let Koninklijke bezoek aan Luxemburg Hartelijk contact met Nederlandse kolonie M. eert nagedachtenis van Luxemburgse gevallenen en Koning Willem II Sovjets handhaven eis inzake Atlantisch pact en Amerik. bases over zee Engeland doet inzake Perzische olie beroep op Internationaal Gerechtshof Een sovjet-voorstel inzake Korea op komst? EERBERICHT Jaargang DONDERDAG 21 JUNI 1951 00 J No. 27333 «urs J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 [redactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer t 5.15 per kwartaal: 10.40 per week Telefoon Dir. eD Adm.: 25041; Red. 21507 (Telefonisch van onze speciale verslaggever) Moeilijk is het om bepaalde hoogtepunten op te merken in dit bezoek Landsvrouwe aan het vriendelijke en gastvrije Luxemburg, dat zich let- en figuurlijk van zijn zonnigste zijde heeft geteond en welk bezoek van- feitelijk op eclatante wijze zijn einde heeft gevonden in het zo pitto- gelegen Vianden. Immers iedere ontvangst en elke tocht door de hoofdstad of een der om- adc plaatsen vormde een gebeurtenis op zichzelf en had haar eigen be Met haar charmante glimlach, Haar grote interesse en zeker niet in de Ete plaats door Haar eenvoud, heeft Koningin Juliana de harten van alle mburgers gewonnen. beminnelijkheid, waarmede het Vorstelijk Paar het volk van Luxem- tegemoet is getreden, heeft elkeen getroffen. er gewaardeerd heeft men de krans- door Koningin en Prins gister- lig aan de voet van het monument de gevallenen uit de twee wereld- gen. Deze symbolische handeling is a als een blijk van oprecht en har- t medeleven met het diepe leed, dat Tee gruwelijke oorlogen ook over nnburg is gekomen en waarvan de evenals in Nederland, nog geens zijn uitgewist. Van zeer bijzondere is geweest de gala-soirée in het Municipale. Een zeer select ge- nap was voor deze avond, waar- het programma bestond uit een ïlvoorstelling, uitgenodigd. Het wa de leden van de regering, parlement •et. corps diplomatique en de Lu- turgse society. opgestelde gendarmes in groot met kolbakken, het ere-escorte de militaire politie, de overdadige nenweelde, bestaande uit witte, >en blauwe hortensia's in de gangen :o de trappen en zeker de avondtoi- ii van de dames, zomede de zeer gala-uniformen, hebben tot het rrijk karakter van de avond bijge- Q het bezoek aan de Arbed-werken ddelange. boden, zoals gemeld. Ko- 3 en Prins op de Nederlandse am ide aan het Groothertogelijk gezin lunch aan. Slechts de leden van gevolg van beide vorstenhuizen za- aan deze maaltijd aan. verband met het intieme karakter lit samenzijn werden er geen offi- redevoeringen afgestoken. CONTACT MET HOLLANDSE KOLONIE 9 de aansluitende receptie heeft Ko- in Juliana behalve vooraanstaande emburgse persoonlijkheden, een ver- avroordiging van de Nederlandse ko- aan zich laten voorstellen. Lang- heeft Zij zich met allen onderhou- salons van de legatie hadden een end aanzien gekregen door een ver- i? van anjers, in allerhande kleu- fn van de Nederlanders had zijn drie iaën meegenomen die gekleed wa- jurken in de nationale kleuren, cel belangstelling toonde Hare Ma- voor de afvaardiging van de Lux- urgse jeugd, met wie Zij problemen ^fende jeugdvormnng en -organisa- Wsprak. slot van deze ontvangst heeft de ingin nog een korte redevoering uit- iken; „Het heeft Mii biy gestemd", sprak onze Vorstin ,de Neder ig kolonie hier biieen te zien U zult Hker met ons eens zijn dat wij hier zeer buitengewoon hartelijk welkom 'Q gehad, waar wü allen zeer blij moeten ziln omwille van de natio- vriendsohap en de Benelux. Ik er bü zeggen, dat dit niet in de plaats t-e danken is aan de goede i die de Nederlandse kolonie hier Nederland gevestigd heeft." KRANSLEGGINGEN Greeks vier uur begaven Koningin *na en Prins Bernhard zich naar de de la Constitution waar zich het 'ment voor de gevallenen bevindt •elk monument tijdens de recente ling door de Duitsers ernstig is be- di?d. alleen omdat de Duitsers meenden, Luxemburg geen aanspraak mocht "n op enige souvereiniteit. krans welke werd gelegd bestond Jfote anjers. Een commgnie van de "'hertogelijke Garde en een ere- hement van de gendarmerie brach- >!i deze plechtigheid de eerbewijzen volgens hebben Koningin en Prins een krans gelegd bij het standbeeld van Koning Willem II. Het was juist 110 jaar geleden, dat de Koning het grootherto gelijk beheer over Luxemburg had aan vaard. Te voet begaven de vorstelijke gasten zich naar het plein, waar het monument staat. De neergelegde krans bestond uit paarse irissen en witte anjers. TONEELVOORSTELLING IN PALAIS MUNICIPALE Duizenden hadden zloh in de voor avond verzameld voor het Palais Muni cipale. Omstreeks negen uur arriveerden het Nederlandse Vorstelijke Paar en de Groothertogin, benevens Haar gemaal Prins Feiix, Prins Jean en de drie Prinsessen. In de zaal was op het podium een loge ingericht waarboven een baldakijn was aangebracht. Hare Majesteit was ge kleed in een turkoise toilet, met grote witte sjaal. Zij droeg het lint van de Orde van de Eikenkroon waarop enkele diamanten. De Prins was gekleed gala-tenue van generaal der grenadiers en droeg het Ordelint behorende bij het Ridderschap van de Gouden Leeuw. De zelfde versierselen droegen Grootherto gin Charlotte en Prins Felix In het helle licht der schijnwerpers flonkerden de diamanten. Het geheel was werkelijk een onver getelijke aanblik Nadat, het Wilhelmus had weerklonken werden twee korte to neelstukken opgevoerd. Met grote be langstelling werd de voorstelling door de vorstelijke personen gevolgd Koningin Juliana die zichtbaar vermoeid was door het, overladen programma van de dag en bovendien bleek te kampen m/ït een lichte verkoudheid, gaf steeds het sein tot. applaus. De executanten, allen amateurs, wer den in de pauze aan de vorstelijke per sonen voorgesteld^. Voor vandaag staat een bezoek aan het stamslot, van de Nassau's te Vian den en aan een sanatorium op het pro gramma. Voortzetting te Parijs gevraagd De Sovjets hebben gisteren geant woord op de Westerse nota van 15 Juni. In de Sovjet-nota wordt gezegd, dat de.Sovjet?regering „verbaasd is, dat de drie Westelijke afgevaardigden bang zijn in te stemmen met een discussie van het Atlantische pact in de raad van ministers van buitenlandse zaken". „Het is bekend, dat de Sovjet-rege ring pacten voor wederzijdse bijstand heeft, met China, Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije, Roemenie, Bulgarije, Finland en ook met Frankrijk en Groot- Brittannie. De Sovjet-regering heeft er geen bezwaar tegen, dat welke dezer pacten ook wordt besproken en in de raad van ministers van buitenlandse zaken, indien de Westelijke mogend heden dit wensen". In de nota wordt de wens uitgespro ken, dat de plaatsvervangers hun huidige beraadslagingen te Parijs zul len voortzetten om overeenstemming te hereiken over plaatsing van het betwiste punt (het Atlantisch pact en de Amerikaanse bases overzee) in het agenda-gedeelte, waarin de punten worden genoemd, waarover geen over eenstemming is bereikt. Dit is nodig, omdat deze kwestie de belangrijkste oorzaak van de spanning in Europa is, welke spanning ook de Westelijke mogendheden willen opheffen, aldus de nota. In de nota wordt voorts gezegd, dat alle kwesties, welke de Westelijke mo gendheden besproken wilden zien, op de agenda waren opgenomen met de volle dige goedkeuring van de Sovjet-afge vaardigde. Door het Sovjet-voorstel af te wijzen plaatsten de Westelijke mo gendheden de Sovjet-Unie in een po sitie, waarin zij niet dezelfde rechten- geniet als de drie andere landen. De Sovjet-Unie kan dit niet aanvaarden, aldus de nota. De Britse afgevaardigde, Davies, zei dat de Sovjet-Russische nota zeer duidelijk niet een aanvaarden van het aanbod der Westelijke regering was. Hij zei. dat hjj zijn regering de nota zou doen toekomen en dat hij zo snel mogelijk zou antwoorden. Davies zal de 74ste bijeenkomst van de plaatsvervangers bijeen roepen, wan neer de Westelijke afgevaardigden ant woord van hijn regering hebben ont vangen. De Westelijke afgevaardigden hebben een half uur over de Russische nota beraadslaagd. 17 Communisten in Amerika gearresteerd Officieel is te New York medegedeeld, dat 17 personen bij overvallen in New York en Pittsburgh zijn gearresteerd, beschuldigd van samenzwering tot om verwerping van de regering dei Verenig de Staten. De procureur-generaal, Howard Mc Grath en Edgar Hoover, directeur van de F.B.I., zeggen in een gemeenschape- lijke verklaring, dat alle aangehoudenen officiële posities in de communistische partjj innemen of hebben ingenomen. Slechts twee weken geleden werden bij besluit van het oppergerechtshof de vonnissen tegen elf van de hoogste par tijleiders gehandhaafd. Dit besluit gaf het ministerie van justitie de vrije hand tot optreden tegen de lagere par tijleiders. Het ministerie heeft meer dan twee jaar hierop gewaoht. In de officiële verklaring wordt ver der gezegd, dat sommigen der gearre steerden tot de nationale partijcommis sie behoren, die kort geleden was ge vormd ter vervanging van de commissie waarvan de leden ontbraken, omdat hun vonnissen bevestigd waren. GEEN SABOTAGE. Ontploffingen op twee Britse schepen. Walter Edwards, burgerlijk lid van de staf van de Britse admiraliteit, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat uit on derzoekingen naar de ontploffing van het Britse ammunitieschip „Bedenham" te Gibraltar op 27 April j.l. niets gevon den is. dat op sabotage wijst. Ook zijn er geen aanwijzingen van sabotage bij de ontploffing van de Britse „Indian Enterprise" in de Rode Zee op 19 Juni 1950. Bij de ontploffing van de met 500 ton munitie geladen Bedenham" (1.192 ton) kwamen twaalf mensen om het leven; bij die van de „Indian Enterprise" (7.000 ton), met 580 ton ontplofbare stoffen op weg naar Calcutta, overleefde slechts één lid van de bemanning van 74 kop pen de ramp. EINDUITSLAG FRANSE VERKIEZINGEN. De zetelverdeling in het Franse par lement. nu nog slechts twee zetels uit de overzeese gebiedsdelen moeten wor den verdeeld, is als volgt: Communisten 103 (183) Gaullisten 118 Socialisten 104 (104) MRP 85 (173) Radicalen 94 (43) Gematigden en conservat. 98 (28) Anderen 23 Standpunten lijken onverzoenlijk De Perzische premier, Mohammed Mossadeq, heeft op een spoedbijeen- komst van het kabinet medegedeeld, dat hjj het parlement vandaag om een vertrouwensvotum zal vragen over zijn politiek aangaande de natio nalisatie van dc olie-industrie. Hjj zal tevens een speciaal wetsont werp gericht tegen sabotage op de olievelden en in de olieraffinaderijen indienen. Daarin wordt ojïi. voorzien in de doodstraf Verdachten zullen door spe ciale tribunaals worden berecht. Na de spoedbjj een komst verklaarden leden van het Perzische kabinet, dat zij niet bang waren, dat Perzië de olie installaties niet zou kunnen beheren, wanneer de Britse technici zouden ver trekken. Zij waren het meest bevreesd voor sabotage. Premier Mossadeq heeft voorts van zjjn ziekbed af een radiotoespraak ge houden tot het Perzische volk, waarin hij verklaart „Vijftig jaren imperialisme in Perzië zijn vandaag geëindigd". Het eerder op de dag uitgegeven decreet betekende het einde van het bestaan van de „Brits-Perzische Olie maatschappij" in Perzië. „Wij moeten de weerld tonen, dat wjj hetgeen wij tot stand gebracht hebben, waard zijn". Perzië had de Britse olie- delegatie met de uiterste welwillendheid ontvangen, maar de afgevaardigden hadden „de feiten van de Perzische wet geheel in de wind geslagen". „Ik had geen andere mogelijkheid dan de orders van vandaag uit te geven. Ik vraag thans de steun van het Perzische volk om kalm te blijven en verenigd pal te staan", aldus de premier. VERKLARING VAN MORRISON De Britse minister van buitenlandse zaken. Herbert Morrison, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland het Internationaal Gerechtshof zou ver zoeken voorlopige maatregelen te tref fen teneinde de Britse rechten in Perzië te beschermen totdat een be slissing omtrent het oliegeschil is ge nomen. Het is de plicht van de Perzische re gering om orde en wet te handhaven en allen, die binnen de Perzisch? gren/cn wonen, te beschermen tegen geweld. „Indien men echter niet aan deze verplichting voldoet, zal dc Brit se regering het recht en de plicht hebben bescherming aan haar eigen onderdanen te verlenen". Toen Mor rison dit laatste zeidc, werd hij toege juicht. „Zoals ik bij herhaling, heb gezegd, is de regering niet bereid werkeloos toe te zien indien de levens van Britse on derdanen worden bedreigd", zo vervolg de de minister De Britse regering was er van overtuigd, dat alle redelijke lie den de Britse voorstelling als geheel redelijk zouden beschouwen. De Britse missie, die in Teheran de mislukte besprekingen had gevoerd, was naar Engeland teruggeroepen. Engeland had Perzië geld aangebo den voor de tegenwoordige behoeften en in beginsel de nationalisatie aan vaard Het was echter duidelijk, dat de Perzische gedelegeerden „volledige ca pitulatie" listen. Morrison waarschuwde, dat slechts een kleine afwijking van „het hoge peil van het technische kunnen van de Britse staf" (in het oliegebied) onher stelbare schade aan het oliegebied zou kunnen toebrengen en mogelijk doden en gewonden zou kosten. Toen Morrison zjjn verklaring geëin digd had drongen de conservatieven aan op een debat over de oliekwestie. De regering stemde er in toe heden een dergelijk debat te houden. Op de vraag of er enig bewijs was van een Perzische poging om de olieraffinaderij te Aba- dan in beslag te nemen, antwoordde Morrison: „Niet voor zo ver ik weet". Er waren ook geen besluiten over een eventuele evacuatie genomen. AC'HESON VERONTRUST. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft op zijn persconferentie verklaard, dat de toestand in Perzië in de laatste 24 uur een keer haar het kwade heeft ge nomen. Amerika was zeer verontrust en teleurgesteld over het afbreken der onderhandelingen en het hoopte ten zeerste, dat de deur nog open was voor onderhandelingen en besprekingen. Amerika had gehoopt en geloofd, dat het aanbod van de oliemaatschappij tot basis zou dienen van besprekingen ten einde tegemoet te komen aan de wens tot nationalisatie van regering en volk van Perzië Het speet Amerika, dat het aanbod abrupt van de hand gewezen was. Acheson zeide te hopen, dat de Iraanse regering haar houding zou Gisteren brachten H.M. de Koningin ?n Z.K.H. Prins Bernhard een be zoek aan de Arbed-Staalf abrieken ie Luxemburg Tijdens dit bezoek werd aan de Koninklijke gasten een verkleind model van de fabriek aangeboden voor de Prinsessen. De bovenste foto toont H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard bij het model; links een der directeuren van de Arbed-Staalf abriek. De onderste foto toont de Konink lijke gasten tijdens de rondgang] van rechts naar links: Groothertogin Charlotteeen der Directeuren van de fabriek; H.M. Koningin Juliana een der Directeuren, die Prins Bern hard begeleidde; Z.K.H. Prins Bern hard en Prinsgemaal Felix. (Telefoto) ANTWERPS BIOSCOOPPERSONEEL DREIGT MET STAKING. Het bioscooppersoneel van de provin cie Antwerpen, aangesloten bij het A.B. V.V., heeft op een algemene vergade ring besloten de bioscoopdirecties een stakingsaanzegging te overhandigen. Het personeel eist een loonsverhoging van 5 procent met terugwerkende kracht van 15 April tot 1 Januari en 8 procent met terugwerkende kracht tot 15 April. herzien en voort zou gaan met de onderhandelingen. Amerika bleef Per zië wijzen op de zeer grote technische problemen waartegenover het zich in de olie-industrie geplaatst zou zien ais het voortging op een unilaterale grondslag te handelen. Acheson voeg de er aan toe, dat de toestand critiek was. Luchtgevechten Reuters correspondent Michael Fry meldt, dat de Sovjet-Unie deze week naar verwachting een aanbod zal doen betreffende de minimum-voorwaarden voor een politieke regeling in Korea. Men venvacht dat Jacob Malik, die deze maand voorzitter is van de Vei ligheidsraad. hierover Zaterdag zal spreken, wanneer hij een toespraak zal houden in het radioprogram van de V.N. getiteld „D? prjjs van de vrede". In kringen, die in nauw contact staan met de Sovjet-delegatie, werd gezegd, dat Maliks toespraak „een belangrijke verklaring" zou zijn. Volgens politieke waarnemers is het betekenisvol, dat Malik zich bereid heeft verklaard twee dagen na zjjn radiotoe spraak een delegatie van de wereldvre- desraad te ontvangen. De toespraak van Zaterdag zal de eerste politieke toespraak zijn. die een belangrijke Sovjet-afgevaardigde bij de V N. wil houden voor de radio van de V.N. De Amerikaanse gedelegeerde bij de V.N., Gross, verklaarde naar aanleiding van 't verzoek van Joliot-Curie, voorzit ter van de wereldvredesraad om te wor den ontvangen, dat dit een aangelegen heid is. „die slechts het wereldcommu nisme aangaat en waarin de V.S. zich niet hebben te mengen". Een andere woordvoerder van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., verklaarde, dat de delegatie van de wereldvredesraad geen visum zou krij gen. Het ging om een persoonlijk initiatief van Malik, waardoor de V.S. niet verplicht waren in het kader van de V.N. visa te verlenen. In een door de leiding van het achtste Amerikaanse leger uitgegeven commu niqué wordt medegedeeld, dat de ver bondenen heden in de Westelijke en Oostelijke sectoren van het Koreaanse front hun linies hebben recht getrok ken, waarbij lichte tegenstand der com munisten werd ondervonden. In het centrum krachtige patrouille actie. Bjj de in de afgelopen vier dagen ge leverde luchtgevechten hebben de roden negen vliegtuigen verloren: waarschijn lijk is nog een communistisch vliegtuig vernietigd, terwijl veertien toestellen be schadigd zijn. De Amerikanen verloren bij deze ge vechten een „F-51-Mustang"-Jager en een „F-86-Sabre" gevechtsvliegtuig. Eén „Sabre" wordt vermist. De Britse admiraliteit heeft medege deeld. dat besloten is een eenheid hef- schroefvlieetuigen naar Korea te zen den. die met Amerikaanse vliegtuigen zal samenwerken bij reddingswerk op zee. LEIDSCH DAGBLAD WARM WEER. Bilt verwacht tot morgenavond: s en overwegend zonnig weer met E^-ige wind uit Oostelijke richtin- Jfroog, behoudens een kleine kans •^'eer in het Zuiden van het land Smaakt te 10 uur). 22 JUNI. op: 4.19 uur; onder: 2104 uur. -D op; 23 41 uur; onder: 7.34 uur '^ater te Katwijk te 5.09 en iiunmer bestaat uit acht pagina's Gistermiddag is het gebouw van de Tweede Kamer te Den Haag offi cieel in gebruik genomen. De foto boven toont de Voorzitter van de Tweede Kamer. Mr Korten- horst tijdens zijn openingsrede. De foto onder toont een overzicht van de gerestaureerde zaal.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1