarde over tuigd te zijn van de logica van Mac Arthurs standpunt, dat een nationalis tisch offensief in Zuid-China „zelfs in dien het slechts matig succes zou boe ken, de druk op onze troepen in Korea zou verminderen". Tevoren had generaal-majoor David Barr getuigd, voormalig bevelhebber van de zevende Amerikaanse divisie in Korea. Barr deelde de commissie van onderzoek mede, dat hij gekant was tegen het bombarderen van Chinese bevoorradingsbases in Mandsjoerije op dit ogenblik, dat het inzetten van de op Formosa gestationneerde troepen Formosa van zijn verdediging zou be roven, dat h\j voor een blokkade der Chinese kust door de V.N. was. doch niet door de Verenigde Staten alleen, en dat naar zijn mening de strategische waarde van Formosa „voornamelijk hierin was gelegen, dat men dit eiland uit de handen van de tegenpartij moet houden". OOK STAKINGEN AAN AMERIKAAN SE OOSTKUST EN LANGS GOLF VAN MEXICO GEËINDIGD. De Amerikaanse „Bond van Zeelieden" is gisteravond met de scheepvaartdirec ties overeengekomen de staking, waar door de schepen dezer rederijen sinds een week worden getroffen, af te gelasten. De zeelieden zullen op zee niet meer dan veertig uur per week behoeven te wer ken. Dit gaat 16 December a.s. in. De leiders der twee andere vakver enigingen, die aan deze staking hebben deel genomen, namelijk de bonden van Amerikaanse marconisten en die der scheepswerktulgkundigen, zullen heden een onderhoud met de directies der re derijen hebben. De zeelleden krijgen voorts acht pro cent loonsverhoging. Daar de schepen niet kunnen uitvaren zonder marconis ten, zal de scheepvaart in de betrokken gebieden eerst worden hervat, wanneer ook met laatstgenoemden overeeenstem- ming is bereikt. De voorzitter van de „Bond van Zeelieden", Curran, ver klaarde echter te verwachten, dat er binnen 24 uur weer normaal zou wor den gewerkt. Drakenzaad Boeiend, niet aangrijpend Trianon Gisteravond herinnerden wij cns twee onvergetelijke films, een uit de vroegere periode, waarin de film kunst werd, een uit de kort-vcor-oor- logse jaren. Het waren „Storm over Azië" en „De Goede Aarde". Deze com binatie van goede herinneringen heeft geboeid, maar niet ontroerd of bekoord. Het wil ons voorkomen, dat bij -de vervaardiging van „Drakenzaad" in sterke mate is getracht, de uitzon derlijke verdiensten van genoemde films niet zozeer te copieren als wel te eve naren, in ülaats van dat die film ge bouwd is op een eigen conceptie van het probleem, dat in deze film tot uitdrukking wordt gebracht: het pro bleem Azië. Daarin lag juist het boei ende, maar ook het onbevredigende van deze film over het ontwakend Chinees verzet tegen de Japanse indringer in de jaren, kort voor de tweede wereld oorlog, Het verhaal in de film is een voudig, misschien zelfs niet van belang: een vredige gemeenschap, levend bin nen enge grenzen van het eigen land, wordt geconfroteerd met de „moderne" samenleving in de meest gebruikelijke vorm, die van oorlog, haat en wreed heid. Uit die confrontatie groeit het be sef. dat de eeuwenoude banden met bodem en familie hun waarde als basis voor het bestaan verliezen, zolang zij niet in vrijheid aanvaard kunnen wor den. Dit gegeven krijgt eerst waarde, wan neer het geplaatst wordt in een sfeer die ontroert, zoals de literaire gaven van Pearl Buck vermochtenniet door fi'.m technisch raffinement of door ge forceerde details die als enige functie hebben, een aanknopingspunt te schep pen voor het „Westerse" denken, dat ver van die ondoorgrondelijke we reld in het Verre Oosten staat. Dat is ons inziens teveel uit het oog verloren. De warme en de gloed van de eigen visie ontbreken in deze overi gens bijzonder knap gespeelde en op genomen film. Het probleem is aanwezig aangegrepen, doch in cliohé's be handeld. niet naar de wezenlijke in houd. Waardoor ook de knappe dialo gen veel verliezen. Niettemin, zoals wij zelden, een boel ende film van begin tot het lang na dien kemenae einde. Maar dat einde is dan ook een einde en er blijft niets over. De film spreekt niet voldoende aan om meer te geven dan het gevoel: zo, ik ben er een avond uit geweest. Het Z-mysterie Paul Vlaanderen in actie. Casino Paul Vlaanderen, de mo derne Sherlock Holmes van vele radio hoorspelen, is een man, die niet voor het minste of geringste uit de wég gaat en die het best op dreef is in de con- traspionnage en het oplossen van my steries. Hoe moeilijker opdracht, des te meer „bijt" hij er zich in vast. Als hij dan ook, zoals in deze film, geroepen wordt om de internationale Z. organi satie. waarvan een jonge vrouw het slachtoffer werd, te ontmaskeren, gaat hfj er met grote doortastendheid op af En terwijl Scotland Yard voor een raadsel staat, weet Paul, wiens rol uit stekend vertolkt wordt door John Bent- ley, deze misdadigers bende te ontmas keren. In zijn strijd tegen de misdaad vindt hij in Dinah Sheridan een goede en geraffineerde assisen te. Beiden zor gen voor een film vol spanning. Doch men moet van een detective houden. Parijs bij nacht" Vaart en charme Luxor De sprankelende, levens lustige film „Parijs bij nacht" toont ons die aparte wereld van nachtelijk ver maak welke sinds de oorlog naar Ame rikaans voorbeeld zoveel opgang heeft gemaakt. Ook de invloed van Sartre en zijn gesmade existentialisme heeft zich in het Saint Germain des Prés, zoals ae wijk van al dit moderne heet, ter dege doen gelden. De pseudo-philoso- phen met hun baardige gezichten en opgeknipte kuiven vinden hier weer klank voor hun dwaze discussies bij hun soortgenoten onder de tonen van bebop en swing. Deze film steekt op prettige w^jze de draak met al de uitbarstingen van deze surrealisisoh eensgezinden. En met, zo'n vaart en met zóveel spirit dat -de toeschouwers de lust bijna niet kunnen bedwingen ook mee te doen, ondanks het feit dat wij „nuchtere Hollanders" hier toch eigenlijk niet ge schikt voor -zijn. De film verhaalt van enkele jeugdige employés van een luxe nachtclub in Montmartra die in samen werking met de bekende bandleider Jacqes Hélian en een jonge vooruit strevende dichter een progressieve nachtclub ln een kelder in Saint Ger main des Prés oprichten. Zij werden echter danig tegengewerkt dcor hun vroegere baas, die niet kan uitstaan dat de gelegenheid van zijn ex-bedien- cen meer publiek trekt dan zijn zaak. Exposito zoals hij heet is een gevaar lijke gangster, die nergens voor terug deinst. Hij pleegt met zijn ongure tra wanten een overval op de kelder, maar wordt door de politie ingerekend. Na een streng verhoor bekennen zij al hun schanddaden. De mysterieuze leidster van de gangsterbende wordt echter pas later ontmaskerd in de nieuwe club, welke Jacques Hélian en zijn vrienden - cp de eerste étage van de Eiffeitoren •hebben geopend. Door een muzikale krijgslist wordt ze omsingeld en aan de politie overgeleverd. Deze Franse show- fiim is in tegenstelling met vele van aanwezig haar Amerikaanse collega's bijzonder levendig en bezit de vaart welke de goede films in dit genre kenmerkt., Er kwam een vreemdeling Weinig actie L1DO Alida Valll die door de Hollywoodse publiclteitsmensen beroofd werd van haar voornaam en Joseph Cctten toonden zich m Carol Reeds film „De derde man" uitstekend op elkaar Ingespeeld. De dictators van de Califor- nische fllmstad dicteerden dus, dat een liefdes-geschiedenis met hen als cen trum-figuren gemaakt moest worden. Wel, dat wat men goed kan noemen, ligt in genen dele in het verhaal. De ge- Nieuw Noordelijk offensief? Gisteren heeft de Sovjet-Russische af gevaardigde bij de Verenigde Naties, Ja cob Malik, een document laten rond gaan, waarvan waarnemers denken, dat het een eerste aanduiding van Sovjet- voorwaarden voor het regelen van het Koreaanse conflict zou kunnen zijn. Het document was samengesteld door leden van een commissie van de „inter nationale organisatie van democratische vrouwen" tijdens een onlangs gemaakte reis door Noord-Korea. Aan deze reis hebben 17 vrouwen uit West-Europa en enige andere landen deelgenomen. Het document geeft een opsomming van een aantal gruwelen, die door de verbonden troepen in Korea zouden zijn begaan en vraagt de V. N. de volgende stappen te doen: AGENDA ZATERDAG: Alphen a. d. Rijn (Avifauna)Open luchtspel „Isola Bella", 8* uur nam. ZONDAG: Gerecht 10: Soefl-beweglng, 11 uur v.m. ZONDAG: Evang. Chr. Gem.: Spr. J. Pcreboom, 5-30 uur nam. MAANDAG: Haak-ln-tentoonstelllng. 10 Stadszaal 11 uur nam. DINSDAG: Stadszaal: Haak-ln-tentoonstelllng, uur voorin.11 uur nam. WOENSDAG: Stadszaal: Haak-ln-tentoonstelllng. uur voorm.11 uur nam. VRIJDAG: Mare 1: Aandeelhoudersvergadering N.V. Leldsche Broodfabriek, 3 uur nam. Gouda (St. Janskerk): Ned. Bach ver. In kader Holland Festival. 8 uur nam. BIOSCOPEN. Trianon „Drakenzaad" (18 Jaar). Zon dag 2.00. 4.30, 6.45 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Kex „Winchester '73" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Paul Vlaanderen en het Z mysterie" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „Walk softly stranger" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2 30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Parijs bij Nacht" (14 Jaar) Zon dag 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van 23 Juni 13 uur tot 30 Juni 8 uur waargenomen door Apotheek Van Drlesum. Mare 110. tel. 20406 en do Zulder-Apotheek, Lam- menschansweg 4. tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren De Bruyne, Jasperse. Masten broek. Meyboom en Simons. Te Oegstgeest door dr Varekamp, tel. 21916. Onmiddellijk stopzetten van het bom barderen van burgerbevolking: Vredelievende regeling van het" Kore aanse vraagstuk en het terugtrekken van alle vreemde troepen uit Korea, Het Koreaanse volk in de gelegenheid stellen zijn eigen toekomst te bepalen en zijn binnenlandse aangelegenheden zelf te regelen. Deze eisen zijn ln hoofdzaak dezelfde als de door de Sovjet-Unie bij de Alge mene Vergadering op 7 October gedane voorstellen. Het Engelse lid van de commissie van vrouwen, mevrouw Felton, is. gelijk ge meld. in Engeland ontslagen uit haar functie bij een afdeling van het Britse ministerie voor het Gemenebest wegens „verwaarlozing van haar plichten" door deze reis naar Noord-Korea. Of zij zal worden vervolgd, wordt nog onderzocht. Van het front is weinig nieuws. Waar nemingen der verbondenen tonen ech ter aan, dat de communistische strijd krachten voorbereidingen troffen voor een nieuw offensief. De communisten legden grote bedrijvigheid aan de dag achter hun aanvoertinies in de ach terhoede. Beide partijen pogen de best mogelijke posities in to nemen. In de lucht blijven de verbondenen actief en opnieuw hebben luchtgevech ten met Migs plaats gehad. Eén Ameri kaans toestel is verloren gegaan togen 3 Migs. Het Amerikaanse leger heeft verklaard, dat dè totale verliezen der Noordelijken in Korea tot 14 Juni 1.162.500 man be droegen. De verhezen te velde bedroegen 842.800 man, van wie 361.300 Noord- schiedenis is niet alleen hoogst onaan nemelijk, maar bovendien getuigend van een bijzonder slecht inzicht in de men selijke psyche. Het gaat hierom: een beroepsspeler, die „vals" in zijn wapenschild voert, be rooft met een- andere louche figuur een speelzaal-eigenaar. Met maar liefst hon derd duizend dollar maken zij zich uit de voeten. In een klein stadje duikt de „edelste" van hen onder en krijgt een baantje bij een schoenen-fabriek. De dochter van- de eigenaar die natuur lijk milllonnair moet zijn, anders ware de historie Hollywood onwaardig! vat een grote liefde voor onze schurk in schapenkleren op. De „held", die eerst slechts contact had gezocht met de ver lamde schatrijke erfgename uit zeer egoïstische financiële motieven, voelt ln zijn hart ook wat gaan rommelen: Amors pijl treft ook hem! Hij wil zich dus bekeren en zijn aan deel van het gestolene terugbrengen. Dit gelukt echter niet daar zijn compagnon het hem afhandig heeft gemaakt Hij biecht een en ander op bij zijn be minde, en deze glimlacht begrijpend. Uitemdelijk verongelukt de beroofde speelzaaleigenaar, die na lang speuren de ware identiteit van onze arbeider in de schoenfabriek ontdekt heeft, bij een auto-ongeluk, maar - hoe kaai het ook anders - de zachtmoedig geworden schurk duikt via het ziekenhuis de ge vangenis in, doch niet nadat hij neg vele lieve woorden heeft gewisseld met de dochter van zijn baas, die belooft cp hem te zullen wachten. Ziedaar waar „Er kwam een vreem deling" om gaat. Alida Valli mag zich gelukkig prijzen, dat zij zo verstandig is geweest Holly wood de rug toe te dra alen en weer naar haar Vaderland Italië te vertrek ken. Dan zal zij tenminste niet meer gepijnigd worden met dwaze rollen m typisch Amerikaanse liefdes- verwikke lingen. Robert Stevenson had de regie in handen. „Winchester 73" Stevige cowboyfilm Rex Winchester *73 is een film van dat gezellige oude cowboygenre d3t vooral de jeugd stevig in .haar ban houdt. Zij kan naar hartelust medele ven met de woeste vuistgevechten, ach tervolgingen en niet te vergeten, een wilde strijd tussen Amerikaanse sol daten en met felle krijgskleuren be schilderde Indianen. Het hoofdmotief van deze film is een vete tussen twee broers (James Stewart en Stephen Mc Nally) die een dodelijke haat tegen el kaar opgevat 'hebben. Zij zijn beiden matadors in het scherp-schleten, zodat de liefhebbers kunnen genieten van menig opwindend duel met het geweer en de revolver. Tot slot weet natuurlijk de goede broer James Stewart te zege vieren over de sleohto na een spannen de achtervolging in bergachtig land schap. Degenen, die van een ouderwet se cowboyfilm houden, krijgen in deze rolprent waar voor hun geld. 40 Jaar in autobedrijf DE HEER F. C. VEEFKIND. De heer F. C. Veefkind, wonende Rijn straat 7a, zal 1 Juli a s. de dag her denken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van het bedrijf van de heer A. J. Stallinga. De heer A. J Stallinga stichtte in 1897 een zaak in rijwielen en sport artikelen. De heer S. zorgde er voor, dat zijn" zaak met de ontwikkeling van vervoersmiddelen meegroeide en was dan ook een der eersten, die motorrij wielen en automobielen verkocht. Met de verkoop van autotobielen begon hij in 1901. In 1911 kwam Veefkind als 14-jarige jong enbü de Heer S. in dienst. Na de schooljaren had hij enige tijd gewerkt in een rijwielherstelplaats. Destijds waren er nog geen cursussen voor op leiding tot automonteur, zodat hij zich in de praktijk de techniek moest eigen maken. Dat waren de jaren van een Daracq-cyllnder en een Dion-Bouton 1- en 2-cylinder en van de „stoomautomo- blelen", zoals de Mlesse. Het verlenen van de juiste service was toen heel wat moeilijker dan tegen woordig, nu men de meest verfijnde ap paraten en gereedschappen ter beschik king heeft en goede voorlichting van fabrikanten. Al was „service" nog niet zo'n veel gebruikt woord, toch begreep men toen al, dat geen moeite te veel Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris J. Fuhri Snethlage te Lelden: Het woonhuis met afzonderlijke bo venwoning en tuin Daihliastraat 26-26a, hoek Lammensohansweg in bod f 16.600, koper de heer W. H. B. van Dunné q.q. Oegstgeest voor f. 18,600. Het winkel- en woonhuis Haarlem merstraat 31 in bod f. 14.000 is niet ver kocht. Het woonhuis en erf Utrechtse Jaag pad 64 in bod f. 3550 koper de heer B. M. van Kuyk q.q. te Leiden voor f. 3650. Het is een feit dat in onze tijd velen met hun geloof in de knoop zitten of het totaal overboord ge gooid hebben. Het is tegenwoordig niet meer iets vanzelfsprekends, dat men bij een kerk behoort of dat men gelooft. Toch is het nog niet zo heel lang geleden, dat het in ons land bijna vanzelf sprak, dat men op de een of andere wijze met de kerk in relatie stond. En al liep men dan de kerkdeur niet plat, men wilde toch niet graag voor een ongelovige gehouden wor den In 't algemeen ging men daar bij uit van een aantal ervarings feiten, waarbij de natuur een grote rol speelde. Men achtte het volko men natuurlijk, dat er een almach tig God bestondhoe was het anders mogelijk, dat in het voorjaar alles weer uitsproot en de dode natuur tot nieuw leven werd gewekt? Deze Almachtige was ook een liefdevol Vader, want Hij zorgde voor ieder een en al was de verdeling dan niet altijd even billijk: de natuur zorg de er wel voor. dat iedereen zijn deel kon krijgen. Op grond van deze en dergelijke feiten achtte men het geloof ln God een vrij vanzelf sprekende zaak: Vanuit de ervaring van de leiding in de natuur con cludeerde men tot Gods Almacht. Gods liefde en Gods voorzienigheid. De bijbel was daar niet zozeer bij nodig: het menselijk verstand kon zonder dat boek ook wel tot dit geloof in God concluderen. Dit vanzelfsprekende geloof in God heeft het zolang uitgehouden, als de nood en ellende zich op een veilige afstand van ons afspeelden. Zolang wc alleen maar ln de krant lazen, dat er in China weer eens eenaaratal millioenen mensen van honger was omgekomen hield ons geloof in Gods goedheid enalmaoht nog wel stand. Zolang oorlogen bui ten onze grenzen uitgevochten wer den. kreeg ons geloof in Gods liefde nog geen al te gevoelige knauw. Dit gebeurde pas toen de gevol gen van nood, oorlog en ellende aan ons eigen leven begonnen te kna gen. Toen ontstond bij ons de kort sluiting waardoor velen plotseling hun geloof kwijt raakten en be gonnen te twijfelen En nu kan er haast geen dag voorbij gaan,, of de verwijtende vragen worden je voor de voeten geworpenals er een God ls. waarom grijpt Hij dan niet in? Als Hij, zoals men zegt, almachtig is, waarom maakt Hij dan geen eind aan alle nood en ellende, die er heersen? Als Hij, gelijk men be weert liefde is, waarom merken we daar op dit ondermaanse zo bitter weinig van? U kent deze vragen waarschijn lijk allemaal wel. Als u zelf degene niet bent, die ze stelt, zult u ze an deren horen stellen. Het is in ieder geval mijn ervaring, dat talloos ve len met deze vragen zitten of mis schien nog eerder: er voor op de vlucht zijn, door ze domweg naast zich neer te leggen. (Ingez. Med.-advert.) mooht zijn om er voor te zorgen, dat de automobilist zo veilig en betrouw- Koreanen en 481 500 Chinezen. Andere baar mogelijk kon rijden. verliezen bedroegen naar schatting 157.400 man. Als derde categorie werd genoemd het aantal krijgsgevangenen: 162.300 man, van wie 16 200 Chinezen. Veefkind. later in de klantenkring [meer bekend geworden onder de naam Kees", onderscheidde zich deze 40 ja- |ren als een pliohtsgetrouw en ijverig werker, die altijd het belang van het bedrijf nummer één stelde, vaak met uitschakeling van eigen belangen. Hij bekleedt dan ook reeds pl.m. 20 jaar de verantwoordelijke positie van werk plaatschef. Het betreffende bedrijf, waarin hij werkt, werd eind 1949 overgedaan aan Bloms Automobielbedrijf en ook hier bleef Kees op zijn post en wist hij zich geheel aan te passen aan de eisen, die nu aan hem werden gesteld. De heer Blom, een jong energiek Ge neral Motors dealer, bracht diverse in grijpende veranderingen aan en de ga rage werd uitgerust met een moderne apparatuur. Dit bracht voor Veefkind geen moeilijkheden mee; hij paste zloh zeer snel aan en toonde zich ook in het gemoderniseerde bedrijf op zijn plaats. Ter gelegenheid van dit bijzondere jubileum, want in wezen is het auto bedrijf nog een jong bedrijf en ls een 40-jarig jubileum zeer zeker een uit zondering. zal er voor hen, die Veefkind wensen te feliciteren gelegenheid zijn dit te doen op Zaterdag 30 Juni a.s. van 's middags 3 tot 5 uur in de bovenzaal „In den Vergulden Turk". BINNENLAND De minister van Binnenlandse Zaken hoeft een tweedaags bezoek aan Zeeland ;ebracht met name aan Hulst, West- ieeuws-Vlaanderen, Oostburg, Schoondyke, Breskens, Vlisslngen en Koudekerke. In een kippenhok aan de Taveerne laan te Den Dolder (Gem. Zeist) is pseudo- vogelpest geconstateerd. De veterinaire dienst heeft de aanwezige kippen vernie tigd Vrywel. in het hart van de stad Eind hoven langs de spoorlijn naar Den Bosch, ls twee Jaar geleden ten behoeve van de spoor wegwerken een diepe kuil gegraven, waarin thans water staat. Hierin ging gistermiddag een 50-Jarlge man zwemmen. Zijn dochtertje, dat aan de kant zat. zag haar vader plotseling onder het water oppervlak verdwijnen, waarop het meisje hulp riep. De gealarmeerde politie slaagde erin de man weer boven cn aan de kant te halen, doch pogingen om de levens geesten nog op te wekken, faalden. - Een aantal organisaties, belangheb benden bij de vervaardiging en verkoop van prentbriefkaarten heeft zloh ander maal met een adres gericht tot de leden der Eerste en Tweede Kamer, waarin zy protesteert tegen de verkoop van kinder- prentbrlefkaaften vanwege het comité voor de kinderpostzegels. In de gemeente Edam-Volendam ls de 12.000ste Inwoner geboekt. Ter gelegenheid van het vyftlgjarlg bestaan van de Rotterdamse Tandartsen vereniging werden het bestuur en de leden gistermiddag officieel ten Stadhulze ont vangen. BUITENLAND In België is gisteren een propaganda- dag voor de luchtmacht georganiseerd. De politie to Bottrop by Essen heeft het hoofdgebouw van de communistische party gesloten na een karrevracht propa gandamateriaal ln beslag te hebben ge nomen. dat naar haar mening op onwet tige wyze ls gepubliceerd. Op een Parljse verkoping ls een ets van Rembrandt, voorstellende Jan Six. burgemeester van Amsterdam, verkocht voor vier- en een half mlllloen fr. De Argentynse minister van oorlog, generaal Lucero. heeft medegedeeld dat vyf Jongere officieren van het Argentynse lezer zijn geschorst, hangende een onder zoek naar ..een beweging, die het erop toelegde ontevredenheid ln de gelederen van het leger te doen post vatten". Gisteren hebben de leiders van de neo-nazlstlsche socialistische Rljkspart.lj. (S.R.P.) in Hannover de berichten gelogen straft. dat zy van plan waren een fusie aan te gaan met de Beierse economische opbouwparty. In een myn te Merlebach (Frans departement Moselle) is een stoomleldlng ontploft. Drie arbeiders kwamen om het leven, drie werden zwaar gewond. De Beierse Landdag heeft met 89 tegen 72 stommen voor het weder Invoeren van de doodstraf gestemd. De directeur voor de defenslemoblll- satle ln de V. St.. Charles Wilson, heeft verklaard, dat het Amerikaanse bewape ningsprogramma niet meer zal verbruiken dan 1/5 van het bruto nationale Inkomen. Wij zlln van plan om ln de eerste komende drie Jaar ongeveer 50 milliard dollars per jaar te besteden aan de defensie, zo zelde HU In de Belgische staatscourant ls een koninklijk besluit gepubliceerd, waarby een corps ..burgerlijke veiligheid" wordt op gericht. dat tot taak zal hebben, de be volking en het nationaal bezit tegen alle vijandelijke aanvallen te beschermen. Het corps zal onder het gezag staan van de minister van binnenlandse zaken, en zyn leden zullen vrywllligers zyn. Gisteren Is brand uitgebroken ln een trein van Yokohama naar Tokio. Zestig passagiers werden gewond, onder wie zes ernstig. - De 52-Jarige Franz Jonas (sociaal democraat) ls met 76 van de 92 uitge brachte stemmen tot burgemeester van Wenen gekozen als opvolger van Theodor Koerner. die president der republiek ls geworden. Waar is God dan? Waar blijft Hy als er een stroom van ellende over de wereld gaat? Of is Hij soms machteloos en was Zijn almacht een fictie? Of is Hij er helemaal niet en is godsdienst een goedbedoelde ge raffineerde. bedotfterijy opium voor het volk? Zoals een zeer gezeten Groninger boer mij eens vertelde dat hij de kerk zo'n waardevolle Instel ling vondvoor zijn arbeiders, die toch al zoveel levensvreugde moesten missen? Waar is God dan? Laat ik het u maar op de man af zeggen: het centrum van Gods almacht is niet in de nabuur, die bloeit en weer verwelkt, gelegen. Evenmin in onze welvaart, voorspoed goed gedekte tafels en welvoorziene provisiekas ten. Zowel de God van de natuur als de God van de voorspoed zyn afgoden, die hun machteloosheid demonstreren door ons op het cri- tieke moment in de steek te laten. Dat mag hard voor ons zijn, het ls toch eigenlijk ongelooflijk heilzaam. Dan krijgen we de kans tenminste weer. om te gaan zien wie en hoe God wel is. Neen, het centrum van ons geloof in Gods almacht en liefde is niet in de natuur, noch in onze voor spoed gelegen. Zijn heerlijkheid de monstreert God op een vlak, dat veel dichter bij ons leven staat: Hij wordt zelf mens. Hij komt onze armoede en nood met ons delen. Hij komt naast ons staan, waar de vra gen ons overvallen en de duister nis ons omringt. Hi| is bij ons, waar de eenzaamheid, ook de diepste een zaamheid van de dood. ons beklemd houdt. Wanneer we geen raad meer weten omdat onze schuld ons het leven onmogelijk maakt, spreekt Hij het reddende woord. Al ons spreken over Gods almaoht en lief de blijft zwevend gepraat waar we niets meer mee weten to beginnen, zolang we niet gezien hebben, dat zy vlees en bloed geworden zijn in de gestalte van Jezus Ohrisbus. We moeten uit de vage omjtrek met z'n duisternis en verlegenheid naar het centrum terug. Waar Jezus Christus aan het kruis sterft, zien we, dat God ons lief heeft, omdat Hij ons in onze diepste nood heeft gezocht. Dan zien we dat God almlachtig is. omdat Hij vergeving schenkt en de dood overwint. Zou het de moeite niet lonen om ons leven weer door Hem te laten beheersen? Met de natuur en het onbezorgde leventje zijn we vastgelopen. Hoe veel <pUn dat ons moge doen. het is goed zo. God is nu eenmaal geen Kerstmannetje, die maar links en rechts cadeautjes uitdeelt. Ook geen automaat die alles op z'n pootjes terecht laat komen, als wij de zaak door ons egoïsme in het honderd hebben laten lopen. Door Jezus Christus roept God levende mensen tot een leven van dienende liefde. Als Hy, de Heer, het centrum van ons geloof niet is. moeten we wei hopeloos veronge lukken. P. Kloek. 3 g Tweede Concert „De Mens in zijn Vrije Tijd" WEDEROM IN HOOGLANDSE KERK In het kader van de actie „De Mens in zyn Vrije Tijd" wordt a.s. Donder dagavond het tweede en laatste con cert gegeven, wederom in de Hoogland se Kerk. Het wordt verzorgd door het Toon kunstorkest en het Ned. Hervormde Kerkkoor onder leiding van Henk Geimaart, de Chr. Gem. Zangver. „Halleluja", „Zang zij onze leus" en het K. en O.-Volkszangkoor onder leiding van Tilly Stenz-Leening, het Dubbel- mannenkwartet „Inter Nos" geleid door L. van Wijngaarden en de orga nist Piet Uiterlinden. Uitgevoerd zullen worden werken van Bach, Handel, Buxtehude e.a. BONTEAVOND MEISJES-U.L.O. Elk wat wils. De leerlingen van de meisjessohool voor UL.O. aan de Breestraat gaven gisteravond in de Foyer een bonteavond voor de ouders. Deze avond had tweeër lei doel. zoals het hoofd van de school, de heer De Wilde, in zijn openingswoord opmerkte. Enerzijds wordt, de band tus sen ouders en leerkrachten verstevigd en anderzijds hadden de meisjes een ge zellige avond die hun uit de sleur van het dagelijkse schoolleven haalde. De voorbreldingen voor deze avond zullen hen trouwens ook wel heel wat gezellige uurtjes hebben gebracht! Precies op tyd werd een aanvang ge maakt met het programma, dat inder daad een bont allerlei bracht van zang. zelf geschreven schetsjes, pianospel, dansjes, voordraoht. accordeon en gi taar. Een gezellig elk wat wils"-pro- gramma. dat. zeer in de smaak viel. De aanwezigen konden zich dan ook ten volle verenigen met de woorden van dank die de heer H. v. Heusden aan het einde van de avond richtte tot de leerkrachten en leerlingen die er aan hebben medegewerkt dat deze avond een succes werd. De viswedstrijd, welke hedenmid dag zou worden gehouden ten behoeve van de autotocht der ouden van dagen in het Haagwegkwartier is uitgesteld tot Zaterdag 14 Juli. A.s. Maandag zal onze stadgenoot Henri Welbooren een zangrecital geven over Hilversum II van 11.45—12 uur. Hy zal liedéren van Richard Strauss ten gehore brengen. Lezers schrijven OM IIET EERSTGEBOORTERECHT! J Geachte Redactie, Uw mededeling van 21 Juni, betref fende het „oudste theologische dispuu in ons land", waarmee U het gezelschap „Quisque suis viribus" aanduidt, kom niet uit zuivere bronnen en is deswegeri een Leids Amerikaanisme. De oudsti theologische disputen in ons land zijii L.O.S. (13 Oct. 1806) en E.T.E.BO.N (7 Mei 1814), beide te Amsterdam, A. J. SNAAYER, ilsi N.V. Koninklijke Nederlandse Grofsmederij JHR. Mr F. H. VAN KINSCHOT E! MR J. KROESE TOT COMMISSARIS BENOEMD In de gehouden algemene vergade ring van aandeelhouders van de N.V Kon. Ned. Grofsmederij werd bij del aanvang enige ogenblikken stilte bt tracht ter herdenking v^n de overledi heren N. C. F. van Glnkel en Mr A. d. Sande Bakhuyzen, laatstelijk com] missa rissen van deze vennootschap. Alle werkplaatsen waren voldoem I van opdrachten voorzien; hoewel de materiaalvoorziening dikwijls moeüijl heden opleverde, kan de productie noi maal voortgang vinden. Door aar schaffing van moderne werktuigi wordt getracht de productiekosten te drukken, teneinde zoveel mogelijk te voorkomen, dat de nog steeds stygendêj materiaalprijzen en de verhoogde lr nen tot een ongewenste prijsstijgi" aanleiding geven. Aan gebouwen en werktuigen wei rond f. 925.000.- besteed, terwijl in tf taal f. 365.000.- werd afgeschreven geamoveerd. Inclusief het onverdeelde saldo Po ad f. 1313.41 en f. 1047.54 rente bi draagt het voordelig saldo f. 1000,745.1 Vastgesteld werd na aftrek van al schrijvingen ad f. 363.444.48 te reser veren voor belastingen f. 200.000.-, vof Algemene Reserve f. 100.000.-, Verniel wingsreserve f. 50.000.-, Pensioenresr ve f. 25.000.-, van de resterende wi* ad f. 260.220 62 uit te keren 6 op prioriteitsaandelen en 7 op de gew< ne aandelen. In de vaoatures in de Raad van Coi missarissen werd voorzien door de r noeming van de heren Mr J. Krot en Jhr mr F. H. van Kinschot. Wat de toekomst brengen zal is ruj met zekerheid vast te stellen; de w heden binnengekomen opdrachten w zen er echter op, dat ook voor dit- ja de verschillende afdelingen voldoem van werk zullen zijn voorzien. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal geneeskunde mej. F. van Laar (Maas niel) en de heren J. Brouwer (Haag lem), C. A. Post (Den Haag). p- M Vreede (Wassenaar) en F. (Den Haag); voor het artsexamen gqj neeskunde 1ste gedeelte J. W. H. bo' «Heerlen). O. C. Croes (Oegstgeest) J. Kemperman (Leiden) J. J. van r f Wassenaar), P. M. J. Scheeren den). A. Stuurman (Den Haag); v<* het artsexamen geneeskunde 2de deelte mej E. H. van der WeUden Haag) en de heren P. B. V. Quart.ere (Leiden), L. Vanags (Leiden), Waller (Leiden).

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2